2)e fojidseSoti/tei/nt Moch, Mayer, Bidault wie volgt? R.T.C. bij minister Stikker Hangende kwesties besproken met de voorzitters Nieuwe guerilla oorlog in China Priesters gearresteerd op grote schaal In verband met Tsjechische Kerkwet Paus heeft vertrouwen in toekomst Moskou niet geneigd tot heengaan Amerika moet invoer vergroten Handelsbalans lelijk uit het evenwicht Na Mayer Bidault De situatie op Java Franco in Lissabon Na de verkiezing in de Raad De mensenrechten in Oost-Europa Directeur: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredactenr: TH. WELMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 24 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG N< Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abono 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 •T'EN HUIZE van minister Stikker is gistermiddag een bespreking ge houden tussen de voorzitters en vice-voorzitters der drie delegaties ter Ronde-lafelconferentie, waarbij alle vraagstukken, waarover men het tot dusver nog niet eens is kunnen worden, aan een gezamenlijke be spreking zullen worden onderworpenReeds is op een bepaalde aantal punten overeenstemming bereikt, maar beide partijen hebben zich het recht voorbehouden op gedane toezeg gingen terug te komen, wanneer geen bevredigende oplossing wordt gevon den voor het schuldenvraagstuk. Ook over Nieuw-Guinea is men het tot dusver nog niet eens kunnen worden. REPUBLIEK TREKT TROEPEN TERUG. Het bataljon van de T.N.I. dat on der commando staat van majoo:r Pak Djarot is uit de omgeving van Soe- rabaja teruggetrokken, aldus meldt het Republikeinse dagblad „Berita". Deze evacuatie is geschied in samen werking met de Nederlanders en is zonder incidenten verlopen ondanks de grote teleurstelling onder de Re publikeinse soldaten. De ten Westen van Soerabaja teruggetrokken een heden van de T.N.I. zijn vervangen door een bataljon onder leiding van majoor Darmasoegono, die zijn hoofd kwartier te Kedoeroes heeft, drie ki lometer ten Westen van Soerabaja. TOENEMENDE ONVEILIGHEID OP SUMATRA. De auto van de administrateur van de thee-onderneming Bah Bootang werd nabij Siantar beschoten, toen twee planters met him echtgenoten naar Siantar reden voor het bijwo nen van de begrafenis van de ver moorde planters van Dort en Noote- boom; de inzittenden liepen geen persoonlijk letsel op. Inmiddels hebben de vereeniging van assistenten in Deli en de sa- Nationalisten achter de rode linies Het centrale Chinese nieuwsbureau maakt melding van „het eerste optre den van Chinese nationalistische gue- rillastrijders achter de communisti sche linies". Een correspondent van dit nieuws bureau, die zijn eerste boodschap „van het front van Hoepeh, achter de communistische linies" zendt, meldt dat 3.000 goed getrainde nationalisti sche guerillastrijders een dorp bij de grens van Hoepeh hebben bezet en meer dan 270 communistische ambte naren en soldaten hebben gedood, terwijl zij een communistische com missaris hebben gevangen genomen. DE VOLKSRAADPLEGING IN BELGIë. Volgens de tekst, die door de Bel gische senaatscommissies voor justi tie en binnenlandse zaken met betrek king tot de volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold naar België ter beoordeling aan Kamer en Senaat zal worden voorgelegd, zullen alle mannelijke en vrouwelijke Bel gen, die stemgerechtigd zijn, binnen veertig dagen na het afkondigen van de desbetreffende wet met ja of neen moeten beantwoorden op de volgen de vraag: „Zijt gij van mening, dat koning Leopold III de uitoefening van zijn constitutionele bevoegdhe den moet hervatten?" De stemming zal op dezelfde wijze geschieden als voor die der Wetge vende Vergadering gebruikelijk is en zal verplicht zijn. De telling zal in ieder arrondisse ment afzonderlijk worden gehouden en aan Kamer en Senaat worden medegedeeld. menwerkende werknemers-organisa ties aan de Nederlandse regering en de autoriteiten ter