VAST GELOPEN? Eindigt R.T.C. toch 1 Nov. Tsjechische kerkwet aangenomen Stalin belooft Benelux stuit op moeilijkheden Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. 11812 Ronde Tafel 1 November aan de kant? Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., 11.40 p. mnd-, 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 IS DE RONDE TAFELCONFEREN TIE nog aan de gang, of is zij reeds vastgelopen? Dat is de vraag, welke men zich overal in den lande stelt, waar de belangstelling voor Indonesië nog niet helemaal dood is. Wij zouden niet graag beweaen, dat de Ronde Tafelconferentie op het ogenblik zo vast als een muur zit; maar dat het de laatste tijd wel heel erg stroef gaat. is zeker. Het gaat zó stroef, dat het gevaar van vastlopen zeer nabij is. De oorzaak daarvan ligt niet zo zeer in Den Haag als wel in Indo> nesië zelf. Dat een delegatie op een gegeven moment het been eens wat stijf houdt, behoeft op zichzelf geen reden tot ongerustheid te geven. Dat komt op alle mogelijke conferenties voor, waar wordt onderhandeld. Maar hier ligt de oorzaak veel die per. Het is de oude geschiedenis, welke zich telkens herhaalt in de jarenlan ge besprekingen met de Republiek: men komt tot een accoord met de aangewezen delegatie, maar de ach tergebleven republikeinse leiders aanvaarden het accoord niet. Het extremisme is nog zeer sterk in republikeinse kringen en dat ex tremisme eist onafhankelijkheid zon der meer. Later zal men dan wel eens zien, in hoever er een overeen komst met Nederland kan worden aangegaan. Maar Nederland is niet van plan Indonesië zó maar aan z'n lot over te laten; het is niet van plan om zonder meer z'n troepen terug te trekken en het gehele bestuursappa raat aan de republikeinen over te la ten. Wij hebben te lang in Indone sië geregeerd en kennen land en be volking te goed om niet van te vo ren te weten, waar dat op uit zou lopen. Dat wordt een complete chaos. Hoe kan men van mensen, die zich hun verantwoordelijkheid be wust zijn, verwachten, dat zij de boel er bij neer zullen smijten, de Indonesische volken kalmweg in een chaos zullen achterlaten,- alleen om dat de republikeinen zelf niet in zien, dat zij de situatie met eigen krachten niet kunnen beheersen. En tóch is het juist dat wat de extre misten eisen. Ieder extremisme re deneert ontstellend simplistisch, zo opk het republikeinse, „Ons is alge hele en onvoorwaardelijke onafhan kelijkheid beloofd. Welnu, laat ons vrij. Zonder verdere onderhandelin gen, zonder bindende afspraken, zonder concessies. Jullie horen hier niet langer thuis, gaat heen!'' Erg eenvoudig, maar onuitvoer baar. Wie zichzelf en anderen res pecteert, gaat niet heen zonder orde op z'n zaken gesteld te hebben. T^E OVERDRACHT yan de souve- reiniteit is bovendien geen zaak, welke ons alleen aangaat. Het Han delsblad wees daar dezer dagen te recht op. „Indonesië is, zo schrijft het blad, behalve een drempelgebied op een strategisch en geo-politiek uitermate belangrijke plaats in Z.- O.-Azië, waar chaos een groot inter nationaal gevaar zou opleveren, een van de grootste exportgebieden van vele producten, waaraan de wereld behoefte heeft, zodat het ook een zaak van wereldbelang is dat de overdracht behoorlijk geregeld wordt. Een groot gedeelte van het geïnvesteerde kapitaal is in buiten landse (Engelse en Amerikaanse) handen en dit behoeft dezelfde ze kerheden, die ook Nederland moet verlangen, Nederland vooral, omdat een zo groot gedeelte van ons natio nale leven met Indonesië verweven is. Bij een algehele deconfiture van onze belangen in Indonesië zou zelfs de Marshall-hulp ons land niet meer