S)e£eicbe0oii/m/uX Benelux vóór-Unie te Den Haag ondertekend Belangrijke verruiming in- en export Amerika steunt Tito West-Berlijn in de knel Een ruimer invoer uit de Marshall-landen Queuille legt het bijltje erbij neer komt Oostduitse Volksraad morgen bijeen Uniformstof voor de T.N.I. DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 41stc JAARGANG No- Directe or: C. ftL VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TIL WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Nederlands handelsverkeer haalt ruimer adem Bnr. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct.-p. m.m. Telefoontjes 11.50 vrij Uitvoer naar België bijna geheel ISTEREN IS IN DEN HAAG in naam van België, Luxemburg en Nederland een ontwerp-overee nkomst geparafeerd volgens welke de voor-unie tussen de drie landen met ingang van 1 October in wer king zal zijn getreden, indien althans deze concept-overeenkomst door de drie regeringen wordt goedgekeurd. Zij is nu aan deze regeringen voorgelegd Zodra deze goedkeuringen zijn ontvangen, zal de overeen komst van kracht worden. 30% Van invoer uit België vrij Al in Maart van dit jaar, tijdens een ministers-conferentie van de drie landen in Den Haag, werd er besloten, dat aan de economische unie een voor-unie zou voorafgaan. Deze ontwerp-bij eenkomst heeft voornamelijk betrekking op de ge leidelijke vrijmaking van het onder linge handelsverkeer. Hoewel nadere mededelingen over deze overeenkomst pas na de goed keuring door de drie landen zullen worden bekend gemaakt, kan wel worden gezegd, dat dertig procent van de invoer in Nederland uit Bel gië zal worden vrijgegeven en dus niet meer aan contingenten gebon den is. Wat de uitvoer uit Nederland naar België betreft, deze zou voor wat de industriële sector betreft op enkele producten na, vrij zijn. Voor wat de producten aangaat, welke niet op de vrije lijst voorko men in dit geval wordt aan landbouwproducten gedacht deel de de heer Spierenburg mee, dat de bestaande contingenten belangrijk zijn verhoogd. Ook ten aanzien van de textiel hebben de beide delegaties een ber vredigende oplossing gevonden. Dit betekent een verhoging van de in voer van textiel, waaronder ook eindproducten begrepen zijn. Een versnelde declaratie-procedure zal worden gevolgd, zodat zich geen moeilijkheden zullen voordoen. De goud- en dollarcleusule zal be langrijk worden verzacht. Er wordt verwacht, dat binnen niet al te lan ge tijd de delegaties weer bijeen zul len komen ter bespreking van een verdere vrijmaking van het han delsverkeer. Het toeristenverkeer komt niet op de lijsten voor. Als hij wordt aangevallen Engeland en Amerika zijn over eengekomen dat Zuid-Slavië alle mogelijke hulp zal worden geboden, als dit land openlijk wordt aange vallen door een of meer Komin- formlanden. De grote Westerse mo gendheden zijn niet bereid voor Ti to een oorlog te beginnen. Maar ze zullen hem wapens, militaire uit rustingen sturen, als Hongaarse Roemeense, Bulgaarse of Russische troepen de Zuidslavische grens overschrijden. Bovendien zal de eco nomische steun worden vergroot. Aldus melden betrouwbare bron nen in Washington. NIEUWE AMBULANCE-AUTO VOOR HET RODE KRUIS Te 's-Gravenhage werd een nieuwe am bulance-auto (merk International Metro Chassis) gedemonstreerd, die door de medische en technische af deling van het Rode Kruis werd ontworpen. Het interieur van de auto. In zijn eerste maandelijkse rap port zegt de Britse hoge commissaris in West Duitsland, sir Brian Robert son, dat „speciale maatregelen" wor den overwogen om Berlijn hulp van buitenaf te verlenen. Verder ver klaart hij, dat het ernstige aspect van het leven in Berlijn de groeiende fi nanciële malaise is. Het werkloos heidcijfer was hoog en de industriële activiteit gering. Het was duidelijk, dat de stad, beroofd van een groot ge deelte van haar industrieel potentieel en van haar functi§ als financieel centrum, niet levensvatbaar zal zijn zonder buitenlandse steun. De voedselpositie liet zich gunstig aanzien. Men klaagde alleen over ge brek aan geld. De overwinning van de rechtse partijen had het optimis me in zakenkringen echter aange wakkerd, zodat verwacht kon wor den, dat dit zou leiden tot een ruime re credietverlening. DE VERRUIMING VAN DE EUROPESE HANDEL 3 Men verwacht een vrijer en gro ter goederenverkeer tussen de> West- Europese landen van het plan-Mar shall, wanneer het plan van de orga nisatie