De economische situatie in West Europa L EI D S E sa HUTSPOT KfftPlH VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA „Meer produceren is niet genoeg" Paul Hoffman, de administrateur van het plan Marshall, heeft giste ren verklaard, dat een grotere pro ductiviteit alleen geen oplossing vormt voor een duurzaam econo misch herstel en hij deed een be roep op West-Europa „zonder onno dige vertraging" tot economische eenheid te komen. Hij verklaarde tegenover de Ca nadese Kamer van Koophandel te Montreal, dat, indien West-Europa sterk en welvarend \vordt en samen- werkt met Canada en de Verenigde Staten, het Russische communisme tot stilstand zou worden gebracht en vernietigd „in een niet te verre toekomst". Hij verklaarde voorts, dat het in het eigen belang van Europa was een afzetgebied te vormen van 275 miilioen verbruikers en dat alleen in het kader van economische een heid Europa werkelijk in eigen be hoeften zal kunnen voorzien. Volgens Hoffman móet Europa worden geholpen de dollarinkom sten te vergroten, zodat het uit de Verenigde Staten zal kunnen invoe ren en voor deze invoer zal kunnen betalen. „Onze relaties met cnze buren aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan zullen nooit op een werkelijke gezonde basis staan, totdat zij op een zakelijke basis zijn geplaatst." West-Europa met inbegrip van West-Duitsland, heeft door de hulp van het plan Marshall de productie met 20 vergroot. Het plan Mar shall heeft grotere vorderingen ge maakt dan in de plannen was vast gesteld, doch de bestaande fabrieks- installaties van Europa zijn niet goed genoeg. De productiviteit van de mannen en vrouwen, die hierin werken, is niet groot genoeg om Europa in staat te stellen te blij ven bestaan als een democratisch concern in de moderne wereld. Hoffman sprak de hoop uit* dat het Europese inkomen per hoofd van de bevolking zou kunnen wor den verhoogd van het huidige niveau van 37 dollar tot 50 dollar in 1955. Hierdoor zou volgens Hoffman geen acht meer worden geslagen op de panieren beloften van het Kapmlin. Hoffman zal vandaag naar Europa vertrekken om de bijeenkomst bij te wonen van de organisatie voor Europese economische samenwer king te Parijs. MGR. MUNCH APOSTOLISCH NUNTIUS IN DUITSLAND De H. Vader heeft de bisschop van Jamestown (Fargo), Mgr. Aloysius Münch benoemd tot Apostolische Nuntius bij de Duitse Federale Re publiek in Bonn. Deze Noord-Ame rikaanse bisschop fungeerde reeds enige tijd als Apostolisch Visitator van Duitsland. De H. Stoel, die op het standpunt staat, dat het in 1934 rr.et Duitsland gesloten concordaat nog steeds van kracht is, is hiermede overgegaan tot de benoeming van een opvolger van de laatste Nuntius in Duitsland, Mgr. Cesare Orsenigo, titulair aartsbisschop van Ptolemaïs, die in 1945 in de Beierse plaats Eich- statt, waar hij gedurende de laatste gevechten om Berlijn een toevlucht had gevonden, is overleden. Zoals men weet. was vóór deze prelaat de H. Vader zelf Nuntius in Duitsland, en wel reeds sedert de tijd van de eerste Wereldoorlog, terwijl Mgr. Or senigo aanvankelijk internuntius was in Den Haag. De benoeming van Mgr. Münch als Nuntius is des te opmer kelijker, omdat hiermede een Ame rikaans staatsburger als Nuntius in de Pauselijke diplomatie wordt op genomen. In Duitsland en bij de re geringen der bezettende mogendhe den zal deze benoeming bovendien nog bijzondere indruk maken, omdat de Apostolische Stoel aldus als eer ste een volledige diplomatieke verte genwoordiging naar de Federale Re publiek van Bonn heeft gezonden. DR. VAN DER