Twee heren worden aangediend Een sigaar - besliste pastoor - is geen pruimtabak Bijzondere credietfaciliteiten op komst voor de middenstand ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 PRAATJES OP DE PASTORIE „•yWEE HEREN, PASTOOR!" kondigde Eliza, de huishoud ster aan. De mening, dat pastoor met de huishoudster aan het kaarten zou zijn. is er volkomen naast en getuigt van gebrekkig inzk-ht in het leven aan een pastorie. Niettemin zou het antwoord, dat pastoor gaf, het mis verstand in de hand kunnen werken: „Dat wordt weer misère ouverte met een praatje" mompelde de pastoor „Zeker heren van het zo veelste liefdewerk... Laat de heren boven-lvmen, Eliza". Het zal verwondering wekken, dat de pastoor niet in eigen persoon naar de spreekkamer afdaalde, om te zien, wat vooi vlees er in de kuip zat. Eliza echter, sinds jaren afgericht Op het schiften der bezoekers, had met zulk een geheimzinnige glimlach het woord „heren" uitgesproken, en de pastoor had door ervaring zulk een onwankelbaar vertrouwen in haar onfeilbare mensen-kennis verkregen, dat hij zonder persoonlijk onderzoek de gasten naar zijn studeei-kameT ontbood. De aanbeveling van Eliza woog even zwaar als Eliza zelf en dat was niet weinig. ÏN DE VESTIBULE dat mogen we niet verzwijgen had zich tevoren een korte woordenwisseling afgespeeld. Oude bekenden van de pastoor moet een verrassing b1ü- ven!" zo had de korste en de dikste van de twee heren, een blozend man netje getracht iedere poging tot Elisiaa.ise inquisitie te ontwijken. Elis? zou geaarzeld hebben over zulk broos ijs te gaan indien de tweede bezoeker een lange, stijve en statise figuur niet met een ernstige hoofd beweging het getuigenis van no. 1 had bevestigd. De pastoor was nog bezig, achter zijn schrijftafel gezeten, de ene doos sigaren in een lade te berpen en een andere te voorschijn te halen het waarom daarvan in ons niet geh°el duidelijk toen de deur met kracht werd opengezwaaid en het d'kke me neertje binnentrad, terwijl de lange op de dremoel d~aalde. De pastoor d'e enigszins bijziende is graaide links en rechts naar zijn bril en toen hij in de haast het ding niet vond (wat niet te bevreemden is. aangezien het op zijn voorhoofd was geschoven) stond hij 00 en tuurde naar het deurgat waarbij hij zijn hand beschuttend boven zijn ogen hield Dus-doende ontdekte hij de bril on de bovengenoemde plaats, zette haar od zijn neus en slaakte ogenblikkelijk een kreet, waaruit zowel oneeveinsde verbazing als on- gek ^stelde veugde sprak- „Neen maar! Welk een genoegen Stunido en u. meneer Nix" zei de herder, beide heren de hand druk kend en hen uitnodigend plaats te nemen. TIIJ HAALDE de doos sigaren, welke zo-even was opgebor gen, weer te voorschijn en verdon keremaande de andere, en weldra om-wierookte een drie-voudige nicotine-damp een drievoudig ge sprek waarin de luidruchtige manier van spreken van de heer Stunido. de zware bas-toon van de pastoor en de langzame, benadrukte woorden van de heer N'x zich tot een vrolijke ruzie verenigden, „En hoe is het met de heer Nix'" informeerde de pastoor, toen de bots'ng van het hartelijk weerzien bedaarde. „Hii is nog steeds niks" juichte StiiP'do. „Alle begin is moeilijk" troostte pastoor „Bovendien zou de heer Nix. al1? hij niet meer niks was. onze goede Nix niet meer ziin. Wat u!" „Pastoor" antwoordde de lan«e heer ..ik wil niet verhelen, dat de reeks van pesnrekken wêike wii ge drieën enige Jaren geleden voerden, mij aan het wankelen hebben ge bracht in mijn overtuiging een overtuiging, welke Stunido (hier boog hij zich naar de aangeduide nersoon) aks te zün niks en liefst als helemaal niks gelief te te betitelen." „Dat klinkt alleszins