STADSNIEUWS L E I D S E ra HUTSPOT VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 knaapje verdronken. Gisteravond om zeven uur is de zesjarige G. Lens, wonende aan de Uiterstegracht te Leiden, ter hoogte van de Oosterkerk in het water van de Heerengracht geraakt en jammer lijk verdronken. Het knaapje liep met een vriendje dicht langs de walkant. Hij keek plotseling even om en stapte in het water. Zijn kameraadje sloeg onmid dellijk alarm en direct werd met de reddingspogingen begonnen, doch het duurde twee uur alvorens men met dreggen het'lijkje boven water haalde. leidse universiteit. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht: de dames A. R Brouwer te Den Haag; L. J. de Ridder te Wassenaar en L. Plate te Rotterdam en de heren H. Th. van Schaik te Leiden; A. van Daal te Haarlem; W. Kasten te Leiden en F. Roos te Rotterdam. bach;s „hohe messe". Dinsdag 11 October a.s. wordt on der auspiciën van de Stichting K. O. (Kunst, Ontwikkeling en Ont spanning) en van het Leids Acade misch Kunstcentrum de „Hohe Mes- se" van Joh. Seb. Bach te Leiden uitgevoerd, hetgeen voor onze stad werkelijk een evenement mag heten. Bach componeerde de mis in b kl. t., die later „Hohe Meesse" zou he ten, bij gedeelten in de jaren 1733 en 1738. Dat hij als Luthers kerkmusicus rog een mis (d.w.z. de 5 vaste delen daarvan) componeerde, behoeft min der verwondering te wekken, wan neer men bedenkt dat Luther bij zijn hervorming de eredienst aan vankelijk zo min mogelijk wilde wij zigen, en Bach heeft alle delen, maar afzonderlijk en bij gedeelten, bij godsdienstoefeningen in Leipzig uit gevoerd. Het gebruik van deze mis in haar geheel in de liturgie is door de brede opzet uitgesloten en zelden of nooit heeft Bach een kerkelijk werk zó weinig met het oog op de praktijk, maar uitsluitend naar eigen innerlijke behoefte gecomponeerd, de uitdrukkingskracht van de tekst zó uitgebuit, de rijkdom van zijn mu zikale gedachten zó machtig ont plooit als hier. Het zwaartepunt van het werk ligt in het koor, dat met groot overwicht tegenover een klei ner aantal aria's en duetten staat; koor zowel als orkest tonen in de verschillende onderdelen velerlei samenstelling en combinatie: een. af wisseling en een rijke schakering die elk onderdeel ten duidelijkste laten spreken zonder aan de geslo tenheid van het geheel afbreuk te doen. Uit dit werk spreekt de grote geest van een groot en gelovig mens tot ons en dit te mogen beluisteren zal voor velen een voorrecht zijn. werkverband katholiek amateurtoneel. kring rijnland. De Kring Rijnland, omvattende een groot aantal toneelverenigingen uit Leiden en Omstreken, kwam gister avond onder leiding van de districts bestuurder de heer le Feber in ver gadering bijeen. Voor een bijna voltallige vergade ring gaf hij een overzicht van de werkzaamheden van het W. K. A., alsmede van de plannen van het ko mende seizoen. Een prettige en leerzame gedach- tenwisseling volgde hierna tot laat in de avond. Het bestuur van de Kring is thans als volgt samengesteld: de heer C. J. Starrenburg te Leidschendam, voorzitter; mevr. G. Kaakv. Giezen de Genestetstraat 65a, te Leiden, se cretaresse, de heer G. van Elburg, te Warmond, penningmeester, de heer A. Verdel te Roelofarendsveen en de heer P. L. de Jeu te Oude Wetering terwijl de heer D. le Feber te Leiden, het Kringbestuur, uit hoofde van zijn functie in het Diocesaan Bestuur, met advies zal bijstaan. Er blijkt altyd nog een aantal verenigingen te be staan, welke zich nog niet bij het W.K.A. aansloot. Hen wordt vriende lijk aangeraden zich alsnog te mel den bij de secretaresse van de Kring Rijnland. De Buurtver. „Haagwegkwar- tier" speelde gisteravond in