f/fe? Wimpie L EI D S E ra HUTSPOT Na 400 jaar terug aan de Goudkust 20 TARIEFSVERLAGING WOENSDAG 12 OCTOBER 194* DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSE LETTERKUNDE Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Lei den heeft, daarbij gebruik makende van artikel 15 der wet, tot leden der maatschappij benoemd: pater K. J. Derks S.J. te Nijmegen, J. K. Feijl- brief (J. van Oudshoorn) te 's Gra- venhage, ds J. Jac Thomson te Baarn, dr M. C. Botha te Kaapstad, dr T. J. Haarhoff te Johannesberg, P. Ribbink te Kaapstad, dr H. B. Thom< en dr W. Wilcocks te Stellenbosch. Inzake de vijfjaarlijkse prijs voor meesterschap, ten bedrage van f 1000 die op voorstel van het bestuur in de jaarlijkse vergadering van Juni 1949 niet werd uitgereikt, zijn door dit bestuur maatregelen getroffen, opdat hij alsnog kan worden toege kend aan de commissie voor ge schied- en oudheidkunde komt thans het recht van voordracht toe. Zij zal deze voordracht schriftelijk en met redenen omkleed voor 15 Maart 1950 bij het bestuur moeten indie nen. HERMAN VAN DER JAGT Tot 22 October exposeert in de kunstzaal „Kunst van onze tijd" te 's-Gravenhage o.m. de Leidse kuns tenaar H. v. d. Jagt. Over diens werk schrijft het „Binnenhof": De weergave der werkelijkheid, de nabootsing, die toch ook een her schepping is, die mens of stad of landschap meer naar het wezen laat zien dan men het gewoonlijk doet, kan men ook bewonderen in de bo venzaal van „Kunst van onze tijd" in de litho's, de etsen, de droge naal den en de tekeningen van Herman v. d. Jagt, de Leidenaar. Zij staan in een veel onmiddellijker verband met de natuur dan het werk van Paul Citroen en daarmede verge leken hebben deze etsen en tekenin gen ook minder expressiviteit en ver- lonen zij minder persoonlijkheid. Zij getuigen niettemin van een grote aandachtigheid van een innig zich in leven in landschap of stadsbeeld of ding. Welk een aantrekkelijke litho werd bijvoorbeeld de weergave van een schelp. Er is een kleine ets win terdag, de precies de stemming, die de kou vat en dat kan men eveneens voelen bij d eten vatgevroren en die fijne Onder rijp en sneeujv of' Vroege ochtend in Gouda. De ^ets Amerongen daarnaast houdt heel'de warmte van de zomer gevangen. Hoe dit bereikt werd is nauwelijks na te gaan, maar de warmte is er en de stil te en de rust. Het is jammer dat de kunst van litho,, ets en droge naald zo weinig gewaardeerd wordt op het ogenblik, temeer daar he een kunst is die ook in het bereik ligt van een bescheidener beurs. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaats-oxa- men Geschiedenis: de heer E. Jans sen te Rotterdam; voor het candi- daats-examen Klassiek Taal- en Let terkunde: de heer H. W. Pleket te Rotterdam; voor het propaedeutisch examen Godgeleérdheid: de heer M. v. d. Bosch te Den Haag. GRONINGSE UNIVERSIETEIT. Aan de universiteit te Groningen slaagden voor het candidaats-examen geneeskunde de heren H. F. M. Don ders (Leiden), P. F. X. van Goor (Voorburg), M. Mol, J. Zeevenhoo- ven (Voorschoten) en J- Urlus (Noord wijk). J. J. Groen. De uitvaart van de heer J. J. Groen, die dezer dagen plotseling in het buitenland over leed, zal Zaterdagmiddag om half drie plaats hebben op de begraaf plaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bertha Hendrika Elisa beth. d. van C. Houthoff en G. van Leeuwen; Cornelia Petronella Wil- helimna, d. van J. B. Möllers en P. C. Touw; Willem, z. van C. Brussee en C. W. de Meij; Antonia Elisabeth d. van J. J. Bekker en C. Potters Antonius Adrianus, z. van J. J. Bek ker en C. Potters. Overleden: N. F. Noest wed. van I. M. Doornik 84 jaar; A- van den Berg wednr. 