Bezoekt de AJVLA.-Missietentoonstelling! Mgr. Th. M. P. Bekker verrichtte officiële opening Qxate GeCcwg&teCCing LEIDSE S3 HUTSPOT „öe stem vAn öe missie is öe stem VAn QOÖS hARt" MAANDAG OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 kwam: geen stoet! Ontvangende leden van het hoofd-comité liepen heen en weer, van de kleine bovenzaal naar het balcon van de Stads gehoorzaal, alsmaar kijkend of er nog niets kwam. Ondertussen vulde de zaal zich met genodigden, die alvast hun plaatsen innamen, in af wachting van wat komen zou. Het werd half drie; nog niets te zien. De slag van drie klonk van de Stadhuistoren en nog steeds was er geen stoet in aantocht. Maar eindelijk, om tien over drie, klonk een geroep tussen de wachtende menigte op de Breestraat: daar komen ze! Trommelsla gen kondigden de komst aan van de stoet, die om kwart over drie voor de Stadsgehoorzaal arriveerde. Onder hen, die reeds in de zaal hadden plaats- genomen, merkten we op mgr. Th. M. P. Bekkers, mgr. H. J. van Deursen, praeses van het Groot-Seminarie te Warmond, deken A. H. J. M. Homulle, deken J. P. A. Brinkman uit Noordwijk en vele gees telijken uit stad en omgeving. Van de burgerlijke autoriteiten noemen we mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, wet houder en loco-burgemeester J. C. van Schaik, burgemeester M. P. v. d. Weyden uit Zevenhoven, burgemees ter H. Smeets uit Zoeterwoude. en de heren Hagendoorn en Kosten, com mandant en onder-commandant van de Leidse Brandweer. Voorts waren vele leden van de parochiële en sub- c-omité's aanwezig. Het was dus stampvol in de stem mig versierde kleine zaal, toen rector L. P. M. Vester, als voorzitter van het hoofd-comité, allen een harte lijk welkom toeriep en van grote dankbaarheid gewaagde, ten aanzien van de 41 parochiële comité's, zonder wier steun deze tentoonstelling onmo gelijk gehouden zou kunnen worden. Ook een woord van lof voor de sub- comité's en niet het minst voor hen die de tentoonstelling in twee en een halve dag opbouwden. Met bijna bo venmenselijke kracht is er gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. Na deze hulde verzocht spr. aan Z. D. H. mgr. Bekkers uit Voorschoten, Natio naal Directeur van de Pauselijke Mis sie-genootschappen, de tentoonstelling te willen openen. „De Stem van de Missie is de Stem van Gods Hart". Mgr. Bekkers noemde deze ten toonstelling het steunpunt en mid delpunt van de Missieweek, die mo menteel wordt gehouden, en achtte haar zo belangrijk, omdat de stem van de Missie de stem is van Gods- Hart. Deze tentoonstelling, aldus mgr. Bekkers, geeft een diep inzicht in het ontzaggelijke werk, dat de verbrei ding van Gods Kerk op aarde mee brengt. Missionarissen, die dagelijks in deze arbeid zitten, zullen vertel len van hetgeen zij in dit Missie-werk meemaakten. Met Missie-werk vraagt veel voor ons onbekende offers. Wij moeten in ons hart daarom een diepe bewonde ring hebben voor het voortgezette le vensoffer dec missionarissen en in ons voortdurend gebed moeten wij Gods Zegen over hun werk afvragen. Daarnaast moeten wij het ons tot een grote eer rekenen door onze stoffe lijke offers hun arbeid te helpen mee dragen. Moge deze tentoonstelling, besloot mgr., de Missie-liefde versterken en voor de missionarissen een waarlyke ruggesteun zijn in hun werk, waar van de wasdom afhangt van de Ze gen die God aan deze arbeid wil schenken. Alles hangt immers af van