Mijn dokters zijn dood,.. maar ik |ee( Tentoonstelling Chris v. d. Windt in „De Lakenhal" 'I2ev.jaa*t in Indonesië MAANDAG 17 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Zoals gemeld, is Vrijdag in de La kenhal geopend een tentoonstelling van de werken van Van der Windt. Van der Windt behoort tot de men sen, die de traditie van de Leidse schilderkunst, zoals die door de eeuwen is gegroeid, hoog houden. En hij doet dit zonder luid gerucht. Hij behoort tot de stillen en beschei- denen in den lande, die echter on verdroten en ongestoord hun konink lijken weg gaan. Wat moet die man in zijn teruggetrokkenheid gelukkig zijn, al is ook hem het leed niet ge spaard. Maar wie een wereld van schoonheid in zijn ziel .draagt, kan niet ongelukkig zijn. Van aanleg als 't ware voor de schilderkunst bestemd, heeft hij door ijverig tekenen en weldra door schilderen zijn techniek ontwikkeld en zich daardoor de kanalen ge opend, waardoor hij zich kon uiten, zijn eigen uitingswijze gevonden. Deze staat geheel in de Nederlandse traditie. Hij is in de eerste plaats land schapschilder, en hij geeft het land schap door het medium van zijn dromende ziel. Een min of meer ver vallen boerderij, al of niet met schuur en hooiberg, met wat ge boomte er óm heen, waarachter de Hollandse lucht oplicht, veelal met machtige wolkengevaarten, van zon doorlicht, zich weerspiegelend in het water van een sloot, hoe dikwijls heeft hij zo'n gegeven behandeld; maar telkens is het iets anders, iets nieuws, zoals ook de werkelijkheid het in duizend variaties geeft te aanschouwen. Zijn uitnemend colo- ristisch gevoel komt hem te stade om zo'n onderwerp op te bouwen met een weelde van fijne kleurnuan ces. Hij houdt van het oude, waar over de stormen der natuur zijn ge gaan, dat veilig rust in zijn stille be slotenheid en dat de intimiteit van het leven bergt. Hij houdt van het landschap in de volle zomer, maar eveneens dat van de herfst, en van de avond, wanneer de ondergaande zon de wolken purper kleurt. Maar cok zijn winterlandschappen zijn zo vol stemming, dat men de prikke lende atmospheer voelt. Maar hij houdt niet alleen van dat gene, wat in de natuur oud en soms min of meer vervallen is. Hij houdt ook van het jonge en blijde en vreug devolle. Daarvoor behoeft men slechts een oog te slaan op zijn prachtige bloemstilleve'ns, van ker- sentakken, van chrysanten, van margrieten, van korenbloemen anjers, van violen, van narcis poëti- cus, van amarillus of van andere bloemen. Kijkt men b.v. naar zijn groot schilderij van chrysanten, dan schijnen deze bloemen ordeloos voor hem te hebben gelegen. Maar zo is het niet. In waarheid zijn ze zó ge schikt, dat de kleuren evenwichtig tegen elkaar zijn afgewogen en het geheel een voorbeeld is van volko men evenwichtige harmonie. Na tuurlijk heeft de schilder zoiets wel verstandelijk bedacht, maar werd hij geleid door een fijne intuitie. Men kijke maar eens naar de nummers 31, 33, 39 en 29, hoe er wisselwer king is, met frappante overgangen, van de verschillende lichte en don kere kleuren en hoe dat alles samen- stemt in één welluidend accoord. Wanneer we ons dan een ogenblik bepalen bij de eigenlijke Stillevens, dan blijkt in de eerste plaats, hoe superbe ze geschilderd zijn, met welk een verstilde aandacht, zodat zich de naam van een groot Leids stillevenschilder aan ons opdringt: Floris Verster. Dit berust op een in nerlijke verwantschap. Zie No. 40, een bruin-kruikje met een Keuls potje; No. 41, een kope ren vijzel met stamper en een ster appel, alles prachtig van stofuitdruk king; No. 43, een bruine vuurtest met een blauw vaasje op groenen grond. En zo is er meer. Het is alles even voortreffelijk ge schilderd, getuigt van een degelijk vakmanschap en een stil voor zich peinzende verbeelding. Uit enige geschilderde