Contactavond van de Katholieke Centrale voor Gezinszorg Rijnland-Gemeenten Met palet en penseel de lucht in ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Pater Morel over de plannen van het Vinccntius-jongerenwerk Het was geen groot gezelschap, dat mr. Donders gisteravond in de Vro lijke Ark welkom mocht heten op de eerste avond in het nieuwe seizoen van de Kath. Centrale voor Gezins zorg te Leiden. Maar dat kleine ge zelschap heeft geboeid zitten luiste ren naar wat pater J. Morel S.J., alg. assistent van de St. Vincentius- vereniging in Den Haag, vertelde over de plannen van het Vincentius- jongerenwerk, op welke uiteenzet ting een even uitvoerig als verhel derend debat volgde. Pater Morel ving aan met te con stateren dat de animo by de jonge ren ook voor het St. Vincentiuswerk niet groot is en ging in op de om standigheden, die daarvoor als oor zaken zijn aan te wijzen. Een daar van is dat de jongeren uiteraard vooruitstrevend zijn en niet de eer bied voor een 100-jarige ouderdom van de vereniging aan de dag leg gen, zoals de ouderen dat doen. Er is zelfs bij de jeugd een onderwaar dering te bespeuren voor hetgeen het huidige leven biedt. Het zou van de ouderen echter niet goed zijn het „laisser aller" toe te passen, nu door publiciteit e.d. de emancipatie van de jeugd zich snel ler voltrekt dan hun natuurlijke groei en zij door sensatiezucht op pervlakkig en zelfs ondegelijk drei gen te worden. Dit alles eist van de ouderen veel begrip, voorlichting en steun, maar in geen geval een afzij dig blijven. In het tweede deel van zijn toe spraak welke wij slechts zeer summier weergeven sprak pater Morel over de enkele jongeren-con ferenties in de St. Vincentiusver. die reeds lang bestaan (25 met 400 leden). Om meer vat te krijgen op de jeugd van vandaag, die de vol wassenen van morgen zijn, is men begonnen met jongeren-werkgroepen in de St. Vincentius-vereniging, waarin weer verschillende groepe- lingen zijn ondergebracht. De leden komen regelmatig bij elkaar en trachten op de eerste plaats zichzelf verder te vormen en te ontwikkelen op sociaal-charitatief terrein. Dit al les met een geheel eigen methode. Niet door georganiseerde vergaderin gen, langdurig gepraat enz., maar door het aanpakken van zakelijke werkobjecten, welke vaak de armen zorg bevatten, allemaal in het teken van nuttige experimenten. Het eer ste doel moet blijven: streven naar eigen geestelijke vooruitgang, door uit zichzelf te treden, zich in te zet ten, daarbij wakend voor een voor tijdig gebruik maken van jeugdige krachten en talenten. In Den Haag is men begonnen met een cursus, waarvan de deelnemers zijn gerecruteerd uit afgestudeerde Mulo-klassen, welke jongeren on der leiding direct in contact ge bracht worden met het charitatieve werk. Uit zulke werkgroepen zullen vanzelf jonge Vincentianen naar vo ren komen. Bij dit vormingswerk wordt steeds de nadruk gelegd op de typisch Christelijke barmhartigheid, het zich zelf inzetten om de evennaaste te helpen, niet uit de hoogte.van een meerdere welstand of ontwikkeling, maar een welwillend tegemoet tre den. Zo alleen kan verlossend werk gedaan worden voor Christus, door Christus en met Christus! Tjjdens de gedachte-wisseling ging pater Morel nog wat dieper in op N.Z.H V. HULDIGDE 34 JUBILARISSEN. Feestavond in de Stadsgehoorzaal. Niet minder dan 34 jubilarissen bij de N.Z.H.V.M. zijn gisteravond in de geheel bezette Stadsgehoorzaal ge huldigd. Nadat de jubilarissen onuer het spelen van een feestmars de zaal waren binnengeleid, sprak de voor zitter der feestcommissie, de heer A. Hollinga, een kort inleidend woord, waarin hij