GEMEENTERAAD VAN LEIDEN De stagnatie in de woningbouw de Timorstraat bij Nieuwe voorstellen van de Leidse Raad Rationalisatie en samenwerking in de Middenstand £eidse HUTSPOT DINSDAG 25 OCTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De gemeenteraad van Leiden kwam gisteren in vergadering bijeen. Af wezig: de heer Knol- Tot curator van het gymnasium werd benoemd ds. D. J. Vossers. Schoolwerktuin in „Noprd". De aanleg van een schoolwerktuin in „Noord'' ontlokte de heer Woud stra (Prot.) de vraag, of er voldoen de belangstelling voor deze tuinen zal bestaan. De heer D. J. van Dijk (P. v. d A.) verwachtte dit wèl, als de zaak goed wordt aangepakt. De heer Van Iterson (Prot.) wees op het on-aesthetisch aspect van deze tuin en wenste een houten gebouwtje. De heer A- van Dijk (K.V.P.) wenste nadere inlichtingen over het doel van het werk; kinderen, die animo voor dit werk hebben, zouden in vacan- ties bij tuinders kunnen worden ge plaatst. Weth. Van Scha'ik zette uit een, hoe de ver. „School en Werktui- nen" het exploiteren van tuinen werd opgegeven, toen telkens opnieuw de terreinen voor bouwgrond werden opgeëist. Deze werktuinen achtte spr. paedagogisch van grote betekenis en een eis van modern-gericht onder wijs. De jeugd voor deze tuin zal in hoofdzaak betrokken worden uit de 6e klassen van scholen aan de Noord zijde van de stad. Het is van uitne mend belang, dat de stadskinderen dichter bij de natuur worden ge bracht. Weth. Jongeleen verdedig de, tegenover de heer Van Iterson, een stenen gebouwtje. Het voorstel werd z. h. st. goedgekeurd (de heer Van Iterson tegen). De aanleg van sportvelden aan de Haarlemmertrekvaart komt in behandeling in de volgende verga dering. Nieuwe strop voor de woningbouw. Voorstel van B- en W., op verzoek van Ged. Staten, de post van 176.500 voor het bouwrijp maken van grond bij de Timorstraat voorlopig van de begroting af te voeren- De heer Van Iterson (Prot.) vond deze gang van zaken zeer onbevredi gend. Hoeveel kostbare tijd en gel den zijn niet verloren gegaan en ver spild met het maken van niet goed gekeurde plannen! We hebben wéér de boot gemist! De heer Van Weizen (Comm.) noemde het ook een lijdens-geschie- denis. in de kringen van de betrok ken woninbouw-verenigingen is ern stige ontstemming ontstaan, dat na 2 jaar nog steeds niets is vernomen, hoe het staat met de onderhavige plannen. Ook wenst Spr. inlichtin gen over de wisseling van het aantal ontworpen v/oningen van 68 op 93. Weth. Jongeleen achtte dit voor stel ook onbevredigend. Ged. Staten keuren eerst goed, om daarna weer met critiek te komen. In overleg met Ratiobouw en de Prov. Dir. van Z-H. is een speciale architect benoemd. Telkens moesten op verlangen van Ratiobouw wijzigingen worden aan gebracht. Tenslotte bleek, dat de bouw-vergunning van Ratiobouw was ingetrokken. In overleg met de Prov. Dir. werd vervolgens een plan opge maakt voor 93 woningen. Toen deug de echter, volgens de Prov. Dir., de architect niet. Dit vindt spr. het meest onbevredigende. De architect was in overleg met de Prov- Dir. aan gewezen. Er is een architect bij be noemd. Het plan is niettemin afge keurd. De heer Wilmer (K.V.P.) vatte de 'gang van zaken aldus samen: Ged. Staten hebben eerst goedgekeurd en daarna bezwarén gemaakt. Is deze samenvatting juist, dan moet gecon stateerd worden, dat de gang van zaken bij Ged. Staten zodanig is, de woningbouw aanmerkelijk wordt vertraagd. Daartegen moet uitdruk kelijk worden geprotesteerd. De heer ICnetsch (Prot.) vroeg, of de gemeenteraad het moet nemen" dat de architect aan de dijk wordt gezet, omdat dienst aethetische in zichten afwijken van