de Cadi een klaverjaswedstrijd tegen mili tair personeel „de Schakel" Na drie partijen gespeeld te heb ben was de eindstand om persoon lijke prijzen: Burgers 1 H. Honsbeek 4593 pnt; 2 v. Gelder 4133 pnt, 5 Nag- tegeller 3997 pnt, 7 S. Honsbeek 3825 pnt, 8 Zwart 3782, 9 Rombout 3702 pnt, 12 v. Egmond 3644 Militairen 3 Cozijn 4061 pnt 4 Kei zer 4041 pnt, 6 Hogewoning 3899 p. 10 v. Kooien 3699 pnt 11 Hillenaar 3698 pnt. Na afloop reikte sergeant Broek man de prijzen uit en memoreerde, dat dit een zeer gezellige-avond was Hij bood namens „de Schakel" alle spelers en bestuur een kop koffie met koek aan. De 2e voorzitter van Haagweg- kwartier de heer Schouten dankte voor deze zeer goed georganiseerde wedstrijd. dierenvriend f. h. kemner hartelijk gehuldigd. Aantal trekhonden liep in Leiden van 1600 (in 1919.) terug op 12. De heer F. H. Kemner, die na een 30-jarige trouwe plichtsbetrachting op 1 October jl. de politiedienst met pensioen heeft verlaten en al die jaren mede was belast met het toe zicht op de naleving van de trekdie- renwet, is gisteravond in de boven zaal va^i Amicitia op hartelijke wijze gehuldigd door de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, in welke vereniging hij zulk een stimulerende plaats heeft ingenomen. Het moet voor de heer Kemner een grote genoegdoening zijn, dat in de tijd, dat hij belast was met het toe zicht van de naleving der trekhon- denwet, in Leiden het aantal trek honden terugliep van 1600 tot 12. De voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, mr. dr. W. Hugenholtz, die deze sterke teruggang mede toe- scheef aan het vele en goede werk van deze volbloed dierenbeschermer en -vriend, deelde mede, dat de ver eniging besloten had hem te benoe men tot inspecteur. Zijn echtgenote betrekkend in de huldiging van deze avond, bood spr. de heer Kemner een bloemstuk en een lederen sigarenko ker aan, daaraan privé een kistje sigaren toevoegend. Vervolgens voerden het woord de heer J. Barentse, namens de afde ling Leiden van de Ned. Bond van Politieambtenaren, de heer J. C. Verhoog, vice-voorzitter van de pro- paganda-commissie. de heer J. A. v. d. Akker, inspecteur van het vee- vervoer bij de N.O.B, Wegtransport. De commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, legde in zijn toespraak de nadruk op datgene in Kemners werk, wat de naam van het Leidse Politiecorps ten goede kwam. Voorts boden hun gelukwensen aan de heer W. F. K. de Kievit, algemeen secre taris van het Jack London verbond, de heer E. Kronenburg namens de Ned. Bond van Politie-ambtenaren, dr K. Reitsma, directeur van het Slachthuis, de heer W, v. d. Woude, hoofdinspecteur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, dr A. J. S. van Alphen, penningmeester van de vereniging en de heer C. Turk, pen ningmeester van de propaganda- commissie. Vele geschenken werden aange boden. Nadat de heer Kemner een dankwoord had gesproken, hield de voorzitter, mr dr Hugenholtz, nog een warm pleidooi voor de dieren bescherming. burgerlijke stand Geboren: Catharina Louisa z. v. H van Rosse en C L Wijnnobel; Mar- garetha Ghda d. v. A L den Os en A K van Putten; Jan Nicolaas z. v. A van Duijn en A van Beelen; Pie- ter z. v. F de Graaf en M van der Linden; Hendrik z. v. H Arnoldus en C M C K Weltevreden; Olga Karina d. v. G Kroesemeijer en S van den Wijngaard: Elisabeth Wilhelmina d. v. C van Eijk en J C van Amsterdam Gerard Cornelis Maria z. v. M H Doeswijk en J van der Meij, Corne lis z. v. C de Rooij en N Hol, Marga- retha Maria Louise d. v. A J de Jong en M G van Brussel; Johanna d. v, A de Wolf en J Verlind. Ondertrouwd: G de Boer jm 37 jr en A Bolstier wed 37 jr; L Klink hamer jm 26 jr en J Hup