S)e CöiddeSoti^cait LONDEN ERKENT MAO Het Tsjechisch Episcopaat aanvaardt de eed Om de zielzorg te behouden Londen gaat Mao erkennen Moskou eist terugroeping Geredden van de „Ivar" op Terschelling De kans om atoombom te overleven Dodelijk zone 2 K.M. in doorsnee Voorlopige constitutie van R.I.S. de Retourtje Afrika in één dag WOENSDAG 36 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs LIET Tsjechoslo waakse episcopaat heeft de priesters verlof gegeven een eed van trouw „op voorwaarde" te zweren aan de regering en de verhoogde salarissen van staatswege te aanvaarden. De bisschoppen ver klaren, dat de kerkwetten weliswaar in strijd zijn met de rechten van de Kerk, maar dat zij aanvaard mogen worden onder druk van buiten af en om de priesters te vrijwaren tegen mogelijke gevolgen van verder verzet en hen te behouden voor de geestelijke verzorging der gelovigen. De bisschoppen behouden zich een beslissing ten aanzien van de eed van trouw voor zichzelf voor en weigeren zelf een salaris van de staat te aanvaarden. f 1.40 p. mod., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Er is echter een voorwaarde Deze besluiten van het episcopaat waren ondertekend door 11 bisschop pen, onder wie mgr Macotha. Mgr Beran, die huisarrest heeft, heeft de verklaring niet ondertekend. De bisschoppen vragen de pries ters de volgende eed af te leggen. „Ik beloof voor God dat ik loyaal zal staan tegenover de Tsjechoslo- waakse republiek en haar volksde- mocratische orde en dat ik niets zal ondernemen wat kan ingaan tegen haar belangen, haar veiligheid en in tegriteit. Als burger van de volks- democratische republiek zal ik nauw gezet mijn plichten vervullen, wel ke voortvloeien uit mijn positie, en zal overeenkomstig mijn kracht po gen de opbouwende pogingen te steunen, welke gericht zijn op de welvaart van de Tsjechische en Slo waakse volken.' De verklaring der bisschoppen ver volgt: „De eed moet tegenover God worden afgelegd, en het noodzakelij ke gevolg er van is dat hetgeen ge belooft en hetgeen de staatsmacht van u verlangt, verenigbaar moet zijn met de onvervreemdbare rechten welke direct van God afkomstig zijn en op welker normen, gelijk zij zijn uitgedrukt in de tien geboden, elke rechtmatige wet gebaseerd moet zijn. Daarom gebiedt ons zuivere ge weten ons aan de eedsformule deze schriftelijke clausule toe te voegen: „Mits dit niet in strijd is met de wet ten van God en de Kerk en met de natuurlijke rechten van de mens." Bij het aanvaarden van het ver hoogde salaris moeten de priesters de volgende verklaring aan hun kerke lijke overheden doen toekomen. „Ik verklaar, dat ik het nieuwe sa laris aanvaard, omdat dit is voorge schreven bij een maatregel, die wet is geworden. Bij de aanvaarding van dit salaris neem ik geen enkele ver plichting op mij, die tegen mijn geweten als priester, of tegen de ker- Er zijn ponden te verliezen in China Consequentie moet men in de poli tiek niet zoeken. Ook niet in de En gelse buitenlandse politiek. De Britse regering heeft n.l. besloten, de Chi nese communistische regering van Mao tse Toeng te erkennen. Minister Bevin pleegt op het ogenblik nog overleg met de Britse dominions en de landen van het Atlantisch Pact. Hij hoopt dat al deze landen binnen kort gelijktijdig zijn voorbeeld zullen volgen. Engeland zal met de aankondiging van de erkenning wachten tot het einde van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Hierdoor wordt bereikt, dat tijdens deze vergadering niet beslist behoeft te worden over het lidmaatschap van communistisch China. Bevin is steeds van oordeel