God, Die niet zit te wachten op onze medewerking, maar Die ons onder scheidt dat we mee mogen helpen. Moge de tentoonstelling vooral in deze zin buitengewoon goed slagen. Dan zal ze een mooi uitgangspunt ztfn om het meeleven met de Missie van de katholieken in Leiden en omge ving nog meer te vergroten en om van deze katholieken echte mede-mis sionarissen te maken. Grote eer voor Leiden. Rector Vester dankte mgr. Bekkers voor dit openingswoord en las ver volgens het schrijven voor, dat Z. H. de Paus tot het hoofd-comité heeft gericht en waarin de Heilige Vader Zijn grote sympathie betuigt met deze Missie-actie, aan alle medewer kers waarvan Hij bijzondere geeste lijke gunsten verleent. Het R.K. gemengd koor „Alma Ma ter", o.l.v. Willem Mizée, dat 13 jaar geleden, ter gelegenheid van de vo rige Missie-tentoonstelling werd op gericht, zong op voortreffelijke wijze twee geestelijke liederen, waarna wethouder J. C. van Schaik, in zijn functie van loco-burgemeester, de aanwezigen toesprak. Spr. bracht de beste wensen van het gemeente bestuur over voor het welslagen van deze tentoonstelling en achtte het een grote eer voor Leiden vier bisschop pen te mogen begroeten. Het werk van de Missie over de gehele wereld, aldus weth. van Schaik, is van zeldzaam grote bete kenis en als godsdienstig mens, al dan niet katholiek, moet men zeer veel waardering hebben voor het werk van de missionarissen. Spr. hoopte daarom dat zeer velen de ten toonstelling zullen gaan bezoeken, om van dichtbij het mooie werk van de missionarissen te kunnen aan schouwen, en dat milde gaven, no dig voor het werk in de Missie-lan den, rijkelijk zullen toestromen. Nadat rector Vester het gemeente bestuur dank had gezegd voor de on dervonden medewerking bij het or ganiseren van deze tentoonstelling, sprak tenslotte pater Busé, Kruis heer, als voorzitter van de Verenig de Missionarissen, die zich geen mis sie-actie kan indenken zonder de be zielende steun van mgr. Bekkers, die overal en altijd klaar staat, stimu leert, leidt en aanmoedigt. Voor het zeer vele dat mgr. in lange jaren voor de Missie heeft verricht, betuig de pater Busé op deze plaats, namens alle missionarissen, z'n oprechte dank, wat döor de aanwezigen met een hartelijk applaus werd onder streept. Enkele dagen geleden, aldus pater Busé, vierde Leiden het Drie Oes terfeest en herdacht toen hoe 375 ge leden de overweldigers buiten de stad gebleven zijn. Ook nu komen er over weldigers, doch dezen worden har telijk ontvangen. Want het zijn de overweldigers, die Christus" heer schappij over de hele wereld vestigen. Hierna maakte het gezelschap een rondgang over de tentoonstelling en werden in de koffiekamer verversin gen aangeboden. INAUGURELE REDE VAN PROF. MEKKES Vrijdag 14 October a.s. des na middags te 4 uur zal prof. dr J. P. A. Mekkes, benoemd tot bijzonder hoogleraar in de Calvinistische Wijs begeerte, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot-auditorium van het Academiegebouw. BEHOUDEN TERUGKOMST Hoewel uiteraard de gisteren door de mist vertraagde terugkeer van de met de „Zuiderkruis" naar Neder land gerepatrieerde 13 Leidse mili tairen een grote teleurstelling was, was het welkom, dat hun heden in de Sleutelstad werd bereid, er niets minder hartelijk om. Reeds aan de grens der gemeente (de Vink Haagweg) waar zij om kwart voor 12 onder -vrij grote belangstelling arriveerden werden zij bij monde van mr