U~ T Kinderen ontvoerd voor slavenhandel in Rusland keerpunt ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Prijzen Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening van 14 October is de prijsstop opgeheven ten aanzien van enkele agrarische producten, te we ten peulvruchten, eieren, belegen kaas, groenten, inlands fruit, bloe men en potplanten. Het betreft hier producten, waarvan de prijs in het algemeen op veilingen of beurzen wordt bepaald en welke derhalve aan fluctuaties als gevalg van do werking van vraag en aanbod onderhevig zijn. Voorzover de prijs van deze pro ducten mede bepaald wordt door de vraag uit het buitenland, zal de re gering het mogelijke doen om de bin nenlandse voorziening op een rede lijk peil te houden en eventueel door het treffen van bspaalae maatrege len beletten, dat de prijs dezer pro ducten op de binnenlandse markt zich al te zeer naar die in het buitenland richt. Ook voor thee is de prijsstop op geheven, waar de prijs van uit Indo nesië aangevoerde thee hier te lande wordt bepaald op periodiek te houden internationale veilingen, waarop de Nederlandse regering geen invloed kan uitoefenen. Voor de navolgende goederen is bij ministeriële beschikking toestem ming verleend tot doorberekening van de hogere inkoopsprijzen van grondstoffen: toerrijwielen, meube len, borstelwerk en houten huishou delijke artikelen, muziekinstrumen ten, sportartikelen, kuipwerk, zuivel- werktuigen, motorrijwielen, aanhang wagens en onderdelen, fineer, board, triplex, kinderwagens en personen auto's. De beschikking is gepubliceerd in de Staatscourant van 14 October. Beperking winkel- en etalage-verlichting Evenals gedurende het afgelopen winterseizoen, zal het verboden zijn om in het aanstaande winterseizoen in de spitsuren etalageverlichting te ontsteken, met dien verstande, dat onder bepaalde voorwaarden aan winkeliers kan worden toegestaan, gedurende de spitsuren hun winkel en etalageverlichting voor de helft in gebruik te nemen, waarmede een belangrijke verbetering is verkregen, vergeleken met het vorige jaar: 20 deelt de persdienst van het ministe rie van economische zaken mede. Voor het tot stand komen van deze gunstige regeling was het nodig, dat het bedrijfsleven zelf na controle op de naleving der regeling ter hand nam. De organisaties van de detail handel hebben, gelet op het detail handelsbelang dat hiermede gemoeid is, en in de overtuiging, dat de over grote meerderheid deze regeling loyaal zal nakomen, deze taak op zich genomen. De leiding van de controle zal be rusten bij een landelijke commissie voor de etalageverlichting, waarin zitting hebben de voorzitters van de koninklijke Nederlandse midden standsbond, de Nederlandse katholie ke middenstandsbond, de christelijke middenstandsbond en de bedrijfs groep detailhandel, benevens verte genwoordigers van de grootwinkel bedrijven en de verbruikscoöpera ties. Bovendien wordt een groot aantal plaatselijke controlecommissies ge vormd, die de uitvoering der con trole op zich zullen nemen. Elke winkelier, die van deze rege ling gebruik wil maken, zal zich je gens het electriciteitsbedrij f schrif telijk moeten verbinden, om gedu rende de spitsuren niet meer dan de helft van zijn winkel- en etalage verlichting te branden. Aangaande het ondertekenen der verbintenissen zullen de winkeliers nader bericht ontvangen, hetzij rechtstreeks van de electriciteitsbe drij ven, hetzij van de Kamers van Koophandel 'of de plaatselijke con trolecommissies. De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen geschreven: Mijn