ge- weesf dat er niets te winnen is door een regering die zich de macht heeft toegeëigend en die vast in het zadel zit erkenning te onthouden. Dat hij tegenover Israël een andere houding heeft aangenomen zal hij nu liefst vergeten. Bovendien heeft Engeland grote belangen in China. Bevin hoopt de 300 millioen pond, die Engeland hier te verliezen heeft, te redden, zo dra er Britse diplomatieke vertegen woordigers bij Mao zijn. Zo krijgt Mao tse Toeng de eer, die Franco niet wordt waardig gekeurd. Blijkbaar omdat in Spanje geen 300 millioen Engelse ponden te verliezen zijn. TREINRAMP BIJ AVIGNON. Gistermiddag is te Barbentane bij de Franse stad Avignon een diesel- trein gederailleerd en tegen een muur gebotst. Tot dusver heeft men 11 doden en 32 ernstig gewonden uit het wrak kunnen halen. Men vreest, dat er nog meer doden zullen wor den gevonden. VLIEGTUIGONGEVAL IN ARGENTINIë. Woensdagmorgen vroeg is een mi- litiar transportvliegtuig bij Tucu- man (in het Noord-oostelijk gedeel- e van Argentinië) neergestort. 7 srsonen kwamen om het leven. kelijke wetten indruist. Ik geef nog maals te kennen, dat ik de geeste lijke belangen van de Kerk en de onbeperkte vrijheid bij de uitoefening van mijn priesterlijke arbeid hoger schat dan de materiële zekerheid van mijn bestaan." ONDERHANDELINGEN? Volgens niet bevestigde berichten, hebben de bisschoppen ook besloten om. mits daartoe uitgenodigd, de on derhandelingen met de staat te her vatten. De voorwaarden der bisschop pen zouden een uitnodiging van de staat echter zeer twijfelachtig ma ken. In kerkelijke kringen deelt men mede, dat bijna 300 priesters gevan gen zijn genomen, omdat zij zich te gen de kerkelijke wetten hadden uit gelaten. Gottwald heeft zijn schoonzoon, de minister van Justitie, Alexei Cepicka benoemd tot minister voor kerkelijke aangelegenheden. Cepicka is 37 jaar en staat bekend als een der felste communisten. Hij leidde de strijd van de regering tegen de Kerk en heeft de kerkwetten aan het parle ment voorgelegd. Joegoslavische ambassadeur De Sowjet-Unie heeft de terug roeping van. de Joegoslavische am bassadeur te Moskou geëist in een nota, die aan de Joegoslavische am bassade aldaar is overhaiidigd. Het proces tegen Laszlo Rajk, de ter dood gebrachte Hongaarse mi nister van buitenlandse zaken, heeft bewezen, aldus deze nota, dat de huidige ambassadeur in de So wj et- Unie, Mrazovic, zich lange tijd heeft opgehouden met spionnage en revo lutionaire activiteit tegen de Sow- jet-Unie. Ook heeft de ambassadeur „zich in de Joegoslavische pers aan lasterlijke verzinzels tegen de Sow- jet-Unie schuldig gemaakt." „VERLOREN STAD" In AFGHANISTEN GEVONDEN. Walter Fairservis, lid van de an- thropologische afdeling van het Amerikaanse natuurhistorische mu seum, heeft verklaard, dat een „ver loren stad" ontdekt is in Zuidwest Afghanistan. Men meent hier tt doen te hebben met de stad Persha- waroen. De vrij goed bewaarde overblijfselen van deze oude stad, die ten tijde van de Kruistochten in haar bloeiperiode was en meer dan 100.000 inwoners had, zijn toevallig ontdekt door een Amerikaanse ex peditie, toen deze door de doden- woestijn in Afghanistan trok. De stad had een lengte van ongeveer 10 km. en een breedte van ongeveer 8 km. De huizen, monumenten, fon teinen en bruggen .zijn goed be waard en de leden van de expeditie hebben zelfs keukengerei en meu belen in buitengewoon goede staat aangetroffen. Elf leden der bemanning onder wie de stuurman van het Deense vracht schip „Ivar", dat 20 mijl ten Noord westen van Terschelling op een mijn liep, bij aankomst op