Ronde-Tafel-con- ferentie een telegram gezonden, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de snel verslechterende toe stand in Oost-Sumatra. De planters wijzen er op, dat in weerwil van de voorspelling, door de H.V.K. gedaan tijdens zijn jongste bezoek aan de Negara Sumatra Timur, de situatie is verergerd, zodat tengevolge van de talrijke infiltraties, het aantal be dreigingen en aanslagen is toegeno men en de toestand voor het perso neel in de cultures ophoudbaar is geworden. Het telegram eindigt met het verzoek, om spoedige en daad werkelijke maatregelen te treffen ter beveiliging van lijf en goed. HUN CANDIDAAT VERLOOR Andrei Wishinsky, minister van Buitenlandse Zaken ider Sovjet Unie, houdt zijn neus vast tijdens de discussie met Jacob Malik, ver tegenwoordiger der Sowjet-Unie, (midden) en Wladimir Clementis, de Tsjecho-Slowaakse minister van Buitenlandse Zaken, over de ver kiezing van Joego Slavië in de Veiligheidsraad der Verenigde Na ties. Wishinsky moest tweemaal tot de orde geroepen worden tijdens de DOZIJNEN KATHOLIEKE PRIESTERS in Tsjechoslowakije zijn ge durende de laatste twee weken gearresteerd. Reeds meer dan drie honderd priesters bevinden zich in de gevangenis. Zij zijn gedetineerd omdat zij zich hebben verzet tegen de nieuwe kerkwet, krachtens welke zij burgerlijke ambtenaren zijn geworden en de staat zeggenschap heeft ge kregen over alle kerkelijke benoemingen en over de financiële en admi nistratieve zaken van de kerken. De meeste arrestaties werden des nachts verricht. In Rokycany, een plaats ten Westen van Praag, werd een priester tot gevangenisstraf ver oordeeld wegens het voorlezen van een herderlijke brief. Kort na zijn ar restatie is in zijn pastorie brand uit gebroken. De katholieken hebben zelf het vuur bestreden, omdat naar zij zeiden de autoriteiten geen pogingen deden om het huis te be houden. De katholieken en de com munisten beschuldigen elkaar nu van brandstichting. In het bisdom Budejovice, in Zuid- Bohemen, is het tot ongeregeldheden gekomen toen de politie overdag pro beerde een priester te arresteren. Ka tholieken trachtten de arrestatie te verhinderen. De politie trok zich te- iug, maar kwam 's nachts terug en nam de priester gevangen. De president van de Commissie van de Amerikaanse Senaat Mc Car- ran die een bezoek aan Italië brengt, is dezer dagen door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. Na de audiën tie deelde Mc Carran in een inter view mede, dat „de Paus vertrouwen 1 heeft in de toekomst en dat, of- schoon het communisme op het ogenblik het grootste gevaar in de wereld vormt, de H. Vader er zeker J van is, dat het verdwijnen zal". Mc j Carran voegde hieraan toe, dat Zijne Heiligheid van mening is, dat de eco nomische toestand van Italië nog steeds reden tot bezorgdheid geeft, maar dat de hulp van de Verenigde Staten veel tot de wereldvrede bij- HET BEZOEK VAN GENERALIS SIMO FRANCO AAN PORTUGAL Ter gelegenheid van het bezoek van generaal Franco aan Lissabon vond op het plein Commerce een mi litaire parade plaats. V.l.n.r. me vrouw Carmona, echtgenote van Por tugal's president, mevrouw Franco. Generalissimo Franco en president Carmona, die de parade gadeslaan (Radiografisch overgebrachte foto) De invasie van witte mieren in het Vaticaan SCHROMELIJK OVERDREVEN BERICHTEN. Naar aanleiding van de berichten over een invasie van witte mieren in het Vaticaan, die zelfs een gevaar voor de hoogst waardevolle boeken schat van de Pauselijke Bibliotheek zouden vormen, verneemt het K.N.P. nog het volgende. Deze mieren be vonden zich in de balken van de zoldering van de vertrekken van de Kardinaal-Bibliothecaris, Kardinaal Mercati. Deze vertrekken zijn gele gen boven het geheim archief van het Vaticaan. De balken werden reeds enige maanden geleden dooi nieuw materiaal vervangen. De Va ticaanse bibliotheek zelf zal nooit door ongedierte kunnen worden aangetast, daar al het meubilair