VIER MISSIE-BISSCHOPPEN FEESTELIJK INGEHAALD! WERDEN ledereen weet nu wat A.M.A. betekent LEDEN VAN ZIEKENFONDSEN MAANDAG 10 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De grote A.M.A.- Missietentoonstelling geopend En in de Stadsgehoorzaal hartelijk verwelkomd Onder grote belangstelling van het publiek rijden de vier missie-bisschoppen in open rijtuigen door de stad. Een kijkje op de Stationsweg. (Foto: „De Leidse Courant") BIJZONDER FEESTELIJKE WIJZE zijn Zaterdagmiddag de vier missie-bisschoppen en 42 missionarissen, voor de opening van de grote A.M.A.-Missie-tentoonstelling, in Leiden verwelkomd. Dit moest een grootse demonstratie worden, een sprekende propaganda, waarvan vele Leidenaars getuigen konden zijn. Want iedereen moest weten dat Lei den deze week in het teken van de Missie staat, wat de letters A.M.A. betekenen op de spandoëken, die over de straten gespannen zijn, en waarvoor de Stadsgehoorzaal zo'n feestelijk aanzien heeft gekregen. Dit alles om een massale belangstelling op te wekken in de gehele stad voor het werk van de missionarissen over de gehele wereld, dat in een schitterend ingerichte tentoonstelling aanschouwelijk wordt voorge steld en door missie-paters wordt uiteengezet. bonte stoet van zwarte togen, waar tussen zich het rood vermengde van de sjerpen der fathers van Mill Hill, het stemmige wit van de Kruisheren en Witte Paters en de Norbertijnen en de bruine pijen van Franciscanen en Capucijnen. Het was een enorme drukte op het Stationsplein, want tussen de bedrij ven door reden taxi's, autobussen enz., terwijl het publiek steeds meer opdrong om alles goed te kunnen zien. Tenslotte kwamen ook de vier bis schoppen naar buiten, die, elk ver gezeld van een stadspastoor-gastheer of plaatsvervanger, ieder in een open rijtuig plaats namen, evenals de le den van het ontvangst-comité. Met medewerking van de Politie, die voor een goede afzetting zorgde, werd een lange stoet geformeerd van rijtuigen, auto's en leden van de jeugdbeweging in uniform met vlaggen. Voorop ging de Kath. Verkennersband, die met daverend tromgeroffel de komst van de hoge gasten aankondigde, terwijl kerkklokken over de stad beierden. Het werd een feestelijke intocht. Tussen dichte rijen van toeschou wers, die groetten naar de bisschop pen, welke vriendelijk terugwuif- den, trok de stoet over de Stations weg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Prinsessekade, Kort Rapenburg naar de Breestraat, waar voor de Stads gehoorzaal een grote menigte was Tegen twee uur verzamelden zich de leden van de R.K. gemeenteraads fractie, die het ontvangst-comité vormden, in de wachtkamer van het Leidse Station en verwelkomden de in groepjes aankomende missionaris sen. Hun geduld werd echter lang op de proef gestéld voordat de vier mis sie-bisschoppen om kwart voor drie eveneens arriveerden. Toen het hele gezelschap compleet was, sprak wethouder St. Menken de bisschoppen en missionarissen een hartelijk welkom toe in de Sleutel stad, die zulke belangrijke dagen te gemoet zou gaan, en vroeg excuses voor het aanzien van de stad, 'dat er niet op vooruit gegaan was, nu de plannen voor het nieuwe station wor den uitgevoerd en de omgeving daar van dus een wat rommelige aanblik biedt. Grote belangstelling. Ondertussen hadden zich op het Stationsplein vele leden van de R.K. Jeugd- en Sportverenigingen opge steld, evenals honderden stadsgeno ten, die nieuwsgierig waren wat hier wel zou gaan gebeuren. Hun geduld werd echter wel een tijd op de proef gesteld, doch toen de verlate ontvangst op het Station ten einde was, traden de missionarissen naar buiten, om in 15 voorrijdende auto's plaats te nemen. Het was een samen gestroomd. Voortrekkers hiel pen een handje mee om het verkeer te regelen en zo verliep alles vlug en vlot^_^ Een grote groep Gidsen vormden in de gangen van de Stadsgehoorzaal een ere-wacht, waartussen het ge zelschap naar boven werd geleid voor de officiële ope'ning, die in de z.g.n. kleine zaal zou plaats hebben. Voor de officiële openingsplechtig heid, zie pag. 3, le blad. SCHOOLKINDEREN BEZOEKEN DE A. M. A. Ook vanmorgen was de belang stelling voor de A.M.A.