speciaal welkom heette de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de directeuren, oud-direc teur van de N. Z. H. V. M., de he ren J. J. Jurrissen en ir. J. Burgers- dijk. ir. N. A Bogtstra, directeur van de R.E.T. en vele afdelingschefs en vertegenwoordigers der diverse vak organisaties. De voorzitter van het jubileum- fonds, de heer M. Ockeloen, heeft hierop in een hartelijk speechje de jubilarissen, w.o. 33 zilveren en één 40-jarige, gehuldigd en hen bedankt voor de buitengewone plichtsbe trachting nu al zovele jaren be toond. In aansluiting hierop sprak ook de directeur een woord van ge lukwens, waarbij hij er op wees, dat de goede reputatie, welke de N.Z. H.V.M. geniet, voor een belangrijk deel mede te danken is aan hen, voor wie deze avond is belegd. De N.Z.H.-muziekkapel, onder di rectie van de heer P. Baart, bracht vervolgens enkele nummers ten ge hore, waarna het gezelschap van Fred Fa gel in een vlot tem'po de -revue „Geef ze de ruimte" over het voetlicht bracht. Fred Fagel, in zijn vrolijke sketches geassisteerd door Rens van Dorth en Else Schild, was deze avond al buitengewoon op dreef. Wat al kostelijke humor wist hij in een minimum van tijd op te dienen. Doch ook het Dicola-trio met goede dans en het zangduo Martin van Heelsbergen en de vrou welijke tenor Jonny van Zwieten hadden veel succes. Tenslotte zorg de Cas Oosthoek voor de muzikale omlijsting. Zij allen maakten er een vlotte, vrolijke avond van, waar mede de vele aanwezigen zich uiter mate vermaakten. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer J. Alphenaar en met medewerking van het N.A.C.O.- amusementsorkest, bracht het slot aan een zeer geslaagde huldigings- avorid. de practische werkzaamheden van de werkgroepen en legde even terzijde van dit onderwerp er de nadruk op, dat bij een nieuwe so ciale wetgeving een goed geoutil leerd administratief apparaat van de. katholieke sociaal-charitatieve orga nisaties noodzakelijk zal zijn, welke uitlating de voorzitter in zijn dank woord aangreep, om te wijzen op het verheugende feit, dat men in Leiden reeds twee jaar geleden in deze rich ting is gaan werken door het oprich ten van een Katholieke Centrale voor Gezinszorg. Vruchtbaar contact: Gisteren is in het Gemeenlands- huis een vergadering gehouden van het bestuur van het Hoogheemraad schap met vertegenwoordigers der gemeenten binnen Rijnland, ter be spreking van het nieuwe ontwerp - reglement van Rijnland. In verband met de klachten over onvoldoende publiciteit hadden Ged. Staten deze samenkomst gewenst. Van de grote meerderheid der 49 gemeenten wa ren afgevaardigden aanwezig. De ingenieur van Rijnland, ir. P. de Gruyter, heeft in het licht gesteld hoezeer de taken van waterschap en gemeenten ineengrijpen en hoezeer ook de gebouwde eigendommen be lang hebben bij de door Rijnland uitgeoefende functie. Hierom is het niet onredelijk dat deze eigendom men mede in de lasten gaan dragen. P'nu ook vertegenwoordigers van gemeentebesturen in Rijnlands be stuur zitting zullen krijgen, kan als een stap tot betere samenwerking worden beschouwd. De dijkgraaf van Rijnland mr. J. Slagter heeft hierna de ingekomen bezwaren der gemeenten, voorzover van algemene strekking, opgesomd en het standpunt van het bestuur van Rijnland daartegenover toege licht. Na een pauze werd gelegenheid gegeven tot het maken van opmer kingen, waarvan in ruime mate ge bruik is gemaakt. Het denkbeeld van de omslagheffing van het ge bouwd eigendom bleek over het al gemeen te worden aanvaard, en ook het beginsel, dat het gebouwd eigen dom in Rijnlands bestuur vertegen woordigd zou worden door personen