van metaal is vervaardigd en de tempe ratuur van deze vertrekken voort durend op 18 gr. gehouden wordt. spannende zitting der algemene ver gadering, waaraan 59 landen deel namen. Equador en India waren de andere twee landen, welke in de Veiligheidsraad gekozen werden. AANWIJZINGEN IN MOSKOUSE PERS Toen na de verkiezing van Joego slavië in de Veiligheidsraad de Sov jet-delegatie verklaarde, dat zij deze verkiezing niet zou erkennen, vroeg men zich af, welke consequenties Moskou zou verbinden aan deze niet- erkenning. Tot nu toe is geen enkele verklaring gegeven, maar er komen wel aanwijzingen uit de Sovjet-pers, waaruit geconcludeerd kan worden, dat het de Russische bedoeling is om in de V.N. te blijven, ondanks de verkiezing van Joego-Slavië. Zowel „Prawda" als „Iswestia" citeren ver schillende reeds eerder afgelegde verklaringen van Molotof en Stalin over het belang der V.N. voor de vrede. Stalin zeide, dat de V.N. een „goed instrument voor de handha ving van de vrede en de internatio nale veiligheid vormen". Volgens de „Prawda" ligt de kracht der V.N. in het beginsel der gelijkheid en niet in het principe van overheersing van landen door sommige andere. De Sowjet-Unie poogde steeds de V.N. de gelegenheid te geven, uit begin sel toe te passen. De mogendheden van het Brits-Amerikaanse blok de den daarentegen het tegendeel en poogden de V.N. te ondermijnen. De „geheime overeenkomst" tussen Joe- go-Slavië en Amerika legde in nog grotere mate de rol bloot die door „de verachtelijke bende van Tito" werd gespeeld. DE BALANS VAN DE HANDEL tussen de Verenigde Staten enerzijds en de landen van West-Europa de rest van de wereld is zodanig uit haar evenwicht dat de Verenigde Staten in hun eigen belang zogoed als in dat van andere landen, moeten proberen om hun invoer zoveel mo gelijk te vergroten. Dat is de voornaamste conclusie uit een rapport dat een groep deskundigen van de Eca, welke in Mei van dit jaar Europa heeft bezocht, aan Paul Hoffman heeft aangeboden. Zoals uit dit rapport blijkt, zullen er nog altijd tal van factoren zijn, welke het herstel van de handel in de weg staan. Het geeft daarvan de volgende opsomming: 1. Een drukkende controle, welke door de regeringen van exporteren de landen wordt opgelegd. (Exports quota's, import-quota's voor essen tiële grondstoffen, exportbelastingen enz.). 2. Het hoge Amerikaanse tarief. Het rapport zegt, dat hoewel de on derhandelingen te Annecy een aan zienlijke verlaging van vele Ame rikaanse tarieven tot gevolg hadden, er nog vele hoge of verbodstarieven gelden voor zeer vele soorten pro ducten. De invoer in Amerika van tal van deze artikelen zou geen con- currentie-gevaar betekenen voor de Amerikaanse productie. 3. De ingewikkelde werking van het Amerikaanse douanestelsel. 4. Het voorschrift dat Amerikaan se overheidsdiensten zoveel mogelijk Amerikaanse goederen moeten kopen. 5. De te hoge prijzen van sommi ge buitenlandse goederen en de ho ge waardering van de valuta van sommige uitvoerende landen. (Het rapport is opgesteld voor de devalua tie). Het rapport bevat niet alleen cri- tiek. Integendeel het geeft een aantal suggesties voor dingen die er gedaan kunnen worden om de in voer in de Verenigde Staten te ver groten. Men acht het wenselijk, dat de Europese regeringen via het interna tionale fonds werken aan een terug keer van de enkelvoudige wisselkoer sen. Het rapport vraagt verenvoudi- ging of afschaffing van de controle op de in- en uitvoer. Het Europese zakenleven dient actieve verkoop campagnes in de Verenigde Staten te ontwikkelen en verspreiding van zijn goederen te verkrijgen. Het dient in Amerika grotere voorraden te onder houden, gedeelten van grote orders onder te brengen bij kleine firma's, die zich groeperen in groter verband, en samen te werken met het Ameri kaanse zakenleven door financiële deelneming op lange termijn in geza menlijke in- en export-ondernemin gen. René Mayer