gezond kunnen maken." De Indonesiërs behoren in te zien, dat Nederland inderdaad hun extre mistische eis niet kan inwilligen en dat dit geen onwil is, geen terug krabbelen van eens gegeven belof ten en nog minder het binnenhalen van het koloniale systeem door de achterdeur. De leiders der Indone sische delegatie zullen dit ook wel inzien, maar zij zijn bevreesd voor de reacties in Djokja en durven geen concessies doen. Wellicht heeft het bezoek van Pa- lar ook geen goed gedaan aan de besluitvaardigheid der Indonesische onderhandelaars. Palar heeft de de legatie blijkbaar eens ingelicht om trent zijn mening over de stemming in de kringen der Ver. Naties. Blij kens zijn uitlatingen heeft hij tegen zijn collega's in Den Haag gezegd, dat er geen enkele reden is om zo veel toe te geven, want dat de stem ming te Lake Succes op de hand van Indonesië is. Indien dat juist is, ligt het voor de hand dat de Indonesiërs trachten deze troef tezamen met de extremistische mentaliteit van het „thuisfront" tegen het Nederlandse standpunt uit te spelen. Het is even wel de vraag, of er in Amerika niet wat meer begrip is ontstaan voor de Nederlandse politiek sinds de pu blicatie van het „laatste getuigenis" der zo jammerlijk omgekomen Ame rikaanse journalisten. Er zijn de laatste dagen weer een paar tekenen te bespeuren van enige toenadering, zodat de hoop herleeft, dat de machine nog niet totaal is vastgelopen. Maar dat er nu opeens zoveel schot in de besprekingen zou komen, dat de Ronde Tafelconferen tie op tijd een succesvol einde vindt, REPUBLIKEINSE LEGERDAG TE I T.N.I. Dit had plaats te Sukabumi. SUKABUMI Voor de eerste, maal De Nederlandse en Republikeinse waren Nederlandse brigadecomman- brigadecommandanten slaan het défi- danten aanwezig bjj een défilé der I lé op de aloon-aloon gade. Alle commissies moeten rapport uitbrengen DESLOTEN WERD, dat op Vrijd ag 21 October a.s. alle commissies en subcommissies van de R.T.C. een gespecificeerd verslag zullen uit brengen aan de Centrale Commissie in het licht van het door alle com missies na te streven doel om de con ferentie op 1 November a.s. te be ëindigen". Aldus werd medegedeeld in een communiqué van het secre tariaat-generaal der conferentie gistermiddag na de vergadering van de centrale commissie uitgegeven. Op 21 October zal de z.g. commis sie van negen" (bestaande uit de voorzitters, vicevoorzitters en een lid van elke sectie der commissie) bijeenkomen om op grond van deze gegevens een rapport over te leggen aan de centrale commissie. Men zal trachten de punten van geschil zo gering mogelijk te doen zijn. De commissie was, naar de speciale correspondent van het A.N.P. ver neemt, eenparig van mening, dat de regeling van bepaalde detailpunten niet noodzakelijk tijdens de confe rentie behoefde te geschieden. Bij het overleg in de komende dagen zal daarom door de delegaties wor den nagegaan, welke naar het oor deel der versohillende delegaties deze detailpunten, die na de confe rentie kunnen worden geregeld zijn. Over het schuldenvraagstuk is gisteren niet gediscussieerd. Naar wij vernemen verliepen de bespre kingen in een goede sfeer en bleek de ernstige wil aan alle zijden om nader tot elkaar te komen. De republikeinse minister Sjam- soeddin heeft gisteren tegenover het ANP verklaard, dat htf de laatste da gen, in tegenstelling tot bij ztfn aan komst vorige week Zaterdag, goede hoop gekregen heeft, dat de confe rentie er inderdaad in zal slagen de problemen op korte termijn op te lossen. Over de samenwerking in de toe komst tussen Nederland en Indonesië had hij grote verwachtingen, „mits de Nederlanders