jd 27 jr; P van Leeuwen jm 22 jr en P Dis- telvelt jd 21 jr; J. Rijsdam jm 23 jr en C. J. ter Wee jd 20 jr, B Vissers jm 31 jr en J. M. Mulder jd 24 jr Overleden: M Middelburg wed van D Jongens 76 jr; A Schakenbos hsvr van J van Tongeren 64 jr; W van Wietingen wed van G van der Put ten 68 jr; A M de Haart hsvr van P E Dusoswa 59 jr; J. Nijssen man 84 jr; E J Cardon hsvr van H A Koe- voets 71 jr; W C Noort dr 2 maanden Het begin is uitermate belangrijk voor de leden van „St. Reinoldus", kring Leiden van de Ver. van Werk gevers in de Woninginrichting en Meubileringsbedrijven, want de ver gadering, die op Maandag 10 Oct. a.s. wordt gehouden, vindt niet plaats in „In den vergulden Turk", maar in ,,De Harmonie". Dat aller komst drin gend gewenst is, behoeft eigenlijk niet vermeld te worden. Dat is van zelfsprekend. Belangrijk is het dat het gerucht onder de leden van het personeel van de N.Z.h.V.M., als zou de heer J. Jurissen de Blauw Tram in de steek gaan laten, volkomen uit de onbe wolkte blauwe herfstlucht gegrepen is De heer Jurissen denkt er ge woonweg niet over; de tram zou hem bovendien niet kunnen missen En de Leidenaars, die Maandag zo dapper feestvierden, hebben de jon gens in Indonesië niet vergeten. De Niwin-collecte, tijdens de optocht ge houden, bracht 2277.77 op. Daar kunnen weer heel wat Kerstpaketten voor gemaakt worden. We kunnen toch niet langer meer verzwijgen, dat de heer D. Kloos Woensdag z'n zilveren jubileum, in dienst van de fa. J. v. d. Berg en Zoon, vierde. De heer Ridee, procu ratiehouder, bracht een enveloppe mee en zei keurige dingen over het verleden van de jubilaris. De heer Bruggeman was tolk van de Ned. Ro togravure Mij- en de heer v. d. Berg Sr., chef van de heer Kloos, zei ook het een en ander. Het St. Melaniewerk, afdeling Lei den, wilde graag dat wij er even op zouden wijzen dat de a.s. grote Mis sie-teentoonstelling in Leiden een prachtige gelegenheid is voor de le den om iets meer te weten te komen over het leken-missiewerk in Indo nesië. Dat doen wij dan natuurlijk. En we zouden er bij willen voegen, dat ook niet-leden daar wel iets op kunnen steken. Waarmede we maar willen zeggen, dat iedereen beslist naar die tentoonstelling moet gaan kijken. Vanmorgen bezoek gehad van een boze heer. Een zeer boze heer zelfs. Hij ijsbeerde driftig door de spreek kamer en brieste ons, bij het binnen komen, in ons niets vermoedende ge zicht: „Het is een schande!" Nu is 't een zwak van ons dat wij belust zijn op schandaaltjes en dus wilden we het naadje van de kous weten. Toen bleek, dat die heer, en volgens hem vele andere stadgenoten, niet konden verkroppen, dat er op de Steenstraat de vorige week een houten kermis tent geplaatst is, waarin men oliebol len wil gaan bakken en verkopen. Ten eerste zou dit veel afbreuk doen aan het stadsschoon en ten tweede zou 't niet van piëteit getuigen, om een dergelijk etablissement vlakbij het gedenkkruis, ter herinnering aan de Leidse oorlogsslachtoffers, neer te zetten. Wat dat stadsschoon be treft, kunnen we mededelen, dat er zeer binnenkort een andere en waarschijnlijk mooiere tent ge plaatst zal worden. En wat het her- denkingskruis betreft? Als er op die kale plaats nu eens een banketwin kel gebouwd zou worden. Zullen de Leidenaars dan ook briesen van woede? Neen, dan vinden wij de klacht uit de mond van de heer A. Galjaard, chef van de Leidse Plantsoendienst, veel belangrijker. Deze heer Galjaard doet z'n uiterste best om Leiden met bloemen en bomen een beetje fleu rig aanzien te geven. Hij êdoet dat niet voor zichzelf, maar voor alle Leidenaars. En daarom stemt het hem zeer terurig dat Leidenaars (niet allen de jeugd!) niets liever doen