Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie aangenomen Grootste bonnenzwendel der laatste jaren berecht Wat kan een leek voor de Missie doen Er is een cultuur-avond op til voor de boeren DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Gisteren heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp op de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie met 55 te gen 35 stemmen aangenomen. Vóór stemden de KVP, de P.v.d.A. en de heer Kikkert (A.R.) Tegen de overi ge leden van de A.R., de C.H., de V.V.D., C.P.N., Staatk. Gereformeer den en de heer Weiter. De heer Sta pelkamp (A.R.) van wie eveneens werd verwacht, dat hij zou voorstem men, bleek bij stemming niet meer aanwezig. De heren Korthals (WD) Tilanus (C.H.), Schouten (A.R.) en Weiter motiveerden namens hun fracties hun tegenstem met hun grondwette lijke bezwaren tegen het instellen van de bedrijfschappen bij Algemene Maatregel van Bestuur. De heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) zei, hoewel hij ernstige bezwaren tegen het ontwerp had niet te zullen te genstemmen, nu Staatssecretaris Van der Grinten heeft toegezegd, dat er productschappen zullen komen en het ontwerp alsnog enige belangrijke verbetering heeft ondergaan. Aan de stemming was voorafge gaan een discussie over verscheidene amendementen, zodat eerst om 12 uur middernacht de stemming plaats had; Vanzelfsprekend komen we op het wetsontwerp, zoals dat als wet in het Staatsblad zal komen, nader terug. T.B.C.-KOEIEN NAAR HET WESTEN DES LANDS? Het Tweede Kamerlid, de heer C. van den Heuvel (A.R.) heeft aan de Minister van Landbouw schriftelijk cie volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat ter wille van het verkrijgen van leveranties van melk voor het Amerikaanse bezettingsle ger een gedeelte van Drenthe zoge naamd t.b.c.-vrij is gemaakt en de minister hiervoor f 350.000 beschik baar heeft gesteld? 2. Is het juist, dat over deze gel den, berustend onder het Bedrijf schap voor Zuivel, zonder enig over leg met het betrokken bestuur is beschikt? 3. Is de minister bereid mede te delen, welke wettelijke basis er is voor de verplichting, opgelegd aan veehouders om koeien op te ruimen met 125 subsidie per koe? 4. Waarom is bedoelde melkleve- rantie niet doorgegaan? 5. Is het juist, dat na het Drentse experiment hetzelfde weer begonnen is op Voorne en Putten? 6. Is, afgezien van andere bezwa ren, melkonttrekking uit het Westen niet zeer oneconomisch nu zoveel melk uit het Oosten des lands moet worden aangevoerd in het Westen? 7. Kan de minister mededelen, welk nut het heeft t.b.c.-dieren uit een deel van het land te verplaatsen naar een ander deel? 8. Is het juist, dat met de pogin gen ook op Voorne en Putten niet verder wordt gegaan, en hoeveel is er voor deze gedeeltelijke maatregel toegestaan? DOODSTRAF GEëlST De Bijzondere Raad van Cassatie bevestigde het vonnis van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, waarbij de 33-jarige Amsterdamse kantoor bediende S. de Croon tot de dood straf veroordeeld werd. De veroor deelde heeft in Duitse dienst te Am sterdam en#in Gelderland en Over ijssel honderden Joodse landgeno ten en onderduikers gearresteerd. Verschillende malen speelde hij 1 radersrollen. Vele zijner slachtoffers zijn om het leven gekomen. Gisteravond heeft de 29-jarige fa brieksarbeider H. v. L. in de echte lijke woning aan de Nijverheidsstraat te Capelle aan de IJsel zijn vrouw van het leven beroofd. In overspan nen toestand stak hij haar met een mes in de keel, waarna de dood vrij spoedig intrad. De dader heeft zich later op de avond bij de politie ge meld. DE PRIJSSTOF VOOR SCHOENEN. Wederom is een uitzonderingsbe