j JCwOe ET keerpunt DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TWEEDE KAMER COMMUNISTEN VEROORZAKEN REL IN DE TWEEDE KAMER OVER UITZENDING VAN DIENST WEIGERAARS NAAR INDONESIë De communisten hebben gister middag in de Tweede Kamer een rel veroorzaakt, waarbij het maar weinig heeft gescheeld, of het was op een handgemeen uitgelopen. Er werd geschreeuwd tegen de leden van de P.v.d.A. onderling gescholden verwijten over en weer geslingerd en heftig gedebatteerd, waarbij de voorzitter, dr Kortenhorst luid ha merend tussenbeiden moest komen. Dat alles geschiedde, nadat de heer Vermeer (P.v.d.A.) in een tot de minister van Oorlog, mr Schok king gerichte interpellatie zijn ziens wijze had gegeven over de uitzen ding van de in het depot Schoonho ven en het kamp in Nieuwersluis opgenomen dienstplichtige militai ren, die geweigerd hebben naar In donesië te vertrekken, en een aan tal vragen had gesteld. De heer Vermeer achtte de ge dragslijn die de militaire autoriteiten ten aanzien van deze deserteurs heb ben gevolgd de juiste en wilde we ten, of deze lijn wordt voortgezet. De minister antwoordde, dat deze lijn inderdaad zal worden doorge trokken en dat nimmer met geweld zal worden opgetreden. De verant woordelijkheid voor het drastische optreden tegen enkele militairen rust niet op de commandant van het depot Schoonhoven, maar op die, welke met het transport belast was. De. minister verzekerde dat tegen herhaling zal worden gewaakt. Met dit antwoord was de heer Ver meer tevreden, maar de commu nistische fractievoorzitter, de heer Wagenaar, begon tegen hem en zijn fractiegenoten uit te varen en ver weet de P.v.d.A., dat zij de hoofd schuldige van de incidenten is, om dat zij indertijd heeft medegewerkt aan de wijziging van artikel 192 der Grondwet, waardoor uitzending van militairen mogelijk is geworden en omdat zij haar fiat heeft verleend aan de „koloniale oorlog". De heer Gortzak van de C.P.N., beklom daarna het spreekgestoelte, gooide er een schepje op en spoorde bedektelijk tot weigering om naar Indonesië gezonden te worden aan. De voorzitter hamerde wat hij kon en dwong de communistische agita tor *met het reglement van orde in de hand, zijn woorden terug te ne men. Zelfs zag hij zich voor een tweede maal genoodzaakt op dezelf de wijze op te treden. De heer Goedhart (P.v.d.A.) wilde de communistische afgevaardigden Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22 40 VPRO 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas- lender. 8.00 Nieuws en weerber. 9.30 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de Vrouw; 10.00 „Thuis", causerie; 10.30 Voor de Vrouw; 10.45 a Capella koor; 11.05 Voordracht; 12.00 Musette Orkest; 12.30 Mededelnigen; 12.33 Sport- praatje; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang en Orgel; 14-00 Voor de Vrouw; 14.20 Strijktrio; 15.15 Residentie- Orkest en Soliste; 16.30 Voor de Jeugd; 17.00 Kwartet; 1720 Muzi kale Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.30 Voor de strijd krachten; 1900 „Denk om de bocht"; 19.15 Accordeonmuziek; 20.00 Nieuws. 20.05 Hobo, Fagot en Piano; 21.00 Verzoekprogramma; 21.40 „De Ducdalf'; 22.00 Buitenlands week overzicht; 22.40 „Vandaag", cause rie; 23-00 Nieuws. HILVERSUM II. 416.5 M. 7-00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 populaire mu ziek; 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws en Weer- berichten; 9.30 Waterstanden, 9.35 Schoolradio; 11.00 Voor de Zieken. 