WMnpie Jlatte Qo£{\ UIT DE RIJNSTREEK Ontevredenheid over de Wethoudersverkiezing UIT DE OMGEVING Onthulling herdenkingsmonument te Oegstgeest MAANDAG 17 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 7 WON1NGSPIJTSING WEER MOGELIJK. Toen in Juli 1949 bleek, dat de beschikbare middelen voor woning splitsing waarschijnlijk niet vol doende zouden zijn om aan de toe kenning van premie te voldoen, heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting voorzich tigheidshalve aan de gemeentebe sturen verzocht, de na 1 Juli inge komen aanvragen om premie voor woningsplitsing tot 1 Januari 1950 in portefeuille te houden. Inmiddels is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot verhoging van het voor 1949 toegekende cre- diet voor woningsplitsing. Hoewel deze verhoging hoofdzakelijk zal dienen om de bij het ministerie nog in behandeling zijnde premie-aan vragen te kunnen honoreren, wordt hierdoor tegelijkertijd de mogelijk heid geboden, de genomen maatre gelen niet langer te bestendigen. Derhalve kunnen de aanvragen van 17 October 1949 af weer ter verdere behandeling worden doorgezonden. Uitdrukkelijk zij medegedeeld, dat het vorenstaande uitsluitend betrek king heeft op de splitsing van wo ningen, alsmede op de verbouwing tot woningen van oorspronkelijk voor andere doeleinden bestemde gebouwen. Aanvragen onT toewij zing van premie voor woningverbe tering, voor zover deze" niet uiter lijk 31 December 1948 bij de ge meentebesturen zijn ingediend, kunnen niet in behandeling worden genomen. Gerrit deStotteraar gegrepen In het huis van zijn zuster gearresteerd Zaterdagavond is de Amsterdamse centrale recherche er in geslaagd, Cornelis Blom, beter bekend als Ger- rit de Stotteraar, te arresteren. Gerrit was precies een week ge leden uit de strafgevangenis te Utrecht ontsnapt. Dat was de vierde maal, dat hij een poging deed, zich aan de gerechtelijke straf voor zijn wandaden door ontvluchting te ont trekken. Ditmaal is hij echter min der fortuinlijk geweest, dan bij vo rige gelegenheden. In goed een week is een van de Amsterdamse recher cheurs, die reeds heel wat appeltjes met deze Gerrit heeft geschild, er in geslaagd de „uitbreker" weer te vat ten. Deze Amsterdamse rechercheur had zorgvuldig alle adressen waar Gerrit eventueel zou kunnen komen, onder zijn aandacht gehouden. Za terdagavond besloot hij met enkele andere rechercheurs een inval te doen in een huis in de Nieuwe Kerk straat te Amsterdam, waar een zus ter van Gerrit woont. Het bleek raak te zijn, maar Gerrit was niet van plan zich voetstoets over te geven. Het kostte de rechercheurs'veel moei te de bewuste insluiper tenslotte te pakken te krijgen. Op het moment, dat hij door het w.c.-raampje naar buiten wilde vluchten heeft de re chercheur hem letterlijk bij de ha ren gegrepen. Nog in de loop van de nacht is Gerrit de stotteraar na een kort ver blijf in het hoofdbureau van pilitie te Amsterdam weer naar Utrecht overgebracht en opnieuw opgesloten in de strafgevangenis. Het staat wel haast vast, dat hij gedurende de week, dat hij vrij was. geen nieuwe wandaden heeft ge pleegd. Hij moet die tijd in de hoofd stad zijn ondergedoken geweest, maar of hij steeds op het zelfde adres is geweest staat niet vast. Gerrit was na zijn arrestatie zeer zenuwachtig en van een verhoor is nauwelijks sprake geweest. Bij de arrestatie was de politie eenmaal genoodzaakt een waarschu wingsschot te lossen. Hierdoor is in de buurt wat opschudding gewekt. Vooral omdat iedereen wist, dat in de Nieuwe Kerkstraat een zuster van Gerrit de Stotteraar woont, was net de wakker geschudde buren wel duidelijk, wie daar geboeid zo snel met een politieauto werd wegge bracht. GRIEKSE GUERILLA „TIJDELIJK" GESTAAKT Door de „voorlopige Griekse rege ring" is gisteren een proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt ge zegd, dat teneinde te