Een magistrale rede van dr Olierook voor de K.A.B. Eerste consultatie-bureau van het Wit-Gele Kruis geopend TYPEN STENO4 WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 _<E LEIDSE COURANT PAGINA 3 „SOCIALE RECHTVAARDIGHEID, NU"! Rechtvaardigheid en liefde, peilers van de P.B.O. IN EEN MAGISTRALE REDEVOERING heeft dr. A. A. Olierook, direc- teur van het K.A.B. Ontwikkelings-instituut, gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een loflied gezongen op de tot stand gekomen P.B.O., die, in het licht van sociale rechtvaar digheid, het ochtendgloren is van een nieuwe dageraad. Het was een loflied van zeldzame harmonie in hel derheid, boeiende betoogtrant en meesterlijke voordracht, als een harts tochtelijk beroep op alle goedwillenden om rechtvaardigheid en liefde, de peilers waarop de nieuwe maatschappij moet worden opgebouwd. De voordrachtskunstenaar Joop Biekman bracht enkele voortreffelijke vertel lingen cn de K.A.B.-symphonie, o. 1. v. Jan Gordijn, omlijstte dit alles Zie daar de eerste avond van het winterprogram der Leidse K.A.B. Een avond die uitmuntte door het prachtige programma en helaas! slechts door een gering aantal leden werd bijgewoond. De foyer was en bleef een kille ruimte, nu slechts 200 mensen haar vulden op deze niet naar buiten lokkende herfstavond. De jeugd is ook de „spes Ecclesiae hoop der Kerk". Zij zullen moeten kiezen in de strijd tussen Christus en Zijn vijanden. Op dan, ten strijde voor de sociale rechtvaardigheid en liefde. Wij heb ben onze fierheid en zullen dus haten de dagdieverij en onverschilligheid. Wij zullen arbeiden als denkende mensen, niet als paarden. Zo moeten wij elkaar vinden in binding tussen werkgever en werknemer. Pas dan kan men spreken van de sociale rechtvaardigheid, die we leren in de schaduw van het Kruis, waaraan Hij hing, Die het hooglied gezongen heeft van de rechtvaardigheid en Die Zijn laatste druppel bloed gaf tot liefde voor de mensen. Onder de standaard van Christus zullen we daarom ver der strijden voor: Sociale Rechtvaar digheid, nu! Goede omlijsting. De voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, die ook een welkomstwoord had gesproken, mede tot enkele gees telijken uit de stad, dankte dr. Olie rook voor zijn bezielend betoog. Joop Biekman had vóór de pauze reeds zijn gehoor voor zich ingenomen met een sfeervolle vertolking van Marie Koe- nens novelle „De vierde koning" Na de pauze bracht hij het verhaal van Anton Coolen „De schoenlapper en zijn Weense kindje" en tot slot de overbekende, maar steeds weer boeiende en vrolijke vertelling van Felix Timmermans „de Kistproces- sie" Deze assistent van Anton bweers, die een dépendance van „Ons Leekenspel" in Ruurlo beheert,be schikt over een goede voordracht hoewel soms iets te vlug gepaard aan een enorme mimiek en dictie, waarmede hij het sappige Vlaams en lang niet gemakkelijk voor te dragen Peels dialect zeer goed beheerst. Het publiek toonde zich uitermate dank baar voor deze fijn gekozen cultu rele omlijsting van een prachtige in structieve redevoering, die als leidraad voor het herlezen van de Vastenbrief zeer veel ter overden king en behartiging meegaf. Originele Shakespeare- opvoering „A MIDSUMMER NIGHT S DREAM" door de „Young Vic". „The Young Vic Company", het team van jeugdige Londense spelers, dat ons verleden jaar vergastte op zulk een voortreffelijke opvoering van Shakespeare's „As you like it", is gisteravond in de Leidse Schouw burg teruggekeerd, waar het voor de leden van het Leids Academisch Kunstcentrum wederom een Sha- kespeare-spel ten beste gaf, nl. „A Midsummer Night's Dream". Wij wisten reeds uit de opvoering van verleden