Praagse Kerkwet van kracht geworden Dr. H. Niemer als ALMA-arts terug naar Flores Het Prytaneum in moeilijkheden Waartoe dient de Stichting Pro Civitate? WOENSDAG 2 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Nieuw protest van Episcopaat pVE PRAAGSE KERKWET, waardoor de communistische regering-Zapo- tocky zich alle rechten van toezicht toeeigent op de geestelijkheid, is gisteren van kracht geworden. De Tsjechische bisschoppen hebben een nieuw protest aan de regering gericht, waarin deze wet een schending van de grondwet wordt genoemd. Het protest droeg de handtekeningen van alle bisschoppen met uitzondeding van die van mgr. Beran, aartsbis schop van Praag, die sinds maanden door de politie van de buitenwereld is afgesloten, en die van mgr. Vojtassak, bisschop van Spis, die ziek is. Het protest is gedateerd 20 October en werd gisteren door radio Vati- caan bekend gemaakt. De Tsjechische bisschoppen wijzen er op, dat door het van kracht wor den van deze wetten, de Kerk geen enkele wettelijke garantie meer heeft. Zij protesteren tegen het feit, dat de regering zich het recht aanma tigt zich te mengen in de interne aangelegenheden van de Kerk en eisen, dat zij iedere aanspraak op een dergelijke inmenging zal laten Intussen worden de katholieke varen. priesters in heel Tsjechoslowakije be zocht door communistische agenten, die handtekeningen inzamelen voor een „verzoek om amnestie". Radio Vaticana heeft de priesters in Tsjechoslowakije opgewekt om hun handtekening niet te zetten on der een verzoek om amnestie aan de regering. Volgens Radio Vaticana pogen agenten in Tsjechoslowakije pries ters er toe over te halen dit verzoek te tekenen. Het Vaticaan ziet daarin een communistische manoeuvre om een kloof tussen priesters en bis schoppen te krijgen. De Grote Vijf en de Veiligheidsraad Bespreking veto-recht Door de voorzitter van de Veilig heidsraad, de Amerikaan Warren Austin, is namens de „grote vijf", een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en China overeen zijn ge komen tevoren niet-officieel overleg te plegen, wanneer er belangrijke be slissingen in de Veiligheidsraad moe ten worden genomen. Het doel hier van is het aantal uitgebrachte veto's tot nu toe 41 terug te brengen. De Sowj et-Unie heeft veertig maal het veto uitgebracht. SOEKARNO'S ZWAGER POOGDE EEN STAKING TE ONTKETENEN. De directeur van het kabinet van de H.V.K., dr. Koets, heeft te Batavia medegedeeld, dat de zwager van Soe- karno te Blitar is gearresteerd, om dat hij had gepoogd aan te zetten tot staking. Voor zover dr. Koets be kend was, was de betrokkene nog niet vrijgelaten INDOCHINESE GUERILLA'S VALLEN CHINA BINNEN. Naar het nationalistische centrale Chinese persbureau meldt, zijn com munistische guerillastrijders uit Frans Indo-China de Chinese grens overgestoken en de Zuid-Chinese pro vincies Kwangtoeng en Kwangsi bin nengevallen. STADSNIEUWS DRIE JUBILEA BIJ DE FIRMA J J. KRANTZ EN ZOON. Gistermorgen vond de huldiging plaats van de heren M. v. d. Kaay procuratiehouder en J. B. de Haas afd. chef twijnderij die deze dag herdachten, dat zij veertig jaar geleden in dienst van de firma J. J. Krantz en Zoon traden. Tevens werd het 25-jarig jubileum van de heer G. P. Broers, werkzaam in de afdeling Ververij, gevierd. Nadat de jubilarissen met hun echtgenoten op het privékantoor wa ren ontvangen, werden zij toegespro ken door een der firmanten, de heer A. Krantz, die in een sympathieke speech de buitengewone hoedanig heden van genoemde heren naar vo ren