H. R. Goudsmit voorzitter van het comité van ontvangst uit de plaatselijke demoblisatieraad, har telijk welkom geheten, waarbij ook een piëteitvol woord van herinne ring werd gewijd aan de nagedach tenis der in Indonesië gesneuvelde Leidse militairen. Nadat namens deze raad bloemen waren aangeboden werden de militairen naar hun respectievelijke woningen gebracht, waar vanzelfsprekend de vreugde over de behouden terugker bijzon der groot was. Ook deze krijgs" zuchtige Dajak, in vol ornaat, wiens vurigste wens het nog steeds is de kop pen van zijn vij anden te snellen moet bekeerd worden tot het Christendom LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid: de heren W. J. Overdiep te Leiden en C. v. d. Steen Rotterdam. Voor het voorberei dend Kerkelijk examen: de heren J. G. Jacobs te Rotterdam en A. D. Klaassen te Rotterdam; voor het doctoraal examen Nederland-Indisch recht: de heren F. R. Bohllingh te Leiden; B. Ie Roy te Den Haag en R. Soeparto te Amsterdam. V.v.M. EXCURSIE NAAR ANTWERPEN Zaterdagmorgen om 5 uur ver trokken 2 bussen met leden en do nateurs van de Ver. van Matnesianen voor een excursie naar Antwerpen. Na aankomst werd allereerst be zocht de Beneluxjaarbeurs, die, wat grote betreft geen Vergelijking met Utrechts beurs kan weerstaan. 's Middags werd achtereenvolgens bezocht het Rubenshuis en de Kathe draal, waar onder zeer deskundige leiding, de kunstwerken van Rubens werden bezichtigd. Na een rondwandeling langs het Stadhuis, het Steen en de haven, werd iedereen in de gelegenheid ge steld om de stad nader te bezichti gen, waarna om 6.30 uur de thuis reis werd aanvaard. AI met al een zeer geslaagde dag, waarop de deel nemers, maar ook de heer H. P. Oost- dam, die deze dag voor de V.v.M. had georganiseerd, met plezier kun nen terugzien, vooral ook, door de zeer goede stemming, die deze dag tot een ware V.v.M.-dag heeft ge maakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas Abraham z. v. P. Langezaal en C. Burger. Pieter Hendrik z. v. A. Smittenaar en G. Zuurdeeg, Hubertus Johannes z. v. J. Vuur ens en C. W. v. d. Weijden Baatje Arina d. v. D. Koole en N. v. d. Marei, Antonia d. v. D. v. Vliet en C. M. C. de Vos, Roeland Caro- lus Maria z. v. A. H. M. v. Spaen- aonck en P. M. A. C Mutsaerts Ma ria Adriana d. v. H. H. Didden en A. Hogenes, Johanna Adriana Wilhel- mina d. v. W. A. de Bruin en A. C. Vi d. Berk. Overleden: G. Lens zn 6 jr; M. J. Bodijn hsvr van H. Kesseboom 71 jr; J. van der Spek man 75 jr. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING CAECILIASTRAAT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat met ingang van 10 October tot nader aankondiging de Caecilia- straat is gesloten voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespan nen wagens, komende van de Turf markt. Burgemeester en wethouders voor noemd, F. H. v. Kinschot, burgemeester J. Bool, secretaris De burgemeester van Leiden zal a.s. Woensdag geen spreekuur hou den. KATWIJK AAN DEN RIJN Diefstallen. De inwoner Rijnsburg (niet van het Overrijn), waarvan we reeds eerder meldden dat hij kaas en boter ontvreemdde bij de winkelier W. aan de Rijnstraat, heeft bij ver hoor bekend de volgende diefstallen te hebben gepleegd: een colbertcos- tuum, een fototoestel, een rijwiel en een regenjas. Van de opbrengst dezer artikelen heeft hij met een vriendin de 3 Octoberviering meegemaakt. Hij is Zaterdag naar Den Haag over gebracht. KOUDEKERK