S)e £<2kW0ot4/Ya/nt V «Angstig" Algemene Missie-Zondag Geruststellende geluiden over Oost-Java Koning Leopold accoord met 55% Joego -Slavië mag niet in de Veiligheidsraad Directeur: C. RL VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. 11815 Zal de olie op de Oost-Javaanse golven helpen? Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., i 4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 IN een te Hannover gehouden voor dracht over het onderwerp „Angst voor het leven als ziekte" stelde dr. D. Helmut Thielicke, professor in de. theologie te Thübingen, vast, dat een enquête onder jonge mensen had uit gewezen, dat 60% van hen op de vraag „hoe zij tegenover het leven stonden" geantwoord hadden met „angstig". De gedachte, dat een zo groot per centage jonge mensen angstig tegen over het leven staat, wekt bij ons allen een gevoel van angst op. Het is beangstigend, dat de jeugd, die het leven niet zorgeloos maar wèl blij en optimistisch moest inzien, „angstig" tegenover dat leven staat! En het is zo verklaarbaar. Al denkt men alléén maar aan het probleem van huisvesting. En daarnaast zijn er nog zo véle andere realiteiten, die het perspéctief van de toekomst donker dreigend omwolken. En toch: als de ouderen, ondanks alles, moeten zoeken naar de zon zijde in het leven, dan moeten dat zéker de jongeren doen. En zij kun nen dat, dank zij hun jeugd, met een grotere kans op succes. Zoek de zon-zijde in het leven. Dit moet vooral in een tijd als deze ons devies zijn een devies, dat voor ieder naar gelang van de omstandigheden, waarin hij leeft moet worden geconcretiseerd. Hier hebben allen, die leiding heb ben te geven aan de jeugd, aan de jongeren, een hoogst belangrijke taak, voor welker goede, vruchtbare vervulling een eerste voorwaarde is, datzij zelf in eigen leven de zon zijde hebben gevonden en daarin hun leven hebben gezet! Zondag 23 October a.s. wordt in de gehele Katholieke wereld de Missie-Zondag gevierd, de dag waar op de Paus aller gebed en offer vraagt voor de bekering der heide nen. Er zijn niet minder dan 1.300.000.000 niet-christenen, welke aantal steeds groter wordt, omdat het aantal ge boorten in de heidenwereld het aan tal bekeringen verre overtreft. Mensenwerk staat hier dus mach teloos tegenover, alleen God kan op bijzondere wijze uitkomst geven voor de bekering van zovelen, die Hem nog niet kennen. Daarom het dringend verzoek aan alle katholieken van Nederland om op de Missiezondag te communiceren en veel te bidden voor de bekering der heidenen en daarnaast ook een geldelijk offer te schenken om het werk der missionarissen, die dik wijls in zo zware omstandigheden moeten werken en alles over hebben, ja zo nodig ook hun leven geven voor het bekeringswerk, mógelijk te maken. Maar bedenk het wel: het gebed is hoofdzaak en de aalmoes helaas noodzaak. Het gebedsplaatje, dat op deze dag aan U wordt uitgereikt, zal U hierbij helpen. Geef het missiewerk uw geregelde steun en wel in hoofdzaak door het lidmaatschap van de drie Pauselijke Missiegenootschappen: H. Kindsheid, Voortplanting des geloofs en St. Pe trus Liefdewerk. LANDINGSVAARTUIG MET TWEE MENSEN OP DRIFT. De zeesleper „Zwarte Zee" heeft gisteravond op de Noordzee op 47.35 gr. Noorderlengte, 6.51 gr. Wester breedte, zijn sleep, het landingsvaar tuig „Ballam", verloren. Het vaar tuig, dat twee mensen aan boord heeft, is thans op drift. Aan schepen is telegrafisch verzocht naar dé „Bal- lam" uit te kijken. De loodsdiensten voor de Nieuwe Waterweg en IJmuiden hebben, hun werk gisteravond tegen middernacht gestaakt wegens het stormachtige weer. Dit is de eerste maal in deze herfst, dat de loodsboten niet uitva ren. Republikeinse delegatie is optimistisch ORESIDENT SUKARNO heeft de republikeinse delegatie ter R.T.C. er van in kennis gesteld, dat hij al het mogelijke zal doen om de be staande moeilijkheden met betrekking tot de militaire situatie opOost- Java uit de weg te ruimen, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. in leidende kringen van de republikeinse delegatie. Men verklaarde in deze kringen