bracht. De heer M. C. Broers, na mens het personeel, en de heer W Schaap als voorzitter van de Ju bileumcommissie, brachten de col lega's hulde voor hun zeer prettige samenwerking en toegewijde ijver voor het bedrijf. Door de jubilarissen werd een woord van dank gericht aan de di rectie en personeel. Na de overhandi ging van fraaie cadeaux door de di rectie en personeel werd het gezel lig samenzijn van het voltallig per soneel met de nodige verversingen in de cantine besloten. CONCERT LOLA BOBESCO Donderdag 10 Nov. a.s. zal onder auspiciën van de Leidsche Kunst kring ..Voor Allen'' de beroemde Roemense violiste Lola Bobesco een concert geven. Daar haar echtgenoot de pianist Jacques Genty, door een verwonding aan de rechterhand enige weken niet kan spelen, moet hij na zijn herstel nog in Indonesië achter blijven om zijn gecontracteerde con certen te geven. De pianist Felix de Nobel zal nu op het concert mede werken in een programma van wer ken van Veracini, Bach, Beethoven, St. Saën en César Franck. Het State Department te Washing ton heeft de volgende verklaring uit- gegeven:„De regering van de V.S. heeft de Tsjechoslo waakse ambassa de te Washington medegedeeld, dat dr. Ervin Munk, consul-generaal van Tsjecho-Slowakije te New York, en Jan Horvath, huisbewaarder van de Tsjechoslowaakse ambassade te Washington, personae non gratae zijn bij de regering van de V.S. Hun on middellijke terugroeping uit de V.S. door de Tsjechoslowaakse regering is verzocht". Vanwege het State Department werd geen nadere commentaar gege ven doch volgens mededeling uit ge woonlijk welingelichte bron is deze maatregel een represaille voor de tien dagen geleden uitgevoerde ar restatie te Praag van Samuel Meryn, een functionaris van de Amerikaan se ambassade aldaar. AFSCHEID AAN DE LICHT FABRIEKEN. De heer E. v. d. Reijden, machi nist aan het Pompstation van de Lichtfabrieken, nam gisterenmorgen afscheid van de directie, chefs en collega's van de afdeling gasdistri butie. In de cantine der Lichtfabrieken waren een groot aantal personeels leden van de afdeling, waar de heer v. d. Reijden werkzaam was .bijeen om hun scheidende collega de hand te drukken. De heer ir. Y. Ykema, directeur mede sprekende namens het gemeen tebestuur, wees er op, dat het na een diensttijd van 46 jaren toch wel moeilijk moet vallen om een werk kring vaarwel te zeggen. In dit ge val, nu medici dit in het belang van v. d. Reijdens gezondheid beter oor delen, moeten andere overwegingen wijken. Spreker wenste de scheiden de, plichtgetrouwe vakman vele goe de en welverdiende jaren van rust toe. De heer ir. F. Stokhuijzen, adjunct directeur, sprak tevens namens de chef van de heer v. d. Reijden, die tot zijn spijt wegens ongesteldheid niet bij dit afscheid aanwezig kon zijn. Spr. uitte zijn grote tevreden heid over de aangename en voortva rende wijze van werken van de heer v. d. Reijden waardoor hij de achting verwierf van allen, die met hem in contact kwamen. Een collega, de heer J. Bloemen, die geruime tijd in het pompstation met de heer v. d. Reij den samengewerkt had. herinnerde aan tal van moeilijke perioden uit de 30 jaren, die zij in dit bedrijfs onderdeel samen hadden doorge bracht. De heer J. J. C Snel, voor zitter van de Jubileumcommissie van de Personeels-vereniging, sloot de rij der sprekers en memoreerde op treffende wijze, hoe de heer v. d. Reijden op zijn eenzame post op voorbeeldige wijze zijn plicht ver vulde en iemand was, waarop gere kend kon worden. Als herinnering aan deze