Plechtigheid op de begraafplaats Zaterdagmiddag vond in een korte plechtigheid op de begraaf plaats de aanbieding aan de familie plaats van het gedenkteken op het graf van dr D. Vlaanderen, die op 9 Maart van dit jaar overleed. De fa milie was met de genodigden en de leden der commissie ten huize van de heer H. van Driel bijeengekomen en begaf zich tegen drie uur naar de begraafplaats. De aanbieding vond plaats bij monde van de heer N. P. Slegtenhorst, voorzitter van het Co mité van oud-patienten, die woorden van troost sprak tot mevrouw Vlaan deren en hafir kinderen. Hij memo reerde het zo werkzame leven van dr Vlaanderen. Op de dag van de begrafenis vormde zich reeds het comité tot plaatsing van een eenvoudig ge denkteken op het graf. Vooral een voudig, omdat eenvoud het gehele Eerst maar even beginnen met de R.K. Kruideniersbond, kring Leiden. Die hebben namelijk vanavond een zeer belangrijke vergadering, om 8 uur in „In de Vergulden Turk". De heer A. van Herp, hoofdbestuurslid van de N.R.K.B. zal notabene zelf in hoogsteigen persoon aanwezig zijn en komt dan de aandacht vragen voor de cursus „Beter Bedrijfs Beheer". Het bestuur vindt dit zelfs zo belang rijk, dat ze ijskoud zegt „ook niet-le- den kunnen komen als ze zin heb ben". En dat hebben ze natuurlijk. „De Turk" is al gewaarschuwd dat de zaal te klein zal zijn! Grote vreugde heerst er in de Prin ses Wilhelminastraat, bij de Hgeren- straat, waar Zaterdag de bestrating e.d. geheel gereed is gekomen. Tot voor kort was het een particuliere straat. Maar dat kon zo niet langer. De gemeente wil er beslist iets aan doen. Dat is nu gebeurd. En daarom zijn die menSen nu zo blij. Prettig bericht hè, zo op die kille Maandag morgen. Maar liefst vier en twintig leden van de Ronde Tafelconferentie wa ren zo moe van het drukke vergade ren en confereren, dat ze een uit stapje nodig hadden. En daarom kwamen ze Zaterdagmorgen naar de Conservenfabriek van de Fa. Tiele- man en Dros. Het waren meest da mes en ze maakten een langdurige rondgang door de gehele fabriek, waarbij ze bijzonder veel belangstel ling aan de dag legden voor de inma- kerij van zure augurken. Daar schij nen ze in Indonesië zoveel van te hou denZe kenden trouwens de pro ducten van deze firma al. Vandaar dat ze nu kwamen kijken. En ze kwamen niet voor niets, want de di rectie bood na afloop een lunch aan in „Het Gulden Vlies", waar namens de directie de heer H.H. Tieleman het woord voerde. Ook van de an dere zijde werden naturlijk heel pret tige dingen gezegd. Over samenwer king en zo Het volgende bericht gaat in ene moeite door. Want in het Rijksmu seum voor Volkenkunde, aan de Steenstraat, wordt a.s. Zaterdag een tentoonstelling opengesteld, welke tot fraaie titel heeft„Moderne kunst van Bali". Men hoopt de tentoonstel ling zelfs tot Kerstmis geopend te kunnen houden, zoveel belangstelling wordt er verwacht. De Leidse kunstschilder Chris van der Windt boft maar weer. Want wethouder J. C. van Schaik gaat op Vrijdagmiddag 14 October om vier uur in „De Lakenhal" een represen tatieve tentoonstelling van zijn werk openen. Talrijke verzamelaars maakten het mogelijk het oeuvre van deze 72-jarige schilder eens aan alle mensen te tonen. Ja, je moet maar boffen. Wie niet bofte was de 56-jarige mevr. L.B.. wonende in de v. d. Spieghelstraat. Ze zat Zaterdagmor gen heel rustig op haar stoel en wilde toen even iets gaan halen. Ze stond