74 jaar. Er is toch altijd wat nieuws te 31 October a.s.. in Leiden komen? beleven. Laat me nu een moeder met baby op haar arm van de trap afval len. Maar liefst twintig treden! Dat overkwam mevr. J. A. aan de Was- straat, gistermiddag om vijf uur. Maar wie nu denkt dat die baby zwaar gekneusd op de gangmat te recht kwam, is er glad naast. Geen schrammetje, geen bultje, geen blauw., plekje. Niets, niemendal. Die baby bofte dus. De moeder had niet zoveel geluk en moest dit ongelukje beko pen met een hoofdwonde. E.H.D. en huisdokter kwamen er aan te pas, om het zaakje weer in orde te maken. Als Stadskok nu niet ingreep, zou er iets onherstelbaars gebeuren. De R. K. Leidse Bouwvakarbeiders zou den namelijk vanavond, 12 October, bij elkaar komen om te gaan kijken naar een prachtige propaganda-film in het gebouw „Prediker". Maar nu hebben ze notabene vergeten op de convocatie te vermelden, dat de voor stelling om acht uur aanvangt- We kwamen vanmorgen nog zo'n bouw vakman tegen. Hij liep wanhopig met z'n handen in het haar heen en weer te hollen, aan iedere politie agent vragend hoe laat het vanavond begon. De goede man wist gewoon geen raad- Maar nu weet hij het en z'n collega's ook. Acht uur dus! Wij zijn dol op ere-comité's. En iedere keer als we horen dat er weer een gevormd is, klimmen we en thousiast in onze typemachine om het den volke kond te doen. Nu is er weer een en nog wel een van de af deling Leiden van de Band'Nederland Indië, die binnenkort vier jaar be staat en dat eens flink gaat vieren met een knal-avond. Om dit alles te doen slagen hebben zich burgemees ter van Kinschot, de wethouders Menken, van Schaik en v. d. Kwaak, rector L. P. M. Vester, kapt. ter zee Engelbronner, garnizoens-comman- dant luit.-kol van Horsen, luit. kol. Scheffer, ir. J. G. van Hoek en mr. H. R. Goudsmit in .zo'n ere-comité samengesmeed. En het R. A. O.-va- riété van kapt. van Ewijk komt hiervoor speciaal naar Leiden. Dit alles om geld in te zamelen voor de Kertpakketten. Die Leidse K. J. M. V- toch! Nu hebben ze weer wat anders. De le den komen morgenavond (Donder dags allemaal om kwart voor acht bij elkaar voor het Waaggebouw. Niet om kaas te kopen of om zich te la ten wegen (de heer Mennes zou ze aan zien komen!) maar om geza menlijk op te trekken naar de Stads gehoorzaal, waar ze van de A. M. A.- Missietentoonstelling gaan genieten. Zelfs niet-leden mogen meekomen. En dat doen ze natuurlijk. Want alle jonge middenstanders zijn nieuwsgie rig geworden over de koperen-cor- setten. welke die Capucijner-pater zo smakelijk weet te demonstreren. En de Algemene Bedrijfsbond^ van Arbeiders(sters) in de Voedings- en Genotsmiddelenbedrijven, afd. Lei den, gaat op Donderdag 20 Oct- a.s. in de foyer van „Den Burcht" een receptie houden, omdat dan het 55- jarig bestaan herdacht wordt. Het getal 55 lijkt een beetje raar. maar het gouden feest ging niet door. om dat het in 1D44 geen tijd voor feest vieren 'was. Daarom doen ze het nu- En we geloven dat ze het goed zullen doen ook! Wie het presteert om vijf en twin tig jaar lang lid te zijn van een Har monie-kapel en nog wel als tambour- maïtre, mag wel