ambtgenoot van economische zaken vestigt er de aandacht op, dat de moeilijkheden, welke zich in de afgelopen winter met betrekking tot de levering van electrische energie tijdens de spitsuren voordeden als ge volg van het grotere verbruik en de onmogelijkheid het productievermo gen tijdig op te voeren, zich gedu rende de aanstaande wintermaanden in nog sterker mate zullen doen ge voelen. Het is daarom noodzakelijk, dat alle verbruikers van electrische ener gie zich in de maanden November, December en Januari a.s. van Maan dag tot en met Vrijdag van 79 uur en van 1618 uur en op Zaterdag van 79 uur de grootst mogelijke beperking opleggen. Deze beperking, welke dringend nodig is, om de industriële produc tie op peil te houden en dus voor onze volkshuishouding uitermate be langrijk is. dient zoveel mogelijk vrij willig te worden bereikt, waarbij vertrouwd wordt op de gemeen schapszin van ons volk. Het verbruik van electrische ener gie tijdens de spitsuren zal in enke le gevallen worden verboden, zoals bijv. buitenverlichting van gebou wen, etalageverlichting, enz. Aangezien ik met mijn ambtge noot voornoemd van mening ben, dat de overheid in deze behoort voor te gaan, verzoek ik u er op te wil len toezien, dat in de aanstaande wintermaanden, gedurende de bo venvermelde uren, bij het verbrui ken van electrische energie in de bij gemeentelijke bureaux, diensten en instellingen in gebruik zijnde gebou wen de grootst mogelijke zuinigheid in acht wordt genomen. Ontploffing in de Technische Hogeschool INGENIEUR GEDOOD Tijdens experimenten met de hete- luchtmotor heeft zich gistermiddag in het gebouw voor werktuig- en scheapsbouwkunde van de Techni- nische Hogeschool te Delft een ont ploffing voorgedaan, waarbij een in genieur van de Philipsfabrieken, ir. H M. Meier Mattern werd gedood en drie assistenten werden gewond. De ingenieur, die bi.i de ontplof- ijng zwaar werd gewond, werd in aherijl naar een ziekenhuis overge bracht. Daar is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was gistermiddag samen met enige assistenten proeven aan het nemen met een physisch- technische meetopstelling, ten einde verschijnselen ten behoeve van de hete-luchtmotor te onderzoeken en te bestuderen. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak is toen een onderdeel van de meetopstelling ontploft. Reeds vele maanden is met deze opstelling ge- experimenteerd, zonder dat zich on gelukken voordeden. Van de drie assistenten, die de proefneming bijwoonden werd de 25- jarige J. van G. ernstig aan een arm gewond, hij is ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. De anderen kwamen er met lichte verwondin gen af. Men vraagt zich af of het ongeluk is te wijten aan een constructiefout van de meetopstelling of dat men de heteluchtmotor op een te hoog toe rental heeft laten draaien. V er keer songeluk Wieringermeer Gistermiddag omstreeks twee uur is in de Wieringermeer een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat een dode en twee zwaar gewonden eiste. Op de nieuwe Rijksweg nabij Wie- ringerwerf naderde uit de richting Afsluitdijk een vrachtauto van de pluimveehandel H. Dam en Zoon uit Hoogwoud. De wagen reed ondanks een dichte mist met een vrij hoge snelheid en botste tegen een, wegens pech, langs de kant geparkeerd staan de melktankwagen. De cabine van de vrachtauto werd totaal ingedrukt en het gelukte eerst met behulp van snijbranders de in zittenden te bevrijden. Toen bleek de 51-jarige D. Dam uit Abbekerk reeds te zijn overleden. De twee andere inzittenden van de vrachtauto, de 