bemoedigend" vond pastoor „De omgang met onze vriend Stupido heeft vermoe delijk de laatste resten van twijfel bij u weggevaagd?" Tpr sluiks keek de snreker naar Stunido die zenuw achtig op ziin sifaar knabbelde. „Het is een heel goede sigaar" merkte pastoor 00 „een feeststok van mi.in zilveren jubileum, en geen pruim-tabak". „De goedbedoelde pogingen van Stupido" hernam de heer Nix „om zoals hij het uitdrukte, mij tot betere gedachten te b-en^en of te be keren hebben schinbreuk geleden. Ik wil niet zeggen helaas aangezien de waarheid mij boven alles lief is". ,1 eugens!" bromds Stupido. en kreeg een bestraffende blik van de herder. „De voorlichting, welke Stupido mij riet onthield" vervolgde de onverstoorbare heer Nix ..verwpk- te zoveel duisternis, dat ik slechts tastend voorwaarts kon gaan." Op het midden van mijn leven verdwaalde ik in een donker woud, daar de rechte weg zoek was" haalde pastoor uit Dante's Goddelijke Komedie aan. „Inderdaad" aldus de heer Nix .ik dwaalde geruime tijd rond tot ik in het donkere woud een licht zag gloren, dat steeds helderder werd. Daa-heen bleven miin schre den gericht. Tn het licht der z"ivere rede kwam ik tot de gevolgtrekking, dat het volstrekt overbodig is het bestaan van een God aan te nemen- Het denkbeeld, dat er een God be staat, meen ik te zijn ontsproten aan menselijke angst en vrees voor het onbegrepene in deze wereld." „Voor zó iemand moet je bidden!" riep Stupido schamper uit. „Dit moge heilzaam zijn" ver maande pastoor „maar dan toch niet. waar de persoon in kwestie bij aanwezig is. Ga voort, meneer Nix, spreek vrijuit." „Eenmaal op die vaste grondslag gekomen en de ongelukkige toestand op deze aarde bestuderend, rijpte in mij de overtuiging, dat de commu nistische beginselen de voorwaarden konden scheppen voor een gelukki ger mensheid." „Proost!" riep Stupido. „Ssst!" beval de pastoor. „Gij zult me voor de voeten wer pen, dat de toestand in communistisch geleide -landen geenszins rooskleurig is. Iedere geboorte gaat echter van weeën vergezeld. Zonder pijnlijke baring geen vreugdevolle toekomst. Ziedaar mijn credo," besloot de heer Nix. Pastoor blies een ontzaglijke rook wolk naar het plafond en staarde haar peinzend na. Iedere eerlijke overtuiging" sprak hij na een wijle zwiigens „heeft recht op eerbied. Ook de uwe, omdat ik weet. dat ge een eerlijk man zijt. Uw bedoelingen zijn edel. Wie zou aan het communisme als maatschappelijk stelsel willen ont zeggen. dat het met de beste bedoe lingen werd opgezet? Ook het Chris tendom huldigt de- gedachte. dat alle mensen in wezen gelijk zijn, of het nu negers of blanken, of het nu rijken of armen zijn. Ook het Chris tendom met name de Katholieke Kerk is in hevig verzet gekomen tegen het misselijk uitbuiten van de arbeiders en streeft een rechtvaardi ger verdeling van de aardse rijkdom na. Juist echter, omdat volgens chris telijk inzicht, alle alle bena drukte pastoor met zijn vinger op ta fel kloppend „mensen geliik zijn. verwerpt het als een schanddaad zonder voorbeeld in de geschiedenis, dat de andere standen^zouden moeten worden uitgeroeid en uitgemoord, oni een staat van louter arbeiders af te dwingen." „Ondertussen zou daarmede een staat van volkomen gelijkheid zijn bereikt" zei de heer Nix zonder veel geestdrift. „Ge leeft in dromen en bouwt luchtkastelen!" antwoordde pas toor. „Hebt gg wel eens verslagen gelezen van ontvangsten op de Rus sische gezantschappen? De buffetten zijn overladen met de kostelijkste ge rechten, in zilveren en antiek-por seleinen schalen opgediend. Hebt ge de foto's gezien van de communisti sche heren in rok en smoking, van 26 November zal door prins Bernhard in het „Prinsenhof" te Delft een tentoonstelling van jacht-schilderijen worden geopend, waarop vele kunststukken uit Engelse kastelen zullen worden getoond. Het schilderij van George Morland: „Shooting at Rockingham", waarvan hierbij een foto, zal er deel van uitmaken. de communistische dames in ruisen de sleep-japonnen? En dat, terwijl het Russische volk zich de grootste ontberingen moet getroosten." „Zij passen zich aan bij de kapi talistische gewoonten" glimlachte de heer Nix, een tikje hatelijk. „Zeer juist! Volkomen met u eens, al bedoelen uw woorden iets an ders" riep pastoor met zijn zware stem uit. terwijl hij met de vuist op tafel sloeg om zijn woonden kracht bij te zetten. „Er zal altijd weer een heersende laag zich omhoog wer ken van mensen, die óf werkelijk knapper van verstand zijn dan de rest, óf gewiekster ziin in het kon kelen, óf alleen maar harder kunnen schreeuwen. De communistische heil staat zou misschien tot stand kunnen komen, wanneer in die heilstaat alle mensen heiligen waren nederig van harte en onzelfzuchtig. Het Christen dom. dat een mens héél wat hóger aanslaat dan het Communisme maar daarover spreken wij wel an dermaal het Christendom gaat echter van de zeer nuchtere en he laas onloochenbare ervaring uit dat ;oriQT-e mens tot het kwade is ge neigd, tot hebzucht, hoogmoed en meer "an dat fraais. En dat waarlijk niet alleen de zogenaamde verdom de kapitalisten! Ook in de neiging tot zonde ziin alle mensen bedroe vend gelijk. Nu jij Stupido! Stupido zweeg in zeven talen. „Een her-opvoeding zou de gestel tenis van het mensdom kunnen ver beteren" sloeg de heer Nix voor. „Meent ge, dat. wat door de pre diking van de liefde slechts zwak gelukt door bloed en ijzeren dwang tot °tand kan worden gebracht?" „Tegen dwang of bloed-vergieten om v/elke beweegreden ook, zou ik me ten ste-kste verzetten" sprak de heer Nix terwijl een blos van opwinding zijn wangen kleurde. „Dat weet ik" zei de pastoor vriendeliik „Maar het is zeer koud' in Siberië, meneer Nix". Pastoor keek op zijn pols om te zien, hoe laat het was. .Het is ten hoogste tiid voor het Lof" sprong hij op. Onnodig te zeggen, heren, dat. uw bezoek me ten allen tijde welkom zal zijn." v. P. Kinderbijslag voor zelfstandigen: regelingen per bedrijfstak LIET LIGT in het voornemen der Regering, aldus deelt zjj mede in haar memorie van antwoord over de rijksbegroting, om bijzondere credietfaciliteiten in het leven te roepen om tegemoet te komen aan de vaak moeilijke liquiditeitspositie van de middenstand. Met deze- soort van credietverle- ning is voor de oorlog gunstige er varing opgedaan. De Regering is zich bewust van de druk van de be lastingen op het gebied van de mid denstand. Het onlangs bekend ge maakte voornemen der Regering om tot trapsgewijze afschaffing van de ondernemingsbelasting te geraken is niet in de laatste plaats ingegeven door de overweging, dat deze belas ting in het bijzonder op de kleine bedrijven een zware druk legt. Van de noodzaak van een mid- denstandspolitiek op langere ter mijn is ook de Regering overtuigd. Wettelijke regelinged dienaangaan de zijn in voorbereiding. Met betrekking tot de kinderbij slagvoorziening van zelfstandigen merkt de regering op, dat deze min der eenvoudig ligt dan de kinder bijslagregeling, welke door loon arbeiders is getroffen. Deze laatste stelt geen eisen aan 's Rijks schat kist. De Regering heeft er bezwaar tegen onder de tegenwoordige om standigheden een grote nieuwe last op de staat te leggen. Dit is des te minder te verdedigen, nu de kinderbijslagregeling voor de loon arbeiders niet door de staat wordt gefinancierd. De Regering meent, dat moet worden aangeknoopt bij regelin gen, die