de gestandaar diseerde. Weth. Jongeleen legt uit, dat, als men de „Delftsche school" niet wil volgen en zijn eenvormige bouw trant. men vele moeilijkheden on dervindt. Aan de opmerkingen van de heer Wilmer heeft .spr. niets toe te voegen. Het voorstel werd daar na zh-st. aangenomen. Een regeling betreffende vergoe ding telefoonkosten raadsleden werd z.h.st. aanvaard. Hierna ging Raad in geheime zittnig. Bij het voorstel inzake de bouw van 80 montage-woningen op een terrein, gelegen aan de Lage Mors- weg vroeg mej. Van Nienes (P- v. d. A.) een tweede stook-gelegenheid in de huizen. Weht. Jongeleen antwoordde, dat inderdaad een tweede gelegenheid zal worden aangebracht. Het voor stel werd daarna z.h.st. goedgekeurd Het uibrcidingsplan in Rodenburger-polder. Bij het wijzigen van het uitbrei dingsplan-Rodenburgerpolder maak te de heer Van Iterson (Prot.) be zwaren tegen de meer-lagen-bouw, in 't bijzonder tegen de flat. Deze laatste bouw-wijze achtte spr. Leiden niet rendabel. Er is in plan te veel geofferd aan groen voorziening en recreatie. De heer Kortmann stond buiten gewoon critisch tegenover de voor gestelde wijziging. Er is een nijpend tekort aan cultuurgrond. Spr. ver gelijkt Nederland met een schip, dat op zee vaart een schip, dat een capaciteit heeft van 8 millioen, maar een aantal passagiers van tien millioen. Wij moeten daarom met onze woningbouw de hoogte in, maar als wij de uitgespaarde cul tuurgrond nu gaan vervangen door sportvelden enz., streven wij ons doel voorbij. De gevolgde procedure t. o. v. de Rijnl. Expl. Mij. van Onroe rende Goederen gaat in de richting van een verkapte „koude socialisa tie". Een arbitraire uitspraak over de rechtvaardige prijs yan deze grond acht spr. aanbevelenswaardig. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A) achtte aanleg van sportvelden even nodig als huizenbouw. De gevolgde procedure kan ook spr. niet gelukkig vinden. De heer Schüller (P. v. d. A.) be toogde, dat Leiden arm is aan groen. Spr acht de geopperde bezwaren onbegrijpelijk in 't bijzonder bij een geneesheer. De heer Woudstra (Prot.) zou onderscheid willen maken tussen de speel- en sportvelden. De sportvelden zou hij willen aangelegd zien op een terrein, dat minder voor woning bouw, dan de Rodenburgerpolder, in aanmerking komt. Spr. had het een fraaie geste gevonden, als B. en W. de Expl. Mij. de mogelijk heid gelaten had voor beroep, en niet op een vorm-fout was blijven hangen. De heer Vos (V.V.D.) onderschreef deze mening volkomen. Het had op de weg van B- en W. gelegen de adressant (die niet aan de Raad, maar aan B. en W. heeft geadresseerd) op de goede weg te helpen. Spr. vindt dit een beetje griezelige manier van behandelen van deze aangelegenheid. De heer Van Stralen (P. v. d. A.) vroeg, of de voorstelling van zaken, door de requestrant gegeven, de juiste is. De heer Van Weizen (Comm.) heeft geen bezwaar tegen de geprojecteer de omvang der sport- en speelvelden; echter wel tegen de procedure t. o. v- de Expl. Mij. Deze proceduren ligt beneden de standing van de gemeen te en de Raad. Weth. Jongeleen hield vol, dat het plan economisch verantwoord is. Het bestaande uitbreidingsplan moest gewijzigd worden, omdat er scholen gebouwd moesten worden. De voort schrijdende mechanisatie der fabrie ken en het werk-tempo vereist gele genheden tot ontspanning. Ook de jeugd moet speelvelden hebben. Over de uitlating van de heer Kortmann heeft spr. zich verbaasd. Spr. becij ferde, dat het plan nauwelijks duur der is cfan het uitbreidingsplan 1933. Voor een flat zag spr. een goede toe- --- - - - - ^Q(ï komst- De sportvelden zijn daar ter dacht op verplichte