-Missie-ten toonstelling weer groot. Niet zozeer van de volwassenen, want de mees ten hebben op Maandagmorgen geen tijd, maar van de schoolkinderen uit Leiden en omgeving, die in klas- verband, onder leiding van het on derwijzend personeel de tentoonstel ling bezoeken. Hedenmorgen waren er maar liefst 500 tegelijk, die in groepjes werden rondgeleid en door de paters in hun stands van alles te horen kre gen. Onbevangen stelden de kinde ren hun vragen en aan hun glunde rende gezichten kon men aflezen hoezeer ze genoten van deze excur sie. Ook de stands in de receptieka mers, de z.g.n. „bijwerken" werden niet vergeten. Grote belangstelling trok hier uiteraard de stand met Missie-opstellen en -tekeningen, die door de schooljeugd zijn vervaardigd en waarvan de btóten tentoongesteld zijn. De fancy-fair is 's morgens niet geopend, maar toch liepen de kin deren er even doorheen, alleen maar om even te kijken en een indruk te krijgen van de pret die ze hier kun nen meemaken, als ze hun ouders kunnen overhalen op een avond mee te gaan en dan de fancy-fair in wer king te zien. Vanmiddag worden er weer 500 schoolkinderen verwacht. Zo gaat het de hele week door. Reeds 4.000 bezoekers geteld Kerkelijke plechtigheden dergelijke feestelijke gelegenheden kunnen de Kath. Jeugdverenigingen niet gemist worden. De Kath. ...ennersband opende de stoet en kondigde met luid geroffel van trommels de komst der hoge gasten aan (Foto: „De Leidse Courant") In vele parochiekerken van Leiden m omgeving werd de inzet van de vlissie-actie op bijzondere wijze ge- /ierd. Bijna overal werden missie- preken gehouden door de missiona rissen, die op de tentoonstelling werkzaam zijn, veelal gevolgd door een collecte ten bate van de Missie. In Leiden zelf vonden deze plech tigheden een hoogtepunt in de ponti ficale Hoogmis, welke de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe om tien uur opdroeg in de dekenale kerk aan de Heerensingel. Mgr. Giobbe werd bij het opdra gen van het H. Misoffer geassisteerd door deken A. H. J. M. Homulle, als presbyter-assistens. Alsr troondia- kens fungeerden pater v. d. Horst en kapelaan Sluys. Kapelaan v. d. Hey- den en kapelaan van Vugt waren dia ken en subdiaken, terwijl kapelaan van Adrichem ceremoniarius was. Op het Priesterkoor hadden de rectoren L. P. M. Vester en H. Sondaal, leden van het hoofd-comité, plaats geno- Voor een stampvolle kerk voerde het parochiële zangkoor de Mis-sa Se- cunda Pontificalis, voor mannen- en jongenskoor, van Perosi op zeer ver dienstelijke wijze uit, onder leiding v. de heer W. Verburg. Aan het orgel begeleidde de heer A. Martijn. Na afloop van de plechtigheid schreed mgr. Giobbe, temidden van een witte schare priesters, door het middenpad van de kerk, terwijl het koor Laudate Dominum inzette en be sloot met een sublieme vertolking van Mozarts „Ave Verum". Deze Hoogmis werd o.a. bijgewoond door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. E. Bolsius en weth. St. Menken, die op bidstoelen voor de communiebank hadden plaats geno men. Na afloop werden deze autori teiten, evenals de rectoren Vester