HOEVEN WEER VOOR HET KANTONGERECHT (TRIBUNAAL) Opnieuw stond gisteren de Leidse vrouwenarts, dr. H. v. d. Hoeven voor het Haagse kantongerecht (vroe ger tribunaal), om zich te verant woorden voor de daden in de bezet tingstijd gepleegd. Indertijd had het tribunaal acht jaar internering geadviseerd met ontzetting uit de kiesrechten, doch de hoge autoriteit had zijn goedkeu ring aan dit advies onthouden, zo dat nu een andere rechter, n.l. mr. van Vrijberghe de Coningh, deze zaak te behandelen kreeg. Over de feitelijkheden behoefde niet veel gesproken te worden, het enige punt was de strafmaat. In verband hiermede, deelde de kantonrechter mede, dat na afhan deling dezer strafzaak de Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht de- zaak zal beoordelen, zulks in ver band met eventuele ontzetting uit de geneeskunde. „U hebt de eer van uw beroep wel erg geschonden, en mij zou een ont zetting niet verwonderen", aldus de rechter. Verd. ontkende te hebben tegen gewerkt; hij had integendeel de men sen willen helpen, zeide hij. Mr. Geelkerken hield voor ver dachte een pleidooi: hij had geen verraad gepleegd en de S.D. niet ge- \v aarschuwd. Uitspraak van de kantonrechter over twee weken. Het belangrijkste gaat vandaag voorop. En dat is de aanbesteding, die gisteren door de Ned. Spoorwe gen in Utrecht is gehouden. Dat ging over „Zomerzorg". Want dat moet afgebroken worden. Er waren tien inschrijvers en het verschil tussen hoogste en laagste was 12.730. Toch waren de bedragen niet zo ijzig hoog. Maar de hoogste zei: ik wil het wel doen, als ik ƒ6470 toekrijg. Dat was de N.V. Verenigde Utrechtse Ijzerhandel. En de laagste, de fa. C. J. van Vliet, ook al uit Utrecht, die zei: Geef mij het zaakje maar, dan betaald ik er ƒ6260 bij! Wat heb je toch een verschillende mensen. En fin, het plan is nog niet gegund. Maar zeker is, dat op 15 Nov. a.s. de slo pershamer zal dreunen. De Winkeliers-combinatie Haar lemmerstraat vergaderde gisteravond in „Het Gulden Vlies". Daar werd besloten een Sinterklaasactie te voe ren. Op 23 Nov. komt de goede Sint per boot in Leiden aan, om op een andere boot elke middag van 3 tot 6 uur spreekuur te houden voor zoete en stoute kinderen. Ja, het wordt winter, als men weer over Sinter klaas hoort spreken. De Leidse afdeling van de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden en Handelsreizigers „Mer- curius" had gisteravond ook al een bijeenkomst in „Het Gulden Vlies". Niet om over Sinterklaas te spre ken, want daar gel(sorry!) Er was iets belangrijkers, want de heer W. v. d. Heuvel, alg. secretaris van het Hoofdbestuur, huldigde 9 zilve ren jubilarissen, die allemaal een zil veren herinnerings-speldje kregen. Behalve de heer H. J. Wendel. Die kreeg zomaar een gouden speldje. Maar dat had hij dan ook wel ver diend, want hij is reeds 49 jaar lid. Voorzitter H. Zunderman Jr. sprak ook nog vriendelijke woorden en de mee-jubilerende vrouwen kregen bloemen. Er waren nog meer spre kers, er was een strijkje en er wer den films vertoond. Wat bij elkaar een geslaagde avond werd. En we vinden het nodig nu ook eens iets te vertellen over het Pry- taneum, Rapenburg 34. In dat ge bouw is de Civitas c.a. gevestigd, maar het pand is eigendom van de Raad van Arbeid. Nu de R. v. A. een dringend gebrek aan kantoorruimte heeft, kon het niet uitblijven dat de heren studenten te horen kregen: Het spijt ons wel, maar we moeten het gebouw hebben. Nu hebben de studenten gevraagd of zij althans enkele lokalen nog mochten blijven gebruiken voor lezingen e.d'. En hoe over dat