dan jonge boompjes afbreken. Deze week zijn er vijf gesneuveld op de Lammenschansweg. Zo wordt het werken tegen de bierkaai op. Wee als de dader ons .onder ogen zou komen. We zouden hem met naam en adres in de Leidse Hutspot vermelden! We vinden het daarom zeer ge lukkig, dat het Theologisch dispuut Quisquè Suis Viribus, dat in 1941 honderd jaar bestond, de stad Lei den een boom gaat aanbieden. Dit in verband met de ambtsaanvaarding van ds. G. J. Sirks, erelid van 't dis puut, op 21 Oct. a.s. Die theologen- boom zal een plaatsje krijgen op de Groenhazengracht. En het zal ons benieuwen of bij het tweehonderdja rig bestaan dat boompje tot een forse boom uitgegroeid zal zijn, of dat het reeds na enkele maanden ter ziele zal zijn, dank zij de Leidse natuur- vandalen. Een kwade dag had gisteren de 41- jarige Leidse schilder M. v. D., die zo z'n best deed om een nieuwe draadglas ruit te plaatsen in de ULO- school aan de Breestraat. Hij balan ceerde op drie en een halve meter hoogte en viel plotseling door een ruit. De onfortuinlijke schilder klaag de over pijn in de rug, zodat de E. H.D. hem naar huis bracht, om van de schrik te bekomen. Maar gebroken ruiten of geen ge broken ruiten, het gehele kappers- personeel uit Leiden wordt uitgeno- dig om op Dinsdag 11 October a.s. naar „De Harmonie" te komen, om daar eens gezellig te praten over de oprichting van een technische club. De heer A. H. Hoppezak uit Den Haag zal met een stel foto's het een en ander komen verduidelijken In de troonrede moet gezegd zijn dat de vakbekwaamheid moet worden op gevoerd en dat geldt ook voor kap pers. Als stadskok z'n eigen ragebol eens bekijkt, gelooft hij dat die kap persbedienden nog wel het* een en anders kunnen leren. Maar hij heeft er geen tijd voor cm als model te gaan zitten. Desondanks moedigt hij a ile kappersbedienden aan eens flink te gaan praten. We 'neben al eens verteld, dat a s. Zaterdagmiddag een stroom missionarissen naar Leiden komt voor de a.s. Missictcnocnstellmp. Die missionarissen, en niet te verg^ ten vier missie-b'ssrhoppen, worden morgenmiddag om 2 uur van het station gehaald. En dat gebeurt met veel pracht en praai Dat kan ech ter alleen maar geschieden als de le den van de R.K. Dames-gymnastiek vereniging „Groen Wit" meehelpen. Want in die optocht moeten de jeugd verenigingen e.d. meelopen. Daarom moeten die groen witte ieden om tien voor half twee verzamelen op het Marekerk-plein tegenover het St. Antonius Clubhuis, aldus ver zoekt het bestuur ons mede te delen Maar nu we het toch over „Groen Wit" hebben, moet even verteld worden dat de leden woedend zijn op „De Leidse Courant" in het alge meen en op een van de redacteuren in het bijzonder. Die redacteur had n.l. de Taptoe van vorige week Za terdag verslagen en in z'n verslag vermeld dat er zulke keurige groe pen meeliepen van de R.K. Dames- gymnastiekverenigingen „Sportief" en „Victorie". Over „Groen Wit" geen woord! „Ze hebben wat tegen ons", hoorden we zeggen En we hebben ook gehoord dat de leden nu en bloc gaan bedanken als abon- né van „De Leidse Courant". Ja, dat is een moeilijk geval. Maar heus, lieve dames van „Groen Wit", we hebben niets tegen jullie. De machi- nezetter heeft per ongeluk een van de drie namen vergeten. En dat wa ren jullie nu toevallig. Is dit een smoesje? De originele copie van het uitgetypte verslag ligt voor ongelo vige belangstellenden ter inzage op de redactie. En daar staat ook „Groen Wit" in vermeld. We zouden het gewoonweg niet gedurfd hebben „Groen Wit" te vergeten. Want eer lijk gezegd, we vonden het de mooi ste groep van alle drie! Zo, en nu niet meer boos zijn. En niet gaan be danken als abonné. Want dat zou