voorkomen, dat geheel Griekenland zou worden verwoest, de guerilla tijdelijk zal worden gestaakt." In de proclamatie wordt verder nog verklaard dat de guerilla- strij ders de wapens niet hebben neerge legd. LASZLO RAJK TERECHTGESTELD Laszlo Rajk, de voormalige mi nister van buitenlandse zaken ir Hongarije, en twee andere beklaag den, Tiber Szonyi en Andreas Szalai, leden van het centrale comité van de Hongaarse arbeiderspartij, ver oordeeld wegens spionnage en hoog verraad. zijn Zaterdag opgehangen. Hun gratieverzoek was een dag te voren afgewezen. LANDING OP EILAND AMOY. De Chinese nationalisten hebben gisteravond officieel toegegeven, dat de communisten gistermorgen op de Noord-oostelijke hoek van het eiland Amoy zijn geland. De communisten begonnen Zaterdagmiddag een groot scheeps offensief tegen het eiland vanuit drie bases op het vasteland, Pogingen om ook op het naburige eiland Koelangsoe te landen zouden zijn afgeslagen. Bij auto-besturen is stilte een dure plicht. Geheel Uw leven zij op zelf beheersing gericht, KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z. K, H. Prins Bernhard, aan Amsterdam, dat wegens onge steldheid van de prins moest wor den uitgesteld, zal thans plaats vin den op Woensdag 26 October a.s. Het programma blijft, zoals het aanvankelijk was opgesteld, d.w.z. dat de koninklijke gasten te 14.00 uur aan de grens van de gemeente zullen aankomen. JONGENS GINGEN ER IN GOUDA MET EEN JEEP VAN DOOR EN REDEN ECHTPAAR AAN. Een stel kwajongens, tuk op auto rijden heeft te Gouda gisteravond een jeep weggenomen en daarmee bij de Westhaven een man en een vrouw aangereden. Daarna zijn zij met jeep en al de haven ingeplonsd. De heer en mevrouw Burghoorn, die het slachtoffer van deze kwa jongensstreek werden, moesten bei den met een zware hersenschudding in het Diaconessenhuis De Wijk te Gouda worden opgenomen. De heer De Jong, die het ongeluk zag gebeuren, hielp de negentien jarige A. O. uit Gouda die naast de bestuurder van de jeep zat uit het water en leverde hem over aan de politie. De bestuurder wist te ont komen. Omstreeks kwart over negen moe ten de jongens in de jeep, die ge parkeerd stond voor een garage aan het Regentesseplantsoen, gestapt zijn. Met een flink vaartje ging het er vandoor. Toen ze bij de Westha ven de bocht moesten nemen namen ze deze te wijd en reden het echt paar Burghoorn aan, dat liep te wandelen. Geschrokken wendde de bestuurder het stuur zosnel dat de jeep regelrecht de haven in reed. De heer De Jong, belastingambte naar uit Gouda, wachtte tot de jon gens naar de kant waren gezwom- en, toen zij een trapje hadden bereikt, pakte hij een van hen in de kraag om hem aan de politie over te leveren. De andere wist de benen te nemen. De arrestant beweerde bij zijn verhoor dat hij zijn metgezel niet kende. De politie had echter een vermoe den omtrent de indentiteit van deze metgezel en dit vermoeden bleek juist. Bij een onderzoek in de wo ning van de betrokkene vond men daar nl. een nat pak. De eigenaar i had van kleren verwisseld en was daarna gevlucht. Tot dusver is hij j nog voortvluchtig. „Algem. Dagblad."! DOOR PAARD DOODGESLAGEN, j Zaterdagmorgen is in de uiterst] Nieuwlandpolder te St. Maartensdijk! een ongeval geschied, dat aan dej landbouwersknecht H. Hendrikse het leven heeft gekost. De man zat voorop een wagen, die met bieten was geladen, en door een tweespan getrokken, toen een der paarden plotseling achtersloeg. De trap kwam zo hard aan, dat H. onmiddel lijk werd gedood. Na onderzoek is het lijk naar zijn woning vervoerd. TWEE BOERDERIJEN VERBRAND TE VLIJMEN. Zaterdagavond te ongeveer half negen is er brand uitgebroken in twee naast elkaar liggende boerde rijen, bewoond door de landbouwers N. Kuis en H. van Zon te Vlijmen. Enkele varkens zijn verbrand even als de oogst, bestaande uit hooi en stro. Drie gezinnen zijn dakloos ge worden. DE