dag bood spr. een fraaie electrische klok aan, terwijl mevr. v. d. Reijden in de bloemen gezet werd Nadat de heer v. d. Reijden zijn erkentelijkheid had uitgespro ken voor de sympathieke wijze van afscheid nemen, gingen velen van de gelegenheid, v. d. Reijden de hand te drukken, gebruik maken. RETRAITE „ST. ANTONIUS.". Van Dinsdag 8 November tot en met Vrijdag 11 November a.s. zal een gesloten retraite worden gehouden voor alle leden van de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-Restaurant Geëmpl. „St. Antonius" sectie Bios coop- en Theaterpersoneel, te Noord- wij kerhout. Vanzelfsprekend gaat de afdeling Leiden met een groot aan tal leden naar deze retraite. De kos ten zijn 12. Reeds hebben enkele leden en pa troons zich opgegeven. Aan leden, die niet op de laatste ledenvergade ring aanwezig waren, maakt het af delingsbestuur alsnog bekend, dat het Dinsdagavond 6 uur a.s. verzame- le is bij de tramremise N.Z.H. Rijns- burgerweg. Vrijdagmiddag pl.m. 2 uur in Leiden terug. Vrienden, probeert deze dagen vrij te krijgen. Zij, die reeds geweest zijn, willen deze dagen per jaar niet mer missen; die nog nooit geweest zijn, zullen zeker spijt hebben, dat zij niet eerder zijn gegaan. De bond zox-gt voor uw sociale belangen en deze retraie bal uw geestelijke be langen opfrissen en verkwikken. Dus Dinsdagavond 6 uur naar Noordwij- kerhout, Retraitehuis. St. Clemens. Het Bestuur. GEM. AANKONDIGING GEMEENTEBEGROTING 1950. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 238 en 25C der gemeentewet, ter openbare kennis dat de begroting der plaat selijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1950, alsmede de be grotingen voor dat jaar van de tak ken van dienst, aangewezen krach tens artikel 252 der gemeentewet, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en teger betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, 1 Nov. 1949. 3362 Burgemeester e n Weth. voornoemd De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL. i Afaefitid op $.dhLpJhx>l ALMA schenkt ambulance-auto (Van een speciale K.N.P.-verslag- gever). „Dokter Niemer, de A.L.M.A. groet U" was Maandagavond de laatste groet in spreekkoor uit de monden van tallozen op het terras van de vlieghaven Schiphol, vlak voor de zware schuifdeur van de „Soerabaja" werd dichtgeschoven en het vliegtuig opsteeg voor de reis naar Batavia. Dr. H. Niemer vertrok als missie-arts naar Flores om met de missionarissen, ieder in hun eigen taak, Christus te brengen onder de mensen en zo de Kerk van Christus uit te breiden. Tallozen waren op het vliegveld aanwezig: zijn moeder en familieleden; verder pater G. Teeuwen S.V.D., provinciaal van de Paters van het Goddelijk Woord, en de missie-procurator pater J. Drost S.V.D., die speciaal uit Teteringen naar Schiphol was gekomen; de se cretaris van de Alma Seniores; mej. H. Duynstee als afgevaardigde van de verpleegsters van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag en St. Hippolytus te Delft, en talloze „Vrienden van de A.L.M.A.". Voor het afscheid had in de hal van de vlieghaven nog een korte maar veelzeggende plechtigheid Namens dertig verpleegsters van het ziekenhuis St. Hippolytus te Delft en zestig verpleegsters van het zieken huis St. Joannes de Deo te Den Haag bood mej. H. Duynstee een af- scheidswens aan, waarin deze ver pleegsters aan dokter Niemer geeste lijke en zo nrogelijk materiële steun beloofden voor zijn werk als missie- arts op Flores. Mijlpaal in de geschiedenis van de A.L.M.A. Voor de