Oude en nieuwe banden De „grote drie" komen te Parijs bijeen Directeur: C. AL VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 41ste JAARGANG No. 11829 De „Drie'' gaan problemen bezien Bar. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., f 1.40 p. mod., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.; 15 ct p. m m. Teleloontjes 11.50 II7ANNEER men na afloop van de Ronde Tafelconferentie leest en hoort, wat de reactie van het Neder landse volk is op het bereikte ac- coord, dan moet men wel constate ren, dat Nederland deze overeen komst, waarvan de overdracht der souvereiniteit het onmiddellijk ge volg is, met zeer gemengde gevoelens heeft geaccepteerd. Hoe kon het anders; oude banden maakt men niet zo maar los. Ook voor vele Nederlanders, die nooit in het Oosten waren geweest, was Indië „ons" Indië; allen hadden er op de een of andere manier iets mee te ma ken, al was het slechts door middel van een familielid, dat ooit wel eens in de Oost was geweest. En nu wordt aat Indië dat ons dier baar was en ons welvaart heeft ge bracht, los gelaten. Het wil ons vorokomen, dat een goed begrip van deze daad onmoge lijk is zonder dat men zich de ge schiedenis van' Nederlands verhou ding tot Indonesië goed voor ogen houdt. Onze eerste vestiging in de Indi sche archipel, drie eeuwen geleden, stond volkomen in het teken van de koophandel,. Soldaten kwamen er aan te pas om 'onze nederzettingen te be schermen en dat leidde weer vanzelf tot uitbreiding van onze invloedsfeer. Het was later niet langer voldoende of afzonderlijke nederzettingen te be veiligen, men ging zich bemoeien met het besturen van het land zelf en zo werd het eilandenrijk ons ko loniaal bezit. Men vond dat heel ge woon en vanzelfsprekend, totdat de vraag zich opdrong, met welk recht wij eigenlijk Insulinde als ons eigen dom beschouwden. Men begon zich af vragen, waarop het recht van ko lonisatie steunde en het besef drong door, dat kolonisators niets meer be hoorden te zijn dan voogden over een volk, zoiang dat nog niet in staat was zichzelf te besturen. Daarmee was de bijl gelegd aan de wortel van de ko lonisatie-boom en zodra het Indone sische nationalisme in het begin van deze eeuw ontwaakte onder in vloed van een algemene nationalis tische opleving in geheel Azië was dat het eerste teken, dat ook de vol ken van Indonesië zich in staat be gonnen te voelen om zichzelf te be sturen. DE OORLOG MET JAPAN heeft dit proces in hoge mate gestimu leerd: Nederlanders werden uit hun bestuursfuncties gezet, gevangen ge nomen en weggevoerd. Het Neder landse gezag werd grondig aangetast. Aan het einde van de oorlog kon digden de Japanners zelfs een onaf hankelijke republiek op Java af en na de bevrijding waren wij niet in staat om onmiddellijk terug té ke ren, teneinde het bestuur en de hand having van recht en orde wederom ter hand te n-men.Buitenlanders be moeiden zich met het geval en wij waren te machteloos om degenen, die in ons eigen huis de baas speelden, er uit te gooien. Het communisme, dat zich hulde in het kleed van vader landsliefde, deed z'n invloed gelden en het was mede de angst voor dit opdringende communisme in Azië, waardoor mogendheden als Amerika en Engeland meenden hun zwaarste druk op Nederland te moeten zetten om Indonesië vrij te geven voordat het naar hun mening te laat zou zijn. Australië en India deden hun duit in het zakje, zij het om andere motie ven en met andere oogmerken. En zo kwam het kleine Nederland terecht in de kolkende maalstroom van de internationale politiek, waarin het werd meegezogen, onweerstaanbaar. Het gevolg is geweest, dat wij onze oorspronkelijke belofte om Indonesië z'n vrijheid te verlenen langs we gen van geleidelijkheid niet hebben kunnen houden maar hals over kop en zonder stevige garanties een land hebben moeten loslaten, dat wij met tertijd toch vrijwillig zouden hebben vrij gegeven, omdat het niet in onze aard ligt, anderen te onderdrukken en te knevelen, die hun vrijheid