ONZE WEEK-P NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Israël in critiek stadium ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 AARLANDERVEEN HET DORPSHUIS IN GEMEENTE - BEHEER. Verbetering: vraagt 9200, Door de gemeente wordt jaarlijks in totaal rond 400,toegelegd op de exploitatie van het Dorpshuis. B. en W. achten dit wel verant woord, maar menen dat de tijd ge komen is een meer verantwoorde en bevredigende regeling, ook admini stratief, ten deze te treffen. Als het eigenlijke doel van dit ge bouw willen B. en W. zien, dat het wordt dienstbaar gemaakt aan de algemene belangen van het dorp Aarlanderveen, m.a.w., dat het de uitgesproken bestemming krijgt van een „Dorpshuis", waarin zich een groot deel van het gemeenschaps leven van dit deel onzer gemeente samentrekt. Na overleg met de huurder en de door deze aangewezen commissie van beheer en vertegenwoordigers van het comité „Aarlanderveens be lang" zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat, wil het gebouw aan de vooropgestelde eisen voldoen er een eenvoudig maar behoorlijk to neel dient te worden gem?- t, een tweetal kleedkamers moeten worden ingericht, benevens een keuken gele genheid, terwijl voorts aan de be staande toiletten enkele voorzienin gen moeten worden getroffen. Het maken van een filmcabine, zoals aanvankelijk in het voornemen lag, is voorlopig nog niet noodzakelijk, aangezien bij overleg gebleken is, dat er practisch nooit andere dan z.g. 16 mm films (smalfilms) wor den gedraaid, waarvoor een aan de eisen van brandveiligheid voldoende cabine niet nodig is. De kosten van deze voorzieningen worden door de directeur van Ge meentewerken geraamd op 7.700,-. Tot nu toe was het gebouw in beheer en exoloitatie bij de Kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk. Om verschillende redenen achten B. en W. het wenselijk, dat het beheer overgaat naar de gemeente en dat voor het dagelijks beheer en toe zicht een commissie in het leven wordt geroepen, samen te stellen uit de leden van de huidiee be heerscommissie en aangevuld met een vertegenwoordieer van „Aar landerveens Belang", één van de R.K. bevolkingsgroeo en één lid van het college van B. en W. Hier omtrent is in beginsel overeen stemming bereikt. Later kan wor den bezien, of de exploitatie even tueel kan worden overgedraeen aan een vereniging of een stich ting. In de gevel zal de naam „Dorpshuis van Aarlanderveen" worden aangebracht. Als totaaloriis voor de aankoop van het meubilair wordt gevraagd 1500.—. Dit komt B. en W. billijk voor. B. en W. stellen derhalve de raad voor een bedrag van 9200, beschikbaar te stellen. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Geslaagd vodr het lingerie-examen de dames J. van 't Wout, N. v. d. Snoek, S. v. Ofwe- gen. R. Goedhart, W. v. d. Kwaak, R. Bosman te Alphen aan den Rijn, C. Hoogeveen, Hazerswoude, J Pij per en D Bogerd, Ter Aar, L. Es- kes en J. Verdoes, Woubrugge. Geen schrijfmachine voor school onderwijs. B. en W. stellen de raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het schoolbestuur St Jorisplein 4 om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schrijfmachines, teneinde het leervak machineschrijven in het leerplan te kunnen opnemen. B. en W. zijn van mening, dat dit leervak niet thuis hoort op scholen voor u.l.o., doch wel bij het handelsonderwijs. „St. Bonifacius". Ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan geeft het R.K. Gem. Koor „St. Bonifa cius" op Donderdag 10 Nov. in het Nutsgebouw een lustrumconcert, waaraan als sopraan-soliste zal me dewerken mej. Heieen Verkleij uit Leiderdorp. De begeleiding wordt verzorgd door leden van het Am sterdams Symphonie-orkest onder artistieke leiding van de heer Jan Bieselaar. Voor bijzonderheden ver wijzen wij naar de betreffende ad vertentie in ons voorgaand num mer. Ongelukkige tuimeling. Toen de vrachtauto, waarin o.m. de bejaarde heer Oppelaar, Torenstraat alhier zat, de bocht nam vanaf de Aarbrug naar de Aarkade, vloog het portier open, waarschijnlijk doordat O. te gen de deurknop leunde. O. werd tegen de straat geslingerd en brak een sleutelbeen. Geboren: Cornelis Jan z. v. M. F. W. de Groot en G. Koele wijn, Gerrigje d. v. D. v. Eijk en W. v. d. Streek, Johanna Margaretha Maria d. v. J. G. S. v. Zaal en C. J. Straat hof, Marrianne d. v. R. G. Oppelaar en D. v Leeuwen, Pieter z. v. D. v. Oeveren en N. v. Wageningen, Con stance Elin Hildur Mabel d. v. G. v. Muijen en C. E. Krul, Wilhelmus Theodorus z. v. W. P. J. Helversteijn en Th. M Verheugd, Teatske d. v. U. Mo] en L. Snel. Ondertrouwd: David v. d. Linden 26 ir en Maria Bruines, 20 jr Getrouwd: Jan Souverijn en Neel- tje Baerveldt. Simon C. v. Hemert 26 jr en Adriana N. v. d. Mark 20 jr Laurentius Hoogkamer en Theodora Kapel, Johannes P. Mol, 30 jr en Emelie M. Boone, Jacobus M. de Witte 27 ir en Tannetje v. Eiik 27 jr Overleden: Gerardus P. Heester mans, 26 jr ongeh. Cornelis Raao- horst 58 ir wednr v. S. de Jeu Ma ria Chr Mouthaan, 55 jr echtgenote van W. v. d. Velden. Geerfruida Zaal 70 jr wed. v. A. Kroon. Michael J. van Eek 63 jr, Giisberta M. P. van Rooijen 75 jr echtgen. van A. J. Duijnstee. ALKEMADE Geboren: Joannes Petrus Mana. z. van A. H. Verdel en W. H. Hille- fcrand; Johannes Jacobus Maria. z. van G. E. de Koning en J. W. M. Loos: Cornelis Nicolaas, z. van P. J. Bontje en P. M. van der Meer: Maria Jacoba Catharina. d. van Th. N. Wee rink en M. H. Ganzevles; Jacoba Adriana Maria, d. van C. M. Loos en E M. Hoogenboom. Ondertrouwd: N. B. M. Turk en C W. HoogenboomS J. van der Willik en J. J. Vaneman. Gehuwd: J. W. Brans en P. F. Akerboom. NIEUWVEEN Gehuwd: H. Thomas 29 j. te Kockéngen en M. J. de Graaff 26 j.: J. A. L. van Linden 23 j. en G. P. M. Stouten 21 j. Overleden: Henry Jacques Roiffaer 9 j., z. van Th. G. Raiffaer en M. C. Schattevo. NIEUWE-WETERING Huwelijksfeest. Op 14 Novem ber a.s. hoopt het echtpaar P. van Leeuwen, V. van Leeuwen-v. Splun- ter. Viaduct 3 zijn 55-jarige huwe lijksfeest te vieren. De 85-jarige bruidegom, die 33 ja ren dag en nacht trouw zijn func tie als brugwachter heeft vervuld en nu reeds al 19 jaar van zijn welver diende rust met zijn echtgenote in een goede gezondheid geniet, zegt nog met een tikje humor: „de bus is voor oude mensen Hij ziet er niet tegen op om 4 a 5 Km te lopen. Mo ge dit krasse echtpaar nog jaren in dezelfde gezondheid zich verheugen. ROELOFARENDSVEEN Noodkerk in fabrieksgebouw Door pastoor S. Ligthart, bouw pastoor van de nieuw op te richten parochie zal een noodkerk worden ingericht in de conservenfabriek P. C. de Jong Cz. In deze noodkerk zullen 200 tot 250 plaatsen komen. Des Zondags zal er viermaal de H. Mis worden op gedragen. Het aantal communicanten be draagt 1478, welk getal door de nieuwe huizen-bouw volgend jaar zomer nog zal worden vergroot. Pas toor