schikking op de prijsstop 1949 in de Ned. Staatscourant (van 12 October) opgenomen en wel voor de volgende goederen: Schoenen en pantoffels, met uit zondering van volksschoeisel en kin derschoenen, bij verkoop door klein handelaren, leder en lederwaren. De prijs van volks- en kinderschoenen zal dus niet mogen stijgen boven het niveau van 17 September jl. De prij- zenbeschikking 1946 voor klompen blijft onverminderd ban kracht. DE 20.000 ER UIT. In de 508ste Staatloterij, tweede klasse, tweede lijst is de f 20.000 ge vallen op 12338, Rlieumatische Pijnen schieten U als een mes in de leden. t Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En tochals ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge ver baasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een al lengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waarpit Kruschen is samengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende orga nen weer het élan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onrein heden uit het bloed, die zich nu op hopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gesteld. Dus spoedig Kruschen nemen en regelmatig Krusohen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede gewoonte van millioe- nen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Krusohen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM De Aartsbisschop van Utrecht, heeft met ingang van 14 October a.s. benoemd tot kap. aan de St. Ludge- ruspar. te Utrecht de w.e. heer J. A. Klasen, tot kap. te Wijk bij Duur stede de w.e. heer D. J. Falama, tot kap. te Beltrum (Gld) de w.e. heer A. J. Flapper (neom.) heeft voorts benoemd tot kap. te Zieuwent de w.e. heer H. Fennis en tot kap. te Giesbeek (Gld) de w.e. heer J. G. I-Iesselink (neom.) Aetherklanken HILVERSUM I (301,5 itf). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 8.00 nieuws- en weerberichten, 8.50 voor de vrouw, 10.00 „thuis", causerie, 10.30 voor de vrouw, 10.45 A Cappella koor, 11.25 orgelspel, 12.00 Amusementsmuziek, 12.30 Me dedelingen, 12-33 Sportpraatje, 13.00 nieuws, 13.15 dansmuziek, 14.00 voor de vrouw, 15.20 dameskoor, 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws 18.15 pianoduo, 18.30 voor de Neder landse strijdkrachten, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 pianoduo, 20.00 nieuws, 20.05 kamermuziek, 21.00 verzoekprogramma, 21.40 „De Duc- dalf", 22.00 buitenlands weekover zicht. 23.00 nieuws. HILVERSUM II (416 m). 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 gemengd koor, 7.45 morgenbed en liturgische ka lender, 8.00 nieuws-, en weerberich ten, 9.30 waterstanden, 9.35 school radio, 11.00 voor de zieken, 11.35 „Als de ziele luistert", 12.00 Ange lus, 12.03 pianoduo, 12.30 medede lingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en katho liek nieuws, 13.20 kamerorkest en soliste, 14.15 gevarieerd program ma, 15.00 schoolradio, 15.30 omroep orkest, 16.00 voor de zieken, 16.45 declamatie-wedstrijd, 17.15 kinder koor, 17.45 amusementsorkest, 18.45 voor de jeugd, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitzending, 19.30 Brabants halfuur, 20.00 nieuws, 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van, 20.12 „Hiawadha's lied", oratorium, 22.10 voordracht, 22.20 blaaskwintet, 22.45 „de zin van het huwelijk", causerie, 23.00 nieuws. Niet minder dan elf verdachten stonden gisteren terecht voor dé economische rechter te Haarlem in een fraudezaak die stellig een der grootste was, die in Nederland tijdens de laatste distributie-periode zijn voorgekomen. Bij de behandeling de zer zaak bleek het volgende. De fraude werd ,,aan de bron" ge pleegd, dat wil zeggen bij de druk ker van de bonkaartenvellen, waar door het niet doenlijk was de frau duleus in roulatie gebrachte bonnen te achterhalen. Zij waren immers echt en op geen enkele wijze te her kennen. Dè daders gingen in het najaar van 1947 en de eerste helft van 1948 zeer behendig te werk. Twee verificateurs van de firma En schede te Haarlem, die de bonnen drukte, kregen van een P.T.T.