nieuwe A.L.M.A. (Alge mene Leken Missie Actie) was deze dag een mijlpaal sinds haar twee jarig bestaan. In Juli 1947, toen de M.I.A., de Medische Missie Inter academiale, in Weert bijeenkwam, werd aan de A.L.M.A. een nieuwe vorm gegeven. Tot dan toe bestond de Leken Missie Actie, die ten doel heeft de vorming en uitzending van academisch gevormden naar de mis sie, slechts voor de studenten der universiteiten. Toen werd de A.L. M.A. uitgebreid in Juniores en Se niores, en werd het terrein verder uitgemeten dan voor studenten al leen. Aan iedere goede kracht is in de missiegebieden behoefte: zowel academici als technici, onderwijzers en gespecialiseerde vakarbeiders. Daartoe werd de A.L.M.A. uitgebreid in Juniores, die nog gevormd moe ten worden, en in Seniores, die reeds klaar zijn en die geestelijke en ma teriële steun geven aan hun A.L. M.A.-vrienden, die als leken-aposte- len naar de missie gaan. En van daag, Maandag, vertrok een hunner vrienden. De A.L.M.A. had gewerkt. Gebed hoofdzaak, maar geld nood zaak. Talrijke vrienden vormen thans het thuisfront voor deze lekenapos tel in de missie door hun voortdu rend gebed. De Katholieke studen ten van de verschillende universitei ten hebben gesjouwd om geld bijeen te brengen: Gebed hoofdzaak: Het biddend leger is er! Geld noodzaak: De A.L.M.A. schonk van het bijeen gebrachte geld een ambulance-auto! Interview met Dr. Niemer. Wij waren in de gelegenheid om dr H. Niemer voor zijn vertrek nog even te spreken. Een jonge arts in wiens hart een echt apostolisch vuur brandt! Het is moeilijk om zulke mensen aan het spreken te krijgen. Die mensen kan men alleen benade ren, wanneer men hen vraagt over hun werk. „Gaat u als gouvernementsarts in de missie werken?" „Ja, het ideaal van de ALMA is, dat zij er geheel voor zorgt, maar zover is het nog niet en ook de mis sie kan dat niet bekostigen. Een mis sionaris verdient f 50 in de maand en daar blijft niet veel van over wanneer hij daarvan moet rondko men! Drie jaar heb ik op Flores ge werkt. En ik wilde weer naar Flores terug. De Radjah van Flores diende bij het Indonesische gouvernement een verzoek in om mij als gouverne mentsarts op Flores aan te stellen. De Vrouwenbond van Flores ondersteun de nog dit verzoek. Ik ga dus als gouvernementsarts en mijn chefs zijn Indonesiërs." „Krijgt u gemakkelijk toegang tot de Indonesiërs?'' „De Nederlandse arts wordt door de Indonesiërs niet alleen geaccep teerd maar ook gewaardeerd! Maar hiervoor zijn drie voorwaarden: 1. De arts moet zich stellen on der de Indonesiërs, dus echt in dienst van de Indonesiërs. 2 Hij moet de Indonesiërs als zijn gelijke beschouwen, óók in zijn hart. 3 En tenslotte moet hij hun geest en gezindheid adopteren. Hii moet trachten zijn Westerse mentaliteit af te leggen. Deze drie voorwaarden gelden niet alleen voor de Nederlandse arts maar voor iedere Nederlander, die in Indië gaat werken! Een Nederlander moet niet denken: „Wat is de Ooster ling anders dan ik", maar: „Wat ben ik anders dan zij." Onze Westerse geest moet zich aanpassen aan hun Oosterse geest en niet omgekeerd!" „Ondervindt u geen moeilijkheden met de inheemse medicijnman?" „Neen, want ook hier geldt weer hetzelfde beginsel van het aanpas sen. Wij moeten het vertrouwen van de mensen weten te winnen. En daarom moeten wij juist nu niet al leen als arts of als onderwijzer wer ken, maar nog meer als Christen! Vele Indonesiërs zien heel goed het heilige en het schone van het Chris tendom. maar dikwijls lieten zij zich afstoten