49-jarige H. Dam en de 24-jarige Th. Dam, beiden even eens uit Abbekerk, werden met zwa re verwondingen naar een zieken huis in Den Helder overgebracht. De melktankwagen liep slechts lichte materiële schade op. js Uw Radio defect? BEL 242M De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig DE GEVOLGEN VAN EEN TWIN TIGSTE PROCENT TE VEEL^ ALCOHOL. De rechtbank te Assen veroordeel de gisteren de 40-jarige Meppeler caféhouder R. G. L. tot 2 maanden gevangenisstraf en ontzette hem voor de tijd van 1 jaar uit de be voegdheid een motorrijtuig te bestu ren. L. werd verantwoordelijk ge steld voor het ernstige ongeval te Assen, waarbij een motorrijder, de politieman M. Mulderij te Assen, do delijk werd gewond. Diens duopas sagier werd zeer ernstig gewond. Een bloedonderzoek wees uit, dat het alcoholpercentage in L.'s bloed 1.55 bedroeg, terwijl het maximum 1.50 mag bedragen. De eis tegen L. luidde 3 maanden gevangenisstraf 1 jaar ontzegging van het rij bewijs. MOTORRIJDER DOOR HOND TEN VAL GEBRACHT De landbouwer J. de Jong uit Hippolytushoef, is toen hij van zijn werkzaamheden in de Wieringer meer terugkeerde op de Poelweg in Westerland (Wieringen) met zijn motor ten val gekomen door een hond, die onder het voorwiel rende. De motorrijder bleef bewusteloos op de weg liggen. Dr. de Groot uit Hip polytushoef, die dadelijk ter plaat se was en een ernstige schedelbasis- fractuur constateerde, achtte opne ming in een ziekenhuis noodzakelijk. Het slachtoffer is dadelijk naar het Lidwinaziekenhuis in Den Helder overgebracht. De politie heeft pro cesverbaal van het gebeurde opge maakt. RIJWIELEN MET HULPMOTOR EN DE VOORRANG. De klachten van het motorwegver- keer over het voorrang nemen van de populaire gemotoriseerde fietsen (velo, solex en andere) nemen, naar de K.N.A.C. bericht, hand over hand toe. Bestuurders van vrachtauto's, bussen, personenauto's en motorfiet sen kunnen dikwijls niet tijdig on derkennen, dat zij met zulk een mo torvoertuig te doen hebben, waar door grote risico's ontstaan en onge lukken niet zullen uitblijven. De K.N.A.C. raadt daarom be stuurders van rijwielen met motor dringend aan, zolang de regel „snel verkeer gaat voor langzaam rijver- keer" bij kruispunten en dergelijke in ons land van kracht blijft, zich ook bij de voorrang te gedragen als fietsers en dus snelverkeer voorrang te verlenen. ZES MAANDEN VOOR HULP AAN ONDERDUIKEND MILITAIR. Gisteren heeft de Asser rechtbank de landarbeider-krantenbezorger A. V. uit Gasselternijveen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maan den met aftrek. Met medewerking van de landarbeider H. van der L. uit Grolloo heeft hij de soldaat H. K. uit Gasselternijveensemond, die niet naar Indonesië wilde vertrekken, onderdak bezorgd. De jonge militair was daarvoor door de krijgsraad tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 9 maanden veroordeeld. Hendrik van der L., bij wie de soldaat onder dak werd gebracht, v/erd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. I}e eis tegen V. luidde 8 maanden gevangenisstraf. GUIDO GEZELLE HERDENKÏNG In het kader der Gezelle-her- denking werd gisteravond in het Ca- j sino te 's-Hertogenbosch de eerste uitvoering in Nederland gegeven i van Hiawadha's lied (op verzen van Guido Gezelle) naar Henry Long- j fellow van de Belgische componist Marinus de Jong. De medewerken- I den waren Henk Schaer als declama- j tor, Jo Vincent (sopraan), Annie Woud (alt), Wiebe Draver (tenor) en L. Bogtman (bas). Piet Hörmann begeleidde aan de vleugel en Jan van Litsenburg aan het orgel. Voorts