Ligthart zal daarom per gezin het aantal personen moeten bepalen dat naar de noodkerk mag komen. De andere gezinsleden b'ij ven ter kerke gaan in de „St. Petrus' Ban den". In het volgend jaar hoopt pastoor Ligthart die veel strubbelingen heeft gehad de tekeningen voor de nieuwe kerk goedgekeurd te krijgen te gaan bouwen. RIJP WETERING „Steun Wettig Gezag". Op de gisteren gehouden vergadering van het Comité „Steun Wettig Gezag" m Café Rustoord zeide de Burgemees ter in zijn openingswoord o.m. dat het doel van deze vergadering was, meer bekendheid te geven aan het doel enz. van dit Nationaal Instituut Hiertoe gaf hij het woord achtereen volgens aan kolonel Meyer en mr van Mechelen. De eerste spreker besprak hoofdzakelijk de organisa tie terwijl de tweede meer de na druk legde op het waarom. Hoofd zaak is het vormen van een betrouw bare reserve van geoefende vrijwil ligers, die, indien nodig, voor de ma teriële, maar vooral voor de geeste lijke belangen, die in zo hevige ma te worden bedreigd, op de bres wil len staan. De bewijzen voor de noodzakelijkheid hiervan liggen voor het grijpen. Mr. van Mechelen lichte dit nog met voorbeelden toe. Het S. W. G. biedt de mogelijkheid het gevaar te keren. Belanghebben den zijn wij allen. De burgemeester raadde in zijn slotwoord aan een en ander nog eens te overdenken Aan melding kan steeds plaats hebben bij de leden van het gemeentelijk co mité. WOUBRUGGE Geboren Wilhelmus Johannes Cornelis Maria z. v. A. C. J. Vree burg en C. A. Mens. Ondertrouwd: Theodorus Jacobus Olijerhoek 29 jr te Alkemade en Cornelia Simonia van Leeuwen 25 jr Getrouwd: L. J. v. d. Klauw en Th. A. van der Meer. ZOETERWOUDE K. A. B. 2 September was het K. A. B. „Schema van Activiteiten" gewijd aan het katholiek gezin en October stond in het teken van het Credo-Pugno-werk, een actie, die wordt voortgezet in November met een bijeenkomst, waarop de Dioc. seer. A. v d. Veldt zal spreken en een behandeling van de begroting van de afdeling zal plaats hebben. Heel goed gezien is het de maand December te bestemmen voor ker kelijke en huwelijke viering van de Advents en Kerstfeestviering, na dat de St. Nicolaasviering voor jong en oud goed verzorgd is. Januari zet het jaar zakelijk in met de jaarverslagen en een vrolij ke vastenavondviering en in Febru ari zullen de vele instellingen van de K.A.B. gepropageerd woiden. De vastentijd, Maart, heeft geen spe ciale actie en geeft de verwachting van het medewerken aan een goede passieviering. In April zullen alle hoofd- en handarbeiders bijeenko men om te horen naar het woord van onze oud-plaatsgenoot, het Tweede Kamerlid de heer C. J. van der Ploeg, waarbij de St. Jansfan fare met koperklanken de bondslie deren zal begeleiden en een concert zal geven. In de bloeimaand, in Mei wordt de kroon op het werk gezet met het: feest van de Arbeid. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM Geboren: Simon Petrus, z. van P. W. van Wissen en A. van Leeuwen; Maria Hendrika Theresia, d. van J. H. S. van Es en E. A. G. van San ten; Adriana Maria, d. van A. J. A. van Rijn en H. W. van Swieten. Ondertrouwd: M. van Dongen 24 j. te den Haag en A Cgater 24 j. Getrouwd: L. van Everdingen en J van der Linde. SASSENHEIM Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert Donderdag 10 No vember des avonds 7.30 u. Agenda o.a.: huur gedeelte K.SA.