S)e ÊöldóeSoii^cmt De R.T.C. is aan het slot gekomen Hunkerend heimwee Kwestie Nieuw Guinea nog niet opgelost Incident aan Joegoslavische grens Brand in Medemblik eist vier doden Marshall-plan ook voor Azië Directeur: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WELMER, KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 31 OCTOBER 19-49 41ste JAARGANG N Bar. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ZELFS 'bij een humeurig klimaat als in ons vaderland, slaat het weer zelden zo onverwacht om van het ene uiterste naar het andere, als op de dag van morgen! In de ochtend is het al vreugde en zonneschijn, 's Middags begint de lucht te betrekken en komt de kos ter de bloemen vervangen door zwarte doeken, 's Avonds is de vreugd volkomen in rouw verkeerd. Ondanks die trieste en gedrukte stemming, blijft de barometer on veranderlijk „mooi weer" voorspel len en de kerkelijke temperatuur behoudt haar zomer-warmte. Uit het zelfde geloof immers, dat bij de op gang der zon juichte, wordt Js avonds de hoop geboren, welke op haar beurt de liefde aandrijft tot offer en gebed. HET grote onderscheid tussen de morgen en de avond, tussen 't „ge vierde" Allerheiligen, en het „her dachte" Allerzielen, is, dat de zon, die op 1 November in eeuwige heer lijkheid straalde, op 2 November tij delijk schuil gaat achter een ondoor dringbaar wolken-floers. Het spreekwoord „achter de wol ken schijnt de zon" is voor de ge lovige zielen enerzijds een reden tot hoopvolle troost de wolken zul len eens breken! Anderzijds is dit zelfde spreekwoord de bron van een hulpeloos gehunker. De zielen snak ken naar de zon, ze tellen om het op aardse manier te zeggen iedere seconde, die hen scheidt van het ont zaglijk, overheerlijk ogenblik, waar op zij het Eeuwige Licht zullen bin nengaan en God zullen zien, „zoals Hij is". HEBT ge in den vreemde ooit een landgenoot ontmoet, die heimwee had? Zijn wangen zijn ingevallen, zijn gestalte is weggekwijnd, hij weigert voedsel tot zich te nemen, z'n gehele leven wordt opgeslorpt door die éne, niet uit te roeien en niet te sussen aandrift: „Terug naar het vaderland. Was ik maar thuis". Tot in zijn-dromen toe, prevelen, zijn lippen dat éne verlangen. Het is dit heimwee naar het Va derland en naar het Vaderhuis, het is deze behoefte des harten door de Vader als een verloren zoon omhelsd te worden en te weten, dat alles weer goed en vergeten is, die de gelovige zielen in het vagevuur ver teert met een brandende dorst en een hunkerend verlangen. Bij het sterven zijn hun de schel len van de ogen gevallen en moes ten zij berouwvol erkennen, dat al hadden zij misschien nooit de Zon dagsmis verzuimd en zelfs iedere dag het Rozenhoedje verstrooid ge beden zij schromelijk tekort ge schoten waren in de liefde tot God, en hun mede-mensen maar .uiterst karig bemind hadden. Toen begrepen zij evenals de Fa rizeeën gevraagd te hebben: „Mees ter, watis het hoogste gebod?" het antwoord geweten en er niet naar geleefd te hebben. Want, laten we eerlijk zijn tegenover onszelf: Wie bemint God „met geheel zijn hart, met geheel zijn ziel, met geheel zijn verstand"? En wie be mint zijn naaste „gelijk zichzelf"? Toch zal dit de enige eis op het eind-examen zijn. DAAROM is het door de liefde tot God, welke steeds hoger op vlamt in hun gemoed, dat de gelo vige zielen gelouterd worden tot die smetteloze heiligheid, zonder welke het niet eens mogelijk is het Eeuwi ge Licht te aanschouwen. Daarom kunnen wij helpen, door op hen over te brengen de naasten liefde, die anderen beoefend hebben: de reusachtige liefde door Gods eigen Zoon betoond, toen Hij zijn leven voor het mensdom gaf, de moederliefde van Maria en de liefde- bewijzen van de „duizendmaal dui zenden", heiligen, wier leven was „hun roeping waardig". Het is uit die oneindige liefde-schat, dat de Kerk, gevolmachtigd door Christus, haar aflaten vrij