Terschelling, waar zij gisteravond door de sleep boot „Holland" van de rederij Doeksen aan wal werden gebracht Vijf man nog steeds vermist De bevolking van West-Terschel ling was gisteravond uitgelopen, toen de sleepboot „Holland" met de 10 opvarende van de „Ivar", die Maandagavond van boord waren ge haald en de le stuurman Norking, die gisteren van boord ging, om half acht de haven binnen voer. Het en thousiasme was zo groot, dat de po litie een weg voor de schipbreuke lingen moest banen naar de bus, die hen naar hotel „Nap" bracht. Hier werd de mannen, die bijna 24 uur op zee waren geweest, een flinke warme maaltijl voorgezet. De stuur man was vol lof over de redding doorde bemanning van de sleepboot „Holland", welke hij een staaltje van kranig vakmanschap noemde. Norkin was echter zeer onder de in druk over het verlies van vijf leden der equipage. De Denen zijn giste ren nog aan boord geweest, waar op het ogenblik alleen de kapitein is achtergebleven om wat kleding en andere bezittingen op te halen. De zeven man, die op Ameland zijn, zullen vandaag naar Terschelling worden overgebracht. De stuurman deelde mede, dat zij weer naar boord zullen gaan om mede te hel pen bij de reparatie-werkzaamhe den. AFRIKAANS WILD SLINKT SNEL. Kudden groot wild slinken snel in Afrika, aldus heeft Jean Paul Harroy, algemeen secretaris van de Internationale Bond voor Natuur bescherming, in een lezing te Lon den meegedeeld. Veeartsen hebben besloten, dat het doden van zoveel mogelijk die ren het enige middel is om de ver breiding van de slaapziekte te voor komen. Per jaar worden systema tisch ongeveer 100.000 wilde dieren door militairen gedood. Harroy ziet in het vormen van natuurreservaten de enige mogelijk heid om grote groepen zoogdieren in het leven te houden. EEN GROTE PAROCHIE Dat een aalmoezenier in Indonesië een grote parochie heeft, werd bewezen in Soerabaya, waar de aalmoezenier van 3-5 R.I. op een gegeven dag zei: „We hebben de 100.000 kilometer te pakken." Natuurlijk was dit aanleiding voor enige feestelijkheid, waaraan ook de chauffeur van de pater, Mijndert Buurman uit Maassluis, deelnam. Er waren ook autoriteiten aanwezig, die uiting gaven aan him waardering voor de prestatie van de pater. Een van deze was Lt. kol. L. A. Nouwens die bij de „A-Divisie"' de baas is over alle voertuigen. „r\E KANS om de ontploffing van een atoombom te overleven is gro- ter, dan over het algemeen w ord aangenomen". Zo luidt de con clusie van generaal-majoor Albert Bauer, die deel uitmaakt van de ge neeskundige dienst van de Amerika anse strijdkrachten, in een rapport, dat hij uitbracht voor het 12e inter nationale congres voor militaire me dici en apothekers in Mexico City. Bauer baseerde deze conclusie ,op onderzoekingen van de atoom-explo sies in de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki en op het eiland Bikini. Wie zich op een afstand van zes kilometer van het centrum van de ontploffing bevindt is zo goed als zeker, dat hij geen letsel zal oplo pen. Tussen 2% en één kilometer van het centrum van de explosie zijn de kansen van leven en dood gelijk. Maar alles wat zich minder dan één kilometer bevindt vanaf een ont ploffende atoombom wordt ver woest. De dodelijke zóne heeft dus in totaal een doorsnee van twee ki lometer. Mens noch dier kan hieruit levend ontsnappen. Generaal-majoor Bauer maakt verder in zijn rapport een onder scheid tussen atoombommen, die bo ven de begane grond exploderen en die onder water tot ontploffing wor den gebracht. Ofschoon de boven grondse explosies het gevaarlijkst zijn vanwege haar kracht en