flauw zijn. En Stadskok zou dan op zijn. beurt ook boos worden! Zo dat is dat. En nu gaan we naar de Morsweg. Daar wordt een nieuwe riool gelegd, waardoor het verkeer enige maanden was gestremd, aan gezien de straat was opengebroken. Nu is het bijna weer in orde. Slechts de spoorwegovergang moet nog be straat worden. De bewoners van de Morsweg, die de rommel voor hun huis al lang moe zijn, schrokken zich Woensdag een aap, toen men weer begon met het opbreken van de pas nieuw bestrate straat. Het betekende echter niets, er moest alleen even een nieuwe „Gresbuis" ingelegd worden. En dat er een onfris luchtje uit dat riool kwam, ja. daar kunnen die werkmensen ook niets aan doen. Daar is het nu eenmaal een riool voor. Maar over enkele dagen kan GEM. AANKONDIGING stremming scheepvaart. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemene ken nis, dat de scheepvaart onder de Bostelbrug. in verband met uit te voeren herstellingen, van 10 October a.s. af tot nader order zal zijn ge stremd. 2695 Leiden. 7 October 1949. Burgemeester en Weth. voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De secrestaris, J. BOOL. het zware verkeer weer ongehinderd passeren. Er ligt nog wel een gat in de straat, maar dat is vlak voor de Rijnzichtstraat, zodat het autover keer daar geen last van zal hebben. Bij dat herstel van het wegdek aan de Morsweg knelde gisteren de 45 ja rige P. W. v. d. L. uit Leiden z'n rechterhand tussen een spoorstaaf en een biels. Dat kwam lelijk aan, want zijn middelvinger werd gespleten en z'n andere vingers beschadigd. In het Acad. Ziekenhuis werd aan het geval gedokterd. En ondertussen gaan ze aan het station maar verder om de wanorde nog groter te maken. Daarmee willen we niets onvriendelijks zeggen, want het moet nu eenmaal. Als er eerst geen rommel komt, krijgen we nooit een nieuw station. Daarom vonden we het lastig, maar niet erg, toen vanmorgen het wegdek tussen de tramrails en spoorrails werd openge broken, waardoor het verkeer nog meer vertraging ondervond. Aan het Staatsspoor wordt ook hard gewerkt. Men is nu bezig een nieuw seinhuisje op te trekken. Van steen nog wel. Het staat nu aan de andere zijde van de spoorbaan, aan de kant dus*van de Haagweg. Het wordt zoiets als bij de overgang aan de Morsweg staat. En met dit bemoedigende bericht wordt de hutspot vandaag afgemaakt. STADSKOK. Wat lezers schrijven r.k.e.H.B.o. peerke donders. De grote dag voor onze goede stad Leiden is weer voorbij. We doen weer gewoon, omdat het dagelijkse leven en onze werkzaamheden onze volle aandacht vragen. Maar wanneer we de krantenver slagen zo 's avonds op ons gemak eens doornemen, dan moeten we ten slotte bekennen: „Wat is er een werk verzet; wat heeft het een moeite ge kost om alles zo ver te krijgen; wat dagen lange voorbereidingen moesten er getroffen worden om de program ma's af te werken, zoals men zich dat had voorgesteld. En u hebt het zelf kunnen consta teren: 't Ging best! Om maar eens een voorbeeld te noemen: Hebt u gezien, hoe onze politiemannen met zeer veel tact, maar ook met beslist heid de gegeven orders uitvoer den? Onze complimenten, ook voor de prettige samenwerking! Maar... hebt u ze ook gezien: op de belangrijkste pupten van de stad waar drommen mensen verwacht werden: de E.H.B.O.-posten? Hebt u gezien, ook misschien zélf ondervon den, hoe ook zij met beslistheid te werk gingen? Ja, inderdaad, ze wa ren berekend voor hun zware taak Ook zij stelden hun vrije tijd ter be schikking om, waar en wie ook, te kunnen helpen! U hebt ze gezien: op de Steen- schuur, bij de Waag, gedurende de hele optocht, de heïe dag op hot Lunapark! Of ook onopvallend tus sen het publiek! Maar ze wisten hun werk Engeheel belange loos stelden ze zich ten dienste: Be langeloos enkosteloos! 