Zestien K.A.B.-leden onvingen hun diploma Wimpie MAANDAG 10 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Sneltrein grijpt een ambulance-wagen OP BEWAAKTE OVERWEG. Op de spoorlijn Eindhoven-Weert, op de overweg onder Tongelre. is Zaterdagmorgen een ambulance auto van de medische dienst der Philips-fabrieken door een in volle vaart rijdende electrische trein ge grepen en over een grote afstand meegesleurd. De chauffeur, W. H. C. K. en de tweede inzittende, de verpleegster L. K., werden zwaar gewond. Beider toestand is zeer ernstig. De baanwachter had de bomen aanvankelijk gesloten voor het laten voorbijgaan van een rangerende lo comotief. Toen hij de bomen even omhoog haalde om de ambulance auto door te laten en de wagen juist de rails kruiste, passeerde de trein EindhovenMaastricht. De auto werd geheel vernield. Voor het leven van de chauffeur, die vader is van drie kinderen, wordt gevreesd. Op de van flikkerlichten voorzie ne spoorwegovergang Zalne. enige kilometers oostelijk van Zwolle in de weg ZwolleAlmelo, geschiedde hedenochtennd om 8.30 uur een ern stig ongeluk. De 60-jarige H. Meier uit de buurtschap Herfte, gemeente Zwollerkerspel, naderde met paard en wagen uit de richting Heino, toen een voortrein uit Meppel passeerde. Deze trein, die te 8.37 uur in Zwolle moet aankomen, greep de wagen, welke meegesleept werd. De be stuurder was vrijwel op slag dood, het paard bleef ongedeerd. Uit ge tuigenverklaringen bleek, dat de be jaarde man de flikkerlichten, die op onveilig stonden, niet opgemerkt moet hebben. Hij is althans doorge reden. Op het ogenblik van het on geluk hing bij de spoorwegovergang een zware mist. PASTOOR AANGEREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 67-jarige pastoor van Spekholzerheide op zijn fiets overreden door een vrachtauto. Het slachtoffer werd met een sche- delbasisfractuur naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig over leed. SCHIPPER VERDRONKEN TE AALSMEER. In de Ringvaart onder Aalsmeer is de schipper Spaargaren uit Nieuw- Vennep te water geraakt en verdron ken. De schipper ging 's middags van huis en keerde niet terug. Men waarschuwde de politie, die na enige tijd dreggen het lichaam van S. op haalde. BRAND IN DE SCHOUWBURG TE HEERLEN. De nieuwe foyer van de Stads schouwburg te Heerlen, welke pas twee weken geleden in gebruik werd genomen, is Zaterdag buiten bedrijf gesteld door een zeer kortstondige, maar tevens zeer kwaadaardige brand. Enkele werklieden bewerkten die dag de vloer van de foyer met een mengsel van vernis en aceton. Dit mengsel veroorzaakte een grote gas ontwikkeling. Toen de werklie den. nadat zij hun karwei voltooid hadden, het licht uitdraaiden, ont stond plotseling een grote steekvlam. Deze verspreidde zo'n grote hitte, dat een groot gedeelte van de bepeilste'- ring van het plafond losraakte. Ook de muren liepen schade op. Het nieu we meubilair bleef echter grotendeels onbeschadigd, want met het oog op Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Ochtendblad. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Ochtendblad. 8.55 Voor de vrouw. 10.15 Lichte mu ziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.10 Vioolspel. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pia novoordracht. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Voor de vrouw. 16.15 Muzikale cau serie. 16.30 Voor de jeugd. 17.35 „De Ronde Tafel-conferentie". 17.45 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten. 19.00 Voor de kinde ren. 19.15 Orkestconcert. 19.45 Rege ringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Hammond-orgel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Kamer orkest en solist. