Een tentoonstelling, die minstens 10 jaar duren, zal Alle wol is geen 143 militairen kregen op het Leidse stadhuis de oorkonde DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In „Keukenhof te Lisse worden bloembollen smakelijk opgediend DE WOORD-VERBINDING „KEU KENHOF" EN BLOEMBOLLEN ROEPT ONWILLEKEURIG herinneringen op aan de hongerwinter, toen de keukenkoks bloembollen gaar stoofden en als tulpentaarten opdienden, toen iedereen grif een bloembollenkraam geruild zou heb ben voor een oliebollenkraam. De weg naar het hart van een man zegt de vrouwelijke „men" gaat door de maag. Aan de waarheid van deze mededeling valt, gezien de klare" bron van herkomst, niet te twij felen. We mogen daarom als vaststaand aannemen, dat het eten van tulpen er toe heeft bijgedragen in het binnenste van menigeen de liefde voor de bloembollen te doen ontluiken en openbloeipn. De aankondiging, dat Lisse in „Keukenhof" op bollen-gebied ietsbizonders gaat aanrechten, zal dus door stad en land met algemene belangstelling worden begroet. Schone slaapsters in het herfst-bos Het maakt wel enig verschil, hoe de bloembollen werden opgedist, zo wel om opgegeten als om bewonderd te worden! Wat in de „Keukenhof" toekomstig voorjaar zal worden aan geboden, doet denken aan een sma kelijk en rijk voorzien hors d'oeuvre; hapjes tulpen, filets van narcissen en een schep gevulde hyacinthen, en dat alles gegarneerd in de gelei van koele vijvers en de jonge spruitjes van beu ken en eiken. Het zal dus, om uit de stijl van het kookboek, naar die van de tuinbouw over te gaan, een vollegrond-tentoonstelling worden, welke er buitengewoon appetijtelijk gaat uitzien. Luwte in de storm. De „Stichting Nationale Bloem- tentoonstelling" Keukenhof" heeft ons de gelegenheid gegeven, daarvan een voor-proef te nemen. Daartoe had zij de dag van gisteren uitgekozen, waar op een bolle wind over het winterdek van de bollen-bedden blies.' Er was bij de keuze van deze dag geen opzet in spel, maar ongewild werd de ex cursie naar het tentoonstellings terrein een demonstratie, hoe beschut en in de luwte men zelfs bij winderig weer de .tentoonstelling zal kunnen bezichtigen. Want ook in het voor jaar kan het wel eens spoken. De tentoonstelling ligt om en om in een kraag van bos gedoken, van de kom van Lisse uit bekeken ter rechterzijde van de Stationsweg. Dit bos, „Zandvliet" geheten, is een on derdeel van „Keukenhof" en door de eigenaar, J. graaf van Lynden, voor 10 jaar aan de stichting verhuurd, waarbij de mogelijkheid is opengela ten ook daarna een nieuwe overeen komst aan te gaan. De grote voordelen. De opzet van deze tentoonstelling wijkt dus af van alle voorgaande Deze werden steeds voor enkele maanden klaargestoomd. „Keuken hof" draagt een meer blijvend ka rakter. Dit heeft grote voordelen. Op de eerste plaats is tijdens het hoog-seizoen van de bloembollen- velden steeds het gemis gevoeld van een ontvangst-centrum. De bezoekers zien op de bollendagen slechts glan zende autoruggen en ruiken slechts benzine-dampen. „Keukenhof" zal de vluchthaven zijn,, waar men op z'n gemak de bloemen kan bezichtigen in een ideale omgeving. Langs de Loos- terweg naar Hillegom wordt een par- keer-terrein van 3 k.m. aangelegd als toevluchts-oord voor al wat op wielen voortrolt en wandelend door „Keu kenhof" wil gaan. Vervolgens maakt de 10-jarige pe riodiek van de tentoonstelling het verantwoord, dat voor de aanleg gro te sommen worden besteed. De ge meente Lisse „schokte" 60.000, gaat bovendien de' Stationsweg modernise - sen en er waterleiding en electrici- teit aanleggen. De inzenders voor dit eerste voorjaar ongeveer 50 geven tienduizenden uit aan een smaakrijke rangschikking, terwijl „De Oranjeboom" en de Gist- en Spiritus fabriek er geen bezwaar tegen had den een theehuis en een restaurant te bouwen, en voor het restaurant dat schuin tegenover het kasteel zal zijn gelegen een ton ter be schikking te stellen. Een ton gouds. Zakelijk bekeken, schijnt er dus wel „spirit in te zitten". Ik zie ik zie Bij onze herfst-wandeling kwam er nogal verbeeldingskracht aan te pas, om zich voor te stellen, hoe prach tig het op „Zandvliet" in het voorjaar zal zijn. Arbeiders waren druk in de weer de ene schone slaapster na de andere als kale uien in de grond te stoppen. „Dit is het theehuis1" werd ons gewezen, maar het was een zand-plek. De water-partijen, de hoge beuken lanen, en vooral ook de hakhout- bossen hebben niettemin de fantasie van de tuin-architect, de heer W. van der Lee uit Bennebroek, geboeid en hem aan het werk gezet, tot het in de werkelijkheid roepen van een voor- jaarsdroom. Het is nog slechts een „wens droom", maar zij zal zeker in vervul ling gaan. Men zal er de bloembollen als bolbloemen zien bloeien in de kost baarste soorten en verscheidenheden, hetzij in de knusse omraming van het loofhout of als een slinger van per ken uitgelegd in de beukenlanen of in de militaire formatie van aaneen gesloten velden. Bij de aankleding der verschillende inzendingen ver leent „Boskoop" op ruime schaal me dewerking. De wandelpaden beslaan een leng te van 10 k.m. op een terrein van 25 h.a. en toch is er geen boom gevallen. Wel is het hakhout hier gedund, daar open-gelegd, maar het aanzien van het duin- en veen-bos is zo min mo gelijk geweld Nieuwe glorie voor „Keukenhof". Er zijn talloze besprekingen ge voerd met talloze instanties vóór met de volvoering van dit kloeke plan, waaraan de grootste bedrijven in de Bollenstreek deelnemen, een begin kon worden gemaakt. „Keukenhof", welks luister sedert de oorlog is ge taand, gaat opnieuw naam maken in binnen- en buitenland. De hoge ver wachtingen, zowel door de onderne mende burgemeester van Lisse, mr. W. Lambooy, als door de voorzitter van de Bond van Bloembollenhande laren, de heer T van Waveren, uit gesproken aan de lunch voor de pers in „De Nachtegaal", zullen blijken niet in de lucht, maar in de volle grond geplant te zijn. Bezwaren van zekere zijde. Van slechts één zijde hebben we bezwaren horen opperen tegen de tentoonstelling. Aanvankelijk het op- planten der bollen met vreugde-ge- kraai begroetend als een welkome versnapering in hun rantsoen, kwa men de fazanten spoedig tot minder aangename ontdekking, dat het hun niet was toegestaan tulpen en hya cinthen te eten en tot de minder aan gename gewaarwording een voor een te worden neergeschoten. Het zou een wondere stoffering van de „Keukenhof-tentoonstelling zijn geweest, de fazanten in hun gouden plunje tussen de bloeiende tulpen en hyacinthen te zien voort-treden. De stichting stond echter voor de keuze óf een bloemen- óf een fazanten-ten toonstelling te ondernemen. Zij kwam tot het volgende besluit: de fazanten gaan naar de keuken en de bollen naar het bos van „Keukenhof". Het bordje „Verboden Toegang". Voor de Lissers of Lissenaren is het een buitenkansje, dat „Zandvliet" waar zij voorheen alleen mochten rijke partituur van L'Apprenti Sor- cier van Dukas voorgespeeld, het bezem-thema, het „Malheur"-thema enz. Deze werden eerst beluisterd en caarna is er ruimschoots genoten