Sjotte Q<dt\ Gemeenteraad van Alkemade VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Drama uit bezettingstijd Tenslotte de daders gegrepen Eén van de schrijnendste gebeur tenissen in de hoofdstad in de tijd, dat de Duitsers hier bezetters waren, heeft zich afgespeeld in Februari 1941, en wel rond het Rembrandtplein en Thorbeckeplein te Amsterdam. De W.A., tot het uiterste geprikkeld, door dat hun brutale demonstratie op het Waterlooplein geëindigd was in een vechtpartij, waarbij ..kan^eraad" Koot de dood had gevonden eh het „ere- vendel" overhaast had moeten reti reren, besloot een laffe wraak te ne men op Joodse caféhouders en Jood se cafébezoekers op het Rembrandt plein en Thorbeckeplein. Op een Maandagmiddag werd begonnen met een overval van de markt op het Amstelveld, waar talrijke Joodse standhouders zwaar werden gemo lesteerd, terwijl hun goederen wer den vernield en gestolen. Dronken van deze overwinning" trokken de NSB'ers naar het Thorbeckeplein en vernielden daar het „Alcasar", een café-cabaret, "met een Joodse eige naar. De eigenaar zelf werd ernstig verwond en van zijn café werden in boedel en ruiten volledig vernield. Later op de avond was de beurt aan het Rembrandtplein. In het bijzonder had men het gemunt op het café de Kroon. Zo beestachtig gingen de NSB'ers die avond te keer, dat ruim iOO mensen min of meer ernstig ge wond werden, terwijl een achtjarig meisje werd dood geslagen. De ma rechaussee, 24 in getal, gelegerd in de Van der Vijverstraat, trachtte de orde te herstellen, doch werd door de wild geworden W.A. ontwapend en eveneens zwaar mishandeld. Ten slotte begrepen ook de Duitsers, dat dit te erg werd, en maakte de feld- gendarmerie een einde aan dit waan zinnig optreden. Het heeft lang geduurd voordat men tenslotte heeft kunnen uitzoe ken, wie verantwoordelijk voor dit optreden zijn geweest. Zoals wij reeds meldden, is enkele weken geleden, door de afdeling opsporing politieke delinquenten van de recherche der staf van het gewest Amsterdam der rijkspolitie, een zekere mr. Guiche- lcar gearresteerd in verband hier mede. Deze arrestatie leidde toen tot het vinden van een clandestiene drukkerij van eierzegels. Maar deze arrestatie heeft vol doende feiten aan het licht g bracht cm ook vast te stellen, dat een ze kere Joop Rooze, mede verantwoor delijk is geweest voor de wandaden. In verband met het feit, dat R. reeds door het tribunaal was veroordeeld en zijn gedrag in de bezettingstijd o a. zijn lidmaatschap van de land wacht ook reeds had geleid tot een vonnis van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam, moest voor zijn arers- tatie voor andere feiten toestemming van de. minister worden verkregen. Deze is inmiddels gegeven en in de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de rijkspolitie hem gevat. De procureur-fiscaal bij het bij- zcnder gerechtshof te Amsterdam zou het op prijs stellen zoveel moge lijk inlichtingen te ontvangen om trent de gebeurtenissen in Februari 1941. „DE TAAL IS HIER ONMACHTIG" SS-Jagdkommando voor Raad van Cassatie. „De taal is in deze zaak onmach tig tot omschrijving, de handelingen van het „Kommando-Pieters" stel len de duisterste verhalen uit de Duitse kampen nog in de schaduw," aldus de procureur-fiscaal by de Bijzondere Raad van Cassatie tij dens de zaak tegen de drie ter dood veroordeelde leden van het voorma lige S.S.