HUTSPOT 1 'Uexjaatt in Indonesië DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 PATER MEUWES M.S.C. OVER ZIJN PAPOEA'S Leerrijke uiteenzetting voor St. Adelbert In het kader van de Algemene Missie Actie, welke in deze dagen vaardig gaat worden over de stad, heeft de St. Adelbert Vereniging, al hier, gisteravond de bekende pater C. Meuwes M.S.C. uitgenodigd om voor de leden en buitengewone leden dezer afdeling tezamen met andere genodigden in „Het Gulden Vlies", iets te komen vertellen van land en volk van Nieuw Guinea. Pater Meu wes heeft dertien jaren gewerkt on der de Mappiërs, een Papoea-stam in Nieuw Guinea, maar de meeste be kendheid heeft hij gekregen door de ontdekking van een tot dan toe on bekende rivier in September van het vorig jaar. Deze rivier heeft thahs de naam gekregen van Koningin Ju lian a-rivier. Daar heeft de pater ook een volksstam aangetroffen, welke nog nooit een blanke had aan schouwd en een volkomen onbeken de taal sprak. De stam stond op de laagste trap van .beschaving", welke ooit ter wereld is aangetroffen. Ook de overige Papoea's, waaronder pater Meuwes gewerkt heeft, staan trou wens op een beschavingspeil, waar van men zich nauwelijks een voor stelling kan maken. Tot aan de komst van de missionarissen leefden zij nog geheel in het stenen tijdperk; ijzer was hun bijv. onbekend, zodat zij werkzaamheden als bomen kappen met stenen bijlen verrichtten. Aan de hand van lichtbeelden gaf pater Meuwes een uitvoerige uiteenzetting van de zeden en gewoonten van dit merkwaardige volkje, waar koppen snellen en menseneterl nu nog gere geld voorkomen, ondanks de maat regelen van het Nederlandse gouver nement. De taak van de missionaris is moeilijk, omdat koppensnel len en andere ondeugden verankerd liggen in het adat van de stammen, zodat een totale omwenteling in hun levensbeschouwing voor zover daarvan sprake kan zijn vereist wordt om het Christendom te kun nen aanvaarden. De missionaris staat tegenover een overmacht, een muur van onbegrip, welke slechts door Gods genade te overwinnen. De zo deskundige inlichtingen van pater Meuwes ondervonden grote belang stelling van de zijde der St. Adel- bertsleden, hetgeen zich uitte in tal rijke vragen, welke gesteld werden. Zulk een uiteenzetting, waarbij open hartig en diepgaand op de problemen kan worden ingegaan, geeft een dui delijk beeld van de moeizame maar noodzakelijke beschavingsarbeid van de missionaris. ST. LEONARDUS-PAROCHIE Derde Orde Gezinscursus „K. A." Wij herinneren hier nog even aan' het Novicen-onderricht, dat heden, Donderdag, na het Lof d.i. tégen 8 uur in de kerk wordt gegeven als voorbereiding op de H. Professie op Woensdag 19 Oct. Deze bijeenkomst geldt als de maandelijkse vergade ring, waarop wij dus alle leden ver wachten. Déze avond ook, om 8 uur, in de Pastorie de Gezins-cursus van de „K. A." Tevens herinneren we aan de ge legenheid om te biechten van 6 tot 8 uur in verband met de Eerste Vrij dag der maand. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geschiedenis: de heer A. V. N. van Woerden te Leiden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hermanus Gerardus, zn. van H. G. Wittenaar en A. Sieval; Antoinette Maria, dr. van E. J. M. Nozeman en J. P. Slegtenhorst; Dries, zn. van F. Serdijn en M. J?, Kleijn; Dirk, zn. van G. Cederhout en J. van Egmond; Wilhelmus Cor nells Franciscus zn. van J. Dijt en G. T. F. van der Lubben; Elisabeth Margaretha, dr. van H. Ladan en T. J. Kooien. Gehuwd: J, K. Velde