VLAM IN DE PAN. Terwijl de bewoners op reis naar Alkmaar waren, brandde er in hun woning te Koog aan de Zaan onder een pan met vlees en vet lustig de vlam. Op een gegeven momeht sloeg de vlam in de pan en toen was Lei den in last. Temeer daar een groot deel van het Koger brandweercorps ter receptie was bij de heer H. L. M. van Heijnsbergen, uit Zaandam, ter gelegenheid van diens gouden brand weer jubileum. Omwonenden waarschuwden een bedienaar van een brandkraan, die met een straal op de waterleiding de woning van de familie Blauw voor algehele vernietiging behoedde. De keuken brandde grotendeels uit. Uitbreiding van vliegveld Valkenburg GEDUPEERDE BOEREN Reeds eerder meldden we, dat er ernstige plannen zouden bestaan tot uitbreiding van het vliegveld Val kenburg. Er is van meerdere zijden een actie gevoerd om te trachten deze uitbreiding alsnog ongedaan te ma ken. Thans echter staat het wel vast dat deze uitbreiding met meer dan 100 H.A. zal doorgaan. De uitbreiding ligt voornamelijk in de richting Valkenburg, doch ook verschillende tuinders en landbou wers te Katwijk a. d. Rijn zullen de dupe worden, doordat ze hun lande rijen voor deze uitbreiding zullen moeten afstaan. Verschillende onder hen moesten reeds vroeger gedeelten van hun bedrijven afstaan voor dit zelfde doel. Deze laatste vordering zal echter het einde zijn van hun be drijf. Vooral de landbouwers-vee houders verkeren dan in grote moei lijkheden aangezien hier reeds een dergelijk gebrek aan weidegronden is, dat verplaatsing van het bedrijf in deze omgeving uitgesloten kan kan worden geacht. In die positie ko men minsters een 50-tal landbouwers veehouders te verkeren. Door deze militaire plannen zal Valkenburg, die het meest gedupeerd wordt, ongeveer een vjerde gedeelte van haar gronden voor het vliegveld moeten afstaan. „PENSIONGAST" LICHTTE DAME VOOR 27 MILLE OP. Goede vangst van de politie. Met de arrestatie van de 37-jarige B. heeft de politie te Laren (N.H.) een goede vangst gedaan. De man die sedert een half jaar als zomer gast in een Larens pension vertoef de, blijkt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichterijen op grote schaal. Gebruikmakende van een valse naam en van ongedekte chèque's heeft hij in totaal ten minste f 35.000 van zijn slachtoffers los ge kregen. Mevr. W. v, D. uit Laren b.v. lichtte hij op voor een bedrag van f 27.000. Verder zijn vele winke liers en zakenlieden uit Amsterdam, Utrecht, Hilversum en Laren de du pe geworden. Het eerste onderzoek heeft uitge wezen dat B. niet minder dan 24 slachtoffers heeft gemaakt. Voor het verkregen geld schafte hij zich o.m. huisraad aan, dat thans door de po litie in beslag is genomen. Na een langdurig verhoor heeft hij volledig bekend. Te Goes is de 13000ste inwoner geboren. Droogte en muizenplaag is er oorzaak van, dat op sommige plaat sen in Gelderland geen voedsel voor het vee meer in de weiden te vinden is. Verschillende landbouwers in Giessen-Nieuwkerk en Peursum en andere plaatsen in de Alblasser- waard verlenen nu gastvrijheid. De Bibliotheek voor zeevaren den meldt ons, dat de landelijke in zameling in totaal 22122 boeken op gebracht heeft. Aan giften en door de verkoop van zegels is intotaal ontvangen f 808,40 en in Delfzijl nog f 119. Door een autobus overreden en gedood is een 8-jarige jongen te Pa- pendrecht, die plotseling achter een bodenwagen de rijweg overstak. Bij het spelen te water geraakt en verdronken is Vrijdagmiddag het 7-jarig zoontje van de heer Klem te 's-Gravenzande. Een 81-jarige fietser P. de Bruin is bij Roozendaal bij het over steken van de weg door een auto overreden en kort daarna overleden. De opbrengst, boven de fran- keerwaarde, van de z.g. „Vergeet ïen niet" postzegels bedroeg ruim f 160.000, een bedrag, dat ten goede komt aan het Nederlandse Rode Kruis, de Niwin en de Stichting „Nederland helpt