-Jagdkommando, A. J. Pie- ters, W. R. C. M. van der Loo en C. Cramer. De procureur-fiscaal karakteri seerde de wreedheden, mishandelin gen, moorden en plunderingen van deze lieden als oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Hij achtte de opgelegde straffen op haar plaats en vroeg dan ook be vestiging van het vonnis. Het Jagdkomm'ando heeft in de korte spanne tijds, dat het in ons land optrad (van April 1945 tot de bevrijding van het Westen) een in tense jacht gevoerd op illegale strij ders, onderduikers en Joodse land genoten. In die ene maand tijds heeft dit Kommando zoveel misdrij ven begaan, dat tenslotte de Duit sers ingrepen en de commandant (Pieters) gevangen zetten. Vooral te Brummen en Loosdrecht "heeft het Kommando op vreselijke manier huisgehouden. Uit de dos siers van Pieters en diens medever- oordeelden v. d. Loo en Cramer kwam zo'n baaierd van moord en plundering, van mishandelingen en bestialiteit, gepleegd jegens en op weerloze Nederlandse mannen en vrouwen te voorschijn, dat de pre sident van de Raad slechts enkele gevallen aanstipte. Die gevallen waren zo huiveringwekkend, dat sommige toehoorders vol afkeer de zaal verlieten. VRIJSTELLING VOOR LUISTERAARS. Hoofden van gezinnen, die van wege hun geringe gezichtsvermogen invalide zijn, en hoofden van gezin nen, die invalide zijn geworden door oorlogshandelingen bij de uitoefe ning van de militaire dienst, kun nen vrijgesteld worden van de ver plichting tot het betalen van luis- bijdragen. Bij een aanvrage om een dergelijke vrijstelling moet een ver klaring van de Rijksverzekerings bank overgelegd worden. De aan vraag moet worden gericht tot het bestuur van de Rijksverzekerings bank te Amsterdam. Op alle aan vragen moeten de serieletter en het nummer der luistervergunning wor den vermeld. BELASTINGHERZIENING Behalve de belangrijke verlichting iu de omzetbelasting (gisteren ver meld) heeft minister Lieftinck nog enkele andere wijzigingen voorge steld. Het ontwerp-belastingherziening- 1949 bevat een bepaling krachtens welke vervroegde afschrijving mo gelijk is op investeringen in bedrijfs middelen in de jaren 1946 tot en met 1952. Deze bepaling wordt gewijzigd in dier voege, dat de tegemoetko ming vervalt voor de jaren 1946 tot 1949. Voor de komende jaren wordt de faciliteit gehandhaafd. In verband hiermee stelt de minis ter voor de datum van ingang van het ontwerp twee jaar (in het alge meen van 1 Januari 1948 tot 1 Ja nuari 1950) te verschuiven. De mo gelijkheid tot onbelaste reservering blijft aldus twee jaar langer gehand haafd. Ook in het ontwerp tot wijziging van de ondernemingsbelasting wor den belangrijke veranderingen voor gesteld. Nu het terugnemen van de afschrij vingsfaciliteiten voor de verstreken jaren het offer van de schatkist aan zienlijk vermindert, acht de regering een verlichting van de druk der on dernemingsbelasting verantwoord. Daarvoor komen thans de onderne mingen van natuurlijke personen in aanmerking. Met name is gedacht aan de talrijke middenstandsbedrij- ven, waarop juist bij een betrekke lijk kleine winst de ondernemingsbe lasting zwaar drukt. De beoogde verlichting zal bestaan in een trapsgewijze afschaffing van de ondernemingsbelasting in twee jaar gepaard gaande met een traps gewijze verhoging van het tafief van de vennootschapsbelasting. De desbe treffende nota's van wijzigingen zul len gelijktijdig met de Memorie van Antwoord worden ingediend. Verder wordt voorgesteld de ver hoging van de personele belasting uit te steden van 1 Januari 1950 tot 1 Juni 1950. 400 apen de lucht in 413 Passagiers per K.L.M. naar New York „Zorg voor 60 emmers water, 20 pond vlees, 200 kilo gemengde groen ten en twee balen hooi", seinde de K.L.M.