jm. en E. Hoppenbx-ouwer gesch.; H. Vuijk jm. en H. H. van Bensem gesch.; L. Bioch jm. en G. J. van Namen jd.; J. C. Hoogerdijk jm. en H. Baart jd. P. Pauw wedn. en J. Dannys jd.; W. Sloos jm. en W. G. J. Langezaal id Overleden: J. M. piemel, wed. van P. van Loe 72 jr.; A. H. Dirkse huisvr. van F. Boom, 53 j.; J. T. Ho- zee, man 59 jr. Weidse Nog pas hebben we op het 3 Oc- toberfeest de intocht gezien van de Geuzenvloot, die de uitgehongerde bevolking haring en wittebrood op diende, of reeds komt er weer een goed bericht over een nieuwe inva sie. Ditmaal echter iets heel anders, wat intussen evengoed met heel veel genoegen zal worden ontvan gen. _Het betreft hier een zending Bel gische anthraciet, de eerste na tien jaar, want in 1939 kwam de laatste Belgische anthraciet in Leiden aan. De kolenhandelaren behoeven nu niet meer zo zwart te kijken en het publiek evenmin. We willen daar mede geenszins zeggen, dat de ko- lennood en daarmede gepaard gaan de zo vurig verbeide opheffing van de brandstofdistributie nu ten einde is, zodat het gezegde van: „Als er een schaap over de dam is" hier niet geheel opgaat. Intussen de eer ste 300 ton Belgische anthraciet is binnen. De „Adriana Johanna" van schipper L. van Utrecht uit Arkel ligt aan de Oude Herengracht voor' de wal. De kolen zijn bestemd voor de firma's Anes, B. en C. Cramer, A. J. van Haasteren en B. Rooyak- kers. Zij zijn afkomstig van de mijn „Cheratte" en kosten dank zij de steun van de regering hetzelfde als de beste anthraciet uit eigen land. Er-is 150 ton 2 bij 3 en 150 ton 3 bij 5. Morgenochtend zal m'et de lossing worden begonnen. Importeur is de firma v. d. Bergen en van Sit- teren's Kolenhandel te Amsterdam. En nogmaals een naklank van het 3 Octoberfeest: zoals men weet werd er tijdens de historische op tocht gecollecteerd voor de NIWIN. Welnu, de collecte heeft opgebracht 2277,Mogen vele militairen overzee van deze gulle 3 October- gave kunnen profiteren. Het is hun van harte gegund. Dan een minder aangename me dedeling, die evenwel, als men er bij betrokken is, toch van veel nut kan zijn. Het betreft hier nl. een bericht van de Leidse Algemene Zieken fondsen, die per advertentie bekend maken, dat zij voor het ziekenver- voer per gewone auto zijn aange wezen op de Ideaal-tax en voor het vervoer per ziekenauto op de fa. Gebr. de Jong, Leiden en de fa. Nieuwkoop te 0(egstgeest. Men ne me hiervan goed nota. Jubilea zijn tegenwoordig aan de orde van de dag en dus ook van daag weer een feestviering. Het be treft het zilveren jubileum van de heer D. Kloos, afdelingschef bij de firma v. d. Berg, boekbinderij in de Hartesteeg. De jubilaris werd he denmorgen vergezeld van zijn echt genote en dochtertje op hartelijke wijze op de bovenverdieping van de boekbinderij ontvangen nadat aan mevr. Kloos bloemen waren aangeboden. Het woord werd aller eerst gevoerd door de heer J. Rie- dee, evenals de jubilaris afdelings chef bij de firma, die namens de fa. v. d. Berg in hartelijke woorden schetste welke taak de jubilaris hier gedurende 25 j heeft verricht. Spr. wees er o.m.op, dat het niet van belang is of men een grote dan wel een kleine taak in een bedrijf ver vult, doch dat het aankomt op de wijze, waarop die taak wordt ver vuld. Geen enkel bedrijf toch is sterker dan de mensen, waarmede het werk gedaan moet worden. En de stuwende kracht en sterke wil van de jubilaris draagt een steentje bij om het bedrijf daarheen te lei den, waar men het hebben wil. De gebruikelijke enveloppe