jaar, met hoeveel toe wijding en minutieuze zorg de .Young Vic" z'n spel verzorgt, met welk een jeugdig enthousiasme en frisse origf naliteit het gezelschap weet te spe^ len en hoe raak en natuurlijk de karakterisering is der figuren. In de uitvoering van de „Midzomer nachtdroom" hebben de Londenaars hun reputatie van verleden jaar over troffen. Weer was er die doordachte tot in details uiterst verzorgde regie: weer was er het vlotte, levendige spei en die team-geest, welke tot re- sulaat geeft een volkomen op elkan der ingespeeld zijn; weer was de grime gedurfd maar voortreffelijk; weer waren de decors suggestief en toch verbluffend eenvoudig. Maar wat ons ditmaal bijzonder trof was de rijke fantasie, waaruit de origi nele opvatting van de ..fairies" was voortgesproten, en de uitbundigheid van de clowneske „toneelspelers". Wat hebben deze Engelsen dé dartele en speelse geest van Shakespeare uit stekend aangevoeld en hoe raak hebben zij die wonderlijke feeën en elfenfiguurtjes en die snaakse grap penmakers uitgebeeld. Shakespeare spelen :'s lang niet gemakkelijk, maar hier kwam alles even natuurlijk en volkomen tot z'n recht. Waarom zullen wii de afzonderlijke spelers één voor één noemen? Zij waren al len goed, zwakke plekken waren niet te vinden. En als wij Nick Bottom met z'n ezelskop gaan noemen, waar om dan ook niet Titania en Oberon en Puck en al die anderen, die van kleine rollen zulke kostelijke type ringen gaven. Het is zo juist, wat het programma opmerkt, dat het nl. niet van het aantal woorden afhangt of een speler een karakter kan schep pen. De volle Schouwburgzaal heeft genoten van het schitterende spel en z'n bewondering niet onder stoelen en banken gestoken. Aan het eind bloemen voor de dames en een ova tioneel applaus. De leider van het gezelschap, Pierre Lefevre, dankte met enige vriendelijke woorden en hoopte ieder jaar terug te kunnen komen. De zaal onderstreeptê dit laaste met een krachtig applaus. Tot weerziens. Dr. Olierook stelde het devies van Paus Pius XII „De vrede is het werk van de gerechtigheid" als uitgangs punt van zijn betoog, er op wijzend dat de vrede vurig verlangd tij dens de laatste oorlog een wens droom is gebleven. Men ziet met veel grotere belangstelling uit naar het vallen van een atoombom, dan naar het opstijgen van de vredesduif. Ook in ons land, waar zogenaamd vrede zou heersen, is de arbeidsvrede slechts schijn. Er is een onstellende woningnood, er is spanning in de be drijven, de arbeidersgezinnen staan voor finantiële tekorten en het land zit diep in de schuld, waaruit het al leen kan komen door meer te produ ceren en te exporteren bij een sober der leven. Bij dit alles hoort men door de hallen van onze maatschappij de lach schallen van het Communisme. Hoe meer het bankroet dreigt, hoe beter het deze beweging gaat. Laat ons daarvoor waakzaam zijn! Wat is er nodig? vroeg dr. Olierook zich af, om in goede orde een nieuwe maatschappij op te bouwen. Het ant woord luidt: vrede en rechtvaardig heid, zoals de jongste Vastenbrief van ons Episcopaat dat aangeeft en dan speciaal de sociale rechtvaardig heid. Deze bestaat uit het geven aan iedereen wat hem toekomt, dus ook aan de gemeenschap, dus ook aan ge zin. vereniging, Kerk, Staat. De wetten van de gemeenschap drukken zwaar op ons. En voor de nakoming er van wordt wel gezorgd. Maar sociale rechtvaardigheid eist meer dan de wetten eisen en kan niet bestaan zonder een bepaaldé gevende gesteldheid: de liefde. Geen sociale rechtvaardigheid zonder lief de, die geeft zonder eigenbelang, die torenhoog uitrijst boven de rechtvaar digheid, die geeft wat men zelf rech tens mag bezitten, en die een