-gezagvoerder Verhey, die met een vrachtskymaster van Cul- cutta op weg was naar Schiphol, enige uren voor zijn aankomst. Toen de gezagvoerder op Schiphol arri veerde, stond het gevraagde reeds te wachten. In plaats van naar het plat form voor het nieuwe stationsge bouw. taxiede de vrachtskymaster, waaruit vreemde en onheilspellende geluiden te horen waren, naar de grote hangar Le Bourget. Toen de grote deuren van de ca bine werden geopend, kwam er een bijzondere geur naar buiten, .welke terstond herinneringen aan Artis op riep, waartoe de ruim vierhonderd apen, de drie tijgers, de vier lui paarden. de vijf meter lange cobra en tenslotte de vier 600 kg zware baby-olifanten het hunne bijdroe gen. De verwachtingen waren hoogge spannen, doch de eerste passagier, die naar buiten stapte was een jonge vrouw, gekleed in donkere broek en rode kiel. Het was Genevieve Cu- prys, biologe en dierenliefhebster, in Amerika beter bekend als „Jungle Jenny". Zij zag er vermoeid uit, want van Calcutta af was zij steeds in touw geweest om haar dieren te verzorgen, zeventien uren lang. Enkele kisten met apen werden uitgeladen, want deze waren bestemd voor Kopenhagen. De overige wer den door het grondpersoneel onder leiding van „Jungle Jenny" van spijs en drank voorzien, terwijl de Sky- master met bezems en emmers water cok een goede beurt kreeg. Reeds des avonds werd de reis naar New York voortgezet. FELLE BRAND TE ENSCHEDE. Een felle brand heeft gisteravond een groot deel van de fabriek voor textiel grondstoffen en poetskatoen Havetex aan de Haven te Enschede verwoest. De schade van deze brand, die door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op drie ton. Men wist door onmiddellijk balen katoenafval te versjouwen ,te voor komen, dat het voorste deel van de fabriek en het kantoor door de vlam men werden bereikt. De rest van de fabriek, een oppervlakte van vijftig bij twintig meter, ging geheel in vlammen op. ZAANDAMMER KREEG GESTOLEN AUTO TERUG UIT PARIJS. Een paar weken geleden nog be hoorde de nieuwe auto van een Zaandammer tot de 35 auto's, die da gelijks in Parijs worden gestolen, en meestal definitief verdwijnen. Dins dag echter kreeg hy bericht, dat zijn auto was teruggevonden. De dieven hadden de wagen gebruikt bij een bankoverval. Toen deze mislukte moesten zij hun wagen in de steek laten. Ze hadden alleen vergeten er de bagage van de Zaandammer in terug te leggen. AMSTERDAMMER MET GESTOLEN AUTO IN DEN HAAG GEPAKT. Vannacht hield een surveillerend agent op de Fluwelen Burgwal in Den Haag een negentien-jarige vis- venter uit de Alb. Cuijpstraat te Am sterdam aan, die daar met een Buick rondreed. Bij onderzoek bleek, dat de auto enkele uren tevoren in Amster dam was ontvreemd. De Haagse poli tie had juist een telexbericht over de diefstal uit Amsterdam ontvangen. De verdachte wordt op transport ge steld naar Amsterdam. SPELDJESACTIE OP CHRISTUS KONING Op de feestdag van Christus-Ko ning, Zondag 30 October, zullen de leden van de Nederl. Kath. Vrouwen beweging aan alle kerkgangers een speldje aanbieden, om, evenals men op Koninginnedag door het dragen van oranje blijk geeft van zijn ge hechtheid aan het Koninklijk Huis, op die dag door het dragen van een kruisje getuigenis af te leggen van en hulde te biengen aan Christus Ko ningschap. De opbrengst van de col lecte komt alle afdelingen van de vrouwenbeweging ten goede. Vroeger werd deze actie alleen in het bisdom Haarlem gevoerd. Dit jaar zal hij over net hele land worden uit gebreid. TREINBOTSING OP STATION TE DALFSEN Enkele passagiers gewond Donderdagmorgen, omstreeks acht uur had op het station te Dalfsen (O.) een treinongeval plaats, dat ge lukkig zonder dodelijke ongelukken afliep. De uit Emmen komende per sonentrein van 6.24 uur, die met ge ringe snelheid het station binnen- stoomde reed daar op een stilstaande goederentrein. Door de schok ont spoorde de bagagewagen en werden enkele passagiers gewond. Eén per soon bekwam een knie- en een ander een enkelfractuur. Enkele andere passagiers bekwamen lichte verwon dingen. Het treinpersoneel bleef on gedeerd. De oorzaak van de botsing is waarschijnlijk verkeerde wissel stand. .Trouw" De vooruitzichten van de Nederlandse fruitteelt De fruitteelt in ons land heeft ge durende de laatste tien a vijftien jaar een