met inhoud vergezelde deze wensen, waarna de heer M. Baart namens het personeel sprak, ondeu aanbie ding van geschenken. Dan volgde de heer J. Bekkering, personeelslid van de Ned. Rotogravure mij. en tenslot te de heer J. Bruggeman, bedrijfs leider van de Ned. Rotogravure mij., die de jarenlange relaties tussen beide firma's in herinnering bracht en tevens de aangenamen samen werking met de heer Kloos, waarbij hem speciaal dankte voor de van hem ondervonden medewerking. Een dankwoord van de jubilaris besloot de toespraken, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Tenslotte nog een woord over de Nationale Reserve. We hopen, dat zo langzamerhand het besef bij iedere weldenkende Nederlander levendig is geworden, dat wij naast een goed leger ook een goede Nationale Re serve hard nodig hebben. De oor logsdagen van 1940 hebben dunkt ons wel overtuigend doen zien, dat niet een tweede keer mag gebeu ren wat toen gebeurd is. Ons leger moet paraat zijn, maar dat is niet voldoende: ons hele Nederlandse volk moet hulp kunnen verlenen, wanneer de een of andere buiten landse indringer zijn handen uit steekt naar ons land. En niemand zal durven ontkennen, dat er geen gevaar meer bestaat. Integendeel! Welnu dan, dan is het ook een ere- plicht, zeker voor de katholieken, dat zij zich aaneenscharen, om te zorgen voor veiligheid en rust in het vaderland, dat zij paraat zijn, om wanneer schennende handen zich willen vergrijpen aan onze priesters kloosterlingen en onze heiligdom men, zich teweer te stellen. Daarom is deelname aan de Nationale Reser ve een eretaak. Vanaf 10 October a.s. zal sergeant G. van Bree, lande lijk propagandist van de Nat. Re serve, zal gedurende een maand, in opdracht van kolonel Termate ten stadhuize, Kamer 17, zitting houden om inlichtingen te verstrekken aan al degenen, die inlichtingen willen hebben over dit instituut. Er is weliswaar hier ter stede een plaatselijk comité „Steun Wettig Gezag", dat heel verdienstelijk werk verricht, doch er zijn mensen, die gaarne nog wat meer willen weten die gaarne eens persoonlijk met iemand hierover willen spreken. Daarvoor is thans volop gelegenheid vanaf Maandag 10 October van 10 12.30 en van 1.305 uur, behalve Zaterdags, bovendien nog op Dins dag- en Donderdagavond van 68 uur. Op wie de Nationale Reserve re kent? In de eerste plaats op mensen uit vroegere weerbaarheidsorgani saties, de BVL, de Burgerwacht, de oud-illegalen en andere verzetsorga nisaties, mensen in de leeftijd van 21 tot 50 jaar. Ons dunkt voor de lichtingen 19411944 is hier wel een speciale taak weggelegd. Men be hoeft zich na bespreking niet direct aan te melden, doch doet men het wel, dan kan men ook opgeven bij welk onderdeel men gaarne inge deeld wenst te worden; infanterie, motordienst of luchtdoelartillerie, waarvoor reeds afdelingen zijn vormd. We geven alle weidenkenden daarbij deze goede raad: stelt niet uit tot morgen wat ge heden kunt doen STADSKOK a.i. WIELRIJDERS, WIST U dat niet meer dan twee personen naast elkaar mogen fietsen? En wist U ook, dat het inhalen in de regel slechts door één wielrijder geschie den mag? Laat zoveel mogelijk ruim te VOORHOUT Verbrede Leidse- vaart opengesteld De Nieuwe verkeersweg langs de Leidschevaart is gisteren op officiële wijze geopend, in aanwezigheid van tal van autoriteiten en belangstel lenden. Aanwezig waren burgemeester de Graaff en echtgenote, - Wethouder Deutekom, de burgermeester van Noordwijk, mr G. F van Berkel en het gemeentebestuur