S)e CeicbeSoii^ant Bevreemdende verklaring van de Sultan Wat wil de Sultan eigenlijk? GEWAPENDE BOTSING ONVERMIJDELIJK OP OOST-JAVA Verklaring in strijd met overeenkomst Een verklaring van de H.V.K. Gewapende botsingen moeten vermeden worden Overeenstemming met koning Leopold Benelux-overeenkomst ondertekend Voor-Unie tot 1 Juli 1950 aanvaard Ned. belastingambtenaren in Zwitserland in hechtenis MAANDAG 17 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG N< Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bar. Papendracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd-, 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: J5 et, p. m.m. Teleloontjes 11.50 Over „kopzorgen" HEBT U geen andere kopzorgen?" Dit is het onderschrift van een plaat in „Elseviers Weekblad" Onder aan de plaat staan twee klein-getekende mannen: Oud en Romme te discussiëren over de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Achter hen rijzen vier reuzen op. Stalin, Tito, een geboeide inwoner van Tsjecho-Slowakije en een grim mige Chinese strijder, die Kanton voorstelt. En boven de plaat lezen we: „De wereld in vlammen en 79 amen dementen". De suggestie is duidelijk: Als er in de wereld is zo veel ont zettende strijd, hartverscheurende ellende, tot stikkens toe benauwen de dreiging, moet men dan zo veel „kopzorgen" hebben over een wetje als het hier bedoelde? Nu willen wij volstrekt niet zeg gen, dat wij bewondering hebben voor het feit, dat op het wetsontwerp inzake P.B.O. niet minder dan 79 amendementen waren ingediend - Integendeel! Maar wij moeten ons verzetten t< gen de suggestie, dat men, als de we reld in vlammen staat, ontheven zou zijn van de plicht om ook de be trekkelijk kleine dingen zo goed mogelijk te doen; in casu van de plicht om een zo goed mogelijke so ciale politiek te -voeren, waarbij dan vanzelfsprekend meningsverschillen kunnen en mogen en vaak zelfs móeten tot uitdrukking komen Al is het niet bepaald geestverheffend, dat de meningsverschillen in de Tweede Kamer zich openbaarden in zulk een amendementen-lawine, als bij de PBO! Wij willen op andere verschijnse len wijzen van „kopzorgen" welke inderdaad beschamend zijn. Dat zijn de „kopzorgen" tengevol ge van verdeeldheid onder de men sen, veroorzaakt door benepen par tijpolitiek, door ruzies in het sociale, zakelijke en huiselijke verkeer. Ter wijl de wereld in brand staat! Dat zijn de kopzorgen", tengevolge van egoisme en afgunst, veroorzaakt door een onredelijke begeerte om het beter te hebben, om,.royaal" te kunnen leven. Terwijl de wereld in brand staat! Millioenen mensen in de wereld' zouden als buiten zichzelf geraken van vreugde, als zij plotseling kwa men te leven in een land als het on ze, waar vrijheid heerst; waar een zij 't dan onvolkomen rechts staat is gevestigd; waar het betrek kelijk nog goed leven is, ook voor vele klagers Vele anderen onder ons hebben echter inderdaad reden tot klagen, tot „kopzorgen", om de touwtjes aan elkaar te knopen, om materiële nood en geestelijke ellende. Over het lot van deze mede-men sen moet ieder individueel en de gemeenschap inderdaad „kopzor gen" hebben! De valse honderdtjes Drukkerij te Luik gesnapt Na maandenlang speuren in over leg met de Nederlandse recherohe is de Belgische politie er gisteren in geslaagd, te Luik de drukkerij te vinden waar sedert geruime tijd tienduizenden valse Nederlandse bankbiljetten van honderd gulden zijn vervaardigd. Het aantal prach tig nagemaakte bankbiljetten is zo groot, dat deskundigen geloven dat hier naar schatting voor ongeveer twintig millioen gulden aan valse banknoten is gedrukt. De -eigenaar van de drukkerij is gearresteerd. Met deze ontdekking en met de vele arrestaties die in de loop van de laatste weken in Nederland, Bel gië en Duitsland zijn vericht, heeft de politie in West-Europa een der grootste benden valse munters te pakken gekregen die ooit kon wor den gearresteerd. r\e toestand in Oost-Java wordt snel slechter