de ver spreiding van dodelijke radio-actie ve stralen, zijn de onderzeese ont ploffingen niet minder te vrezen, omdat zij radio-actief „besmette" wolken opspuiten, die door de wind landwaarts meegevoerd uitgebreide streken onbewoonbaar kunnen ma ken. Bij de aanvallen met atoombom men op Hirosjima en Nagasaki is slechts 15 percent van de getroffe nen bezweken aan de geheimzinnige atoom-ziekten, die door radio-actie ve uitstraling waren veroorzaakt. De overgrote meerderheid is bezwe> ken aan brandwonden en andere kwetsuren, die werden veroorzaakt doordat huizen en gebouwen in stortten. De atoombom is vast en ze ker een verschrikkelijk wapen met een buitengewone kracht, maar bur gers en militairen moeten er van overtuigd worden, dat een atoom explosie niet voor allen het einde betekent. De radio-actieve uitstra ling en de kracht zijn beide „be perkt", aldus generaal-majoor Bauer. De voorlopige constitutie van de R.I.S., welke onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit van kracht zal worden ,is gebaseerd op het federale beginsel, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. uit leidende kringen van d, Indonesische delagtie ter R.T.C. Dit beginsel komt tot uitdrukking in het feit, dat de bevoegdheden van de centrale regering limitatief wor den opgesomd en alle overige onder werpen aan de bevoegdheid van de regeringen der deelgebieden worden gelaten. De R.I.S. zal hebben: een presi dent, ministers, een senaat, een volks vertegenwoordiging, een „Hoge Raad van Indonesië" en een Algemene Re kenkamer. De president is onschendbaar en heeft bepaalde prerogatieven. Hij is het hoofd van de staat. De procedure van de verkiezing van de eerste pre sident is nog niet geheel vastgesteld. De president wijst drie kabinets formateurs aan en benoemt overeen komstig de aanbevelingen van de drie formateurs de overige ministers. Een bijzondere positie nemen in de ministers belast met de departemen ten van defensie, buitenlandse za ken, binnenlandse zaken, financiën, economie alsmede de minister-presi- den (zo deze al niet een der ge noemde departementen beheert). Deze ministers met bijzondere po sitie zy'n bevoegd in bijzondere ge vallen, die buitengewone spoed eisen, beslissingen te nemen, die gelijke kracht hebben als de beslissingen van de voltallige ministerraad. De senaat vertegenwoordigt de deelgebieden en elk deelgebied be noemt twee leden in dit lichaam. De volksvetegenwoordiging be staat uit 150 leden. Het aantal leden van de negara Republik Indonesia bedraagt de helft van het totaal aan tal leden uit de overige gebieden van Indonesië. Als deelgebieden gelden al die ge bieden, die reeds een erkende status hadden vóór de van RoyenRoem verklaring van zeven Mei jl. Volgens dit beginsel zijn dus de volgende deelgebieden op te noemen: 1) De negara Republik Indone sia, met grondgebied volgens de sta tus qua als vermeld in de overeen komst van de Renville. 2) De negara Indonesia Timur (Oost-Indonesië). 3( De negara Pasundan. 4) Negara Djawa Timur (Oost- Java). 5) Negara Madura. 6) Negara Sumatera Timur (Su matra's Oostkust). 