door het gedrag der Chris tenen. Wij moeten ons ook als Chris tenen tonen! En uit eigen ervaring kan ik zeggen, als je als Christen werkt, dan komen de mensen ook met andere moeilijkheden bij je dan alleen ziekte; ook gezinsmoeilijkhe den enz. Want zijn voelen, dat de band van het geloof sterker is dan de band van het ras! Dit bewijst hun diep geloof. Het geloof vinden zij het belangrijkste." „Waar werkt U op Flores?" „Flores telt 900.000 zielen en heeft reeds 450.000 Katholieken. Mijn ge bied bestrijkt 1/5 deel van Flores met 150.000 inwoners. Ik woon op de pastorie in Lela met pater Bol- scher S.V.D., een Nederlander, en pater Diasfera S.V.D., een Florinees. In Lela is een ziekenhuisje met 140 bedden en over dit ziekenhuis ben ik chef. In Nederland meent men wel eens, dat Flores niet "door de oorlog geteisterd is, maar de hoofd plaats in ons district, Maoemere, is zelfs zeer zwaar getroffen. Practisch alles is verwoest. Gelukkig is er hulp. De stad Eindhoven heeft een gedeelte van Flores geadopteerd er zal geldelijk steunen bij de weder opbouw." „Op Flores is een bloeiend Katho liek leven. Op de seminaries stude ren zeer velen voor priester. De eer ste klas begon dit jaar met honderd jongens. Op priester-Zaterdag is de kerk vol! En zeer velen communi ceren. Ook het ziekenapostolaat ge niet op Flores uitzonderlijk grote belangstelling." Wij durven Dr. Niemer niet langer op te houden. Vele vrienden wach ten en willen hem nog de hand drukken; en daartussen moet Dr. Niemer als papieren laten zien en formulieren invullen. Wij hebben ook nog even een kort onderhoud met de moeder van de jonge arts. Zij vertelt, dat haar zoon kort na de bevrijding zijn studie heeft beëindigd; hij heeft toen enige tijd als arts de zorg gehad voor een kamp voor politieke delinquenten. Daar leerde dr. Niemer de geestelij ke en sociale nood kennen en er ontstond bij hem het verlangen om als arts te gaan werken in gebieden waar grote geestelijke en sociale be hoeften zijn. Zijn hart trok naar de Missie en hij ging naar Ceylon waar hij de opdracht kreeg om de velen, die daar in de kampen verbleven, te brengen naar Indonesië. Op Malakka kreeg hij de uitnodi ging naar Flores te komen. Dan naar Flores; daar werkte hij drie .jaar. Een ernstige ziekte van zijn vader, een bekend arts in Leiden, riep hem terug naar Nederland. Zijn va der stierf. Dr. Niemer wist in Ne derland geen rust te vinden. Drie maanden heeft hij door Nederland gesjouwd, zijn apostolisch hart dreef hem tot propaganda voor de A.L. M.A.: lezingen op vele plaatsen in het land, en zijn oproep vond weer klank. Hij verwierf talrijke leden en vrienden voor de A.L.M.A. In Augustus maakte hij met Chi nese studenten uit Leiden onder lei ding van pater Nijman S.A.M. een trektocht naar Lourdes. Thans zijn de drie maanden van „rust" voorbij. Nieuw en zwaar werk wacht hem weer! De reis naar Batavia gaat over Ro me. In Rome zal Dr. Niemer drie da gen blijven en daar op uitnodiging van de Nederlandse kolonie een le zing over Flores houden. En dan ver der naar het eiland, dat hem roept. Het is 8 uur. Passagiers voor de Soerabaje worden opgeroepen en Dr. Niemer begeeft zich naar het vlieg tuig: regenjas over de schouders, al le zakken volgepropt met pakjes, in zijn hand een tas, in andere hand papieren; een douane-beambte brengt nog gauw even zijn paspoort, dat hij liet liggen. Nog even een foto en dan het vliegtuig in. De KL.M. wist op haar wijze Dr. Niemer te waarderen en bewees een fijne attentie: zijn moeder en nog enkelen mochten hem naar het vliegtuig vergezellen. 