11.25 „Als de ziele luisters"; 12.00 Angelus; 12.03 Amusementsorkest; 12.3012.33 Mededelingen; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws, en Katholiek Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14-15 Gevarieerd programma; 15.00 School radio; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Voor de zieken; 17.66 Voor de Jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Promenade Orkest en Solist; 18-45 Voor de kinderen; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzen ding; 19.30 Blaaskwintet; 20.00 uur Nieuws; 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van; 22.12 Omroeporkest 21.22 ,.Ja, zo was 'tKlankbeeld 22.05 Pianoconcert; 22.45 „De zin van 't huwelijk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Dansmuziek. repliek dienen, doch de voor zitter meende, dat hij buiten zijn boekje ging, hetgeen de heer Goed hart kwaad van het spreekgestoelte deed weglopen. Het tumult brak pas goed los toen de heer Haken van de CPN met een tenorstem een serie verwij ten em verdachtmakingen op de P. v d.A. losliet. Ook de vierde communist, de heer Hoogcarspel, vroeg en kreeg het woord. Hij deed het wat kalmer aan Nadat de minister de zakelijke punten uit het hete en verwarde de bat beantwoord had, vroeg de heer Wagenaar nogmaals het woord en wel om een door hem in de eerste instantie ingediende motie toe te lichten. De voorzitter weigerde. Hij had er blijkbaar schoon genoeg van. De Kamer verwierp de motie met 61 tegen 6 communistische stemmen. Zij vroeg de uitzending van de dienstweigeraars niet te laten door gaan en een commissie van onder zoek te benoemen, waarin de belan gen van de betrokkenen voldoende vertegenwoordigd zijn. MATERIëLE OORLOGSSCHADE IN DE TWEEDE KAMER Gisteren zijn de debatten over de materiële oorlogsschade in de Twee de Kamer voortgezet. Alle sprekers uitgezonderd die van de P.v.d.A. en de Communisten bepleitten algehele vergoeding zoals ook de sprekers van Dinsdag reeds hadden gedaan. O.a. hield de heer Weiter (KNP) een rede, waarbij ook hij zich een warm voorstander van algehele ver goeding toonde. Ik zou niet graag in een ver gadering van oorlogsslachtoffers verdedigen, dat iemand, die duizend gulden schade heeft geleden, zich te vreden moet stellen met een uitke ring van vijfhonderd gulden, zo riep hij uit. Ik wel! interrumpeerde minis ter Lieftinck. Ik bewonder uw moed was 's heren Welters bescheid maar ik vrees, dat dan de hospitaalbedien den werk zullen krijgen Integrale vergoeding kan gegeven worden als we niet vijftig jaar lang annuïteiten van 250 mfllioen gulden 's jaars aflossen, maar gedurende ze ventig jaar. betoogde hij. De rege ring meent, dat aan een zo lang tijd vak bezwaren verbonden zijn, maar dan geldt dit ook voor vijftig jaar. Vandaag is minister Lieftinck aan het woord gekomen. STADSNIEUWS HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Na de ontvangst door het gemeen tebestuur en de rede van de burge meester hebben de Koningin en de Prins in het stadhuis deputaties ont vangen uit het kerkelijke, sociale en handelsleven. Intussen waren voor het stadhuis rijtuigen voorgereden, omdat het de uitdrukkelijke wens van het konink lijk paar was, om ondanks de gie rende storm, aan het plan om per rijtuig de ambachtsschool aan de Postjesweg en het Burgerweeshuis in de Kalverstraat te bezoeken, gevolg te geven. Voorafgegaan door twee rijknech ten te paard vertrok de met vier pa.arden bespannen calèche, waarin de Koningin en de Prins hadden plaats genomen, om kwart over drie van het Princenhof, voorafgegaan en gevolgd door de overige hofrijtui gen, om de voorgenomen bezoeken te brengen. Toen de schemering al over de stad viel en in het vale najaarslicht bij deze storm de stad niet haar beste gezicht vertoonde, reden de Konink lijke gasten tegen half zes naar het Paleis op de Dam. Daar ontving Ko ningin Juliana een deputatie van de Nederlandse bond van uitgevers. De heer C. J. van Dishoeck bood de landsvrouwe namens deze bond een aanvullende collectie van 125 in 1948 