ET Opname gevraagd in de kinderbijslag en ouderdomsverzorging ^lleijaa'U In Indonesië Laat U de smid Uw kiezen trekken keerpunt DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 CONGRES VAN DE KATH. MIDDENSTAND Middenstand door de belastingen in moeilijkheden geraakt IN DE RIVIERAHAL te Rotterdam is het vijftiende congres van de Ne- de. Kath. Middenstandsbond begonnen, 'dat gewijd is aan het vraagstuk van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en het middenstandsor gaan daarin. Het congres zal twee dagen duren. Na de gebruikelijke wel komstwoorden door de voorzitter van de ontvangende afdeling, de heer L. J. A. van Doorn, hield de bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops yit Venlo, zijn congresrede. Dit congres, zeide spr., hoopt op alle gebied constructie ve bijdragen te leveren voor de oplossing der vraagstukken, die de toe komst van de middenstand bepalen. De heer Koops bracht onder de aandacht van zijn gehoor, dat het aantal faillissementen in Nederland sinds de bevrijding weer gestegen is tot de schrikbarende hoogte van 788 in het eerste halfjaar van 1949 en hij sprak de hoop uit, dat bij het uitba lanceren der te nemen maatregelen voor de loon- en prijspolitiek verme den zal worden langs de weg van de minste weerstand onevenredige of fers op te dringen aan de midden- standsbedrijven via prijs- of belas- tingpolitiek. Als punt één moet gesteld worden een bijzondere en concrete zorg van de minister van Financiën voor de midden- en kleine ondernemers bij de komende belastingherziening en ove rige belastingmaatregelen. Immers de belastingpolitiek van de laatste jaren heeft er toe geleid, dat vooral de middenstand in grote moeilijkheden is geraakt. De heer Koops vroeg ook als voor zitter van de Landelijke Stichting der Oorlogsgetroffenen speciale aandacht voor het probleem van de vergoeding der materiële oorlogsschade. Als er één groep is, die er in het wetsont werp zo ongunstig afkomt, dat die schade voor velen betekent een vol komen ruïnering of een ondragelijke last, die door meer dan een geslacht gedragen zal moeten worden, dan is dit juist de door oorlogshandelingen getroffen middenstand en speciaal de ambachtelijke middenstand. Ten aanzien van de kinderbijslag voor de zelfstandigen doolt de rege ring thans op het zijspoor van een groepsgewijze regeling. Spr. waagde het ernstig te betwijfelen, of langs de ze weg succes te bereiken is en of het economisch en morele draagvermo gen der afzonderlijke groepen van zelfstandigen groot genoeg kan zijn voor het tot stand brengen van der gelijke regelingen. De stoffelijke nood, maar ook een brede en royale politiek ten opzichte van de maat schappelijke zelfstandigen eist ten principale een opnemen van deze ge hele groep in de algemene wettelij ke kinderbijslagregeling evenals in de oudedagsverzorging. Ook in de regeling van het ver keerswezen gaat het in hoge mate om het behoud van ontplooiingsruimte voor gezond zelfstandig ondernemer schap. Wij zijn, vervolgde de bondsvoor zitter, minister Mansholt erkentelijk voor de wijze, waarop hij de fruit handel tegen ongemotiveerde aantij gingen in bescherming heeft genomen (applaus). Wij vertrouwen, dat deze zelfde minister niet aan de melkhan delaren een margeverlaging zal wil len opleggen, die door het omzetver- loop allerminst wordt gemotiveerd. Zonder enige twijfel zal de komen de P. B. O.