voor Europese economische samenwerking tot ophefing van de invoerbeperkingen vaste vorm zal aannemen. Engeland, Frankrijk, Ita lië, Nederland, België, Oostenrijk en Zwitserland hebben bij het hoofd kwartier van de O.E.E.S. reeds lijs ten van goederen ingediend, welke zij bereid zijn onder quotabeperkin-f gen te ontvangen uit andere landenj oie deelnemen aan het Europese Herstelprogramma. De lijsten zijii samengesteld in overeenstemming met de plannen voor een vrijen handel, waarover de bestuursraad van de O.E.E.S. in Augustus j.l. over eenstemming heeft bereikt. „De voorstellen van alle West- Europese Marshall-landen moesten vóór 1 October worden ingediend, doch enkele landen zijn hiertoe nog niet overgegaan. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de O.E E.S. te Parijs verklaarde, dat de overige lijsten tegen het einde van deze week worden verwacht. Voorts wordt gemeld, dat Zweed se, Noorse en Deense handelsdelega ties gisteren te Stockholm bijeen gekomen zijn om een gemeenschap pelijke Scandinavische politiek vast te stellen met betrekking tot de vrije invoerlijsten, welke aan de O.E.E.S. moeten worden voorgelegd. De drie landen hebben tevens besprekingen gevoerd over een lijst van goederen, v/elke onderling vrij kunnen wor den uitgewisseld. Koerswijziging in Ned. handelspolitiek JVTIJ3ERLAND heeft gisteren het roer van zijn handelspolitiek wel ra dicaal omgegooid. Behalve door de parafering van de Benelux Voor- Unie, waardoor het handelsverkeer met de Benelux-landen danig wordt verruimd, is de dag van gisteren oo k een belangrijke dag geworden door de publicatie van een lijst van goederen, welke met ingang van 10 Oc tober uit de Marshall-landen vrij in Nederland kunnen worden geïm porteerd. De goederen, op deze lijst aangegeven, omvatten 24 percent van de totale invoer in 1948. en rollagers; electriciteibyn eters; electrische locomotieven; vliegtui gen; thermometers. DE INHOUD DER LIJSTEN Op de vrije lijst komen onder an dere voor: Kaas van alle soorten, mits volvet of 40 4- en niet in Hol landse vorm of verpakking; darmen, blazen en magen van dieren; ivoor; sponsen; ongebrande koffie; copra; oliehoudende zaden en vruchten; cacaobonen; vlees- en vismeel; klei, chamotte- en dinasaarde; kalk steen; gips; gewone kalk; cement, asbest, mica, talk, ijzererts. Allerlei zouten en zuren; cellulose- derivaten en kunstmatige plastische stoffen; terpentijnolie; synthetische looistoffen; plantaardige etherische of vluchtige oliën; caseïne; spring stoffen; huiden en vellen; lederwa ren; buizen en slangen van niet ge harde rubber. Rondhout; gezaagd hout; dwarslig gers en wisselhouten; papierstof; ge woon pakpapier; sigarettenpapier; ge-, drukte boeken; ruwe katoen; stenen en tegels voor bestrating; gegoten of gewalst glas, optisch glas; ruw zilver; ruw gietijzer; bladveren van ijzer of staal. Centrifugaalpompen; hydraulische persen; machines en werktuigen voor de meelindustrie; machines voor de bereiding en bewerking van leder en huiden; idem voor papier; verpakkingsmachines; kogellagers OOK ANDERE TARIEFMUREN GESLECHT Nederland heeft bovenstaande stap niet op eigen houtje onderno men. Ook andere landen hebben een dergelijk besluit genomen. Groot-Brittannië, Frankrijk en Ita lië zijn overeengekomen, aldus deel de Paul Hoffman, directeur van de E.C.A. mede, de tariefmuren groten deels te slechten. De drie landen hebben besloten, de invoerrestricties op 55 procent van hun totale invoer uit 13 Mar shall-landen op te heffen. „Dit is een practische stap in de richting van een zelfde soort vrije handel tussen de landen van West- Europa, zoals wij die tussen de 48 staten van ons eigen land kennen". Hoffman noemde het besluit een „historische stap", die de zaak van bet Europese herstel en de economi sche stabiliteit zal bevorderen. LUCHTBRUG NAAR BERLIJN FUNCTIONNEERDE 462 DAGEN De luchtbrug naar Berlijn, die ten gevolge van de Russische blokkade op 26 Juni 1948 in dienst werd ge steld, is met ingang van 1 October j.1. opgeheven De laatste vlu"ht van Frankfort r.aar Berlijn (in totaal werden er 277.264 vlivhten ge maakt) ging met een korte plechtig heid gepaard. Generaal E. H. Alex ander hield c-o het vliegveld Rhein- Mam bij Frankfort een rc.de waarm hij enige episoden uit het bestaan van de luchtbrug onder de loupe nam. Generaal Alexander tijdens zijn toespraak voor het vliegtuig dat de laatste vlucht maakte. Wegens