eens in de krant- Daarom komt de naam van de heer J. den Hoed er vandaag in te staan, want hij is het die een kwart eeuw lang de staf gezwaaid heeft voor de Harmonie-kapel T. en D. Dat zal me een feest worden in Oosterstraat 54. En weet U al wie er op Maandag „San Antonio" en „Santa Maria" in vreemde kledij Dat moet een zware tocht zijn ge weest, toen in het jaar 1879 het En gelse oorlogschip „Dwarf" de eerste missionarissen van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën aan de Goudkust van Afrika aan land zette. Dat was op dezelfde plaats, waar vierhonderd jaar tevoren Capucijnen als aalmoe zeniers werkzaam waren in Elmina, dat toen in handen van de Portuge zen was. Men zou menselijkerwijze gezegd hebben, dat na vierhonderd jaar van het Christendom aan de Goudkust niets meer zou zijn overgebleven, maar wie schetst de verbazing van deze twee missionarissen, toen zij ontdekten, dat onder de zgn. feti- schen, die door de inboorlingen wer den vereerd, zich ook „San Antonio" en „Santa Maria'' bevonden. De af beeldingen waren uiteraard vreemd uitgedost, maar bij nadere beschou wing bleek de kledij veel weg te hébben vankazuifels. Dat be gin moest derhalve wel bemoedigend wezen en de eerste resultaten we zen daar ook op. Binnen de tijd van zeven jaar had dit nieuwe missie gebied,dat in 1879 door de Propa ganda Fide tot prefectuur verheven was, zeshonderd gedoopten. Maar de prijs, die de missionarissen er voor moesten betalen, was duur en kost baar. Het moordende klimaat sloop te hun lichamen en velen, die naar de Goudkust togen, vonden reeds na korte tyd hun dood. Maar het werk ging voort en waar mogelijk werden de lege plaatsen aangevuld en thans ziet men de vruchten, die het zwoegen van de pioniers in de vorige eeuw heeft af geworpen. De Wiener Sangerknaben! Ze komen weer eens zingen. Stadskok heeft ze in Den Haag al gehoord met geeste lijke liederen, een opera'tje en volks liedjes. En tot besluit natuurlijk, an ders zouden het de Sangerknaben niet zijn, „Schlafe mein Prinzchen, schlaf ein" Od het Leidse Station gaan ze maar verder. Nu hebben ze gisteren alle toegangen op het eerste perron af gesloten en dichtgemetseld. Wie dus nu een kaartje koopt in de hal, moet dooi de serre langs de koffiekamers weer naar buiten, om bij de nooduit gang, vlak bü de toiletten, de per rons te betreden. In- en uitgang zijn dus een geworden. Ondertussen valt de slopershamer ook op de overkap ping van het eerste perron, want over dat perron moet de trein naar Amsterdam gaan lopen. Dan kan de trein AmsterdamDen Haag over de oude baan van Den HaagAm sterdam gaan lopen. Dat moet wel, want spoedig gaat men beginnen met de baan AmsterdamDen Haag, die dus langs het tweede perron ligt, een paar meter op te hogen. Pneu matische boren en zware mokers ma ken korte metten met wat eens ons dierbare station was. Vanmiddag heeft Stadskok even koffie gedronken in een broodjes winkel, vlak naast een tafeltje-waar twee dames chocomel dronken - gebakjes aten. Dit alles in zusterlijke eensgezindheid. Maar toen het betalen aankwam, gaven ze beiden niet thuis. Daar komt natuurlijk ruzie van. En als dames ruzie heb ben, gaan ze eikaars privé-leven graag over de straat gooien. „Kijk jij maar liever dat je kinderen 's mor gens gewassen worden", zei de een. En de ander: „Kijk jij maar liever dat je hond het niet op de deurmat doet. De hele familie trapt