verzoek beslist is, weten we nog niet. De Leidse Bond van Speeltuinver enigingen heeft weer eens een verga dering gehouden. Daar hoorden de vele aanwezigen dat de bewoners van de Hoge Rijndijk en omgeving ook al plannen koesteren om 'n speeltuin- op te richten. De prof.wijk schijnt van plan te zijn toe te treden tot de Bond. Oosterkwartier en Wester kwartier hebben van het gemeente bestuur 'nieuwe terreinen gekregen. Ons Eiland heeft daar ook om ge vraagd. Waarin dat eiland-bestuur natuurlijk groot gelijk had. En teza men met de Maatschappij van Toon kunst wil de Bond een blokfuitcur- sus gaan houden, waar alle kinderen voor een krats aan deel kunnen ne men. Tenslotte is „Morschkwartier" zeer teleurgesteld omdater nog steeds geen terrein beschikbaar is. Wat een leven, hè. En dat allemaal in die speeltuinverenigingen Stadskok kan gewoonweg niet uitdrukken hoezeer het hem spijt dat de uitslagenlijst van de loterij der A.M.A.-fentoonstelling vandaag niet in de courant staat. De mensen die loten gekocht hebben, willen nu toch eindelijk wel eens weten hoe of wat. Maar, lieve mensen nog aan toe, be grijp toch ook eens dat er heel wat komt kijken, voordat alles tot in de puntjes in orde is. De trekking is maar niet zo-zo gegaan. Neen, daar is een notaris bij te pas gekomen en hele officiële lijsten en nog veel meer. Daarom duurde het wat lan ger dan we gedacht hadden. Maar we hebben goede hoop, dat het mor gen allemaal in de krant staat. Nog even geduld dus. De Ned. Reisvereniging, afd. Lei den, opende gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal het winter seizoen met een Tiroleravond. De heer Groen, van het Centraal Bureau vertelde het een en ander over het schone land Tirol, over de Tiroler volksdansen en u weet wel over dat jodelen, dat die Tirolermeisjes zo verrukkelijk doen. Toen kwamen er twee Tiroler dansgroepen op de prop pen. Dat was prachtig. En de kleu- ren-dia's die vertoond werden, wa ren ook heel mooi. Maar een film vertoning kon niet doorgaan, wegens gebrek aan stroom. Wat wij eerlijk gezegd niet goed begrijpen. De le den mischien ook niet. Maar toch waren zij zeer dankbaar voor het ge boden programma. Op 1 Nov, a.s. zal in de Lakenfa briek J. J. Krantz en Zoon het feit herdacht worden dat de heeren M. V. d. Kaay, procuratiehouder, en J. B. de Haas, afdelingschef, 40 jaar geleden in dienst traden. En omdat er op die dag toch feest gevierd wordt, herdenkt men tegelijkertijd het zil veren jubileum van de heer Broers, werkzaam in de ververij-afdeling. Drie vliegen in één klap. Dat zal feest worden! En het Kath. Thuisfront van de St. Petrusparochie gaat ook al feestvie ren. Dat moet een grote avond wor den in „Den Burcht". Welke op Dins dag 22 November zal plaats vinden. Wat er precies gaat gebeuren, dat hoort u nog wel eens. Of we voor de laatste maal nog iets willen schrijven over „Die blauwe schuyte". Dat is de toneelgroep van de Leidse K.J.M.V., die a.s. Zondag avond om 8 uur in „Den Burcht" het spel „Tot Wederdienst bereid" gaat opvoeren. Na dat stoere verhaal over die zeeman en dat meisje, komt Evert Castelein voor een vrolijk bal zorgen. Tenslotte nog een belangrijk be richt. Op Zondag 13 Nov. a.s. wordt in de R.K. H.B.S. een jaarlijkse reünie van oud-leerlingen gehouden. Deze reünie staat dit jaar in een zeer bijzonder teken. Welk teken? Dat houden we oven stil. Maar zeker is in ieder geval dat het Studiefonds dan officieel gesticht zal worden. Wat voor alle oud-leerlingen aanlei ding moet zijn om beslist die Zon dag vrij te houden en de oude gang naar de