door gemeentebesturen aan te wij zen, vond ingang. In grote meerder heid waren de sprekers evenwel van oordeel, dat aan ook alle gemeenten in de aanwijzing dier vertegenwoor digers aandeel moesten hebben, en niet alleen de grotere, zoals het ont werp medebrengt. Een andere ge dachte, die van meerdere zijden werd ondersteund, was deze, dat de omslagen voor het gebouwd eigen dom door Rijnland niet van de eige naren afzonderlijk, maar van de ge meenten in totaalbedragen zouden worden geïnd. Een spreker wilde zelfs nog verder gaan en ook de „bundergeiden"' van het ongebouwd eigendom in polders door middel der polderbesturen innen en dus niet meer rechtstreeks. Aan liet slot kwam tot uiting, dat de samenkomst van beide zijden als geslaagd werd beschouwd en een goed begin ener samenwerking tus sen de gemeentebesturen en Rijn land in nieuwe verhouding. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid- de heren J. G. N. Cupédo te Noordwijk a. Zee en M. A. van Rhijn te Leiden; voor het doctoraal examen Nederlands- Indisch recht: mej. G. H. Blankenberg te Aerdenhout en de heren D. van Goudoever te De Bilt en J. C. de Jong te Hillegersberg; voor het doctoraal examen Nederlands recht: mej. N. Rote te Bloemendaal; voor het doc toraal examen Geneeskunde: de heer G. H. J. M. Kemme te Rijswijk; voor het artsexamen le gedeelte: de heer G. P. E. Weijer te Leiden. „ST. ANTON1US". Op 16 November a.s. 's avonds 10 uur zal in Noordwijk een feest avond worden gehouden voor alle leden met hun dames en/of ïntrodu- cé's van de Ned. R.K. Bond van Hotel-Café-Restaurant Geëempl. „St. Antonius" vakgroep Bioscoop en Theaterpersoneel, welke door de afdeling Noordwijk wordt georgani seerd. De besturen /van Noordwijk en Leiden doen een dringend be roep op de leden aan deze feest avond met hun dames deel te ne men. De kosten zijn zeer gering, tram- en busgeld plus programma is 1,25. Voor diegenen, die late dienst hebben, wordt gezorgd, dat zij toch in Noordwijk komen, terug komst gezamenlijk met een autobus naar Leiden. Het St. Nicolaasfeest voor de kin deren bij de Carmelitessen en de leden zal worden gehouden op Woensdagmiddag 7 December a.s. te 2 uur in het R.K. Mil. Tehuis, Mare 34. De leden worden verzocht zo spoedig mogelijk de formulieren in te vullen en aan het secretariaat af te geven. Op 15 December a.s. organiseert de afd. Leiden voor haar leden met hun dames de derde excursie en wel naar de firma Erven Lucas Bols te Amsterdam. De firma Bols heeft het bestuur verzocht bijtijds en pre cies de opgaven te doen hoeveel heren en dames aan deze excursie deelnemen voor de attractie en de lunch, die aan de dames en heren zal worden aangeboden. Het bestuur doet een dringend beroep aan de leden, dat zij uiter lijk voor 30 November a.s. zich op geven a'1" het secretariaat Maresin- gel 48. Na deze datum wordt nie mand meer ingeschreven. Verdere inlichtingen aan het secretariaat verkrijgbaar. 1 GOUDEN JUBILEUM VAN KOLENHANDEL SYBRAND ZEILSTRA. Vijftig jaar geleden is het dat Sy- brand Zeilstra in het pand Kloksteeg 8 een handeltje begon in aardappe len en kolen Reeds na 10 jaar was het pand te klein en verhuisde de kc'enhandel naar Kloksteeg 5. De aardappelenhandel werd in de loop der jaren opgeheven. Drie en veertig jaar mocht de op richter zijn zaak bestieren. Toen de dood hem in 1942 aan zijn zaak ont nam, was het de weduwe, die in sa menwerking met de zoon Bouke. het bedrijf voortzette. In 1948 overleed mevr. Zeilstra, waarop een schoon zoon van de oprichter, de heer A. Dreef, mede-firmant werd van de in 1942 opgerichte fa. Syb^and Zeilstra. Dit gouden jubileum is gisteren op