portretten blijkt, dat de kunstenaar ook de mens voortreffelijk weet weer te ge ven. En hij doet het niet peuterig, maar groot opgezet, flihk geborsteld en met een raken kijk op de physio- nomie. Ik moét mij bekorten en ver meld dus pro memorie, dat er nog een aantal etsen en tekeningen zijn, en dat in een vitrine een paar kos telijke schetsboeken liggen. Door de goede zorgen van de di recteur der Lakenhal zijn de ten toonstellingszalen opgeluisterd met een aantal bloemstukken die aan het geheel een bizondere charme geven. Men verzuime niet, het werk van onze bejaarde stadgenoot Van dei- Windt te zien. Het is een verkwik king voor de geest SWIERSTRA. CONFERENTIES VOOR NIET KATHOLIEKEN IN DE KERK VAN ST. LEONARDUS HAAGWEG Nogmaals herinneren wij aan de conferenties voor niet-katholieken door Pater Wijnand Sluys, O.F.M., die heden, Maandagavond om 8 uur in de'kérk van St. Leonardus aan de Haagweg beginnen. Zoals men be grijpt zijn deze conferenties voor heel de stad. Wij hopen, dat alle ka tholieken hun best doen, zoveel mo gelijk niet-katholieken te bewegen, deze conferenties te bezoeken, maar de katholieken zijn ook van harte welkom. Wie volkomen onderlegd wil zijn in de katholieke leer, en te midden van de strijd, die alom heerst, „beslagen" wil zijn, moet deze conferenties en de vervolgcursus in zijn geheel, eens volgen! Dat zal een ieder goed doen! Wij hopen, dat het Kerkkoor, zo veel mogelijk, volledig aanwezig zal zijn, om zowel vóór de conferenties als onder de pauze, het geheel met mooie,stichtende zang, te ondersteu nen. Wij beginnen precies 8 uur. JAAR- PROGRAMMA VAN „ST. ADELBERT" De afdeling Leiden van de St. Adelbert-vereniging heeft voor de maanden October' 1949 t. m. Ju li 1950 'het volgende programma sa mengesteld: 25 October 1949 Opening van het Winterprogramma met als spreker de heer'ir Ed. Nicolas, schrijver van ,de Heer van Jericho". 14 November 1949. De heer J. A. M. Molkenboer, met als inleiding de huidige economische situatie in West-Europa. 12 December 1949 Algemene le denvergadering. 5 Januari 1950. Evenals het vorig jaar een Driekoningen viering. 13 Februari 1950 Inleiding door dr K. Hahn over het huidige Katholie ke Duitsland. 13 Maart 1950 Inleiding door de heer F. Kooymans over richting in het Protestantisme. 17 April 1950, dr J. Janssen met als inleiding een onderwerp uit de Egyptologie. Mei 1950. Prof. dr H. van Laer over Natuurphilosophie en Natuur- v/etenschap. 12 Juni 1950 Bernard Verhoeven over het Volkshogeschoolwerk. 25 Juni 1950 Feest van de H. Adelbertus, waarop een H. Mis zal worden opgedragen door de Gees telijk Adviseur der Vereniging. 15 Juli 1950 Boottocht naar de Kaag, bij welke gelegenheid dr H. W. J. Kortmann enkele reisverha len zal voordragen. A. R. K. A. AFDELING LEIDEN. Opening Winterprogram 1949'50. Zondag 23 October, 9 uur H. Mis in de kapel der Eerwaarde Zusters Car- melitessen, Oude Vest, daarna ge meenschapelij k ontbijt in de grote zaal van het R. K. Militair Tehuis, Mare, hoek Oude Singel. 's Avonds 7.45 uur precies, feest avond, welke gegeven wordt even eens in het R- K. Militair Tehuis. Alhoewel de leden per circulaire uitvoerig mededelingen zijn gedaan over de indeling van deze dag, ver zoeken wij de leden, voorzover zij dit niet hebben gedaan, het toege zonden formuliertje ingevuld en on dertekend aan het secretariaat te rug te zenden. Denk er vooral om, morgen, Dins dag 18 dezer laatste dag van inzen ding!!! .Komt in grote getale, dan kunt gij luisteren naar een belangrijke ver klaring van de voorzitter over de verhouding, ARKAKAB. Post nog heden uw deelname for mulier. LAHAD DATY CULTUUR MIJ. In de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Datu Cultuur Maatschappij, Leiden, vorige week gehouden werden de ba lans per 31 December 1948, alsmede de