verschenen boeken over Amsterdam aan. Gisteravond hebben Koningin en Prins in het Centraal Theater de uitvoering van de .Zilveren Fluit" bijgewoond. EEN MOEDIGE DAAD. Twee leden der Britse marine luchtstrijd krachten, Simon Wallis en Peter James McKinnon, zijn voorgedragen voor onderscheiding wegens hun moed, betoond bij het redden van de piloot van een „Sea Fury", die met zijn machine neerstortte op het vliegdek van H.M.S. Illustrious op 25 Mei van dit jaar, waarbij het toestel in brand vloog. Deze foto, gemaakt tijdens het ongeval, toont een der redders, terwijl hij het brandende toestel poogt te bereiken. De foto werd eerst nu voor publi catie vrijgegeven. P. v. d. A. BEREID GROTE OFFERS TE BRENGEN VOOR DE DEFENSIE „De Partij van de Arbeid wenst een volstrekt positieve houding aan te nemen ten aanzien van de verde diging van het Westen tegen de in tense dreiging uit het Oosten. Zij is bereid voor deze verdediging grote offers te brengen, die onvermijdelijk de levensstandaard van het Neder landse volk zullen verlagen. Dit standpunt kan de Partij van de «Ar beid echter alleen verdedigen wan neer zij er van overtuigd is, dat het Nedederlandse volk iets terugkrijgt, dat de grootte van zijn offers recht vaardigt." Met deze woorden schetste Koos Vorrink, voorzitter van de P. v. d. A. Dinsdagavond op een bijeenkomst van de Vereniging van Marineoffi cieren in de Haagse Dierentuin het standpunt van de Partij van de Ar beid ten aanzien van de gewapende macht. De heer Vorrink wees er op, dat de dertig pet. van onze nationale begro ting, die thans voor leger en vloot zijn uitgetrokken, een zeer hoog per centage is. Wanneer wij dit geld aan onze weermacht gaan uitgeven, zo betoogde hij, dan moeten we ook de zekerheid hebben, dat ons doel be reikt wordt. Dit doel: veiligheid in Europa, zal naar sprekers oordeel niet bereikt kunnen worden wanneer West-Duitsland niet in het West-Eu- ropese verdedigingsstelsel geïncorpo reerd zal worden. Wanneer sentimen ten zich daartegen verzetten dan doen we goed te bedenken, aldus spr. dat er in Oost-Duitsland een „politie macht" staat van 400.000 man en dat het communisme in de slechte eco nomische situatie van de West-Duitse arbeider een goede voedingsbodem kan vinden. Spr. bepleite verder een snelle op bouw van de gezamenlijke strijd macht der West-Europese Unie. Hij toonde zich een voorstander van één Atlantische defensiestaf onder één commando. CALCUTTA WORDT EEN VUILE STAD Ten gevolge van de staking van de reinigingsdiensten is te Calcutta reeds 15.000 ton huisafval opgehoopt, wat de autoriteit ten zeerste bezorgd maakt. Zij voorzien dat die vuilnis, die reeds de vergiftiging van talrijke apen, honden en ratten heeft veroor zaakt, waarvan de krengen naast de vuilnisbakken blijven liggen, gevaar lijke infectiehaarden kunnen worden, mede door de grote warmte. Reeds nu hangt over de stad een verpes tende stank. De opstapeling van vuil heeft ook al aanleiding gegeven tot relletjes, waarbij verscheidene per sonen werden gewond en enkele voertuigen in brand gestoken. Hand gemeen ontstond o.a. doordat een handelaar zich er tegen verzette dat andere personen vuilnis deponeerden in de vuilnisbak voor zijn deur. De stakende arbeiders van de rei nigingsdiensten eisen loonsverhoging. De communistische vakbond verzet zich tegen een vergelijk AMERIKAANSE STUDENTEN NAAR NEDERLAND. Naar uit Washington wordt ge meld, zijn krachtens de Fulbright Act aan 14 studenten beurzen toe gekend om aan Nederlandse univer siteiten te gaan studeren. Van dit 14-tal gaan er 6 studeren aan de Gem. Universiteit te Amster dam, 3 te Leiden, 2 te Utrecht, 2 te Delft en 1 aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. BASISPRIJS BACONVARKENS 1,85 PER K.G. De basisprijs