bekro ning is van de rechtvaardigheid. In de Vastenbrief wordt telkens het beoefenen van de rechtvaardig heid beklemtoond. Daar moeten of fers voor gebracht worden. Het is een Christelijke plicht, waarop de Bisschoppen wijzen. Gouden eeuw voor arbeider. Wij staan thans, vervolgde dr. Olierook, voor de gigantische taak een nieuwe maatschappij op te bou wen. De Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie is aangenomen in de Tweede Kamer en daarmede is voor de arbeider een gouden eeuw aange broken, de dageraad van een gebon den economie. Doch dit alles onder één voorwaarde: dat er een leven wekkende ziel onder deze structuur leeft. Want wat baten wetten zonder zeden? We zullen moeten aansturen op sociale rechtvaardigheid bij alle men sen, groot en klein. Als er maar één categorie haar plicht in deze ver waarloost, wordt het een 'mislukking, zoals het ontbreken van een picolo- fluitje in een machtig orkest tussen schallende trompetten een disharmo nie kan veroorzaken. Als men in deze nieuwe structuur van corporaties, ondernemingsraden enz. niet allen meewerkt met verantwoordelijkheid en offerliefde zal alles tevergeefs zijn. En wee ons als deze organisatie zou falen! In het verleden is zwaar gezondigd. Met monsterachtige arbeids-verhou- dingen had men vergeten, dat God de goederen heeft bestemd tot ge bruik door allen. Het Marxisme heeft van deze mistoestand gebruik ge maakt door het staats-eigendom iri de plaats te stellen van het persoon lijk eigendom, doch in de practijk is het staatsbezithet bezit van staats bonzen. Men kan zich afvragen wat erger is: particulier kapitalisme of staats-kapitalisme, als het commu nistische idee werkelijkheid zou worden. Mede-delen en mede-zeggen. Onze arbeiders laten zich echter niet voor dat wagentje spannen. Ons ideaal is zoveel mogelijk bezitssprei- ding van particulier eigendom. Het looncontract is op zichzelf niet onze delijk. maar het zegt: gelijke arbeid gelijke lonen. Doch het grote ge zin mag niet armer leven dan het kleine en alle kinderen moeten de zelfde kansen hebben om klaar te ko men in het leven. Daarom ijveren wij voor de kinderbijslag. Toch heeft het looncontract nadelen en het moet daarom veranderen in een contract van maatschap. Zowel kapitaal als arbeid moeten de vruchten plukken van en aandeel hebben in de onderne ming; de arbeider omdat hij de ar beid levert zoals de ondernemer het kapitaal verschaft. Dan kan de arbei der eindelijk eens gaan sparen voor een duurzaam bezit en het lang be geerde eigen huisje. Sociale rechtvaardigheid eist echter ook medezeggenschap, echter langs de weg van geleidelijkheid. De arbei ders moeten daarbij vertrouwen op hun leiders; Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. De jongeren zijn hierom te benijden. Zij zijn de „spes patriae" en zij moeten meewer ken om straks de taak van de oude ren te kunnen overnemen, voortbou wend op de fundamenten, door pio niers als Poels en Hermans gelegd. Daarom moet het ontwikkelingswerk met kracht worden voortgezet en het dient beschouwd te worden als een essentiëel onderdeel van het K.A.B.- v/erk. R.K. STUDENTENVERENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS" Inauguratie nieuwe leden. Vandaag .was het feest bij de Augustijnen, die hun inauguratie- feest vierden ter gelegenheid van de intrede van een grote groep jon ge studenten. Traditiegetrouw werd de dag be gonnen met een plechtige H. Mis in de St. Lode wij kskerk, opgedragen door de moderator-studentenpastoor prof. dr. H. L. M. van Rooyen. De ze wees in een korte toespraak op de Civitas-gedachte, die het gezel ligheidsleven voor de Katholieke studentenvereniging niet uitsluit