er in." Toen is Stadskok weggegaan; hij |Weet niet wie er betaald heeft. Maar toen hij thuiskwam, keek hij onwil lekeurig naar de deurmat. Er lag niets De Brandweer rukte gistermiddag met groot materiaal uit naar de Middelstegracht, want er was brand gemeld in de conservenfabriek van Tieleman en Dros. Er moest- name lijk een ketel gelast worden en daar bij viel een vonk in een open vernis- bak. De vernis vond dat wel leuk en vatte spontaan vlam. zodat de hele machine „in de fik" kwam te staan. Maar het was niet zo heel erg, want met een paar schuimblussers kon het vuur gedoofd worden. En nu iets heel bijzonders. De Vee houders van de L. T. B., kring Lei den, menen dat de plattelanders meer invloed moeten krijgen in de stad, wat betreft het cultuurleven, aldus de voorzitter op een gisteren gehouden kring-vergadering. Ze gaan nu een Plattelands-cultuuravond ge ven in de Stadsgehoorzaal. op 22 November a.s. Rector H. Brans zal spreken over „Wat mankeert de boe renstand?" Pierre Balledux gaat „De Kardinaal" opvoeren en de muziek zal door eigen krachten worden ver zorgd. De 19-jarige J. R-. wonend in de Koestraat, had gisteren een slechte dag. toen hij bij het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk een auto-motor aan sloeg en er daarbij natuurlijk niet op rekende dat de slinger bleef door draaien. Dat deed die slinger toch en sloeg R- tegen z'n linkerpols, die daardoor brak. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. STADSKOK. STADSRITTEN 60 ct. aanslag Buitenritten 20 ct. per k.m. Ons devies De beste service - de laagste prijzen, èn uitsluitend nieuwe Chevrolets. TELEFOON 22444. AUTORIJDEN BIJ MISTIG WEER. De K.N.A.C. wijst er op, dat bij dichte mist het voeren van een ver lichting voor alle voertuigen, ook rij wielen en karren, verplicht is. Bij mist is het rijden met stadslichten of gedimde koplampen voor auto': aan te bevelen. Bij dichte mist krijgt men het beste resultaat met gedim de koplampen. Het verdient aanbe veling om een mistlamp te gebrui ken, die zo laag mogelijk moet wor den aangebracht aan de linkerzijde, terwijl de lichtbundel naar rechts moet vallen. In de afgelopen zeventig jaar is er veel veranderd. De medische ver zorging staat op een behoorlijk plan, men is het klimaat beter gaan leren kennen en heeft zodoende middelen kunnen vinden tegen de gevaren ,die het voor „mensen-van-buiten" kan opleveren. Daarmede is het leven voor de missionarissen wat dragelij ker geworden en is hun bij wijze van spreken een normale levensduur ver zekerd. Het werk kon zich zo gestadig uit breiden en kreeg tenslotte een der gelijke omvang, dat de Goudkust in 1901 tot Vicariaat werd verheven, waarvan de bekende mgr Albert de eerste bisschop was. Seminaries, kweekschool, colle ges enz. werden gesticht en zover kwam het zelfs, dat de paters van de Sociëteit beter bekend als de paters van Cadier en Keer het werk niet meer afkonden en verschil len delen van het missiegebied aan andere orden of congregaties moes ten afstaan. Voor de taak dit ontwakend volk te winnen voor het christendom en te behouden staan thans 117 paters met de zorg voor 208.727 gedoopten en 39.123 catechumenen. Over een op pervlakte van 121.462 km2 liggen on geveer veertienhonderd missieposten verspreid, waar de 752 scholen teza men 56.000 leerlingen tellen. Cijfers zijn over het algemeen koud materiaal, maar hier spreken zij toch van een