-wet als grondslag bevat ten, dat vrije organisaties de bestu ren zullen vormen van de te schep pen bedrijfsorganen. Is spr. wel inge licht, dan is er aanzienlijke kans dat door een amendement van de heren Schil thuis c.s. de mogelijkheid zal worden geopend een aftrek toe te staan van de heffingen der bedrijfs- lichamen aan leden der organisaties. Ongetwijfeld zal met spanning het bericht van de aanneming van dit amendement worden afgewacht. Een top-orgaan. Intussen blijft het voornaamste, dat met bekwame spoed op basis van de nieuwe wet de passende nieuwe bedrijfsorganen tot stand zullen wor-1 den gebracht. Met de werkzaamheid van de middenstandsbonden als cen trale organisaties van de midden- en kleinbedrijven zal naar het oordeel van spr. moeten corresponderen een toporgaan, dat op publiekrechtelijke grondslag de zorg voor de verheffing cn daardoor voor de beveiliging van de midden- en kleinbedrijven op zich neemt. Middenstand in cijfers. De alg. secr., mr. F. J. H. Bachg. bracht vervolgens rapport uit over de ontwikkeling der organisatie. Het le dental stond per 1 Januari 1949 op 51.000. Aangesloten zijn 36 katholie ke ondernemersvakorganisaties. De instelling „Centrale voor Kath. Handelsonderwijs" ter opleiding voor het middenstandsdiploma alg. han delskennis heeft aangesloten 118 kath. middenstands-handelsavond- scholen, 36 reeds voor 1938 bestaan de kath. handelsavondscholen en 15 kath. ulo-scholen, met in totaal 12.000 leerlingen. Sinds de totstandkoming van de Vestigingswet Kleinbedrijf in 1937 hebben 261.077 personen zich aan het middenstandsexamen onderworpen. Hiervan werden 122.565 candidaten geëxamineerd door de Centrale voor Kath. Handelsonderwijs. In de ver slagperiode 1940'49 werden twee examens afgenomen, waaraan zich 58.106 candidaten hebben onderwor pen. De centrale examineerde hier van ongeveer de helft, n.l. 26.615 can didaten, van wie er 14.786 slaagden. Er zijn 85 plaatselijke kernen in de sectie voor godsdienstig-sociaal-zede- Hjke aangelegenheden, waarvan ech ter het aartsbisdom Utrecht te een zijdig het leeuwendeel opbrengt. Voortaan zal onder de leuze „SAN TOS" voor de geestelijke, lichamelijke en maatschappelijke gezondheid van de middenstand" onder de topleiding van de sociaal-charitatieve sectie één gecombineerde actie worden gevoerd en één gezamenlijke inzameling wor den gehouden voor drie onderschei den sectoren van het werk, die elk in een afzonderlijke stichting worden georganiseerd. De jeugdbeweging, de K.J.M.V., telt 155 plaatselijke afdelingen met ongeveer 5000 leden. Middenstand en landswelvaart. Vervolgens werd behandeld het prae-advies van prof. dr. G. W. Groe- r.eveld, hoogleraar te Nijmegen, over: „de zelfstandige middenstand, gezien tegen de achtergrond van het huidi ge streven naar een nationaal, econo misch en monetair evenwicht". De zelfstandige middenstand moge be seffen, dat het middenstandsbelang, hoe belangrijk op zichzelf ook, een partieel belang is van de totale volks welvaart en dat de middenstandspoli- tiek in de ruimste zin van het woord geformeerd wordt door en getoetst moet worden aan de nationale wel- vaartspolitiek. Prof. Groeneveld kwam tot de conclusie, dat, als men er niet in slaagt de economische si tuatie te reconstrueren, het alterna tief is: versoberen. Met klem moet worden gewaarschuwd tegen stimu lering van de omzet in de handel door kunstmatige vergroting van de koopkracht. De eerste zitting van het congres werd hierna gesloten. VERSPREIDE VERGADERINGEN. In de namiddag werden in ver schillende delen van de stad sectie vergaderingen gehouden. In de beurszaal van het gebouw van St. Homobonus is het prae-ad vies behandeld, uitgebracht door drs G. W. J. Vlek, secretaris bij de N.R. K.M., over „Bedrijfsrationalisatie en commerciële samenwerking". Spr. acht onderlinge samenwerking no dig, waarbij de zelfstandigheid ech ter intact moet blijven, ook in het