geeft, op deze dag met nog groter kwistigheid dan an ders. I7NIGE weken geleden werd bij de uitvaart van rector Th. West geest, een schrijven voorgelezen, dat hij vóór zijn sterven had opgesteld. Daarin kwam ook de opmerking voor, dat de mensen zo spoedig en licht vaardig van iemand, die overleden isi spreken: „Hij is goed'-af". En de rec tor smeekte allen, hem in het gebed toch niet te vergeten. Men zegt wel eens, dat O.L.Heer niet met. kleine mazen zeeft. Inderdaad: pietluttigheden zullen bij Hem geen opgeld doen. Maar, wat draagt hii ons op?: ..Wees volmaakt, zoa's uw hemelse Vader volmaakt is" Het is niet om te beangstigen, dat dit ons onder ogen wordt gebracht, maar om te verhoeden, dat wij op eigen houtje zouden gaan heilig ver klaren en itldus onze plicht van naas tenliefde jegens de gestorvenen zou den veronachtzamen om ons te bezweren hulpvaardige liefde te to nen voor h^t smachtend heimwee der ..lijdende Kerk" om door de lief de zelf eens waardig bevonden te worden bevonden het Vaderhand bin nen te trekken. ..Haar zonden, haar vele zonden ziin haar vergever., orn aat zij veel liefde heeft getoond." nóardoor streefde Maria Magdalena "O <-'e volmaaktheid. Want „God is Liefde". DE LAATSTE LOODJES DER R.T.C. "MAAR de speciale correspondent van het A.N.P. uit goede bron ver neemt, is het schuldenbedrag van de toekomstige souvereine staat de Republik Indonesia Serikat thans va stgesteld op 4.3 milliard gulden, waarvan drie milliard interne schuld en 1.3 milliard externe schuld. De centrale commissie heeft Zater dag de gehele dag en ook Zondag middag en -avond vergaderd onder presidium van minister v. Maarse- veen. Aan de orde waren de onderwer pen: Nieuw-Guinea en het zelfbe schikkingsrecht. Daar aan beide onderwerpen en kele facetten zijn, waarover nog geen overeenstemming kon worden be reikt, zouden deze onderwerpen voor zover ze niet zijn afgehandeld van daag om 16.00 u. opnieuw in behan deling worden genomen, waarbij op een enkel punt ook een aanbeveling van de zijde van de U.N.C.I. in de beschouwing zal worden betrokken. De vergadering van gisteren werd om 2.15 uur des nachts gesloten. SLOTZITTING PER RADIO UITGEZONDEN. De slotzitting van de Ronde Ta fel-conferentie die Woensdagmiddag a.s. om twee uur in Den Haag be giet, zal in haar geheel door de VA- R/* worden uitgezonden. Het avond programma zal in aansluiting daarop ook in het teken van de R.T.C. staan. Gevangen Ned. officieren doodgeschoten 2..g. bij ontvluchtirgspoging „De Javabode" meldt, dat de twee op 3 Mei j.l. in de omgeving van het vacantie-oord Prapat aan het Toba- meer door de T.N.I. ontvoerde mari ne-officieren kortgeleden in het kamp, waar zij gevangen zaten, zijn doodgeschoten, naar het heet bij een poging tot ontvluchting. Dit werd door de overste Kawilarang van de T.N.I. aan generaal Scholten mede gedeeld, aldus de ,,Javabode". Het blad voegt hier aan toe, dat genoem de overste niet kon ingaan op het verzoek van generaal Scholten om de lijken van beide Nederlandse officie- uit te leveren* de uitlevering werd althans geweigerd. Reisverbod voor T.N.I. ingesteld Er worden nog twee Nederlandse officieren vermist, die onlangs met een Pipercub boven republikeins ge bied op Sumatra een noodlanding moesten maken. Blijkbaar is van Nederlandse militaire zijde thans een reisverbod voor personeel van de T.N.I. uitgevaardigd zolang deze of ficieren niet zijn uitgeleverd, hoe wel de Nederlandse militaire instan ties dit officieel niet wilden beves tigen of ontkennen. AALMOEZENIERS MET ZUIDERKRUIS NAAR INDONESIë Met de Zuiderkruis, die op 28 Oc tober j.l. naar Indonesië is vertrok ken, met aflossingstroepen, gingen ook scheep maj.