er van overtuigd te zijn, dat een vredelie vende oplossing zou gevonden worden, en zeide dat men minder pessi mistisch was over de ontwikkelingen op Java dan de sultan van D jog ja. Men voegde hieraan toe dat ge zien de verhoudingen ter conferen tie de opmerking van de sultan met betrekking tot de mogelijkheid van een derde Nederlandse militaire ac tie te somber was. Zij vestigden de aandacht op het feit, dat minister Drees een ontmoeting had met vice- president Hatta, bij welke gelegen heid de stand van zaken ter confe rentie werd besproken en tevens de militaire situatie op Java een onder werp van bespreking was. Dergelijke ontmoetingen op het hoogste niveau worden in republi keinse kringen veelvuldiger ver wacht, nu de conferentie zich be weegt naar het stadium der defini tieve beslissingen. Men gaf in repu blikeinse kringen toe, dat er in In donesië nog steeds niet voldoende begrip bestaat voor de sfeer van toenadering, die overheerst op de R.T.C. en dat alles in het werk moet worden gesteld om dit begrip tot stand te brengen, ofschoon de moei lijkheden bij de nieuwsoverbrenging en verspreiding in sommige delen van Indonesië dit niet gemakkelijk maken. Men was echter van gevoe len, dat zodra volledige informaties met betrekking tot de resultaten van de conferentie zouden doordringen in alle gebieden van Java en Suma tra, dit niet zou nalaten invloed uit te oefenen, in het bijzonder wan neer wellicht binnen enige dagen positieve resultaten kunnen wor den gemeld. Met betrekking tot de oorzaken van de huidige ontwikkeling op Ja va verklaarden republikeinse dele gatie-leden, dat in het bijzonder de situatie rond Surabaya het resultaat was van een aantal misverstanden, terwijl naar hun mening een bijko mende factor zeker was, dat Neder landse autoriteiten in sommige delen van Java minder begrip en tact toonden dan de Nederlandse autori teiten in Batavia. Zij erkenden ech ter, dat de situatie moeilijker en meer gecompliceerd is geworden door de problemen van ravitaillering van het republikeinse leger in som mige gebieden, welke problemen de ze republikeinse legereenheden dwin gen zich te verplaatsen omdat door stationnair te blijven zij een te zwa re belasting zouden vormen voor de welvaartsbronnen van de bevolking. GEEN GUERILLA-OPLEVING. Een officieel woordvoerder van de Nederlandse Strijdkrachten verklaar de gisteren, dat er geen sprake is van een plotselinge opleving van de guerilla-activiteit in Oost-Java, waarvan melding werd gemaakt in buitenlandse persberichten. Wel werd enkele dagen geleden een order on derschept, die was opgesteld op het hoofdkwartier van de guerilla's in Oost-Java, waarin opgewekt werd de strijd te hervatten. Blijkbaar als ge volg van deze order zijn enige inci denten voorgekomen, drie in totaal in de afgelopen week, maar deze zijn niet van dien aard geweest, dat ge sproken kan worden van een alge hele opleving der gevechten. De woordvoerder verzekerde ver der, dat de plaatselijke Nederlandse comm'andanten nog steeds voortgaan met het zoeken van contact met de T.N.I.-commandanten. De bewering van de Sultan van Djokja, dat de Nederlandse troepen uit bepaalde gebieden worden teruggetrokken zonder de T.N.I. te waarschuwen, sprak hij tegen. Verder gaf hij een verklaring voor de republikeinse be wering, dat de Nederlanders verster- VISSERSCHEEPJE OP DIJK TE WESTKAPELLE GEWORPEN Maandagmorgen is het visseTs- scheepje „Vlissingen 20" dat in de nacht van Zondag op Maandag ter visvangst was uitgevaren maar op zee moeilijkheden kreeg doordat een visnet in de schroef verward was ge raakt waardoor het scheepje stuur loos op de dijk bij Westkapelle werd geworpen. De uitgezonden noodsei nen werden niet opgevangen. De bemanning heeft inmiddels het scheepje verlaten. kingen zouden hebben gestuurd naar bepaalde gebieden in Oost-Java. De oorzaak daarvan ligt in het feit, dat door het terugtrekken van de Neder landse troepen uit bepaalde gebie den eenheden zijn vrijgekomen, die uiteraard ergens moeten worden on dergebracht in afwachting van hun definitieve bestemming. Daardoor