-gebouw t. b. v. het onderwijs in lichamelijke oefening. Nadere bestemming geld lening ad 322.406 voor achterstal lige tekorten. Verstrekking renteloos voorschot aan woningbouwvereniging „Vooruitgang". Herbouw 7 wonin gen complex „Amerika"; verkoop strook grond achter percelen Menne- weg voor overpad. VOORSCHOTEN J. A. MENS t Gistenniddag is de heer J. A. Mens in de leeftijd van 68 jaar over leden, na een langdurig en smarte lijk ziekbed. De heer Mens heeft in Voorschoten vele belangrijke func ties vervuld. Vanaf 5 September 1911 tot en met 13 Augustus 1946 is hij lid geweest van de gemeenteraad. De functie van le wethouder is door hem waargenomen van 6 September 1927 tot en met 13 Augustus 1948. Om zijn langdurige en belangrijke werkzaamheden voor de gemeente verricht, werd hem als een der eer sten de erepenning van de gemeente toegekend. Ook op kerkelijk terrein heeft de heer Mens zijn verdiensten Van 1 Januari 1896 tot November 1948, toen gezondheidsredenen hem dit onmogelijk maakten, is hij orga nist geweest in de parochiekerk. Te vens was hij van 1 Jan. 1896 af lid van het zangkoor „St Caecilia", waarvan hij tevens tot medio 1948 de functie van secretaris vervulde. Toen de heer Mens zijn jubileum vierde van „40 jaar organist" is hij enderscheiden met het ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontificc". Dit gebeurde op 19 September 1936. In de crisis jaren van Nederland heeft hij ter plaatse de functie vervuld «van voor zitter van het Crisiscomité, van No vember 1931 tot Mei 1936. Voorts is de heer Mens nog voorzitter geweest van „Het Groene Kruis". De mid denstandsvereniging „De Hanze" telde de heer Mens onder zijn leden. Toen de woningcommissie werd in gesteld medio 1945 werd de heer Mens voorzitter van deze commis sie. Hij heeft deze functie vervuld, totdat zijn gezondheidstoestand het hem niet meer mogelijk maakte zich in het openbare leven te bewegen. Voorts is de heer Mens 30 jaar de zeer gewaardeerde correspondent van de Leidse Courant geweest. WASSENAAR Katli. kinderuitzending. Aan het jaarverslag van de afdeling Was senaar van de Katholieke' Kinder uitzending is het volgende ontleend: Dit jaar werden 27 kinderen 17 meisjes en 10 jongens uitgezon den naar koloniehuizen in Bakkum, Boxtel, Bunde, Eersel, Egmond aan Zee en Schiermonnikoog. Vier kin deren die bovendien nog voor uit zending in aanmerking kwamen vertrokken niet, omdat de ouders bezwaren maakten Elke vacantie duurde 6 7 weken. Tezamen kost ten de 1245 verpleegdagen 2739. De bijdrage van gemeente en Rijk bedraagt 925 60, de bijdrage der ouders f 959.20. Het restant van f 854.20 èn de noodzakelijke onkos ten van propaganda en administra tie moeten worden gedragen door de afdeling, die dankbaar is jegens al len, die steun verleenden, maar die toch nog altijd een tekort van f 100 weg te werken heeft. In het jaarver slag wordt dan ook een beroep ge daan op alle katholieke ingezetenen dit mooie werk te steunen. Het giro nummer is 52.03.93 t. n. v. Katho lieke Kinderuitzending, afdeling Wassenaar, van Zuylen van Nije- veltstraat 208. Geboren: Petrus Johannes, z. van J. H Oosterveer en M. Bosma, Oscar Guillaume Marie, z. van G. Guiaux en A. S. M. Hillenaar; Henricus Willibrordus Maria, z. van H. A. J. Oosterveer en A. A. Kniest; Leo Lo- devicus Maria, z. van M. A. van M. A. van Veen en C. Heesing; Aloysius Maria, z. van T. G. Crooij- rwans en H. J. Martens; Wouter Adriaan, z. van W. van Zeideren en E. vari