waard zijn. IN HET LICHT van deze met ruwe trekken geschetste geschiedenis wordt het Haagse accoord meer aan vaardbaar dan bij eerste kennisma king het geval zou zijn. Zonder op kleine details in te gaan, kan gecon stateerd worden, dat de overeen ge komen Unie tussen Nederland en de Ver .Staten van Indonesië slechts een heel „lichte" Unie is geworden; dat het schuldenvraagstuk door de kleinigheid van de 2 milliard, welke wij te dragen krijgen, niet zo best is opgelost; dat de wijze, waarop met het leger, de marine en de Indische ambtenaren wordt omgesprongen, een slecht te verdragen pil betekent; dat de onafgedane kwestie van de status van Nieuw Guinea een bron van onenigheid en wantrouwen is gebleven; enz. Maar degenen, die daarop al te veel de nadruk laten vallen, zien over het hoofd, dat deze overeen komst geen contract is tussen twee volken, die in volle vrijheid hun we derzijdse belangen tegen elkaar af wegen. Het is een bond die gesloten wordt tussen een oudere staat en een jonge, die nog tot wasdom moet ko men, maar aan wie voor het forum der naties handlichting wordt ver leend. Bij zo'n bond geeft de oudere altijd meer dan de jongere en hoopt de oudere op een samenwerking in vriendschap en vertrouwen Waarbij hij tevens het beste hoopt van de wijze, waarop de jongere er in slagen zal zich te handhaven. Standrecht te Wonosolo Volgens een bekendmaking van het republikeinse militaire bestuur te Wonosobo, zo meldt Aneta, is al daar het standrecht ingevoerd, al dus blijkt uit te Batavia ontvangen berichten. In bekendmaking nr. 4 van het re publikeinse militaire gezag is vast gelegd, dat ieder, die wordt betrapt op ongeoorloofd wapenbezit zonder vorm van proces zal worden neerge schoten. ANAK AGOENG EN HAMID II TEN PALEIZE. H. M. de Koningin heeft gister middag ten paleize ontvangen de heer Anak Agoeng, minister-presi dent van Oost-Indonesië en me vrouw. Latei op de dag ontving de Koningin Sudan Hamid II van Pon- tianak. 1095 MILITAIREN DESERTEERDEN De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het totaal aantal der door de Krijgs raad te veide wegens desertie berech te, voor Indonesië bestemde, militai ren over 1948 684 bedraagt. Over het eerste, tweede en derde kwartaal van 1949 bedraagt het totaal aantal 411. GEEN NEDERLANDS MAAR ENGELS. Australische onderwijzers naar Indonesië. De Engelse taal zal in de plaats komen van de Nederlandse als voor naamste buitenlandse taal in de In donesische Unie, aldus verklaarde dr. R. Oesman, vertegenwoordiger van Indonesië in Australië gisteren te Canberra. Australische technici en onderwij zers zullen voor de Republiek wor den aangesteld en Australische on derwijzers zullen in de scholen de plaatsen der Nederlanders innemen. Dr. Oesman voegde hieraan toe, dat dr. Soekarno, die nu president van de Indonesische Republiek is, aarschijnlijk de eerste president an de nieuwe Republiek van het Verenigde Indonesië zal worden. NAAR NIEUW ZEELAND. Maandag zuilen 50 gedemobiliseer de Nederlandse militairen per ge charterd vliegtuig van de K.L.M. als emigranten naar Nieuw-Zeeland ver trekken. Zij zullen in verschillende delen van Nieuw-Zeeland in de land bouw tewerk worden gesteld. Zij zijn allen ongehuwd. Het ligt in de be doeling, dat nog een tweede groep op gelijke wijze naar Nieuw-Zeeland zal emigreren. De Burgerzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam, waar de souve- reiniteitso ver dracht zal plaats vinden Gemeenschappelijke politiek ten aanzien van Duitsland WOLGENS BRITSE FUNCTIONARISSEN te Washington zal er tijdens de volgende week te Parijs te houden besprekingen tussen de Brit se, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken naar wordei gestreefd tot een eenvormige politiek tegenover Duitsland te komen Deze functionarissen verklaarden, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en dc Verenigde Staten in theorie het eens zijn over hun politiek ten aanzien van Duitsland. In de practijk bestaat echter altijd de mogelijkheid, dat Duits j land zal trachten de ene mogendheid tegen de andere uit te spelen, tenzij I er een volledige coördinatie tot stand wordt gebracht tussen de politieke j maatregelen der drie mogendheden met betrekking tot Duitsland en de j uitvoering van deze maatregelen door hun vertegenwoordigers Duitsland. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat er geen offi ciële agenda voor de ter conferentie te bespreken onderwerpen zal wor den opgesteld. De drie ministers van buitenlandse zaken zullen op niet- officiële wijze bepaa'de aspecten van de politiek hunner landen t?n aan zien van Duitsland en met betrek king tot andere aangelegenheden waaronder inbegrepen de situatie in het Verre Oosten bespreken. De bijeenkomst te Parijs zal een voort zetting zijn van de in September j.l. te Washington door de ministers Acheson, Bevin en Schuman gevoer de besprekingen. Waarschijnlijk zullen de volgende onderwerpen te Parijs aan de orde komen: 1. De ontmanteling in West-Duits- land. 2.De Duitse uitvoer naar West- Europa en de prijzen, welke voor Duitse producten na de devaluatie van de „Deutsche Mark" zullen wor den aangelegd. 2. De situatie, welke is gescha pen door het tot stand komen van Albanië en Bulgarije schuldig bevonden HULP AAN GRIEKSE REBELLEN. De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft gisteren met ov.rweldigende meerderheid van stemmen bij resolutie verklaard, dat Albanië en Bulgarije de vrede op de Balkan bedreigen door hulp te ver lenen aan de Griekse rebellen. De uitslag van de stemming over de Brits-Amerikaans-Australisch- Chinese resolutie was 38 tegen 6, terwijl dertien leden afwezig waren. Joegoslavië stemde met het Sowjet- blok mede en India onthield zich met Israël van stemming. De reso lutie verzoekt de Algemene Verga dering de beide Oost-Europese lan den „in staat van beschuldiging" te stellen. De commissie verwierp een Russische tegen-resolutie. WISJINSKY HEEFT INFLUENZA. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wisjins- ky, ligt met influenza te bed. Het is niet uitgesloten, dat hij thans niet in staat zal zijn minister Acheson Maan dag a.s. zoals was afgesproken, te ontmoeten, aldus hebben zijn dokters Vrijdagavond verklaard. een „Oost-Duitse regering in de Sow jetrussische zone van Duitsland. 4. Het deelnemen van de Westduit- se regering aan verschillende inter nationale instellingen, zoals de we reldbank, het internationale mone taire fonds en de internationale ar- beidsorgan isatie 5. De wederopbouw van de Duitse koopvaardijvloot. 6. West-Berlijn. 7. De houding van de Westduitse regering ten aanzien van het inter nationale toezicht op het Ruhrgebied. Duitsland in Raad van Europa BESLUIT VAN MINISTERS- COMITE De twaalf ministers van Buiten landse Zaken van de Raad van Eu ropa, die thans in Parijs vergaderen, hebben gisteravond eenparig beslo ten West-Duitsland en het Saarge- bied uit te nodigen als leden met beperkte rechten tot de Raad toe te treden. De definitieve uitnodiging werd echter tot de volgende week uitgesteld. De ministers waren het er over eens, dat Oostenrijk in de toekomst, als het vredesverdrag gesloten zal zijn en de bezettingstroepen zijn te ruggetrokken, als lid toegelaten dient te worden. De beslissing is verwezen naar de centrale commissie, die Maandag te Parijs bijeen zal komen. Een der mi nisters heeft bekend gemaakt, dat de uitnodigingen niet verzonden zullen worden alvorens met de Ver enigde Staten overleg gepleegd zal zijn. Voorts hebben de ministers aan bevolen economische projecten te coördineren met het Marshall-plan ten einde verdubbeling van werk zaamheden en verspilling van werk krachten en tijd te voorkomen. Aanslag te Teheran STAAT VAN'BELEG AFGEKONDIGD. Een Mohammedaanse fanaticus, Enami genaamd, heeft op korte af stand enkele schoten gelost op de vroegere Perzische premier Abdoel Hoessein Azhir, die ernstig werd gewond. Azhir, die nu raadsman aan het Hof van de Sjah is, bezocht juist een