sluiting Dins g plaatse nodig wegens de vele scho- middag van gedeelaen van za en, len. Over de Expl. Mij. merkt spr.voorzover nl. daar njwiel-onaerae- op, dat t. o. v. deze Mij met grote len worden verkocht Dat geeft aan- lankmoedigheid is gewerkt. Er is leiding tot vele moeilijkheden- Wet- geen druk door het gemeentebestuur houder Menken raadt belanghebben- uitgeoefend. Laat de Mij. zich niet den aan, zich in een reques tot de zo onschuldig voordoen! Nadat de Raad te wenden, wijziging van het uitbreidingsplan I Ten slotte deelde de voorz. mede, bekend was geworden, heeft de heer i dat de begroting op 19 December in Van Zijp grond in die omgeving I behandeling komt. gekocht. De gemeente heeft vele besprekingen gehad om tot een vergelijk te komen. In het schrijven aan de Raadsleden komen onwaarhe den voor. Waarom zouden B. en W. niet elegant gehandeld hebben? Zij hebben de brief (waartoe zij niet verplicht waren) ter kennis van de Raad gebracht. Het kan er bij spreker niet in, dat deze man niet geweten heeft, hoe de wettehjke voorschriften zijn. Spr. wil heel graag, ook nu nog, met de heer Van Zijp onderhandelen. De voorz. zette uiteen, dat de be handeling .van het adres door B. en W. juridisch-juist is geweest- De heren Kortmann en D. J- van Dijk toonden zich tevreden gesteld over de verklaring van de gevolgde procedure t. o. v. de Expl. Mij. Maar niet de heer Woudstra die echter met voldoening had vernomen, dat er gelegenheid tot ondtrhandelen open blijft. De heer Van Iterson wilde 3 des kundigen benoemen. Weth. Jongeleen, deze suggestie afwijzend, verklaarde zich nogmaals bereid tot onderhandelen. Het voorstel van E. en W. werd daarna aangenomen met 212 st. Tegen stemden de heren Kortmann en Van Iterson. Art. 10 (10-lagen-gebouw) op verzoek van de heer Knetsch in stemming gebracht werd aan genomen met 267 stemmen. Te gen stemden de heren Woudstra, Elsgeest, Van Iterson, Knetsch, Hor dijk, Questroo. Decler, Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Iterson inlichtingen over wij ziging van het spoorwegplan aan de Haarlemmertrekvaart. Weth. Jongeleen beaamde, dat dit plan bestaat. Spr. was zelf ver wonderd ervan te vernemen. De heer Pina vroeg witte jassen voor de verkeerspolitie, die in het donker dienst doet bij de spoor wegovergang. De heer Kortman ondersteunde dit verzoek, vroeg spoed bij de herstel ling van de Bostelbrug en informeer de naar de molen aan de Haagweg. Geantwoord werd, dat het herstel van de Bostelbrug 4 maanden zal vergen. De molen is nog steeds on derwerp van bespreking. De heer Vos vroeg, wanneer het rapport over de directeur van de Reinigingsdienst aan de Raad wordt voorgelegd. Weth. Menken: vermoe delijk begin December. De heer Van Oijen vestigde de aan. functie, dan wel als hoofdfunctie is le beschouwen, aan de wethouders yordt toegekend een kinderbijslag, ten bedrage van 3 der bezoldiging; c. de regeling ingaat op zodanige datum, dat in dit opzicht zoveel mo gelijk gelijkheid zal bestaan met de regeling voor andere daarvoor in aanmerking komende gemeenten in den lande, doch niet later dan 6 Sep tember 1949. DE LEIDSEVAART-WEG WORDT GEMODERNISEERD B. en W. stellen voor, in aanslui ting op de omlegging en vernieuwing van de Leebrug" bij het Warmonder hek, de Haarlemmertrekvaart te verbeteren. Het eerste gedeelte, tot Poelgeest, zal een beter wegdek krijgen. Het tweede gedeelte, van het War monderhek tot de Postbrug, zal 1 m. worden verbreed, met gewalst puin enz. worden belegd en ter weerszij- keukens m „Endegeest den tussen een gewapend beton- j Een verbetering in het keuken-ge- b&nd worden opgesloten. j bouw van de gestichten „Endegeest" De Tolbrug (bij de watertol) kan j enz. zal 52.000 vergen. Voor de worden vervangen door een dam en herstelling van de lift in „Rhijn- duiker. geest" wordt door B. en W. 10.237 De kosten worden geraamd op j aangevraagd. 