NEDERLANDS CARRILLON VOOR DE ST. MAARTENSKERK TE NEW YORK Door de klokkengieterij Gebr. van Bergen te Heiligerlee is in opdracht voor de St. Maartenskerk te New York (Harlem) een carrillon vervaardigd, bestaande uit 40 klok ken met een gewicht van 10.000 kg. Dit Carillon werd door de bekende Mechelse beiaardier Staf Nees van daag voor de eerste maal bespeeld. Het carrillon, opgesteld voor de fabriek. Op de voorgrond meisjes in Groningse klederdracht, die luiste ren naar het concert, gegeven door de Mechelse beiaardier Staf Nees. ging is geweest. Geëist wordt, dat de lonen van het spoorwegpersoneel in overeenstemming zullen worden ge bracht met het sinds Januari 1946 algemeen gestegen loonpeil. In de motie wordt voorts de opvatting verworpen, dat de arbeidsvoorwaar den van het spoorwegpersoneel af hankelijk dienen te worden gesteld van de financiële uitkomsten van het bedrijf. Met klem wordt aangedron gen, dat de R.D.V.-besprekingen zo spoedig mogelijk zullen worden her vat. MEER VRIJHEID VOOR DE WONINGBOUW. Naar de „N. R. Crt." verneemt, ligt het in de bedoeling van de regering dat na 1 Januari de bouw van wo ningen boven 375 m3 inhoud en van étage-woningen met meer dan 325 m3 geheel vrij zal zijn. Er zal voor deze bouw materiaal worden toege wezen, doch, zoals nu ook reeds het geval is, zal er geen bijdrage van het Rijk, in welke vdrm ook, worden ver strekt. De maatregel zal dus tot ge volg hebben, dat zij, die een woning willen laten bouwen, dit kunnen la ten doen. geheel voor eigen reke ning, doch zonder daarvoor nadere toestemming te vragen. NIEUW ONDERZOEK OMTRENT GESCHIKTHEID VOOR DE DIENST VAN ARTSEN EN TANDARTSEN. Blijkens een beschikking van de minister van Oorlog en de minister van Marine, zullen Nederlanders, die arts of tandarts zijn, of voor arts of tandarts studeren en als ingeschre vene voor de dienstplicht voor 14 Mei 1940 ongeschikt voor de dienst zijn verklaard en nog geen 45 jaar oud zijn, worden opgeroepen, om zich op nieuw aan een onderzoek omtrent hun geschiktheid voor de dienst te onderwerpen. ambacht en bij het vervoer. Spr. achtte het mogelijk en waarschijn lijk, dat de taak van het Econ. In stituut van de Middenstand wordt uitgebreid. In de aula van het „Bouwcen trum" werd het prae-advies van mr. H. A. Diderich, alg. secr. van de Ned. Kath. Aannemers- en patroons bond, over „Publiekrechtelijke be drijf organisatie in het bouwbedrijf" besproken. In de blauwe zaal van het Beurs gebouw werd het prae-advies behan deld van prof. dr. W. R. Heere, hoog leraar aan de Kath. Econ. en Soc. Hogeschool te Tilburg, over „De toekomst der ambachten (econo misch en cultureel)". Tegenover de vrees voor de massificatie, voor de proletarisering van de ongetelde duizenden, die weinig verantwoor ding behoeven te dragen en weinig doorzicht meer behoeven te hebben, stelt prof. Heere de grote waarde in onze samenleving van de zelfstan dige ambachtsman, In het ambacht is de arbeid eer der levensvervulling dan loonver- schaffing. Er is meer verantwoorde lijkheid en meer vreugde. Economisch bezien, ligt de uitweg uit onze armoede in de vervaardi ging van het goede product, waarin zoveel mogelijk arbeid schuilt. De groot-industrie drukt welis waar vele ambachten dood, maar minstens even talrijk zijn de nieu we ambachten, die er door in het le ven worden geroepen. Nodig zijn ambachtslui, die wat presteren, iets goeds en ook op tijd leveren, hun woord houden en nog veel meer. Ambachtslieden kunnen tezamen inkopen, reclame maken, afzetgebied zoeken, laboratoria oprichten. Te zamen kunnen zij zeer veel. Als de ambachtsman de oude beproefde traditie verenigt met de eisen van