en indien de Nederlan- ders onredelijk blijven wordt gevreesd, dat een gewapende botsing niet alleen onvermijdelijk is, maar zich spoedig zal uitbreiden over ge heel Java en Sumatra". Aldus heeft de Sultan van Djokjakarta, die mi nister van defensie is van de Repu bliek kort voor zijn vertrek uit Ba tavia, waar hij heeft gesproken met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, meegedeeld. De sultan betreurde het dat hij er niet in geslaagd was dr. Lovink te overtuigen van de gevaren verbonden aan de toestand in Oost Java. De sultan had het initiatief genomen tot een bezoek aan de Hoge Verte genwoordiger met het oog op de grote Republikeinse bezorgdheid. „Ik overhandigde hem een aide-mémoire waarin een zekere handelwijze wordt uiteengezet ter verlichting van de gespannen sfeer. In het bij zonder verzocht ik een spoedige bespreking tussen de militaire staven van beide partijen teneinde een sfeer te scheppen geschikt voor handha ving van wet en orde door het vinden van de een of andere oplossing. Dat alles in het kader van de hangende overdracht van de souverei- niteit". Dr. Lovink had hem een nota overhandigde, waarin werd ver klaard, dat hij Den Haag om verdere instructies had verzocht. Nederlanders en Indonesiërs verza melden zich in de café's om de ver klaring te bespreken en te gissen, wat deze met zich zou kunnen bren gen. Nederlandse militaire kringen ver klaarden, aldus meldt Reuter, dat sedert het bestand geregelde en on geregelde Republikeinse strijdkrach ten in toenemende mate infiltreren in de Nederlandse verbindingslinies en de garnizoenscentra, ondanks sterke protesten bij de plaatselijke Republikeinse commandanten. Aan de letter van de wet Inmiddels is de Nederlandse hou ding kenmerkend, zo zeide de sul tan verder, men houdt zich aan de letter van de wet, zonder op de geest daarvan acht te slaan. De Nederlandse bewering, dat de overeenkomst van dr. Van Roy en en Rum niet voorziet in een oplossin, is aanvechtbaar. Het handhaven van deze stelling, aldus de sultan, vorm de wegens de „ondragelijk gespan nen toestand" een miskenning van de werkelijkheid en daardoor werd zo wel de harmonie in Indonesië als op de conferentie in Den Haag in gevaar gebracht. IN STRIJD MET WAPEN STILSTAND. Intussen heeft men in officiële Ne derlandse kringen met grote be vreemding kennis genomen van de verklaring van de sultan. De verkla ring is immers al dadelijk lijnrecht in strijd met het Nederlands-Indone sisch handvest inzake de uitvoe ring van de overeenkomst tot staking van het vuren. De partijen zouden zich onthouden van radio-uitzendin gen, persberichten of enige vorm van propaganda, beogend de strijd krachten of burgers van de andere partij uit te dagen of te verontrus ten. Nederlandse kringen overwegen verder op het ogenblig welke stap pen in verband daarmee moeten wor den genomen, aldus luidt een uitge geven Nederlandse verklaring. De Nederlandse autoriteiten had den pas via de persagentschappen kennis genomen van de inhoud van de verklaring van de sultan. Hadji Agoes Salim, de republikein se minister van buitenlandse zaken, verklaarde niet op de hogte te zijn van de verklaring. Functionarissen van de commissie van de UNO weigerden commentaar te geven over de toestand in Oost- Java. Alle radio-programma's werden gis teren onderbroken om het nieuws van het officiële Nederlandse ant woord op de verklaring van de sul tan te geven. Opgewonden groepen STROMEN VLUCHTELINGEN UIT MIDDEN-JAVA. Stromen vluchtelingen uit de ge bieden van Midden-Ja va, waar de Nederlandse troepen zijn terugge trokken, zijn gisteren aangekómen in Surabaja en andere centra, waar Ne derlandse strijdkrachten zijn, zo werd in Nederlandse kringen mede gedeeld. Deze vluchtelingen zouden voorna melijk bestaan uit Indonesische poli- tie-beambten, burgerlijke functiona rissen met hun gezinnen en Chine zen, „die niet in de door de republi keinse troepen bezette steden durf den te blijven". Er werd