bedrijfstaksgewijze tot stand kunnen komen en waarin met de bijzondere omstandighe den, welke in die bedrijfstak gel den, rekening is kunnen worden gehouden. Deze regelingen, welke in eerste instantie op vrijwillige basis moe ten zijn getroffen, zouden dan krachtens een wettelijke voorzie ning voor alle bedrijfsgenoten ver bindend kunnen worden verklaard. De Regering heeft deze gedachte uitgewerkt in een aantal voorlopige conclusies, waaromtrent thans het gevoelen is gevraagd van de daar voor in aanmerking komende orga nisaties van zelfstandigen. Na ontvangst van deze adviezen en het mondeling overleg, dat hier op zal volgen, zal de Regering haar definitief standpunt in deze vast stellen. BINNENKORT WETSONTWERP OVER 15 PROCENT HUURVERHOGING De aangekondigde huurverhoging zal, aldus de Regering in haar memo rie van antwoord over de rijksbegro ting voor 1950, nadere uitwerking vinden in een wetsontwerp, dat de Kamer binnenkort zal worden aan geboden. Het ligt inderdaad in het voornemen de verhoging van vijf tien rocent te doen gelden voor alle huren, zoals deze golden op 1 Mei 1940, behoudens in gevallen waarin deze huur sindsdien correctie heeft ondergaan en behoudens de inmid dels toegestane verhoging ingeval van samenwoning. Deze eventuele correcties en verhoging zullen naast de nieuwe huurverhoging van kracht blijven. De veehandel heeft zich met veel verwachting in de vrijheid gestort en wat verwacht, maar ook ontkend werd, is toch gebeurd. De prijzen voor slachtvee op de veemarkt te Leeuwarden liepen omhoog en sleep ten bijna alle andere prijzen met zich mee. Een koe van 600 gulden kwam 60 gulden hoger. Daar de rundveebijslag van 130 gulden op deze koe vervalt, is de prijs voor de slager van 470 tot 660 gulden opge lopen, hetgeen dus een stijging van 40 procent van de inkoopprijs be tekent. In de afgelopen weken hadden veel slagers zich reeds tegen de prijsstijging van 60 gulden gedekt. Iedere slager wilde immers de vrij heid in ieder geval met één koe vieren, zodat de veronderstelling gewettigd is, dat zich in de winkels eer te veel aan vlees bevindt. De mogelijkheid bestaat daarom, dat de prijzen de volgende week iets zullen teruglopen. Veel zal dat niet bete kenen, om'dat de exportslachterijen en vleesfabrieken een grote activi teit op de markt ontplooien. Roofoverval te Meppel Gisteravond tussen 10.00 uur en 10.03 uur is een roofoverval gepleegd op het station der Nederlandsche Spoorwegen te Meppel. Omstreeks deze tijd was mejuffrouw Weiland, de lokettiste, met haar gewone werk bezig, toen plotseling een onguur in dividu de hal van het station binnen kwam, pardoes de loketruit insloeg, een snelle greep door de opening heen in de geldlade deed en zo snel mogelijk weer verdween. Naderland bleek, dat de ongeveer 23 jaar oude man een bedrag van 528 gulden aan bankbiljetten had weten te bemachtigen. De lokettiste was geheel overstuur, cioch bezat nog voldoende tegenwoor digheid van geest om onmiddellijk alarm te maken. De politie is met haar onderzoek begonnen. Mejuffrouw Weiland was deze avond alleen in dienst. De laatste trein naar het Zuiden was even voor tien uur vertrokken, terwijl de laat ste trein voor het Noorden pas om kwart over elf zou binnenlopen. Aan het loket is dan niet veel te doen. Ook nu was dit het geval en bijzon dere aandacht besteedde mejuffrouw Weiland dan ook niet aan het feit, dat de jongeman de hal van het sta tion binnenkwam en naar het loket liep. Voordat de niets kwaads ver moedende jongedame kon ingrijpen, sloeg de binnenkomende met een halve straatklinker een ruitje naast het loket in, deed de greep en begaf zich door de opengelaten deur weer naar buiten. De man, die