niet alles in schrif telijke overeenkomsten willen vast leggen". NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KON. NED. IND. LEGER: Overleden 26 Sept. aan zijn op 22 Sept. t.v. bekomen verwon ding: Men. sold 2e kl. inf. O. Ant- wo, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 27 Sept: Sold. 2e kl. inf. Apandi, af komstig uit Indonesië. Men. korp. inf. J. Kikis, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 29 Sept.: Amb. sold. 2e kl. Lapalonga, afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. L. Pattiasina, afkomstig uit Indonesië. KON. LANDMACHT: Gesneuveld: sold. Ie kl. H. de Vries, afkomstig uit Vrooms- hoop (gem. den Ham). IN DE „PUDDINGFABRIEK" DER NEDERLANDSE SPOORWEGEN De betonnen voetstukken, waarin de palen van de bovenleiding der geëlectrificeerde baanvakken der Ne derlandse Spoorwegen geplaatst worden, moesten tot dusver ter plaatse worden gegoten, een tijdro vend werk. is te mooi om waar te zijn. Wanneer men dat wil, kan men de R.T.C. op 1 Nov. afbreken, zoals inderdaad in het voornemen schijnt te liggen. Maar of de conferentie dan „ge slaagd" mag heten In de werkplaats van de Neder landse Spoorwegen te Oldenbroek is men nu begonnen met het z.g. pre fabriceren van deze betonnen ba ses, die dus van dit centraal punt uit naar de plaats van bestemming langs de spoorlijn worden vervoerd. Eerst is het baanvak AmersfoortApel- doorn-Enschede aan de beurt; dan volgt het baanvak Amersfoort Zwolle. Het gieten van de voetstukken in, wat men populair de „puddingfa- briek" noemt. Op de voorgrond de gietvormen. Kerk onder controle van de staat ^OALS niet anders te verwachten was heeft de Tsjechoslowaakse Na- tionale Vergadering gisteren met algemene stemmen de wet aangeno men op de controle van de staat op de kerken. Er zal een regerings- dienst voor kerkelijke zaken worden opgericht. De staat zal de sala rissen der geestelijken vaststellen. Cepicka, de minister van Justitie, zei in een lange toespraak onder meer dat het volk de aartsbisschoppen en bisschoppen als vijand zou zien, zo lang deze niet handelen als eerzame burgers en bereid waren Kerk en Staat op te offeren ter wille van een kardinaalshoed. Josef Beran, aarts bisschop van Praag en primaat van Bohemen, wenste de rol van marte laar te spelen. „Na onze ervaring met de vijfde colonne van Munchen zul len wij nooit de vorming van een vijf de colonne van het Vaticaan toe staan", zei Cepicka. Iedere geestelijke dient te beseffen, dat hij voor de wet verantwoordelijk is voor zijn daden. Een verrader mag zich niet beroe pen op opdrachten van het Vaticaan of van zijn meerderen, om bestraf fing te ontlopen of clementie te ver krijgen. Volgens de nieuwe wet zullen de geestelijken geen ambtenaren wor den, en het is niet de bedoeling om een staatskerk te vormen. Geestelij ken zullen „tewerkgestelden" van de kerk blijven, doch het is begrijpelijk dat de staat zich het recht voorbe houdt de voor het geestelijk ambt voorgedragen personen te beoorde len op betrouwbaarheid in natio naal en staatkundig opzicht, aldus Cepicka. PAUS BENOEMT NIEUWE BISSCHOP. Gisteren heeft radio Vaticaan en kele uren nadat het wetsontwerp tot overneming van het beheer over de Kerk door de regering tot wet verheven was de benoeming van een nieuwe bisschop in Tsjecho- Slowakije bekend gemaakt. Het is mrg. Frantisek Tomasek, professor aan de theologische facul teit te Olomouc, die door de Paus is benoemd tot hulpbisschop van mgr. Matocha, aartsbisschop van Oio- Vredesverdrag met O. Duitsland Volgens een zeer betrouwbare Duitse bron heeft Stalin beloofd, bin nen drie maanden een