van het belangrijke vernuftige werk, dal met zo'n enthousiasme in pracht van orkestklanken werd uitgevoerd. Ten lotte de opgewekte en opwekkende Piet-Hein Rhapsodie" van Peter van Anrooy, die z'n eenvoudige thema tiek zo prachtig heeft bewerkt. Da verend applaus volgde op de ver schillende vertolkingen en terecht, want 't was een bijzonder mooi en geslagad concert. J Kortmann. Een waterpartij in „Keukenhof" te Lisse, in welke buitenplaats de 10- jarige bolbloemen-tcntoonstelling zal worden gehouden. Ongeëvenaard in kwalHeii laag in prijs!! /\on Wat lezers schrijven EEN WANDELAAR EN DE BLOEMISTENLAAN. Wij hebben in Leiden vele plekjes, waar wij als ouderen erg trots op zijn. Straten, waarvan men zegt: dat is nog echt oud-Leiden. Zo is hier de Bloemistenlaan een „laan", die men niet voor door gaand verkeer gebruikt. De huisjes, die er staan, worden bewoond door eenvoudige mensen, die 's morgens vroeg naar hun werk gaan en 's avonds de gezelligheid thuis vin den bij vrouw en kinderen. Die kinderen willen graag buiten spelen in hun eigen straat. Maar dat kan alleen, als het erg mooi weer is, want zo als het nu is gaat het niet. Wat is nu het geval? De bestrating laat veel te wensen over en men kan nu niet zeggen dat er behoorlijk kan gelopen worden, want plassen bij grote regenval, slijk, en een gat in de straat is een ergernis. Er is in Leiden ook een Verlengde Bloemistenlaan, maar daar wonen andere mensen, en die hebben ook een andere bestrating. Als nu eens gesproken wordt voor de bewoners van de Bloemistenlaan en voor 'n behoorlijke bestrating ge pleit wordt, met als resultaat een spoedig besluit tot vernieuwing, dan zijn de bewoners de heren van ons stadsbestüur grote dank verschuldigd. Een Wandelaar. schaatsenrijden ontsloten zal wor den. Hun blijdschap zal echter tem peren bij de mededeling, dat het ten- toonstellings-terrein slechts betreden mag worden in de bloeimaanden tot half Mei en dan tegen betaling van 75 ets. Nadien zakt „Zandvliet" terug in de rust van het „verboden toe gang". De beplantingen, met dure en zeldzame bollen-soorten, de rotspar tijtjes, pergola's en tuinhuisjes ma ken dit verbod noodzakelijk. Ook het „gist- en spiritus"-restau- rant aan de Stationsweg heeft slechts een tijdelijke vergunning en gaat midden-zomer de winterslaap reeds beginnen. Na drie jaar iropendienst bestuur om de militairen, die uit Indonesië in de Sleutelstad zijn teruggekeerd, officieel op het stadh uis te ontvangen en een welkom toe te roepen na hun behouden thuiskomst. Op 22 Juli 1.1. werd dit voor het laatste gedaan en sedert dien zijn er weer bijna 150 Leidse man nen gerepatrieerd, een aantal dat groot genoeg was om wederom een dergelijke ontvangst te houden. Dit geschiedde gisteravond^ in de luister rijke burgerzaal, waar een gezelschap van ruim 250 militairen en fa milieleden bijeenkwam, tezamen met leden van de plaatselijke Demo- bilisatieraad, om te luisteren naar de toespraak van burgemeester jhr. mr. F.' H. van Kinschot, die om half acht, vergezeld van wethouder J. C. van Schaik, de burgerzaal betrad. Het Leids Politie-muziekgezel- schap liet daverende marsen door de hoge hallen schallen, waarna de burgemeester het woord nam. Na eerst zijn leedwezen betuigd te hebben over het sneuvelen, sedert 22 Juli 1.1., van wachtmeester J. C. Kettenis, en beterschap gewenst te hebben aan hen, die ziek of ver wond naar huis terugkeerden, richt te de burgemeester zich tot de aan wezige militairen, die in vaak be narde omstandigheden, dikwijls ook met groot