-amb- tenaar, die in het complot was. ™pT1- co vellen papier, welke zij bij de reeds op de drukkerij aanwezige stapels vellen schoven en aldus mee heten bedrukken. Later namen zij de bedrukte vellen weer van de stapel, zodat de fabriekscontrole de fraude niet aan toonde. De aldus frauduleus bedrukte vel len werden door de P.T.T.- ambte naar buiten de drukkerij gesmok keld. Deze man werd nooit gefouil leerd omdat hij onder ambtseed stond. Vervolgens gingen de kaarten naar verkopers in de stad. Het be trof de meest uiteenlopende bonnen- kaarten: tabaks-, levensmiddelen-, textielkaarten enzovoort, die grof geld opbrachten. De onregelmatigheden werden ont dekt doordat de bonnen in omloop ■bleken die het publiek nog onmoge lijk hadden kunnen bereiken via de officiële kanalen. Toen bleek ook meteen, dat het lek bij de drukkerij moest worden gezocht. Het onder zoek werd echter moeilijk en tijdro vend doordat de daders practisch niet te betrappen waren. De Haar lemse recherche slaagde er tenslotte in het bewijs te leveren, waarna ar restatie van elf daders en mededa ders volgde. De twee verificateurs, de 31-jarige C. K. en de 30-jarige J. M. van B. en de P.T.T.-ambtenaar J. W., 50 jaar, vormden tezamen met de meu- feestmaal bij vergissing De Venlose afd. van de Ned. Kath. Bond van Handels-, Win kel- en Kantoorbedienden wilde de feestdag van haar patroon St. Franciscus van Assisië niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Een order werd uitgevaardigd om twee honderd broodjes en de nodige hoeveelheid kaas, vlees en boter naar een zaal aan de Gelderse poort te Venlo te zenden, die, naar de vroegere eigenaar, nog steeds zaal Heuts heet. De leverancier bracht de wa ren aan een zaak in de Park straat, die eveneens naar de naam „zaal Heuts" luistert. Toevallig vierde in deze laatste zaal de Venlose werknemende middenstand juist het vijftien jarig bestaan der afdeling, met gebak voor de dames en sigaren voor de heren. Met blijdschap en ontroering zag de voorzitter der midden standers de zending broodjes en bijbehorende ingrediënten voor een welkom feestgeschenk van de standsorganisatie der Kath. Arbeiders aan en bracht telefo nisch zijn dank over aan de voorzitter der K.A.B. voor dit mooie gebaar. Deze zei wel van niets te we ten, doch dit kon hém alleen maar in de achting doen stijgen. Eerst toen de H.K.W.-mannen in de „andere" zaal-Heuts ver geefs bleven wachten op het feestmaal volgde de ontknoping van het melo-drama. belmaker G. J. de hoofdverdachten. De P.T.T.-ambtenaar had volgens het requisitoir van mr. Wiarda 14.000aan de fraude verdiend, evenals de verificateur K. De winst B. bedroeg 9.200.— en die van de meubelmaker, de „eerste ver koper" 4.000. De officier vroeg na zijn requisi toir onmiddellijk uitstel van behan deling, aangezien deze vier verdach ten eerst wegens heling en verduis- ternng moesten terechtstaan voor de rechtbank. Dit werd toegestaan, waarna de overige zeven verdachten in deze zaak veroordeeld werden. De 52-jarige koopman J. V. had duizend bonkaarten van J. gekocht en deze weer doorverkocht met 1. winst per stuk. Tegen hem eiste de officier 1 jaar en 3 maanden. Uit spraak een jaar. De 56-jarige koopman in tweede handsgoederen P. T., iemand met een zwaarbelast strafregister, had de duizend kaarten weer van