resultaten-rekening over het be drijf sj aar 1948 met algemene stem men goedgekeurd en wijlen de direc teur, voor zijn beheer, alsmede het bestuur voor het daarop gehouden toezicht, décharge verleend. Er werd, overeenkomstig het prae- advies van commissarissen, besloten het voordelig saldo ad f 12.403.51 in mindering te brengen van het ver- liessaldo Ao. Po., waardoor dit per ultimo 1948 is teruggebracht tot 16.450.93. De heer P. A- de Gooyer, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen; dr. S. Th. Holst Weber tra* als gedelegeerd commissaris af en werd benoemd tot directeur der vennootschap. In de ontstane vacature werd de heer J. W. Stoffers Jr. als commissa ris benoemd. BEGRAFENIS VAN J. J. GROEN. Zaterdagmiddag werd op de be graafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer J. J. Groen die, zoals gemeld, de vorige week in het buitenland plotseling overleed. Onder de ruim 400 aanwezigen, die in het kerkje tezamen kwamen, be vonden zich burgemeester F. H. van Kinschot, als lid van de kerkeraad der Waalse Gemeente, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, namens het Leids Universiteitsfonds, deputaties van de Leidse Spaarbank, het Diaconessen- huis, de Leidse Vereniging van In dustriëlen, Leidse K. v. K. en van het Dep. Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Nadat het stoffelijk overschot in de kerk was opgebaard, spraken ds. Cabanis, predikant van de Waalse Gemeente, de heer C. D. v. d. Vijver, commissaris van de N.V. Drukkerij Groen, mr. M. B. Vos, als afgevaar digde van de Leidse Rotaryclub, de heer J. C. van Eek, regent van het Weeshuis gan de H. Kerkgracht, dr. T. Riemens, red van „Pniël", een lid van het personeel en de heer W. N. Steur, namens het District van de Leidse Federatie van Werkgevers in hef Boekdrukkersbedrijf. Hierna werd de kist uitgedragen en aan de schoot der aarde toevertrouwd Een zoon van de overledene sprak 'n dankwoord., PULCHRI-STUDIO. De balletgroep van deze vereni ging wordt er op attent gemaakt, dat er morgenavond 7 uur repetitie is in het gebouw Toonkunst. Alle leden worden om 8 uur verwacht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Veronica d. v. H. Hes- seling en H. J. van Ardenne, Maar- tje d. v. C. Plokker en E. v. Leeu wen, Elsje Francijna d. v.' P. J. v. Iperen en T. Half. Overleden J. van Beelen wednr. 75 jaar. Maandag, 17 October. Fn bier is dan de kraanwagen die de Leidse Brandweermannen zelf ge maakt hebben. 40 leden van K. en O. kwamen Zaterdagmiddag op excur sie. Ze bekeken het ding van alle kanten en commandant Hagendoorn vertelde er wat bij. Toen hebben ze ook maar de hele kazerne bezichtigd cn bewonderd. Ze waren enthousiast ca wisten niet dat er zoveel kwam kijken voor een goede brandweer, zoals onze brandweer er een is. Laat ons op Maandag, al of niet met Maandagochtend-humeur, maar eens met een opgewekt bericht be ginnen. Want het kan niet ontkend worden dat deze week voor de Leid se Politie opgewekt begon. Zaterdag avond om half tien werd de politie gewaarschuwd dat twee knapen van 13 en 10 jaar, spelend op het volks tuincomplex aan de Kooi in de voor malige Spoordijk een hol gevonden hadden, waarin zich twee kisten, een met dolken en een met revol vers, bevonden. Met de oudste jon gen ging de politie er dapper op af. De knaap was zeer positief in z'n verklaringen en aanwijzingen, maar niets werd gevonden. Het leek alle maal echter zo serieus dat de politie om half een 's nachts besloot ook de tweede knaap, te laten komen. Dies werd hij uit z'n bed gelicht en mee genomen. Maar toen de twee vrien- atn eenmaal tegenover elkaar ston den, ontspon zich een nachtelijk drama daar aan die spoordijk. Ze be gonnen elkaar namelijk om het hardst te beschuldigen van gruwe lijke fantasie, zodat de politie wel begereep hier