-aalmoezenier L. M. Haver, kapitein-aalmoezenier M. I'. Francissen en de eerwaarde ters J, J. van Steen C.M. en R. D. Kloeg C.S.Cr, als hulpaalmoezenier. De uitrusting van al deze aalmoeze niers werd verzorgd door het Hoofd bureau Katholiek Thuisfront. Om enigszins in de hoognodige ontspanning van onze militairen in Indonesië te voorzien waren boven dien meegezonden: 37 colli, waaron der filmapparaten, mobiele militaire tehuizen, zangboeken, grote zending materiaal voor philately, boeken en illustraties. Het zo belangrijkee aantrekkelijke marinetehuis te Soe- rabaja werd verrijkt met een filmap paraat, glas- en aardewerk, geluids installatie, electrische gramophoon met platen enz. enz. GEHEIME INSTRUCTIES AAN GUERILLA-EENHEID BUITGEMAAKT. Nederlandse militairen hebben ge heime instructies van een Indonesi sche guerilla-eenheid in Oost-Java buitgemaakt, waarin verklaard wordt, dat de V.S.I. een „marionet- tenstaat, gevormd door imperialis ten en kapitalisten", zal zijn. Dr. P. J. Koets deelde heden aan verslaggevers mede, dat de organi satie door communisten geleid werd en een werkelijk gevaar voor nieuwe staat betekende. In de docu menten, die 25 Juli gedateerd waren, werd medegedeeld, dat vier Ameri kaanse troepenschepen en oorlogs materiaal waren aangekomen voor gebruik tegen Chinese communisti sche strijdkrachten. De instructies aan de militaire en politieke com mandanten hielden in, dat zij zich gereed moeten houden" op het psy chologische moment, naar binnen en naar buiten" een aanval te doen op economische bases en strategische steden, die zijn opgenomen in het „imperialistische defensieschema in het gebied van de Stille Oceaan". Dr. Koets kon gen bijzonderheden geven van de militaire kracht van de organisatie. Zaterdagmorgen werd in het Kur- haus te Scheveningen tijdens een ge meenschappelijke zitting van de Re publikeinse en BFO-delegaties de voorlopige grondwet van de Federale Republiek Indonesia geparafeerd. Dr. Mohammes Hatta (links) en sultan Hamid II van Pontianak zet ten hun paraaf. Roof-overval Bolivia in Honderd mensen zouden zijn ge dood bij een overval van een bende rovers op het plaatsje Verede Ceylan in Bolivia. Het plaatsje ligt in het Cordilleras-gebergte en wel onge veer 260 km ten Zuid-Westen van Bogota. Dit is de tweede grote over val in Bolivia binnen een maand. Op 11 October n.l. hebben rovers het stadje Betanië in het Noorden van bet land, overvallen, dat ongeveer 320 km van Verede Ceylan is ver wijderd. Bij deze overval hebben de bandieten verscheidene mensen ge dood en een tiental gewond. Troepen zetten de achtervolging in op de bandieten, wie raantal op 50 wordt geschat. Belgrado neemt voorzorgsmaatregelen |N DE NACHT van Donderdag op Vrijdag hebben Hongaarse grens- wachten zes uur lang over een breedte van tweehonderd meter met automatische wapens, mortieren en handgranaten gevuurd over de Joe- gosiavisch-Hongaarse grens, heeft het Joegoslavische ministerie van Bin nenlandse Zaken Zaterdagavond bekend gemaakt. Hm incident had platas nabij Jonj» Mihojatsj in Kroatië. Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een protest ingediend in verband met deze openlijke en opzettelijke provocaties". In een communiqué van het mi-' nisterie van Binnenlandse Zaken wordt het incident beschreven als een „uitdaging welke ten doel heeft de betrekkingen tussen Joegoslavië en het Kominformland Hongarije te verscherpen". Het incident is het ernstigste, dat tot nog toe aan de Hongaars-Joegoslavische grens heeft plaats gehad. De Joegoslavische troe pen bleven in hun stellingen liggen en beantwoordden het vuur niet. Niemand werd gedood of gewond. De vliegramp op de Azoren Slachtoffers geborgen Waarnemers der Westelijke mo gendheden te Belgrado zijn van me ning, dat Joegoslavië militaire voor zorgsmaatregelen treft tegen moge lijke grensschendingen door de Ko- minform. Man vrouw en twee kinderen verbrand Zondagmorgen heeft in de Nieuw- straat te Medemblik een ernstige brand gewoed, die vier mensen het leven heeft gekost. Om kwart over negen hoorden de buren van G. de Leeuw, die een