V. ge kocht en doorverkocht aan de poelier J. P. T. kreeg eveneens 1 jaar P., die juist vrij was van een straf van twee jaar wegens andere distributie- delicten, kwam er met 6 maanden af. Hij was bij zijn aanhouding in het bezit van bonkaarten ter waarde van 20.000.De officier noemde hem de „grootste zwarthandelaar van Haarlem". De echtgenoten van P. en T, be nevens enkele andere op- en verko pers van bonnen kregen voorwaar delijke straffen of geldboeten. DADER VAN ROOFOVERVAL TE AMERSFOORT GEGREPEN De dader van de roofoverval die onlangs op een pensionhoudster te Amersfoort werd gepleegd, is in een café te 's-Gravenhage gearresteerd. Het is de 28-jarige E. B. zonder vaste verblijfplaats, die op 22 September uit het huis van bewaring té Arnhem ontvluchtte en deswege gezocht werd Hij zat daar in voorarrest wegens te Zwolle en Deventer gepleegde dief stallen. Bij zijn arrestatie droeg B een scherp geslepen dolk en in de voe ring van de binnenzak van zijn col bertjasje werd een courant van 10 October gevonden, waarin het relaas was vermeld van de overval te Amersfoort. In dit bericht stond vermeld, dat deze vrouw was be- dieigd met een dolkmes. Deze om standigheden deden de rechercheurs veronderstellen, dat de gearresteer de ook wel eens de man kon zijn die de roofoverval had gepleegd. Spoedig blèeik, dat dit vermoeden juist was. Het aantal Nederlandse varkens is thans groter dan in September 1039. Er zijn namelijk niet minder dan 630.000 exemplaren geteld, te gen 555.000 langoren in 1939. Het aantal fokzeugen is bijna tot de 300.000 gestegen, een aantal dat als het meest gewenste voor Nederlands export en verbruik wordt geacht. Het paspoort-systeem tussen Ne derland en België zal binnenkort misschien worden afgeschaft. Alleen nationaliteits-bewijzen zullen dan nog vereist zijn. Bij de suikerbieten-campagne wordt een goéde opbrengst, maar een laag suikergehalte geconsta teerd. De verlaging van het suiker gehalte is een gevolg van de war me Septembermaand toen de bieten tot nieuwe bladvorming overgingen Een horlogemaker te Beverwijk heeft een middel gevonden om elec- trische klokken met slagwerk .te fa briceren. Tegen de dirigent van de Wie ner Sangerknaben is door de politie van Winterswijk proces-verbaal op gemaakt. De dirigent, de 22-jarige Peter L., die sedert April aan het koor is verbonden, zou na afloop van een op 4 October te Winters wijk gegeven voorstelling twee koorknapen achter de coulissen een pak slaag hebben gegeven. A. M. A.-M1SS1ETENTOON STELLING Een van de mooiste stands in de afdeling „Bijwerken" is zeke.r die van de Leidse Missie-naaikrans. Prachtige paramenten bewijzen met hoeveel liefde er ontelbare uren wórdt gewerkt, om meer luister bij te zetten aan de ere-diensten. We zagen schitterende kasuifels, superpli's e.d. voor de Paters Simons, v. d. Horst, Bckern en Sommeling, voor de Pas- sionisten en voor de Missie in Noorwegen, allemaal fraaie ontwerpen met veel talent uitgevoerd. (Foto: „De Leidse Courant"). Overstelpende nood eist daden! T^WEE AVONDEN hebben wij de wereldreiziger op de voet gevolgd bij zijn wereldreis-in-zakformaat door de Stadsgehoorzaal. We hebben hem zien luisteren in de Noordpool, horen vragen in de Congo en zien kijken in Voor-Indië, Hem werd iets bekend over het wereldomvattende Missiewerk, over de vaak gigantische strijd der missionarissen en over de grote of kleine successen, welke zijn bereikt. En hij heeft bij dit alles be grepen dat het een ontzaggelijk werk is, wat practisch onopgemerkt aan hem voorbijgaat. Het verhaal der missionarissen heeft hem duidelijk gemaakt wat er verwacht wordt van hen die achterblijven. Niet iedereen kan naar de