3)e Ccid6e0oii^Mit Vandaag uitroeping Duitse Volksrepubliek Grote razzia's in Praag Belgrado neemt represailles Antwoord op Russische protesten Praag gaat een eigen kerk stichten ALBERT CU VP wnm ins» - Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG Vandaag geboortedag van de jongste Staten-baby Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Wat het belangrijkste is IfARAKTER is belangrijker dan kennis. Zes-en-zeventig grote Amerikaanse ondernemingen kwa men tot de conclusie, dat zij negen keer méér ontslag gegeven hadden om tekorten in het karakter van hun personeel, dan om mankementen in speciale kennis. Voor promotiekan sen waren de qijfers drie tegen één. Karakter bleek steeds, het belang rijkste. Aldus de mededeling van prof. dr. Jos Gielen op de 16de R.K. Amster damse Onderwijzersdag van de St. Augustinusvereniging. En hij knoopte er de conclusie aan vast, dat de waarachtige practische scholing, ook in stoffelijk opzicht, er op gericht moet zijn, dat de leerling de school verlaat met een karakter, waaraan is gedaan wat er maar enigszins aangedaan dón worden. Dat hier door de oud-minister prof. Gielenwordt geconstateerd een waarheid van ontzaglijk-grote bete kenis is duidelijk. Het is duidelijk, maar tóch is lang niet iedereen er diep van doordron gen, dat de school moet zijn een op- voedings-instituut; dat daar ook met en door het geven van meer ken- niet het karakter, de levensvisie, de levenskunst moet worden gevormd. Als de school dat niet positief doet, dan is het niet een goede school. En als de school dat niet posi tief doet, dan doet zij het toch nega tief, door namelijk de leerlingen een inhoudloze, een „neutrale" levensvi sie en levenskunst mee te geven. De glasheldere waarheid, door prof Gielen geconstateerd, houdt in zich opgesloten, dat katholieke ouders, zo enigszins mogelijk, voor hun kinderen een katholieke school moeten kiezen. Dat is óók zonne klaar! Op de scholen mag vanzelfspre kend het geven van meer kennis vol strekt niet verwaarloosd worden. Maar: men moet het niet overdrij ven. En er wordt overdreven, als men te veel kennis wil bijbrengen, waar door van veel weinig en van weinig veel wordt geleerd; en als men het onderwijs zo eenzijdig „intellectua listisch" opvat, dat men de opvoe ding, de karaktervorming vergeet en verwaarloost. Die karakter-vorming kan en moet geschieden ook met en door het ge ven van meer kennis; mag niet staan totaal buiten het onderwijs, als ware de opvoeding een afzonderlijk ele ment in de school! Prof. Gielen heeft in bedoelde rede ook andere dingen gezegd, die de aandacht ten volle verdienen. Zoals deze: „Onderwijzers en opvoeders zullen goed doen in het oog te houden, dat er tussen hen en de kinderen het verschil ligt van een hele generatie. Zij hebben te bedenken, dat biolo gen verklaren, dat de leeftijd tussen drie en zeven jaar gelijk staat met een periode van twintig jaar bij de volwassenen. Zij moeten uitermate voorzichtig zijn met oordelen en tests over de hun toevertrouwde kinderen." Wie met de opvoeding van kinde ren, is belast bedenke: wat het be langrijkste is en begrijpe, dat tussen zijn of haar jeugd en die der kinderen ligt een periode, waarin er wel wat veranderd is! KUNSTENAARS MOETEN MINDER RUZIëN. In tegenwoordigheid van Prinses Wilhelmina die onder de leden had plaats genomen heeft prof. dr. F. j Th. Rutten gisteren in de Konink lijke Schouwburg te 's-Gravenhage het kunstenaarscongres 1949 uit gaande van de Nederlandse Federa tie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars en andere verenigingen geopend met een rede waarin hij o.m. betoogde, dat de kunstenaars recht hebben op erkentelijkheid. Als gezonde stelregel blijve echter voor opgesteld, aldus de minister, dat zij van de opbrengst van hun werk moe ten kunnen bestaan. Als de omstan digheden dat onmogelijk maken is het toch niet onwenselijk, dat zij als vaklieden van directe steun afhan kelijk worden. De overheid heeft echter de plicht, kunst en publiek tot elkaar te brengen. Op het stuk van toneel en muziek hebben particuliere initiatieven reeds veel bereikt. Moei lijker is het voor de beeldende kuns ten, o.a. omdat de moderne kunst voor het grote publiek moeilijk be grijpbaar is. Spr. zegde echter toe, alles wat in zijn vermogen is te zul- en doen om het gevoel voor