afzonderlijk vredesverdrag met de Oostelijke zone van Duitsland te sluiten. Personen, die in nauw contact staan met de Oostduitse regering, verzekeren, dat de nieuwe „democratische repu bliek" reeds bezig is met de opstel ling van een ontwerp-verdrag. Bij het verdrag zou de Oostduitse republiek definitief afzien van alle aanspraken op het vroegere Duitse gebied, dat thans bij de Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije behoort. De communistische toeleg zou zijn, dat de christen-democraat Georg Detinger de verdragen zal moeten tekenen, waarin afstand gedaan wordt van Duits gebied. Detinger is door de communisten benoemd als minister van Buitenlandse Zaken. Na de sluiting van het verdrag zou de Oost-Duitse staat diplomatieke betrekkingen met de andere satelliet staten aanknopen. Amerikaanse communisten schuldig verklaard Elf Amerikaanse communistische leiders, die sinds 17 Januari van dit jaar terecht staan in het langdurigste en langdradigste proces, dat 1de Verenigde Staten ooit hebben gekeild, zijn gisteren te New York schuldig bevonden aan een samenzwering tot omverwerping van de Amerikaanse regering. De jury sprak haar oor deel uit na een beraadslaging van ze ven uur. Op Vrijdag 21 October zal rechter Medina vonnis wijzen. ZWARE OVERSTROMINGEN IN GUATEMALA. In Guatemala hebben hevige over stromingen plaats gevonden, welke het gevolg zijn van de hevige regens, die in de laatste vijftien jaar in het land gevallen zijn. Men vreest, dat vijf en dertig per sonen om het leven zijn gekomen. De meeste slachtoffers zijn verdron ken in de door de watertoevloed ge zwollen rivieren, of werden gedood door de muren van hun voor het wa tergeweld bezwijkende huizen. In geheel Midden-Amerika is het vervoer over land en in de lucht ver lamd. Te Guatemala City is bekend gemaakt, dat de spoorwegverbinding van de stad met de kusten van de Atlantische en van de Stille Oceaan gedurende minstens een week ver broken zal zijn, als gevolg van de overstromingen. mouc en de op één na hoogste ka tholieke geestelijke in Tsjecho-Slo- wakije. Verleden maand kwamen te Praag berichten binnen, dat de vei ligheidspolitie speciale maatregelen tegen mgr. Matocha had genomen. Radio-Vaticaan noemde de aan vaarding van de wet door de Tsje choslowaakse Nationale Vergadering een bewijs, dat het parlement „slechts een marionet in de handen der Marxistische heersers is". Het radio-station verklaarde, dat de plechtige waarschuwingen van de katholieke bisschoppen van Tsjecho-Slowakije aan het land en aan de wereld thans een feit gewor den zijn. „De Tsjecho-Slowaakse staat heeft opgehouden het tehuis der Katholieken te zijn, hij is hun gevangenis geworden". Roden trekken Kanton binnen Van officiële nationalistische zij de is heden te Hongkong vernomen, dat Chinese communistische legers Kanton gisteravond zijn binnenge trokken. Er hebben geen incidenten plaats gevonden. Alle verbindingen tussen Kanton en Honkkong zijn door de commu nisten verbroken. Door de Britse politie-autoriteiten te Hongkong is hedenochtend mede gedeeld, dat het rustig is aan de grens van de Britse kroonkolonie Hongkong. De Chinese nationalis tische troepen, die nabij de grens van de kroonkolonie waren gelegen, zijn gistereïi teruggetrokken, doch hun plaats is niet door communis tische troepen ingenomen. RELLETJES ROND HJALMAR SCHACHT. Een menigte van ongeveer 500 personen is gisteren te Düsseldorf het hotel binnengedrongen waar dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minister van financiën, met zijn vrouw intrek genomen had. Zij droegen spandoe ken met „geen plaats voor oorlogs