Missie vertrekken; slechts aan' weinigen is dit voorrecht ge schonken. Maar iedereen kan iets .doen, moet iets doen. Want zonder de hulp van het enorm grote leger bid dende en offerende katholieken is de missionaris practisch tot nietsdoen gedoemd. En daarom richtte hij de derde avond zijn schreden naar de zg. bij werken, een aparte afdeling in de beide receptiekamers,, waar verschil lende stands hem duidelijk maken wat een leek voor de Missie kan doen. Reeds wist hij dat iedere katholiek lid behoort te zijn van een der Pau selijke Missiegenootschappen, maar daarnaast kan hij meer doen, op ver schillend terrein. Medische zorg in de Missie. Zo wordt de bezoeker allereert ontvangen door enkele vriendelijke verpleegsters in - de Memisa-stand. Hier is het werk van de Medische Missie-actie aan de hand van alles zeggende foto's duidelijk zichtbaar. Afzichtelijke negers, overdekt met wonden, staren de bezoeker aan en hun afzichtelijkheid is meersprekend dan de meest overtuigde propagan da. Hier moet geholpen worden, zo gauw en zoveel mogelijk! Dat kan, als de Memisa daartoe in staat gesteld wordt door grote en kleine giften, per jaar of ineens. Er zijn jaarlijks duizenden guldens no dig om dit werk te kunnen doen. De Memisa organiseert medische cursus sen voor de missioanrissen, voordat zij vertrekken, verzendt naar de mis sielanden medische instrumenten, verbandartikelen en medicijnen, geeft adviezen, keurt missionarissen en laat hen in ziekenhuizen medische kennis opdoen. Dit alles om de strijd Wie wordt de 10.000ste? De belangstelling voor de ten toonstelling stemt organisatoren en missionarissen tot volle te vredenheid. Iedere dag wordt het aantal bezoekers groter. Gis teren passeerden er bijna 3.000 de controle. In de namiddag of vanavond wordt de 10.000ste bezoeker ver wacht. Hët comité zal dan weer klaar staan om de gelukkige met een mooie prijs te verrassen; - die de bezoekers van deze ten- Opvallend goed is de'indruk toonstelling meenemen. Wie zijn oor links en rechts eens te luis teren legt, hoort slechts lof over de wijze van inrichting en de manier waarop de missionarissen ihun explicatie geven. Ook de fancy-fair en koffiekamer ver heugen zich in een grote belang stelling. aan te kunnen binden tegen de vre selijke lepra, malaria, melaatsheid of andere ziekten, waaronder millioe' nen mensen gebukt gaan. Toch kan dit Memisawerk niet al les doen. Een missionaris, die een cursus van zes weken volgt, is geen dokter. Hij leert er slechts hoe te KRINGVERGADERING KATH. VEEHOUDERS In de „Harmonie" te Leiden is gisteren de jaarlijkse vergadering gehouden van de Kring L.T.B. vee houders. De voorz.., de 'heer A. C. Paarde- kooper, verwelkomde rector Jac. van de Hooghte, Bondsadviseur, het Ka merlid M. P. van der Weyden en de L.T.B.-secretaris mr. G. J. Vermeu len. Spr. acht het een gelukkige om standigheid, dat het hoofdbestuur van de L.T.B. reeds vorig jaar be sloten heeft, de voorstellen van de afdelingen terst te doen behandelen in kringverband. Enerzijds hebben daardoor de af gevaardigden der afdelingen de ge legenheid om op rustige wijze de voorstellen te verdedigen. Ander zijds is het mogelijk, dat op de Al gemene Vakgroep en Bondsjaarver- gadering meer grote problemen aan de orde te stellen en te bespreken. Grote problemen, aldus de voor zitter, omdat inderdaad ook de boe renstand voor een grote organisato rische omwenteling staat. Bij deze omwenteling moeten de boeren zelf de leiding nemen. Het moet spreker van het hart, dat de boeren over het algemeen te zelfgenoegzaam zijn. Juist in deze tijd is een zelfgenoeg zame geest zeer gevaarlijk voor de boerenstand. Vooral, aldus spreker, daar om ons