voor bacón-varkens is voor het volgende jaar vastgesteld op 1,85 per kg geslacht gewicht. Met de Stichting voor de Landbouw is overeengekomen dat met ingang van 21 November a.s. de overgang van de oude prijs van 2,05 naar de nieuwe prijs zal verlopen vol gens een zodanige schaal, dat om streeks half Februari 1950 de prijs van 1,85 is bereikt. DE 25.000 ER UIT!! De prijs van f 25.000 is gevallen oi nummer 14681. HEVIGE BRANDEN IN DE LANGSTRAAT. Vlijmen en Nieuwkuik in de Lang straat werden Woensdagavond door hevige branden geteisterd. Te Vlij men werden twee boerderijen door het vuur aangetast. Een dezer, toe behorend aan Jac. Kuys, werd ge heel in de as gelegd. De andere, van de wed. Kuys, kon gedeeltelijk be houden blijven. In Drunen brandden de boerderij van Jos. Pijnenburg en het woon huis met werkplaats van schoenma ker Van der Wiel geheel uit. Aan gewakkerd door de sterke wind sloeg het vuur over naar de rijwiel handel van de familie Klerks. Hier brandden woonhuis en winkel ge deeltelijk af. De schuur van boer Verhoeven ging eveneens in vlam men op. Woensdagmiddag is brand ont staan in de boerderij van S. onder Asten. De storm maakte blussen on mogelijk. In korte tijd waren woon huis met schuur en stallen geheel in de as gelegd. Het vee kon wor den gered. Deken P. J. Rops te Hulst is gisteren ulotseling overleden. De overledene was 74 jaar. Te Bloemendaal zijn bij een korte brand in het voormalige P.E.N. gebouw een brandweerman en een lid van het personeel gewond. Te Emmeleroord is, tengevolge van het wegwerpen van een eindje sigaret, brand ontstaan in een klamp stro met vijf a zesduizend pakken, tezamen ongeveer 270 ton wegende. De schade wordt geraamd op ƒ3000. Het stro was eigendom van de di rectie van de Wieringermeer, Arbeidswet voor bio scoop- en theater- personeel wordt ngevoerd op 22 Dec. Vergadering "St.Antonius" Hedennacht kwam de afd. Leiden van de R.K. Bond „St. Antonius", ge ëmployeerden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf, vakgroep bioscoop- en theaterpersoneel, in het café van de heer Rooyakkers aan de Kore- vaarstraat bijeen. De voorzitter, de heer P. Feiten, heette allen hartelijk welkom en ver heugde zich er over verschillende nieuwe gezichten op deze vergade ring te zien. Spr. bracht een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden aan de missie-tentoonstelling en hij riep bij voorbaat aller medewerking in voor een volgende vergadering. Na lezing der noutlen en behan deling der ingekomen stukken, her innerde de voorzitter aan de retraite op 8 November te Noordwijkerhout. De secretaris wees er vervolgens op, dat leden, die klachten hebben over e.v. ontslag of arbeidsvoorwaarden, zich onmiddellijk tot het bestuur moeten wenden, willen zij verzekerd zijn, dat het bestuur hun belangen bij de overheidsinstanties zal behar tigen. Zonder kennisgave aan het bestuur kan dit niet voor de be langen der leden opkomen. Hierna was het woord aan de bondspenningmeester, de heer W. van de Bol, die begon met de me dedeling, dat er een arbeidswet en loonregeling voor het bioscoopper soneel was tot stand gekomen. Deze wet zal in de Staatscourant van 22 December worden gepubli ceerd, zodat deze wet nog voor Kerstmis in uitvoering zal komen. Na twee jaar zal er dus een ar beidswet zijn voor het bioscoopper soneel, de kellners hebben dertig jaar voor hun arbeidswetgeving moeten vechten, welke tenslotte 55 uren arbeid omvat. Spr. memoreerde de totstandko ming van deze laatste wet en wees er op, dat er gelukkig in sommige be drijven korter gewerkt wordt. Minis ter Joekes deelde naar aanleiding daarvan mede, dat een invoering van een kortere werkweek een chaos in het bedrijf zou veroorzaken. Wanneer de 55-urige werkweek enige tijd in