belangrijke uitbreiding on dergaan. Bedroeg het areaal in 1939 ca 50.000 ha, thans is ruim 61.000 ha met fruitgewassen beplant. Vooral de teelt van appelen en peren heeft hierin een groot aandeel gehad. Dit blijkt uit het feit, dat deze de laat ste tien jaar met gemiddeld 1000 ha per jaar is toefenom'en, aldus ir. J. D. Gerritsen, rijkstuinbouwconsu- lent, in een radiovraaggesprek, dat hij met de heer C. Boudewijn, voor zitter van de Nederlandse fruittelers organisatie, op Maandag 17 October j.l. heeft gehad. Ir. Gerritsen schrijft deze belang rijke ontwikkeling in hoofdzaak toe aan de verbetering der cultuurmaat regelen. Men denke alleen maar aan de intensieve ziektenbestrijding, aan het gebruik van onderstammen, waardoor de vruchtbaarheid wordt vervroegd, aan de betere snoei, aan de doelmatige bemesting en niet in de laatste plaats aan een betere be handeling van de grond. Het be hoeft wel geen nader betoog, dat dit alles aan de kennis van de fruit teler bijzondere eisen stelt. Zo zal hij een behoorlijk inzicht moeten hebben in de beginselen van plant kunde, scheikunde, bodem- en be mestingsleer, werktuigkunde en aanverwante vakken. Het tuinbouw- onderwijsapparaat met al zijn rijke schakeringen stelt de fruitteler ech ter in staat, zich zowel de theoreti sche als de practische zijde van het bedrijf eigen te maken. Wat de af name van het fruit betreft spelen de koopkracht van het publiek en de prijzen een belangrijke rol. De ervaringen van de laatste maanden geven de indruk, dat het publiek, ondanks de veelal te lage prijzen, die de telers voor hun fruit hebben ontvangen, niet de gehele fruit-op- brengst heeft kunnen of willen op nemen. De oorzaak hiervan dient echter te worden gezocht in de on gekend grote oogst van vroege ap pelen en peren van dit jaar. Een te groot deel, wel 35 tot 40 van on ze totale appelen- en perenoogst moet in Juli, Augustus en Septem ber op de markt worden gebracht en in een te kort tijdsbestek wor den geconsumeerd. Dit is een probleem op zich, dat bij onvoldoende export moeilijk is op te lossen. De enige mogelijkheid is, de minst goede vroege appelen en perenrassen om te enten met goede variëteiten die langere tijd voor consumptie geschikt blijven. De slechtste bomen kan men beter rooien. Hoewel hierdoor geen verminde ring van de totale fruitproductie wordt bereikt, biedt de teelt van goede, late bewaarappelen en peren in dit verband meer mogelijkheden dan die van de vroege soorten. Ir. Gerritsen voegde hier echter aan toe, dat iedere uitbreiding van de fruitteelt niet verantwoord kan wor den geacht wanneer de kennis van de teler niet beantwoordt aan de gestelde eisen. Uitbreiding van de teelt van goed bewaarfruit is in be paalde gevallen nog wel aan te ra den en dan in het bijzonder voor telers, die slechts twee drie hec taren boomgaard hebben. Het is dan tevens mogelyk gebruik te maken van vrij dure machines en werktui gen, hetgeen derhalve de cultuur werken belangrijk ten goede komt. Dat ook bij deze teelt fruit van prima kwaliteit wordt verkregen, daarvan zal men zich kunnen over tuigen op de grote fruittentoonstel- ling, die 21, 22 en 24 October a.s. te Tiel zal worden gehouden. Naast ex posities van machines, werktuigen en materialen, die in de fruitteelt toepassing vinden, zal ook de fruit- verwerkende industrie tonen waar toe zij in staat is. Men zal zich hier kunnen over tuigen wat met een goede verzor ging van de fruitaanplantingen kan worden bereikt, terwijl er voorts aan de verpakking van de verschil lende fruitrassen aandacht zal wor den geschonken, aldus ir. J. D. Ger ritsen. AMSTERDAMSE SLAGERS- PATROONS TELEGRAFEREN MINISTER ,3EëINDIG VLEES DISTRIBUTIE". De Fed. van Amsterdamse Slagers patroons zond het volgende telegram aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening: „Excellentie, De Federatie van Slagerspatroons te Amsterdam verzoekt met klem en in het belang van het bedrijfsleven alles in het werk te willen stellen, om de distributie van vlees ten spoe digste te doen beëindigen. De thans heersende, u bekende, on mogelijke toestand in de bedrijven is onhoudbaar. Allerwege heerst ver warring en de besturen kunnen ge nerlei verantwoording meer op zich nemen". Rondom het bacon Bacon-contract met Engeland: toenemende hoeveelheden. Br taling naar hoedanigheid. Voe dervraagstukken. Men kan niet zeggen, dat wat de omvang betreft, de toekomst van on ze varkensstapel twijfelachtig zal zijn, wanneer alles gewoon verloopt. Het onlangs met Engeland gesloten baconcontract toont al iets van wat te verwachten is. Dit jaar zullen wij op z'n minst 10.000 ton (200.0000 varkens aan bacon moeten leveren, hetgeen ook wel zal geschieden. Voor volgend jaar worden 25.000 ton (500.000 varkens) van ons verlangd, maar wij mogen trachten er 40.000 ton (800.000 varkens) van te maken. En in 1951 zullen wij 35.000 ton (700.000 varkens) moeten leveren, maar mogen wij tot 60.000 ton (1.200.000 varkens) gaan, welke laat ste men zeer zeker zal trachten te be reiken. Verder weten wij nog niets zeker, maar het kwantum voor 1952 zal in 1950 worden vastgesteld en dan zal men niet minder dan 45.000 ton (900.000 varkens) voor uitvoer bestemmen en zelfs zal worden ge tracht de 80.000 ton (1.600.000 var kens) te halen. Dat zijn cijfers, die toekomst tonen. Toch voerden wij in '38 en '39 reeds tussen de 6. en 700.000 varkens uit. Volgend jaar zullen wij dus op voor oorlogs peil moeten zyn en daarna zelfs belangrijk er boven. Want ook het eigen land vraagt vl5es. Men re kent op 200 gram per week per per soon (ook zonder distributie). Teza men met het half millioen huisslach- tingsvarkens maakt dat 1.8 millioen varkens voor Nederland zelf. Om daaraan te kunnen voldoen zal het aantal fokzeugen (nu pl.m. 170.000) moeten stijgen tot 200.000 volgend jaar en tot 240.000 daarna. Er zal dus naar geleidelijke uitbreiding moeten worden gestreefd. Het Engelse con tract beheerst geheel het beeld en wat Europa verder zal vragen, is on bekend, omdat daarover onvoldoende gegevens zijn. Maar men mag wel aannemen, dat het „fokken" op bacon dat van het hierboven geschetste zeer zeker het gevolg zal zijn, de overige uitvoermogelijkheden wei nig belemmert Bacon is hoogwaar dig spek en zal in de toekemst wel in meer landen worden gevraagd, al zullen de eisen dan nog wel niet zo hoog zijn als de Engelse. Er is echter iets anders, dat voor de toekomst van belang is en dat is: de uitbetaling naar hoedanigheid. Het gaat niet aan, varkens te la ten mesten tot een bepaald ge wicht (90 kg.) en niet op de kwali teit te letten. Op die wijze wordt het eindproduct steeds minder en an dere baconexporterende landen, zo als Denemarken, Canada e.d. zullen er zijde bij spinnen. Nu zijn er twee dingen, die de baconhoedanigheid in hoofdzaak bepalen nl. voeder en varkenstype. Het laatste te leveren is taak van stamboek en fokker. Maar als dit toch niet wordt betaald, verdwijnt de foklust, zoals de dunne bezetting der selectiemesterijen wel aantoont. Wat het voeder betreft: wij weten wel, dat uitsluitend met eigen voedermiddelen op aardappelen grondslag geen le klasse te halen is en toch moeten deze voedermiddelen worden gebruikt, om krachtvoeder- import te beperken. Daar zit een grote moeilijkheid, maar o.i. zal men niet onder beta ling naar hoedanigheid uit kunnen komen, vooral omdat wij anders ons in de toekomst het uitvoeren zelf on mogelijk maken en de gehele fokke rij schaden. Het is ook rechtvaar dig. Wanneer de la-klasse eens een goed stuk bovenaan in prijs komt te liggen, zullen goede resultaten wor den gezien. De mester zal dan be grijpen, dat