Mariënpoelstraat nog eens te maken. En dan nog dit: Stadskok zal mor gen niet aanwezig zijn om Hutspot te koken. Wellicht zal een waarne mend Stadskok althans voor een warme hap zorgen, zodat u met de Zaterdag toch niet zonder zit. Tot Maandag dus. STADSKOK. ^*05 OF UI ANNO 1695 V JENEVER - DRY GIN - LIKEUREN JOH». DE KUYPER ZN., SCHIEDAM STUDENTEN WERKEN VOOR EEN IDEAAL. Conferentie over: De rechten van de mens. Op 5 en 6 November houdt de af deling Leiden van de Nederlandse studentenvereniging voor wereld rechtsorde in de Leidse academie een nationale conferentie over: De rech ten van de mens. Dit onderwerp, dat op het ogenblik *in het middelpunt van de belangstelling staat, zal ter conferentie van verschillende zijden worden bekeken en bestudeerd. Voorzitter van de conferentie is prof. mr. J. V. Rupperda Wierdsma. De al gemene inleiding zal prof. mr. R. Kra nenburg houden. Daarna spreken de hoogleraren mr. F. M. van Asbeck, voorzitter van de juridische commis sie, mr. C. Weststrate, sociaal-econo mische commissie, dr. F. L. R. Sas sen, onderwijs- en voorlichtingscom missie en dr. L. J. van Holk, filosofi sche commissie. Door nadere bespre kingen in deze afdelingen hopen de organisatoren, dat studenten met zéér verschillende belangstelling zich tot de conferentie aangetrokken zullen gevoelen. Op de tweede dag, Zondag, worden de besprekingen in intieme kring voortgezet. Hoogtepunt van deze dag wordt stellig de lezing, die de direc teur-generaal van de Unesco, dr. Jaime Torres Bodet, zal houden. Hij noemde zijn voordracht: De univer siteit en de rechten van de mens. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de heer R. F. A. Laane te Den Haag; voor het can- didaatsexamen Nederlands recht: de dames L. W. Donker te Den Haag; G. H. J. den Otter te Vlaardingen; A. M. de Winter te Rotterdam; R. Th. Z van Ditzhuyzen te Haarlem; C. J. van Dalsen te Goes; S. van Apeldoorn te Den Haag; H. E. Smedes te Den Haag; T. W. Timmer te Amsterdam en de heren M. D. Ph. van der Werf te Heemstede; H. L. J. Roel vink te Wassenaar; H. W. Siewertsz van Ree- sema te Overschie; E. Boeker te Rijs wijk; H. F. Menko te Enschede; A. Don te Voorburg; A. L. Versteeg te Den Haag; E. G. Sprey te Oegstgeest; H. P. Herfst te Rotterdam; J. Th. Spitters te Langeweg; P. Hintzen te Rotterdam; voor het candidaatsexa- men Semitische taal- en letterkunde: de heer A. J. Drewez te Leiden. BAND NEDERLAND-INDONESIë Propaganda-feestavond in de Stadsgehoorzaal. De afdeling Leiden van de Band Nederland-Indonesië, kort na de be vrijding opgericht als een vereni ging van ouders, vrouwen en verloof den van Indië-vaarders en thans uit gegroeid tot een groot nationaal thuisfront, hield gisteravond in de Stadsgehoorzaal een propaganda- feestavond, waarin tevens de eerst kort uit Indonesië gerepatrieerde mi litairen, die als lid van de band staan ingeschreven, hartelijk zijn verwel komd. Onder hen, die deze avond bijwoonden, merkten wij o.m. op een vertegenwoordigster *vaai het H.B., kapitein ter zee J. C. d'Engelbron- ner, hoofd van de Soc. Medische dienst der Marine en vele leden van de plaatselijke Demobilisatieraad. De presidente van de Leidse af deling, mevr. H. M. Mulder-Hemmes, herinnerde in haar openingswoord aan, dat de afdeling thans vier jaar bestaat, in welke tijd zij naar beste weten de geestelijke en stoffelijke belangen van haar leden en van hen die zijn, worden of werden uitgezon den, heeft behartigd. Met een opwek king om tot Üd van de Band toe te treden, besloot spreekster haar kort inleidend woord. Met een beschaafd