grote liefde, die in dit zeer zware missieland tot zulk een resultaat kon leiden. De stands op de missietentoon stelling te Leiden geven daar een illustratief beeld van en het goed zich daar deze week op te bezinnen. getoeterd heeft, Wie zich pas veilig voelt als hij Is geen volleerd rijder. LEIDSCHENDAM Het gasbedrijf floreert Volgens het dezer dagen verschenen verslag over 1948 van het gasbedrijf heeft de ga afgeleverd. In 1939 werd 442.929 fabriek vorig jaar 1.436.786 kub. m. kub. meter omgezet zodat vergeleken bij 1939 de omzet met 1 millioen kub. meter gas is vooruitgegaan. De gehele productie in 1948 be droeg 1.440.000 kub. meter waarvan alleen voor huishoudelijke doelein den" 1.133.021 kub. meter werd om gezet. Aan kolen werd verbruikt 3833 ton waaruit gemiddeld 376 kub. meter gas per ton verkregen werd. UIT DE RIJNSTREEK AARLANDERVEEN Nachtelijke pret. In Aarlander- veen loeide vannacht te 12.08 de brandsirene. Onmiddellijk stond heel Aarlanderveen in rep en roer. De bevolking niet wetend dat het een oefening betrof verliet het bed, schoot fatsoenshalve enige kle dingstukken aan, en rende naar het brandspuitenhuisje, om te vernemen, waar de brand was. Maar niet ge heel Aarlanderveen was reeds in ruste. Er was 'n grote bruiloftspar tij, waarvan de gasten in feest stemming zich eveneens naar de brand wilden begeven, Toen aan het spuiten-huisje medegedeeld werd, dat er geen vonkje vuur te blussen viel, sloeg het aanvankelijk bezorgde medeleven over in uitgelaten ple zier. Met de bruiloft-gangers als aan stokers zijn een paar honderd Aar- landerveenders aan het hossen en dansen gegaan. Zelden heeft men in Aarlanderveen zo'n pret gehad. HAZERSWOUDE Auto op spoorbaan. Bij het rij den van kunstmest per vrachtauto bij de heer J. J. de Jong, zakte de auto weg bij de oprit over de spoor baan. De wagen bleef haff op de spoorbaan hangen. Met man en macht werd aan het afladen begonnen. Maar ondanks het harde werken kwam men niet gereed vóór een trein komende van de richting Alphen aan den Rijn naderde. Met zwaaien van zakdoeken werd getracht de machi nist te waarschuwen. Op 2 a 3 meter vóór de auto wist de machinist de trein tot stilstand te brengen. Na ruim 15 minuten vertraging kon de trein de reis naar Leiden voortzet ten. verteld door HUIBERT VET EN DE BETOVERDE PRINS 33. Kobus kreeg echter geen gelegenheid nog meer te zeggen, want de bedelaar bleef staan en wachtte tot het tweetal hem had ingehaald. „Kijk!" wees hij Wimpie een groot gebouw. „Dit is het paleis van Achmed Sambal, de Heerser over dit rijk. Wacht hier even, dan zal ik de zaak voor je in orde maken. Wil je vriend ook geen baantje hebben? Twee verdienen meer dan één." „Eh hum eh hakkelde Kobus, waarop de bedelaar tevreden knikte. „Juist", vervolgde hij. „Dat dacht ik wel". Hij dacht even na en knikte weer voor zich heen. Toen beende hij met grote stappen naar de poort en wisselde enige woorden met de wachter, die daar op wacht scheen te staan. Spoedig kwam hij weer terug en knikte de twee vrien den opgewekt toe. „Het is voor elkaar", zei hij. „Ga maar met die soldaat mee. Die zal jullie je kamer l wijzen. Veel geluk!" Hij grinnikte zacht en herhaalde: „Veel geluk! Haha!" Met loden schoenen volgden Wim pie en Kobus de wachter over een ruime binnenplaats, zij werden daar voorgesteld aan de Opperceremonie- meester, een mager mannetje, dat hen met meewarige blikken