van Noordwijk de heren A. Brouwer, technisch hoofdambtenaar van de Prov. Wa terstaat Z.H. afd tertiaire wegen, J. Jurissen directeur der NZHVM en de heer v. Kerkwijk van de Prov. directie van wederopbouw en volks huisvesting. Burgemeester de Graaff heette al le welkom, en zeide dat het belang van deze weg uitgaat boven het plaatselijk belang omdat het de gro te verbindingsweg is tussen de grote steden en Hollands mooiste bad plaats. Daarom dan ook deze offi ciële opening. Doorgewerkt was op het plan van zijn vo'órganger burgemeester van Berkel. Dit is de kroon op diens werk. Spr. hoopt, dat het gemeentebe stuur nu ook het laatste gedeelte eens onder de loupe zal nemen. Hierna knipte mevrouw de Graaff het lint door en was de weg geopend Inmiddels werd een tourtje over de weg gemaakt. Burgemeester van Berkel noemde het openstellen van- deze verbin dingsweg een heuglijk feit, en sprak woorden van gelukwens. Hij zeide dat het gemeentebestuur van Noord wijk, de grote activiteit van Voor hout ziende, nu ook wel met spoed plannen zal maken. De directeur der NZHVM beklem toonde de goede verstandhouding der Mij. met de gemeente. Nadat het gezelschap zich' had Verzameld in café „De Bonte Koe", en de nodige toasten deze opening hadden bevestigd nam de heer Brou wer van de Prov. Waterstaat het woord. De Waterstaat heeft steeds met grote belangstelling deze verbete ring gevolgd. Spr. constateerde, dat deze weg ver uit gaat boven de eisen die aan een tertiaire weg wor den gesteld. Hoewel de taak van de wederop bouw in deze wel een heel beschei den is geweest, maar toch nog nodig was om de Rijksgoedkeuring te krij gen, noemde dhr. v. Kerkwijk, plv. Hoofd van de Prov. Directie van de wederopbouw, het toch gelukkig te hebben mogen medewerken aan de tot standkoming van dit grote werk. WARMOND Aanrijding Toen de heer F. uit Leiden, met zijn motor op Herenweg reed, kwam uit de Warmundastraat een auto greden. De heer F. zag geen kans meer de auto te ontwijken en werd gegrepen. Hevig bloedend en met inwendige kneuzingen werd hij opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd. Nader vernemen wij, dat zijn toestand redelijk wel is. De poli tie heeft de zaak in onderzoek ten einde de schuldvraag vast te stellen. Zweminrichting.Aan de zwem- gelegenheid „Lommerlust" werden in het afgelopen seizoen niet minder dan 118 gezinsabonnementen uitgereikt. Stellen wij het gemiddelde van deze gezinnen op vier personen, dan blijkt dat 472 personen gebruik hebben ge maakt van deze abonnementen. Daar naast werden nog verkocht 71 per soonlijke en 23 jeugdabonnementen De inrichting werd ontworpen voor een bezoek van 150 personen per dag op de warmste dagen, doch er zijne dagen voor gekomen waarop 300 tot 400 personen aan het zwemmen wa ren. Ontvangsten hebben dan ook f 850.meer bedragen dan was be groot. De werkelijke ontvangsten hebben bedragen 3049.30, de wer kelijke uitgaven hebben bedragen 2144.44. Voor het komende seizoen zullen belangrijke verbeteringen wor den aangebracht, terwijl ook uitbrei ding zal plaats vinden. n H. de Bruin, Julianastraat 45, Alphen aan den Rijn, viert op 8 October zijn 2e verjaardag in Indonesië. Quirinus van Leeuwen, Rijnsburgerweg 116, Leiden reserve 2e luitenant, geboren 8 Oct. 1926 te Surabaia, viert ^;ijn 23e ver jaardag te Bandoeng. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag». Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). de winter meestal bij 0 gr. C. liggen. Komt nu de koude melk ciirect op het vuur dan zal ze dikwijls aanbran den. Dit aanbranden en overkoken kan men echter gemakkelijk voorkomen. Indien men losse melk heeft, spoelt men de pan eerst met zuiver koud water uit. De melk moet dan direct gekookt worden, dus niet enige uren nadat men ze van de melkventer ont vangen heeft. Het is aan te bevelen in het begin een kleine vlag te ge bruiken en de melk herhaaldelijk door te roeren. Als de melk „op komt" moet men ze nog 1-2 minuten door laten koken en nog even roe ren. En nu denken velen, dat ze er mee klaar zijn, en de melk niet meer zuur kan worden. Koelen we de melk niet af dan is al onze moeite voor niets geweest. We plaatsen in de gootsteen een bak met koud water onder de lopende waterkraan, en zetten de pan met hete melk hier in Door geregeld roeren wordt de melk nog aanmerkelijk sneller afgekoeld. Men moet er echter vooral op letten dat er in de omgeving geen uien, vis, of andere sterk riekende stof fen staan. Warme melk neemt de reukstoffen gemakkelijk op. Indien men flessen gebruikt heeft men van overkoken geen last. De flessen blijven dan twee dagen goed, wanneer men ze op een koele plaats bewaard. Velen schrikken er echter voor terug flessen te gebruiken, daar deze enkele centen duurder zijn dan losse melk. Maar op de eerste plaats is er bij de flessen geen kans op be smetting, en bovendien hoeft men geen pannen zuiver te maken. En dit laat dikwijls veel te wensen over. De consument kan zelf de kwali teit der producten in de hand wer ken. Het komt n.l. veel voor dat door de consument sterk riekende flessen ingeleverd worden. De fles sen worden soms gebruikt voor Pe troleum, benzine, terpetijn etc. Deze flessen kan men niet meer gebrui ken en moeten direct weggegooid worden. Zelfs de modernste spoel- machines kunnen de benzine en pe troleumlucht niet doen verdwijnen Komen deze flessen op melkinrich ting toch in het spoelwater dan wordt de bacterieëngroei sterk be vorderd, en heeft men nog veer meer werd om andere fissen steriel te kriigen. Het is aan te bevelen de flessen direct na het ledigen met water uit te spoelen. Het is voor u een kleine moeite, en u bewijst er de melkin richting een grote dienst mee. LAATSTE BERICHTEN AURIOL AANVAARDT ONTSLAG QUEUILLE. De Franse president Vincent Au- riol heeft heden het ontslag van minister-president Henri Queuille aanvaard. VERMOGEN SEYS-INQUART VERBEURDVERKLAARD. Bij vonnis van een Oostenrijkse rechtbank is het Oostenrijkse ver mogen van de voormalige Rijkscom missaris Seyss-Inquart ten gunste van de Oostenrijkse staat verbeurd verklaard. In de motivering van het Vonnis verklaarde de rechter, dat Seyss- Inquart zich lange tijd als trouw Oostenrijker wist voor te doen en na de Duitse bezetting van Oosten rijk hoge posten als Judasloon ont ving. Onder meer werd hij, aldus de rechter, rijkscommissaris van het be- zete Nederland, waar onder zijn be wind honderdduizenden Joden naar concentratiekampen Werden ge stuurd en een half millioen Neder landers naar Duitsland werden weg gevoerd, van wie duizenden in el lende zijn omgekomen. In Nederland heeft Seyss-Inquart een meedogenloze terreur uitge oefend en onder de mom der lega liteit plunderingen op grote schaal bevolen, aldus de rechter. HET BIOSCOOPCONFLICT TE GOUDA In de hedenmiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de heer Nederhorst (Arb) in ver band met het bioscoopconflict te Gouda acht vragen gericht tot de minister van binnenlandse zaken en van financiën. De minister