hij, om behoorlijke win sten te halen, zoveel mogelijk die ren in deze klasse moet zien te krij gen en men zal er versteld van staan met hoe weinig dure voedermidde len dit toch nog te verwezenlijken is. Dan zal ook de fokker van goede bacontypen, waarvan dieren aan se lectiemesterijen zijn onderzocht méér voor goede biggen ontvangen, zodat ook zijn werk redelijk wordt be loond. Dit is thans niet het geval en van deze schadelijke weg zullen wij zo spoedig mogelijk moeten terug komen. Zo niet, dan zitten onze kindskinderen nog met de gebakken perenmet een erfelyk waardelo ze varkensstapel. Een slager te Ter Apel is dode lijk getroffen door een kogel uit een schietmasker, dat hij wilde probe ren. Een arbeider te IJmuiden is do delijk getroffen door een vallende deur in de staalfabriek van de N.V. Koninklijke Nederl. Hoogovens. Woensdagavond vergaderde de raad van Alkemade. Op een verzoek van M. Kennis, Spoorstraat 8 Roe- lofarendsveen om een tegemoetko ming in de reiskosten van zijn voor het bezoeken van de U.L.O.-school te Leiden werd besloten 75% in de abonnementskosten bij te dragen. Op een gelijkluidend verzoek van J. M. Akerboom, Narcisstraat 23 Roe lof arendsveen, informeert C. de Jong of 75% het maximum is dat toege staan wordt en bepleit een vergoe ding voor de volle 100% De voorz. antwoordt, dat vergoeding tot 100% mogelijk is, waarna de heer de Jong een voorstel in die geest indient, dat met alg. st. werd aangenomen. B. en W. stelden voor, voor de sa laris-regeling bij Ged. Staten plaat sing der gemeente in een hogere klasse aan te vragen, wegens de uit gestrektheid der gemeente en haar belangrijkheid als watersportcen trum en haar begrenzing aan de stad Leiden. De heer Hoogenboom informeert naar de voor en nadelen. De heer v. d. Velden zegt van mening te zijn, dat bij een dan noodzakelijke hogere salariëring van gemeente-ambtena ren en personeel ook de particuliere bedrijven door deze hogere klassifi- cering hogere lonen zullen moeten gaan betalen. Dit laatste werd ech- .ter ontkend. Hierna verklaarde de raad zich in zijn geheel accoord met het voorstel van B en W. Aan het R.K. Kerkbestuur te Roe- lofarendsveen werd de gevraagde medewerking verleend voor het aan schaffen van leermiddelen in ver band met een gewijzigde methode voor het godsdienstonderwijs op de R.K. Jongensschool. Op het voorstel tot verhuring van een aantal wo ningen, gaf de voorz. een enkele toe lichting zeggende dat het de bedoe ling is om voortaan alle huurcon tracten per 31 Dec. te doen aflopen, opdat niet telkens tussentijds, tot verhuring behoeft te worden overge gaan. De raad verklaarde zich hier mede accoord evenals met de verhu ring van enkele percelen land. Vervolgens was aan de orde aan bieding gemeenterekening over het dienstjaar 1948 Gewone dienst in komsten f 605 578,23 en de uitgaven f 503.942.29, batig saldo f 101.635,94 Kapitaaldienst inkomsten f 875.236,30 uitgaven f 635,731,04 batig saldo f 239.505,26 Begroting aangeboden Hierna volgde aanbieding begro ting voor het dienstjaar 1950, welke in inkomsten en uitgaven sluit op een bedrag van 576.914,20: hierin is opgenomen 'n bedrag van f 65.000 aan onvoorziene. De Oostenrijkse woningen. De voorz. doet mededeling, dat de bouw van de 60 Oostenrijkse houten woningen, type Zuiderzee zal wor den opgedragen aan de aannemer Erven J. F. Jansen te Nieuw Ven nep. Deze woningen worden als v "jt verdeeld: 36 te Roelofarends- veen, 8 te Nieuwe Wetering, 7 te Oud-Ade en 9 te de Kaag. De voorz. geeft de raad een uitvoerig overzicht van de kosten der diverse projecten, hetgeen een totaal bedrag zal vor deren van f 823.460,98. Hiervan zal echter de rijksbijdrage weer in de gemeentekas terugvloeien. Voor het onderhoud der huizen was een ex ploitatie-rekening verkregen welke sloot met