ontstaan hier en daar natuurlijk concentraties. Dat volgens een be paald plan zekere gebieden zijn ver sterkt met nieuwe troepenzendingen, sprak de woordvoerder ten stelligste tegen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandse minister-president, dr. Drees, voorzitter van de Ronde Tafel Conferentie, in zijn ministerie aan het Plein 1813 een onderhoud gehad met de republikeinse vice-pre sident en voorzitter van de republi keinse delegatie, drs. Mohammed Hatta. Naar men mag aannemen is bij dit onderhoud ook de situatie op Java ter sprake gekomen. Frankrijks kabinetscrisis De crisis in Frankrijk gaat onver stoorbaar verder. Na het aftreden van premier Queuille heeft, zoals be kend, de socialist Jules Moch het ge probeerd, maar ook hij heeft het bijl tje er bij neergelegd. De president Vincent Auriol heeft zich daarna ge wend tot de Katholieken, maar de zen bedankten voor de eer. Toen keerde de president naar de radica len terug en vroeg Queuille weer. Deze hield echter voet bij stuk en weigerde. Het laatste nieuws is, dat de radicaal Rénè Mayer zich in prin cipe bereid verklaard heeft een nieuwe regering te vormen. Zal hij het halen? DE ITALIAANSE KOLONIëN. De sub-commissie voor de voorma lige Italiaanse koloniën van de poli tieke commissie der Algemene Ver gadering der V.N. heeft gisteren met 12 tegen 8 stemmen en één onthou ding de aanbeveling goedgekeurd, dat Italië het beheer over het voor malige Italiaans Somaliland zal krij gen. De Oost-europese en de Arabische staten met Pakistan waren tegen het voorstel, terwijl India zich van stem ming onthield. BRAND IN ELECTRICITEITSCEN- TRALE TE AMSTERDAM Om streeks 10 voor negen is Dinsdag avond brand uitgebroken in de Elec- triciteit Centrale Oost aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam, waardoor eni ge stadswijken in het donker kwa men te zitten Tevens kwam 't Gooi zonder stroom zodat de beide Hil versumse zenders uitvielen. D( Amsterdamse brandweer tijdens het blussingswerk. Bij lager percentage keert hij niet terug |"\E BELGISCHE eerste minister, Gaston Eyskens, die gisteren is te- ruggekeerd van zijn bezoek aan koning Leopold te Pregny, heeft gis teravond meegedeeld, dat de koning accoord gaat met een meerderheid van 55% bij de voorgestelde volksraadpleging. Dit is het percentage, dat door de liberalen is voorgesteld. Zoals bekend eisen de socialisten, dat de koning 66 procent van het totaal der stemmen behaalt om op nieuw zijn prerogatieven te kunnen uitoefenen. KONINGSKWESTIE DIENT TE WORDEN OPGELOST. Op de persconferentie van gister avond zeide Eyskens, dat hij in zijn onderhoud met de koning uiteengezet had, dat de regering het noodzake lijk acht, zonder verwijl het konings- vraagstuk op te lossen. De regering heeft te dien einde haar goedkeuring gehecht aan de organisatie van een volksraadpleging, die een zuiver con sultatief karakter zal dragen en er slechts toe zal strekken, de koning en de wètgevende Kamers in de ge legenheid te stellen met volledige kennis van de gezindheid der bevol king een uitspraak te doen. De eerste „Uitdaging der Sovjet-Unie', zegt Wisjinski ANDREJ WISJINSKI, de Sowjet-ruissische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op een persconferentie te Lake Success zijn eerste persconferentie als minister verklaard, dat iedere poging om Joego-Slavië in de Veiligheidsraad te brengen „een ernstige verslechte ring van de betrekkingen tussen Oost en West" zal veroorzaken. Wisjinski verklaarde, dat een dergelijke stap tot complicaties in de Verenigde Na ties zou leiden en haar basis zou ondermijnen. Hij noemde iedere steun aan Joego-Slavië's poging om een zetel in de Veiligheidsraad te verkrij gen „een uitdaging van de Sowjet-Unie" en verklaarde, dat de verkie zing van Joego-Slavië in de Raad niet als wettig of rechtvaardig zal wor den erkend. „De Sowjet-Unie zal zich nooit ver zoenen met een dergelijke schending van het Handvest der Verenigde Na ties", zo zeide Wisjinski. Op de vraag of de Sowjet-Unie de candidatuur van Joego-Slavië twee jaar geleden wel zou hebben gesteund