145.000. j Zwakzinnigen-zorg. VERBOUWING BRANDWEER- voorgesteld wordt het subsidie aan de Ver. Zwakzinnigenzorg" over De brandweerkazerne zal wijroen 1048 te verhogen met f 285.— we- verbouwd en uitgebreid. Het plan omvat o.m. het bijbouwen van een autoherstelplaats, een magazijn, een schilders- en een timmermanswerk plaats; verder het verbouwen van de bestaande werk- en magazijnruimten tot dagverblijf, bankwerkerij, was ruimte, keuken, slangenmagazijn, douche-, bad- en toiletruimte. Voorts zal een eerste verdieping worden in gebouwd, waarin een slaapzaal, 3 kleinere slaapkamers en een deken- bergplaats zullen worden onderge bracht. De bestaande recreatieruimte in de garage wordt .tot theorielokaal bestemd. De ondercommandant en de brandmeester, die in perceel Lan- gebrug 58-58a woonden, hebben een andere huisvesting gevonden, zodat dit perceel voor de administratieve dienst kan worden ingericht. Boven dien zullen localiteiten van dat per ceel gebezigd worden als seinzaal en voor andere doeleinden ten dienste van de brandweer Het perceel Zon neveldstraat 9, waarin de administra tie van de brandweer thans is geves tigd, zal dan vrij komen en voor be woning kunnen worden bestemd. De kosten van het plan worden begroot op 74.200. Teneinde op de bouwsom te bezui nigen, zullen enige daarvoor in aan merking komende werken door in de bouwvakken geschoold brandweer personeel worden uitgevoerd onder leiding van de Commandant der Brandweer en onder toezicht van de Dienst der Gemeentewerken. Hier door zullen de kosten van het plan met ongeveer 16.500.worden verminderd, zodat een crediet van 57.700.nodig zal zijn. Verhoging van de wedden der wethouders. De burgemeester stelt aan de Raad voor te besluiten: Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland te verzoeken de wed den der wethouders van de gemeente Leiden nader te regelen in dier voe ge, dat: a. het bedrag der wedde wordt be paald op 5.800.per jaar; b. in die gevallen, waarin het wet houderschap alsenige bezoldigde gens salariëring van de nazorgfunc- tionnaris en met 1400.voor de werktuin. Plannen 'zijn ontworpen tot het uitbreiden van de garage van de Gem. Reinigingsdienst, het bouwen van een was-, kleed- en schaftlokaal met magazijnen en het aanleggen van een centrale verwarmingsinstallatie in de bestaande en nieuwe gebou wen en het uitbreiden van de be staande verwarmingsinstallaltie in de garage. Daartoe zullen de percelen Noor derstraat 12 en Suzanna Klinkert- straat 1, 2, 7, 8, 9 en 10 moeten wor den afgebroken. De kosten van uitvoering der plan nen worden in totaal geraamd op 313.000.met inbegrip van de in te brengen percelen op f 313.000. 8500.— 321.500.—. Elisabeth Schumann Haar naam en verschijning wekken sinds lang eerbied en bewondering, zodat wij Elisaberh Schumann eren ais een grote zangeres. Haar pro- giarama was gekozen uit de roman tische school en beperkte zioh tot Mozart, Haydn, Arne, Schubert, en Wolff een stijl, die zij absoluut beheerst. De stroom van muziek-ly- riek geeft zij met grote verfijning Hier en daar is het geluid ietwat me taalachtig, maar dan breekt de glans weer door, mooi stralend en zilver achtig. Elisabeth Schumann, die sinds jaren een fraaie selectie telkens weer op haar programma's bijeenvoegt, is een gerijpte door en door knappe liederenzangeres. De tekst van het lied heeft haar zeer speciale zorg en toch zegt zij 't lied niet. 