niet maskerd was, ging er op een rijwiel van door. ,.Tel." AANRIJDING MET DODELIJK GEVOLG De 57-jarige boekbinder F. Mes man van de Bree te Rotterdam, is gistermiddag op de Blaak met zijn solex tegen een vrachtwagen aan bevallen. De man was op slag dood Slechts een zeer kleine verwonding werd geconstateerd. Men vermoedt, dat de man een hartpatiënt was, die door de schrik is overleden. Mogelijk is ook, dat hij op dat ogenblik een hartaanval kreeg die de dood ten gevolge had. Auto door trein gegrepen BESTUURDER OVERLEDEN. Op de onbewaakte overweg van de spoorlijn Geldermalsen's Her togenbosch onder Geldermalsen werd gisteren omstreeks half vier een per sonenauto door een trein uit de rich ting Geldermalsen gegrepen en 300 meter meegesleurd. De bestuurder, de 52-jarige G. S. uit Zwijndrecht, die na het ongeval nog in de auto werd aangetroffen, is even later overleden. Volgens de Nederlandse Spoorwe gen probeerde de heer S. nog op het laatste moment voor de naderende electrische trein de spoorbaan over te steken. De trein was om 15.13 uur uit Utrecht vertrokken met bestemming Den Bosch. Aanvankelijk waren bei de sporen versperd, maar na een uur kon het treinverkeer weer normaal voortgang vinden. Taxi werd het slachtoffer van een teveel aan sterke drank Op de Rijksweg tussen Nieuwer- kerk en Kralingen heeft de dronken 24-jarige A. V. uit Oud-Beyerland gisteravond in een gestolen taxi eerst een zeswielige Mack en daarna een personenauto aangereden. De taxi, een zo goed als nieuwe Ford van de Rotterdamse Taxi Centrale en de beide aangereden wagens werden zwaar beschadigd. De chauffeur, die in een geleende vrachtauto de achtervolging onmid dellijk had ingezet, kon de Ford op de Plaszoom bij de spoorwegover gang tot stilstand brengen. Na een hevig gevecht met V. wist hij deze te overmeesteren, met gevolg dat V naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. 4 Naar de taxichauffeur, die hevig overstuur was, verklaarde had hij in de vooravond drie passagiers naar Nieuwerkerk moeten brengen. Voor een café moest worden gestopt. De drie mannen gingen naar binnen. Na enige tijd kwam V., die flink dronken was men schat, dat hij een borrel of tien had genuttigd naar buiten en nam weer plaats in de auto. Hij vroeg de chauffeur ook de anderen te gaan roepen. Deze ging naar bin nen. Maar plotseling hoorde hij dat zijn wagen wegreed. Met een flinke vaart zag hij zijn wagen in de rich ting Rotterdam verdwijnen. De chauffeur bedacht zich geen ogenblik en sprong in een vlak bij het café geparkeerde vrachtauto en ging zijn wagen achterna. Nadat hij er getuige van was geweest, dat de Ford tot tweemaal toe in botsing kwam en er steeds onogelijker uit ging zien, doch niettemin bleef rij den, gelukte het hem bij de Plaszoom de wagen tot stilstand te brengen. V. voelde er niets voor uit de wa gen te komen. Maar de chauffeur wist daar wel raad mee en slaagde er in, na een flinke vechtpartij de dronken man uit zijn auto te krijgen. Van de twee andere kwajongens is geen spoor te bekennen. De Ford was niet verzekerd. Verdere persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. „Algemeen Dagblad". IN ASTFALTMOLEN BEKNELD GERAAKT Gistermiddag is de 27-jarige ar beider J. Bot uit Bergen op Zoom tij dens het smeren van een asfaltmolen tussen de machine bekneld geraakt. Hij is daarbij aan een been zo ern stig gewond, dat hij het been zal moeten missen. De toestand van het slachtoffer is ernStig en men vreest voor zijn leven. ACHT KILO ZUIVERE OPIUM ACHTERHAALD. De grootste opiumsmokkel sedert jaren is dezer dagen te Rotterdam aan het licht gebracht. Ruim acht kilogram zuivere opium is dank zij het fijne speurwerk van