verleenden medewerking het Nederlands Kamersymphonie- orkest onder leiding van Sam Swaap en het Brabants Kamerkoor onder leiding van Frans van Amelsvoort. Het geheel stond onder leiding van de componist zelf. Onder de aanwe zigen waren o.a. de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Mgr. W. Mutsaerts, Stijn Streuvels en dr van Cauwelaert beiden uit België en burgemeester Loeff van Den Bosch. Terreurmethoden van het communistisch regiem Uit Boekarest wordt bericht aan het K.N.P. Steeds meer worden er berichten uit Roemenië gesmokkeld om aan de wereld de terreur bekend te maken, die de communistische regering uit oefent. Koste wat het kost wil zij aan de ongelukkige bevolking haar ideaal van een Rode Staat opdrin gen. Tot de jongste slachtoffers van deze terreur behoren een priester en een groep tienjarige kinderen. De priester, George Villani, was pastoor van een dorpsparochie in het van Oradea Mare. In het dorp ont stond in deze zomer onrust toen de boeren het bericht kregen, dat de regering de gehele oogst vorderde. De boeren weigerden aan deze order gevolg te geven en de plaatselijke politie riep de hulp in van de mili tairen uit Oradea Mare. Enige boe ren maakten alarm door, tegen de wens van pastoor Villani in, de kerkklok te luiden. Toen de troepen in het dorp aankwamen keerden zij zich eerst tegen deze boeren en ver volgens hielden zij nog terplaatse een rechtszitting tegen pastoor Vil lani omdat de kerkklok geluid was. Hij werd „schuldig" bevonden en ter dood veroordeeld: in de tuin van Doodslag in Amsterdam Vrijdagavond heeft een vechtpar tij in het café „Mexico City" in de Warmoesstraat te Amsterdam het noodlottige gevolg gehad, dat de 24- jarige G., van beroep kok, in de buurt beter bekend als „Haagse Ap- pie", de 52-jarige caféhouder R. heeft doodgeslagen. Omstreeks negen uur, is de dader, die toen al sterk onder invloed van drank verkeerde, het café binnen gekomen met een vriend, die vaak harmonica speelt en ook gisteravond zijn instrument bij zich had. De ca féhouder, die geen muziekvergun- ning heeft, verzocht de gasten niet te spelen, omdat hij anders moeilijk heden met de politie zou kunnen krijgen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. Bovendien was „Appie" reeds in een bijzonder slecht humeur, omdat de buffetjuf frouw, met wie hij enige tijd zeer goed bevriend was geweest, geen verdere prijs op zijn attenties stelde. De caféhouder, die ernstige moeilijk heden zag komen, ging naar buiten om de hulp van de politie in te roe pen. Op staat nam een burger op zich naar het bureau te gaan en de caféhouder keerde naar zijn zaak te rug. Toen hij het café binnen kwam, pakte de kok hem vast, gooide hem in een hoek en sprong boven op hem. G. bewerkte R, dusdanig met zijn vuisten, dat deze laatste vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen over leed. Cafébezoekers, waaronder de harmonicaspeler hebben nog ge tracht de vechtenden te scheiden, doch het mocht hen niet baten. Vrij wel onmiddellijk nadat het ongeluk was gebeurd, kwamen de gewaar schuwde politieagenten het café bin nen. Te laat helaas. Zij konden niet anders doen dan G. arresteren. De dader staat in de buurt zo vertelde men ons niet ongunstig bekend. Ook de politie kende hem niet. Ook het slachtoffer stond als een kalme man bekend. Uiteraard heeft het gebeuren in de omgeving van de Warmoesstraat grote belang stelling getrokken en tot diep in de nacht stonden groepjes buurtbewo ners en bezoekers van de verschil lende café's het gebeurde te bespre ken. TUCHTRECHTER BEBOET KAASHANDELAREN