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 416 7.00—24.00 KRO. M. 7.00 Nieuws. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichtbaken. 10 00 Voor de kin deren. 10.40 Schoolradio. 11.30 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 14.05 Pianoconcert. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Amusementsorkest. 18.20 Sport- praatje 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 ..Dit is leven". 19.40 Amuse mentsorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De gew. man zegt er 't zijne van. 20.12 Philharmonisch orkest. 20.50 Boekbe spreking. 21.20 Philharmonisch or kest. 21.55 Causerie. 22.05 Pianovoor dracht. 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender. 23 00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.2524.00 Kamermu ziek. de werkzaamheden aan de vloer had men dit van te voren uit de foyer ge dragen. Men neemt aan, dat de steek vlam veroorzaakt werd. doordat een bij het uitdraaien van het licht in de schakelaar ontstane vonk het in de foyer aanwezige gas tot ontploffing bracht. ACHT WAGENS MET STRO VERBRAND. Gistermiddag werd de politie te Urk gewaarschuwd, dat in de nabij heid van Urk een partij stro in brand geraakt was, die het eigendom van de directie van de Noord-Oostpolder was. Men vond de smeulende resten van acht wagens, die, geladen met stro, gereed stonden om vandaag weggehaald te worden. Het wordt uitgesloten geacht, dat de brand in de wagens per ongeluk is ontstaan, de politie vermoedt dan ook, dat er opzet in het spel is. In de boerderij van Tj. O. te Veendam is brand ontstaan door het warmlopen van een der onderdelen van een dorsmachine. Er is een scha de van ettelijke tienduizenden ver oorzaakt, die gedeeltelik door verze kering wordt gedekt. WEER EEN ONTPLOFFING. Nu in chemische fabriek te Amersfoort. Zaterdagmorgen omstreeks half elf deed zich in een loods naast de che- mishce fabriek van dr. J. F. B. van Hasselt aan de Drentsestraa te Amersfoort een vrij ernstige ontplof fing voor, waarbij de 72-jarige dr. van Hasselt levensgevaarlijk werd gewond. Kort na de ontploffing zag de pro curatiehouder uit de loods een enor me rookkolom opstijgen. Hij waar schuwde onmiddellijk de brandweer, en enkele brandwachts, die, voor zien van rookmaskers, de loods bin nendrongen, die op de vloer het lichaam vonden yan dr. van Hasselt. Het slachtoffer, dat zowel uitwendige als inwendige brandwonden heeft op gelopen, werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een lid van het perso neel, dat schadelijke gassen had in geademd moest -zuurstof worden toe gediend. In de loods stond een drooginstal latie opgesteld, waarin bezoylpero- xyde werd gedroogd, een zuurstof houdend, licht ontvlambaar bleek middel. Ook stonden enkele vaten met deze stof hier opgeslagen. Ver moed wordt, dat dr- van Hasselt in de loods proeven aan het nemen was. SURROGAAT-CANADEES. De Amsterdamse politie heeft in samenwerking met die van Vught, een zich voor „Canadees" uitgeven de man gearresteerd, die in Noord- Brabant vele inbraken heeft ge pleegd. De Canadees bekende op zijn ge weten te hebben: 12 inbraken te Tilburg, drie in Breda, een stuk of wat in Roosendaal en twee in Zui len, bij Utrecht. IS ER IN OOSTZAAN OOK AARDOLIE? Tussen de Nederlandse aatrdolie- "maatschappij en de kerkvoogden van de Nederlands Hervormde gemeente te Oostzaam is een contract afgeslo ten, dat de Aardolie-Mij. het recht geeft, op een perceel land van de kerkvoogden, gelegen tussen Oost- zaan en Zaandam, boringen te ver richten. Binnenkort zullen op dit terrein in stallaties verrijzen welke het moge lijk maken boringen tot de respec tabele diepte van 2800 tot 3000 me ter te verrichten. De vraag is nu: wordt de Zaan streek een tweede Texas?? TARIEVEN STUCADOORif. Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt, heeft het college van rijks bemiddelaars zijn goedkeuring ge hecht aan een verhoging van de ta rieven voor stucadoors in de volks woningbouw met 16M procent. NASLEEP VAN EEN RUMOERIGE RAADSZITTING TE AMSTERDAM. Blijkens het rapport van de Am sterdamse politie is tegen de (com munistische- raadsleden J. Branden burg en L. Seegers proces-verbaal opgemaakt terzake hun gedrag in de zitting van de gemeenteraad op 13 Juli j.l. In die zitting gelastte de voorzitter de heer Seegers de vergadering te verlaten, wijl deze zich niet gedroeg naar de orde. De heer Seegers werd toen na te genstand ook van enige zijner fractiegenoten, waarbij gummiknup pels te pas kwamen door recher cheurs uit de raadszaal verwijderd. Tegen de heer Seegers is proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 139 W.v.S. (wederrech telijk zich bevinden in een lokaal voor openbare dienst-. De heer Brandenburg wordt ten laste gelegd bedreiging met geweld tegen een ambtenaar in functie. STANDPUNT VAN VAKGROEP IN ZAKE KAASPRIJZEN. Door het bedrijfschap voor zuivel is een regeling vastgesteld, waarbij alle prijzen voor de verhandeling van kaas zijn vrijgegeven met uit zondering van die voor kaas jonger dan 3 maanden. Voor aflevering daarvan aan detaillisten en consu menten zijn maximumprijzen vast gesteld. Voor de export zijn mini- prijzen vastgesteld, aldus merkt de vakgroep groothandel in kaas op in verband met berichten over de situa tie op de binnenlandse kaasmarkt. Door de grote vraag naar kaas, die hetaanbod ver overschrijdt, is een toestand ontstaan, waardoor de prij zen die de handel aan de producen ten moet betalen, aanmerkelijk ho ger liggen, dan de vastgestelde maximumprijzen voor levering aan detaillisten. Zo bedraagt de maxi mum-afleveringsprijs voor kaas jon- De „Zuiderkruis' gedebarkeerd Het troepentransportschip „Zuider kruis" dat met een aantal demobili serende militairen aan boord gister morgen in Rotterdam zou aankomen, is door mist opgehouden. Door de dikke mist kon het niet worden ge loodst. Vanmorgen heeft de ontscheping plaats gehad. Namens H.M. de Koningin las lui tenant ter zee der le klasse C. W. Th. baron van Boetzelaer de begroe- tingsboodschap voor en de tweede spreker, de staatssecretaris van oor log, mr, Fockema Andrea, liet na mens de regering woorden van wel kom horen. Hij wees er op, dat er in landje nog niets veranderd is. „Het is er net zo vol als bij jullie op het schip en er is altijd nog een beetje ruzie. Maar ondanks tekortkomingen blijft Nederland toch altijd het land, waar wij het meest van houden". Spr. gaf de verzekering, dat de re gering alles in het werk zal stellen, om iedereen weer een behoorlijke plaats in de maatschappij te verzeke ren en besloot met een driewerf hoe ra op H.M. de Koningin, waarop het gehele schip spontaan reageerde. Namens Prins Bernhard inspec teur-generaal van de koninklijke landmacht sprak majoor C. van Goor woorden van welkom. Onder de aanwezigen merkten wij op luitenant-generaal, M. R. H. Can- negieter, plaatsvervangend chef van de generale staf, generaal-majoor J. H. Drost, kwartiermeester-generaal der Kon. Landmacht en de kolonel der mariniers P. f. van Gijn. Met de „Zuiderkruis" zijn 1564 man naar het vaderland teruggekeerd, nl. 622 van het sub bataljon Kon. Land macht. 