met een loos geval te doen te hebben. Het bleek dat een dei knapen wel eens een man had zien binnengaan in een als werk plaats ingerichte bunker. Toen liet bij z'n fantasie verder werken en ver telde een en ander aan zijn vriendje, waaruit tenslotte het grote verhaal voorkwam. De moeder van een der ji ngens hoorde dit en veftelde het verder aan dc kruidenier. De laatste hing onmiddellijk aan de telefoon, dig, al was het niet zo sensationeel. Twee jochies van 8 en 9 jaar deden eergisteren op de Zaterdagse markt een beetje al te grote uitgaven aan snoepgoed e.d. De politie greep ze maar in de kraag en vond op de oud ste een bedrag van 12.15. „Gevon den, heus waar", zei deze. Maar de man van de Kinderpolitie, ook niet mis, zei: „Smoesjes daar hebben we niets aan". En jawel hoor, daar kwam de aap uit de mouw. Toch had de jongen het geld wel gevonden, maar dan op de kast van z'n tante, die haar 21.50 al gemist had. Maar die 9.35 is op! We vinden het eigenlijk niet be langrijk genoeg om te vermelden, dat Zaterdag een paard van veehou der K. in een sloot langs de Broek- weg in het water terecht kwam. En daarom zwijgen we er maar over, want de Leidse Brandweer, die pas zo'n mooie kraanwagen gebouwd heeft, kwam er niet eens aan te pas. De eigenaar haalde z'n paard er zelf uit. De Leidse politie zag Zaterdag de i 35-jarige H. A. in de stad lopen en j dacht toen: „Jou moeten we maar meenemen". Want die man had in Haarlem honderd gulden gestolen. Giezen, de Genestetstraat 65, Leiden. I En dat mag niet. Ook niet in Haar- om de politie te waarschuwen. Zelfs 1 iem. Zelfs niet als een Leidenaar de pers werd om half twee in nacht opgebela, doch de verslagge vers bleven wijselijk thuis! Er waren Zaterdag weer eens een jaar Jubilea in Leiden. De heer A. de Tombe heeft 40 jaar lang bij R.H.W. Limonadefabriek ge werkt en daar diende het een en an der over gezegd te worden. Dat deed de heer de Tombe namens de direc tie, terwijl hij de jubilaris de gou den draagpenning van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel' op z'n revers prikte. En omdat ze toen zo gezellig bezig waren werden ook de heren J. v. d. Reyden en W. Bave- laai, die er beide 25 jaar op hebben zitten, maar in het zonnetje gezet. Zij kregen de zilveren legpenning en de dames een bloemetje, wat de heer De Tombe zo aardi.' vond dat hij voor allen tegelijk een hartelijk dankwoordje sprak. En op de Haarlemmerstraat viel Zaterdag een dame van de trap. Het was de 75-jarige wed. H. P., die met een hoofdwonde door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis werd gebracht. Pas hebben we het nog gehad over die nieuwe Lammebrug. Nu komen we met het nieuws aanzetten, dat het verkeer op 24 October voor schepen gestremd zal zijn. Want er moet nog het een en ander aan gedokterd wor den. Alleen platte schuitjes mogen rustig doorvaren. Maar och, normaal is het boezempeil 1.16 meter. Dus de meeste schuiten kunnen doodgewoon doorvaren. En net doen of er niets aan de hand is. Ze zeggen trouwens dat het Jaagbruggetje over de Vliet wordt opgedoekt, wanneer de grote brug eenmaal klaar zal zijn. Maar of het waar is. Je kunt tenslotte niet alles geloven en voor het aardige ge zicht zouden we het kolossaal jam mer vinden. Maar daar kunnen ze geen rekening mee houden. En daar hebben ze nog gelijk in ook! Die afbraak weet wat! „Zomerzorg" gaan ze nu ook tegen de vlakte gooien. Dat was trouwens al be kend. De zaak gaat dicht op 15 No vember. En op 27 October gaan ze in Utrecht aanbesteding houdei van dit afbraakwerk. Wie hier meer van wil weten moet a.s. Woensdag maar naar „Zomerzorg" gaan. Daar wordt dat karweitje zo'n beetje aan gewezen. Genoeg over dea afbraak, hoewel dit bericht er ook een beetje op lijkt. Want de 13-jarige schooljongen J. V die ergens in de Buitenruststraat woont, fietste Zaterdag op de Hee- enstraat over de spoorwegovergang. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJKE BUIEN Meest matige Zuidwestelijke wind. Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kustgebieden van Zeeland, Holland cn Fries land enkele regenbuien. Onge- veep dezelfde temperatuur als vandaag. kracht"? Die harmonie kwam hem Zaterdagavond een serenade brengen en daar was zo'n grote belangstelling voor dat die hele Trompstraat afge laden vol stond. Ze zaten zelfs in de dakgoten. Voorzitter Bij bood ca deautjes aan en velen kwamen een handje geven. Zo. En nu scheiden we er echt mee uit. STADSKOK. WERKVERBAND KATHOLIEK AMATEURTONEEL KRING RIJNLAND Zoals reeds eerder is gemeld, is de Kring Rijnland (Leiden en Omstre ken) van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel met een flink aantal leden begonnen. In de gehouden be stuursvergadering besloot de Kring om op de eerst komende Kringraad ook de nog niet aangesloten R. K. j Hij slipte in de rails. Viel van z'n verenigingen uit te nodigen. Omtrent fiets. Brak z'n linker onderarm. En de plannen van het Kringbestuur kan werd door de E.T.D. keurig netjes nog worden medegedeeld, dat het een gezamenlijke toneelbibliotheek en dé cors-centrale wil stichten. Tevens zal een regelmatige bijeenkomst voor regisseurs in overweging worden ge nomen. Verenigingen welke nog geen op roep ontvingen kunnen zich melden bij de secretaresse van W. K. A. naar het Acad. Ziekenhuis bracht. Daar ligt hij nu. En mevr. G.W., uit de Alexan- derstraat gleed Zaterdagmorgen uit op het Hovenplein. De E.H.D. con stateerde een ontwrichte linker enkel. Ook al naar het Acad. Zieken huis. Alweer een verhaal over twee Kring Rijnland. Mevr. G. Kaak- van knapen, maar thans minder onschul- het doet. En daarom moet hij nu brommen. Tegenover dit treurige bericht staat weer een ander. Eo gaat het in 't le ven. Dat andere bericht luidt dat het Salzburger Marionetten-theater uit de Salzburger Festpiele, een tournee door Europa gaat maken en het niet aandurft om Leiden over te slaan. Daarom komen ze op 20 November naar de Sleutelstad. Die 55-jarige afd. Leiden van de Alg. Bedrijfsbond van Arbeiders (sters) in de Voedings- en Genotmid- delenbedrijven, waar we al eens een stukje Hutspot voor gekookt hebben, gaat, behalve de receptie in „Den Burcht", a.s. Donderdag van 7 tot 9, ook nog een feestavond houden. Dat gebeurt a.s. Zaterdag. Ook al in „Den Burcht". Met de revue .Hallo Aanpakken". En bovendien zullen er een paar jubilarissen van 40 en 25 jaar gehuldigd worden. Aanpakken maar! Of de mensen er toch vooral aan willen denken dat morgen, Dinsdag 13 Oct. om twee uur het Wijkgebouw van het Wit-Gele-Kruis, Middelste gracht 129, geopend wordt. Men kan ch. Zijerveld geen grotei plezier deen dan door aanwezig te zijn. En daar om Komen we. U ook? Naast al die afbraak, waar we over schreven, wordt er toch ook wel eens wat gebouwd in Leiden. Nu weer zo iets. Tenminste, het is de bedoeling, dat ze gaan bouwen. En wel op de plaats waar thans het pand Oude Varkensmarkt 32 staat. Dat oude ge val wordt gesloopt en dan zetten ze er een gloednieuw huis met toebeho ren neer. Vermorgen is ten kantore van architect Henri Pino dat hele geval van afbraak en opbouw aan besteed. Er waren 10 liefhebbers De hoogste was fa. Th. Leenen uit Warmond, die het voor f 224,365 Wil de doen. En de laagste was J. Dietz uit Leiden, die er maar 20.900 voor vraagt. Wie het krijgt is nog niet bekend. Vrijdagavond gaat de Leidse afde ling van de R.K. Bond van Handels reizigers „St. Christofl'cl" in „De Ha: - monie" een vergadering houden. Daar komt iemand uit Amsterdam spreken over een of andere krant. Het schijnt zeer goed te worden. En al lemaal worden de leden verwacht. Tot slot iets tragisch. Of vindt u het soms