onenigheid in zijn kabinet ¥JET FRANSE KABINET-Queuille, dat met een zittingsduur van ruim een jaar een na-oorlogs record in Frankrijk had gevestigd, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden aan president Vincent Auriol. Heden middag zal Auriol bekend maken of hij het ontslag al dan niet zal aanvaarden. Drie ministers bevinden zich in het buitenland. Robert Schuman (Buitenlandse Zaken) en Paul Ramadier (Defensie) nemen aan de besprekingen over de Noord atlantische defensie in Washington deel en Jules Moch (Binnenlandse Zaken) vertoeft in Rome. Zaterdag komt het parlement, dat oorspronkelijk zijn reces op 18 Oc tober zou besluiten, in buitenge wone zitting bijeen. Queuille heeft gezegd, dat het mogelijk is, dat Auriol hem zal verzoeken, het par lement te polsen over het aange boden ontslag. Premier Queuille heeft verklaard, dat Auriol weigerde het ontslag te aanvaarden. De president trachtte hem over te halen bij stemming over het lot van zijn „zaken-kabi net" te laten beslissen. Queuille was echter van mening, dat hij in het parlement geen debat zou kun nen leiden met het oog op het ge mis aan overeenstemming binnen het kabinet. Queuille zinspeelde op de weige ring van Daniel Mayer (Arbeid) om zijn schema voor „abnormaal lage lonen" goed te keuren. Ass. Press verneemt, dat Mayer geweigerd zou hebben verordeningen te onderteke nen, waarbij de prijzen bevroren werden. Hij zou gehandeld hebben onder druk van zijn partij. Het kabinet-Queuille was een coa litieregering en omvatte drie radi calen, 5 leden der M.R.P., 5 socia listen en een vertegenwoordiger van een der kleinere partijen. Onmiddellijk na de kabinetszit ting meldde Queuille het resultaat der zitting aan president Auriol, die op het buitengoed Ram'bouillet ver toeft. Gisteren keerde de president naar Parijs terug. Reeds sinds enige tijd werd het voortbestaan der regering-Queuille bedreigd door onenigheid tussen de socialistische en de radicale minis ters over de loon- en prijspolitiek. Dit geschil spitste zich toe door het devaluatiebesluit een veertien dagen geleden. De socialisten wensten voor de meeste categorieën van arbeiders loonsverhoging, terwijl de radicalen slechts verhoging van loon wensten voor de laagst betaalde klassen. Ten Roept zich uit tot „Tweede fN OOST-DUITSLAND gaat het zoals is voorspeld. Tegen morgen (Vrijdag) is de „Volksraad" bijeengeroepen te Berlijn, om een „grond wettige regering van de Duitse democratische republiek" te vormen het antwoord van Oost-Duitsland op de vorming van een Westduitse re gering te Bonn. Ka mer Dit besluit is genomen op een bij eenkomst van de leiders van de Volksraad en de verenigde democra tische partijen in de Sow jet-zóne, in het voormalige nazi-ministerie van Propaganda te Berlijn. De bijeen komst werd bijgewoond door alle vooraanstaande politieke leiders uit de Sowjet-zóne. Men kwam overeen de Volksraad, die 400 leden telt, te verzoeken zich te verklaren tot „voorlopige Tweede Kamer", onder de bepalingen van de grondwet, die de Volksraad - op 30 Mei jl. heeft aangenomen. In een gisteravond uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de derde Duitse Volksraad de nationale belangen van het Duitse volk zal veilig stellen tegen de dictatoriale politiek van de Westelijke rjjogend- heden, die een ernstige nationale noodtoestand teweeggebracht heeft. TITO ERKENT MAO Als eerste land, dat niet klakkeloos de bevelen van Moskou opvolgt, heeft gisteren Joegoslavië het com munistische bewind in China erkend. slotte werd overeengekomen de de finitieve beslissing over te laten aan premier Queuille. Deze zou gister avond een radiorede hebben gehou den over het door hem genomen be sluit, maar deze uitzending werd af gelast. Wordt door Nederland geleverd Nederlanders en Republikeinen hebben te Batavia overeenstemming bereikt over de verzorging van de T.N.I. Als eerste maatregel heeft het departement van Economisch Zaken een ruime order geplaatst voor uni formstof. Van de beschikbare voor raad uniformstof is een hoeveelheid voor verwerking ter beschikking ge steld. Andere bijzonderheden, die uit het accoord voortvloeien, worden na der uitgewerkt. Tevens wordt over leg gepleegd over de verzorging van republikeinse ambtenaren. Wapens of munitie zullen niet aan de T.N.I. worden verstrekt. Nederlandse en republikeinse des kundigen hebben een oriëntatie-reis gemaakt naar Kotaradja, de hoofd plaats van Atjeh. Dit is de eerste m5al sinds de capitulatie van Japan, dat Nederlanders in Atjeh zijn door gedrongen. De bedoeling van de reis was na te gaan, hoe het verkeer tus sen dit geïsoleerde gebied en de rest van Indonesië hersteld kan worden. Het huisvestings probleem in Europa Door de economische commissie der Verenigde Naties voor Europa is gisteravond een driehonderd bladzij den beslaand rapport gepubliceerd over de huisvestingssituatie in Oos tenrijk, België, Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Finland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Eire, Italië. Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Polen, Zweden, Zwitserland en Gr.- Brittannië. In het rapport wordt verklaard, dat slechts „een radicale verandering in de bouwpolitiek der betrokken regeringen" en een „revolutie" in het bouwbedrijf het Europese huis vestingsprobleem binnen de komende twintig jaar kan oplossen. „Zelfs in dien er thans twee maal zoveel hui zen zouden worden gebouwd als vóór de oorlog, zal het 22 jaar du ren, voordat de in de nood der Euro pese woningzoekenden zal zijn voor zien", aldus het rapport. Democratie en godsdienst meeste waarborgen biedt voor de handhaving, de eerbiediging van de menselijke vrijheid en de per soonlijke zelfstandigheid en onaf hankelijkheid. Niemand kan dit, ons inziens, op redelijke, overtuigende gronden loo chenen of tegenspreken. Maar.* nadrukkelijk zeggen wij, dat de democratie de meeste waarborgen biedt voor het in bezit hebben en houden van de genoemde kostbare waarden. De democratie zelf schenkt die waarden niet. Om de menselijke vrijheid en de persoonlijke zelfstandigheid en on af hankelijkheid ten volle te eerbie digen, moet men zich stellen op de kennis van de menselijke natuur, welke kennis ons in de Goddelijke Openbaring en in de leer der Kerk wordt voorgehouden en belicht. Ondanks alle democratische zelfs oprechte democratische geneigd heid zal er ook in een democra tisch bestel vaak weinig terecht ko men van de practische eerbiediging van de natuurlijke vrijheden en rechten van de mens, als men zich losmaakt van het Christendom. De Openbaring is voor de kennis der menselijke natuur, wat zij is voor de wetenschap in het algemeen: een lichtbaken, een vuurtoren, welke den zoekenden de weg wijst en voor dwaling behoedt. Als een democratisch bestel niet is gebaseerd op de erkenning van de mens, wiens bron en einddoel is de Goddelijke Schepper, dan zal maar ai te gemakkelijk de menigte, de on persoonlijke massa dictatoriaal aan de mens voorschrijven wat hij moet doen. De geschiedenis bewijst het. Men mag niet aan de democratie, die, hoezeer ook overeenstemmend met de menselijke natuur, werk van mensen is, een zedelijke kracht, een scheppend en ordenend vermogen toekennen, die slechts in God en in de gerichtheid op God te vinden zijn. En daarom: Kan een christen, een katholiek niet in zijn maatschappelijk, zijn staatkundig streven een eenheid, één organisatie, één partij vormenmet hen, die de democratie in de plaats willen stellen van de godsdienst. CJ. van der Ploeg Lid van de Tweede Kamer Tot lid van de Tweede Kamer is benoemd verklaard de heer C. J. van der Ploeg te Haarlem. Cornelius Johannes van der Ploeg, thans voorzitter van de Kath. Land- arbeidersbond „St. Deus-Dedit", is geboren te Zoeterwoude, aan de Mie- ning, 15 Dec. 1907 en dus 41 jaar oud. Hij doorliep de lagere school en was daarna werkzaam in de bloemisterij te Sassenheim en te Breezand. Aldaar was hij lid van de gemeen teraad van Anna Paulowna-polder, voorzitter van de pl. afdelingen van de Kath. Staatspartij, de R. K. Volks bond en „St. Deus-Dedit". In 1935 werd hij, na benoemd te zijn tot propagandist op voordracht van de heer A. J. Loerakker, geko zen tot bestuurslid van „St. Deus- Dedit." Hij vestigde zich metterwoon te Haarlem, Oosterstraat 6. Begaafd met een grote welspre kendheid en een scherp verstand wat reeds in zijn Zoeterwoudse school jaren was opgevallen wist hy op vele vergaderingen in de over het gehele land verspreide afdelingen zijn gehoor te boeien. In 1941 volgde hij de heer A. J. Loerakker als voorzitter van de Land- arbeidersbond „St. Deus-Dedit" op. De heer Van der Ploeg is tevens 2e voorzitter van de „Stichting van de Landbouw." Zen fcoJiAe.itje Een te lang bezoek kan voor de gene, die het ontvangt, een bezoe king zijn.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1