gisteravond geen officiële bevestiging gegeven van berichten, volgens welke gueril la's huizen in door de Nederlandse geëvacueerde gebieden hadden ge plunderd en in brand gestoken. Zich houden aan afspraken is geen onredelijkheid Naar aanleiding van de verklaring van de sultan van Djokja heeft de H.V.K. zich thans eveneens gerech tigd geacht enige mededelingen te doen over het onderhoud, dat hij met de sultan had. De H.V.K. is wel degelijk doordrongen van de ernst der gevaren, welke speciaal op Oost-Java dreigen. Op deze ge varen is in de afgelopen weken her haaldelijk van Nederlandse zijde gewezen. De oorzaak daarvan is de onwettige penetratie van T.N.I.-ele- menten in streken, waar zij zich vroeger niet bevonden. Van Neder landse zijde zijn herhaaldelijk voor stellen gedaan om een einde te ma ken aan de daardoor ontstane be- stuursontwrichting.. Men spreekt van Nederlandse onredelijkheid, maar vergeet, dat het de bedoeling van de repulikeinse voorstellen is, dat de Nederlandse troepen op geheel Java aanstonds zouden worden geconcen treerd op de hoofdplaatsen van de residentie en de regentschappen, en afgezien van het gebruik der tussen liggende verbindingswegen, zich van iedere patrouillering zouden onthou den. Dat wijkt geheel af van de Van RoyenRum-verklaringen. Deze voorstellen schuiven zelfs de regelin gen tot het staken der vijandelijkhe den in wezen geheel en al 'terzijde en doorkruisen alle besprekingen tussen ce delagties inzake een be stuurlijke en militaire coördinatie. Het lijkt nauwelijks billijk de Neder landers gebrek aan soepelheid te ver wijten, wanneer zii er prijs op stellen dat men zich houdt aan hetgeen on der auspiciën van de Unci wederzijds is overeengekomen. STRIKT BEVEL AAN NED STRIJDKRACHTEN Dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de H.V.K, heeft op een persconferentie verklaard, dat alle Nederlandse strijdkrachten strikte bevelen gegeven waren, gewapende botsingen met republikeinse troepen in Indonesië te vermijden. Hij verklaarde, dat de Nederland se politiek niet de oorzaak was van de toestand in Oost-Java. De critieke toestand aldaar, aldus dr Koets, werd veroorzaakt door een weloverwogen republikeinse politiek van militaire infiltratie in Neder landse garnizoencentra en verbin dingslinies over geheel Java. Tot het ondersteunen van deze verklaring toonde dr. Koets fotocopieën van re> publikeinse legerorders. De stijgende spanning in Oost-Ja^ va hield waarschijnlijk verband met het feit (dat goed bekend was aan de republikeinse regering) dat een grote republikeinse legereen heid twee dagen geleden naar de re publikeinse hoofdstad had geseind, dat zij zich niet langer gebonden be schouwden door de order tot het staken der vijandelijkheden. „In de wetenschap daarvan", aldus dr. Koets, „is het mogelijk, dat de sul tan zijn opmerkelijke verklaring deed, zodat de republikeinen in ge val van een gewapende botsing zou den kunnen zeggen: „Wij hebben het u gezegd" en de Nederlanders hiervan de schuld zouden kunnen geven. Dr. Koets las een Engelse verta ling voor van een buitgemaakt re publikeins legerdocument, dat aan toonde, dat het republikeinse bevel een order tot infiltratie uitgaf, drie dagen na de ondertekening van de order tot staken der vijandelijkhe den. Over de volksraadpleging De Belgische eerste minister, Gas ton Eyskens, heeft Zondagavond verklaard „volledige overeenstem ming" bereikt te hebben met koning Leopold over de vorm van de volks raadpleging, die moet beslissen of de koning zal terugkeren. Eyskens had Zondag twee besprekingen met ko ning te Pregny. Na het tweede on derhoud dineerde Eyskens met het koninklijke gezin. Na afloop ver klaarde hij, dat zijn taak was vol bracht. Hij was „uitermate tevreden" ever de resultaten van de bespre kingen, die van „zeer grote invloed" op de toekomstige ontwikkeling zou den zijn. Eyskens zal maandagoch tend per auto naar Brusel terugke ren. R.T.C.