een verlies van f 9.70. Ver schillende nog niet te berekenen fac toren zullen deze exploitatie-reke ning kunnen beinvloeden. Wat be trof de huur stelde de heer v. d. Bijl voor te komen tot een minimum en maximum huurprijs en deze te be palen naar het gezinsinkomen. Be sloten werd om eerst later met een definitief voorstel te komen. De heer Verstegen acht het onjuist dat geen aanbesteding heeft plaats gehad, daar meer gegadfgden mogelijk een bezuiniging op het bouwbedrag had den gebracht. Na toelichting kon ook hij zich met de gunning accoord verklaren. Ook verklaarde de raad zich accoord met het aangaan van een hiervoor benodigde geldlening bij de bank van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage, groot f 750.000 en wel in drie termijnen, hetgeen een belangrijke besparing in de rente voet betekende. Badplaats van licht Bij de rondvraag verzocht de heer C. de Jong de aanleg van de nieuwe DE TIEN MILLIOENSTE IS GEBOREN! De tienmillioenste Nederlander is er, al weten de mensen van het Cen traal bureau voor de statistiek nog niet precies wie het is, want dat wordt nog een hele uitzoekerij. Eerst na afloop van elke maand, dus ook van deze maand waarin die tienmil lioenste moet zijn geboren, geven de bevolkingsregisters van de ongeveer duizend gemeenten in ons land hun cijfers van die maand door aan het Centraal bureau en daar moet men dan pas beginnen met de verwerking van het materiaal, aldus zei gisteren dr. Ph. J, Idenburg, directeur-gene raal van de statistiek. BEURS: INDONESISCHE FONDSEN GEDRUKT Onmiddellijk na opening vonmde zich een grote „hoek" in dollarobli gaties Nederland, die, na Woensd. 'een laagterecord van 92% bereikt te heb ben, gisteren een fractie lager op 92 11/16 opende. Een der grote bank instellingen nam het aanbod zo goed als geheel op, waardoor de koers tot 92 13/16 aantrok en rond deze prijs bleef schommelen. Opmerkelijk was ook een koersstijging voor aandelen Fokker, die in de afgelopen dagen ruim 30 punten gezakt zijn. Concreet nieuws omtrent dit bedrijf is er na de jongste berichten niet geweest. Blijkbaar werd dit fonds uit specu latieve overwegingen gezocht, waar door de koers van 120 gisteren tot 126 avanceerde. Voor het overige valt er weinig p- merkelijks te vertellen. verlichting te bespoedigen. De voorz. zeide: dit is slechts een kwestie van weken meer en dan zullen Roelof- arendsveen en Oude-Wetering ba den in het licht. De heer v. d. Bijl bracht een gehele serie klachten en wensen ter tafel n.l. een goede ver lichting aan de toegangsweg naar de nieuwe brug te Oude Wetering en een dergelijk verzoek te richten naar de desbetreffende instantie voor het weggedeelte van de ge meente Haari emmermeer. De halte- palen van de autobussen van Maarse Kroon zijn te Oude Wetering op vier plaatsen maar willekeurig ge plaatst, en vormen een gevaar voor het verkeer, vooralbij avond. Af zetting van de Wetering-laan nabij het water js niettegenstaande de ruim een half jaar geleden toezeg ging nog niet aangebracht. Nabij de Frame brug is geen voorrangsbord aanwezig, en tot slot nog een grote wens, n.l. een grondige verbetering van het Zuid-Einde te Roelofarends- veen. Dit is een bodemloze put voor de gemeente. Door de zeer zachte ondergrond vraagt dit gedeelte ieder jaar werk en kosten, maar een be vredigende oplossing is niet verkre gen. De voorz. antwoordt, dat dit punt de volle aandacht heeft. Ge tracht zal worden om hieraan op een grondige manier een einde te ma ken. KATWIJK GEMEENTERAAD De raad van Katwijk kwam gis teravond bijeen. De leges-gelden werden verhoogd. Goedgekeurd werd de aanschaffing van een grote mo- tor-grasmaaimachine met volgzitting voor de prijs van f 2890 en een klei ne motor-grasmaaimachine voor f 460 totaal f 3350 waarvoor de goedkeuring van de raad gevraagd