Os; M> ia Alida Adriana, d. van G. Verharf en W. M. Tolido; Gerarda Cornelia Adriana, d. van G. Verhart en W. M. Tolido; Antonius, z. van A. Knijnenburg en A. Tie- man; Hubertus Johannes Simon, z. van H. L. van Vlodrop en A. M. Knijnenburg. Ondertrouwd: C. Rhynsburger en B. M. L. Moens; J. van der Meer en E. P. Peeters; M. Verhoeff en M. Jongkind. Overleden: Cornelis P. M. Ha- zebroek, 63 j., weduwnaar v. C. W. Eckhardt; Herman F. Kernkamp, 77 j., man van C. J. Colenbrander; Hendrik A. van der Hoeven, 80 j., wedn. v. A. J. de Jong, Arnoldus J. W. Janssen, 55 j., man v. W. L. van den Berg, Afke J. van der Linde, 38 j., vr. van W. J. de Haas. TIEN GEBODEN VOOR DE AUTOMOBILIST 1. Geef bij het links afslaan het rechtuit-gaande verkeer altijd voorrang, zelfs als het een fiet ser is. Verleen de tram steeds voorrang en beleefdheidshalve ziekenauto's. 2. Wees uiterst voorzichtig bij het openen van portieren aan de zij de van de rijweg; denk aan de dode hoek gevormd door de openstaande delen van de car rosserie. 3. Geef geen extra gas om het gele licht nog net te „halen". 4. Passeer verkeersheuvels met groene zuil slechts links, wan neer rechts daartoe werkelijk geen ruimte is. 5. Houd rekening met de feilbaar heid van uw medemens, speciaal van oude mensen en kinderen. (Statistisch is vastgesteld, dat de handelingen van deze cate gorie onberekenbaar zijn). 6. Rijd in de stad met stadslichten: rijdt men met groot licht dim Horizontaal: 1. onbehoorlijk, 10. landtong, 11. familielid, 12. kever, 14. jongensnaam, 16. biersoort, 18. plechtige gelofte, 20. begaafdheid, 22. vergelding van goed met kwaad, 23. geit, 24. mandje, 26. zot, 28. win terappel, 30. lidwoord, 31. roodach tig, 32. liggende, 33. soort, 35. zwar te, 37. telwoord, 39. voorzetsel, 40. hoofddeksel, 42. onderaardse gevan genis, 43. de bovenste rij open plaat sen in de schouwburg, 44, hevig, 47. als 39 hor., 49. wezenlijk, 52. mu zieknoot, 53. vis, 54. medelijden, 55. onb. voornmw., 56. vergadering van predikanten van één ring of district. Verticaal: 1. niet uitgesproken kunnende worden, 2. keurig, 3. dorp in N. Brab., 4. schoorsteenzwart, 5. voorzetsel, 6. denkbeeld, 7. voorzet sel, 8. bedorven, 9. het verweer te gen alcoholische dranken, 1?. gepla veide vlakte, 15. uitruster van sche pen, 16. voegwoord, 17. groot bouw- veld, 18. nauw, 19. bedekking van een gebouw. 21. gunstig gezind, 24. verhindering, 25. telwoord, 27. wol vlokje, 28. kippenloop, 29. als 7 vert., 30. halsdoek, 34. stellig, 36. mijme ren, 37. grond, die bij een hoeve be hoort, 38. troefkaart, 40. huisdier, 41. schrijft men mee. 45. pluim van een vogel, 46. meisjesnaam, 48. streling, 49. soort van hert, 50. bar, 51. deel, gedeelte, 52. munt in Japan, 54. zo God het wil (afk. Lat.), 55. muziek noot. Oplossingen worden tot en met Woensdag 9 November op ons bu reau verwacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". Voor de goede inzenders zullen worden beschikbaar gesteld: een sigarenaansteker, een portemonnaie en een boek. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. paars, 6. Sneek, 11. Aaron 12. manna, 13. TR., 14. eiker. 16. KI.. 17. Ede, 19. tot, 20. Kee, 21. reet, 23. pols, 24. rot, 25. dal, 26. nest. 29. soms, 32. ent, 33. sok, 35. mot, 36". t.t., 37. Ommen, 39. ei, 40. terra, 42. Eelde, 44. orgel, 45. teken. Verticaal: 1. pater, 2. aarde, 3. ar, 4. roe, 5. snit, 6. smet, 7. nar, 8. en 9 enkel, 10. kales, 15. kop, 18. eerst, 20. kolom, 22. tot, 23. pas, 26. netto. 