en Sondaal, in de pastorie ontvangen, waar zij, tezamen met de Internun tius en deken Homulle, de lunch ge bruikten. Mgr. Giobbe moest tof zijn spijt verklaren geen tijd te hebben om de tentoonstelling te bezoeken, daar hij 's middags weer vroeg in den Haag moest zijn. IN DE ST. PETRUSKERK. In de St. Petruskerk werd de ponti ficale Hoogmis te half elf gecele breerd door Z. H. Exc. mgr. van Va- lenberg, O.Cap., Apostolisch Vicaris van Pontianak. De celebrant werd daarbij geas sisteerd door pastoor Th. Beukers, als presbyter assistens, door pater Nij- man en directeur H. Schrama als troondiakens, door de weleerw. heer C. H. Tissen( een alhier studerend priester uit het bisdom Roermond) als diaken en door kapelaan J. Franse als subdiaken. De overige functies werden uitgeoefend door kap. C. Tho mas (ad baculum) en door rector C. Standenmeyer (ad mitram), terwijl een Capucijner pater uit Udenhout als ceremoniarius fungeerde. IN DE ST. LEONARDUSKERK. In de St. Leonarduskerk aan de Haagweg werd om kwart over negen een pontificale Hoogmis opgedragen door mgr. Panis M.S.C., tit. bisschop van Trisipa. Pastoor M. v. d. Schoot O.F.M. fungeerde als presbyter as sistens. Diaken en subdiaken waren de paters Retel en Engering. Pater Hogenbirk was ceremoniarius. Het zangkoor voerde zeer vere dienstlijk de „Missa Trinitatis" van Hubert Cuypers uit. IN OEGSTGEEST. In de met witte en gele bloemen versierde St. Willibrorduskerk droeg pater J. Molenkamp O.F.M. een plechtige H. Mis op, met pontificale assistentie van mgr. Eng. Lebouille, van de Lazaristen, oud-bisschop van "Vungpingfu. Presbyter assistens was pastoor Looyaard, troondiakens de paters Van der Hout en Eerde, bei den van de Priesters van het Gezel schap der Afrikaanse Missiën (Ca- dier en Keer), diaken en sub-diaken van de H. Mis kapelaan Wüst en pa ter Bleeker O.S.A., ceremoniarius kapelaan Van den Bosch. De overige functies werden waargenomen door de „assistentia maior" van de paro chie. ©e. is telefonisch bereikbaar onder nummer 21100 (K 1710 „tBCyde incomóte" Toeschouwers op de Bree straat weten nog hoe lang zij hebben moeten wachten, alvo rens de stoet aan de Stadsge hoorzaal arriveerde. Toen dan eindelijk de rijtuigen en auto's aankwamen, moest het uitstap pen enz. bliksemsvlug gaan, want binnen zat reeds lang een groot gezelschap te wachten. En zo kon het gebeuren, dat een der paters in alle haast z'n koffertje uit de auto griste. Daar schrok die koffer zó van, dat het slot open sprong en de gehele in houd van scheerkwast, tandpas ta, zeep en kleerborstel over de straat rolde. Hulpvaardige han den hielpen even en een minuut later kon de pater z'n intocht vervolgen. Onderstaande Taxi-ondernemingen verklaren zich bereid patiënten te vervoeren tegen de door de Algemene Ziekenfondsen vastgestelde tarieven. J. A. v. BERGE HENEGOUWEN Telefoon 21493 N.V. ELTAX Telefoon 22444 L. SCHILTHUIZEN Telefoon 20000 3n eert aafaetkenfrate Siadó#efiaa%zaaC psiatm 42 mióóie-patetó flandeid uit Bij binnenkomst in de grote zaal wo rdt direct aller aandacht getrokken selijke Missiegenootschappen op het podium. „En zij wenkten hunne gezellen'' De tentoonstelling. Nauwelijks had Zaterdagmiddag de klok vier uur geslagen, of de deu ren van de Stadsgehoorzaal zwaai den open, om de eerste bezoekers bin lien te laten. Een tentoonstelling pleegt in de eerste uren, eigenlijk zelfs de eerste dagen, nog niet zoveel belangstelling te trekken, maar voor de A.M.A.