en zeer gevari eerd programma vulde het R.A.O. gezelschap van de dienst Recreatie en Algemene Ontwikkeling verder de avond. Kapitein F. van Ewijk, die de oprichter en leider van dit va- GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLANNEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 31 October a.s. gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage zal liggen op de afdeling Open bare Werken der gemeentesecretarie (kamer no. 111). a) een plan tot herziening van het uitbreidingsplan der Gemeente d.d. 6 November 1933, zoals dit nader is gewijzigd, in dier voege, dat het ge deelte, dat betrekking heeft op gron den, voornamelijk begrensd door de spoorbaan Leiden—Utrecht, Fran- chimontlaan, van de Sande Bakhuy- zenlaan, Lorentzkade, Burggraven- laan (met inbegrip van gronden ten Noord-Westen daarvan), Roomburger laan, Zuidwestelijk gedeelte van de Rijndijkstraat (met inbegrip van een gedeeite van de bestaande' bebouwing ter plaatse). Dozystraat en Kanaal- weg, wordt ingetrokken. b) een partieel-uitbreidingsplan „Leiden-Rodenburgerpolder". met be trekking tot de sub a bedoelde gron den, met bijbehorende bebouwings voorschriften; Een en ander vastgesteld door de gemeenteraad in zijn openbare ver gadering van 24 October 1949. Leiden, 28 October 1949. 3251 De Burgemeester voornoemd, F. VAN KINSCHOT. UITBREIDINGSPLANNEN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 31 October 1949. geduren de vier weken voor een ieder ter in zage zal liggen op de afdeling Open bare Werken der gemeente-secreta rie (kamer no. Ill): a) een ontwerp-plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeen te d.d. 6 November 1933, zoals dit nader is gewijzigd, in dier voege, dat het gedeelte, dat betrekking heeft op gronden, voornamelijk begrensd door de Lopsenstraat, de Morsweg en de spoorbaan LeidenWoerden, wordt ingetrokken; b) een ontwerp van een partieel- uitbreidingsplan met betrekking tot de sub a bedoelde gronden, met bij behorende bebouwingsvoorschriften. Leiden. 28 Oct. 1949. 3250 De Burgemeester voornoemd, F. VAN KINSCHOT. riété-gezelschap is, heeft een troep je militairen om zich heen weten te verzamelen, dat er wezen mag. De vingervlugge Eddy Schuijer dwong deze avond, met zijn handige, veelal ook nieuwe, goocheltoeren aller be wondering af, terwijl hij als tele- paath en kaartmanipulator even han dig met zijn hersenen als met zijn vingers bleek te zijn. Op het Rhyth- me-quintet, met Tonny van Vliet als accordeonnist, was buitengewoon op dreef en tenslotte Lou Molenaar in de creatie van mr Doodle. Een imi tatie, welke het zeer goed deed. Voor de pduze heeft mevr. Mulder aan een aantal gerepatrieerde mili- j tairen en Marva's een herinnerings- tegeltje uitgereikt, waarbij zij zich j in zeer waarderende woorden uitliet j voor de trouwe plichtsbetrachting, welke allen in de tropen aan de dag j hebben gelegd. JONGEREN-ORGANISATIE IN DE K. V. P. „Burger en Gemeente". De Jongeren-Organisatie in de K. V. P., afd. Leiden, begon haar win- terprogram gisteravond met een be spreking over het onderwerp: „Bur ger en Gemeente". Om 8 uur opende de voorzitter de bijeenkomst, die gehouden werd in hotel „Central". Hij deed een drin gend beroep op alle leden, ook dit seizoen weer met enthousiasme het vormingswerk aan te pakken. Jïet bijzonere doel van de J- O. is toch het vormen van bewuste dragers van j staatkundige idealen en bekwame j leden van de K. V. P.! Om dit te be reiken dient men zich serieus te verdiepen in de maatschappelijke en politieke vraagstukken van vandaag en morgen. Het