't Blijft bij haar zingen. De voordracht is week, zij zet haar stem slechts weinig uit en charmeert daardoor het meest. Het medium is glanzend en mooi, en zij vertolkt het lied levendig, vaar dig en zeer intelligent. Eerlijk ge zegd stelden de beide liederen van Mozart teleur. In Haydn's „She ne ver told her love" gaf zij treffende accenten. In Arne's voortreffelijk lied „Where the bee sucks" hoorden wij charmante coleratuurtjes. Ook het viertal liederen van Schubert, waarin de componist de poëtische teksten zuiver en fijn van toets schildert, verwekten langdurig ap plaus. Van de vier liederen van Schu mann werd 't meest genoten van der „Nussbaum", „Marienwürmschen" en „Die Lotosblume" waarin zij mooie effecten bereikte, broos en teer in gesteld, ten dienste van^ bepaalde ge dachten. Zoals gezegd: Kaar keuze en voordracht omvat een bepaald ge bied, waarbuiten niet wordt gegaan, maar waarin beheersing en zelfcon trole over tekstuitzegging, uitspraak adem enz dan ook voortdurend wor den doorgevoerd. Bijzonder vermel den wij de vier liederen van Wolf, sterker bewogen de beide eerste; van bijzondere charme „In dem Schatten meiner Locken", van een licht schalkse dictie „Mausfallensprüch- lein". Felix de Nobel, hoogst muzikaal, onmiddellijk reagerend, begeleidde de zangeres. Een talrijk gehoor, mooie bloemen, hartelijk tot enthousiast applaus, waarna twee Schubert-lie- deren als toegift. J. Kortmann R.K. KRUIDENIERS HIELDEN EERSTE CURSUS-AVOND. In een der zalen van „In den Ver gulden Turk'' vond gisteravond on der goede belangstelling er wa ren bijna 40 personen aanwezig de eerste cursus-avond plaats, die door de Leidse Kring van de Ned. R.K. Kruideniersbond voor zijn le den .(eventueel met huisgenoten en personeel) wordt gegeven over Be ter Bedrïjfs Beheer. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer Th. van Beek, en de gebruikelijke agenda-punten, ving de docent, de heer J. Lemchers uit Bilthoven, zijn onderwerp „Een juiste omzet-samenstellingeen levenskwestie voor Uw bedrijf" aan. Met vele voorbeelden uit de practijk en door invulling van formulieren, maakte spreker duidelijk aan welke soorten van artikelen bijzondere aandacht besteed diende te worden. Hierna volgde een geanimeerde gedachte-wisseling, waarvan de aan wezigen een dankbaar gebruik maakten, om verschillende kwesties aan te snijden of te laten verduide lijken. De voorzitter kon' aan het einde in zijn dankwoord tot de heer Lemchers inderdaad van een ge slaagde avond spreken en de aan- wezgien opwekken de cursus te blij ven volgen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: mej. A. M. G. Groeneveld te Den Haag en de heren J. v. d. Drift te Wassenaar en M. A. Levlson te Amsterdam; voor het candidaats-examen Godgeleerd heid: de heer J. Monteban te Leiden. N.R.K.M., afd. Leiden, vergaderde TLIET WAS HELAAS maar voor een klein gehoor, dat gisteravond in „In den Vergulden Turk" de heer Anton de Gruyter, directeur van het Bureau van de R.K. Slagerspatroonsbond in Den Haag, sprak, toen hij bij de Leidse afdeling van de N.R.K.M. te gast was, om te spreken over een kwestie, die de Middenstand niet onverschillig laten kan „Bedrijfs-ratio- nalisatie en economische samenwerking in de Middenstand". Aan de hand van het prae-advies, door drs. Vlek op het onlangs te Rotterdam gehouden Middenstands-congres behandeld, gaf spr. een klare uiteen zetting over de kansen die de zelfstandige ondernemer geboden wordt, wanneer hij iets van zijn isolement prijs geeft en naast een uiterste ac curatesse een zekere samenwerking wil aanvaarden. Grotere winst met minder onkosten Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer F. C. de Hosson, die het zeer belangrijke Rotterdam se congres memoreerde en dit in de geschiedenis van de middenstand een mijlpaal noemde, sprak de heer de Gruyter eerst over het begrip Ratio nalisatie, zoals dit voor de oorlog in de bakkersbranche soms al werd toe gepast, o.a. door een centrale boek houding. In een bepaald rayon werd een vaste administrateur gekozen, die van alle mogelijke problemen, de bakkers-boekhouding rakend, op de hoogte was. Rationalisatie wil eigen lijk zeggen: met zo min mogelijk kos ten een zo hoog mogelijke winst te bereiken. Dit laat in vele bedrijven echter nog heel wat te wensen over. Toch zal rationalisatie moeten worden toegepast, indien de middenstand een succesvolle strijd wil strijden tegen de coöperatie en het grootbedrijf. Dit houdt ook in, dat de middenstander winkelier moet zijn. Het midden stands-diploma eist een zekere vak kennis, maar dit wil niet zeggen, dat de ondernemer dan ook werkelijk winkelier is, die de enorme mogelijk heden in ieder bedrijf geheel weet uit te buiten. Een 'zeer nauwkeurige administratie is hierbij een onmis baar element. Sprekend over het gezamenlijk in kopen, dat in verschillende branches reeds met succes wordt toegepast, wees spr. er op, dat dit vele proble men opheft, omdat verschillende de tailvragen automatisch worden opge lost, zoals financieren, administre ren, kwaliteitskeuze, goederen-voor raad enz. Het is immers noodzakelijk, dat de middenstander, die nooit vol doende allround kan zijn, verschillen de functies in zijn bedrijf van zich afschuift, zoals reclame-maken, eta leren. enz. Voor zover dit niet reeds wordt opgevangen door het gezamen lijk inkopen, kan door rationalisatie veel bereikt worden. Een voordeel bij de gezamenlijke administratie is ook, dat verschillende bedrijfsuitkomsten met elkaar vergeleken kunnen wor den, waaruit de middenstanders nut tige gegevens kunnen putten betref fende hun bedrijfsvoering, op welke punten de?e niet-rationeel zou zijn. De practijk. De practijk van dat gezamenlijk in kopen echter leert, dat men niet da delijk en masse moet gaan beginnen. Het beste is voorlopig aan te vangen met een kleine geselecteerde groep duo Meerpoel, dat met vrolijke melo dieën de avond aantrekkelijk had omlijst en daarmede het vergadering- bezoek stimuleert, al was dat op deze avond nog niet zo duidelijk merkbaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Franciscus, z. van van het Veld en M. Kuijer; Elisabeth Geertruida, d- van D. van den Bos en J. Schaft; Iiubertus Hendricus, van H. II. van Egmond en S. J. Wol- ters Sonja Yolanda, d. van J. J. van den Berg en S. van Loef; Eli' sabeth Sophia Maria, d. van H. C. Gottenbos en A. H. C. M. Stikkelman; Johannes Jacobus, z. van A. van Duijvenbode en J. Gordijn; Robert Eduard Anthonius, z. van M. H. A. Vaneker en T. A. Wilbrink; Johan nes Maria, z. van J. van Bemmelen en G- M. van der Ploeg; Hans Da vid Antonius z- van C. J. de Haas en M. M. L. Buschman; Constant Ar n-aud Leopold, z. van Jonkhr. W. Quarles van Ufford en P. M. H. C. de R.amaix; Bernardina Maria An na. d. van W. P. van Parera en C H. van der Veek; Paulus Philippus Damianus, z. van P- Rosbergen en C. C. W. van de Tol; Johannes Ja cobus, z. van P. D. Kort en E. H. Ja- cobi; Grietje, d. van P. Meijers er Z. Spier; Saartje, d. van H. Colpa en C. M- Neuteboom; Cornelis, z. van A. Vermeij en C. van Duuren; Anskje, d. van B. Folkertsma en M. C. Scho- neveld. Overleden: H. van Drecht huisvr. van H. C. de Graaf 67 jaar; L. S- Smit wed. van H. J. Tendeloo 67 j.; M. W. Bijleveld dr. 7 maanden. Dinsdag 25 October. Alle K.J.M.V.'ers in het district