eenvoudige wijze herdacht met een receptie in. „Den Burcht". Velen kwamen 's middags de jubilerende firmanten en familieleden de hand drukken. Onder hen waren de heren K. Ouwerkerk en W. de Roode. na mens de Vereniging van Brandstof- fenhandelaren in Leiden en Omstre ken. De heren Veerman en Straat man boden namens de Leidse Gasfa briek hun gelukwensen aan en vele cliënten, zakenrelaties en collega's sloten zich hierbij aan. Tot hen deed de heer Zeilstra de verheugende mededeling dat momen teel aan het Staatsspoor een opslag plaats van 600 m2. wordt gebouwd, ter vervanging van de oude, die moest worden afgebroken. Kerkhof „Zijlpoort". Maandag te 9 uur de maanddienst. Woensdag 9 uur de jaardienst. Onder beide H. Missen wordt de H. Communie uit gereikt. Zaterdag, 5 November. Ja, nu hoeft U ons er niet boos om aan te kijken, want wij kunnen er ook niets aan doen. Maar het afha len van de A.M.A.-loterij-piijzen gaat a.s. Maandag niet door! Voor de laatste maal, maar dan ook voor het allerlaatst, bestaat die gelegen heid a.s. Donderdagmiddag en -avond in het St. Antonius Clubhuis. En wilt U vooral al Uw kennissen, vrienden en familieleden hierop wij zen? Want er liggen nog bergen prachtige prijzen. De uitslag heeft vorige week Zaterdag in ons blad gestaan. Bovendien zullen nog trek kingslij sten aan alle parochiële ze- latricen worden toegezonden. En U kunt achterover vallen van verbazing of niet, het blijft ons een der. Want niets kan ons weerhouden even mede te delen dat er zich een complete omwenteling in de loodgie terswereld gaat voltrekken. Althans dat scheen Donderdagavond in „Den Burcht", waar „Immenexco" een demonstratie gaf met plastic water afvoerbuizen Deze zijn geel, licht in gewicht, goedkoop in prijs, gemak kelijk om te buigen, onbrandbaar, tegen alle temperaturen bestand, van isolerend materiaal, weerstaan een druk van 70 atmospheer, kunnen met alle metalen worden gelast, be vriezen niet en kunnen bij lekken gelijmd worden. En dat is nog niet alles; de aanwezige loodgieters we ten er meer van. De 56 jarige J. M., wonend aan de Morschweg, was gistermiddag om twee uur op de Breestraat bezig z'n paard en wagen te parkeren. Daar bij had hij geen tijd om op het ver keer te letten. En liep toen met z'n hoofd tegen een aankomende tram aan. De gevolgen waren een hoofd wonde en hersenschudding, plus een reis naar het Acad. Ziekenhuis, waar de E.H.D. hem naar toe bracht. Die buurtverenigingen roeren de trom! Gisteravond was het „De Demping" die in „Den Burcht'' een feestavond hield, ter viering van het driejarig bestaan. Er was zang, mu ziek en toneel. De kinder-accordeon- band .van „Ons Eiland" speelde vro lijke wijsjes. Meisjes lieten volks dansjes zien. En de toneelclub van de N.R.M. speelde de klucht in twee bedrijven „Henkie." Daar hebben de aanwezigen heerlijk van genoten. En de beschermheer de heer J. G. J. Verhey van Wijk, met echtgenote, c Waarmee we maar zeggen wil len dat het een goede avond is ge weest. Vandaag is het de dag van vier vliegen in één klap. U weet wel, de collecte voor de vier verenigingen voor T.B.C.