7) Negara Sumatera Selatan (Zuid-Sumatra). Voorts de zelfstan dige staatkundige eenheden a) Dja wa Tengah (Midden-Java), (b) Ban- ka, (c) Belitung (Billiton), (d) Riau, (e) Kalimantan Barat (West-Bor neo), (f) Dajak Besar (Groot-Dajag), (g) Daerah Bandjar, (h) Kalimantan Tenggara (Zuid-Oost-Borneo, (i) Ka- limantan Timur (Oost-Borneo). De positie van Zuid-Asanan is nog niet vastgesteld. De Chinese, Europese en Arabi sche minderheden zullen in de volks vertegenwoordiging met resp. negen, zes en drie leden vertegenwoordigd zijn. De regering van de R.I.S. doet bin nen een jaar na het inwerking tre den van de voorlopige constitutie in geheel Indonesië vrije en geheime verkiezingen houden voor de samen stelling van een gekozen volksverte genwoordiging. De Constituante wordt gevormd door uitbreiding van deze gekozen volksvertegenwoordi ging en de nieuwe alsdan aan te wij zen senaat met gelijke aantallen bui tengewone leden als zij gewone leden tellen. Deze buitengewone leden worden op dezelfde wijze gekozen of aangewezen als de gewone leden. De verenigde vergadering van de volksvertegenwordiging en de se naat, beiden in dubbele getale, is de Constituante. LONDEN-LIBYE ó1/» UUR John Cunningham dronk gister morgen vroeg een kop koffie in Londen, vloog voor zijn ontbijt naar Afrika en was op tijd in Londen te rug om er 's middags thee te kunnen drinken. Hij presteerde dat alles in het eerste schroefloze passagiers vliegtuig van de wereld de De Havilland Comet met de zilveren vleugels. John had slechts een bemanning van drie aan boord. De lading had hetzelfde gewicht als 36 passagiers, het aantal dat zal worden vervoerd met de Cornet, wanneer zij wordt gebruikt op een lijndienst. Cunninghem vloog over de afstand LondenCastel Benito in Libye zes uur en 38 minuten, hetgeen ander half uur minder is dan welke maat schappij ook op het ogenblik nodig heeft voor de enkele reis over de zelfde afstand. Hij vloog niet op topsnelheid maar met een gemiddel de van ruim 700 km per uur. De Engelse maatschappij B.O.A.C. zal wellicht binnen anderhalf jaar de Cornets gaan gebruiken op de in- ter-continentale luchtlijnen. De afstand welke de Cornet nu heeft gevolgen is twee maal 2390 km. Het toestel had het nog sneller kunnen doen. In de tanks gaan 27.000 liter brandstof en daarop kan de Comet ongeveer zes en een half uur vliegen. BESTUUR TWEEDE KAMER FRACTIE DER K.V.P. Naar het K.N.P. verneemt is het Bestuur van de Tweede Kamerfrac tie der K.V.P. thans als volgt samen gesteld: Voorzitter: Prof. Mr. C. P. R. Romme, vice-voorzitter: Mag. Dr. J. G. Stokman O.F.M., le .secretaris: Th. D. J. M. Koersen, 2e secretaris: Dr. Ir. W. J. Droesen, penningmees ter: W. J. Andriessen. K. V. P-RAADSLID GEROYEERD. De heer J. B- Roukens, oud-wet houder van Kerkrade. die onlangs ont slag nam als lid van de K. V. P. en van de K. V. P.-fractie in de Kerk- raadse gemeenteraad omdat hij zich niet kon verenigen met de gang van zaken bij de wethoudersverkiezing, is thans door de gemeentelijke cen trale van de K. V. P. Kerkrade ge royeerd als lid van de partij. Dit royement houdt in, dat hij zijn raads- zetel ter beschikking van de K. V. P. dient te stellen. Beroep op deze beslissing is mogelijk bij het kring- bestuur van de K. V- P. OLIEONDERZOEK OP HET LA BORATORIUM VAN DE S.V.P.M. Van de olieraffinaderijen, die voor de oorlog in Indonesië waren gevestigd werkt thans alleen het bedrijf van de Bataafse Petroleum Maatschappij op volle capaciteit. Met de wederop bouw van de andere bedrijven is men op het ogenblik druk bezig, wat niet wegneemt, dat deze raffinade rijen toch behoorlijke hoeveelheden olie afleveren. Zowel bij de Bataafse Petroleum Maatschappij als bij de Standard Vacuum Petroleum Maat schappij zijn veel Indonesische werk krachten in dienst, die een uitsteken de sociale verzorging genieten. In het laboratorium van de SVPM te Sungai Gerong (Palembang) waar de kwaliteit van het prodttct gecon troleerd wordt. £en „Wie bidt wordt zalig, wie niet bidt gaat verloren." H. Augustinua.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1