Leiden kunnen zeggen en denken wat ze willen, maar a.s. Woensdag, 26 Oct., is er geen enkele uitvlucht te bedenken. Dan komen ze allemaal, leden of niet-leden, alle katholieke jonge middenstanders uit Leiden en omgeving naar rest. „De Doelen", Rapenburg 2. Want daar wordt een districtsbijeenkomst voor de K.J.M.V. gehouden en de heer L. van Doorn uit Rotterdam zal er spreken over „Zaken gaan voor het meisje". Wij weten wel dat er heel wat K.J.M. V.'ers zijn, die er niet zo over den van vakgenoten, die een goede admi-jcerii maar daarom juist moeten ze ko- mstratie hebben en voldoende kapi-men Want dan kunnen ze dat eens taalkrachtig zijn. Zij zu.len immers; f]jnk tegen de heer Van Doorn ver- het succes niet reeds de eerste week, tellen> Wis en zeker dat ze bekeerd bemerken en in staat moeten zijn een naal. huis terug gaan Dus morgen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur. STORM OP KOMST. Gedurende de nacht verder toenemende wind uit Zuid tot Zuid-West, aan de kust tot storm, in het binnenland tot harde wind. Morgen overdag wind langzamer hand ruimend naar West, aan de kust tegen de avond wellicht naar Noord-West, gedurende lange tijd waaiend met storm kracht. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Zachter des nachts, morgen bin nendringen van koudere lucht. secretaris zijn jaarverslag. En de he ren Vriend, Müller en Broesder wer den in het bestuur herkozen. „Ons Laid" zong enkele nummers uit het nieuwe repertoire en verschillende toneelavonden werden aangekon digd. Ook de Delftse Groningers zul len een keer komen spelen. Daar moeten we bij zijn! Het R.K. Alma Materkoor (diri gent: Willem Mizee) heeft al eens een oproep gedaan aan zangers en zan geressen om mee te werken aan de uitvoering van het Te Deum van Verdi, ter gelegenheid van de ope ning van het H. Jaar. Daar zijn toen heel wat nieuwe leden op af geko men. Maar het koor zou nog best een paar sopraantjes kunnen gebruiken. En daarom worden alle jonge (en ook oudere) dames, die over een hoog keelgeluid beschikken, verzocht zich alsnog met de meeste spoed aan te melden. Dat kan morgenavond ge schieden in de gymnastiekzaal aan de Krauwelsteeg. De Vova, vereniging van oud-leer lingen der Ambachtsschool te Leiden, vergaderde gisteravond en benoemde toen een commissie, die een ontwerp- reglement zal samenstellen. Want het oude is verouderd. En als alles klaar is, wordt Kon. goedkeuring aangevraagd. Dan werd er nog een stel plannen voor het winterseizoen ontvouwd en de heer A. N. Zekveld hield een lezing over „Windmloens". Met de lichtbeelden, die er aan te pas kwamen, werd alles zo klaar als een klontje. En na de Hartebrug-, Haagweg, en Petrus-parochie gaat ook de paro chiële K.A.B. van de Dekenale kerk een meer-vreugde-avond houden. Dat gebeurt a.s. Donderdavond om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Het moet een prachtig pro gramma zijn van accordeonmuziek, hawaiian-melodieën enzovoort. Het K.A.B.-toneel zal „Storm in een glas water" opvoeren. Maar of we er vooral bij willen vermelden dat al leen dekenale K.A.B.-leden toegang hebben. En kinderen beneden de 16 jaar kunnen ook wel thuis blijven, want die worden toch niet toegela ten. STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN EXTRA-VLEESBON. Het slechte weer aan het einde van de vorige week, heeft een groter aan voer van vee op de slaclitmarkten veroorzaakt. Hierdoor is het moge lijk voor de lopende rantsoenerings periode (tot 6 November a.s.) een extra vleesbon aan te wijzen, nl. bon 365 „Algemeen", die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. DE „IVAR" AAN DE GROND GEZET. De „Ivar" is vanmiddag tussen Terschelling en Vlieland aan de grond gezet om de 'nodige reparaties te kunnen ondergaan, waarna het schip weer over zee kan worden ge sleept. De sleepboot „Texel" arriveerde bij het schip met aan boord pompen, draden, enz. om deze reparaties te kunnen uitvoeren. Op de onderneming Lubuk Dalam in Oost-Sumatra stortte een brug in, toen een autobus er over reed die op weg was naar de onderneming, waar een film zou worden gedraaid. 