vis- bakkerij heeft, Nieuwstraat 79, ge rinkel van glas. Toen zij gingen kij ken, zagen zij de visbakkerij geheel in brand staan. Voor een van de ra men van de bovenverdieping stond de vrouw met een van haar beide kin deren op de arm. Hoe men haar ook trachtte te bewegen met de kleine naar beneden te springen (de hoogte was circa vier meter), of ten minste bet kind naar beneden te werpen men had een deken gereed om het op te vagen de vrouw gaf aan dit verzoek geen gehoor. De terstond ge alarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse. Zij kon niet verhoeden dat het gehele pand uitbrandde. De belendende percelen werden echter De burgemeester van Medemblik, de heer P. C. J. Peters, kwam ook direct naar de plaats van de ramp. Na de blussing begaf hij zich in de woning en vond hij de verkoolde res ten van de man, de vrouw, bet zoon tje en het dochtertje, in de slaapka mers boven. De familie de Leeuw zou juist gis teren de 12K-jarige echtvereniging vieren en daarvoor naar Amsterdam gaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. De buren van de familie de Leeuw hebben kort na het uitbreken van de brand, die dadelijk dikke zwarte rookwolken ontwikkelde, waargeno men, dat mevr. de Leeuw een deken en een laken uit het raam van de eerste verdieping gooide, klaarblijke lijk om zich daarlangs te redden. Zo wel de deken als het laken vatte ech ter dadelijk vlam. Intussen sloegen geweldige vlam men uit de ramen van de beneden en bovenverdieping-. De vrijwillige brandweer van Me demblik had nauwelijks een kwartier na aankomst de brand geblust. Waarschijnlijk beeft de aanwezig heid van bakolie voor het bakken van vis de brand zo snel en hevig doen rondgrijpen en ook de sterke rookont wikkeling wijt met hieraan. De onmiddellijk gewaarschuwde officier van justitie uit Alkmaar was spoedig aanwezig in gezelschap van de districtscommandant van de rijks politie en enige rechercheurs. Enige tijd later-kwam ook de districts-in- specteur van de brandweer en begon het onderzoek naar de oorzaak van de brand. Men tast hierover echter nog volkomen in het duister. Er wordt gedacht aan kortsluiting. De verslagenheid in Medemblik over het gebeurde is groot. Zaterdag hebben reddingsploegen de stoffelijke resten van de 48 passa giers, omgekomen bij de vliegramp van de Franse Constellation op de Azoren, geborgen. Veertien uur lang zwoegden de ploegen langs de berg helling van de hoogste top van het Algarvia-gebergte, omhoog om het duizend meter hooggelegen rotspla teau te bereiken, waar aan de voet van de steil oprijzende Pico Redon- ta, de wrakstukken in een straal van ongeveer een halve kilometer lagen verspreid. Voorbereidingen zijn getroffen om de stoffelijke resten van de kustplaats Aldeia Algarvia op het ëiland San Miguel over te brengen, naar het vliegveld Santa Maria, van waar het transport naar Frankrijk zal plaats hebben. De commissie van onderzoek van de luchtvaartmaatschappij „Air France" is van oordeel, dat de 48 in zittenden op slag gedood zijn. De meeste slachtoffers zijn deerlijk ver minkt, doch het merendeel vertoon de geen sporen van verbranding. Een autoriteit van de Air France wijt het ongeluk aan het falen van instru menten, doch deskundigen van het vliegveld Santa Maria, waar het toe stel had moeten landen zijn van mening, dat de piloot een vuurtoren op San Miguel moet hebben aange zien voor het lichtbaken van het vliegvejd. De reddingsploegen heb ben geld, sieraden en horloges die tussen de wrakstukken verspreid la gen, verzameld. Het wrak ligt op een plaats, die normaal drie uur gaans van Ponta Delgada verwij derd ligt. Er zijn echter geen ver keersmiddelen en de weersomstan digheden zijn uitermate slecht. BERICHT. MORGEN, FEEST VAN ALLERHEI LIGEN ZAL „DE LEIDSE COU RANT" NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. De eed van trouw der priesters in Tsjechoslowakije Verklaring