678 van de mariniersbrigade 240 van de Kon. Marine, 9 van het K.N.I.L. en 15 man vaste staf. ger dan drie maanden: Volvet f 1.75 en 40-f- f 1.55 per kg. De inkoopprijs voor deze kaassoorten is de laatste tijd gestegen tot ca. f 2 en voor Edammers tot ca. f 1.78. ,,'Het ligt dus voor de hand", aldus de vakgroep, „dat hierdoor de han delaren in de onmogelijkheid verke ren de kaas voor de maximum-vast gestelde prijzen aan detaillisten te leveren, tenzij zij met verlies zou den willen afzetten." Het bedrijfschap voor zuivel heeft onlangs toegezegd, dat zeer binnen kort maatregelen zijn te verwach ten, waardoor naar het oordeel van deze instantie verandering in deze toestand zal komen. Inmiddels worden links en rechts processen-verbaal uitgedeeld, hoe wel de controle-instanties zeer goed inzien, dat de prij so ver tredingen door handelaren begaan, het gevolg zijn van de dwangpositie, waarin de ze door de marktsituatie verkeren. BARON BAUD GAAT HEEN ALS PARTICULIER SECRETARIS DER KONINGIN. H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend aan haar particulier secre taris en kamerheer in b.d. mr. J. C. baron Baud, onder dankbetuiging voor vele en belangrijke diensten, ge durende een lange reeks van jaren aan het koninklijk huis bewezen. Te vens is de heer Baud benoemd tot Hr. Ms. grootofficier in speciale dienst. De Koningin heeft tevens op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de raad-adviseur van haar huis als lid en voorzitter van de raad van be roep voor het personeel der konink lijke hofhouding en als zodanig be noemd mr. J. C. baron Baud voor noemd. Op zijn verzoek is voorts eervol ontslag verleend aan de kanselier der koninklijke huisorden, mr. G. C. ba ron van Hardenbroek. Ook in zijn plaats is de heer Baud benooemd. MASSALE ONTSNAPPING UIT MALANGSE GEVANGENIS. Zondagmiddag zijn uit de gevan genis te Malang 350 gevangenen ont snapt, nadat zij de wacht hadden overrompeld en de sleutels hadden bemachtigd. De uitbraak had plaats op het tijdstip, dat de gevangenen na Üe maaltijd naar hun cellen wer den teruggebracht. De meeste ge vangenen verspreidden zich in de stad, waar politie en militairen er in Kath. Werkmeesters jubileerden J^ERTIG JAAR GELEDEN was het voor leidinggevend personeel ?f zelfs nog gevaarlijk om toe te treden tot een vakbeweging. Toch zijn er velen die het gedaan hebben. Zij tooiiden daarmede te begrijpen dat ook werkmeesters thuishoren in de organisatie en de katholieken on der hen wisten dat hun plaats was in de K.A.B., waar niet alleen naar het loonzakje gekeken wordt, maar waar ook de geestelijke belangen van de arbeiders worden behartigd". Aldus bondsvoorzitter van Kouwen, toen hij gistermiddag de leden van de Ned. Kath. Bond van Werkmees ters „St. Johannes de Doper", kring Leiden, toesprak, ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan, dat gisteren feestelijk werd gevierd. de winkel. Nog niet alle bedrijfs groepen hebben voldoende leden in de K.A.B., zodat er voor de leden nog een belangrijke taak te wachten ligt. Zestien jubilarissen Sprekend over de pioniers, die deze afdeling hebben opgericht, hul digde de heer van Kou wen de 16 ju bilarissen, die 40, 30 of 25 jaar in de K.A.B. georganiseerd waren en bij deze gelegenheid hun diploma ont vingen. Het waren de heren A. Griffioen, vanaf de oprichting der Werkmees- tersbond reeds lid geweest en een steunpilaar voor de afdeling, M. G. Donders, die eveneens het ere-insig- ne ontving, H. van Schaik, die nog niet zo lang voorzitter is, maar toch reeds getoond heeft de juiste man op de juiste plaats te zijn, W. Ouwer- kerk, A. Steenbergen, Th. Neyen- huis, Th. Dekker, N. Onderwater, S. Niekerk, M. Kuipers, A. J. Griffioen, J C. Blom, J. Kok, K. Karegat, H. Cloot en L. Baks, waarvan de beide laatsten afwezig waren. Na deze plechtigheidgingen allen aan tafel. Tijdens het diner werd nog het woord gevoerd door kapelaan v. Vugt, die een rede van Z. H. de Paus in herinnering bracht, waarin deze de rol van de katholieke leken uit stippelde. Aan de hand hiervan be sprak de geest. adv. de speciale taak van de werkmeesters als leidingge vende functionarissen onder de ar beiders. Ook de heer van Oyen sprak een kort woord, alhoewel het hem moei te kostte even stilte te krijgen in deze feestelijke en zelfs uitbundige sfeer van feestvierende mensen, die geno ten van een goed diner. Maar het lukte toch en de K.A.B.