opnam. „Zoprevelde hij nauwelijks verstaanbaar. „Zode nieuwen dus. Kom maar mee, heren. Wat is jullie functie?" „Ik ben ehehstotterde Wimpie, want hij was de ingewik kelde benaming van zijn nieuwe be roep alweer vergeten. „Eh.. eh het had iets met bedden te maken, geloof ik. Het was eh De Opperceremoniemeester veeg de met een zakdoek aan zijn ogen. „Neem me maar niet kwalijk, dat ik huil", verontschuldigde hij zich. „Ik kan er zo slecht tegenzulke jon ge levens nog en telkens „O grutjeshijgde Wimpie ge schrokken. UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Lena M„ d. van J. van Duyn en L. v. d. Plas; Maartje, d- van A- C. v. d. Plas en A. C. Messe- maker; Hermina G, d. van H. van Schie en H. van Hulzen; Christina, d. van W. Guyt en W. W. Schipper; Weintje, d. van F. J. van Lingen en W. Ouwehand; Neeltje, d. van Z. Ouwehand en M. Stijger; Rene, z. in A. Bomas en G- van Ginkel. Ondertrouwd: G. C. Haasnoot en J. Bestebroer; C. Vooys en A. de Mooy; D. Parlevliet en A. Jonker; C. van Duyn en B. de Wit. Getrouwd: L. van den Haak en G. Souverijn. Overleden: L. van Duyn 68 jaar; C. Haasnoot 49 jaar wed- van J. Min- nee. OEGSTGEEST Moederdag 1949. Het is langza merhand traditie geworden, dat wij ons eens per jaar als ridder zonder vrees of blaam stoutmoedig bege ven temidden van een grote schare moeders van Kerkwerve, teneinde (zelf vader zijnde) als penneridder Moederdag mee te vieren. Want iedei jaar wordt door de moeders van onze parochie Moederdag ge vierd. 's Morgens in de kerk en des avonds in het parochiehuis. Traditie getrouw vangt deze dag aan met een gez. H. Mis en eindigt hij met een ontspanningsavond. En weder Schonk deze avond, ondanks onze wel zeer uitgesproken minderheid, ons on verdeeld genot. Want het program ma, dat ons werd geboden, was zeer eenvoudig doch buitengewoon hoog staand. Truus Kloes was gekomen met haar luit en liet ons aan de hand van een aantal liederen, balladen en legenden, waarvan velen uit de Middeleeuwen, de Maagd Maria vol gen in haar vreugde en droefheid, van de kribbe tot het kruis- Het gedeelte voor de pauze was geheel Middeleeuws gehouden en zodoende voor sommige aanwezigen niet zo gemakkelijk te volgen, waardoor jammer genoeg soms voldoende con tact met de toehoorsters ontbrak. De beide Marialegenden, die door mej. Kloes verteld werden, en die de grote Middeleeuwse devotie tot Maria weergaven, vormden het besluit van het eerste deel. Na de pauze (compleet met koffie complet!) werd het programma van mej. Kloes wat meer gevariëerd en hoorden we een fijnzinnig Bretons Angelus met subtiel klokjesgeklin- gel op de luit, en als tegenhanger een fors en luidruchtig Spaans Marialied- je; een Duits Marialied, een kwezel lied, een Cecilia-feestlied en een St. Jozefsdans. En blijkbaar viel dit programmadeel door de vrolijker tint meer in de smaak van de moe ders. Wij hebben echter genoten van het gehele programma, mede door de buitengewoon verzorgde en kunst zinnige wijze waarop het door mej Kloes werd gebracht. Zij is blijkbaar echter niet berekend op een grote zaal, hetgeen soms aan de verstaan baarheid afbreuk deed. Wij zijn haar echter dankbaar voor dit mooie pro gramma, en pastoor Looyaard bleek aan het eind van de avond van het' zelfde gevoelen. Bij het begin van de avond had pastoor Looyaard de in groten ge tale aanwezige moeders toegesproken zijn vreugde doen blijken over de