de nieuwe tijd, is er plaats voor hem in het huidig bestel. Alle drie de prae-adviezen lokten een uitgebreide discussie uit. Na afloop van de middagvergade ringen werden de congressisten of ficieel in de burgerzaal van het Stadhuis ontvangen door het college van B. en W. Burgemeester Oud sprak hen toe en merkte o.m. op, dat een zelfstandige middenstand van groot belang is voor een volk. De rede van de burgemeester werd door de bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops, beantwoord. Gisteravond werd op invitatie van de Rotterdamse afd. in de Rotter damse Schouwburg door „Rotter dams Toneel" een speciale voorstel ling gegeven van „Jonkvrouw de la Seigiière", onder regie van Ko Ar nold! „ST. RAPHAEL" SPREEKT ZICH UIT OVER DE ARBEIDSVOOR WAARDEN VOOR HET SPOOR WEGPERSONEEL De besturen van alle afdelingen van „St. Raphael" kwamen Woens dag in buitengewone vergadering te Utrecht bijeen. Het te behandelen onderwerp op deze bijeenkomst, die door bondsvoorzitter J. M. Blom- mers werd geleid, was de herziening van de arbeidsvoorwaarden (het re glement dienstvoorwaarden). In zijn openingswoord sprak de heer Blommers zijn teleurstelling uit over het uitblijven van de door de regering aan de spoorwegen te ver goeden oorlogsschade, die tijdens de spoorwegstaking door de bezetters aan het bedrijf is toegebracht. Van bestuurszijde werd een glo baal overzicht van de stand van za ken betreffende het R.D.V. gegeven. In een gemeenschappelijke verkla ring van de directie en personeels- raad is vastgelegd, dat thans slechts aan de minister kan worden voorge steld, tot verlening van het huidige R.D.V. voor één jaar over te gaan, onder gelijktijdige invoering van een aantal wijzigingen, ten aanzien waar van de directie en de personeels- raad overeenstemming hebben be reikt. Wel merkt de personeelsraad hierbij op, dat hij zo spoedig moge lijk, nadat de bestaande onzekerheid is weggenomen, op de reeds voor de devaluatie door de raad noodzakelijk geoordeelde salarisherziening wenst terug te komen. De directie is harer zijds bereid dan de R.D.V.-bespre- kingpn te hervatten. Aan het einde van de vergadering werd een motie aangenomen, waar in wordt vastgesteld, dat de thans geldende loonregeling behoudens een kleine correctie op de vier laag ste loonschalen dateert van 1 Ja nuari 1946. Dat deze is vastgesteld op gegevens en verhoudingen, zoals die eind 1945 golden en dat in de andere sectoren van het bedrijfsleven sindsdien een belangrijke loonstij- De smid kan een goede smid zijn, doch daarom is hij nog geen goede kiezentrekker. Consulteer liever de tandarts. En consulteer liever de man-die-het-weten-kan, als Uw bre tels vervangen moeten worden. H. J. Holswilder, Nieuwe Rijn 7. A. Klaassens, Breestraat 114b. C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206. H. Nolet, Botermarkt 9. Raumann Teppema, Maarm.st. 4. G. Schoonwater, Haarl.str. 79. Bert Schrier, Breestraat 152. Alb. B. Timmerman, Breestraat 90. Herm. Trossel, Hogewoerd 109. Fa. Wannée, Botermarkt 17. Jan Westen, Breestraat 147. Fa. Windsor, Gangetje 6. Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87. Jan van Hartevelt, Haarl.str. 210. Koopt in een Speciale IV Herenmodezaak BRAM HABRAKEN, Molenstraat 27, Leiden, viert op 14 Oct. zijn 3e Ind. verjaar dag te Bandung. G. H. VAN WIJK, Van Genderenstraat 7, Alphen a. d. Rijn, korporaal, viert op 14 October zijn 3e Ind. verjaardag te Patja (Surabaia). A. KEMPERS, Korteraarseweg 2, Ter Aar, viert 14 October zijn 3e Ind. verjaar dag te Medan. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). BEURS: VERDEELD De Amsterdamse effectenbeurs was gisteren aanvankelijk volkomen lus teloos. Veel nieuws dat van invloed kon zijn op het koersverloop was er niet. In doorsnee waren de In dische koersen bij de opening een drie a vier punten lager voor de lei dende cultuurfondsen. Voor deze lagere prijzen ontstond er enige be langstelling, waardoor de koers niet verder afbrokkelde, doch- iets aan trok. Het verlies werd dan ook ge deeltelijk ingelopen, maar per sal do waren HVA's twee punten, Am sterdam Rubber en Deli Maatschap pij ieder 1 punt lager. De grote internationale waarden waren bij de opening verdeeld. De scheepvaartmarkt was gisteren goed prijshoudend, waarmede de stem ming van de laatste dagen gepro longeerd werd. De dollarlening Nederland blijft gestaag teruglopen en vandaag werd 93 5/16 tot 9/16 genoteerd tegen gisteren 93 15/16 bij het slot. De guldensleningen in de beleggings- markt lagen aanvankelijk wat lui, doch tegen slot trad weer een licht herstel in, waarmede zelfs fractionele winsten gemaakt werden. n oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 16) Juist had Jan van Doornwijck, die als Radbaut uitstekend voldeed de gesproken en verscheen Rob, toen een licht geschuifel op de eerste rij ontstond. ,/tIs moeder," fluisterde Gaby. Eerst besloten niet te komen, was Madeleine op 't laatste ogenblik ge zwicht terwille van haar zoon. Hij had zoveel gedaan voor de club en om dit feest te doen slagen, nu zou ze hem eens verrassen. Onmiddellijk had hij haar in 'toog en gaf haar een blik van verstand houding. Madeleine luisterde geboeid. Wat acteerde hij uitstekend en je kon hem woordelijk verstaan. Scherp troffen haar z'n woordeln als antwoord op de troostrede van de monnik: „Ge vergist u, vader, er zijn misdaden, die, al is de boom reeds dood', onsterfelijke vruchten voort brengen.'' Weinig kan ze vermoeden, dat de zelfde woorden ook Han Warsage, die naast haar zat sterk aangrepen. De strijd van de vader, die vreest dat zijn enige zoon z'n misdaad zal ontdekken, was niet ongelijk aan de zijne. Als Tom hem ooit eens ver weet? Hij zou't niet kunnen dragen. Daar verscheen Gerald. Hij voelde, hoe Loek z'n blik zocht en lachte even terug. Als een jonge held, vurig verlangend zich voor een edele zaak te kunnen offeren, stond hij daar en beantwoordde de angstige vraag van z'n vader of hij niet gewond werd in de strijd met een ongedudig: „Helaas nog niet". Z'n ridderlijke bekentenis, dat er geen schoner gelegenheid kon zijn om een kwetsuur op te lopen dan nu hij Berthe uit de handen van de schurken moest redden, bracht weer een ogenblik een glimlach op Warsa- ge's lippen. Nog een paar jaar, tenminste als hij dat dwaze plan opgaf. Ook Ria was in de rol van dame Berthe allerbekoorlijkst. De spanning bij alle toehoorders klom, naarmate het spel voortging. Ieder voelde een huivering, toen 't ogenblik gekomen was,waarop ook Gerald met de an deren de hand wil opheffen om de vèrrader van Roeland te vervloeken, de verrader, die zijn vader zal blij ken te zijn en men kan een zucht van verlichting horen, wanneer de mon nik z'n stem verheft en Gerald ver maant. niet te vloeken maar te zege nen. Na het derde bedrijf als Gerald vertrekt om de dood van zijn vader te wreken, volgde een korte pauze. „Ze spelen verdraaid goed", zei Mark tegen Gaby, „vooral Rob en Tom" „Nu Ria ook. Zullen we even naar moeder gaan?" „Beter na afloop, de passage is hier zo moeilijk.'' Ze gaf zich gewon nen, wendde zich dan tot mevrouw Warsage, die tranen in de ogen had. „Tom was reusachtig". „Vond je ook niet, kind!" De oude dame straalde van trots, „een echte ridder, hè, hij trouwt toch zeker, met dame Berthe?" „Dat mag ik niet verklappen." lachte Gaby. „dan