8.20 uur. De vier motoren van de Soerabaja worden aangeslagen; een zwaar en oorverdovend geronk; wij verdwijnen even in een rookgordijn, dan wordt alles weer helder, het vliegtuig zwenkt om en taxiet naar de startbaan, dan de lucht in, koers naar Rome! „Dr. Niemer, de A.L.M.A. groet U" WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur. AFNEMENDE NACHTVORST Over het algemeen tamelijk veel bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Aanvankelijk weinig wind, later voornamelijk lang de kust mati ge Zuidwestelijke wind. Van nacht in het Zuiden van het land nog plaatselijk nachtvorst, Over dag dezelfde temperatuur als vandaag. „DE ZILVEREN FLUIT". I Eerste abonnementsvoorstelling. Met „De Zilveren Fluit" is Maan- dag de serie van acht abonnements voorstellingen in de Schouwburg voortreffelijk ingezet. Een volle zaal neeft genoten van dit kostelijk malle spel, waarin Cor Ruys op de hem eigen losse en gemakkelijke wijze de rol vervult van de zwerver, die in een tehuis van ouden van dagen wat nieuw leven weet in te blazen. Het gegeven is in de kern der zaak niet nieuw, maar het is sprankelend uit gewerkt en vooral uitstekend ver tolkt. Deze „vriendelijke Amerikaan se komedie" gaat van de stelling uit, dat iemand zo oud is als hij zich voelt; laat niemand in sleur verval len, maar laat hij van tijd tot tijd iets bijzonders doen, zichzelf wat op poken, dernoods een dwaasheid uit halen en hij blijft jong. Cor Ruys als de zwerver, die eigenlijk om gemakkelijk aan de kost te komen, zich in het tehuis binnen dringt, weet met zijn leugenverhalen de oudjes zodanig op te rakelen, dat er een geheel .andere atmosfeer gaat heersen, waaraan zelfs de dominee en de bisschop niet ontkomen. Het is geen wonder, dat de Konin gin, die dit spel in Amsterdam bij woonde, zich kostelijk geamuseerd heeft. Iedereen, die het zag, heeft dit gedaan, dank zij het vlotte en keurig typerende spel van de leden van „Het Vrije Toneel". Er was veel applaus en er waren bloemen. Een dezer dagen publiceerden wij het bericht, dat de Raad van Arbeid te Leiden het pand Ra penburg 34 indertijd heeft aan gekocht, ten behoeve van de uit breiding der kantoorruimte. In dit pand is het zg. Prytaneum ge vestigd, welke studenten-instel ling in moeilijkheden komt te verkeren, nu de R. v. A. per 1 Nov. de huur heeft opgezegd om de ruimten van het pand zelf te gaan gebruiken. Overleg tussen beide partijen is nog gaande, doch een oplossing is nog niet gevonden. Ook het gebruik van enkele kamers door beide, schijnt niet mogelijk te zijn. De Stichting Pro Civitate zoekt te vergeefs naar een ander gebouw, maar mede door de financiële moeilijkheden, zijn ook hierme de nog geen resultaten bereikt. Naar aanleiding van deze kwestie verstrekt de Stichting ons een overzicht over haar werkzaamheden, waaraan wij gaarne plaatsruimte geven. (Red.). De Stichting Pro Civitate is de rechtspersoon, waarin het streven naar een Universitaire Gemeenschap belichaamd is. Hij beschikt over twee bureaux, het z.g. bureau „binnen land" voor Leiden, het bureau „bui tenland" voor de oud-alumni of oud- Leidse studenten, beide - gevestigd in het Prytaneum. Het eerste bureau verricht verschillende diensten als het tikken en copiëren van agenda's, notulen, enz. enz., voor de vele dis puten, commissies, besturen, e.d. Het laatste heeft de zorg voor het kaart systeem van alle Leidse oud-studen ten en voor de ledenwerfacties van het L.U.F., organisatie van 26 