Indië." verteld, door HUIBERT VET EN DE BETOVERDE PRINS 35. Wimpie besloot zijn kaar ten op tafel te ieggen. „Ik weet een oplossing. Als ik een flesje kan vin den, dat Achmed Sambal ergens heeft verstopt, dan zijn we gered. Dan kun nen we de oude Sultan, de échte, weer op de troon helpen. Weet u. waar ik dat flesje kan vinden?" Diep in gedachten from melde de hoveling aan de slippen van zijn kleed. „Jawel!" bevestigde Kobus, blij, dat hij ook eens iets te zeggen wist. „Er zijn zovéél flesjes...." bedacht de Opperceremoniemeester, met iets van wanhoop in zijn stem. „Dit flesje is onder een steen ver stopt" hield Wimpie. Nu leefde het gezicht van de hoveling plotseling op. „Dat maakt de zaak beduidend een voudiger", zei hij. „Dus een flesje onder een steen. Laat eens kijken ja, waarachtig, ik weet het! Achter in de tuin is een grote vierkante steen. Daar zou best een flesje onder kunnen zitten. Zeg nou zelf. Zullen we eens gaan kijken?" Over zoveel onnozelheid kon Kobus slechts zijn schouders ophalen. Maar Wimpie besloot met de oude hove ling mee te gaan. Je kunt nooit we ten. overlegde hij. Haastig dribbelde de hoveling de trappen af naar de tuin en wees Wim pie een glad gepolijste, vierkante steen, vol vreemde tekens. „Niemand weet wat hieronder zit, en het is op straffes van onthoofding verboden zich op minder dan tien passen af stand van de steen te bevinden. Het zou best kunnen „Inderdaad!" moest Wimpie toe geven. Kobus week schielijk achter uit en sloeg op een veilige afstand Wimpie's handelingen gade. Met ontzaglijke krachtsinspanning gelukte het Wimpie de steen in be weging te krijgen ALPHEN AAN DEN RIJN L. A. u. R. A. 1950 WORDT VOORBEREID. Donderdagavond is in de trouw zaal van het raadhuis het LAURA- comité bijeen geweest om de eerste voorbereidingen te treffen voor de in Juli 1950 te houden derde LAURA- rit. Tal van brieven, welke bij het secretariaat waren ingekomen, bleek dat de belangstelling voor de Alphen- se Rijwiel-vierdaagse nog steeds toe neemt en dat velen,' die deze zomer aan de tocht hebben deelgenomen, daaraan de prettigste herinneringen bewaren. Daar de organisatie steeds omvangrijker wordt, werd besloten tot instelling van een dagelijks be stuur, dat geassisteerd zal worden door verschillende commissies, welke zich met de organisatie van verschil lende onderdelen zullen belasten. In het dagelijks bestuur werden gekozen de heren B. J. F. I. Knaa- pen, voorzitter. W. A. Lam, 2e voor zitter. H. E. A. Gastelaars, secreta ris, P 'Groenhart penningmeester en J. Vierbergen, 2e secretaris- Onder voorzitterschap van deze bestuurs leden werden vervolgens commissies voor Pers en Propaganda, voor de Financiën, voor de Huisvesting, voor de recreatie en voor de wegencontrole samengesteld. Besloten werd ook het volgend jaar de LAURA-rit weer in de eerste volle week van Juli te houden. De verschillende commissies zullen onmiddellijk met hun werk zaamheden beginnen en in een vol gende maand te houden vergadering haar plannen ter tafel brengen. Al gemeen werd verwacht, dat in 1950 het aantal deelnemer? aan de Vier daagse weer belangrijk groter zal zijn dan dit jaar. Heropening Nutsgebouw. Het gerestaureerde Nutsgebouw is Zater dag in gebruik genomen. Het aantal zitplaatsen is, door het aanbrengen van een balcon met 90 uitgebreid en bedraagt nu ruim 400. Na een ver welkoming door de voorz., de heer W. Plomp, sprak de burgemeester een woord van gelukwens tot het Nutsbestuur en ook tot de gemeente. Spr. prees het verrichtte werk maar had voor Alphen „toch nog hogere aspirates". Er moet in deze gemeente een grote zaal komen. Ver volgens werd gesproken door de heer W. Hetzel, namens de Spaarbank, W- van Gulik, ere-lid en de heer A- Huisman. Des avonds werd in de gerestaureerde zaal de eerste uit voering gegeven. Huizenbouw Zaterdagmorgen hebben B en W aan het ingenieurs bureau v. d. Bouwnijverheid (B.B.) te Oegstgeest definitief opdracht verleend tot de bouw van 58 monta gewoningen, volgens het systeem Duinker en Verruijt aan de Karei Doormanstraat in het Oosthoekdorp. Viswedstrijd ..Ons Genoegen" De uitslag luidt: 1 H. C. Huick 2 C. v. Leeuwen, 3 P. v. Veen 4 D. v. Leeuwen, 5 G. v. d. Horst 6 S. v. d. Hoek Jr. 7 P. v d. Spek 8 J. Bauer. HAZERSWOUDE (Gr.) Bekroond. Mevr. Kraan-v. Am sterdam behaalde te Zutphen met haar Dobermann Pinchers „Prinses Beatrix van de Scheepjeskerk" de kampioensprijs. „Prins Bernard van de Scheepjeskerk" behaalde een 3e prijs uitmuntend en tevens behaal de mevr. Kraan v. Amsterdam nog een 1ste prijs voor haar honden van eigen fokkerij. KOUDEKERK Alphense Hist vereniging. De Historische Vereniging „Alphen en Omstreken" organiseerde Zaterdag middag een excursie naar de Ned. Herv. kerk alhier. De heer H. de Kort vertelde de geschiedenis van de kerk en leidde het gezelschap rond. Tevens werd het historische Avondsmaalzilver bezichtigd. De heer Jac. Vink, organist der kerk, vertelde van zijn instrument en liet de fraaie klank er van horen. LEIMUIDEN K.A.V. Besproken werd een va- cantiereis in het volgend seizoen. Gezien de prettige herinneringen aan het uitstapje in September, was men van mening, dit jaarlijks te herha len. Voor de eerstvolgende keer werd de omgeving Apeldoorn geko zen. Uitvoerig werd gesproken, hoe de kinderen nog dit jaar een mooii feest ter bezorgen. Om de vele on kosten te dekken gaan de K.A. V.'ers weer een tentoonstelling en loterij organiseren. Ook de vlag werd niet vergeten. De vergadering bracht hiervoor 4.15 bijeen. De pater-as- sistent kreeg hierna het woord, om een toespraak te houden over het geestelijk en stoffelijk nut van de or ganisatie, ook voor vrouwen. Tot slot was er een attractie aanwezig, die 4.75 dus de eerste baten voor het kinderfeest in het laatje bracht. RIJNS ATERW OUDE Luto in het koper. Dat een dam vereniging 12% jaar bestaat is op zichzelf niets bijzonders. Iets anders wordt het bij Luto, die dit jubileum op 19 October gaat vieren en hier voor uitgenodigd heeft de bekende zangvereniging uit Alkmaar „Vox et Musica", en de opbrengst van deze avond heeft toegezegd aan Kath. en Prot- Thuisfront. ZOETERWOUDE Sint Jansfanfare Het parochie huis was Zondagavond de concert zaal voor de St. Jansfanfare. Het gezelschap heeft een zwaar program ma te verwerken gehad en de to neelclub „Onder ons" van Groenen dijk, die als intermezzo een Ameri kaans blijspel opvoerde, heeft daar aan een aangename afwisseling ge- GEMEENTERAAD WOUBRUGGE In de gemeenteraad van Woubrug- ge legde de heer T. den Hertog de volgende verklaring af: De Protestants-Christelijke raads fractie wenst in verband met de in de raadsvergadering van 6 Septem ber j.l. gehouden wethoudersverkie- zing de volgende verklaring af te leggen. De Protestants-Christelijke raads fractie is van opvatting, dat elk lid en elke fractie van leden van de gemeenteraad recht heeft invloed uit te oefenen in het college van burgemeester en wethouders. De po litieke gewoonte brengt mede, dat in dit college de sterkste fracties van de gemeenteraad vertegenwoor digd zullen zijn. Dit heeft tot gevolg, dat in elk geval degenen, die van deze alge mene goede politieke gewoonte wil len afwijken, vóórdat de verkiezing van wethouders plaats heeft met de leden van de andere raadsfracties nader overleg behoren te plegen. De Protestants-Christelijke frac tie mocht verwachten, dat ook de Rooms-Katholieke fractie met be trekking tot de wethoudersverkie zing een loyale houding zou aan nemen. De Rooms-Katholieke fractie even wel heeft zonder enig overleg met of mededeling aan de Protestants- Christelijke fractie de verkiezing van het enige lid van de raad van de groep „Gemeentebelang" bewerk stelligd, welk lid overigens thans niet in bespreking is. De Protestants-Christelijke fractie heeft