een groep douane-ambtenaren aan boord van de Nederlandse tanker Ena ge vonden. Enige leden van de Chinese be manning, onder wie de voorman, zijn door de Rotterdamse politie ge arresteerd. De tanker, die uit Mena el Ahma- di, een haven aan de Perzische golf kwam, werd direct na aankomst in het Rotterdam's havengebied aan een grondige visitatie onderworpen. In de machinekamer stond een blik cementpoeder, dat door de douane ambtenaren resoluut werd omge keerd en waardoor zij, zo niet de slag van hun leven, dan toch zeker de slag van die dag sloegen. De ge vonden hoeveelheid opium vertegen woordigt een waarde van ongeveer zeven- tot achtduizend gulden. Het onderzoek in deze smokkelaffaire, dat in handen is van de Rotterdam se politie, wordt met kracht voort gezet. KIEZERS, DENKT AAN 31 DECEMBER! Opbouw watertoren van Oostburg I Het volgend jaar zullen verkiezin- gen voor de Prov. Staten worden gehouden, j In verband hiermee is het van be- lang, dat kiezers, die ingeschreven zijn in het Centraal Bevolkingsre gister te 's Gravenhage (schippers e.d.) vóór 31 December a.s. een ver zoek indienen bij de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters, Heeren gracht 23 te s-Gravenhage, om overgeschreven te worden in het be volkingsregister van een gemeente. Dat moet die gemeente zijn, waar zij hun wal-adres hebben. In verband met het feit, dat deze kiezers in het algemeen een zwer vend leven hebben en zij dus het best doen een volmacht te stellen, hetgeen ook vóór 31 December moet geschieden, verdient het aanbeve ling bovengenoemd verzoek onmid dellijk bij de Rijksinspectie in te dienen. Wordt een en ander nagelaten, dan kunnen zij niet deelnemen aan de Statenverkiezingen. Stemmen bij volmacht. Belanghebbenden die by volmacht willen stemmen, moeten handelen als volgt: 1. Zij halen op de dichtsbijzijnde secretarie een aantal formulieren la en lb, als bedoeld in artikel 7 laat ste lid der Kieswet. 2. Deze formulieren moeten zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk vóór 31 December a.s. ingevuld wor den gezonden naar de burgemeester van die gemeente, waar de verzoe ker zijn domicilie heeft. 3. Daarna moet ieder een gemach tigde aanwijzen, welke gemachtigde zelf natuurlijk kiesgerechtigd moet zyn en woonachtig in de gemeente waar degene, voor wie hij optreedt, gedomocilieerd is. Nadere inlichtin gen hierover kunnen op iedere wil lekeurige secretarie worden inge- HAAGSE GERECHTSHOF Arresten Tet Hof heeft arrest gewezen in een aantal hoger beroep zaken van kwekers uit de bollen streek, die teveel bloembollen had den geteeld. De kweker J. C. de G. te Leiden was veroordeeld tot f 600 boete of 1 mnd hechtenis en voorwaardelijk 2 mnd gevangenisstraf; het vonnis werd thans f 250 boete of 1 mnd hechtenis en 2 mnd voorwaardelijk. De taxichauffeur H. M. te Lisse was tót f 1000 boete of 3 mnd hech tenis veroordeeld, het vonnis luid de thans f 250 boete of 25 dg hechtn De kweker W. J. van G te Lisse had f 750 boete of 2 mnd hechtn en 2 mnd gevangenisstraf voorw gekre gen. Thans werd het vonnis f 400 boete of 50 dagen hechtn. en 1 mnd gevangenisstraf voorwaardelijk. Tot f 250 boete of 1 mnd hechtn. en 2 mnd gevangenisstraf voorwaarde lijk was de kweker W. van G te Sassenheim veroordeeld; hij kreeg i f 150 boete of 15 dagen hechtn. HAAGSE POLITIERECHTER Deviezen-zaken Nadat kort ge leden een aantal bollen handelaren veroordeeld waren in verband met geknoei met dollars en ponden, waardoor de deviezen-voorschriften werden overtreden stonden thans nog terecht A. H. N. uit Lisse en C. W. uit Sassenheim Tegen N. werd f 75 boete of 2 mnd hechtn. geëist en hij werd daartoe veroordeeld; tegen W. f 1600 boete of 3 mnd hechtn. en het vonnis luid de f 1200 of 2 mnd hechtn. Is Uw Radio defect? BEL 2A26A De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM 1. 