heen een massa-menta liteit te onderkennen valt. Welis waar is er in de boerenstand nog geen kuddegeest, maar het gevaar daarvoor is niet denkbeeldig. De voorzitter wijst dan op de P.B.O. en de Coöperatie. Vooral legt hij de nadruk op de vorming der leden, welke noodzakelijk geacht moet worden. Voorts wijsfr spr. op het overwicht van de stad op het platteland ten aanzien van het ont moeten alles in het werk stellen om .meer invloed te krijgen in de stad, voor wat betreft het cultuurleven. Onze mensen, godsdienstig opgevoed op het platteland, moeten meer ver overend werkzaam zijn in de stad. Activiteit op alle posten is volgens de voorzitter noodzakelijk om de vervlakkende invloeden op het plat teland te leren. Spr. acht het ook noodzakelijk, dat in de afdelingen meer onderwerpen zullen worden besproken van algemeen-vormend karakter zoals P.B.O., houding te genover de neutrale Coöperatie en plattelandscultuur. Bovendien acht spr. een godsdienstige bezinning in L.T.B.-verband noodzakelijk. Dit alles in tegenstelling van de kleine bedrijfsbelangen, waarover te veel gesproken wordt in de afdelingen. Een veertig voorstellen werden behandeld, waarvan na ampele dis cussie een 15 voorstellen worden te ruggenomen, Vervolgens doet de voorzitter mededeling, dat het kring- bestuur besloten heeft een grote Cultuuravond te organiseren in de Stadsgehoorzaal te Leiden op 22 No vember a.s. des avonds half 8. Rector Brans zal spreken over „Wat mankeert er aan de Boeren stand'Pierre Balledux roet zijn Zuid-Nederlands toneel zal opvoeren „De Kardinaal", een episode uit de strijd der Katholieke kerk tegen het Communisme. Het zal een toneel stuk zijn, dat geestelijke rijkdom geeft. Allë gezinsleden boven de 18 jaar hebben toegang. Het geheel zal worden afgewisseld met muziek en zang, gepresenteerd door eigen krachten. Kaarten zullen verkrijgbaar zijn bij de afdelingen van de L.T.B. De voorzitter doet een beroep op de af gevaardigden alles op allés te zetten spanningsleven. De plattelanders deze avond te doen slagen. handelen wanneer geen dokter aan wezig is. Maar dokters blijven onont beerlijk in de Missie, waar zovele tropische ziekten heersen en de hy giënische toestanden zó ten hemel schreiend slecht zijn, dat er wel ziek ten moeten uitbreken. Hiervoor is de A.L.M.A. in het leven geroepen. Deze Academische Leken Missie-actie werd na de bevrijding door Utrechtse stu denten opgericht en spoedig door stu denten uit andere universiteits-steden overgenomen, o.a. ook door Leiden. De Alma verbreidt de gedachte van het lekenwerk in de Missie, door een geestelijke en wetenschappelijke vorming van studenten, waarvan er sommigen, na beëindiging van hun studies, enkele jaren naar de Missie willen vertrekken om medisch werk te verrichten. Reeds twee doktoren zijn op deze wijze naar Indonesië vertrokken, n.l. dokter Niemer uit Leiden, thans weer thuis, en dokter v. d. Boogaard uit Utrecht, die op het eiland Flores een moeizaam doch dankbaar werkterrein vonden. Ook als leraar, technicus, econoom enz. kunnen deze afgestudeerden vertrek ken. En weer moet het geld ter, spra ke komen. Zonder dat kan er niets verricht worden. Daarom bestaat er gelegenheid voor hen die thuisblij ven, zich te laten inschrijven als .Vriend van de Alma" om door ge bed en offer dit werk te steunen. Men moet de missionaris kunnen ho ren om te weten hoe noodzakelijk deze afctie is en hoe enorm veel werk op deze leken-missionarissen nog ligt te wachten. Missieschool van Ubbergen. Maar de leek kan op dit gebied nog meer doen. Wanneer onze wereldrei ziger verder gaat, komt hij terecht bij de stand van de Medische Missie school te Ubbergen. Deze school