27. enter, 28. dom, 30. moede, 31. Stien, 33 smal, 34. keet, 37. ore, 38. nee, 41. R.G., 43. L.K. De opgave was niet moeilijk, zodat onder het deze keer wel zeer grote aantal inzendingen er slechts weinig fout waren. De prijzen werden toe gewezen als volgt. le prijs, een stel zilveren manchet knopen: Mevr. N. de Wekker, To- matenstraat 18 A, Leiden. 2e prijs, een boek: A. M. van Eg- rnondKragtwijk, Noordeinde 14, Aarlanderveen. 3e prijs, een boek: Mieke Kluiters, Hoge Rijndijk 161, Leiderdorp. De prijzen zullen worden toege zonden. De regering van Israël zal binnen kort haar politiek van onbeperkte immigratie moeten wijzigen, menen verschillende politieke waarnemers te Tel Aviv. Tengevolge van de on zekere economische toestand van het land, hebben de immigratieproble men zulke grote afmetingen aange nomen, dat de regeringsinstanties zelfs niet meer proberen de moeilijk heden te verbergen. De bevolking van de doorgangs kampen is gestegen van 70 tot 82.000 zielen; de regering en het Joodse agentschap kunnen dan ook de moei lijkheden, die de immigratie met zich brengt, niet meer oplossen. Dit geldt in het bijzonder voor het probleem van de huisvesting. Van de kant der Duitse Joden ver wacht men in de komende maanden geen grote immigratie meer. Sinds 1945 nl. zijn 10.000 Duitse joden de grote Kolonie der Jackes (bijnaam van de Duitse Joden) komen verster ken, deze kolonie was reeds groot door de vele Duitse Joden die sinds de anti-semietische vervolging door het nationaal-socialisme naar Palesti na waren uitgeweken. Er blijven nu nog maar 7 of 8.000 Duitse Joden over, wier toekomst nog niet bepaald is en die zich zouden willen vesti gen in Israël of de Verenigde Sta ten. Zoals reeds bekend is, heeft de Poolse regering toestemimng ver- dan voor elke tegenligger; ook op de buitenwegen. 7. Zorg bij het parkeren niet een ander „vast te zetten". 8. Rijd rechts vóór: keer slechts in een straat bij uiterste noodzaak. 10. Een „heer" in het verkeer, drinkt geen borrel meer. leend voor Joodse emigratie naar Palestina. De regering heeft daarbij bekend gemaakt, dat geen paspoort meer nodig is, maar dat de Joden, die naar Palestina emigreren, kunnen volstaan met een identificatie-papier. Tevoren had de Poolse regering, zo als ook de andere satellietstaten van Sovjet-Rusland, de emigratie verbo den of ernstig bemoeilijkt. Thans veronderstelt men, dat 32.000 Poolse Zionisten in de komende maanden naar Israël hopen te emigreren. Er blijven dan in Polen 58.000 Israëlie ten over op een bevolking van 3.200.000 inwoners. Het grootste aan tal Poolse Joden is omgekomen in de Duitse concentratiekampen. Ook bij de Joodse kolonies van Frans Noord-Afrika, Tripolis en Ly- bië leeft een sterk verlangen om te emigreren. In 1948 zijn meer dan 25.000 Joden van Noord-Afrika naar Israël vertrokken. De Joden van Noord-Afrika, die vele eeuwen in af gezonderde gemeenschappen hebben geleefd, en blootgesteld waren aan de wrok van de muzelmannen, heb ben een mentaliteit, die het hen moeilijk maakt om zich aan te pas sen. Vele van deze Joodse emigran ten uit Noord-Afrika, veroorzaken dan ook moeilijkheden in Israël. De Israëlitische pers heeft zelfs melding gemaakt van een steeds groeiend aantal moordaanslagen, sinds de im migratie van deze Noord-Afrikaanse Joden. Vele Egyptische Joden hebben in het geheim Egypte verlaten, en zijn zich in Israël komen vestigen. Zij pasten zich gemakkelijker aan, volg den een technische opleiding en ves tigden zich op vooruitgeschoven pos ten in de Negeb-woestijn. Van de andere kant hebben de Verenigde Staten het verlenen van visa voor Joden tijdelijk moeten stopzetten, omdat het aantal aanvra gen veel te groot was. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 35) Verwondering in de donkere kij kers, dan tranen. Hulpzoekend keek ze moeder aan. Gaby nam het kind op haar arm: „Marjanneke jokt niet dat week ik zeker, vertel het moe der maar." ..Opgehapt" snikte het meisje. De kleine handjes grepen Gaby's hoofd. Een lachje tintelde in Mark's ogen, toen ze de toegestoken lipjes kuste. „Zo, zeg nu maar aan vader, dat je het niet meer zult doen." Aan zulk kleine momenten klemde Mark zich vast. om zich te overtui gen, dat Gaby niet zo veranderd was als ze zich voordeed. Hij moest haar tijd gunnen. Al sprak ze er nooit over, het verlies van hun kindie kon haar niet minder zwaar vallen, dan hem. Wat hij het moeilijkst verdra gen kon, was, dat ze angstvallig, elk vertrouwelijk gesprek vermeed, hem volkomen buiten haar gedachtenwe- reld sloot. Op een middag, dat hij vroeger dan gewoonlijk thuis kwam, vond hij Gaby in de huiskamer bezig, de kleertjes, die ze voor de baby ge maakt had in te pakken. Ze hoorde hem niet binnen komen. Even bleef hij ontroerd toe zien, hoe ze een truitje in haar handen nam, het op een afstand hield en dan voorzichtig opvouwde. Haar gezicht was van hem afgewend, maar heel haar houding drukte smart uit. Iets weerhield hem. naar haar toe te gaan en even stil, als hij gekomen was, trok hij zich terug. Na het eten, toen Gaby Marjan neke naar bed gebracht had en een naaidoos te voorschijn haalde waag de hij aarzelend: „Er is deze dagen een brief gekomen van de bewoners van de heidehut om het contract 'n half jaar te verlengen, hoe denk je er over?" „Natuurlijk dankbaar aannemen" ..Wil je hier werkelijk nog langer blijven?" Hij legde zijn hand op haar schouder. „Laten we teruggaan naar de heidehut,'' Gaby, ik zal werken, wat ik kan, dat beloof ik je!" Ze lachte bitter. „En op zien komen daarvan? Hoe moeten we leven?" Driftig trok hij zijn hand terug ..Noem je dit leven?'' Was ze zo in eigen leed verdiept, dat ze het smartelijk verwijt in zijn stem niet hoorde?" „We komen tenminste rond. Als je zelf de moeite nam eens te rekenen, behoefde je mij geen verwijten te doen." „O, neen, dank je." met grote pas sen ging hij de kamer op en neer „doe zoals je goeddunkt." In zijn hart hoopte hij tot het laatste toe, dat ze op haar besluit zou terug ko men en toen dit niet gebeurde en het contract getekend werd, scheen de l loof tussen hen nog dieper ge worden. Hij ontvluchtte het huis, verzuimde zelfs dikwijls de maaltij den, zodat Gaby spoedig naliet, er zich bijzondere moeite voor te ge ven. Kwam hij toch onverwacht dan vond hij hierin een nieuwe grief, er gerde zich aan haar weinig verzorgd toilet en zag verbeten toe als ze tot laat in de avond zat te stopnen of te naaien. Over muciseren werd niet meer gesproken. Als een vale eentonige reeks, volg de de ene dag de ander. Ze gingen hun eigen weg: Gaby's gezicht ver strakte meer en meer in Mark groei de het verzet. Marjanneke was de enige, die wat opgewektheid bracht in de troosteloze atmosfeer en dik wijls bij het naar bed gaan bedelde: ..Pappa