en zo ja, waarom nu dan niet, ant woordde de Russische minister, dat de Sowjet-Unie altijd een candida tuur op geografische basis, die ge steund werd door de meerderheid der landen van het betrokken gebied, zou steunen. Gevraagd om een commentaar op de mening, dat Joego-Slavië een ze tel in de Veiligheidsraad wenst op grond van zijn rol in de oorlog, ant woordde Wisjinski: „Andere landen, waaronder Tsjecho-Slowakije hebben ook het hunne tot de oorlog bijgedra gen". Men vroeg Wisjinski voorts, of de Sowjet-Unie zou weigeren langer zit ting in de Veiligheidsraad te nemen, als Joego-Slavië gekozen werd. Wisjinski antwoordde, dat de ver kiezing van Joego-Slavië niet als wet tig zou worden erkend; de Sowjet- Unie zou echter niet te vpren aan kondigen, wat zij voornemens is te doen. MAARSCHALK TOLBOECHIN OVERLEDEN. De Russische maarschalk Tolboe- chin, die tijdens de oorlog bevelheb ber aan het Oekrainse front was, is Maandag na een langdurige ziekte overleden. Hij zal op het Rode Plein te Moskou begraven worden. „Hij was een trouwe zoon van de com munistische partij". Tolboechin is 55 jaar oud gewor den. Van boerenzoon is hij van ge woon soldaat in het tsaristische le ger opgeklommen tot de hoogste rang in het rode leger. Hij nam deel aan het ontzet van Stalingrad en rukte Roemenië, Bul garije en Hongarije binnen. AMNESTIE IN WEST-DUITSLAND. De ministers van justitie der elf Westduitse staten zijn het gisteren eens geworden over een amnestie, waaronder alle gevangenisstraffen beneden een half jaar en geldboeten beneden 5.000 Mark komen te ver vallen. De amnestie is voorgesteld door kanselier Konrad Adenauer. minister heeft de koning er tevens van op de hoogte gesteld, dat de re gering het verkieselijk acht bij het organiseren van de volksraadpleging haar toevlucht te nemen tot stem ming per arrondissement, zoals het geval is bij de wetgevende verkiezin gen, teneinde op deze wijze een juist inzicht te krijgen van de gezindheid ten aanzien van de vorst in de ver schillende landsdelen. Door de eerste minister geraad pleegd omtrent de draagwijdte van de „onbetwistbare meerderheid" waarover de koning wenst te be schikken om de uitoefening van zijn prerogatieven te hernemen, heeft de koning geantwoord, dat hij slechts met een inachtneming van 's lands belangen de gegevens zou beoordelen, welke de volksraadpleging zou ople veren, en dat hij zich hiernaar zal schikken. De koning voegde hieraan toe, dat het percentage der stemmen niet het enige beoordelingscriterium kan uitmaken, maar dat hij er geens zins aan dacht de uitoefening van zijn prerogatieven weder op te ne men, indien het getal gunstige stem men niet een minimum van 55% der geldige stemmen bedroeg. De eerste minister heeft de koning medegedeeld, dat dadelijk na de volksraadpleging de uitslag ervan aan de koning, aan de regering en aar het parlement zal worden medege deeld, opdat deze onmiddellijk kun nen onderzoeken in hoeverre deze kan bijdragen tot een oplossing van de koningskwestie. De eerste minister heeft verklaard dat, indien het parlement het wets ontwerp houdende de instelling van een volksraadpleging goedkeurde, de regering voornemens is zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking daar van over te gaan. De Belgische premier sprak ten slotte de hoop uit, dat de volksraad pleging in een rfeer van kalmte en waardigheid en in een geest van eer bied en ontzag voor koning en dy nastie zou plaats hebben. Mr. B. R. CANNEMAN BURGEMEESTER VAN HOORN. Benoemd is tot burgemeester van de gemeente Hoorn mr. B. R. Can- neman, chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in deze provincie. Mr. Canneman. werd 1909 geboren in Den Haag en studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1936 promoveerde. Zen (LcPi>ie.itje Het is niet genoeg, zich democra tisch te noemen, om de zaak der de mocratie te dienen. Ramp in Guatemala Eist duizend doden Sedert vorige week Woensdag zijn zoals reeds gemeld, verscheidene streken van de Middenamerikaanse republiek Guatemala door wolk breuken geteisterd. Meer dan dui zend