-voorzitter herhaalde wat hij 's morgens over de taak van de werkmeesters had ge zegd, daarbij ook de dames inslui tend, die 's morgensniet aanwezig waren, maar toch ook dienen te we ten welke speciale taak zij in de K.A.B. te vervullen hebben. In de beste stemming werd het feest de gehele avond voortgezet. Rest ons nog te vermelden de fraaie bloemenmanden die het Hoofdbe stuur en de plaatselijke K.A.B. ge zonden hadden .ter gelegenheid van dit jubileumfeest, dat door een goe de opkomst en een prettige sfeer zo uitstekend geslaagd is. Lof en critiek Spr. schetste daarmede de reden waarom er gisteren feest gevierd werd. Een dertigjarig bestaan wordt doorgaans niet zo bijzonder her dacht, maar in dit geval, waar het zilveren jubileum wegens oorlogs omstandigheden niet gevierd kon worden, moest dit wel geschieden, als een dankbare gelegenheid om eens terug te zien op het verleden, dat ook voor de werkmeesters zo be langrijk is geweest door de pioniers- strijd, die toen gestreden werd. Het was dan ook dit thema waarop de verschillende sprekers voortborduur den. Ochtendviering. Om half acht kwamen de leden bijeen in de dekenale kerk, waar de geestelijk adviseur, kapelaan v. Vugt een H. Mis uit dankbaarheid op droeg, tijdens welke velen tot de H Tafel naderden. a afloop hiervan vond in „Den Burcht" een feestelijk ontbijt plaats voor de leden, voorafgegaan door een welkomstwoord van de voorzitter, de heer H. van Schaik, die speciaal de heren J. A. M. van Oyen en P. Oostdam, namens het K.A.B.-bestuur, verwelkomde. Na het ontbijt sprak de heer van Oyen gelukwensen uit tot de jubile rende afdeling, schetste de taak van werkmeesters als schakel tussen oirectie en werknemers en vroeg tenslotte de medewerking van alle leden voor het werk van de K.A.B. Feestelijk diner 's Middags om vijf uur vonden de leden thans mot hun dames elkaar v/eer terug in „Den Burcht", waar de bondsvoorzitter van Kou wen het woord voerde en de eman cipatie der arbeiders releveerde, welke binnenkort hrpelijk bekroond zal worden met het tot stand komen van de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. Critiek moest spr. laten horen ten aanzien van het bezoek op de vergadering. Het is niet waar dat lies vanzelf op rolletjes loopt en vooral in de nabije toekomst zullen de leden van de K.A.B. zich meer dan ooit moeten bekwamen om in de P.B.O. hun plaatsen waardig te kunnen innemen. Het mooiste cadeau dat de leden het bestuur bij dit feest zouden kunnen aanbieden, vond spr. dan ook een geweldige opkomst op de eerste en volgende vergaderin gen. De Bond i§ immers wat de le den zijn. Hoofd- en afdelingsbestuur kunnen nog zo hard werken, als de leden net meehelpen is alles tever geefs. En er is nog genoeg werk aan de loop van Zondag 110 hebben ach terhaald. Hierbij zijn enige doden en gewonden gevallen. Goedkope brandstof voor motoren De heer E. Mudde te Leidschen- dam heeft een brandstof voor moto ren uitgevonden, welke slechts 2 a 3 ct. per liter zou kosten. Een motor kan op 1 liter van deze vloeistof 8 km. afleggen. Het hoofdbestanddeel bestaat uit water dat langs electro- analytische weg is gesplitst en waar van de gassen in een bepaalde sa menstelling na binding met ammo niak tot een vluchtige vloeistof zijn gecondenseerd. Op de uitvinding is octrooi aangevraagd. verteld door HUIBER'c VET EN DE BETOVERDE