'n Eenvoudig: „Dank u wel voor uw hulp," was voor de EHBO-cr al voldoende! Bent u ook geholpen! Misschien niet, maar vele anderen wel. En men was maar tfat blij, dat men ge holpen werd! Juist: de Eerste Hulp is tegen woordig geen weelde. Het is nood zaak! En heus, in dit licht bezien waardering ensteun! U weet nu toch wel, dat er in Leiden een R.K. Vereniging voor EHBO is, die in haar tweejarig be staan aan 51 personen het diplo ma heeft kunnen uitreiken! 51 mensen, die in staat zijn hun medemensen in minder prettige om standigheden bij te staan. En ge dachtig het spreekwoord: „Gedeelde smart is halve smart," doen zij hun liefdewerk met het nodige enthou siasme. Heus katholieke stadgenoten, de R.K: EHBO verdient uw aller belangstelling enuw steun. Helpt uw R.K. EHBO sterk maken zowel innerlijk als in haar optreden naarbuiten. Helpt ons, het zo nodi ge materiaal aan te schaffen. Geeft u op als donateur. Door uw bijdra ge kunt u zelf of kan uw evennaaste geholpen worden zoals reeds gezegd is: belangeloos en kosteloos Stelt u het niet uit, maar doet u het nu. Wilt u zelf R.K. EHBO-er worden? Dr t is in de R.K. EHBO uw plaats. U las reeds de mooie affiche van on ze Katholieke Bond? Dan weet u ook waar u zich kunt opgeven! Ten overvloede dan nog: de heer H. C. Pieëte, Prinsenstraat 31a. Wilt u meer van de nieuwe cur sus weten. We hebben er een spe ciale avond voor vastgesteld. Die is a.s. Maandag 10 Oct. s avonds te 8 uur in de R.K. HBS aan de Mariën- poelstraat 4 Daar kunt u alle inlich tingen verkrijgen en uw wensen kenbaar maken over deze begincur- sus. We zullen er zoveel mogelijk rekening mee houden! Jongelui van 18 jaar en ouder, voor u een mooie taak, en een prettige studie: Hier geldt het in 't bijzonder: Jong ge wend, oud gedaan! Het bestuur van de R.K. EHBO verwacht Maandag 10 Oct. a,s. een grote opkomst! De Redactie van de Leidse Cou rant mogen we hierbij wel van harte danken, voor de vlotte medewerking ons in de afgelopen jaren gegeven! Bestuur R.K. E.H.B.O. P.S. Gediplomeerden worden dringend verzocht, ook op Maandag a.s. te 8 uur aanwezig te zijn, ten einde tot een beslissing te komen, voor tijd en plaats van de oefen avonden. Denkt aan de verlenging van uw diploma's! Komt allen en komt op tijd! Het Bestuur UIT DE OMGEVING LISSE P. WARMERDAM t Donderdagmiddag is in het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Leiden over leden de heer P. Warmerdam, oud wethouder dezer gemeente De heer Warmerdam was een goed organisator. Ruim 30 jaaar heeft hij de KVP vertegenwoordigd in de Raad van Lisse en ongeveer 18 jaren heeft hy deel uitgemaakt van het college van B en W. Niet alleen op politiek gebied is de heer Warmer dam bekend, doch ook als mede-op richter van de Coop. Veilingvereni ging HBG alhier, waarvan hij ruim 25 jaar het directeurschap heeft be kleed. Van talrijke verenigingen was hij lid of beschermheer en zijn be langstelling richtte zich daarbij vooral naar de sport, muziek zang. Hij had een warm hart voor de behoeftigen en stond steeds klaar om iedereen te helpen. De laatste 3 jaren had hij zich uit het openbare leven teruggetrokken. Pluimveevereniging „Lisse en Om streken" Deze kwam bijeen in het café van de heer Jos. van Riel. De heer A. Kommijs werd wegens het bereiken van zijn 80ste levens jaar tot erelid der vereniging be noemd. Voor de Kersttentoonstelling werden als keurmeesters aangewe zen de heren Broekhuis, van der Bent, Broers Dol, de Vroomen, Hol leman en van Gink. Aan deze ten toonstelling zal verbonden worden een grote verloting met als hoofd prijs een rijwiel. Een bespreking om