kunst te helpen verbreiden en om tentoonstel lingen te bevorderen. De organisa ties der kunstenaars zelf zouden min- 'er kunnen verwijlen bij onderlinge conflicten, hetgeen tenslotte aan de kunst, de maatschappij en de kunste naars ten goed zou komen. Vermoedelijk gaat Moskou een afzonderlijke vrede sluiten r\E DAG VAN VANDAAG zal de geboortedag worden van de Oost- Duitse Volksrepubliek. Het staat vrijwel vast, dat de 55-jarige Otto Grotewohl, voormalig socialist en thans mede-voorzitter van de onder communistische leiding staande „Socialistische Eenheidspartij", tot mi nister-president van de door de Russen geïnspireerde Oostduitse rege ring zal worden gekozen. Tijdens het weekeinde zal Grotewohl met de leiders van andere partijen beraadslagen over de samenstelling van zijn kabinet. Voorts heerst de verwachting dat Wilhelm Pieck, de drie en zeventigjarige communistische medevoorzitter van de Socialistische Eenheidspartij, tot president van de nieuwe Oostduitse Republiek zal worden gekozen. OOST-BERLIJN BUITEN DE NIEUWE STAAT Of Oost-Berlijn deel zal uitmaken van de Oostduitse staat, hangt er van af of de westelijke geallieerden be sluiten West-Berlijn als twaalfde staat in de Westduitse staat op te nemen, verneemt Reuter uit kringen van de Volksraad in de Sovjet-sector. Een vooraanstaand functionaris van de Volksraad heeft gezegd, dat Ber lijn hoofdstad en zetel van het par lement zal worden, maar de Sovjet sector zal geenx deel uitmaken van de nieuwe staat. Functionarissen van de Volksraad verklaarden, dat de Oostduitse rege ring in principe bereid zal zijn de re gering van Bonn de facto te erken nen. Zij verwachten, dat het Sovjet militaire bestuur in de naaste toe komst wordt opgeheven en dat de Sovjet-bezettingstroepen zullen te ruggetrokken worden als met de Oostduitse regering een vredesver drag is gesloten. Westduitse communisten zullen de proclamatie van de Oostduitse rege ring, die voor heden is vastgesteld, bijwonen. Een bedenkelijke zaak acht men in het Westen, dat ook een departement van Buitenlandse Zaken zal worden opgericht. Als bekend ontbreekt dit in de Westduitse regering, ingevolge de bepalingen van het bezettingsta tuut. De Sovjets hebben doen weten, dat de Oostduitse staat volkomen „souverein" zal zijn en niet gebon den aan een bezettingsstatuut. Hier van verwacht men een sterke propa gandistische werking op West-Duits- land.. NAAR AFZONDERLIJKE VREDE? In een hoofdartikel van de „Tag- liche Rundschau", wordt een afzon derlijke vrede met Rusland voor speld. De Tagliche Rundschau ver schijnt onder toezicht van de Russi sche bezettingsautoriteiten en het is bekend, dat het steeds de officiële houding van de Russische regering weergeeft. Het blad schrijft, dat de Russische troepen zullen worden te ruggetrokken na het sluiten van de vrede. Het is algemeen bekend, dat de Oostduitse politie, welke voorna melijk uit communisten bestaat, zwaar bewapend is en sterk genoeg is om het communistische regiem in Gost-Duitsland te beschermen tegen democratische actie. Volgens som mige berichten is de Oostduitse po litie, die 400.000 gewapende man nen omvat, zelfs uitgerust met tanks. Do rode regering, welke morgen wordt gesticht, zal zich regering van geheel Duitsland noemen. Nu blijkt, dat dit niet alleen gedaan werd om verwaring te stichten in West- Duitsland. Rusland zal natuurlijk al leen maar een vrede sluiten met een regering, welke beweert geheel Duitsland te vertegenwoordigen. Ver moedelijk zullen de Russen eerst de Westerse mogendheden uitnodigen deel te nemen aan de vredesconfe rentie. Ze kunnen er verzekerd van zijn, dat Amerika, Engeland en Frankrijk zullen weigeren met de Oostduitse regering te onderhande len, omdat deze niet de wil van het Duitse volk weergeeft. Daarna kan Rusland zeggen, dat het gedwongen is een afzonderlijke vrede te sluiten. Verwacht wordt, dat de vredesvoor waarden, die Rusland aan Oost- Duitsland zal stellen, zeer mild zul len zijn. Aantal arrestanten loopt in de duizenden Gisteravond laat werd het gehe le verkeer van en naar Praag door de politie gecontroleerd. Opnieuw werden talrijke arrestaties verricht. Ook in andere plaatsen voerde de politie razzia's uit. Naar schatting zijn de laatste dagen tussen 2000 en 6000 personen gearresteerd. Klaar blijkelijk heeft de Tsjechische rege ring een begin gemaakt met de uit voering van „plan-T.B." dat voorziet in de arrestatie van 10.000 tegenstan ders van het regiem. Onder de ge arresteerden bevinden zich 300 gees telijken, een aantal hooggeplaatste communisten en talrijke advocaten, doktoren, onderwijzers en kleine za kenlieden. Alle gearresteerden zijn overgebracht naar een kamp bij Beroun, daar de gevangenissen in Praag overvol zijn. In Pilsen zijn slachtoffers gevallen bij een botsing tussen arbeiders en politie. 