heeft besloten zijn po gingen om een nieuwe Franse rege ring te vormen, op te geven en aan president Auriol om ontslag van zijn opdracht te verzoeken. De radicale financiële deskundige deelde dit be sluit Zondagochtend vroeg mede aan de leiders van de M.R.P. en van de radicale partij. Hij zei dat het hem onmogelijk was gebleken een kabinet te vormen. Zijn falen is het gevolg van een me ningsverschil tussen socialisten en radicalen over de verdeling van de portefeuilles. Thans is de derde kabinetsforma teur bezig om het nog eens te probe ren, n.l. Georges Bidault, voorzitter van de M.R.P. Vele politieke .waarnemers te Pa rijs achten de toestand ernstig en hét houden van verkiezingen in de naaste toekomst onvermijdelijk. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen heeft president Auriol, die Zondag twee lange besprekingen met Her- riot heeft gevoerd, toegegeven, dat er geen andere keus is dan een over gangsregering te vormen, die in func tie zou blijven, totdat verkiezingen kunnen worden gehouden. Op zijn wekelijkse persconferen tie onthulde dr. Koets, dat in de loop van de vorige week van de re publikeinse regering een tweede aide-memoire is ontvangene waarin nogmaals met klem werd aange drongen op het aanvaarden van het voorstel tot concentratie van de Ne derlandse troepen, zoals dit was ver vat in de eerste aide-memoire. Het antwoord van Nederland is, dat het voorstel van de sultan niet in overweging kan worden genomen om drie redenen: ten eerste gaat het dwars in tegen de gemaakte afspra ken, die daardoor in gevaar zouden komen; voorts zou uitvoerig er van het gezag der negara's illusoir ma ken en ten slotte zouden de militaire besprekingen in Den Haag er door worden doorkruist. Ten aanzien van de militaire si tuatie zeide dr. Koets, dat na de plotselinge uitbarsting van tien da gen geleden, toen er te Tretes en na bij Kuningan een aantal doden is ge vallen, er geen ernstige incidenten meer zijn gemeld, ook niet in Oost- Ja va. Vervolgens kondigde de heer Koets twee uitvoerige publicaties van Ne derlandse zijde aan met betrekking tot de bevoorrading der T.N.I. en de kwestie van de politieke en de krijgsgevangenen. INDONESIë BESCHIKT OVER VOLDOENDE VLIEGBENZINE De productie van de oliebedrijven in Indonesië, in het bijzondér die van Zuid-Oost Sumatra, is thans zo ver ontwikkeld, dat Indonesië over vol doende vliegbenzine beschikt, voor de plaatselijke behoeften. Een KLM- Constellation van de Intercontinen tale lijnen tankt op het Bataviase vliegveld Kemajoran Indonesische vliegbenzine, Een en twintig saluutschoten don derden Zaterdagmiddag uit de vuur monden van het Portugese fregat Nu- nostristoa, toen de kruiser van gene raal Franco, de Miguel Cervantes, de baai van Cascais invoer. Duizenden juichten het Spaanse staatshoofd toe, toen hij in de haven van Lissabon voet aan wal zette voor zijn zesdaags bezoek aan Portugal. Onder het afvuren van eenzelfde aantal kanonschoten en het geknal van vuurwerk had Franco zich inge scheept in de baai van Vigo, om zijn eerste officiële buitenlandse bezoek te gaan brengen sinds 1941, toen hij Mussolini ontmoette aan de Italiaanse Rivièra. Het Spaanse smaldeel, be staande uit vier kruisers en een flot- tilje torpedojagers, voer de baai uit onder 't sirenegelöei van zes honderd vissersvaartuigen. Een half millioen Spanjaarden deed hem juichend uit geleide. In de Portugese territoriale wate ren kreeg het Spaanse smaldeel es corte van vier Portugese torpedoja gers. Op de versierde kade werd Franco welkom geheten door de Por tugese president generaal Carmona en premier Salazar. Kort na zijn aan komst sloeg Franco een militaire pa rade van het Portugese leger gade. Vervolgens reed hij met de president in een open auto door de versierde straten naar het paleis Queluz. Car mona heeft tijdens een diner in het Ajuda-paleis, aangericht ter ere van Franco, verklaard dat beide landen een „reserve" moeten