No- vember-dagen, 3 October en Dies, de redactie van het Mededelingenblad en het Jaarboek van het L.U.F. Beide bureaux hebben de beschik king over een Adressograph met de adresplaatjes van alle studenten en afgestudeerden ons bekend (nu reeds meer dan 10.000). Door middel van deze machine ontvangen de leden van de V.V.S.L. haar Nitor, de leden van het L.S.C. hun Virtus, de oud- alumni hun Mededelingenblad en worden de vele verenigingen bijeen geroepen voor hun vergaderingen. De bijeenkomsten van de talrijke disputen, faculteitsbesturen, commis sies, confessionele en ideële vereni gingen, catechesaties van studenten predikanten, spreekuren van inlich tingen-, kamer-, werkbureau, sport leraar, van de redactie van het Leidsch Universiteits Blad, de repe tities van zang-, muziek- en toneel gezelschappen, koffietafels van facul teiten, enz., kortom dit gehele bonte universitaire leven, voorzover het niet de gezelligheid (waarvoor So ciëteit Minerva en het clubgebouw der V.V.S.L.) betreft, is geconcen treerd in het meergenoemde Pryta neum, Rapenburg 34, van de Stich ting Pro Civitate. Daar ook vinden de steeds wisselende en veel verhuizen de studentenbesturen een blijvend adres voor hun secretariaten en plaats en ruimte voor hun admini stratie en archieven. Om een indruk te geven van de bedrijvigheid in dit Yrytaneum, vol gen hier enkele cijfers over het jaar September 19481949. Er werd in deze periode bijna 2000 maal een kamer voor een vergade ring besproken. De drukste maand Maart, telde 289 bijeenkomsten. Af gezien van de vacantiemaanden wor den er tussen 200 en 300 vergaderin gen per maand gehouden. Het buffet verwerkte ongeveer 30.000 consump ties. Naar schatting werd het gebouw 50,000 maal door een „civis" bezocht. Het Consilium (het besiuur der Civitas Academica) komt één keer per maand bijeen onder voorzitter schap van de rector magnificus. Het is samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle delen der Civitas Aca demica, van de Senaat, van de We tenschappelijke Staf, van de studen ten en van de oud-alumni, terwijl de vergadering steeds bijgewoond wordt door de secretaris van het College van Curatoren. De vergaderingen worden voorbe reid door het z.g. Civitasbestuur, «Jat gezien kan worden als het Dagelijks Bestuur van het Consilium. Het komt ongeveer één maal per week bijeen en bestaat uit 6 leden, geko zen uit Senaat, Wetenschappelijke Staf en studenten. Het houdt toe zicht op het (raad)huis der Civitas, het meergenoemde Prytaneum, en de door het Consilium ingestelde commissie's. Deze zijn: 1. De Kunstcommissie, die aan al le cives in Leiden, dus Hoogleraren, Wetenschappelijke Staf en Studen ten, de gelegenheid biedt, zeer goed koop ongeveer vijftien toneelvoor stellingen, concerten, lezingen etc. bij te wonen. Per seizoen wordt hier van door ruim 1500 cives gebruik gemaakt. I. De sportcommissie die aan alle cives de gelegenheid geeft vele tak ken van sport te beoefenen onder •leiding van een speciaal daarvoor benoemde sportleraar. 3. De commissie voor de universi taire gezondheidszorg (U.G.Z.) die er voor zorg draagt, dat alle studenten één maal per jaar de mogelijkheid krijgen zich röntgenologisch te laten onderzoeken, vooral in verband met het hoge percentage T.B.C. onder de studenten. Plannen voor een Univer siteitsarts zijn in voorbereiding. Het studenten werk (bemidde- lings)bureau, dat het verkrijgen van werk (voor de student die een aan vulling van zijn financiën nodig heeft) bij de burgerij vergemakke lijkt. 