van binnenlandse za ken, de heer Teulings, zeide dat de regering zich schaart achter de ge meente Gouda. Zij is van mening, dat geen be- MELKBEHANDELING IN DE HUISHOUDING. Het zal iedere huisvrouw wel eens overkomen, dat de melk aanbrand of overkookt. En men heeft dan veel werk om alles weer zuiver te krij gen. Bovendien is aangebrande melk voor verder gebruik ongeschikt. Wanneer de melk op het vuur staat en bijna kookt, wordt er een vliesje gevormd. Als de melk nu begint te koken, clan wordt er water omgezet in waterdamp. Doordat het water damp onder het vliesje duwt, zwelt dit: de melk „komt op". En omdat er steeds meer waerdamp gevormd wordt zal het vliesje tenslotte sprin gen, met het onaangename gevolg, .dat de melk over de rand loopt. En dit is dan het ogenblik waarop me nige huisvrouw haar goed humeur tijdelijk verliest. Het aanbranden van de melk kan verschillende oorzaken hebben. Wordt de pan niet nat gemaakt voor dat de melk er in gaat, dan kunnen de eiwitten zich tijdens het koken gemakkelijk op de bodem vast zetten. Gebruikt men pannen met dunne bodem, dan wordt het gevaar nog groter. Ook wenneer men ge- emailleerde pannen gebruikt waar van stukjes afgesprongen zijn. Een andere oorzaak hebben we in de win ter. De temperatuur der melk zal in NOORD WIJKERHOUT Voor de ouden van dagen. Het comité autotocht ouden van dagen is ditmaal al vroeg begonnen met bet nodige geld bij elkaar te krijgen om in 1950 de 10e autotocht tot een onvergetelijke te maken. De toneel vereniging „Meer Vreugde" heeft de ec-rste stoot hiertoe gegeven. Zij heeft opgevoerd het toneelstuk „Vlammende wieken". De eerste uit voering was in het patronaat van de St. Victor-parochie, dat stampvol was; de tweede uitvoering was in de grote zaal van café „de Zwaan" wel ke bijna geheel was gevuld. De lo terij werd op beide avonden een groot succes. Het comité kan tevre den zijn met de resultaten. Doch niet alleen het comité, doch ook „Meer vreugde" kan op twee zeer goed geslaagde avonden terugzien. Het was lang geen gemakkelijke taak voor de speelsters en spelers doch zij hadden goed gerepeteerd en zich goed in de rollen ingeleefd. Bij zondere vermelding verdient wel de speelster, die de ondankbare rol van de hoogmoedige Lies voor haar re kening had. Zij wist de figuur van deze intrigante werkelijk zo levens echt uit te beelden, dat allen een hekel aan haar hadden! De pauzen werden opgeluisterd door de band ,.Met muziek door het leven". HILLEGOM Aan de gevolgen overleden. De heer P. Murk, die door een motor rijder bij het oversteken van de weg werd aangereden en een zware her senschudding opliep, is aan de ge volgen in de Mariastichting te Haar lem overleden. Het slachtoffer be reikte de leeftijd van 61 jaar. DE ZILK Kerkveiling. In het parochie huis werd een bloembollenveiling gehouden ten bate van Kerk en Ar men. De opbrengst bedroeg f 4036,50 _'apegaai in actie, v. d. B. al hier zette gisteravond wildstrikken Daar dit verboden is nam hij zo goed mogelijk voorzorgsmaatregelen. Hij schrok niet weinig, toen hij in z'n onmiddellijke nabijheid geritsel hoorde en hem een heel lelijk woord werd toegevoegd. De man dacht zich overvallen door 'n jachtopziener. Even later hoorde hij niets meer, doch wat later had hetzelfde geroep weer plaats v. d. B, toog nu brutaal op onderzoek aan en ontdekte een papegaai, die hem de stuipen op 't lijf had gejaagd. Hij nam de pape gaai mee, die bleek te behoren aan een gerepatrieerde militair; die hem voor het terug