werking zou zijn, wilde de regering altijd nog zien of een verdere ver korting mogelijk was. Practisch mo gen er thans slechts twee dagen van elf uur gemaakt worden en een vrije dag van 36 uur moet gegarandeerd worden. Intussen, de medewerking van de werknemers zelf aan goede uitvoering van de wet valt dikwijls hard tegen, zowel wat de ar beidstijd als de loonregeling betreft. Aangaande de aansluiting bij de organisatie, zeide spr., dat te velen buiten de bond blijven staan. Getal len spreken mee. De werkgevers zijn allen georganiseerd, maar de werk nemers blijven te veel afzijdig en zeer velen zeggen, dat zij toch de voordelen van de organisatie genie ten, omdat de arbeids- en loonvoor- waarden toch voor het hele bedrijf worden vastgesteld. Velen zullen nog een harde les moeten krijgen, om tot aansluiting te komen. Alles moet ge organiseerd zijn,' werkgevers zowel als werknemers, de katholieke ge ëmployeerden in „St. Antonius", de niet-katholieken in de moderne bond. Daarvoor moet iedereen mee vechten, omdat dit het gehele bedrijf ten goede komt. Spr. wijst er verder op, dat men bezig is voor een garantieloon voor de kellners voor afschaffing van het fooienstelsel. Bij de K.L.M. is be reids een goede regeling voor het café-restaurantpersoneel getroffen. Ook de moeilijke kwestie van de vrouw in het café-bedrijf nam snr. onder de loup en wees op de moeilijk heid, dat de moderne bond de vrouw gelijk stelt met de man, doch de ka tholieke bond zal steeds ijveren voor de vrouw uit het bedrijf, waar gela gen worden gezet. Verder wees spr. op de hoge winst uitkeringen in sommige bedrijven en betoogde, dat de hoge winsten beter aangewend konden worden voor een pensioen voor het personeel, werk loosheidsverzekering, wachtgeldrege ling, enz. Hiermede wilde spr. zeg gen, dat er nog ontzettend veel werk wacht, maar dit is alleen mogelijk, indien men zich meer interesseert voor het bedrijf. Daarvoor is nodig, dat men zich alzijdig oriënteert op alle takken van het bedrijf, dat men vooral zich organiseert, opdat men een goed inzicht heeft in alle vraag stukken van het bedrijf. Want werk gever en werknemer zijn deelgenoten n het bedrijf en samen moet men werken om de vraagstukken van alle gebied tot een oplossing te brengen. In zijn dankwoord tot de heer Bol, wees de voorz. de vergadering in het bijzonder op de bestaande ont wikkelingscursussen, die door de K. A.B. gegeven worden, omdat mede daardoor een goed inzicht kan ver kregen worden van de vraagstukken van deze tijd. De secretaris deed vervolgens enige mededelingen over het jaar lijkse St. Nicolaasfeest en riep aller medewerking daarvoor in. Het feest zal worden gehouden op Woensdag 7 December. Er volgde tenslotte nog enige ge- dachtenwisseling over verschillende kwesties, waarna te 3 uur sluiting der bijeenkomst volgde. Mr. Schokking burgemeester van 's-Gravenhage De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij K.B. van heden de burgemeester van Alphen aan den Rijn, mr. F. M. A. Schokking, be noemd is tot burgemeester van 's-Gravenhage, met ingang van 1 De cember a.s. Mr. F. M. A. Schokking, die tot de Chr. Hist, richting behoort, is 5 Mei 1908 te Dordrecht geboren als vierde zoon van mr. dr. J. Schokking, de latere minister van justitie en staatsraad, die toen Ned. Herv. pre dikant te Dordrecht was. Hij stu deerde te Leiden aan de Rijksuniver siteit, waar hij in 1933 de meesters titel behaalde. Hij was vervolgens werkzaam aan het departement van Economische Zaken, waar hij bleef tot 1938, in welk jaar hij tot burge meester van 's-Gravenzande werd benoemd. Daar oefende hij tot 1942 het burgemeestersambt uit. Tijdelijk, tot 1944, nam hij deze functie te Ha- zerswoude waar. Na de bevrijding werd hij weder aan het hoofd van 's-Gravenzande gesteld. Sinds 1 No vember 1946 is mr. Schokking bur gemeester van Alphen aan den Rijn. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG OVER ZIJN TOEKOMSTIGE TAAK. Het A.|N. P- had vanochtend een kort onderhoud met de burgemees ter van Alphen aan den Rijn, mr. F. M. A. Schokking, die binnenkort aan het hoofd van de residentie zal staan. Mr. Schokking zeide, dat hij de stad goed kent omdat hij een aantal ja ren in Den Haag gewoond heeft. Ech ter kent hij natuurlijk de interne problemen, welke er zich voordoen, niet, omdat hij er nimmer bij betrok ken is geweest. De lotgevallen van de residentie volgde hij in de cou ranten. „Ik beschouw het burgemees terschap van Den Haag als een zeer zware post", zei mr. Schokking „en ik realiseer mij wel wat er van mij wordt verlangd. Ik vertrouw, dat ik aan de gestelde eisen zal kunnen voldoen. De burgemeesterservaring, welke ik bezit, zal het mij ongetwij feld gemakkelijker maken, mijn weg te vinden-" oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 28) Verslagen bleef hij zitten toen ze zacht de deur achter zich sloot. Eindelijk nam hij het portret, dat nog voor hem op tafel lag en staarde peinzend naar het ernstig kinderge zichtje. Toen Loek thuis kwam, nog geheel onder de indruk van het bezoek aan Tom gaf Liesbeth haar een briefje. Dadelijk herkende ze de hand van Gaby. Han was in levendig gesprek met Jaques van deze gelegenheid maakte ze gebruik naar de serre te gaan om rustig te lezen. „Vergeef me dat ik even onverwacht heenga, als ik gekomen ben. Mark moest me dringend spreken. Misschien bel ik morgen op, wanneer ik Marjanneke kom halen. Duizendmaal dank voor alles en bid voor mij." Loek vouwde langzaam het briefje dicht. Vreemd, dit overhaast ver trek. Ze droeg Liesbeth op, voor het diner te zorgen en liep vlug de trap op naar de logeerkamer. Marjanneke lag met grote donkere ogen rond te kijken. „Tante Loek." Ze kwam overeind en stak verlan gend de armpjes uit. Loek boog zich over het kleintje en kuste het. Spe lend trok Marjanneke aan de bont gekleurde ketting. Stil liet mevrouw Warsage haar begaan, de gedachten vervuld van Gaby. Waar was ze nu? Ze vouwde onwillekeurig de handen en bad: „Ontferm U. God over allen die van goede wil zijn." waarna zij het kindje toedekte en een kruisje op het kleine voorhoofd maakte, zo als haar gewoonte was. HOOFDSTUK XV „Dus toch gekomen!" Deze woor den op schampere toon geuit verwel komde Gaby bij haar terugkeer Mark zat op de drempel van de schuur, de kin op de handen gesteund. Spot tend was zijn blik. Hij stond op, nam het koffertje van haar over en zette het naast de bank. Gaby volgde hem zwijgend, deed hoed en mantel af en ging op de divan zitten. „Waarover wilde je me spreken?" Hij keerde zich om en bleef voor haar staan. Z'n dreigende blik joeg haar geen schrik aan ze voelde zich wonderlijk kalm. „O, dat heeft nu geen zin meer," zei hij. „Waarom zo verbitterd, Mark? Vertrouw je me niet meer? De schijn was tegen me, maar er stak niet het minste kwaad achter. Nijhoff is een oud vriend van vader." Plotseling legde hij z'n handen op haar schouders. Vermoeid als ze was kon ze de druk bijna niet verdragen, maar ze klemde de lippen opeen en zag hem recht in de ogen. Haar ruime vaste blik ontwapende hem onmid dellijk. „Gaby vergeef me ik weet wel dat ik een ellendeling ben maar toen ik je daar zag zitten was het me of ik een klapHij brak de zin af. 