personen zijn gedood, voorna melijk door het instorten van lemen huizen. Verscheidene steden staan onder water, waardoor Vü.OOO mensen dakloos zijn geworden. De weg- en spoorverbindingen zijn verbroken en aan. de bananen-, koffie en cacao plantages in het Noorden en Zuiden van het land is zware schade toege bracht. De voedseltoestand in de hoofdstad Guatemala, een stad met 260.000 inwoners, is ernstig. Door het uitvallen van het weg- en spoor verkeer kunnen geen nieuwe voor raden worden aangevoerd. Het her stel zal minstens twee weken in be- "ag nemen. De regering van Guatemala heeft aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verslag uitge bracht over de catastrofe. Hierin wordt verklaard, dat volgens de eerste berichten de schade van „rampzalige afmetingen" is. De re gering van Guatemala overweegt het internationale Rode Kruis om hulp te vragen. Volgens het State Departement wordt in het rapport de schade op zes millioen vijfhon derdduizend dollar geschat en de schade aan de oogst op acht mil lioen. Aan kleren, medicamenten en andere hulpgoederen is groot gebrek. Guatemala heeft de Amerikaanse autoriteiten om een vliegtuig ver zocht voor het ophalen van mensen, die van de buitenwereld ztfn afge sloten. Hierbij bevinden zich 26 Amerikaanse toeristen. Een Ameri kaans amphibievliegtuig met des kundige van het Rode Kruis en een dokter is reeds vertrokken. Praag eist eed van trouw Van alle Tsjechoslowaakse priesters Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft bekend gemaakt, dat van alle Tsjechoslowaakse priesters geëist zal worden, dat zij na 1 November de eer van trouw aan het „volksdemo- cratisc-he regiem" afleggen. Zij zullen dit moeten doen om hun honoraria van de staat te krijgen. Het kabinet keurde gisteren een aantal besluiten goed, waarbij de nieuwe kerkwetten, die verleden week Vrijdag door de Nationale Vergadering werden goed gekeurd, van kracht worden. Krach tens deze wetten wordt, zoals bekend, het toezicht op de kerken aan een nieuw, bü regeringsbesluit in te stel len departement toevertrouwd. „NETWERK VAN VERTROUW DEN" IN TSJECHO-SLOWAKIJiE. Het blad van de Tsjecho-Slowaak- se vakverenigingen, „Prace", heeft onthuld, dat plaatselijke corwité's een netwerk zullen organiseren van „vertrouwden", wier plicht het is rapport uit te brengen over hun bu ren. „Prace" deelt mede, dat deze „vertrouwden" inlichtingen zullen verstrekken over personen, die te grote etages bewonen en vijandelijk jegens het regiem schijnen. „Zij zullen op sjacheraars en an deren uit de rijen der stervende bourgoisie letten, die een weder rechtelijk bestaan leiden," aldus het blad. Dit artikel beschouwt men als een gedeeltelijke verklaring voor de- sinds September gaande zijnde ar restaties, in het bijzonder onder leden van de middenstand. Vele gearresteerden bezaten hui zen, flats en kleine zaken. Berichten uit de eerste hand tonen, dat in vele gevallen confiscatie en onteigening volgden op de arrestaties. Dezelfde dingen zijn in Brno, hoofdstad van Moravië, en in de industriestad Pilsen gebeurd. Aan het begin van dit jaar werden niet- werkenden verzocht naar woon plaatsen buiten de stad te „emi greren". Het stelsel van „vertrouwden" zou veel gelijkenis vertonen met het communistische systeem van de „leiders van tien", dat volgens uit communistische bron verkregen in lichtingen, over het gehele land verbreid is. Deze vertrouwde communisten zijn verantwoordelijk voor de ideologie van de groep of cel en hebben even eens opdracht de „betrouwbaarheid" van de personen uit hun omgeving in het oog te houden. „Prace" zegt in genoemd artikel, dat de „vertrouwden" zouden we ten „dat persoonlijk belang moet wijken voor het algemeen belang". Uit berichten over een vergade ring van vooraanstaande leiders in de Sokol, de nationale sportorgani satie, maakt men op, dat een nieu we zuivering in deze organisatie te wachten staat. Het was nodig, zo had men op de vergadering gezegd, orrf „reactionnaire en incompetente functionarissen" «te verwijderen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1