vormen van de idealen van orde en sociale disci pline, terwijl Europa zijn wonden likt. Franco is bij decreet tot ere- generaal van het Portugese leger ge maakt. TITO ACHT POSITIE VAN ZUID-SLAVlë NU STEVIGER. Maarschalk Tito heeft verklaard, dat de verkiezing van Zuid-Slavië in de Veiligheidsraad betekent, dat de positie van zijn land nu steviger is. Dit houdt echter niet in, aldus de maarschalk, dat Zuid-Slavië nu ook beschermd is tegen aanvallen. Het land heeft de steun nodig van alle democratische volkeren. Niemand zal, zo meent Tito, oorlog tegen Zuid-Sla vië durven voeren, indien het land de morele steun van de gehele de mocratische wereld heeft. Vijfhonderd partisanen van de Kominform zouden intussen uitge rust met twee tanks en een pantser wagen, in de nacht van Donderdag op Vrijdag van Roemenië uit op Zuid- slavisch gebied zijn doorgedrongen en twee dorpen hebben bezet. Latere berichten melden, dat Zuidslavische soldaten de partisanen naar Roe meens grondgebied teruggedreven zouden hebben. Aan weerszijden zou den doden zijn gevallen. Zuid-Slavië spreekt deze berichten tegen als be lachtelij ke verzinsels KLIKSPAANTJE SPELEN. De Praagse communisten hebben nu de kinderen ook al ingeschakeld in hun spionnage- en verklikkerssys teem. Zij hebben een mooi „spelletje" georganiseerd onder de Praagse kin deren. Zondag hebben n.l. driedui zend kinderen een „verdedigings- spel" gespeeld tegen de „samen zweerders tegen de staat". De leeftijd der deelnemers was van 12 tot 14. In een officiële ver klaring wordt gezegd, dat de kinde ren de omstreken der stad doorzoch ten en „alle waargenomen samen zweerders" bij leger en veiligheids politie aangaven. Gebleken was, dat de kinderen goed kaartlezen geleerd hadden en onder leiding van oudere leden van de jeugdbeweging gebruik konden maken van telefoon en radio zenders. Zij hadden een juiste kijk op de toestand getoond. Volgens goed ingelichte kringen zullen de volgende week handelsbe sprekingen beginnen tussen verte genwoordigers van Nederland en van de bezettingsautoriteiten namens Japan. Zij hebben ten doel vernieuwing van het eind September afgelopen verdrag. VON PAULUS NU WEER IN CHINA? Volgens de radiocommentator Wal ter Winchell zouden de Chinese com munistische troepen, die zich in de buurt van Hongkong bevinden, se dert enige tijd onder bevel staan van generaal von Paulus, die in 1943 te Stalingrad gevangen werd genomen. U.N.O. geeft uitdrukking aan „toenemende bezorgdheid" De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Zaterdag met over weldigende meerderheid uitdrukking gegeven aan haar „toenemende be zorgdheid" over de ernstige beschul digingen. die tegen Bulgarije, Hon garije en Roemenië zijn ingebracht ten aanzien van schending van de be palingen omtrent de mensenrechten in de vredesverdragen. De betrokken resolutie werd aanvaard met 47 te gen 5 stemmen bij 7 onthoudingen. Tegen stemden de vijf Oost-Europe- se landen. Volgens de resolutie heeft de Al gemene Vergadering, daar de rege ringen van de drie genoemde landen weigeren mede te werken aan een onderzoek naar de ingebrachte be schuldigingen, de volgende vragen aan het internatinonaal gerechtshof voorgelegd: 1. Zijn de drie beschuldigde re geringen verplicht de bepalin gen omtrent de mensenrechten in de vredesverdragen ten uit voer te brengen? 2. Wanneer enige partij bij een geschil over deze vredesverdra gen in gebreke blijft een ver tegenwoordiger aan te wijzen bij de verdragscommissie, kan dan de secretaris-generaal van de V.N. dit in haar plaats doen? 3. Is een beslissing van een der gelijke commissie definitief en bindend ter regeling van het geschil? De Algemene vergadering besloot de kwestie tot volgend jaar op haar agenda te laten staan. Een kaJiAtdje... Er wordt soms meer heldhaftig heid vereist om een waarheid aan te nemen dan om ze te bestrijden. Dr A. Adam

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1