301,5 M. 8.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.30 1KOR; 12.00 AVRO 17.00 VPRO; 17.30 VA RA; 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.30 tuinbouwpraatje; 8.45 Semi- klassieke muziek; 9.10 sportmedede- lingen; 9.15 verzoekprogramma; 9.45 „Geestelijk Leven", causerie; 10.00 „Geef het door", causerie; 10 05 Voor de jeugd; 12.00 „Musica Anti- qua"; 12.30 Voor de Jeugd; 12.40 Or gelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gratnofoonmuziek; 13.20 Pianospel; 13.50 „Even afrekenen, heren"; 14.30 Het concertgebouwor kest en solist, in de pauze: film praatje; 16 30 Sportrevue; 17.00 „Gesprekken met luisteraars"; 17.20 Muzikale causerie; 17.30 „De avon turen van ome Keesje". 17.50 meis jeskoor; 18.05 Reportage; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 voor de Nederlandse strijdkrachten; 19.00 Radio Lympus; 19.30 Lichte muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Omroeporkest, het groot om roepkoor en solisten; 21.15 „Paul Vlaanderen", hoorspel. 21.50 Amuse mentsmuziek; 22.10 Cabaret; 22.40 Vioolspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Dans- orkest. HILVERSUM 2. 416 M. 8.00 NCRV 8.30 IKOR; 9.30 KRO; 17.00NCRV; 19.45—24.00 KRO. 8.00 nieuws en weerberichten; 9.30 Nieuws en waterstanden; 10.00 Pianovoordracht; 10.25 Hoogmis; 12.00 Angelus; 12.15 Apologie; 12.40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholieknieuws en mededelingen; 13.20 Kamerorkest en solist; 14.00 Reportage en Amuse mentsmuziek; 18.30 Gewijde muziek; 18.45 Omroeporkest; 19.00 Kamer koor; 19.30 Nieuws; 19.45 Katholiek overleg; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gevarieerd programma; 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws. MAANDAG. HILVERSUM 1. 301,5 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; /.30 Ochtendblad; 8.00 Nieuws; 8.15 Radio-ochtendblad; 8.55 Voor de vrouw; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Populair concert; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.00 „Op den uitkijk", causerie; 11.15 Carillon en orgel; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Cowboyliedjes; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?" causgrie; 14.20 Pianoconcert; 14.40 „Vergeten verleden", causerie; 14.50 Mezzo-sopraan en piano; 15.15 Ge varieerd programma; 16.00 Prome nade-orkest; 16.35 Voordracht; 16.45 „Musicalender"; 17.30 Voor de pad vinders; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.30 voor de Neder landse strijdkrachten; 19.00 voor de kinderen; 19.05 Filmprogramma; 19.30 Muzikale causerie; 19.45 Land- bouwrubriek; 20.00 Nieuws; 20.05 Volksliederenkwartet; 20.30 Geva rieerd programma; 23.00 Nieuws. HILVERSUM 2, 416 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.10 Sportuitslagen; 9.15 voor de zieken; 9.30 Waterstanden;. 9.35 familiecom petitie; 10.10 Residentie-orkest; 11.20 Voordracht; 11.40 Zang en piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Metropo- le Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Or gelconcert; 14.00 Schoolradio; 15.00 causerie over kamerplanten; 15.30 Koor en orgel; 17.00 Voor de kinde ren; 17.15 Piano en viool; 17.45 Or gelspel; 18.20 Sportuitslagen; 18.30 Pianoduo; 19.00 Nieuws; 19.15 En gelse les; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.15 Verzoekprogramma; 21.00 „Op de tweesprong een melo die", hoorspel; 21.40 gewijde muziek; 21.55 internationaal evangelisch commentaar; 22.05 Concertgebouw orkest en soliste; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5