niet tragisch dat die mooie Missie-tentoonstelling vandaag weer afgebroken wordt. Daar hebben ze nu met zoveel ijver en liefde twee volle dagen en nachten aan ge bouwd. Het geval heeft er een dik ke week gestaan en nu wordt het weer afgebroken! Sjonge, sjonge, wat was het vanmogen een rommel in die Stadsgehorzaal. Maar het schijnt dat alles toch weer netjes in orde komt. Nee, we kunnen vandaag toch nog niet besluiten voordat we het even verteld hebben van die drukte, Zaterdagavond in de Trompstraat. U weet toch wel dat de heer D. Selier 40 jaar lid is van „Werkmans Wils- LAATSTE BERICHTEN Met ingang van vandaag zullen de prijzen van koffie en thee voor de de taillisten stijgen. Voor de consumen- gaat deze verhoging met 24 Oct. in. De koffie werd tot nu toe beneden de vastgestelde maximum prijzen verkocht, maar voortaan zal men de maximumprijs moeten betalen. Kof fie die tot vandaag f 0.98 per half pond kostte, zal nu f 1.10 gaan kosten Voor thee was de maximumprijsre geling reeds opgeheven. De prijs van thee, die nu f 0.74 per ons kost, zal f 0.80 per ons bedragen. „GEEF MIJ DAN MAAR DE KAS" De stroom van roofovervallen in de hoofdstad van de laatste tijd is waar schijnlijk de oorzaak geweest, dat twee jongens, vermoedelijk van elf en veertien jaar, Zaterdag ook voor rovertje zijn gaan spelen. Zij heb ben van dit spel ernst gemaakt en een serieuze poging gedaan de kas van een winkel in electrische artike len aan de Overtoom te Amsterdam, notabene pal bij het politiebureau, te veroveren. Omstreeks vier uur zijn de twee jongens de winkel bin nengekomen. Eén van hen vroeg, wijzende op een lampekap, aan de vrouw van cle eigenaar, die in de winkel stond, wat de prijs kas. De vrouw, die verbaasd was, dat deze kinderen belangstelling hadden voor een dure lampekap, antwoordde: „Ze is nogal duur". „Geef mij dan maar de kas", was het antwoord van de jeugdige koper. Tegelijkertijd haalde hij een klapperpistool te voorschijn en richtte deze op de vrouw met de mededeling: „Hij is geladen". De vrouw, die wel schrok, maar niet bang was uitgevallen, riep meteen haar man te hulp, die in het souster rein met reparatiewerkzaamheden bezig was. De man snelde onmiddel lijk naar boven en greep de jongen beet Tijdens de vechtpartij is het pitood vermoedelijk afgegaan en op de grond gevallen. De jongste rover heeft het gauw opgepakt en de be nen genomen. De winkelier was niet bij machte de oudste jongen in be dwang te houden en na een hevige vechtpartij, die zich tenslotte op straat voortzette, wist ook deze jon gen te ontkomen. Merkwaardig ge noeg hebben voorbijgangers zich he lemaal niet met de vechtenden be moeid. De politie werd snel gewaar schuwd maar was niet in staat nog een spoor van de rovertjes te ontdek ken. Een zijden, blauwe ki mono, een paar niet te nieuwe lakschoenen, een zwart kalotje met rode pompoen en daaronder een aangenaam gelijkmatig gezicht met een paar hel derblauwe ogen, in de welverzorgde handen een waaier: Ziedaar het por tret van de rijkste man ter wereld, zoals we hem zagen in zijn hotelkamer van het Amstelhotel te Amsterdam. Zes en tachtig jaar is sir Robert Ho Tung, die thans door Europa reist om. zoals hij vertelde, „de Europese landen, die hij nog niet bezocht, voor zijn dood te zien." Op 2 Mei vloog Ho Tung met tv/ee verpleegsters en zijn charmante secre taresse mej. Keat van Hongkong naar Londen. „Ik houd van Engeland. Daarom heb ik mijn acht zoons en twee dochters Engelse namen gegeven. De jongste, Florence, is veertig. Ze is getrouwd met een Chinese dokter. Mijn oudste zoon is 55. Hii verloor zijn beide be nen tijdens een bombarde ment. een paar dagen na mijn diamanten huwelijks feest in December 1941," „Kunt u ons een advies geven op welke wijze men het snelst rijk wordt?" Ho Tungs handen glij den even