godsdienstoefening in de Sapar Sa- lar moskee in Teheran. Er bestaat weinig hoop op zijn herstel. De da der wilde na het plegen van zijn aanslag de vlucht nemen, maar kon door de politie worden gegrepen. De regering heeft na de aanslag de staat van beleg in Teheran afge kondigd, waardoor alle politieke bijeenkomsten verboden zijn. Luidt „Nieuwe Tijden" een nieuwe tijd in? In diplomatieke kringen te Moskou hecht men veel waarde aan een arti kel van het weekblad „Nowoje Wre- mia" (Nieuwe Tijden) waarin giste ren in antwoord op een verklaring van George Morgan, eerste ambas sade-secretaris van de Verenigde Staten met nadruk wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie steeds samenwerking verlangt tussen het communistische en het kapitalistische stelsel. Het feit, dat het blad herinnert aan de verklaringen van Lenin en Stalin ten gunste van de samenwerking der beide stelsels, krijgt een bijzondere betekenis, zo meent men te Moskou op het ogenblik, dat de voornaamste problemen, die op de vrede in de we reld betrekking hebben, op de Alge mene Vergadering der V. N. worden besproken en de Britten en Ameri kanen hun voornemen te kennen ge ven om de uitwerking van het Japan se vredesverdrag te bespoedigen. Het gaat hier niet, zo meent men, om een propaganda-artikel noch om een eenvoudige polemiek, maar het betreft een oproep tot de Westelijke landen om tot de samenwerking on der de grote mogendheden terug te keren, die -het vroeger mogelijk maakte om verschillende accoorden te sluiten. Economische samenwerking FRITALUX BINNEN 14 DAGEN BIJEEN. De Franse minister van Finan ciën, Petsche, heeft voorgesteld, bin nen acht dagen een bijeenkomst van Belgische, Nederlandse, Luxem burgse, Italiaanse en Franse deskun digen te houden ter bestudering van de mogelijkheid van economische samenwerking tussen deze landen. Voorts heeft de Franse minister een conferentie van de ministers van Financiën van de Fritalux voorge steld. Deze conferentie zou over veertien dagen gehouden kunnen worden. Vrouwen keren terug uit Rusland IN BEKLAGENSWAARDIGE TOESTAND. In beklagenswaardige toestand zijn 660 Duitse vrouwen uit Rusland in Göttingen aangekomen. Britse artsen constateerden, dat bijna alle vrouwen aan hongeroedeem leden. Deze vrou wen die tussen 18 en 60 jaar oud zijn, waren door de Russen gevangen ge nomen in Oost-Pruisen, Silezië en andere delen van Oost-Duitsland. Velen hebben vier jaar lang in ko lenmijnen en metaalfabrieken in de Oeral gewerkt. Zij sliepen in kam pen, omgeven door prikkeldraad. Mannen en vrouwen moesten 13 uur per dag werken in de mijnen op een rantsoen van twee porties soep en 350 gram brood. Er vielen talrijke slachtoffers. Negentig percent van de vrouwen die in Göttingen zijn aangekomen, lijdt aan hartziekten. Velen hebben kwalen, veroorzaakt door gebrek aan vitaminen en voed sel. Volgens deze vrouwen werken er rog 150.000 Duitsers in Rusland. Tot nu toe zijn geen vrouwen, die in het Duitse leger waren, teruggekeerd. De duizenden verpleegsters en telefonis ten, die door de Russen krijgsgevan gen werden gemaakt, zijn nog steeds in hun handen. VOORLOPIG GEEN WESTDUITSE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN. De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft, volgens een gisteren van gezaghebbende zijde te Bonn ontvangen mededeling, dr. Her- bert Blanketihorn tot hoofd van een aantal hogere functionarissen van de Westduitse kanselarij benoemd, die belast zijn met het onderhouden van de verbindingen tussen de Westduit se regering en de bezettende overhe den. Het verluidt in kringen, die in nauw contact met kanselier Ade nauer staan, dat het stichten van een speciale afdeling van de kanselarij, die het contact met de bezettende overheden moet onderhouden, in houdt. dat het tot stand komen van een Westduits ministerie voor bui tenlandse zaken voor onbepaalde tijd is uitgesteld. HERZIENING VAN ONTMANTELINGSPROGRAM. Paul Hoffman, de leider van de E. C.A. heeft