-bestrijding. Het Leids Po litiemuziek-gezelschap marcheerde vanmorgen door de stad en trachtte het geld uit de zakken der voorbij gangers los- te trommelen en te bla zen. Wie kan voor zoiets ongevoelig blijven? Vanmiddag kan het nog! In ..'t Raedthuys" gaat de Ne^. Kath. Bond v. Kapperspersoneel „St Cosmas", afd. Leiden op Dinsdag 29 Nov. a.s. een bijeenkomst houden, dis zeer belangrijk is Want dan wordt de nieuwe G. A., kap. J. A. Adrichem, geïnstalleerd. De beer W. Scheepma ker uit Utrecht, welbekend in kao- perskringen, zal dan spreken over „Loon en Prijspolitiek en de komende wachtgeld- en werkelooc"heidsverze- kering". Het is een mond vol. maai', dunkt ons. zeer belangrijk. Zodat alle leden natuurlijk aanwezig zullen zijn Daar rekent het bestuur tenminste blindelings op. De Fa. Wed. J. P. van Berge Hene gouwen en Zn., Aalmarkt 12, gaat a.s. Dinsdag het 30-jarig bestaan vie ren. En wel op een bijzondere wijze Want voor deze gelegenheid is de zaak verbouwd, uitgebreid en gemo derniseerd. Op 8 Nov. a.s. is er van 2 tot 6 uur receptie. En precies een week later, op Dins dag 15 Nov., wordt ir het St. Anto nius Clubhuis een avond gegeven, waarop alle medewerkers van de A.M.A.-Missietentoonstelling worden verwacht. Al die mensen hebben wel een feestavondje verdiend. En daar om krijgen ze deze dan ook. Wat er gaat gebeuren. Tja, dal is moeilijk te zeggen. Want we weten het wel. Maar we mogen het niet verklappen. Dat moet zo'n beetje een verrassing blijven. Met dit bericht meent Stadskok dat hij vandaag wel afscheid nemen kan. STADSKOK. ïoscopen Trianon In de titel „Words and music" had muziek eigenlijk voorop moeten staan, want dat is in deze film het belangrijkste. De tekst doet minder terzake en het hele verhaal is ondergeschikt gemaakt aan de muziek. De titel wil weergven de samenwerking tussen twee jonge vrienden (Mickey Rooney en Eddie Anders) die na vele vergeefse pogin gen er eindelijk in slagen hun revue waarvan Mickey de woorden en Ed die de muziek schreef, aan de man te brengen. Toen was hun kostje ge kocht en brachten zij het zelfs zover dat zij voor de film mochten spelen. Daar komen dan natuurlijk een paar aardige meisjes bij te pas en daar mede is het verhaal compleet. Toch is de film het zien dubbel en dwars waara voor hen die van een groots opgezette revue houden. In technico lor opgenomen, laat „Words and mu sic" verschillende fantastische shows zien, met grandiose decors, unieke balletten, goede muziek en voortref felijke zang, waardoor deze film een lust voor het oog wordt en onophou delijk tot aan hel einde boeit. Bo ven 18 jaar. Luxor „Hinderlaag", met Robert Montgomery en Wanda Hendrix in de belangrijkste rollen, is een avon turenfilm, die zich afspeelt tijdens de carnavalsfeesten in een schilder achtige streek van Mexico. Een oud-strijder heeft de States verlaten, om ecu vermoorde vriend te gaan wreken. Die vriend had een bewijs in de vorm van een chè- que dat voldoende was, om een gentleman mei schurkenstreken voor 20 jaar in de gevangenis te doen belanden. Hij trachtte chantage te plegen, maar moest zijn poging met de dood betalen. De oud-strijder wilde het zelfde spelletje voortzetten en vermoedelijk zou ook hij ontijdig aan zijn eind zijn gekomen, ware het niet, dat een lid van de geheime politie en een Indiaans meisie onge merkt een ooeje in het zeil hielden. Nu komt alles tenslotte op zijn noot jes terecht, echter niet voordat er verschillende malen revolvers ge trokken zijn en gevaarlijk met mes sen is omgesprongen. Een film met spannende momen ten, maar af en toe wat langdradig. Boven 18 jaar. Rex geeft deze week de film „John L. Sullivans grote strijd", een film welke een onderhoudend en boeiend gegeven behandelt. Voor 18 jaar. Casino Men heeft het dikwijls een hachelijke onderneming genoemd de werken van Shakespeare te ver filmen en meer in het bijzonder Hamlet. Shakespeare was een toneel schrijver, die de klank van het woord nodig had met het daarbij behorende gebaar om ziin bedoelingen duidelijk te maken. Het geheel diende ge- Dlaatst te worden in de ruimte van het toneel, omdat de dieptewerking eveneens een onmisbaar onderdeel van het