brengen een flinke fooi gaf, Been gebroken. Het raadslid de heer Jac. Out kwam vlak bij z'n wo ning te vallen en brak een been Op dokters advies werd hij naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. VOORSCHOTEN Geboren: Herman Peter, z. van H. Ligtvoet en G. J. Bruijn; Marijtje Elisabeth Theodora, d. van N. Moot en W'. J. E. Spierings; Hendrik, z. v. H. Noort en D. Havenaar; Jozef Lam- bertus Maria, z. van J: W. M. Simons en H. C. L. J. Kokkeler; Albertus, z. van H. J. Amersfoort en A. van Wi- chen; Arie Adrianus, z. van A. G. Heij en M. Kreling. Ondertrouwd: I. Romijn, 29 j. en M. M. van der Meij, 29 jaar. Gehuwd: A. van Duij ven voorde, 28 j. en /H. M. van Berne, 24 jaar. sprekingen kunnen woi'den geopend zo lang de staking niet is opgeheven. De ministers van binnenlandse za ken en financiën zijn bereid te on derzoeken, als de wens daartoe 'te kennen wordt gegeven, in hoeverre het gewenst is het percentage van 35% te herzien. AUTOBOTSING EIST EEN DODE Om ongeveer zeven uur vanmor gen is op de straatweg Oldenzaal Ootmarsum een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij tot dusverre reeds een dode is te betreuren. Een luxe auto met zes arbeiders uit Ootmarsum op weg naar Henge lo (O) reed op de straatweg Olden- zaal-Ootmarsum in zeer zware mist. Van de tegenovergestelde kant ver scheen plotseling een dienstautobus van de Twentse Electrische Tram weg Maatschappij. Een hevige bot sing volgde. De luxe auto werd aan de achterzijde gegrepen en de ach ter in deze auto zittende ongehuw de 21-jarige Maart Eekelhof werd zo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. De eveneens achter in de luxe auto zittende Veldhuis werd zwaar gewond. Voor zijn leven wordt ge vreesd. De arbeiders Eei'tman en Asbreuk werden licht gewond. Ook zij zijn naar het genoemde ziekenhuis ver voerd. EEN AARDAPPEL VAN 1 KILO. Een inwoner van Kerkrade rooi de op zijn aardappelveld een aard appel, waaraan hij genoeg bleek te hebben voor een hele maaltijd. Het ding woog namelijk niet minder dan 9 ons en 80 gram. FEDERATIE VAN KATHOLIEKE UNIVERSITEITEN TE ROME OPGERICHT. Dezer dagen is te Rome de eerste en constituerende vergadering bij een geweest van de Rectores Magni- fici van alle Katholieke Universitei ten, welke in het Pauselijk Jaarboek vermeld staan. De H. Congrtgatie van Seminaries en Universiteiten heeft tot deze Universiteiten de uitnocjiging gericht om zich aaneen te sluiten in een „Federatie van Katholieke Uni versiteiten" en naar aanleiding van dit verzoek zijn de Rectores thans bijeengekomen. Gedurende hun ver gaderingen heeft men de statuten van de Federatie (welke bij Decreet d.d- 29 Juni 1948 van de Congregatie werd opgericht) geredigeerd. Lid van de Federatie zijn alle universiteiten, welke kanonr.iek door de H. Stoel zijn opgericht of door Haar uitdruk kelijk erkend zijn als in overeenstem ming met de Katholieke normen en Christelijke geest. Intussen is het eerste, gekozen bestuur van de Fe deratie als volgt samengesteld: voor zitter- Mgr. van Waayenburg (Leu ven); vice-voorzitter: Mgr. Patrick Mc Cormick (Washington, U. S. A); tweede vice-voorzitter: Mgr. Campos (Sao Paolo, Braz.); secretaris-gene raal: Pater Agostino Gemelli O.F.M. (H. Hart-Universiteit, Milaan). Raad gevende bestuurselden: Mgr. Emile Blanchet, rector van het Intituut Ca- tholique (Parijs); Pater Paolo Dezza S- J., rector van de Gregoriana (Ro me) en Mgr. Ferd. Wandry, rector van de Laval Universiteit te Quebec (Canada). SCHEEPSBERICHTEN