5. Een koffietafelcommissie zorgt voor goedkope koffietafels enz. Het kamerbemiddelingsbureau vergemakkelijkt het huisvestingspro bleem. 7. Voorts wijdt een Sociale Commis sie zijn aandacht aan zaken als men sa, beurzenstelsel enz. 8. De diëscommissie, die voor de organisatie van de diës op 8 Februari zórgt. 9. De commissie voor de oud-alum ni, die de organisatie van de 26 No vemberdagen op zich genomen heeft. Al de genoemde commissies zijn weer samengesteld uit hoogleraren. Wetenschappelijke Staf en studenten, welker samenwerking mede één des essentialia van de Civitas Academi ca is. Rest ons nog te vermelden, dat en kele landelijke studentenorganisa ties, die dus niet in organisatorisch verband tot de Stichting Pro Civitate staan, kun kantoren in het Prytaneum gevestigd hebben, n.l. het N.B.B.S. (Nederlands Bureau voor Buitenland se Betrekkingen), de I S.S. (Interna tional Student Service) en de W.S.R. (World Student Relief) Het zijn deze organisaties die Rapenburg 34 bij dui zenden studenten van alle nationali teiten tot een begrip hebben gemaakt. WIENER SaNGERKNABEN. Over de belangstelling voor hun optreden kunnen de Wiener Sanger- knaben zich gelukkig prijzen; de Gehoorzaal was uitverkocht en na elk nummer was er een buitenge woon geestdriftig applaus. De men sen konden van het zingen van de jongens maar niet genoeg krijgen. De twee en twintig knapen gaven onder leiding van de jonge dirigent Peter Lacovich een programma van deels oude polyphonisten, n.l. da Vit- toria en Gallus.. Eerlijk gezegd heeft de voordracht van „Tenebrae factae sunt" en „Domine non sum digmus" beide koren van de Vittoria, ons wel wat teleurgesteld, maar de beide werken van Gallus „Pueri Concini- te" en „Haec Dies55 wezen op 'n zeer goede voorbereiding en uitmuntende scholing. Dat een jongenskoor het ene jaar meer mooie en mooiere stemmen rijk is, daaraan kan een dirigent niets doen. En telt zijn koor een kleiner aantal draagkrachtige stemmen, dan is 't werken des te moeilijker. Hoe 't zij, zoals gezegd, de muziek van Gallus werd, zowel technisch als wat stijl betreft, per fect uitgevoerd. Een. oude traditie werd gehandhaafd. De dirigent bereikt een nauwslui tend homogeen geheel, maar zijn di rectie is wat afgemeten, niet altijd even sierlijk, of buigend naar het melodische. Dit afgemetene gevoel den wij meer nog in zijn begeleiding van het operatje „Bastien en Bas- tienne", dat Mozart op 14-jarige leef tijd schreef. De drie solisten, Bas- tien, Bastienne en Colas, deden goed hun best en hadden aardige momen ten; 't geheel was wat schools, wat andere keren bij dit ensemble haast niet voorkomt. Of zijn de jongens vermoeid na een lange tournée? De ingelaste kleine ballets gingen hun goed af en oogstten ruimschoots ap plaus. De costumes waren smaakvol en verzorgd. Verder vermeldde het programma een „Standchen", van Schubert en een a cappella „Barcarole" van Brahms, die bijzonder goed klonk. Een paar volksliederen en een Wal- zer van Strauss completeerden het programma en aan 't gejubel kwam bijna geen eind. Enkele toegiften en als Schlager „Schlafe mein Prin- zchen". Een paar mooie stemmen solieerden en het applaus barstte tel kens los, waarna de jongens plicht matig bogen. J. Kortmann. Voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur slaagden aan de Technische Hoggeschool te Delft de heer M. F. A. Wesseling, voor het ingenieursexamen voor ci- viel-ingenieur de heren J. Kamminga en H. A. M. Zwetsloot.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2