onderwerp van deze avond werd ingeleid door de heer. P. J. Rommers, die enkele van de vele aspecten belichtte, van de plaats van de Burger in zijn verhouding tot de Gemeente. Aan de gedachten wisseling, na het heldere betoog van de heer Rommers werd door de aanwezigen zeer actief deelgenomen. Ondanks het feit, dat men gaarne nog wat dieper wilde in gaan op verschillende punten, eiste een goede „Gezinspolitiek", dat orn circa 10.30 uur deze interessante bij eenkomst gesloten werd. Voor het vertrek werden de leden herinnerd aan de bijeenkomst van het Leidse Jeugdparlement op Don- derdage 3 November a.s. te half acht in het Stadhuis, waar het on derwerp „De vrouw in de maat schappij" besproken zal worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Wilhelmina Geertruida, d. van H. van Weizen en J. W. G. Bakker; Wilhelmina Frede- rika, d. van F. K. Fielemon en W. Bavelaar; Willem Paulus Johannes, z. van P. Vermeij en P. Flanderhijn; Pieter, z. van J. A. Versluis en A. W. Schreuders; Johanna Catharina, d. van A. van der Meij en N. Rijnsbur ger; Christina, d. van C. Janssen en G. Groenendijk. Ondertrouwd: P. H. J. van Griens- ven jm. 29 j. en E. Fladerhijn jd. 29 j.; F. van der Heiden jm. 24 j. en H. F. Leising jd. 20 j.; H. J. Kramer jm. 24 j. en D. C. van Diggele jd. 19 j.; G. G. Ligtvoet jm. 25 j. en P. Ouds hoorn jd. 20 j.; F. H. van der Poel jm. 24 j. en J. C. Kok jd. 22 j.; J. Se- gijn jm. 25 j. en A. Nagtegaal jd. 22 j.; M. Sjardijn jm. 27 j. en E. Schreu- der jd. 26 j.; A. J. van Valderen jm. 25 j. en N. Eling jd. 22 j.; G. A. J. Dolk jm. 25 j. en W. J. Greive jd. 24 j.; S. Geertsma jm. 26 j. en T. Loots- ma jd. 26 j.; J. Verbaan jm. 24 j. en A. Westerman jd. 19 j. LAATSTE BERICHTEN AIR-FRANCE TOESTEL MAAKT NOODLANDING. Op het vliegveld Orly is bericht ontvangen, dat de vermiste Constel lation van de Air-Franse, die van Pa rijs op weg was naar New-York, met o.a. de bekende violiste Ginette Ne- veu en de Franse middengewicht- kampioen Marcel Cerdan en diens manger, Joe Longman, aan boord, op korte afstand van het vliegveld San ta Maria op de Azoren een noodlan ding heeft gemaakt. Er zou een nog onbekend aantal overlevenden zijn. Het bureau van de Air-France te New-York seint, dat het wrak van de Constellation is ontdekt op een berg top op de Azoren. WEDEROM EXTRA VLEES. In verband met de verwachting, dat in de komende weken op de door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees ingestelde slachtveemarkten zeer veel vee zal worden aange voerd, zal het Bedrijfschap de over neming van slachtrunderen beper ken. In de week van 31 October tot en met 5 November zal het bedrijf' schap alleen slachtrunderen in de beste kwaliteitsklassen (AA, A, B) overnemen. Deze beperking is nood zakelijk ondanks het feit, dat ook voor de komende week de gedistri bueerde hoeveelheid vlees met 50 zal worden verhoogd door aanwij zing van een nieuwe extra vleesbon voor houders van A- en B-kaarten (volwassenen en kinderen van vijf jaar en ouder). Bon 367 Algemeen geeft met in gang van heden recht op het kopen van honderd gram vlees. DEANNA DURBIN GESCHEIDEN. De filmster Deanna Durbin is van haar tweede echtgenoot Felix Jackson gescheiden, wegens „geestelijke wreedheid". Zij was zijn vierde vrouw en sinds Januari 1947 met hem gehuwd. Deanna Durbin, die 26 jaar oud is, was vroeger gehuwd met Vaughan Paul. VOORSCHOTEN Geboren: Hubertus Christiaan, z. van O. Groeneveld en R. C. van Kol; Catharina Johanna Elizabeth, d van L. J. van Vliet en A. W. M. Nou- wens (geb. te Leiden). ^Gehuwd. Betze