Het waren louter en alleen kaas handelaren, die voor de Leidse tucht rechter moesten verschijnen. Zij zouden op jonge kaas, die 1.75 mag kosten, twee dubbeltjes te veel ver diend hebben. Het bleek wel, dat er in de kaashandel grote moeilijkhe den op dit punt zijn, zo zelfs, dat aan de minister verzocht is, maatregelen te nemen. Daar is tot heden niets van geko men. Er vielen boeten van 40 en 50, verscheidene Leidse handelaren die per ons 1 tot 6 cent te veel had den berekend, kregen 10 tot 15 boete. Vele zaken zijn nog aange- houden. de pastorie werd hij doodgeschoten. plaatselijke autoriteiten gaven orders, dat zijn lichaam daar drie dagen lang onbegraven moest blij ven liggen als een „afschrikwek kend voorbeeld voor geheel het dorp."' De groep kinderen, allen in de leeftijd van ongeveer tien jaar, werd gearresteerd in de omstreken van Cluj. De beschuldiging tegen deze kinderen luidde, dat zij behoorden een zogenaamde godsdienstige vereniging, die bekend zou staan on der de naam van de „Vereniging van het Zilveren Kruis". De kerke lijke autoriteiten in deze streek wis ten in het geheel niet van het be staan van een dergelijke vereniging af. Met het oog op andere binnenge komen berichten moet het zeer waarschijnlijk worden geacht, dat deze kinderen werden gearresteerd bij een razzia van de regering, dien ten doel heeft 20.000 Roemeense kin deren bijeen te krijgen volgens ge ruchten voor een speciaal werkob- ject in Rusland. Deze „recrutering" van kinderen gedurende het eind van de zomer leidde tot botsingen tussen commu nistische beambten en de plaatse lijke bevolking in de verschillende delen van Roemenië. In Odoren werden twee mannen, Andreas Papp en Bazil Chira, ter dood veroordeeld en doodgeschoten omdat zij de lei ding hadden genomen bij het verzet van de ouders in deze plaats tegen deze geforceerde „lichting" van hun tienjarige kinderen. De ouders kre gen niet eens bericht waarom hun kinderen werden meegenomen en waarheen zij werden weggevoerd. Een ander, Alexander Biro, werd te Sanmartin doodgeschoten omdat hij zich verzette tegen het wegvoe ren van de kinderen in die plaats. Te Satu-Mare ontdekten een groep arbeiders en hun vrouwen, dat hun kinderen in een spoorwegstation waren hier door de politie bijeen gebracht om weggevoerd te worden. De arbeiders dreigden nu om de fa briek in die plaats in de lucht te la ten vliegen als de regering nog ver dere pogingen deed om hun kinde ren te ontvoeren. Kaashandelaren vergaderden In Leeuwarden werd gisteren een vergadering van de vereniging van binnenlandse kaashandelaren in de drie Noordelijke provinciën gehou den. Aan het directoraat voor de prij zen en het bedrijfschap voor de zui vel, werd nogmaals een telegram ge zonden, waarin dringend werd ver zocht een weg aan te geven uit de impasse te geraken. Inmiddels zijn de eerste vonnissen voor de tuchtrechter gevallen. Enkele kaashandelaren, die boven de aange geven prijs hun jonge kaas verkoch ten, werden veroordeeld, op grond van het feit, dat de voorschriften er nu eenmaal zijn. In'Leiden zeide de tuchtrechter, dat het alternatief voor de kaashandelaar is: geen jonge kaas verkopen, maar deze ouder dan drie maanden laten worden. Dit advies is echter ten enemale onjuist, zo werd op de vergadering betoogd, want de kaashandelaar, die jonge kaas in voorraad heeft, moet verkopen. Doet hij dit niet, dan komt hij in botsing met een andere wet, namelijk de hamsterwet De juridische adviseur van de fe deratie van binnenlandse kaashan delaren heeft inzake de opgemaakte processen-verbaal aan