misdadigers". De menigte viel ten- sl 'te een man op leeftijd aan, die op Schacht geleek, terwijl Schacht zich met zijn vrouw in de hotelka mer had opgesloten. Een gemotori seerde eenheid der politie nam Schacht in bescherming. Schacht is later naar zijn huis bij Lueneburg in Neder-Saksen vertrok ken. Hij en zijn vrouw werden on der politiegeleide naar het station gebracht. Schacht is van oorlogsmisdaden vrijgesproken op het grote proces te Neurenberg en voorts is hij door vijf zuiveringsprocessen gekomen. Nederlands geschenk aan Z.H. de Paus H. Vader uit Zijn grote bewondering: voor edelmoedigheid der Nederlandse Katholieken. Woensdag heeft Z. H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen mr. Jan Derks, president van het Werkcomité voor Radio Anno Santo. De audiëntie heeft in een der vertrekken van het Pauselijk paleis te Castelgandolfo plaats gehad. De H. Vader heeft ge durende dit onderhoud Zijn grote be wondering geuit voor de edelmoedige vrijgevigheid van de Nederlandse Katholieken alsmede Zijn diepge voelde dankbaarheid voor allen, die tot het verheven en voor onze tijd uiterst nuttige doel hun bijdragen ge schonken hebben. Gedurende zijn verblijf te Rome heeft mr. Derks besprekingen ge voerd met Zijne Hoogwaardige Ex cellentie mgr. Montini, Substituut van het Pauselijke Staatssecretariaat, met graaf Galeazzi, algemeen direc teur van de technische dienst van Va ticaanstad en met pater Soccorsi S.J., directeur van Radio Vaticana. Gedu rende dit overleg is de wenselijkheid gebleken ten spoedigste tot de bouw van de zender, die de Nederlandse Katholieken als geschenk aan de Paus hebben aangeboden, over te gaan, daar nu voor enige moeilijkheden, die de uitvoering van dit plan in de weg stonden, een geschikte oplossing ge vonden is. Betaling in goud is onmogelijk J^E CONFERENTIE van Benelux, welke te Luxemburg wordt gehou den, bevindt zich op het ogenblik ietwat in een impasse. De ge hele middag zijn de werkcommissies gisteren bezig geweest, een oplos sing te zoeken voor de monetaire moeilijkheden. De Belgen hebben geweigerd om hun eis, dat Nederland een deel van zijn uitvoer uit België in goud en harde valuta moet betal en, te laten varen. De Nederlanders staan op het standpunt, dat als België voor de totstandkoming van de Unie is, het Nederland moet toestaan om de Belgische goederen te betalen in de valuta, waarover Nederland be schikt. De Belgen zijn bereid de li miet, waarboven Nederland in goud en harde valuta moet gaan betalen, te verhogen, doch willen deze niet geheel afschaffen. De Belgische minister Henri Lie- baert (financiën) en Gaston Eyskens (premier) maakten er geen geheim van, dat de vooruitzichten om te komen tot een overeenkomst inzake de monetaire aangelegenheden niet zo goed waren. Liebaert wees er op, dat de gevol gen van de devaluatie nog te onzeker v/aren om hiermee volledig reke ning te kunnen houden. Niettemin verwacht men, aldus Ass. Press, dat de conferentie tot een compromis zal leiden en dat Neder land zal besluiten om het Belgische aanbod tot verhoging van de limiet te aanvaarden. Met vrijwel alle andere onderwer pen heeft men gisteren ter conferen tie vorderingen geboekt. PANDIT NEHROE IN AMERIKA AANGEKOMEN De premier van India, Pandit Nehroe, is voor een „Goodwill" bezoek in Amerika aan gekomen. Op het vliegveld te Washington werd hij begroet door president Truman (rechts), en zijn zzuster, die ambassadeur van India te Washing ton is. £e.n kaJiA.e£tje Wanneer gij ontevreden zijt met het tegenwoordige, bedenk dan, dat het weldra verleden zal zijn.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1