van kerkelijke kringen Vaticaanstad. Aangaande de toestemming, die het Tsjechische Episcopaat aan de priesters heeft verleend, om de eed van trouw aan de Republiek af te leggen en de honoraria van de staat te aanvaarden, hebben kerkelijke kringen in Vaticaanstad verklaard, dat dit verlof inderdaad is verleend „wanneer tenminste", zo merken zij op, „aan de eedsformule wordt toe gevoegd: „in zoverre deze niet in strijd is met de goddelijke en kerke lijke wetten en de natuurlijke rech ten van de mens". Wanneer de eed met deze restric tie wordt afgelegd, dan brengt hij geen enkele veranderring in de ver houding tussen Kerk en Staat, maar duidt hij slechts aan, dat de Kerk de Staat tegemoet wenst te komen, zo lang deze tegemoetkoming niet in strijd is met Haar goddelijke prero gatieven. „In geen geval", wordt in dezelfde kringen verklaard, „kan men deze tegemoetkoming beschouwen als een soort bijval van de zijde der Kerk tot de onrechtvaardige wetten, die op 1 November a.s. in Tsjechoslo- wakijë van kracht worden." Op Woensdag, 26 October, heeft radip Vaticana in haar uitzending in de Tsjechische taai haar luisteraars er op gewezen, dat de eerstkomende dagen voor hen moeilijkheden zul len medebrengen. Zij spoorde de Katholieken in Tsjechoslowakijë verder aan hun priesters in de strijd tegen de Marxistische ideologie met hun gebed te steunen. AMNESTIE AAN TSJECHISCHE PRIESTERS. Door het officiële Tsjecho-Slo- waakse persbureau is Zaterdag be kend gemaakt, dat president Klement Gottwald een amnestie heeft uitge vaardigd, welke van kracht is voor 127 priesters der Rooms-Katholieke Kerk. Vier kilometer meegesleurd WAS DE CHAUFFEUR DRONKEN Zaterdagmiddag reed de Roosen daler K. op de weg van Kruisland naar Roosendaal met zijn vrachtwa gen een drietal aan de rechterkant van de weg fietsende jongelui aan. Een hunner de 19-jarige A- de Wit uit Kruisland, bleef aan de wagen hangen en werd vier kilometer ver meegesleurd, zonder dat de chauf feur iets bemerkte. In de S-bocht vlak voor de grote weg Roosendaal Wouw wist men de chauffeur te doen stoppen. De jongeman was er zeer ernstig aan toe, Een van zijn voeten was geheel verbrijzeld en hij had veel bloed verloren. Hij werd on middellijk naar het ziekenhuis Chari- tas te Roosendaal overgebrcaht. Men vreest voor zijn leven. De chauffeur van de vrachtwagen werd, verdacht van dronkenschap, in verzekerde be waring gesteld. Zijn wagen werd door de rijkspolitie in beslag geno men. Indonesië zou er ook onder vallen ^^MERIKAANSE experts, die veel van hun ervaring hebben opgedaan bij het uitvoeren van het plan van Marshall, zyn nu bezig met het uit werken van plannen voor economische hulp voor Azië. Het doel van die hulp zou hetzelfde zijn als van het plan Marshall: het wegnemen van on tevredenheid, het vergroten van de welvaart en daardoor het weren van het communisme. Het is de bedoeling, zo meldt Ass. Press, dat het project volgende zomer bij het Congres wordt inge diend, vergezeld van een verzoek tot het beschikbaar stellen van fondsen tot een bedrag van één a anderhalf milliard dollar. De volgende landen zouden hulp ontvangen: India Pakistan, Ceylon, Birma, Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen en misschien ook In donesië en Vietnam. Men is met het ontwerpen van de ze Eca voor Azië nog niet verder ge komen dan het stadium der voorbe reidende besprekingen. Tegen de tijd dat men aan de details van de plannen toe is, zal de toestand in China naar men hoopt, wat overzich telijker zijn, zodat men zich niet meer behoeft af te vragen of de steeds zwakker wordende nationalistische regering ook in de plannen moet worden opgenomen. Overigens krijgt China nu hulp overeenkomstig de bepalingen van het plan van Mar shall, evenals Korea. £en HaAAeCtje. Er is geen grotere vreugde, dan i deren vreugde te schenken.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1