is alle spanning weg". Er werd ijs rondgediend en al gauw gaf de gong het sein dat de pauze voorbij was. Er viel onmiddellijk stilte. In ademloze spanning luisterden ze en voelden de catastrophe naderen, toen Karei de Groote na het huwelijk van Gerald en Berthe te hebben goedge keurd in hertog Amaury, Fénélon, de verrader herkende. Nog is Gerald on kundig en terwille van de zoon, be loofd de keizer, het geheim te zullen bewaren. Dan in het laatste bedrijf op 't ogenblik dat het huwelijk zal voltrokken worden treedt Ragen- hard, de overwonnen Saks naar vo ren en dreigde de naam van Amaury bekend te maken, dat hij eindelijk door medelijden bewogen het aan de vader overlaat dit zelf te doen. Ieder een was diep onder de indruk. War- sage's ernstige blik volgde geboeid 't meesterlijk spel van z'n zoon, die na de schuldbekentenis van Amaury, hem vol tederheid in de armen sluit. Bijna te spoedig volgt nu 'tslot. Ondanks de eer die men hem bewijst voelt Gerald, dat een huwelijk tus sen Berthe en hem niet mogelijk is en terwijl allen op bevel van de kei zer eerbiedig buigen, gaa.t Gerald heen.. Een ogenblik bleef het doodstil. Dan volgde een daverend handge klap. Han Warsage trad naar voren en bood namens de aanwezigen de club een krans aan en Ria een bou quet rozen. Rob dankte met een en kel woord, trok dan de tegenstrib belende Tom naar voren en hing hem de krans om. Er ging een luid hoera op. Warsage zocht Madeleine en ging naar haar toe „Gefeliciteerd met je dochter". „Neen dank je liever niet. 'k zal blij zijn als alles nu maar achter de rug is. „Struisvogel politiek, lachte hij, hoewel ik volkomen begrijp, dat je niet in alle opzichen met je a.s. schoonzoon sympathiseert. Kijk, daar is Rob, je hebt eer van je werk, ke rel. Intussen liepen Gaby en Mark zwijgend naast elkaar door de lanen van het park. In zijn binnenste kamp te weer de tweestrijd, die heftiger werd naarmate de dag van het huwe lijk naderde. Was 't niet beter heen te gaan, zoals Gerald, zelfs al zou 't haar pijn doen Geen ogenblik twijfelde, hij aan haar liefde, maar mocht hij haar aan ar moe en ontbering prijs geven, zou ze in staat zijn z'n sober bestaan te de len, erger nog was hij wel zeker van zichzelf. „Gaby." zei hij om zijn eigen ge- dachtengang te storen. Ze zag hem aan, koel bijna hooghartig. „Wat is er", vroeg ze kort, zonder acht te slaan op z/n smekende blik. „Is 't niet beter dat ik heenga, nu 't nog tijd is." „Waarom vraag je dat telkens op nieuw ga gerust, als je wilt, je zult toch nooit ophouden aan me te twij felen." Voor hij in staat was iets te ant woorden, had Gaby zich omgedraaid en liep met vlugge passen in de rich ting van het huis. verslagen keek hij haar na; hij wilde haar terugroepen maar kon geen geluid uit brengen. Het scheen hem als zonk hij in een donkere afgrond terug, toen het blau we figuurtje zich al verder en verder verwijderde en dan in huis verdween Dit was dus het einde. „Wat sta je daar alleen, Mark?" Verschrikt zag hij op. Mevrouw War sage stond naast hem. Ze schrok van z'n vertwijfelde blik. „Laten we wat oplopen," zei ze. „Mevrouw, ik, ik moet weg" sta melde hij verward. Loek keek om zich heen. „Waar is Gaby?" Hij wees in de richting van het huis. Plotseling begon hij: „Mevrouw Warsage wilt u mij raad geven? U is een vrouw, U kent Gaby." „Natuurlijk, als ik je van dienst kunt zijn. „Ik ben radeloos", klonk het dof, „als ik Gaby zie, in deze omgeving, is alles zo heel anders, voel ik me een brutale indringer. Ze past evenmin in mijn armzalig bestaan, als een kost bare edelsteen in de hand van een be delaar. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5