-GEDELEGEERDEN NAAR SCHOONHOVEN Een twintigtal gedelegeerden van de R.T.C. hebben Zaterdag een bezoek gébracht aan de Rijks Vak- en Kunstnijverheids school voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven. Daarna werden zij op het raadhuis van Schoonhoven ontvangen. VIER DODEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK IN NOORWEGEN Een Brits amphibie-vliegtuig, dat een demonstratievlucht in Noor wegen maakte, is op een hoogte van ongeveer 200 meter tegen een berg helling gevlogen. Een Noor en drie Britten kwamen hierbij om het le ven. Het ongeluk gebeurde bij Lista in Zuid-Noorwegen. F"VE MINISTERS van de drie Beneluxlanden hebben Zaterdag him goedkeuring gehecht aan de bepalingen van een overeenkomst, die de weg moet banen voor de economische unie. Deze overeenkomst voor ziet in een overgangsperiode, „Voor-Unie" genaamd, die zal duren van 1 October 1949 tot 1 Juli 1950, op welk laatste tijdstip men verwacht, dat de economische fusie der drie landen zal beginnen. De overeenkomst bevat reserves betreffende de betaling in goud van nadelige saldi der handelsbalansen tussen de Beneluxlanden. Deze reserves staan aan het debiteurenland toe de kwestie van zijn verplichtingen tot betaling in goud of dollars opnieuw onder ogen te zien. In kringen, die in nauwe betrekking staan met de Nederlandse delegatie, werd verklaard, dat men gelooft, dat Nederland reden heeft om tevreden te zijn met het resul taat van de besprekingen te Luxemburg. NIEUWE AMERIKAANSE AM BASSADEUR NAAR NEDERLAND De nieuwe Amerikaanse ambas sadeur voor Nederland Selden Cna- pin (rechts), die met de „Veendam" van de Holland Amerika Lijn on derweg is naar ons land, wordt ver gezeld door zijn dochter Helen (tweede van rechts) en de heer en mevrouw John M. Begg. De heer Begg is bijzondere assistent van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in ons land. DE VERMISTE VLIEGERS IN INDONESIë De namen van de bestuurders der twee Mustang-jachtvliegtuigen, die vermist worden, luiden: tweede lui tenant vlieger T. F. Scherf en twee de luitenant vlieger A. B. 'A. M. Brok. Het zoeken naar de vermisten heeft nog steeds geen resultaat opgeleverd In het communiqué, dat omtrent de conferentie is uitgegeven, wordt medegedeeld, dat de drie regeringen een nauwere samenwerking tussen de drie parlementen wensen, tenein de een doeltreffender samenwerking tot stand te brengen met betrekking tot die vraagstukken, welke voort vloeien uit de economische samen werking in Europa. Voorts wordt gezegd, dat maatre gelen genomen zijn tot het vrijmaken van de invoer van ijzer en staal en afgewerkte metaalproducten. De prijs van Belgisch en Luxem'burgs staal zal in het begin niet hoger zijn dan de binnenlandse marktprijs. De drie landen zullen vóór 1 Januari 1950 een plan uitwerken voor 'het vrijgeven van textiel. Na afloop van de plenaire bijeen komst hebben de drie ministers van buitenlandse zaken de pers ontvan gen. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul van Zeeland, zeide: „Wij hebben moeilijkheden gehad, maar uit het sluiten van een overeenkomst zonder voorbehoud blijkt, dat wij geslaagd zijn en een stap vooruit zijn gekomen. Als rea listen hebben wij rekening gehou den met de jongste gebeurtenissen, in het bijzonder met de devaluatie. De benelux zal de belangen der drie landen dienen. Voor anderen is zij een symbool. Wij geloven onze plicht te hebben gedaan tegenover onze landen en tegenover het ove rige deel van de wereld." Van Zee land verklaarde tenslotte, dat men met de Benelux zou voortgaan tot dat zij een volledig succes zou zijn. De Nederlandse minister-presi- Drié Nederlandse belastingambte- tenaren te Luzern zijn door de Zwit serse politie-autoriteiten in hechtenis genomen. Zij waren in het bezit van een opdracht van het Ministerie van Financiën om een aldaar wonende Nederlander G. op diens verzoek te horen. Naar aanleiding van het boven staande vernemen wij van bevoegde zijde, dat de Nederlander G. zijde lings is betrokken