de Leeuw 43 j., te Hilversum, en Mertina Johanna Bout hoorn 29 j. Overleden: Adrianus Carel Sterk 72 j., echtg. van H. Peereboom; Jo' hanna Helena van der Krogt 66 j., echtg. van C. G. Karremans; Maria Roelandse, 65 j., echtg. van J. L. A. den Hollander. NOORD WIJK Kath. Thuisfront. Dat het werk van het Katholiek Thuisfront aller- wege wordt gewaardeerd, bleek wel uit de stampvolle zaal op de contact avond van Donderdag. De voorz., de heer F. de Lincel bracht dank voor de ondervonden medewerking en goede gaven, waarbij hij vooral de sigaretten-actie warm aanbeval. Daarna trad op de Friese Fakir, bekend om zijn hypnose, suggestie, blind schieten, blind lezen enz.. Allen zullen verstomd hebben gestaan over de buitengewone prestaties van deze hypnotiseur, die tevens in een cau serie wees op het gevaarlijke wat hypnose kan aankleven. Uitslag verkoping. De gisteren gehouden verkoping ten overstaan van notaris mr. C. Punt had de vol gende uitslag: De villa's „Belle Vis ta" met garage en bovenwoning „De Instuif" en „Antoinette" met bijbe horende bouwterreinen, ingezet op 76.600 verkocht voor 74.480 aan J. A. v. Herwaarden te Oegstgeest. Woonhuis Lijnbaan weg 19, ingezet en verkocht voor 6000 aan G. Voge laar, dubbel woonhuis Voorstraat 22 er 22a ingezet en verkocht voor ƒ2800 aan J. .de Cler te Oegstgeest, 3 woonhuizen aan het Sluispad inge zet op 7300 verkocht voor 7900 aan J. de Cler te Oegstgeest; garage met terrein ingezet op 2800 ver kocht voor 3300 aan N. Duindam. Woonhuis Zandvoortse strand ingezet en verkocht voor 4100 aan Vo gelaar. Dammen. Het le tiental van „Noordwijk" blijft zich dapper we ren in de competitie en wist nu met 137 van Lisse te winnen. De uit slag is als volgt: Th. ZwetslootA. Fietsma 20; C. J. MouwmeesterJ de Vink 02; T. DrostA. Lardé 20; H. de Reus M. Brinks 20; A. TurkL. Ouwe hand 20; J. PeschierTh. Fran ken 20; G. HoekW. Stouten 02; P. v. SchootenJ. Vermeulen 2—0. H de VriesP. Zeegers 02; J. van SchootenJ. Belt 11. Het 2e elftal moest in Voorschoten het onderspit delven met 119. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP K. A. B. Groot was de belang stelling niet op de tweede culturele avond van het zo rijke winterpro- gram van de K.A.B., waarop pastoor Avertanis O. Carm. uit Groenendijk een zeer interessante lezing gaf van zijn Rome-reis. Duidelijk heeft spr. laten zien, waarvoor een christen naar Rome gaat en wat voor ons de Christus-vrede moet betekenen. Het was een welgeslaagde avond, toege licht met lichtbeelden en films, voor het eerst opgeluisterd door het eigen K.A.B.-bandje onder leiding van mevr. Wand-v. Stralen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG WIND Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en plaatselijk flinke nachtvorst. Morgen over dag zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toenemen de bewolking, maar op de meeste plaatsen nog droog weer. Weinig verandering in temperatuur. SMOKKEL IN KOFFIE EN BOTER. Langzaam maar zeker neemt de smokkelhandel ook in de grensstreek van West-Brabant weer toe. Boter en koffie zijn gewilde artikelen. De Nederlandse roomboter kost in België rond 75 francs per pond, de Belgische koelhuisboter 85 francs, maar in ons land betalen de smokkelaars slechts .f2.20 voor een pond en dan zit er aan gene zijde van de grens nog altijd het zoete winstje van 2.50 tot f 3. aan vast. Behalve het nog altijd „en vogue" zijnde artikel textiel brengen de smokkelaars uit België de laatste tijd ook koffie mee, die hier zonder bon uiteraard wordt verkocht te gen 0.98 per half pond. Men ver wacht in deze sector een stijging van de smokkelarij, vooral nu in ons land de koffie weer duurder gaat worden. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN OVERIJSSEL." Vanmorgen om kwart over negen is prins Bernhard te Deventer aange komen voor zijn bezoek aan West- Overijssel. De bevolking van Deven ter heeft de prins allerhartelijkst ont vangen. Op verschillende plaatsen van de wegen waar hij passeerde, stonden schoolkinderen opgesteld die hem toewuifden en in de straten, waar door de prins reed werd gevlagd. De prins is aan de grens van de ge meente ontvan-en door de burgemees ter van Deventer, mr. H. W. Bloe- mers. SYLVIA IN VRIJHEID GESTELD. Sylvia van der Moer, het Neder landse meisje, dat onlangs uit Fin land is uitgewezen, is weer bij haar moeder thuis. Zoals bekend werd zij bij haar aan komst in Nederland door de rijksre cherche aangehouden, omdat zij er van verdacht werd, dat zij van ver schillende Nederlanders in den vreemde onder valse voorwendsels geld had weten los te krijgen. Zij is hierover gehoord, waarbij, naar de pdlitie ons mededeelde, is gebleken, dat de ingebrachte beschuldigingen juist waren. Daar het hier echter niet om grote bedragen gaat. is zij in vrij heid gesteld. Het zal afhangen van de betrokken officia r van justitie of er alsnog een vervolging tegen haar zal worden ingesteld. DE STRIJD TEGEN DE DARUL ISLAM. Van welingelichte zijde verneemt Aneta. dat in de afgelopen week de Darul Islam in West-Java in ge vechten met de Nederlandse troepen 72 man heeft verloren. Uit Semarang wordt gemeld, dat te Djipang, een dag nadat de Ne derlandse troepen uit het betrokken gebied in de richting van Bumiaju waren teruggetrokken, een post van de T.N.I. aldaar werd overvallen door een goed bewapende bende van de Darul Islam. De Nederlandse troepen uit Bumiaju verleenden" as sistentie, waarop de bende werd verdreven. Twee soldaten van de T.N.I. werden ernstig gewond en in het ziekenhuis te Slawi ter verple ging opgenomen. SCHEEPSBERICHTEN VAN HEUTSZ 27 Oct. van Singa pore naar Penang. alwaar 29 Oct. verwacht VOLENDAM 28 Oct. van Rotterdam te Batavia WATER MAN 27 Oct. van Port Said te Bata via BANTAM vermoedelijk 27 Oct. 24 uur van Lissabon ROTTI 28 Oct. van Amsterdam te Batavia SALATIGA 27 Oct. van Singapore naar Batavia TABINTA pass. 27 Oct. Dwars in de Weg (straat Soenda). MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 Oct. Vee. Aange voerd 6 fokstieren, 17 slachtstieren, 85 kalf- en melkkoeien 500850, handel matig; 116 varekóeien e.a. f 350580, handel flauw; 650 vette koeien, 20 vaarzen 300400, 105 graskalveren 80180, handel flauw 44 kalveren, 496 weideschapen 65 75, handel zeer matig; 250 vette lam meren f 4558, handel zeer matig; 12 zeugen, 143 mestvarkens 4075, handel zeer kalm; 457 biggen 20 28, handel zeer kalm; 11 paarden. 16 veulens 170250, handel vrij goed; 35 bokken en geiten f 1535, handel matig. Kaas. Aangevoerd 75 par tijen Goudse kaas; zware 230 230, le soort f 209218, 2e soort f 200208, handel flauw; 7 partijen Leidse kaas; le soort 190201, per 100 Kg. WOERDEN, 28 Oct. Kaas. Op de kaasmark te Woerden waren van daag aangevoerd 117 paftijen kaas. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 2.10 2.20, 2ekwal. 2.022.08, zware soort 2.202.25; extra zware 2.28 per kg. Handel matig. UTRECHT 28 Oct. Kaas- Aanvoer: 19 partijen kaas, aantal 681 stuks, gewicht 5054 kg. De prijzen waren voor 1ste kwaliteit 2.052-11,-twee de kwal. 1.982.04. zware 2.15 per kg. Handel was vlug.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2