op, zakte door haar knie heen en brak haar rechteronderbeen. Nu ligt ze in het Academisch Ziekenhuis. Daar heeft de E.H.D. haar naar toe ge bracht. En de K. A. B. in Leiden roert weel de trom, al is het dan niet zoals aan vankelijk aan de leden is medege deeld. Die leden dachten nl. alle maal dat op Dinsdag 18 October a.s. de heer Dre de Dolf zou komen spre ken over „Sociale rechtvaardigheid, nu!" Maar Dre de Wolf is niet meer bij de K.A^B. Hij beheert nu een Ziekenkas in Breda. „Maar je kunt die mensen in Leiden toch niet in de steek laten", dacht de welbekende dr. A. A. Olierook. „Dan zal ik maar gaan". En hij komt. Op dezelfde dag. En hij spreekt over hetzelfde on derwerp. En als dat nu alles was, zouden we ons nog kunnen voorstel len dat niet alle leden zonder uit zondering aanwezig zullen zijn. Maar de voordrachtskunstenaar Joop Biek- man, leerling van Anton Sweers, komt ook. De K.A.B.-Symphonie doet de rest. Ja, nu geven ze ons de schuld. Als of wij het kunnen helpen dat er gis teren zo'n damp hing over de Nieuwe Waterweg, zodat de „Zuiderkruis" niet binnen kon lopen. We hadden Zaterdag wal geschreven dat de Leidse jongens van die boot 's mor gens om half twaalf aan de Vink zouden zijn, maar we zijn geen „De 'Bilt" en dat konden we dus niet we ten. Tevergeefs stonden gistermor gen reeds om elf uur een grote me nigte van vaders, moeders en zenuw achtige zussen bij de Vink te wach ten. Totdat het bericht kwam: ga maar naar huis; ze komen niet. Nu zijn ze er wel. Vanmorgen aangeko men. Na Leiden komt Alkmaar aan de beurt. Die stad viert het ontzet op 8 October. Burgemeester van Kin schot, oud-burgemeester van Alk maar, merkte Zaterdag weer dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan en vertrok naar Alkmaar om het feest mee te vieren. Althans in de ochtenduren. De heer W. v. d. Laan. E. Wichers Rollandet, N. A. Com mandeur en P. Herfst, allen van het Drie Octoberbestuur, gingen met hem mee en zaten deftig in een rijtuig tij dens de optocht, die deze keer spe ciaal voor de kinderen was, omdat ei* sprookjes in uitgebeeld werden. De heer v. d. Laan belde ons op en zei dat hij de versiering van de straten en de talloze vlaggen zo prachtig ge vonden had. Daar kan Leiden ge woon niet aan tippen! En pater Calasanctius laat ons even meedelen, dat de recollectie-avond voor het Gilde van de N.K.V.B., we gens omstandigheden Dinsdagavond a.s. niet kan doorgaan. Doch laten de dames zich troosten; er wordt nader bekend gemaakt wanneer het wèl doorgaat. De heer Q. J. van Niekerk dacht: Nu of nooit. En hij nam een hamer en gooide de hele bliksemse boel uit z'n beddewinkel, Hoogewoerd 70. Maar daar bleef het niet bij, want dezelfde heer van Niekerk ging toen aan het timmeren dat het een lieve lust was. Hij maakte er een geheel nieuw interieur van, met een mo derne verlichting. Dit alles heet nu „Moderne Woninginrichting", welke Zaterdagmiddag onder grote belang stelling en met veel bloemstukken werd heropend. Het begint als een sprookje. Er was eens een knaap. En die knaap liep Zaterdagmiddag op de Vismarkt. Toen zag hij vlakbij de fontein een viachtauto'tje staan, waar vis in vervoerd wordt. Hij dacht: wel ja, laat ik die auto eens in het water kie peren. Dat deed hij toen. Hij zette z'n forse schouders achter de achter klep en hup ging de auto. zo maar de Nieuwe Rijn .n. De Brandweer haal de de drenkeling op het droge maar die dappere knaap