PRINS 32. De^.waard nam zijn bijl weer onder de arm en knipoogde tegen Wimpie en Kobus. Wimpie vond, dat de naargeestige waard erg veel aan knipoogjes deed. Hij voelde zich weer onzeker worden. „Jongen", vertelde de waard, „deze heer kan al les. Alles! Hij kan je ook een baan aan het hof be zorgen. Jawel! Hahaha!" „Hahaha!" lachté Wimpie beleefd mee, „wat een mop!" Maar het bleek, dat de waard nu eens géén mopjes maakte. De bede laar vertelde met een ernstig gezicht dat hij veel invloed aan het hof bezat en dat hij van die invloed graag ge bruik wilde maken om Wimpie een baan te bezorgen, Hij raadpleegde een zakboekje en zei: „Juist. Er is eergisteren de plaats van Opper-Hof- Bedden-Schudder vrij gekomen. Voel je daar iets voor?" Natuurlijk voelde Wimpie daar iets voor. „Wanneer zou ik kunnen be ginnen?" vroeg hij ademloos. De bedelaar streek langs zijn kin en zei: „Laat es kijken. De vorige is vanmorgen begraven. Nou ik denk wel, dat je vanavond al in functie zal kunnen treden. Als je me volgen wilt, zal ik het even in orde maken." Hij stond op en begaf zich weer naar buiten, gevolgd door Kobus en Wimpie, die beiden verdacht bleek om de neus geworden waren. „Begraven fluisterde Kobus hees, „begraven?" „Natuurlijk!" redeneerde Wimpie zijn angst weg, „als iemand dood gaat moet hij toch begraven worden? Dat is altijd zo!" „Ja maarbegon Kobus weer. PATER S- BOOMS O.F.M. De Hartebrug-kerk straalde giste ren in gouden luister, toen daar, voorafgegaan door de misdienaars, de priesters in gewaden van goud brokaat langs de rijen der gelovigen naar het altaar schreden, waar de weleerw. pater Booms ter gelegen heid van zijn gouden kloosterfeest de solemnele Hoognvis ging cele breren. De jubilaris werd bij het H. Mis offer geassisteerd door zijn oom em. pastoor A. Bulters O.F.M. als pres byter assisteens, pastoor G. Lohuis O.F.M. als diaken, pater A. Vermeu len O.F.M. als subdiaken en pater E. Spruyt als ceremoniarus. Het zangkoor voerde uit de 3- stemmige Mis van Hubert Cuypers in honoris Alphonsi en na de His de Haec Dies van J. Wierts. Op deze hoogtijdag in het parochieel WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BIJNA NERGENS MIST. Koudere nacht met bijna ner gens mist meer. Morgen overdag enkele overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. Zwakke, later meest ma tige Zuid-Oostelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. A. v. d. HORST. De hoogeerw. heer Deken A. Ho- mulle heeft Zaterdagavond de heer A. v. d. Horst te zijnen huize, Lage Rijndijk 19, medegedeeld, dat het Z.H. de Paus heeft behaagd, hem de onderscheiding te verlenen „Pro Ec clesia et Pontificie". Na een van grote waardering getuigende toe sprak spelde de Deken het gouden erekruis de heer v. d. Horst op de borst. In deze onderscheiding zal ieder een waarderen een wei-verdiende erkenning van de vele verdiensten van de heer v. d. Horst op kerkelijk charitatief en sociaal terrein. Met een onvermoeide en onbaatzuchtige toewijding dient de heer v. d. Horst vele sociale en individuele belangen. Wij feliciteren de heer v. d. Horst met deze onderscheiding. leven woonden zéér velen de Hoog mis bij, als blijk van sympathie voor en meeleven met de jubilerende ka pelaan, die nu ongeveer elf jaren aan de parochie zijn priesterlijke arbeid verricht. 