't bloed steeg hem naar de wan gen. Ze zag zijn verwarring en sloeg de armen om zijn hals: „Dan zijn we quitte, zei ze met een kus. Heftig drukte hij haar tegen zich aan: „Zeg dat je bij mij blijft, lieveling." „Voor goed beloofde ze. Was het mogelyk, dat ze zo tegen deze stap had opgezien, dacht Gaby, terwijl ze met het hoofd tegen Mark's schouder geleund hem alles vertelde. Ze zag niet hoe z'n voorhoofd zich fronste, bij het verhaal van de opdracht die haar vader z'n vriend gegeven had. Pas toen hij driftig vroeg: „En waag de hij het werkelijk je te kussen?" zag ze hem aan. „Nog altijd jaloers?" „Hoe zou ik niet!" „Nu, je had er bij mogen zijn." Hij drukte haar vaster tegen zich aan. Laat die Nijhoff blij zijn, dat 't niet het geval was. En gaan we mor- Marjanneke halen?" „Ik heb tante Loek beloofd te zul len opbellen, ze' mocht anders soms eens uit zijn." Gaby huiverde „Heb je het koud?" vroeg Mark bezorgd. „Ga op de divan liggen met de de kens om je heen". Hij stak het licht aan, stopte haar dan zorgvuldig in. „Nu zal ik eens zien dat we iets te eten krijgen." Heerlijk smaakte het roggebrood met kaas, bij de koffie, die Mark in de gezellige gekleurde koppen schonk. „En ik laat me maar verwennen in plaats van zelf de handen uit de mouw te steken." „Hoe dikwijls heb ik verlangd het te mogen doen." Hij knielde naast haar en ze trok z'n hoofd tegen haar borst. Strelend gingen haar vingers door z'n haren. „Wil je wat voor me spelen Mark," Doodmoe vleide ze het hoofd in de kussens luisterde in stille verrukking naar zijn spel tot ze met een glimlach op de lippen in sliep. Zacht borg Mark z'n viool weg, stond lange tijd onbewegelijk te kij ken naar het geliefde gezicht. Wat was ze mooi, dacht hij in vurige be wondering en hij had gewaagd dit te schenden. „Moge God het mij vergeven", fluisterde hij berouwvol en trok voor zichtig de deken over haar schou der. Dan nam hij z'n jekker van de haak deed 'm aan en na de lamp uit geblazen te hebben, strekte hij zich uit op de houten bank. Loek speelde met Marjanneke. Ze zat op haar knieën op de vloer en klapte in de handen. „Godi dan," Maar Marjanneke klemde de bal vast tegen zich aan, liep op een drafje naar Loek en stortte zich in haar armen. „Mijn kleine sohat. En nu komen pappie en mamie je weer halen, nu heeft tante Loek weer af gedaan. Ze zuchtte: zou ze wel ooit wijzer worden. Wilde haar verlangend hart nooit zwijgen? Als Han maar gewild had. Hoeveel ongelukkige ouderloze kinderen ontbeerden een liefdevol te huis. Neen daar niet meer over spre ken, ze wist immers, dat hij haar niet graag gebonden zag. De bel ging. Loek streek even door Marjanneke's haar. Daar zouden ze zijn. Liesbeth tikte aan de deur: „Mijnheer en me vrouw Sanders zijn er, ik heb ze in de voorkamer gelaten." „Best ik kom" Ze nam Marjanneke op de arm, maar voor de deur zette ze haar neer. „Zo ga nu eens kijken, wie er binnen zijn." Marjanneke -keek wat bedenkelijk toen ze alle de drempel over moest steken, maar dan zag ze twee stra lende gezichten. Armen werden naar haar uitgestoken „Papa", juichte ze toen Mark haar in z'n armen nam. Juichend van pret trok ze hem aan de oren, aan z'n haar en drukte haar lipjes tegen z'n wang. „Mijn schattekind,' zei hij geluk kig en zag om naar Gaby, die met een blik vol blijde voldoening dit toneeltje gadeslceg. Marjannese werkte zich los uit z'n armen. Mammie toe!" Loek kwam binnen en haalde hen over te blijven koffiedrinken, dat moei 'en ze niet weigeren, nu ze de hele dag alleen was. Al had ze nog geen duidelijk begrip, wat de ver zoening zo onverwacht had bewerkt, toch zag ze wel aan de gelukkige ge zichten, dat de stemming niets te wensen overliet. Terwijl ze Gaby vertelde over Tom dwaalde haar blik telkens naar Mark die gekheid maakte met Marjanneke. Je kon de blijdschap van zijn gezicht lezen. En dan te denken dat dit ge luk bijna verwoest was. Loek hui verde. Hoe weinig is er in 't leven nodig om mensen samen te brengen en hoe weinig om hen van elkaar te verwijderen. n

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2