alle tuchtrech ters voor de prijzen in ons land een verweerschrift gezonden. Door de producent vrij spel te la ten ten aanzien van de verkoopsprijs voor het binnenland en de binnen landse kaashandelaren te binden aan een maximum verkoopsprijs, werkte iedere prijsstijging in dit jaar volle dig ten nadele van de bruto winst marge van de binnenlandse kaashan delaar. Herhaaldelijk zijn maatrege len in uitzicht gesteld, doch tot dus verre niet uitgevaardigd. Integendeel, de situatie wordt met de dag slechter. De grote verkoopmaatschappijen voor producenten, in het dagelijkse be stuur van het B. Z. vertegenwoor digd, eisen zelfs thans 2.per k.g. voor jonge kaas; kaas, die door de binnenlandse kaashandelaar moet PERSSPIEGEL VERKEERD ADVIES Onder dit opschrift schrijft Else- viers Weekblad het volgende, waar bij wij ons volkomen kunnen aan sluiten: Vóór de oorlog plachten de rede voeringen van de President van de Nederlandse Bank altijd sterk de aandacht te trekken, maar de heer Holtrop nceft met zijn jongste rede op de Amsterdamse universiteit een in omvang vóór-oorlogse publiciteit verworven. De heer Holtrop zal ech ter wel verbaasd zijn over deze enor me reactie, want van links tot rechts is zijn rede ongunstig ontvangen. Wij geloven, dat de heer Holtrop dit aan zichzelf te wijten heeft, want zijn rede was onhelder en ondoor dacht. De strekking van zijn betoog dien de aan te tonen, dat wij méér ver bruiken dan wij verdienen. Nu, dat is zeer zeker nuttig, maar de conclusie van de heer Holtrop is wat zonder ling. Hij meende te moeten adviseren om het verbruik te verminderen, m.a.w. het reële inkomen van de Nederlandse bevolking te vermin deren. De ongunstige reactie op zijn voorstel komt door tweeërlei om standigheid. In de eerste plaats omdat men zich met verbazing afvraagt, waarom de heer Holtrop dit te berde, brengt, want hij is een der eerste dienaren van de regering. Hij is voor de hui dige gang van zaken grotendeels verantwoord en werkt daaraan mede en het zijn de jonge broekjes van zijn eigen bank, die ervaren bankiers en commissionnairs de les lezen. In de tweede plaats staat wel vast, dat het grootste deel van het Neder landse volk in het bijzonder de arbeiders, middenstanders en het grootste deel van de ambtenaren nog steeds op het laagst denkbare minimum leeft. Daar kan met de beste wil van de wereld niets af. Het is de Staat, die een te groot deel van het nationale inkomen op soupeert. Het is de bureaucratie, die een onevenredig deel van ons in komen verspilt en die tegelijkertijd door haar duizenden belemmeringen van het particulier initiatief de ont plooiing van de Nederlandse pro ductieve krachten belet. Niet het arbeidersinkomen, maar het staatsinkomen moet omlaag; niet de consumptie moet omlaag maar de productie moet omhoog. BIOSCOOP. Uit de Linie: In Gouda bestaat (of bestond?) een bioscoop-conflict. De Gemeente moest een hoge vermakelijkheids belasting heffen, wilde zij niet ge- kort worden op de uitkering uit het Gemeentefonds. De Bioscopen moe ten 35 van de toegangsprijs beta len, weigerden dit en sloten hun be drijf. Minister Teulings wil wel iets doen, maar eerst moet de staking worden opgeheven. Het Vrije Volk vindt dit óók en zegt, dat iedere poging om door mid del van staking de wetgever te dwingen maatregelen te treffen of na te laten een vorm van actie is, welke de democratische weg verlaat. Zeer juist. Wij hebben wel eens gelezen, dat de Belgische socialisten een staking zouden proclameren, wanneer koning Leopold langs wet tige weg zou terugkeren. Het Vrije Volk