gevaar, zich vele opoffe ringen getroost hebben, met ontzeg ging van alles wat men buiten het vaderland moet ontberen. Grote en kleine groepen van de inlandse be volking zijn door hen van de onder gang gered; Europeanen werden be schermd en zij droegen bij tot het hersteilen van orde en rust, dit al les met moed, tact en zelfvertrou wen optredend tegen extremistische elementen. Deze taak is zeer zwaar geweest, want door inmenging van buiten landse machten is het Nederland niet gegeven geworden de band met Indonesië op de voorgestelde wij l: vast te leggen. Het is vooral daar om dat de laatste maanden veel van Uw innerlijke wilskracht en geduld werd gevergd, aldus de burge meester. In die jaren hebben deze militai ren zich tot flinke mensen met wils kracht gevormd, waarvan zij thans de vruchten zullen plukken. Er is voor hen een andere tijd aangebro ken. Zij moeten weer trachten hun weg te vinden in de maatschappij, waarin gelukkig de overheid en par ticuliere ondernemers 'hun plicht be grijpen, door, waar mogelijk, de te rugkerende militairen de nodige werkgelegenheden te verschaffen. Bijna alle teruggekeerden zijn be trekkelijk vlug weer in het arbeids proces opgenomen. De plaatselijke Demobilisatieraad, de Sociale Dienst van het Min. van Oorlog en het Gewestelijk Arbeids bureau stellen alles in het werk om de moeilijkheden tot de kleinst mo gelijke omvang terug te brengen. In Nederland zijn naast de gro te vooruitgang die reeds geboekt is nog vele moeilijkheden te over winnen. Dit kan alleen m'et mannen $.e van aanpakken weten. Het is daarom, dat de burgemeester op de ze plaats een beroep deed op de te ruggekeerde militairen, hun hulp aan het herstel en de opbouw te verlenen. Met de verzekering dat het Ge meentebestuur en de gehele Leidse bevolking delen in de blijdschap om hun terugkeer, betuigde spr. zijn dank voor alles wat deze militairen in het belang van het Vaderland hebben gedaan, iets waar men met trots en hoge waardering tegenop mag zien. Na deze toespraak weerklonk het Wilhelmus, waarna verversingen werden aangeboden en aan 143 te ruggekeerde militairen de officiële oorkonde werd uitgereikt. Brief uit Indonesië Grote dankbaarheid voor Rimboe- kisten uit Leiden. Het secretariaat van het plaatselijk Niwin-Comité ontving een schrijven van de sergeant P. Valk uit Tjilegan (West-Java), waarin deze namens de 4de compagnie van het 4de bataljon van het 8e regiment-infanterie zijn hartelijk dank betuigt voor de door de zorgen van het Leidse comité ont vangen twee rimboekisten, inhouden de o.a. elk een koffergramofoon, sportmateriaal en spelen. „De kisten", aldus schrijft hij, „zijn terecht gekomen op de twee posten van onze compagnie, waar daaraan de meeste behoefte bestond, n.l. Mantj ah en Pasaroean en ik kan U verzekeren, dat ze zeer welkom zijn. Het is mij dan ook een behoefte om Uw comité namens allen op deze pos ten van harte te bedanken voor het werk, dat U voor ons doet en ik ver zoek U onze welgemeende dank over te brengen aan alle milde gevers, die U in staat hebben gesteld ons dit grote blijk van medeleven te doen toekomen. Het is voor ons het meest tastbare bewijs, dat het medelevan het Nederlandse volk met de jon- g< ns over zee geen holle phrase is'" Uit het bovenstaande blijkt weer voor zover dit nog niet algemeen bekend mocht zijn hoezeer het Ni- w'ï -werk door de militairen over zee wordt gewaardeerd. Het plaatselijke Niwin-comité, dat dank zij de op brengst der 3 Octpbercollecte een groot aantal Kerstpakketten kon ver zijden en juist dezer dag^n de reeds eerder door ons besproken Leidse films laat volgen, zou gaarne neg veel meer willen doen. Het heeft juist deze week op ruime schaal onder de ingezetenen een. circulaire verspreid, waarin wordt opgewekt de Kerstpak ketten-actie te steunen. Het vorige jaar bracht Leiden voor dit doel bij na 10.000.bijeen. Zover is het momenteel nog niet. K. J. M. V.