doch integendeel de mogelijkheid biedt de doelstelling der vereniging nog meer te benaderen. Na de H. Mis volgde op het „Eigen Huis" aan het Rapenburg een ge meenschappelijk ontbijt. Vanmiddag werd in het Groot Auditorium der universiteit een bui tengewone algemene vergadering ge houden ter inauguratie van de aspi rant-leden. Prof. Barge sprak daar de feestrede uit, waarop wij morgen nader terugkomen. KATHOLIEKE REIS VERENIGING VERGADERDE. Ter opening van het winterseizoen kwam de afdeling Leiden der Katho lieke Reisvereniging gisteravond in vergadering bijeen in café-rest. „In den Vergulden Turk". Een vijf en twintigtal leden waren bijeen ter behandeling van de agenda. Na opening der bijeenkomst met de chr. groet, zeide de voorz.. dat het belangrijkste agendapunt van deze vergadering was de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden door het bedanken van de heren G. van Baal en D. Lub. Nadat de jngekomen stukken wa ren gelezen, deelde de voorz. mede, dat de heer Lub heeft gemeend we gens drukke werkzaamheden zich te moeten terugtrekken uit het bestuur. De heer van Baal, die reeds tal van jaren bestuurslid was, had gemeend zijn plaats aan jongere krachten te moeten overlaten. Reeds enige jaren geleden had de heer v. Baal de wens daartoe te kennen gegeven, doch we gens gebrek aan geschikte knechten was hij telkens aangebleven. De voorz. bracht hartelijk dank aan beide aftredenden, speciaal aan de heer van Baal voor het zeer vele werk voor de Kath- Reisvereniging verricht, waarmede de vergadering instemde. Als nieuwe candidaten stelde het bestuur voor de heren J. Heetveld en G. F. Roelandse, die beiden reeds een en ander voor de afdeling heb ben gedaan. Het ligt in de beoeling genoemde heren te benoemen in een reiscommissie, die het bestuur ter zijde zal staan. Aangezien geen candidatenlijsten waren ingediend, werden beide he ren gekozen verklaard, waarna de voorz. hen hartelijk welkom heette in het bestuur. De heer Driessen bracht vervol gens een verslag uit als voorzitter van de feestcommissie ter voorberei ding van de herdenking van het zil veren feest, dat volgend jaar zal plaats vinden. De heer Driessen zeide o.m., dat de feestviering zeker zal doorgaan, doch hoe groot zij wordt, hangt af van de deelname aan het fonds, dat daarvoor in het leven is geroepen. Een zestigtal personen gaf zich be reids op. doch dat aantal moet min stens diremaal zo groot worden. Daarom hoopte spr„ dat de aanwezi gen propaganda zouden maken voor de deelname. Ook ten aanzien van het a.s- win- terprogramma deelde de heer Dries sen mede, dat verschillende onder werpen van behandeling op het pro gramma staan, waarbij voor jong en oud te genieten zal zijn. Gaarna had de commissie van het winterpro gram echter wenken van de leden om tot een afwisselende samenstel ling te komen. Een geanimeerde discussie volgde hierop, waarna de rondvraag en slui ting volgden. De aanwezigen bleven hierna nof* enige tijd gezellig bijeen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor doctoraal examen Geologie de heer T. v. d. Hammen te Schiedam, voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (F) de heer C. Boer te Amersfoort; voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde (B) de heer F. A. Wiggenraad te Den Haag. Geslaagd voor het apothekers assistentsexamen: de dames M. E. Akkerman: H. Berg, M. de Graaff Han Siok Nio. E. van Lent; J. G. L. Nagelkerke- G. M. Sinke, H. T. M. Sloots. E. C. J. Smeets, J. Jè Stok roos, W. M. van Straaten en M. A. Swank. Wie zich pas veilig voelt als hij getoeterd heeft, Is geen volleerd rijder. Anneliesje kreeg een pakje Als het begin van een geheel nieuw