spelen" Het was een gewoon te overgebleven uit de tijd dat ze ziek was en soms, als het kind al lang sliep, bleef Mark doorspelen, onbewust, hoe ook Gaby luisterde en in haar hart hetzelfde leed schrei de. HOOFDSTUK XVIII „Mevrouw Sanders, neemt u mij niet kwalijk." het zenuwachtige oude heertje draaide onrustig op zijn stoel heen en weer, „ik had nooit zo vrij postig durven zijn, maar mijnheer Nijhoff, die ook in het comité voor deze Weense avonden zit, gaf me uw adres. U is onze enige uitkomst" Gaby dacht na: Het aanbod was verleidelijk f 50 voor één avond. Als ze Marjanneke bij tante Loek bracht „Hoe laat, zei u, dat ik in het ho tel moest zijn om met fraulein Bres- scher de liederen door te nemen*" vroeg ze. „Uiterlijk twee uur O, u begrijpt onze schrik, toen we het ongeluk vernamen, gelukkig nog goed afgelo pen. een lichte kneuzing. De zaal ge heel uitverkocht en Fraulein Bres- scher wéigerde besHst te zingen, als ze niet een volkomen volwaardige accompagnatrice had." „Goed" besloot Gaby, zegt u frau lein Bresser, dat ik komen zal." De goede man putte zich uit in dankbetuigingen, drukte haar de hand en vertrok. Onmiddellijk ver zamelde Gaby haar gedachten. Het was bij half een, dus had ze geen tijd te verliezen. Mark zou wel laat thuis komen, hij moest zich dan maar behelpen. Ze schreef een paar regels ter verklaring, nam Marjanneke mee naar de dichtsbijzijnde winkel en belde daar mevrouw Warsage op. Loek was dadelijk bereid, beloofde zelfs te komen halen. Een kwartier later stond de auto al voor de deur en werd Loek door Marjanneke jui chend verwelkomd. „Ze mag zeker wel een poosje bij me blijven, Gaby?" Na een korte aarzeling waarin ze overwoog wat Mark er van zeggen zou stemde ze toe. Ze kon tante Loex die altijd klaar stond, als ze haar nodig had, niet weigeren. „Er is nog zoveel te doen," zei Ga by terwijl ze haastig wat kleertjs in een actetas pakte, „tenminste als fraulein Bresser mij wil hebben. Ik heb geen enkel japonnetje waarmee ik in het publiek verschij nen kan'" „Kom na je inkopen, dan naar mij stelde Loek voor, ,je kunt je dan rustig verkleden, blijft bij ons dine ren en 's avonds brengt oom Han je met de wagen er heen." De jonge Weense, verwend en moeilijk te voldoen, vergde heel wat van Gaby's geduld. Nu eens moest dit vlugger, dan die passage over ge speeld, maar tenslotte toonde ze zich toch hoogst voldaan. Gaby besteedde nu al haar zorg aan een passend toilet, kocht een zwart zijden japonnetje en satijnen schoentjes en begaf zich vervolgens naar de kapper. „Laat me je nu eens bewonderen," Loek keek met goedkeurende blik naar het slanke figuurtje. Wat was ze knap, zwart stond haar bijzonder goed, het maakte alleen wat bleek ze zocht in de la van de toilettafel. „Kom eens hier een tikje rouge ontbreekt nog, niets tegen Mark zeg gen, hoqr!" „Foei, tante dat zou ik achter u niet zoeken. „Eerlijk gezegd, heeft Els het hier de vorige week laten liggen." Het was er uit voor ze er bij dacht. Ga by's gezicht betrok. „Zo is die hier geweest." Loek antwoordde niet dadelijk. Ze heeft een heel moeilijke tijd achter de rug,' zei ze eindelijk. „Eerst vier weken in een rusthuis gelegen, waar ze heimwee kreeg, zodat de dokter haar naar huis stuurde, daarna een poosie bij mij om oo te knappen. Ze kan Rob niet vergeten." „Wat heeft hij daaraan?" zei de jonge vrouw bitter.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7