-DISTRICTS-AVOND VIEL LETTERLIJK IN HET WATER. Maar de Leidse afdeling maakte er een leerzame bijeenkomst van. oen we gisteravond naar „De Doelen" togen, meenden we aanvan kelijk een voile zaal met K. J. M. V-'ers uit Leiden en omgeving te zien. Maar dat viel tegen. Alle buiten plaatsen hadden zeer begrijpelijk zulk noodweer verstek laten gaan. Alleen de Leidse afdeling was behoorlijk opgekomen. Het zal dus aanvankelijk wel even een teleurstel ling geweest zijn voor de heer L. van Doorn uit Rotterdam, die zou spre ken over „Zaken gaan voor het meisje." Maar toen de districts-bij eenkomst wei'd omgezet in een afde- lings-onderonsje en de aanwezigen zich gezellig rondom enkele tafeltjes schaarden, kon het toch een vrucht bare avond worden. Dat werd het ook. De heer van Doorn, lid van het diocesane N. R. K. M.-bestuur er als zodanig toegevoegd aan de K. J M. V-leiding, begon een gemoede lijk praatje over de vraag: wat maak je van je leven? Na gesproken te hebben over de kwetsie hoe de K. J. M. V. vruchtbaar kan werken, kwam het gesprek vanzelf op practische onderwerpen uit het zakenleven. Hierover ontspon zich een spannend debat, dat nog even een politiek tin tje kreeg en in de mëest aangename stemming verliep. Zo werd het toch een leerzame en vooral prettige avónd, die dan al niet aan zijn doel beantwoord heeft, maar toch voor de Leidse afdeling vruchten heeft af geworpen. En dat is ook veel waard! POPULAIR CONCERT VAN K. EN O. Door het Rotterdams Philharmonisch Orkest Op deze avond heeft Eduard Flip- se noch hebben de dames en heren ook maar iets ingeboet van de ener gie en toewijding, die deze middag cp het Jeugdconcert werden be loond. Een loffelijke keuze was de „Ouverture Euryanthe" van C, von Weber, een voornaam represen tant- van de romantische school. Het kwartet voor 2x2 violen, was bij uitstek mooi, het brokje fuga, boven lof. Het Tsjechische volk heeft Sme- tana vereerd, als mens zowel als luis teraar. Hij heeft gevochten voor de zuivering van vreemde smetten in 's lands muziek, en meesterschepoin- gen heeft hij tot stand gebracht door proof compositair vermogen. „De Moldau" is dan ook muziek die je vasthoudt en boeit en 't mooie werk deed 't bijzonder goed. Er laaide hei lig vuur op van uit 't orkest, dat met zo'n hoogstaande opvatting musiceer de. Niet minder mooi was de uitvoe ring van de beide werken van Sibe lius, Valse triste, en Finlandia. Er zit Folkloristische kracht in Sibelius werk. Hij schept prachtige 'melodieën van eigen vinding, met een doordrin gende visie vertolkte Flipse de troos teloze weemoed, die het werk van deze Fin doorhuivert en hij deed ge weldige dingen. De klank van het koper was prachtig en groots. Een uitzonderlijk mooie en verfijnde we dergave kreeg Faure's „Suite Pel- léas et Melisande", beschaafde- in nige en gratieuse muziek. Tot slot de beroemde „Tweede Arlésienne Suite" van Bizet, veel gehoord, maar altijd nieuw, temeer wanneer zij met zG'n meesterschap wordt gespeeld, want Flipse zorgde voor extra mooi crkestspel. Uitstekend werk! Leiden- was er zeer dankbaar voor. J. Kortmann. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST 22e Jeugdconcert door het Rotterd. Philharmonisch Orkest Ruim twaalfhonderd jonge con certbezoekers waren gisterenmiddag in de Gehoorzaal bijeen en 't was muisstil, geboeid als zij waren door de prettige vlotte maar ook bij- zonder leerzame uiteenzetting, welke de dirigent Eduard'Flipse van een en nd.er heeft gegeven. Voor de nieu welingen legt 'hij 't symnhonie-orkest uit, vertelt van 5 partijen strijkers, de blaasinstrumenten en 't slagwerk en met iets voor 't gehoor eenvoudigs eginnend voerde hij in perfectie de Holberg-suite voor strijkorkest uit. Grieg demonstreert hier hoe er in de tijd van de dichter Holberg circa 16841756 gemusiceerd werd, en dat was hoogst welluidend en fris. Sal- vatore Tomesso speelde mooi zijn obligaat vioolpartij. Hierna hoorde rnen een ander geluid „Serenade voor blaasinstrumenten" van de on langs ontslapen Richard Strauss. De bezetting is: 2 fluiten, 2 hoboën, 2 clarinetten, 2 fagotten, 1 contra-fagot en 4 hoorns. En dit ensemble klonk als een groot voornaam kerkorgel. Prachtig is er geblazen en de diri gent weet altijd iets te schikken en iets te bedisselen, dat 't geheel nog mooier maakt. En zijn toehoorders wijst hij op de bijzonderheden in elk werk. Nog meer kleur komt er in 't orkest. De picoclo komt erbij, de basclarinet, vier trompetten, de trom bones, tuba, pauken (gestemde trom men) bekkens, en elk instrument werd eerst gedemonstreerd en dan werd de thematiek van de omvang- DE RIJDENDE TRAM! Woensdagmiddag omstreeks zes uur was een 48-jarige verpleegster uit Laren zo onverstandig, voor de tram stilstond, van het voorbalcon van lijn 2 op het Hoofddorpplein te Amsterdam, te springen. Zij kwam daarbij te vallen en liep inwendige kneuzingen en verscheidene frac turen op. Zij werd door de G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis over gebracht en is daar aan de gevolgen van haar verwondingen overleden. ERNSTIG ONGELUK OP RAN GEERTERREIN TE AMSTERDAM. Gistermiddag even voor vier uur is een ernstig ongeluk gebeurd .op het rangeerterrein van de Spoor wegen aan de Rietlanden te Am sterdam. De 56-jarige onderlading- meester S. liep over het terrein hoog in zijn kraag gedoken tegen de wind in en heeft daardoor een na derende electrische rangeerlocomo tief niet opgemerkt. De man liep pardoes onder de locomotief en is zeer zwaar verwond naar het Onze Lievevrouwegasthuis overgebracht. DRIE MEISJES TE ZAANDAM AANGEREDEN. Gisteravond stak de 22-jarige Eva de Vries met haar twee nichtjes Joosten uit Amsterdam het West einde te Zaandam over, zonder acht te slaan op een naderende auto van een expediteur uit Wormerveer. Voor de ogen van de moeder wer den de drie meisjes overreden. Na aankomst in het gemeentelijk ziekenhuis overleed de zesjarige Gerda; het vierjarige nichtje en Eva werden in zorgwekkende toestand opgenomen. WAPEN DER KON. MARECHAUS SEE 135 JAAR. In verband m'et het feit, dat het wapen der Kon. Marechaussee 135 jaar bestaat, werd heden op het terrein van de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn ter herdenking van alle militairen, die op 10 Mei 1940 tot dit wapen of tot het korps politietroepen behoorden en die gedurende de oorlog 1940 1945, of tijdens de bezetting ln het verzet tegen de vijand, dan wel als gevolg van de bezettingsmaatrege len in dienst van het vaderland zijn gevallen, een monument onthuld. De onthulling geschiedde door H.K. H. Prinses W'ilhelmina. Na de plechtigheid legde de Prinses een krans aan de voet van het monu ment.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5