werk voor het Wit-Gele Kruis te Leiden, werd gistermiddag in het bijzijn van verschillende genodigden, in het Wijkgebouw Middelstegracht 129, een consultatiebureau voor zui gelingen geopend, wat de heer J. Kroone, voorzitter, een nieuwe last noemde, welke bij al het andere thans op de schouders van het Wit-Gele Kruis wordt gelegd. Openen echter betekent niets; er moet blijvende medewerking zijn in geheel Leiden, dat ver ten achter is gebleven op het gebied van zuigelin genzorg, welke achterstand zo spoe dig mogelijk moet worden ingelopen, vandaar de opening van dit bureau. Dr. C. Zijerveld ging in gedachten naar 1892, toen in Parijs het eerste consultatiebureau werd geopend. Men kon toen niet bevroeden dat dit zon enorme evolutie teweeg zou brengen, want „wie gaat er nu met een gezond kind naar de dokter!" Toch is door dat „met een gezond kind naar de dokter gaan" de zuige lingensterfte van 20 in 1860 tot nog geen 3 tegenwoordig gedaald. Spr. noemde op dit gebied verschil lende verbeterde opvattingen, mede door de praenatale en natale zorg, moedercursussen enz., en onder scheidde in het werk van de con sultatie bureaux twee delen: het ad vies van de medicus en het huisbe zoek van de zusters. Dr. Zijerveld bracht ten slotte dank aan alle medewerkers, voor de tot standkoming van dit bureau. Dank aan prof Gorter, die een zeer bekwame assistente, dr. Papama- theaki, voor dit werk beschikbaar heeft gesteld, aan de moeder-overste van het St. Elisabeth-ziekenhuis, voor de steeds ondervonden mede werking, aan de zusters, die jaar in jaar uit hun wijk verzorgen, en niet het minst aan zuster Kampchöer. De heer Kroone voegde hier zijn complimenten aan toe en liet ver volgens de eerste moeder, die dit bureau bezocht, binnenkomen, om haar baby Anneliesje van Deuzen een gebreid pakje te schenken en voorspoedige groei toe te wensen. Reeds op deze eerste middag kwa men er zeven moeders de kinder arts consulteren. Een verheugend begin, dat wijst op het grote gebrek aan dergelijke bureaux! Mr. F. van der Bruggen, directeur van het Wit-Gele Kruisbureau, Zuid Holland, sprak over het schriele ke reltje, dat de afdeling Leiden tot voor een half jaar was, en over de stevige kerel, die er plots uit ge groeid is. Dit alles in vijf maanden, waarvoor het zeer actieve bestuur bijzondere dank toekomt, speciaal aan de heer Kroone. De voorzitter wees echter alle dank voor hem persoonlijk van zich af, er op wijzend dat heel het be stuur tezamen dit resultaat bereikt had. Het moet echter nog veel beter worden; het aantal leden van 16, vijf maanden geleden, moet aan het einde van dit jaar minstens tot 1016 zijn uitgegroeid en het moet zelfs zo zijn, dat iedere katholiek, al thans ieder katholiek gezin in Lei den, lid is van het Wit Gele Kruis. Pas dan kan er vruchtbaar worden gewerkt. Behalve de genoemden, bevonden zich onder de aanwezigen, de eerw. zuster Sebastiana, moeder-overste van het St. Elisabeth-ziekenhuis, zuster Eustachia, dr. Papamatheaki, zuster Kampschöer, zuster van Ditz- huyzen en de heren Pley en Dupont van de Sociale Dienst. Nadat thee geserveerd was, werd een rondgang gemaakt door het gebouw, waarin de moeders reeds geholpen werden en dat door zijn prettige inrichting een keurige indruk maakte. Hedenmiddag vond in het Wijk gebouw Oostdwarsgracht 14 eenzelf de, zij het minder officiële, plechtig heid plaats. 