was verdwenen. Zonder een adreskaartje voor Je po lo ie achter te laten. De hela! leven van dr Vlaanderen kenmerk te. Na de onthulling liet de spr. een woord van waarschuwing horen tot de belangstellenden, er op wijzende dat de mens gaat naar zijn eeuwig huis. Namens de familie was het de heer Hoedenmaker, neef van overledene, die met dank aan de 'commissie en allen die hun bijdra gen leverden, de steen aanvaardde. Op de steen, ontworpen en uit gevoerd door de fa. Soupart te Lei den staat onder het Aesculaap-teken gebeiteld: Dirk Vlaanderei, Geb- 13-5-1894 overl 9-3-1949, in leven arts te Kou dekerk aan den Rijn. Daaronder de tekst- „Ik ben in u midden als een die dient" en de opdracht: „Zijn dankbare patiënten.*' SCHEEPSBERICHTEN BALI, 9 Oct. van Belawan; JAVA 8 Oct. van Makassar naar Balikpan; JOH. v- OLDENBARNEVELT pass. 9 Oct. Malta; MADOERA pass. 9 Oc tober Malta; KOT A AGOENG 9 Oct. 22.30 uur van Southampton; KOTA BAROE pass. 9 Oct. 14 uur Pantel- laria; WILLEM RUYS pass. 9 Oct. 20 uur Perim; ROTTI pass. 8 Octo ber Malta; TAWALI pass. 8 October Perim; TOSARI, 9 Oct. van Singa pore; WATERMAN. 10 October te Belawan; WELTEVREDEN 8 Oct. van Soerabaya naar Batavia. STADSKOK. DE PAARDEN-, SCHAPEN-, HOENDERS- EN EENDENSTAPEL IN NEDERLAND. Blijkens de thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde uitkomsten van de Meitellin gen, in het kader van de inventari satie van land- en tuinbouw 1949, ver toont de paardenstapel, die zich aan- vankelyk na de oorlog had uit gebreid doch in welke uitbreiding in 1948 reeds een kentering was op getreden een verdergaande kwan titatieve achteruitgang. Deze open baart zich zowel bij de paarden in als buiten de landbouw. Het sterkst komt dit verschijnsel tot uiting bij de dieren in de jongere leeftijdsklas sen Zo bedraagt het aantal veulens en paarden van 1 en 2 jaar thans nog slechts 60 000 tegen 81.000 in 1948, hetgeen een vermindering be tekent van 25 procent. Ten dele is dit een gevolg van de reeds in 1948 geconstateerde vermindering van het aantal veulens. Daarentegen is het aantal land- bouwpaarden in de leeftijdsgroep van 3 tot en met 12 jaar nauwelijks ver minderd, nl. met slechts 1,4 pet. Hoe wel numeriek van geringer betekenis vertonen de rubrieken der z.g. me dewerkende paarden van 2 jaar en de paarden van 13 jaar en ouder een relatief veel sterkere achteruitgang (resp. 28 en 11 pet.). De hoenders- en eendenstapel ver tonen elk een vrij aanzienlijke voor uitgang sedert hef vorige jaar. De hoender-stapel bedraagt thans weer bijna 62 pet. van de vooroorlogse. Ten opzichte van 1948 bedraagt de toeneming van oudere hennen 19 pet. Iets minder gunstig ligt de situatie voor de kuikens, die met 10 pet. ten opzichte van 1948 in aantal zal toe genomen. Hierdoor is een verdere uitbreiding van de kippenstapel voor lopig enigszins geremd. De eenden-stapel, die zich in de na-oorlogse jaren slechts langzaam herstelde, vertoont thans ten opzich te van het vorige jaar een vermeer dering van 40 pet- Voorts valt op te merken, dat de regelmatige vermindering van het aantal hanen en woerden in verhou ding tot het aantal hennen resp. eenden ook thans weer duidelijk tot uiting komt. Ook de schapenstapel geeft een vrij aanzienlijke vooruitgang ten opzichte van het vorige jaar te zien. Vooral de toeneming van het aantal ooilammeren (met 10 pet.) is van belang.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3