toneelspel was. Met deze ge- volztrekking zou dus de film ver oordeeld zijn. Maar, met de tegen woordige stand van de filmtechniek is het, althans in vele gevallen, mogelijk de strekking en de geest van het toneedrama zeer dicht te be naderen. Sterker gezegd: door eigen vormgeving van de film zullen deze nu en dan zelfs beter tot uitdrukking komen. De inhoud van de film werd reeds eerder besproken, wij kunnen dus vol staan met enkele korte opmerkingen En dan zeggen wij. dat „Hamlet" in de interpretatie van Laurence Oli vier een uitstekende film is gewor den. O1 ie vier wijkt af van de gang bare mening, dat de hoofdpersoon een zwak en verwijfd man geweest zou zijn. Hij is hier een krachtig meps, die zijn geest en mentaliteit nleester is en weet te handelen waar dit noodzakelijk is. „Hamlet" is een imposant schouw spel, een drama, dat in een goede film door velen genoten zal worden. Voor volwassenen. Lido. Een prachtig onderwerp voor een detective-roman is het ver haal ,.Het masker van Dimitrios", een geheimzinnige misdadiger, dief, op lichter en moordenaar, op wie de po litie gedurende de twintig jaar, dat hij opereerde vooral in de grote ste den van de Balkanlanden geen vat had. Totdat op zekere dag aan het strand van Istanboel zijn lijk aan spoeltTenminste, dat dacht de politie, want op het lijk vond men de naam van Dimitrios Makrapolous. Daarmede zou de geschiedenis ten einde kunnen zijn, maar dan begint het relaas over zijn leven, uit de mond van vele zijner slachtoffers, verhaald ten behoeve van een roman schrijver (Peter Lorre), die zelf nog al eens in moeilijkheden komt, doch het zou Peter Lorre niet zijn, indien hij alle gevaren niet te boven zou ko men. In Turkije, Zwitserland en Frankrijk speelt het verhaal zich af, dat door de verschillende intriges en mede door het uistekende spel van Peter Lorre, Zachary Scott en Victor Francen van begin tot einde boeit. De K.F.C. keurde de film voor 18 jaar. PROF. GOUDRIAAN BLIJFT IN PRETORIA. Naar het maandblad „Zuid Afrika" meldt heeft prof. dr. J. Goudriaan de hem aangeboden leerstoel aan de universiteit te Pretoria thans de finitief aanvaard. Tot nu toe had prof. Goudriaan, die reeds sinds het begin van dit jaar te Pretoria ver toeft, zich nog niet blijvend aan de universiteit verbonden. MGR. A. J. J. GOYAERTS t Te St. Michiels-Gestel is plotseling overleden, 65 jaar oud, mgr. A. J. J, Goyaerts, regent van het Klein-Se- minarie „Beekvliet", proost van het kathedraal-kapittel van 's-Hertogen- bosch, geheim kamerheer en huispre laat van Z.H de Paus en officier in de Orde van Oranje Nassau. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHTER DES NACHTS. Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen en aanvankelijk krach tige Zuidelijke wind, tijdens frontpassages ruimend naar Wes telijke richtingen en iets afne mend. Zachter dan afgelopen nacht. Morgen overdag: Wisselende bewolking met nu en dan opkla ringen en enkele verspreid op tredende buien voornamelijk in de kustprovincies. Krachtige tot matige Westelijke wind. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag. Een experiment van de K.L.M. Het is een algemeen bekend feit, dat de mens aan boord van een vliegtuig iedere keer opnieuw gefas cineerd wordt door het landschap, dat hij onder de vleugels van zijn machine door ziet glijden. Van bo ven gezien heeft de aarde immers geheel andere aspecten dan vanuit de normale gezichtshoek. Deze gedachtengang is de aanlei ding geworden tot de vraag welke impressies het Nederlandse land schap vanuit de lucht zou maken op de beeidende kunstenaar en in het bijzonder op de kunstschilder. Daar