10 v. syst. blind rhytm, 2—3 maanden klaar. Amerik. methode Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANT80EN 65 TEL. 26558 HULDIGING YAN PATER BOOMS DOOR DE DERDE ORDE Er was een echte Franciscaanse stemming in het St. Antoniusclub- huis, toen de leden van de Derde Orde daar Maandagavond waren samengekomen om hun directeur, Pater Booms OFM te huldigen met z'n gouden kloosterjubilea. Toen de jubilaris, vergezeld van pastoor N. Loohuis, zijn intrede deed klonk een blij welkomstlied hen tegen. De heer P. Klein, prefect van de Derde Orde memoreerde de grote verdiensten van pater Booms als di recteur en sprak de wens uit, dat hij nog heel veel jaren directeur van de Communiteit Hartebrug zou mogen zijn. Namens de leden bood hij een envelop met inhoud aan, waarvoor pater Booms zelf het doel kon be palen. Verder een boekwerk, een kist sigaren en nog enkele artikelen voor dagelijks gebruik. Spr. vertelde hoe de giften en zelfs vorstelijke bij dragen op spontane wijze hiervoor gegeven waren, hetgeen de vertol king is van de sympathie voor hun directeur. Filmmaatschappij Gofilex draaide een film over priesteropleiding en wijding, toegelicht door pater A. Spruyt. Tijdens de pauze werden alle aanwezigen verrast met een foto van pater directeur. De meisjes van de Jeugd Derde Orde brachten een revue voor het voetlicht getiteld „Eigen teelt", waar in pater Booms menigmaal in het zonnetje werd gezet. Afgewisseld door volksdansjes, onder leiding van Evert Castelein, hadden de- meisjes na hun prestaties een warm applaus in ontvangst te nemen. Aan het einde van de avond dank te pater Booms voor al hetgeen hem was geboden. Na het zingen van „m'n Vader is een edelman" ging de grote Fran ciscaanse familie naar huis. Over de uitstekend verzorgde avond waren allen hoogst voldaan. GEMEENTERAAD. Op de agenda van de a.s. gemeen teraadsvergadering staan nog de vol gende voorstellen. Rijnlands boze plannen. B. en W. stellen voor een (reeds verzonden) bezwaarschrift goed te keuren, dat,gezonden is aan de Prov. Staten tegen het ontwerp-reglement voor het Hoogheemraadschap Rijn land, regelende de heffing op ge bouwde eigendommen. De argumenten, welke voor de heffing van een omslag van ge bouwde eigendommen worden aan gevoerd, hebben B. en W, met be trekking tot deze gemeente niet overtuigd, dat het in de omslag be trekken van die eigendommen een eis van billijkheid kan worden ge noemd. Immers deze gemeente heeft niet een evenredig belang bij de beheersing van de waterstand, aangezien de stad als boezemstad is aangelegd en bij uitbreidingen met zodanige aanleg wordt voort gegaan. Uit dien hoofde heeft deze gemeente zich belangrijke offers moeten getroosten en staan nog be langrijke uitgaven te doen. Verder heeft de gemeente door de aanleg van een centrale riolering en de oprichting van de rioolwaterzuive ringsinrichting zeer belangrijke be dragen ten koste gelegd ter voor koming van de verontreiniging van het boezemwater, terwijl de exploi tatie van genoemde inrichting de gemeente jaarlijks ƒ32.000.kost. Grond-aankoop. Aan de Lage Morsweg kunnen per celen wei- en teel land worden ge kocht. groot 2.99 24 h.a„ voor de prijs van 1.60 per m2. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan, evenals tot de aankoop van een perceel teel land, groot 1.05.55 h.a., voor f 0.70 per m2.. en een perceel teelland, groot 1.26.35 h.a.. voor de prijs van 0.75 d. m2„ beide percelen liggende in de Bos- en Gasthuispolder (uitbrei dingsplan Zuid-West). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Rudi Christiaan, z. van C. J. Visser en C. Veldhoen; Jan. z. van J. Hakker en J. M. J. Neute boom; Ruud. z. van T. van Leeuwen en J. van Leeuwen; Jacomina Mag- dalena, d. van R- Keij en J- N. Hoek; Anneke Elisabeth, d. van W. B. van Bemmel en A. H. Griffioen. Overleden: S. Dannijs, wed. van A. Burggraaf 83 jaar; H. Braxhoven, huisvr. van J. W. van den Wijngaard 67 jaar; J. Teske, huisvr. van J War- ring 48 jaar; J. Devilee, man. 44 j, LAATSTE BERICHTEN Enorme goudsmokkelarij ontdekt De z.g. Schiphol-groep van de re cherche bij de rijkspolitie is een enor me goudsmokkel op het spoor geko men. Reeds 9 maanden geleden wer den de eerste feiten vastgesteld er rees het vermoeden, dat een interna tionale bende van goudsmokkelaars staven goud en gouden munten per vliegtuig vervoerde van het ene land naar het andere. Het ging over grote bedragen, want af en toe werden par tijen van meer dan 100 kg. goud tege lijk vervoerd. Men koos de route over Schiphol om aan het vervoer een le gaal tintje te geven Op Schiphol kon men n.l. papieren krijgen, omdat uit de gegevens niets bleek, waarop een bewijs van in Nederland gepleegde strafbare feiten kon worden gegrond. Ten slotte heeft men de Franse po litie ingelicht, welke tot enkele ar restaties is overgegaan. De achter grond van deze goudsmokkelarij kon de Nederlandse politie niet achter halen. Zit er politiek achter of is het een gewone internationale smokkel- affaire? Wij komen er morgen uitvoe- OORZAAK VAN BRAND IN ELECTR. CENTRALE TE AMSTERDAM. De technische staf van het ge meentelijk energiebedrijf heeft vast gesteld, dat de oorzaak van de brand in de electrische centrale aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam slui ting geweest is in transformator no. 1. De wikkelingen in deze transfor mator moeten worden vernieuwd en deze reparatie kan zeer lang duren. De directeur van de ce"ntrale acht het niet uitgesloten, dat hiervoor een jaar nodig zal zijn. HET JONGSTE DORP IN NEDERLAND. Het dorp Kraggenburg in de Noord- oost-polder heeft dezer dagen zijn bouwprogramma voor dit jaar vol tooid. In ongeveer vier maanden tijds is een honderdtal woningen gebouwd, benevens twee winkelhuizen, een schoolgebouw met zes lokalen en een landbouwsmederij. De smid was de eerste bewoner van het dorp. In de loop van deze week zullen de huizen alle worden betrokken, zodat men dan een inwonertal heeft van onge veer 400. Het ligt in de bedoeling Kraggenburg uit te bouwen tot een gemeente van 4 a 5000 inwoners. SCHEEPSBERICHTEN POELAULAUT, 18 Oct. van Bata via naar Cheribon; RIJNKERK, 19 Oct. te Genua; TALISSE 19 Oct. van Rotterdam naar Batavia; TERNATE, pass. 18 Oct. 1 uur Ouessant, wordt 19 Oct. 17 uur aan de Hoek van Hol land verwacht; KOTABAROE. 18 Oct. van Djeddah: WATERMAN, pass. 18 Oct. 22 uur Maladiven; WIL LEM RUYS, pass. 18 Oct. 22 uur Ouessant. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te tien uur). KOELER. Voor de Waddeneilanden en de kustgebieden van Friesland, Holland en Zeeland: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Iets koeler. Voor het 'overige gedeelte van het land: Vannacht vrij koud en overwegend droog met een ma tige tot zwakke wind uit Zui delijke richtingen. Morgen over dag wisselend bewolkt met en kele verspreid optredende re genbuien en iets koeler dan van- Toestand op Java blijft gespannen VUURGEVECHT BIJ BUITENZORG Hedenmiddag om 12 uur heeft de Nederlandse militaire woordvoerder verklaard, dat de toestand in Oost- Java niet veranderd is. Nieuwe inci denten werden in de afgelopen 24 uur niet gerapporteerd, hoewel „kou de infiltraties" doorgang vonden.' Mogelijk zullen de laatste verklarin gen van de Sultan de toestand in de toekomst ongunstig beïnvloeden, doch op dit ogenblik wijst niets op een oplaaiing van de guerilla-strijd. Verder wees de woordvoerder er op, dat de gebeurtenissen ten Zuiden van Cheribon en het heden gemelde inci dent ten Zuiden van Buitenzorg to nen, dat de toestand in Oost-Java niet alleen de aandacht vraagt. Aneta vernam, dat 30 km. ten Zuiden van Buitenzorg een Nederlandse