tot haar leedwezen moeten constateren, dat de Rooms-Katho lieke fractie, de weg van het poli tiek overleg verlatend, aan de ge noemde gewoonte een einde heeft gemaakt en daarin tot uitdrukking heeft gebracht in de leden van de Protestants-Christelijke fractie geen vertrouwen te stellen, met welke kening zullen moeten houden. Het valt deze leden moeilijk aan de onlangs gekozen wethouders hun vertrouwen te schenken, doch van zelfsprekend zullen zij bij de behan deling van de aan de orde komen de zaken de nodige objectiviteit in acht nemen. De voorzitter stelde voor de tuin tjes bij de O.L. school niet meer aan de bewoners van Nieuw Leven te verhuren, daar tezijnertijd de raad voorstellen zullen bereiken deze grond als speelterrein in te richten. De heer Angenent vond de plaats minder geschikt en met de heer Boer was hij het eens, dat het ini tiatief in deze door de burgerij moet worden genomen. De voorzitter re pliceerde, dat de gemeente niet rijk aan grond is en dat men door deze tuintjes te nemen, geen aankoopkos- ten behoefde te maken. Verder is dit nog geen bindend voorstel, men krijgf alleen arsmlag om in de toe komst besluiten te kunnen nemen. Aldus werd besloten. Voor de O.L.S., Chr. Nat. School en R.K. Parochiale Sch. is over 1948 respectievelijk uitgegeven 1804, 2688,— en 4211,—. De heer Angenent wilde het ver- menigvuldigingscijfer van de school geldheffing vaststellen op 1, en niet op 2. Hij achtte het niet juist, dat een klein percentage van de men sen dit geld opbracht. De voorzitter kon deze mening niet delen, hij be twijfelde of slechts een klein per centage betaalde. Wat hem echter onverantwoordelijk leek was de der ving van 2750, die het voorstel van de heer Angenent inhield. Na stemming werd het vermenigvuldi- gingscijfer op 2 vastgesteld. In de woonruimtecommissies wer den gekozen. Kamer Woubrugge: E. Boer, J. v. d. Nagel, D. Stoof, J. Dijkstra, JT v. d. Boon; Kamer Hoog- made: J. Zwetsloot, J. v d. Post, S. J. v. d. Meer, D. Kwakernaak, A. C. Lieverse. geven. De voorz. van de Fanfare mocht een groot aantal toehoorders verwelkomen in zijn openingsspeech en wenste directeur en leden geluk met de behaalde successen in het af gelopen jaar. Het eerste concertgedeelte, met als inzet de mars „Kaisër Friedrich" van C. Friedemann bevatte een se lectie uit „Der Vögelhandler" een operette van Zeiler en Lehar's „Gold und Silber", met als slot „Entrée de Concours" van" Cori. De marsen heb ben hier goed gemaakt, wat ontbrak aan het overige. Teveel misten we de losse zwier van de walsmaat en de verbindingen van de verschillende motieven waren soms zwak en onze ker. De mars „Entrée de Concours" had te weinig nuacering van het forte en piano. In al deze nummers kenmerkte zich de kracht van de middenpartijen. Het grote intermezzo van het concert was het blijspel „Je kunt het toch niet meenemen" van Piet Mossinkoff. De toneelver. „On der ons" van Groenendijk heeft een buitengewoon succes behaald, want de speltechniek van haar leden dwingt een groot respect af. De be kwame leiding van de heer J. Wes- selmgh heeft dit spel een grote aan trekkelijkheid gegeven. Met bij zondere .of zij vermeld de vertolking van Md lm Vanderhof. De kwaliteit van de Groenendijkse toneelclub staat gelijk aan de kwaliteit van haar bestaansjaren. De uitvoering werd besloten met het tweede gedeelte van het concert „Alte Kameraden" van Feike en „Op mars van W. Ciere vormden de omlijsting van „La fête triomphale van v. Dam en „Aphrodi te" van Cerfontaine. Voor dit laatste vooral vee] lof en waardering. De fanfare, onder de rustige leiding van de heer van Ven gaat gestadig cres cendo. HHXEGOM Varende propaganda voor de Ma rine. Het contactvaartuig „Van der Steng" komt heden hier en meert aan de Haven. Morgen is er een of ficiële ontvangt van het gemeente bestuur. „Steunt Wettig Gezag". De pl. commissie bestaat