om besloot de Vakgroep Kunstschil ders van de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars in samenwerking met de K.L.M. een proef op dit gebied te ne men. In de kringen van de kunste naars zelf was het enthousiasme voor dit experiment zeer groot. Aan de kunstschilders, die zich hiervoor hadden opgegeven, werden e. :st een aantal luchtfoto's voorge legd om enige tijd te bestuderen; daarna muesten zij aan de hand van de indrukken, die deze foto's op hen gemaakt hadden, enkele schetsen maken, die daarna door een com missie beoordeeld werden. De resul taten waren van dien aard dat be sloten werd alle deelnemende kun stenaars in de gelegenheid te stellen een vlucht op eelT van de lijnen van het binnenlandse luchtnet van de K. L.M. te maken. Deze schilders heb ben in de afgelopen zomer hun vluchten gemaakt en zijn daarna aan het werk getogen. De geproduceerde schilderijen zijn zelfs voor de ingewijden verbluf fend geweest; onder de ingezonden w 'ken zijn vrijwel alle richtingen in de hedendaagse schilderkunst ver tegenwoordigd, van tauralistische landschappen tot werken met een zeer abstraèct karakter. De jury, be staande uit vertegenwoordigers van c' K.L.M. en de Federatie, had dan ook een moeilijke taak om uit deze werkstukken een selectie te maken voor een te houden tentoonstelling; uiteindelijk werden 60 schilderwer ken hiervoor uitgekozen. Van 18 November a.s. af zal in het Stedelijk Museum in Amsterdam een expositie woeden gehouden, waarop deze 60 werken te bewonderen zul len zijn. Hier zal het Nederlands publiek in de gelegenheid worden gesteld om kennis te nemen van de BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina d. van A. de Bolster en C. van den Burgh. Anna Maria Theodora d. van D. Wessen- dorp en T. de Knegt. Joannes Ja cobus Maria z. van C. X. Ruigrok en A. E. M. Jongmans. Johanna Martha d. van L. C. J. A. Volkers en J. T. van Griensven. Alida Petronella d. van B. Bierman en C. M. van Vel- zen. Niels Wilbrandt z. van N. van der Reijden en J. M. C. van Raay. Cornelia Hendrina d. vanJ. Land man en J. Jansen. Wimpje d. van A. H. van Leeuwen en W. K. Meijvogel. Albertus z. van W. J. M. Johannes en L. Krause. Helena Johanna Maria d. van J. van Vliet en A. T. Nijssen. Geboren: Marijke, d. van C. G. Mar'tijn en J. de Boer; Cornells, z. van G. Kuijpers en M. Sepers. Ondertrouwd: J. P. Smittenaar jm. 30 j. en J. G. Bosker jd. 24 j. T. Co- lijn jm. 24 j. en L. Brouwer jd. 22 j. J. Haneveld jm. 22 j. en J. Gordijn jd. 19 j. M. Johannes jm. 26 j. en M. Heemskerk jd 23 j., J. H. Kettsnis jm. 27 j. en G. van der.Klaauw jd. 24 j. C. T. Montanje jm. 30 j. en W. de Tombe jd. 33 j. H. J. Pfaff jm. 31 j. en W. J. Kuijvenhaven jd. 18 j. L. P. Schamper jm. 31 j. en M. C. W. Zandvliet jd. 26 j. K. van Soeren jm. 24 j. en A. Vonhout gesch. 25 j. F. J. Schild jm. 27 j. en M. M. C. Halb- meijer jd. 28 j. W. van der Ploeg jm. 26 j. en J. van de Wetering jd. 31 j. W. L. van der Linden jm. 21 j. en M. C. A. van der Kleij jd. 20 j. Overleden: J. C. van der Linden zn. 8 weken; B. Majolée huisvr, van A. van Leeuwen 49 j.; J. A. van Noort zn. 10 maanden. Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag 6 November zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: Harman, Jasperse, v. Leeu wen en Simons. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 5 November 13 uur tot Zaterdag 12 No vember 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt. Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. resultaten van dit experiment, die zelfs in vakkringen zozeer de aan dacht hebben getrokken. Door deze proefneming is een eerste poging gedaan om contact te leggen tussen het bedrijfsleven ener zijds en de kunst anderzijds, waar bij men o.a heeft beoogd de kunst nader tot het volk te brengen. De resultaten van het experiment bewijzen wel, dat dit contact in de toekomst zeer zeker nog rijke vruch ten zal kunnen afwerpen. LAATSTE BERICHTEN DE ZAAK DER GEDODE GEÏNTERNEERDEN IN SURINAME Persberichten melden, dat bij het onderzoek naar de dood van van Ol- denbarneveldt en van Poelje een ooggetuige thans heeft verklaard, dat van Oldenbarneveldt is neergescho ten op een teken van de toenmalige kolonel J. Meyer, die aan ooggetui ge oplegde het stilzwijgen te bewa ren. De naam van de ooggetuige werd niet genoemd. DE HERVATTING VAN DE E. C. A.- HULP AAN INDENÏSIë. Naar de correspondent van Aneta uit welingelichte bron heeft verno men, wordt de hervatting van de E. C. A -hulp aan Indonesië midden volgende week verwacht. Reeds eer der werd gemeld, dat de steun rond 37.5 millioen dollar zou belopen. De E. C. A.-steun zou via Nederland alleen tot aan de souvereiniteits-over dracht aan Indonesië kunnen worden gegeven, daar nad'en Indonesië als souvereine Aziatische staat niet meer voor Marshallhulp in aanmerking kan komen. ,,De tot uiting gekomen crisis in de verschillende sociaal-democrati sche fracties en het ontslag van de ministers van de partij van Saragat zijn een nieuw blyk van de impopu lariteit van de regering en van de toenemende politieke en sociale moei 'ijkheden van het land", zo wordt in een communiqué van de commu nistische partij verklaard, dat na af loop van de bijeenkomst van het hoofdbestuur van de partij is uitge geven. „Het hoofdbestuur", aldus het communiqué, ,.zet alle kameraden er toe aan hun activiteit tegen de antidemocratische politiek van de regering te versterken en te richten en nodigt de arbeiders en democraten van alle strekkingen uit. hun in spanningen te bundelen om een ein- ce te maken aan de politiek, welke de gehele natie in rouw, ellende en schande heeft gestort en welke door de meerderheid van de arbeiders wordt veroordeeld". VERZETSBEWEGING IN OOST- DUITSLAND? Het met Britse licentie verschij nende blad „Telegraf" verklaart.-dat een anti-communistische verzetsbe weging. genaamd N. T. S. pamflet ten onder de leden van het Sovjet- leger in Duitsland verspreidt. De letters zijn ontleend aan het Rus sisch van dood aan de tirannen," Volgens het blad nemen hoge officie ren van de geheime Sovjet-politie aan de beweging deel. Op een der pamfletten staat volgens het blad het volgende in het Russisch: „Aan wiens zijde staat gij. aan de zijde van de bolsjewistische verraders of aan de zijde van de strijde"s voor een betere toekomst?" De organisatie zou ook herhaaldelijk Duitsers ge waarschuwd hebben, die z:eh in het gevaar bevonden door de Soviet-Rus- sen gearresteerd te zullen worden. De onderminister van binnenland se zaken heeft in het Britse Lagerhuis verklaa-d. dat serlert de oorlog 150.000 Polen, 15.000 voorma'ige Duit se krijgsgevangenen en 8000 voor malige Oekrainse krijgsgevangenen in Engeland een vaste verblijfplaats hebben gekregen In 1948 zijn 657.660 personen als bezoekers voor een kort verb1 ijf in Groot Brittannië toegelaten, terwijl de toe<?ang tot het land aan onge veer 2000 personen werd geweigerd. LEFRT.TNG VAN PAUL VAN KEMPKN DTR»r;*?VT IN MINNEAPOLIS Gerard Samuel, een jonge diri gent, die de diri"entencursus van de oud-Leidenaar Paul van Kempen volgde aan de Accademia Musieale Chigiana te Siena (Italië), is thans benoemd tot tweede dirigent van het symphonieorkest van Minneapolis (U.S.A.)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2