'Het T.B.-plan of wel Tridni Boj- plan (plan voor de klasse-oorlogvoe ring) heeft ten doel alle weerstand tegen het communisme te breken, al het ondergrondse werk te vernieti gen, de kracht van de katholieke kerk te ondermijnen en een geduch te zuivering te houden in de gele deren van de communistische partij Diplomatieke ambtenaren uitgewezen Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft acht em- ployé's van de Poolse ambassade te Belgrado uit het land gewezen. Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ook de Tsjeohoslowaakse zaakgelastigde te Belgrado medegedeeld, dat het vijf employé's van de Tsjechoslo waakse ambassade uitwijst. Tanjoeng, het Joegoslavische pers bureau, deelt mede, dat de Joego slavische maatregelen een repre saille betekenen voor de uitwijzing van Joegoslavische diplomaten uit de beide landen. DR HENRI QUEUILLE VROEG ONTSLAG Woensdagmiddag heeft dr Henri Queuille bij president Vincent Auriol op diens buitengoed ,te Rambouillet het ontslag van zijn kabinet ingediend. Hoewel het ant woord van Auriol nog niet bekend is neemt men aan dat hij dr Queuille's ontslag zal aanvaarden. Dit zal het einde betekenen van het langdurigste na-oorlogse kabinet. (Het hield n.l. 13 maanden stand). Bij het verlaten van het presiden tiële buitengoed te Rambouillet werd dr Henri Quéuille door jour nalisten geinterviewd. LAGERE DUITSE EXPORTPRIJS VOOR KOLEN De geallieerde hoge commissaris sen hebben gisteren hun goedkeu ring gehecht aan de Duitse voorstel len om de prijs voor Duitse export kolen te verlagen van gemiddeld 16.1 dollarcent per ton tot een ge middelde van 12,8 dollarcent. Dit betekent een verlaging met 20,7%, welke precies overeenkomt met de devaluatie van de Duitse Mark, waardoor de gemiddelde ex portprijs voor Duitse steenkool in Marken onveranderd blijft. De prijswijziging is van toepas sing met terugwerkende kracht van 19 September af. Sovjets hebben van Oost-Duitsland een politie-staat gemaakt J^JET AMERIKAANSE MINISTERIE van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de Sowjetrussische beschuldigingen, volgens welke het vormen van een Westduitse regering een schending is van de overeen komst van Potsdam, een splitsing van Duitsland betekent en het slui ten van een vredesverdrag met Duitsland vertraagt, verworpen. James E. Webb, Amerikaans onder-minister van Buitenlandse Zaken, heeft een verklaring uitgegeven, waarin commentaar wordt geleverd op de nota's, welke door de Sowjetrussische regering terzake aan de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen zijn toegezonden. Door ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is medegedeeld, dat de Sow jetrussische nota's waarschijnlijk spoedig officieel zullen worden be antwoord, waaraan zij toevoegden, dat ook in deze antwoord-nota's de Sowjetbeschuldigingen zullen wor den verworpen. Vóór 1 Nov. a.s. moet nieuwe wet erdoor ^^ISTEREN IS TE PRAAG onthuld, dat de Tsjecho-Slowaakse regering één November a.s. aanhoudt als de datum, waarop de regeringsplan nen, waarbij de staat controle zal uitoefenen op kerkelijke gezindten in Tsjecho-Slowakije, moet zijn verwezenlijkt. Leden van de Tsjecho-Slo- waakse volksvertegenwoordiging ontvingen de tekst van het desbetref fende wetsontwerp, benevens die van een ander ontwerp, strekkende tot het instellen van een nieuw departement, dat zich met de regeling van kerkelijke aangelegenheden in Tsjecho-Slowaaije zal bezig houden. Parlementaire commissie zullen GEEN OVEREENKOMST TUSSEN Maandag a.s. met een bestudering van de wetsontwerpen beginnen. Men verwacht, dat ze zonder wijziging zullen worden goedgekeurd. Volgens de wetsontwerpen zullen priesters geen ambten mogen bekle den. zonder dat hun benoeming daar toe door de regering is goedgekeurd. Deze goedkeuring zal slechts worden verleend, indien