bij een zeer be langrijke belastingaangelegenheid, die een in Nederland wonende indus trieel betreft. Hij ondervond hierdoor zeer grote financiële nadelen. Ten einde uit de impasse te geraken, ver zocht G. dringend in de gelegenheid te worden gesteld verklaringen af te leggen buiten de Nederlandse gren zen Hoewel de inspecteur der belas tingen hier geen nut in zag, was net Departement van Financiën van me ning, dat dit toch behoorde te ge schieden. In opdracht vertrokken de daartoe aangewezen ambtenaren naar Zwitseiiand. Thans is gebleken, dat de Zwitserse regering bezwaren heeti kenbaar gemaakt tegen de wijze zijn betrokken. waarop de ambtenaren in Zwitser land het contact hebben opgenomen. Aangezien zij niet de vormen in acht hebben genomen, heeft de Ne derlandse Regering bij monde van haar diplomatieke vertegenwoordi ger te Bern haar verontschuldigin gen voor deze wijze van optreden, aangeboden. Tot zover de officiële mededeling. Omtrent het eventueel loslaten van de gearresteerden kon men nog niets mededelen, alhoewel wordt ver wacht, dat dit niet lang op zich zal laten wachten. Een der gearresteerde ambtenaren is de hoofdinspecteur der belastingen L. P. W. van der P. uit Zeist. Deze ambtenaar is ook nauw betrokken bij het door de belastingen ingestelde on derzoek naar het vermogen van de Duitser Mucke. De andere twee ambtenaren zijn de heer V., inspecteur van de douane recherchedienst te Utrecht en de heer van E.., accountant te Utrecht. Naar ons verder ter ore komt, ver moedt de fiscale recherche behalve belastingmoeilijkheden ook fraude. Een industrieel uit Zeist en diens :oon in Zwitserland zouden hierbij dent, dr. W. Drees, verklaarde, dat de overeenkomst zeer bevredigend scheen te zijn voor de drie landen ei\ van nut voor het vrijgeven van bepaalde producten in de loop van dit jaar en van andere producten in het komende jaar. „KRIEGSGEFANGENENTAG" IN WEST-DUITSLAND. Enige verzachting in het lot der Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. West-Duitsland herdenkt op 14 October zijn zonen en dochters, die nog steeds niet uit de krijgsgevan genschap zijn teruggekeerd. Al is de oorlog nu reeds vier en een half jaar voorbij, toch vertoeven er nog mil lioenen Duitse mannen vrouwen in de arbeidskampen van Sovjet-Rus land, Polen, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Naar aanleiding van deze „Kriegs- gefangenentag" hield het hoofd der West-Duitse Protestantse Kerk, de „Evangelischer Landesbischof" ds. Otto DibeliuS een rede, waarin hij van de pogingen gewaagde, die dooi de christelijke charitatieve organisa ties in het werk zijn gesteld om het lot van deze krijgsgevangenen zo mogelijk te verzachten, al was het dan ook, zoals ds Dibelius zeide, in het belang van de krijgsgevangenen zelf het beste, over deze pogingen zo min mogelijk te spreken. Ds. Dibe lius deelde echter toch mede, dat hij in de afgelopen week samen met de bisschop van Berlijn, Z. Em. Kardi naal Graf von Preysing, zich in ver binding had gesteld met de hoogste Sovjet-Russische militaire autoriteit in Oost-Duitsland. Soortgelijke stap pen hadden de Kardinaal en ds. Di belius ook verleden jaar reeds on dernomen. Toen was hun door de Sovjet-Russische commandant onder handslag beloofd, dat zich met het einde van het jaar 1948 geen enkele Duitse krijgsgevangene meer op Sovjet-Russische bodem zou bevin den. Van deze belofte is evenwel niets terecht gekomen. Ofschoon de Sovjet-Russen de be handeling van de Duitse krijgsge vangenen in de laatste maanden kennelijk hebben verbeterd blyft het toch een verschrikkelijk feit, zo besloot de „Evangelische Landes bischof", dat het in onze moderne tijd mogelijk is, de krijgsgevangenen zo vele jaren vast te houden, het geen toch zelfs in vroegere, minder „beschaafde" tijden ongehoord zou zijn geweest. Seti koM.eltje... Door onverschilligheid kan de beste eigenschappen van mede-mens breken.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1