wordt. De heer Haasnoot merkt op, dat de machines al gekocht zijn. Spr. vraagt of dat juist is. De voorz. ant woordt, dat het van belang was de ze machines nu aan te kopen. Der gelijke machines kan men niet aan iedere deur kopen. De heer D. v. d. Marei acht de kosten veel te hoog; men kan het z.i. met minder kostba re doen. De heer Haasnoot adviseer de dergelijke kopen niet meer te doen zonder voorkennis van de raad. De heer mr v. d. Plas zegt het te kunnen begrijpen, dat men in som mige gevallen wel eens toe moet slaan. Z.h.st. wordt het voorstel aan genomen. Goedgekeurd werd de aankoop van een dienstauto voor de politie. (Een driekwarts ton Ford-bestelwa gen) Totale kosten f 8.000. Bij het voorstel te verzoeken de gemeente in een hogere salarisklasse te plaatsen, kunnen enige leden zich met de inhoud van het praeadvies niet geheel verenigen. Mr. v. d. Plas merkt op, dat in vorige raadszitting gevraagd is om uitvoerige toelich ting van het werk van de secretaris, om beter te kunnen beoordelen of deze verhoging gemotiveerd is. De. heer Haasnoot zegt, dat hij als krui denier voor zijn stand verplicht is naar voren te brengen, dat Katwijk niet duurder is dan andere plaatsen. Meerdere leden zijn van oordeel, dat Katwijk bij een beoordeling niet on der behoeft te doen voor Oegstgeest of Noordwijk, die hoger zullen wor den gerangschikt. Na de opmerking van de voorzitter dat niet B en W doch Ged. St. de raad advies hier over vragen, wordt het prae-advies van B. en W. aangenomen. Aan de Katw. Reddingsbrigade werd een bijdrage verleend voor herstel van geleden oorlogsschade en een subsidie van f 500 per jaar. Dan tot slot een voorstel tot vast stelling der bedragen ex art. 55 der L.O.-wet 1920 voor 1948 ten aanzien van de O.L.-school. De heer mr v. d. Plas wijst er op dat de kosten der O.L.-school wel zeer bijzonder laag zijn. Spr. vraagt, wat daarvan de oorzaak kan zijn. De post licht en warmte zijn in 't ooglopend laag. Spr. vraagt of er soms posten zijn, die voor rekening der gemeente wor den verricht en ten laste der school zouden moetenkomen. Dan is een belangrijk punt, dat de O.L. School een nieuwe school is, terwijl de oude bijzondere scholen meer onderhouds kosten vergen. De voorz. zegt, dat de oude school weinig kostte, omreden er niets aan gedaan werd; nu heet het dat het een nieuwe school is, die weinig onderhoud vraagt. Maar men houde er rekening mee, dat de O.L.- school met 120 leerlingen voordelig te exploiteren is en dat er rekening mee gehouden wordt, dat deze 120 leerlingen moeten bepalen wat de 4000 kinderen der bijzondere scholen kosten. Het moet dus een stimulans zijn om zuinig te doen. KHaTIE-MIJNEN. Blijkens het bericht aan de zeeva renden van de afd. Hydografie van het Ministerie van Marine No. 218/ 3086 (T) bevinden zich op de Ne derlandse kust in een aantal gebie den nog zg. Khathie-mijnen, gelegen tussen de 8 meter (c.q. 5 meter) dieptelijn en de hoogwaterlijn der kust. Met de meeste nadruk wordt er op gewezen dat het voor alle sche pen en vaartuigen, van welke soort ook, zeer gevaarlijk is zich in die ge bieden, waarvan er één voor Noord- wijk-Katwijk ligt, te begeven. Aan gezien het Bericht aan Zeevarenden alleen aan abonné's wordt ver strekt en vooral eigenaren van jach ten, kustvisserij vaartuigen, pleizier- vaartuigen e.d. hiertoe in de meeste gevallen niet behoren, kunnen deze en wie het verder aangaat ter ge meentesecretarie van het „Bericht" met de beschrijving der grenzen van de gevaarlijke gebieden kennis ne men. Getrouwd: C. Vooys en A. de Mooy. J. W. Ruwhof en D. Parle- vliet, G. C. Haasnoot en J. Beste broer. C. van Duyn en B. de Wit. C. Dulfer en P. van Rhee. D. Parlevliet en A. Jonkex-. Overleden: A. Bloot 76 j. en S. M. Huner 82 j.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6