belangstelling en gewezen op de ver hevenheid van het moederschap, daarbij Maria als voorbeeld stellend, een voorbeeld dat nagestreefd moet worden en waarbij de hulp van Ma ria moet worden ingeroepen. En zij die niet in staat zijn om moederlief de aan eigen kinderen te geven, ztf kunnen hun liefde geven voor de evenmens, daarmee het tweede grote gebod van Christus tot werkelijk heid makend. VOORSCHOTEN Jongeren K. V. P. Wegens ver trek van de heer B- H. Sanders naar elders,' werd tot voorz. gekozen de heer M. Oosterveer. Daarna hield de heer L. J. M. van Son, secr. van de Kath. Werkgevers Vereniging, een inleiding over de loon- en prijspoli tiek. Er volgde een geanimeerde ge dachtewisseling. Geboren: Antonius J. L„ z. van C. G. Kriek en A. A- Appel; Pieter Adr., z. van A. J- Verboom en A. Zondervan; Rolanda Chr„ d. van D. J. van Cuilenburg en P. M. Riet mulder; Petrus J„ z. van H. M. Ver- hoork en M. M. van Haastrecht. Ondertrouwd: C- Souwer 20 jaar en N. Nagtegaal; C. J. A. Wildenboer 21 jaar en C. C. Kneyber 20 jaar. Overleden: Maria J. Wehrmeijer, 71 jaar wed. van S. P- Reelick; Ge- rardus C. van Nouhuijs 76 jaar echt genoot van G. M. W. Wins; Matthijs Bakker 51 jaar eschtgen xan E. A. Boers; Jacomina P. Strang. 74 jaar, weduwe van A. Bakker; Willemijntje de Mooij, 70 jaar echtgenote van G. van Tol. WARMOND Geboren: Nicolaas P.. z. van G. Ouwehand en P. J. Huisman; Petrus C- J., z. van P. H. van Putten en Th. Fa. van Tongeren; Jacobus P. A„ z. van L. A. v. d. Hulst en M. Th. Juf fermans; Antonia J„ d. van A. van Savellen en H. Bakker; Nicolaas P., z. van N- P v. d. Horst en M. J. van der Haas. Overleden: H. D. Heijerman echtg. van A. H. A. Burcksen 71 jaar: M. Sikking wedr. van J. A. Welsink 75 jaar; J. K. Heijl echtg. van G- J Gnodde 74 jaar. WASSENAAR 119 MONTAGEWONINGEN OP KORTE TERMIJN? B. en W. hebben de Raad medege deeld, dat Gedeputeerde Staten over wegen de gemeente Wassenaar alsnog voor dit jaar een contingent van 50 montagewoningen toe te wijzen mits op korte termijn besloten wordt, dat de bouw nog dit jaar zal beginnen. B. en W. achten het van groot be WEERSVERWACHTING Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur). RUSTIG DROOG WEER. In de nacht en ochtend weinig wind met plaatselijk mist en voornamelijk in het binnenland kouder dan de afgelopen nacht. Overdag droog en aanhoudend zacht weer met enkelq overdrij vende wolkenvelden afgewisseld giet flinke opklaringen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. lang, dat deze gelegenheid wordt aangegrepen. Deze woningen zullen moeten worden gebouwd op het ter rein, dat begrensd wordt door het Tuinpad, de Achterweg, de van Zuy- len van Nijeveltstraat en de Johan de Wittstraat. Enkele gedeelten van dit terrein zijn nog geen eigendom der gemeente en zullen op korte ter mijn moeten worden onteigend. Op dit terrein kunnen 119 montage woningen worden gebouwd. B. en W. verwachten, dat de overige 69 wonin gen in 1950 in aansluiting op de eer ste vijftig zullen kunnen worden vol tooid. B. en W. hebben een bepaald type montagewoning van 272 M3. op het oog, die bestaan uit beneden een ;rote woonkamer, keuken, W.C. en :elderkast en boven twee tweeper soons slaapkamers, een kléine slaap kamer en ruimte voor een douche cel. De woningen kunnen worden ge bouwd met Rijkssteun, hetzij door een der beide bouwverenigingen, hetzij door de gemeente zelf. Op kor te