de te benoemen priester, ongeacht de kerkelijke ge zindte, waartoe hij behoort, „door de regering betrouwbaar wordt ge acht". Ook mag het niet aan de ge ringste twijfel onderhevig zijn z'ijn dat de betrokken priester „in staat is te voldoen aan alle voorwaarden, verbonden aan het in dienst treden van de overheid". In één der wetsontwerpen wordt nadrukkelijk vastgelegd, dat „slechts personen, die door de staat aanvaard baar worden geacht, een kerkelijk ambt mogen uitoefenen". De aan te stellen geestelijke moeten vóór hun ambtsaanvaarding een eed afleggen; de tekst hiervan zal in een nog te pu bliceren regeringsbesluit worden be kendgemaakt. Vanwege de staat zullen „onder wijsinrichtingen en-scholen voor de opeiding tot priester" worden ge sticht. In een commentaar van de rege ring op de beide ingediende wetscnt- werpepn wordt het volgende ver klaard: „Dit wetsontwerp wordt aan de Nationale Vergadering voorge legd op een tijdstip, waarop het reactionaire espiscopaat van de Ka tholieke Kerk, in opdracht van het Vaticaan, schaamteloos een openlijke 'strijd tegen onze republiek voert. Dit wetsontwerp levert het bewijs, dat de Tsjechho-Slowaakse regering een positief standpunt tegenover de godsdienst en de Kerken inneemt. Het antwoord van onze volksdemo cratie op de ophitserij door het reac tionaire episcopaat, is het innemen van een krachtig standpunt tegenover ondergrondse bedrijvigheid, doch wij bieden tevens onze vriendschap aan duizenden laaggeplaatse pries ters aan, die trouw zijn aan de re publiek". KERK EN STAAT IN POLEN. In gezaghebbende kringen van het Vaticaan werd gisteren de juist heid ontkend van de berichten, vol gens welke er een overeenkomst tussen Kerk en Staat in Polen tot stand zou zijn gekomen. Deze berichten worden als „een communistische list" beschreven. Volgens genoemde kringen zijn deze geheel onware berichten slechts gelanceerd om de Poolse staat, een bedriegelijk bewijs van goede wil tegenover de Katholieke Kerk te verschaffen. In zijn. verklaring zegt Webb: „De Sowjet-Unie heeft van het door haar bezette Oost-Duitsland een politie staat gemaakt, waarin onderdruk king aan de orde van de dag is. De Verenigde Staten verwerpen het streven der Sowjetrussische re gering om de democratische volken van Europa de Russische visie op de loop der gebeurtenissen en het Sowjetrussische plan van actie op te leggen. De Verenigde Staten zul len niet toestaan, dat één enkele mogendheid voortdurend hinderpa len legt op alle naar een democra tische vrede leidende wegen. Alle pogingen der'Westelijke mo gendheden om Duitsland onder één regering te verenigen, hebben slechts gedeeltelijk succes opgele verd, „omdat de Sowjet-Unie zich koppig tegen elk opbouwend voor stel, dat sinds 1945 door de Weste lijke mogendheden is gedaan, heeft verzet". In Webb's verklaring wordt ver der gezegd dat „elk voorstel der Westelijke geallieerden is gestrand op de onwrikbare eis der Sowjet- Unie, dat Oost-Duitsland op unilate rale wijze zou worden behandeld. De Sowjet-Unie heeft in het door haar bezette Oost-Duitsland een dictatoriaal bewind tot stand ge bracht, een semi-militaire Duitse formatie opgebouwd, het vrije eco nomische leven door wurgende maatregelen verstikt, de natuur lijke en industriële hulpbronnen van haar bezettingszone geplun derd, de concentratiekampen weer ingevoerd en in het algemeen der gelijke levensvoorwaarden in Oost- Duitsland doten ontstaan, dat hon derdduizenden Duitse ingezetenen zijn gevlucht. Dit zijn de redenen, waardoor een voortdurende schei ding is ontstaan tussen Oost- en West-Duitsland en die ertoe hebben geleid, dat de in de overeenkomst van Potsdam? neergelegde doelein den van het bereiken van democra tie, vrede en welvaart voor Duits land niet konden worden verwezen lijkt. 30 JAAR K.L.M. Als eerste pas sagier kwam 30 jaar geleden op Schiphol aan de journalist Rhodes. Het toestel werd gevlogen door de piloot Shaw. Ter herdenking hier van kwamen beiden met de Convair „Albert Cuyp" gisteren weer op Schiphol aan. Na aankomst van de Convair: links Shaw en Rhodes in de cockpit. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 11 en Woensdag 12 October geen audiëntie verlenen. Een kaVitttje- Vergeet geen weldaden, dan die welke gij zelf hebt bewezen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1