12 in zittenden, waaronder 7 kinderen, werden gedood, en 2 zwaar gewond. eventueel verlies te kunnen dragen, Later kan dan tegen bepaalde strenge voorwaarden het aantal nog worden uitgebreid. Reeds goede resultaten zijn b.v. in de kruideniers- branche bereikt, waarvan de ver schillende zeer grote combinaties, als Sperwer en Spar een duidelijk voor beeld zijn. De middenstand zal deze kant uit moeten. Het economisch leven is dy namisch, slaat nooit stil en verandert steeds. De middenstand zal hierop een antwoord moeten geven en als de zelfstandige ondernemers dat op deze wijze doen, dan is het een goed ant woord tegen de aandringende macht van het grootbedrijf. Een langdurige gedachtenwisseling volgde op deze uiteenzetting, waarbij verschillende misvattingen werden rechtgezet en enkele practische gege vens werden verstrekt, o.a. ten aan zien van de rechts-vorm, die een dergelijke combinatie moet aanne men. Het Economisch Instituut van de Middensland verschaft hierover alle inlichtingen. In zijn dankwoord aan de spreker avond om 8 uur in „De Doelen' In vrede en goede gezondheid leeft in het huis Alexanderstraat 58 een gouden echtpaar. Vandaag is het vijf tig jaar geleden, dat twee jongelui elkaar eeuwige trouw zwoeren en dat wordt natuurlijk feestelijk her dacht. Dit echtpaar W. v. d. Berg van Deventer, met zeven kinderen en 13 kleinkinderen, hebben daartoe alle reden. Bruid en bruidegom zijn resp. 67 en 76 jaa- oud en doen iedere dag nog hun werk. De bruid in de keuken en haar man in zijn tuintje. Dat ze het nog vele jaren mogen doen! Om de Leidse bridgers niet 'te zeer te verrassen, wanneer de definitieve berichten los komen, vertellen we vandaag alvast maar dat er binnen kort weer een grote bridgedrive wordt gehouden, ten bate van het Kath. Thuisfront. We herinneren ons nog levendig hoe dit het vorig jaar een grandioos succes werd. En dat wordt het nu weer. Wis en zeker. Het Leidse „Ons Grunnegerlaand" hield haar jaarlijkse ledenvergade- betrok de voorzitter ook het muzikale ring. In rasecht „Grunnegers" las de NOORDWIJKERHOUT Motorrijder over de kop geslagen Gisteravond te ongeveer 8 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak de 24-jarige motorrijder G. Bemel- man uit Noordwijkerhout met als duo-passagier zijn 20-jarige broer J. Bemelman met de motor op de Herenweg over de kop geslagen. De motorrijder bekwam een sche- delbasis-breuk en is op de plaats van het ongeluk door kapelaan Vro- klage van het H. Oliesel voorzien. De getroffene is naar het acad. zie kenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand was heden ernstig. De duo-passagier heeft waar schijnlijk een lichte hersenschud ding opgelopen. Zijn toestand geeft geen reden tot bezorgdheid. SCHEEPSBERICHTEN BANTAM pass. 23 Oct. 24 uuf Ouessant EMPIRE BRENT (char ter) pass. 24 Oct. kaap Guirdafui JOH. VAN OLDENBARNEVELT 25 Oct. te Sabang verwacht ORANJE 25 Oct. te Colombo TIBA 24 Oct. van .Sabang TALISSE 25 Oct. te Marseille. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 25 Oct. Kaas Aanvoer 212 partijen. Prijs le soort 08—2.17. 2e soort 1.92—2.06, zware tot 2.21 per kg. Handel ma tig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3