zal zich ongetwij feld beijveren om dit af te keuren. worden afgeleverd 1.75 en dat ter wijl daarnaast door de regering nog toeslag aan de producent wordt ge geven. De federatie heeft zich met kracht verzet tegen het bewandelen van wegen, die de maatregelen ont duiken, maar de enige financieel toe laatbare weg gekozen- de jonge kaas op normale wijze tegen de vereiste prijs, d.w.z. de inkoopsprijs, verhoogd met een zeer lage bruto-winst, te ver kopen. Hierdoor evenwel kwam men in botsing met de prijzen verordening 1947 kaas. Het verweerschrift eindigt met het verzoek aan de tuchtrechters, de ver dachten óf vrij te spreken, óf schul dig te verklaren zonder oplegging van straf. AUTORIJDEN BIJ MISTIG WEER De K.N.A.C. wijst er op, dat bij dichte mist het voeren van eën ver lichting voor alle voertuigen, ook rij wielen en karren, verplicht is. Bij mist is het rijden met stadslichten of gedimde koplampen voor auto's aan te bevelen. Bij dichte mist krijgt men het beste resultaat met gedimae kop lampen. Het verdient aanbeveling om een mistlamp te gebruiken, die zo laag mogelijk moet worden aange bracht aan de linkerzijde, terwijl de lichtbundel naar rechts moet vallen. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 18) „Wat bedoel je?" „We kunnen ons Trésorke moei lijk in Gaby's plaats denken, daar zou alles van begin af heel anders geweest zijn. Ik heb altijd het ge voel dat er iets staat tussen Gaby en haar moeder." „De vader," zei Han ernstig; maar ik weet mijn kind liever bij God, dan het aan een man als die Sanders te moeten afstaan." „Op mij maakt hij niet zo'n slech te indruk en wie zal het geluk van een ander mens bepalen, zelfs al is het je eigen kind. Ik geloof wanneer je eerlijk je best gedaan hebt de kinderen tot zelfstandige mensen op te voeden het verkeerd is hun keus te bemoeilijken, ook al komt die niet met onze eigen ideeën overeen. Hoogstens kunnen we hun raad ge ven, maar zelfs die als de beste op te dringen, lijkt me hoogst gevaar lijk." „Dus als Tom een gemengde ver kering aangaat, heeft hij van jou geen tegenkanting te verwachten?" „Stellig wel, dan zou hij handelen in strijd met onze katholieke begin selen, dat is heel wat anders, dan wanneer zijn keus niet in overeen stemming was met mijn persoon lijke gevoelens." En al had zijn op Therking haar op een idee gebracht, zei ze: „Vreemd, dat Tom nooit over zijn toekomstplannen spreekt." Warsage aarzelde even: „Hij heeft er over gesproken," Ze hield adem in. Een gevoel van diepe te leurstelling maakte zich van haar meester. Waarom had Tom niet met haar gesproken?" Warsage, die de uitdrukking van pijn op het expressief gelaat van z'n vrouw niet ontging, vergiste zich in de oorzaak. „Wat hij wil kan niet gebeuren, zei hij, „maak je daar geen zorg over. Ik geloof wel dat hij het be grepen heeft." „Wil hij priester worden," vroeg ze zacht. „Ja verbeeldt je, onze enige jon gen." Ze nam zijn hand, die op de leu ning van de stoel lag en drukte hem veel betekenen. „Zijn we zo egoïs tisch geworden? Zullen we zijn geluk in de weg staan?" „Geluk, geluk, wat weet zo'n jon gen van zeventien van het het leven. Niets dan kostschoolideeën, dat zal wel overgaan." „Ze schudde het hoofd. „Het is een uitverkiezing van God, aan Tom alleen is de keus gehoor te geven of te weigeren en wie zullen we onze jongen li>*3r afstaan. Wat je van Trésorke zei geldt toch ook voor heiri." Driftig stond Warsage op en liep met de handen in de zakken heen en weer. „Ik begrijp je niet. Je houdt zoveel van de jongen en praat er over of 't niets is. „Ik heb