Donderdag tijdens zijn be zoek aan Frankfort met de hoge com missarissen McClay en Robertson, overleg gepleegd over de ontmante lingskwestie. In geallieerde kringen te Frankfort neemt men aan, dat dit overleg als basis zal dienen voor de verdere be handeling van het probleem. Econo mische deskundigen van de geallieer de hoge commissie zullen in de ko mende weken onderzoeken, welke bedrijven van economische waarde, die oorspronkelijk gedemonteerd zou den worden, thans nog volledig in stand kunnen worden gehouden en bij welke bedrijven de demontage werkzaamheden nog niet beëindigd zijn. In het algemeen is men in geal lieerde kringen van oordeel, dat de tijd thans gunstig is voor een herzie ning van het ontmantelingspro gramma. Ongeveer eind December zal in de Burgerzaal van het paleis op de Dam de volledige souvereiniteit over In donesië aan de Republiek Indonesia Serikat worden overgedragen. Het paleis op de dam te Amster dam. GEEN NIEUWE KARDINALEN OP A.S. CONSISTORIE. Het K.N.P. verneemt officieel, dat Het a.s. consistorie zal worden ge houden op Maandag 12 December. In tegenstelling met de vele in omloop zijnde geruchten, zullen er in dit con sistorie geen nieuwe kardinalen wor den benoemd. Wel zullen de kardina len-legaten worden aangewezen, die de plechtige opening van de „Heilige Deuren" zullen verrichten bij de drie grote basilieken. Benoemd zullen worden kard. Tisserant (voor „St. Petrus-buiten de muren"), kard. Mi- cara (voor de St. Jan van Latera- nen) en kard. Verde voor de St. Ma ria Maggiore. Strijd om een ambassade Communistisch gezinde functiona rissen van de Chinese ambassade te Parijs zijn erin geslaagd de eerste verdieping van het ambassadegebouw te bezetten Toen zij zich hadden ge ïnstalleerd begonnen zij de nationa listische functionarissen op de bene den-verdieping uit te maken voor al les wat lelijk is, waarbij laatstge noemden zich hunnerzijds niet onbe tuigd lieten. Buiten werd „krijgsraad" gehouden door een functionaris van het Fran se ministerie van buitenlandse za ken, de eerste ambassade-secretaris en een politie-autoriteit. In de tuinen van het gebouw hadden zich andera politie-mannen opgesteld, die al ro kend wachtten op de verdere ont wikkeling van de toestand. De Chinese nationalistische ambas sade-functionarissen hebben de Fran se politie verzocht het ambassade-ge- bouw te bezetten, teneinde gevech ten om het bezit ervan tussen aan hangers en tegenstanders van Mao Tse-Toeng te voorkomen. De Fransa politie-autoriteiten gaven evenwel te kennen geen diplomaten te kunnen evacuëren, zonder een speciale door het Franse ministerie van buiten- 'ondse zaken afgegeven machtiging. Zij verklaarden, dat zij niet op grond van het door de Chinese nationalis tische zaakgelastigde te Parijs on dertekende verzoek om het gebouw te bezetten, daartoe konden over gaan. Later werd overeengekomen, dat de deuren van het gebouw der Chi nese ambassade te Parijs gesloten zullen blijven, doch dat aan diploma ten van beide Chinese politieke rich tingen zal worden toegestaan het ge bouw tot tien uur 's avonds plaatse lijke tijd te betreden. De nationalistische ambassade functionarissen verklaarden na dat tijdstip een ieder te zullen beletten het gebouw te betreden. Vijf Franse politie-agenten zijn in de buurt van het ambassade-gebouw op post geplaatst, om in een even tuele strijd te kunnen ingrijpen. AANSLAG OP ECUADORIAANSE PRESIDENT. Gisteren is een aanslag gepleegd op de president van Ecuador, Galo Plaza. Een brug, waarover de pre sidentiële auto zo juist was gepas seerd, werd door een ontploffing ver nield. President Plaza was op weg naar het in Zuid-Ecuador gelegen Cuenca, om aldaar een pan-Amerikaanse grote straatweg te openen. De aan slag op het leven van de president is juist vóór er gemeenteraadsverkie zing enin Ecuador zullen worden ge houden, (op Zondag a.s.) gepleegd. Een Brutale onverbiddelijkheid doet zich voor als energie.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1