werd twee jaar geleden opgericht om jonge vrouwen, die gezond zijn, een beroep en apostolische verlan gens hebben om zich in dienst te stellen van de Missie, een opleiding van zes maanden te geven, waarna ze in teams worden uitgezonden,, verbonden met een conti'act aan het Gouvernement, dat voor de over tocht, uitrusting en salariëring zorgt. In Indonesië loopt het contract drie jaar, in de West vijf jaar. Een dame bij deze stand vertelt aan de hand van foto's, welke beroepen er voor in aanmerking komen. Het zijn artsen, verpleegsters, verloskun digen, onderwijzeressen (met hoofd- én twee bijacten) apothekeressen en leraressen. Het is een gewichtig be sluit dat deze'jonge vrouwen nemen, maar als zij werkelijk door een apos tolische ijver en niet allen door avon- turisme worden geleid, kunnen zij in de Missie ontzaggelijk veel en goed werk doen. Wie niet meekan, behoeft alweer niet werkeloos te blijven. Bid den voor dit werk kan iedereen en finantiële steun is altijd welkom. Reeds twee teams zijn vertrokken het derde vertrekt in November a.s. en in Mei begint de cursus voor het vierde team. Zo werken ook jonge vrouwen mee aan het missie-werk en voorzien zij in een voor ons thuis blijvers niet te peilen behoefte. Ook op ander terrein kunnen de vrouwen leken-apostolaat verrichten. De stand van het St. Melania-wcrk vertelt er meer van. Dit St. Melania- werk stelt zich in dienst van de Mis sie door de vorming in katholieke zin van de Inlandse vrouw en het inlandse meisje te bevorderen. Door de vrouwen en meisjes op een hoger beschavingspeil te brengen, tracht dit leken-apostolaat het Missiewerk te steunen. Reeds werden verschillende scholen in de missie gesticht, waarbij men steeds streeft naar het aanstel len van inlandse leerkrachten, die daartoe eerst moeten worden opge leid. En natuurlijk hoort de bezoeker ook hier weer het eentonig worden de, maar daarom niet minder ware, verhaal over de noodzakelijke steun door gebed en offer. Want ook voor dit werk is veel geld nodig, voor de inrichting van scholen, het beschik baar stellen van leermateriaal, enz. Moet onze wereld-reiziger nu prompt overgaan tot het financieel steunen van al deze vier lede.n-mis- sie-acties? Het zou wat al te veel ge vraagd zijn! Maar1 zeker is het ver keerd om te zeggen: „Ik moet er nog eens over denken" en dan nooit meer iets van zich laten horen. Hij moet een keus maken en niet wachten, maar daden stellen. Want zij die" reeds als leek in de Missie werken, heb ben ook niet gewacht en zijn gegaan. Gegaan in de stellige overtuiging dat de duizenden die achterblijven, hun steun zullen geven. En zal de we reldreiziger, die dit alles heeft ge zien, dan nog afzijdig kunnen blij ven, waar hij weet dat zijn hulp zo dringend nodig is? Andere leken-acties. Ook op geheel ander terrein kan de leek voor de Missie werkzaam zijn. Een prachtige stand van de Leidse Missie-naaikrans overtuigt de bezoeker daarvan. Wat hier aan fraaie paramenten ten toon gesteld is laat zich niet gemakkelijk be schrijven. Maar die even nadenkt en ziet met welk een jobsgeduld de dui zenden borduursteken op een prach tig kasuifel of velum zijn aange bracht, weet dat ook op dit terrein een vurige missieliefde emplooi kan vinden. Na de oorlog is deze Missie-naai krans niet zo groot meer. Er zijn nog slechts 12 werkende leden en daar naast enkele thuiswerkers en dona teurs. Een gesprek met een der da mes overtuigt de bezoeker van, de noodzaak van dit werk. Niet iedere missionaris kan zijn eigen uitrusting bekostigen; de missie-rfaaikrans zorgt voor zijn paramenten. En als er uit de Missie een noodkreet km1r'

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2