's Avonds was er een plechtig Lof ter viering van het feest van de H. Franciscus van Assisië, waarna de jaarlijkse liturgische herdenking van het sterven van de H. Franciscus. Onder het Lof hield de zeereerw. pater ir. Teepe 'n predikatie, waari»- hij St. Franciscus schetste als een navolger van Christus. Aan het slot zijner predicatie wenste pater Teepe de tertiarissen geluk met hun derec- teur, die zijn gouden kloosterfeest herdacht. De directeur pater Booms zal in zijn nog jeugdige activiteit dit feest beschouwen als het begin van weer verjongde werkzaamheid, aldus ongeveer de predikant. En hij wens te de jubilaris nog vele jaren toe, daarbij een gelukwens voegend voor diens bloedverwant, die reeds zestig jaar het Franciscaanse kleed draagt. De receptie, 's middags in de pastorie gehouden, hadden talrijken bezocht om de1 gouden jubilaris blij ken van hun hoogachting en erken telijkheid te geven. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij K. B. is verleend de ere-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud aan A. Kruit te Leiden, werktuigkundige bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij N.V. Wat lezers schrijven DIERENBESCHERMING STRIJDT TEGEN DE MISDAAD. Een greep gruwelen en schandda den van de laatste tijd door „men sen" jegens dieren misdreven! (Pro cessen-verbaal werden opgemaakt; bewijsmateriaal op het bureau van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, Pr. Mariestraat 40, 's-Gravenhage, aanwezig). Twee jonge katten in blikken ge stopt, waarin brandend stroo; van te voren de dieren met brandende luci fer in de ogen gestoken. Hond met bijlslagen de kop ver brijzeld. Voerman stak een hooivork in de buik van zijn paard. Koe in het land tong uit de bek gesneden. Paard in een schuur met houweel slagen afgemaakt. Hond met een mestvork doodgesto ken. Acht jonge honden levend in een vuilnisbak gestopt. Hond levend begraven. Hond met de oren aan een boom gespijkerd. Hond de tong afgesneden. Hond levend in een gierput gewor pen. Wagon volgestampt met vee: 13 ge stikte runderen. Konijnen levend gevild. Hond tere lichaamsdelen afgebon den met dun touw. In veewagen rammen gevonden, mishandeld alsvoren. Zieke koe met 5 wonden aange troffen. Biggen aan achterpoten gedragen en met de snuiten over de straat ge sleept. Spenen van koeien met collodium dichtgeplakt. Drie levende spreeuwen .met de pootjes aan een stok gebonden. Kat de staart afgehakt. Gewond paard met knuppels voort gedreven, na uitspanning viel het vanwege de uitputting neer; de die renarts adviseerde afmaken. Tijdens een race met paarden „ge reden onder de man", een paard aangespoord door met een spijker, welke de berijder tussen de vingers had, herhaaldelijk, tot bloedens toe, in de rug te steken. Een stal met 30 stuks uitgehongerd vee aangetroffen; 2 koeien moésten worden afgemaakt vanwege uitput ting; een der koeien had pas gekalfd en een tweede was aan het kalven. Enz. enz. enz. Wordt het niet hoog tijd voor ieder weldenkend mens om inverwijld als lid van de Ned. Veren, tot Bescher ming van Dieren toe te treden? U helpt dan meer bovengenoemde mensonterende feite-- te voorkomen. Dierenbeschermers staan met beide benen op de grond. Zij waken tegen de misdaden, bedreven op weerloze dieren! Vertroetelen van dieren zonder meer is evenmin dierenbescherming als vertroetelen van kinderen iets te maken heeft met ware liefde voor kinderen! Dierenbescherming is bezig een volksbeweging te worden! De Vereniging telt circa 45.000 le den. Wij moeten in 1950 naar het 100.000e lid! Sluit U aan en wordt lid van de Nederl. Vereniging tot Bescherming van Dieren. U krijgt dan tevens iede re maand het interessante Maand blad. Zich opgeven: Rapenburg no. 55, Apothekersdijk no. 23, Trompstraat no. 68. Min. contributie 2.50 per jaar. Max. contributie: onbeperkt. En wie wil medewerken aan de binnenkort te Leiden op te richten E.H.B.O. voor Dieren en de daaraan verbonden ambulancediensten? Zich melden aan voormelde adressen! Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Leiden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2