patrouil le in vuurgevecht geraakte met strijdgroepen van de communistisch georiënteerde brigade Tjitarum van de 17 Augustus-divisie. Hierbij wer den 10 leden van deze strijdgroep gedood, 17 gevangengenomen en een groot aantal wapens, munitie en do cumenten door de Nederlanders buit gemaakt. De Nederlanders leden hierbij geen verliezen. Volgens het politiek overzicht blijft de toestand gespannen. Met grote belangstelling hebben Nederlandse kringen te Batavia ken nisgenomen van het bericht uit Den Haag, volgens hetwelk Sukarno de republikeinse delegatie deed weten, dat hij alles zal doen, wat in zfjn ver mogen ligt. om de huidige moeilijk heden inzake de militaire toestand uit de weg te ruimen. Zij wezen op het merkwaardige verschil in de repu blikeinse houding in Den Haag en in Indonesië: in Den Haag hebben dr. Drees en drs. Hatta een onderhoud en in Indonesië worden verklaringen afgelegd, die ernstige gevaren ople veren voor de gunstige sfeer in Den Haag. Op een vraag van de corres pondent van Aneta te Djogja aan de waarnemende republikeinse minister van voorlichting, welke houding de republikeinse regering thans heeft aangenomen in verband mot de toe stand in Oost-Java, antwoordde deze: „De regering heeft de nodige maat regelen getroffen en zal niet toelaten, dat leden van haar strijdkrachten, alsmede de civiele ambtenaren in het bijzonder in Oost-Java worden ach terna gejaagd en gevangengenomen om tenslotte vernietigd te worden." Abdulgani zeide, dat de huidige crisis haar oorsprong heeft in sabotage in kringen van lagere en middelbare machthebbers in de Nederlands-Indo nesische bestuursapparaten. „Hierme de heeft de Nederlandse regering re kening gehouden, toen zij het poli tieke beleid van RoyenLovink bo ven dat van BeelSpoor stelde". Ab- dulani was van mening, dat de Ne derlanders „niet het minste begrip van de toestand hebben", hetgeen hij bewezen achtte door het feit, dat gis teren de Nederlandse militaire woord voerder „berichten lanceerde, volgens welke de bestaande spanning loos alarm was, waarvan de republiek op hef maakte. Abdulani zeide open oog te hebben voor de moeilijkheden van de Nederlanders, „wier grootste pro bleem het is de buitenwereld en ons volk aan het verstand te brengen, dat hun ^handelingen geenszins „kolo niaal" zijn, dat zij evenmin de demo cratie negeren en dat zij hun belof ten nimmer hebben geschonden". Daar blijkens het communiqué van de Unci, dat gisteren werd gepubli ceerd, heden drie militaire adviseurs var. de Unci, die in Oost-Java een onderzoek hebben ingesteld, te Bata via zullen terugkeren, kan verwacht worden, dat de Unci dezer dagen haar appreciatie van de toestand in Oost- Java zal bekendmaken. Dit zou voor de eerste maal sedert het „staakt de vijandelijkheden" zijn, dat zulks ge schiedt. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 12 Oct. Vee To tale aanvoer 4442 stuks, waarvan 500 vette koeien en ossen, 2012 stuks ge- bruiksvee, 416 graskuveren, 260 nuchtere kalveren, 518 biggen, 11 veulens. 195 paarden, 261 schapen 131 bokken, 122 varkens. Prijzen per stuk: kalfkoeien le soort f 825, 2e soort f 700, 3e soort f 575, melk koeien f 825, f 700, f 575, varekoeien f 525 f 400, f 350 vaarzen f 550, f 450 f 350; pinken f 450 f 350, f 275 graskalveren 250.' 180. 80 big gen f 38. f 33, f 28. hitten f 700, f 560, f 425, werkpaarden f 800 f 680 f 520. Prijzen per kilogram: slacht- paarden f 1,40, f 1,30, f 1,10. WOERDEN, 19 Oct. Kaas. Op de kaasmarkt werden aangevoerd 290 partijen. Prijzen: le soort 1.95—2.03 2de soort 1.861.93, zware 2.08, extra zwars 2.14, De handel was matig. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3