hem nou wel verzocht er niet met je over te spreken om je te sparen." Dus daarom heeft hij gezwegen, dacht Loek. „Hierin mogen onze gevoelens niet meespreken, Han. wat heb je hem gezegd?" „Dat hij dit plan moet laten va ren en iets anders bedenken." „Durf je die verantwoording op je te nemen? Hebben wij ook niet onze eigen weg gekozen?" „In elk geval wil ik dat hij eerst wat van de wereld ziet. Laat niet merken dat ik er over gesproken heb Voorlopig zal ik hem geen andere studie opdringen. Hij kan dan met ons mee op reis, dat zal z'n blik ver- Toen Loek boven kwam om Tom goedennacht te zeggen, sliep hij reeds Stil bleef ze enige ogenblikken staan kijken, de lippen vast opeen. Tra nen drongen in haar ogen „dus toch ga je heen, schreide het in haar bin nenste. Onmiddellijk verweet ze zich haar lafheid. Waarom anders had ze al die jaren afstand van hem ge daan? Hoe levendig herinnerde ze zich ruim vijf jaar geleden toen hij haar nog een middag in de vacantie, nu op een wandeling plotseling, zonder iiüeiding zei: ..Moeder ik wil pries ter worden." Ze was blij en toch ook wat bedroefd geweest. Behalve een enkel aanmoedigend woord hadden ze er niet meer over gesproken, maar altijd had het voor haar geest ge staan en soms meende ze uit een enkele opmerking van Tom te be grijpen dat hij haar als een stille bondgenoot beschouwde. Wel wist ze dat het vooral haar taak was deze roeping voor te bereiden. Daarom 'had ze er op aangedrongen de jon gen naar Rolduc te zenden, ofschoon Han bezwaar maakte en de oude mevrouw Warsage zich diep veront waardigd toonde. En terwijl niemand dit offer be greep en zelfs Miep meende, dat ze het deed om zich vrijer te kunnen bewegen had Loek duidelijk voor zien, als hij hier blijft en we ons te veel aan hem hechten laat Han hem nooit gaan. Toen eenmaal het pleit gewonnen en de jongen vertrokken was, had ze zich zo volkomen mo gelijk op Han's verlangen ingesteld. Ze waren gaan reizen omdat het hem een genot was, haar de mooiste plek ken van Europa te tonen Zonder de minste angst te laten blijken had ze vliegtochten gemaakt en met het grootste enthousiasme aan de win tersport deelgenomen. Hij genoot meer nog dan zij van haar triomf bij de wedstrijden en was onuitput telijk in het uitstippelen van nieu we reisplannen en nooit had ze haar verlangen uitgesproken eindelijk eens een tijdlang rustig thuis te zijn Nu, terwijl ze naar' het blonde hoofd op het kussen keek naar de hand op het dek, waar uit de rozenkrans weg gegleden was, hernieuwde ze haar offer. Beneden gekomen vond ze tot haar verwondering alles nog in het duister. Han stond in de geopende serredeuren. „Zal ik de schëmerlamp aandoen, of ben je bang voor muggen?" Hij keerde zich om en zonder op de vraag acht te slaan, lei hij zacht zijn arm om haar schouder „Weet je wat me vanmiddag onder het spel te binnen schoot." „Nu wat dan? vroeg ze belang stellend. „Dat we onze jongen nooit iets verteld hebben over wat tussen ons geweest is." „En hij mag het nooit weten ook." „Is dat goed, vrouwtje?" „Ja," zei ze beslist, „Hij heeft er nooit onder geleden en koestert niet de minste argwaan. Waarom hem kwellen met dingen die tot het ver leden behoren?" „Anderen zouden hem op de hoog te kunnen brengen." „Dat is al heel onwaarschijnlijk, de enkele die het weten zullen kies genoeg zijn er over te zwijgen. Je moet daar niet meer aan denken, weet je wel dat zo'n oude schuld al lang verjaard is?" „Ik weet," zei Warsage, „dat jij de beste vrouw ter wereld bent" en kuste haar. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6