BALI 6 Oct. te Port Swettenham; JAVA. 6 Oct. van Pladjoe te Makas sar; KLIPFONTEIN 5 Oct. van Te- neriffe; LIEVE VROUWENKERK, pass. 5 Oct. Wight; MATARAM, 5 Oct. van Belawan; INDRAPOERA 5 Oct. van Soerabaya te Semarong; KAMERLINGH ONNES pass. 4 Oct. 21 uur Finisterre; KOTA BAROE pas seerde 8 uur Finisterre; KOTA GE- DE 5 Oct- van Genua; TERNATE 6 Oct. 4.45 uur van Port Said, 18 Oct. te Rotterdam verwacht; TOSARI, 5 Oct. van Batavia naar Rotterdam: VOLENDAM, pass. 5 Oct. 19 uur Maltha; WILLEM F.UYS 5 Oct. van Colombo; ZUIDERKRUIS 9 Oct. bij daglicht te Rotterdam verwacht: ORANJEFONTEIN pass. 5 October Ouessant; PÖELAULAUT' 6 Octo ber te Belawan; POLYDORUS 5 Oct. van Amsterdam te Liverpool. MARKTBERICHTEN DE GOUDSE KAASMARKT. Op de Goudse kaasmarkt werd vanmorgen geen extra aanvoer ge constateerd van boeren uit de om geving van Bodegraven. Openlijk werd slechts een partij kaas tegen te hoge prijs verkocht. De C.C.D., die een strenge controle uitoefende, heeft deze partij in beslag genomen. Het betrof kaas van eerste kwaliteit, die voor 1.98 per kilogram werd ver kocht, terwijl de prijsstop voor deze soort op de Goudse markt 1.95 is. GOUDA 6 Oct. 1949. Kaasmarkt. Aanvoer 229 partijen, le kwaliteit 1,951,98; 2e kwaliteit 1,891,94; extra kwaliteit 1,99—2,03; extra zware lot 2,10. Handel goed. WOERDEN, 5 Oct. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden heden aangevoerd 292 partijen, 1ste soort 193203, 2e soort 184—150, zware 207, extra zware 210. Handel matig. TER AAR, 5 Oct. Groente. Kas- snijbonen 68.40, idem B 4.30 5.80, idem stek 1.502.20, snijbonen 23.70, stokprincessen f 3.204.50, stamprincessen 3.604.60, idem B 2.803-00, spekbonen 2.503.20, idem B 2.00, witte pronkers 1.20 —1.60 alles per 10 kg.; tomaten A 20 35 cent, idem B 2437 cent, idem C 1727 cent, idem CC 1618 cent, idem bonken 1626 cent, idem kriel 16 cent, spinazie 1122 cent, idem afw- 26 cent, andijvie 57 cent, groene kool 79 cent, rode kool 6 10 cent, Savoye kool 67 cent, witte kooi 6 cent, Chinese kool 25 cent, waspeen 614 cent uien 712 cent, idem nep 26 cent, kroten 58 cent, prei 8—14 cent, sjalotten 6 cent alles per kg., bloemkool I 13—20 cent, id. 11 812 cent, idem stek 12 cent, komkommers 1420 cent, idem stek 68 cent, sla I 814 cent, idem II 27 cent. Meioenen 1728 cent alles per stuk, bospeen 913 cent, radijs 1 cent, selderie 5 cent alles per bos; slavellen 916 cent per kist; Augur ken: fijn I 76 cent, idem II 37 cent per kg.; basterd 4.60, grof 4.90, knorrel 4.10, fijnstippel 1.50, bom men 2.30 alles per 25 kg., aardbeien 48 cent per doosje. ROELOFARENDSVEEN, 5 Oct Groente. Aardbeien 3550 cent per doosje; idem 4468 cent per half pond; kastomaten A 2438, idem B 27—44. idem C f 16—23. idem bonken 1218, kropsla 1/9 19, idem II 1.508andijvie 5--7, bloemkool 633, spruiiten 14- -16, groene kool f 68 per 100; kassnijbonen 77.50 per 10 kg., uien 58 per 100; Princessebonen 7 3.204.80 per 10 kg-, pronkbonen 1.20—1.35 per 10 kg. Bloemen: Rayauanten: wit 722 cent. geel -923 cent, lila 823 cent, amber 1023 cent; geplozen klein- bloemig 320 cent; Blanche 825 cent; Alston 1022 cent; Twello Roem 1236 cent; Pulling 2039 cent; Roggli 2046 cent; Stella 18 41 cent; Precose 2661 cent, White Shirley 2348 cent; Sept. wit 2238 cent; Sept. geel 1736 cent; Cascity 3259 cent; Goldfinder 2437 cent; Harmonious 1532 cent; Spaargloren Glory 2833 cent; Bouvardia 2'850 cent; Asters 829 cent; Dahlia 13 tot 21 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3