over het gladde zijde van zijn kimono. Hij heft zijn smalle han den op als een profeet: „Mijn kinderen, de voor waarden daartoe zijn in de eerste plaats eerlijk heid. waarmede een on blusbare vlijt dient samen te gaan en niet te vergeten een staalhard doorzettings vermogen. Dan heb je de gave van spaarzaamheid ontegenzeggelijk nodig, 'n Goede moraal gepaard aan een behoorlijk talent. Dat is alles". „Bezit u al die eigen schappen?" De glimlacht die rond Ho Tungs lippen speelt, is nauwelijks zichtbaar en op het gebied van verze- nauwgezet mijn dagtaken keringen, scheepvaart en in te delen. Mijn doktoren industrie. Zijn kapitaal die mij anders adviseerden groeide gestadig „Ik belijd zijn alle gestorven. Ik leef echter de leer van „ont- nog vangen en weggeven" En Ho Tung vervolgt: zegt Ho Tung. „Ook nu ik 86 ben, zorg ik Kwistig strooide hij in voor mijn eigen gezond- de afeelopen jaren met zijn millioenen. Eén mil- lioen dollar voor het bou wen van een universiteit te Hongkong, een millioen dollar voor dit goede doel en een miliioen dollar voor dat goede doel. Een inteAxüew. mei 'i iv-eletdi. fiij&ite man zijn antwoord was dat van een Chinees wijsgeer: „Oordeelt u zelf Maar onmiddellijk voegt Maar het grootste werk van Ho Tung zal beginnen na zijn dood. Hij wil een fonds stichten dat doet hij hieraan toe: „Toch ben' denken aan de Carnegie- ik niet meer zo rijk als stichting. Het geld is uit sluitend voor China be stemd. „Ik kan u er nog wei nig van vertellen, want hét idee is zo uniek, dat ik bang ben, dat anderen het zouden willen overnemen. Ik kan u echter zeggen, dat het indirect te maken heeft met de landbouw." „U heeft nu uw leer ver teld over het rijk worden, heeft u ook uw eigen ideen over het oud wor den?" „Ten. eerste beslist God daarover. Ten tweede heb ik altijd, bij al mijn ziek ten. mijzelf genezen, door niet meer zo rijk als voor de oorlog. Mijn prachtige huis in Hong kong werd verwoest, mijn vrouw verloor ik in 1944'.' Ho Tung schat, dat hij tengevolge van de oor handelingen 40 procent van zijn vermogen heeft verloren. Doch hij is altijd nog welgestelder dan ze ventig jaar geleden, toen hij begon als vloerenschrob ber. Hij werkte zich tot assistent op een advoca tenkantoor. Zijn carrière tot multi-millionnair werd ingeluid door zijn handel in onroerende goederen. Later bewoog hij zich lieid. Ik gebruik één maal tijd per dag en voor de rest drink ik een paar gla zen melk." En dan heb ik nog een goede raad voor u: „Trouw vroeg." Ho Tung ontmoette in Zweden kroonprins Gus- taaf Adolf, in Noorwegen koning Haakon, in Dene marken het Deense Ko-' ningspaar. In Engeland was hij gast op Bucking- hem Palace en natuurlijk bij zijn oude vriend Bern- hard Shaw, die in 1933 bij hem logeerde in Hongkong. Hii heeft nog een foto bij zich van zichzelf en Shaw, beide in Chinese kleding. „Ze noemen ons de twee lingen." Ho Tung gaat dezer da gen naar Den Haag op uit nodiging van de Britse ambassadeur. Begin No vember vliegt hij terug naar Hongkong. „Daar wil ik wonen. Ik ben ervan overtuigd, dat in mijn da gen Hongkong geen oor- logsterrein zal worden. We namen afscheid van Ho Tung met de troostrij ke wetenschap de mens heid twee „onfeilbare" recepten te kunnen aanbie den van een man, die ze proefondervindelijk kan beoordelen: hoe word ik rijk, hoe leef ik lang! NIC. OOSTVEEN. Gouwsluiseweg 72, Alphen a. d. Rijn, viert 23 Oct. zijn 3e Ind. verjaardag te Serang. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). SCHEEPSBERICHTEN PHRONTIS 17 Oct. van Djeddah POLYPHEMUS 15 Oct. van Me- nado te Makassar ROTTI pass. 16 Oct. Guardafui RIJNKERK 15 Oct, van Alexandria SLAMAT 15 Oct. van Panaroekan naar Pladjoe TABINTA pass. 15 Oct. Guarda fui TAWALI pass. 15 Oct. Point de Galle.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3