wederom te geraken tot de vooroorlogse weke lijkse veiling liep, wegens de gerin ge belangstelling hiervoor, op niets uit. KATWIJK AAN DEN RIJN Ongeval. Het 4 jarig zoontje van J. Fr. uit de Rijnstraat rende mee, zich vasthoudend aan een auto, maar de snelheid van de auto was hem te machtig. Dus liet hy in snelle vaart de auto los met het gevolg, dat hij zodanig kwam te vallen, dat van op staan geen sprake meer kon zijn. Dr. H. die ontboden werd constateer de een hersenschudding. Maar ver moedelijk zal het met enige tijd rust nemen aflopen. NOORD WIJK Bijstand kleine kwekers. Op ini tiatief van de plaatselijke afd. van de L.T.B. is door de gemeente Noord- wijk een bijstandregeling in het le ven geroepen voor noodlijdende zelf standige kleinkwekers. Deze regeling is eerstens gebaseerd op overbruggingssteun; tweedens kunnen op aanvrage voorschotten worden verstrekt tot instandhouding van de noodlijdende bedrijfjes Aan vragen moeten gericht worden tot het gemeente-secretarie. VOORSCHOTEN Weer een clandestiene slachting. H. J. D. van hier werd door de Rijkspolitie Voorschoten op heter daad betrapt bij het slachten van een koe achter de woning van v. W. aan de Veurseweg, alhier. Het geslachte dier werd in beslag genomen en overgebracht naar net slachthuis, terwijl D. naar de politiecellen werd overgebracht. WARMOND Pater van Tongeren. Pater van Tongeren vertrekt nu 14 October a.s. vanuit Antwerpen naar Brazilië. Zij, die wensen afscheid te nemen van de Pater, hebben hiertoe gelegen heid Zaterdagmiddag a.s. van half vier tot half vijf thuis, Heeren- weg 33a. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Oct. Kaas- Er kwam heden op de kaasmarkt geen officiële notering tot stand, aangezien kopers en verkopers de bedongen prijs ge heim hielden. Het enige, wat gecon stateerd kon worden was: handel vlug: Aanvoer Goudse kaas 73 par tijen, Leidse kaas 7 partijen. De C.C.D. heeft nergens ingegrepen. Vee. Aanvoer 15 fokstierenu, 15 slachtdieren, 95 kalf- èn melkkoeien, 102 varekoeien e.a., 150 vette koeien, 78 graskalveren, 8 vette kalveren, 15 nuchtere slachtkalveren, 277 vette schapen, 400 weideschapen, 500 vette lammeren, 8 zeugen, 131 mestvar- kens, 435 biggen, 8 paarden, 19 veu lens, 25 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 450825, vare koeien e. a. 350580, handel leven dig: graskalveren 120180 handel matig, weideschapen 5572 han del eivendig, vette lammeren 45 55 handel tamelijk; mestvarkens f 50 80, biggen 3038, bokken en geiten 1540, handel matig. SCHEEPSBERICHTEN ABBEKERK, 7 Oct. te Bombay, CELEBES pass. 6 Oct. Minicoy, KA- MERLINGH ONNES pass. 6 October Ouessant, LANGKOEAS pass. 6 Oct. Point de Galle, MAOERA, 6 October van Port Said, POELALAUT, 6 Oct. van Belawa, TABINTA pass. 6 Oct. Kaap Bougaroni, WILLEM RUYS pass. 6 Oct. Minicoy, ASTURIAS, 7 Oct.' 8 uur voorgaats Nwe Waterweg LAATSTE BERICHTEN de gevolgen van de devaluaties. In een rapport van de Ver. Naties ever de valutadevaluaties wordt ge legd, dat de kosten van levensonder houd in de komende maanden ver moedelijk een stijgende tendenz zul len vertonen en dat het reële loon een neiging tot dalen zal vertonen in de landen, die tot devaluatie zijn overgegaan. Dit rapport is samengasteld door economische deskundigen en zal aan de Algemene Vergadering van de Ver. Naties worden voorgelegd. Aanbieding vlaggestandaard. Vandaag is het dertig jaar geleden, dat de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij te 's-Gravenhage werd op gericht. In verband met de omstan digheden worden geen bijzondere feestelijkheden gehouden, maar toch gaat de dag voor de K.L.M. en haar personeel niet onopgemerkt voorbij. Zo heeft hedenmorgen de waar nemende voorzitter der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. de heer C- Kolff, in tegenwoor digheid van het hoofdbestuur dier vereniging, der directe van de K.L.M. en van een deputatie van het K-L.M.