termijn hopen B. en W. zo ver met de voorbereidingen gereed te zijn, dat aan de Raad het benodigde cre- diet kan worden gevraagd. DE WEG DEN DEYL—HAAGSE SCHOUW Geen g;eld! Op een verzoek van de K.N.A.C. cm verbetering van het bochtige wegvak den DeylHaagse Schouw, waarvan de breedte te gerirfg Js om het veelal zeer drukke verkeer te verwerken, is door de directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat medè- gedeeld, dat de voorgenomen verbe tering wegens het ontbreken van de nodige fondsen voorshands niet zal kunnen worden tot stand gebracht. Evenmin zijn fondsen beschikbaar voor de bouw van voetgangers-tun nels in het gedeelte den Haag (via duct)den Deyl. Modeshow voor R.K. Vrouwenorga nisaties. Maandagavond was het R.K. Verenigingsgebouw, zowel de grote zaal als de foyer anders inge richt dan gewoonlijk en omgetoverd in een bij uitstek geschikte ruimte voor een modeshow, die plaats bood voor 300 leden van de R.K. Vrouwen beweging van de Elisabeth Leseur- groep, van de J.V.G., van de Gezins zorg en aan enkele leerlingen van de cos-tume-klas der R.K. Huishoud school. Zij waren door het bestuur der R.K. Vrouwenbeweging uitgeno digd voor deze modeshow, die door de N.V. Vroom en Dreesman te Leiden op keurige wijze werd verzorgd. De presidente, mej. R. van Gils, sprak het openingswoord en heette in het bijzonder welkom Baronesse J. van Wijnbergen-Michiels van Kessenich en de leden der zusterverenigingen. Spr. bracht speciale dank aan de he ren Kerckhoff, die onmiddellijk be reid waren het plan van de R.K. Vrouwenbeweging voor deze show te verwezenlijken. Terwijl een strijkje voor 'n pas sende muzikale omlijsting zorgde en mevrouw Servaas toelichting gaf, toonden een vijftal mannequins een met zorg samengestelde collectie voor elck wat wils, d.w.z. kleding voor elke gelegenheid, voor elk type en voor elke beurs, zowel van Neder landse als van buitenlandse origine. Kapelaan A. v. Bregten sprak een slotwoord op deze interessante avond die door de aanwezige dames op bij zonder hoge prijs werd gesteld. UATSTE BERICHTEN SOWJET-VETO IN VEILIGHEIDS RAAD. De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad haar veto uitge sproken over een meerderheids-rap port van de commissie voor conven tionele bewapening, waarin wordt verklaard, dat men niet tot ontwa- pening kan komen zolang er geen atmosfeer van internationaal ver: trouwen cn veiligheid was. Dit is de 39e maal, dat de Sowjet- Unie in de Veiligheidsraad haar veto heeft uitgesproken. SCHEEPSBERICHTEN CELEBES pass. 11 Oct. Aden; IN- DRAPOERA 12 Oct. te Singapore; JOH. VAN OLDENBARNEVELT 12 Oct. te Port Said, KOTA GEDE 11 Oct. 6.10 uur van Suez, KAMER- LINGH ONNES pass. 11 Oct. 21 uur Dover, POELAULAUT 11 Oct. van Singapore, ROTTI 11 Oct. te Port Said, WILLEM RUYS 12 Oct. te Suez. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 11 Oct. Vee. Aan gevoerd 4615 stuks. 450 vette koeien en ossen; 1975 gebruiksvee 590 gras- kalveren; 179 nuchtere kalveren; 585 biggen; 37 veulens; 224 paarden; 275 schapen; 168 bokken; 131 var kens. Prijzen per stuk: kalfkoeien le soort '825, 2e soort 700, 3e soort 575; melkkoeien 825700575; varekoeien 525400350; vaarzen 550450350; pinken 450350 275; graskalveren 250180—80; big gen 33—33—28; hitten 700—560— 425, werkpaarden 880680520. Prijzen per kg.: slachtpaarden 1.35 1.25, en 1.10.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3