-Missie-tentoonstelling ging dit niet op, want direct vulde de gro te benedenzaal zich met mensen. Het was een studie waard de eer ste indrukken te horen en van de verwonderde gezichten af te lezen! Zoiets had men niet verwacht! De Stadsgehoorzaal we weten het alle maal is niet bijzonder fraai en er moet heel wat aan veranderd wor den om een stemmig geheel te ver krijgen. Er is veel aan veranderd en er is een stemmig geheel verkregen. De luide bewondering der eerste be zoekers getuigden daarvan op ondub belzinnige wijze. Onmiddellijk wordt aller aandacht getrokken door een grote in sobere kleuren uitgevoerde tekening van Lode Sengers, voorstellend de won derbare visvangst, met de tekst „En zij wenkten hunne gezellen". Het is deze visvangst die als een treffende symboliek over de gehele tentoon stelling ligt, want visnetten hangen 'an het plafond in brede plooien omlaag, de veertien verschillende stands omvattend tot één geheel. Deze stands zijn buitengewoon smakelijk ingericht. Iedere missione rende orde of congregatie die hier aanwezig is, heeft een prachtige ver zameling bijeen gebracht van soms kostbare voorwerpen, die tezamen een beeld geven van de leefwijze, ge woonten, zeden en tradities der ver schillende volksstammen, waaronder gemissioneerd wordt. De paters ge ven hierbij tekst en uitleg, vertellen honderd uit en worden niet moe met vragen te beantwoorden, die door de bezoekers worden gesteld. Hier worden geen missie-preken hoe nuttig overigens ook gehou den. Het zijn eenvoudige onopge smukte verhalen over het harde le ven der missionarissen, aangevuld met interessante en grappige bijzon derheden over de inlanders. Aan de ene kant staat een pater te vertellen over het missie-werk op de Noord pool, waar de Eskimo's in sneeuwhut- ten wonen en een der missionarissen eens negen maanden lang in de on eindige eenzaamheid van de sneeuw velden gedwaald heeft, toen hij de juiste weg verloren had. Aan de an dere kant staat een pater uit de Bel gische Congo te verhalen over mie ren, die in grote legers rondzwermen en alles vernielen. Een derde demon streert, zwaaiend met een roestig zwaard, hoe de Dajaks hun kopper- snellerswerk plegen te verrichten en weer een ander wijdt uit over het dagelijkse menu van Afrikaanse ne gers. door een grote stand van de Pau- (Foto: „De Leidse Courant") 1200.000.000 niet-Christenen., Op het podium is een grote stanrd opgericht van de Pauselijke Missie genootschappen, die in lichtende let ters vertelt dat er over de gehele we reld nog 1200.000.000 niet-Christenen zijn. In het midden staat de stand van Indonesië. De beide receptiekomers zijn ge vuld met z.g.n. bijwerken, waarin op duidelijke wijze wordt gedemon- streert hoe ook de leek kan meehel pen aan het missie-werk op alle mo gelijke manieren. Een aardige stand is voorts die van de schoolopstellen en -tekeningen, waarvan de besten zijn tentoongesteld. Veel belangstel ling trekt de foto-stand met portret foto's van missionarissen uit Leiden en omgeving, die in de Missie werk zaam zijn. En wie dit alles heeft gezien daar zijn wel enkele uren voor nodig! klimt de trappen op om in de foyer te belanden, waar een vrolijke fancy- fair de bezoekers in een prima stem ming bfengt.. De nieuwste attracties zijn hier opgesteld en gezien de be langstelling op, de eerste twee dagen, zijn de jongelui, die zich hier buiten gewoon verdienstelijk maken, wel in staat het publiek een tijdje aange- iaam bezig te houden! Reeds 4000 bezoekers. De belangstelling op de eerste twee dagen was buiten verwachting reedsi zeer groot. Zaterdag liep het nog niet zo hard, maar Zondagmiddag en vooral 's avonds was het een enorme drukte in alle zalen. Meer dan 4000 bezoekers waren Zondag avond reeds de controle gepasseerd!

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5