- personeel een vlaggestandaard aan geboden. Deze standaard is een ge schenk van de K.N.V.V.L.. hy is ge plaatst nabij de hoofdingang van het K.L.M.-hoofdkantoor te 's-Graven- hage Aan de voet van de standaard is op een metalen ornament een bron zen plaat aangebracht, die het vol gende opschrift heeft: „Uw vlag, waardoor gij dertig jaar geducht waart, was eens de daad. die onze droom voorzag, vereend is „ko ninklijk" en „luchtvaart", zijn wij uw standaard en gij onze vlag' „De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N V. op 7 October 1949 aangeboden door de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart ter beves tiging ener dertigjarige vriendschap." politie neemt „mein kampf" in beslag Voor de trappen van het Gerechts hof te Amsterdam stond vanmorgen een grote vrachtwagen van de rijks politie, waaruit, tot grote verbazing van de voorbijgangers, een schier eindeloze rij van manden en kisten gevuld met exemplaren van een Ne derlandse uitgave van „Mein Kampf" compleet met portret van Hitier op de titelpagina, gedragen werden. De Amsterdamse rijksrecherche had vannacht niet minder dan 2500 exemplaren in Breda in beslag ge nomen. Een boekhandelaar aldaar had deze partij in voorraad, vermoe delijk met het oogmerk er goede za ken mee te doen. De zaak liep ech ter mis, of misschien beter gezegd heel goed. De partij was oorspron kelijk het eigendom van een N.S.B.- handelaar en had vernietigd zullen worden. Waarom dit destijds niet is gebeurd is een vraagstuk, dat de rijksrecherche op het ogenblik aan het onderzoeken is. brandstoffenbijslag De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat ook in de winter 1949/50 aan personen die een uit kering ontvangen krachtens de be palingen van de sociale bijstands- regeling een brandstoffenbijslag moet worden verstrekt. de verliezen van de raf in de oorlog De door de RAF in November 1944 te Parijs opgerichte dienst voor on derzoek naar de vermiste vliegers, heeft zijn werkzaamheden beëindigd Aan het einde van de oorlog wa ren 41.000 leden van de RAF en van de luchtmachten van de dominions en de geallieerde landen als ver mist opgegeven. De dienst is van mening, dat 12 a 17.000 man als in zee verloren moe ten worden beschouwd. 23.000 ge vallen werden opgehelderd. russische broodgranen voor europa? Naar vernomen wordt, heeft de Sovjet-Unie aan de economische com missie voor Europa van de Ver. Na ties medegedeeld, dat zij bereid is grote hoeveelheden van haar surplus broodgranen te verkopen naar West- Europa. Het Sovjet-aanbod werd gedaan tijdens de eerste zitting van het co mité voor landbouw van de genoem de commissie. prinses van saksen coburg ontvlucht uit hongarije Naai heden uit Wenen wordt ge meld, is prinses Edith van Saksen- Coburg-Gotha uit Hongarije ont vlucht en te Graz aangekomen. De prinses, die als een boeren vrouw gekleed was, verklaarde te genover de politie, dat zij onder streng politietoezicht stond wegens haar familiebetrekkingen met de ko ningshuizen van België, Engeland en Zweden. Zy zeide haar ontvluchting te dan ken te hebben aan een Hongaarse luitenant, die het grensgebied en zijn versperringen goed kende. in de mist, INDRAPOERA, 7 Oct. v. Semarang te Batavia, KOTA BAROE pass. 7 Oct. Gibraltar, WATERMAN 7 Oct. ca 4.30 te Sabang, ZUIDER KRUIS pass. 6 Oct. 16 u. Finisterre, MATARAM, 8 Oct. van Rotterdam te Batavia verwacht, ROTTI pass. 7 October Algiers.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3