uit burg. Van Nis pen, voorz.; W. A. Out. secr.; W. F. van Dam, J. van de Vecht, G. La- mers, J. Valkenburg en D. van Eg- mond, leden. Geboren: z. van S. Stilma en J. P. van der Maade; z. van C. S. van der Tonnekreek en C. van den Bosch; z. van A. J. Dierikx en A. M. M. Lippens: z. van P. J. van der Ploeg en J. J. M. Meskers; d. van J. Weyers en M. J. Seijsener; z. van B. J. M. Kiphardt en E. C. Goemans; z. van J. C. Pijnaker en M. P. Seijse ner. Ondertrouwd: P. G. Out en J. M. C. Angevare; J. Moerkerk en A. C. Kool. Getrouwd: A. Vink en D. Reeck; J. T. Lampe en D. C. Rusman. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Met ingang van 12 Oct. is de wachtmeester der Rijks- poplitie J. F. Strang, alhier, overge plaatst naar Ooltgensplaat en de wachtmeester der Rijkspolitie F. H. W. Weker van Ooltgensplaat naar hier. Midden in het Bos van Wycker- slooth, op een open plek, staat thans een monument ter nagedachtenis aan de inwoners van Oegstgeest, die gedurende de laatste wereldoorlog zijn gevallen in de strijd tegen of door de hand van de bezetter. Im posant is dit monument, tenminste wat het geheel betreft; de forse, ruw gehouwen zuilen met daarachter de uit baksteen opgetrokken muur, waarin een door een ijzeren hek af gesloten opening, en daarboven de grote smeedijzeren bekroning. In het kader van dit geheel doet de eigen lijke hoofdfiguur van het monument, het sterk gestyleerde beeld van een verzetsstrijder, opstaande uit zijn knielende houding en gereed om toe te slaan, wel wat erg nietig aan, af gezien nog van de vraag of „men" zo'n „modern" beeldhouwwerk over het algemeen wel zal waarderen. Overigens valt het te betreuren dat dit monument verloren ligt in een bos en dus feitelijk niet volkomen aan zijn doel beantwoordt. Zaterdagmiddag vond de plechtige onthulling van dit herdenkingsmo nument plaats in aanwezigheid van B. en W. der gemeente, de raadsle den, de geestelijkheid, vele nabe staanden van gevallenen, deputaties van jeugdverenigingen en school jeugd, en vele belangstellenden. Bij aanvang der plechtigheid zong het Leids A Cappella-koor o. 1. v. Iskar Aribo „Geluckig is het land".. De heer J. W. Bonda, voorzitter van het Comité sprak een inleidend woord, waarbij hij dank bracht aan al de genen, die medegewerkt hadden aan het tot stand komen van dit monu ment. Rector H. Sondaal hield de herdenkingsrede. In stilte en rust, aldus spr., staat hier het monument dat hen moet gedenken die in de strijd om de vrijheid deze bekochten met hun leven. Deze stilte is echter vol leven en deze rust vol activiteit: zo was het ook bij hen, die in de stilte en rust hun weg gingen, zwijgend doch vol activiteit. Tot in lengte van da gen zal men weten dat er men sen waren die vochten en vielen voor het levensgeluk van ande ren; voor de kinderen die rond het monument zullen spelen, voor de jonge mensen die er voorbij komen gelopen, en voor de ouderen die komen genieten van de rustige omgeving, voor hen allen werd de vrijheid ge kocht mede door deze mensen. En het schijnt soms of men de harde les van de voorbije jaren wel wat erg snel weer vergeten is. Wij moeten ons echter bezin nen op de eenheid voor Vorstin en Vaderland en in eenheid een goede en rechtvaardige maat schappij opbouwen. Het is onze dure plicht, te blijven vechten voor de idealen waarvoor deze helden gestreden hebben en ge vallen zijn, en hun offer steeds te blijven herdenken, durend en telkens opnieuw. De onthulling van het monument geschiedde door burgemeester Bau- mann, waarna kransen en bloemen werden gelegd door het gemeente bestuur, de O.V., het comité, de fa milieleden der gevallenen en de schooljeugd. Het Wilhelmus weer klonk en er volgden enkele minuten stilte. Daarna werd het monument door burgemeester Baumann met enkele woorden aanvaard uit han den van het comité.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2