S)e CdcbeSou^ont Sukarno„Nederlandse troepen terug'1 Binnen 6 maanden na overdracht Vrijdag een Oostduitse regering Met Oost-Berlijn als zetel John Lies smokkelboot geknipt Na een opwinnende jacht door de „Boeroe" Naar een „nationale Kerk" Kinderbijslag voor kleinere zelfstandigen De schending der menselijke rechten Wat zal de U. N O. daartegen doen? WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No Directear: C. M. VAN HAMERSVELD. Hooldredactear: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Strijd om Berlijn gaat straks herleven WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 1.40 p. mad., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Geen „zwevend" ideaal VOOR ons ligt het September-num- mer van „Frédèric Ozanam", maandblad der St. Vincentiusvereni- ging in Nederland. Het is een „Jon geren-nummer". Wij lezen daarin beschouwingen naar aanleiding van de driedaagse bijeenkomst, die de jongere leaen aer St. Vincentiusver. hebben gehou den te Zeist. Op deze bijeenkomst werd de volgende resolutie aange nomen. „Deze jongere leden van de St. Vincentiusvereniging, in meerdaagse conferentie te Zeist bijeen, zijn er van overtuigd, dat de beleving van het Christendom in deze tijd van hen een bijzon dere apostolische instelling ver eist. Deze apostolische instelling wordt allereerst verkregen door een intense bezinning op en ver dieping van het inwendige gods dienstige leven. Voorts is een dieper gaande kennis in theorie en practijk van de huidige maatschappelijke no den voorwaarde voor een doel matige beoefening van de sociaal- charitatieve arbeid. Zij dringen er daarom op aan, dat de door de Hoofdraad inge stelde Jongeren-Werkgroep zo veel mogelijk de godsdienstige, practische en theoretische vor ming zal bevorderen, uiteraard met inachtneming van de in de verschillende jeugd-, studenten en jongeren-conferenties be staande omstandigheden." De resolutie opent een zonnig pers pectief, want daaruit straalt de fris se geest van een diep christelijk be wustzijn.. Deze jongeren willen niet leven in een „zwevend"' ideaal; zij verlan gen naar een concreet apostolaat, dat is geboren uit „intense bezinning" en „inwendig godsdienstig leven". „Geen kreten of phrasen." „Geen „zwevend" ideaal". 't Zijn -opschriften boven artikelen in bedoeld nummer. In een heel ander verband hebben wij in deze geest al 'ns geschreven over: „leuzen". Meer dan ooit wil de na-oorlogse mens zien de feitelijke toepassing van de beginselen, die hij-aanvaardt: de toepassing hier en nu. Dat is psychologisch zo gemakke lijk te verklaren, omdat in honder den redevoeringen en artikelen in de pers tijdens de oorlog is beweerd en terecht dat er na de oorlog moest komen een tijd van radicale vernieuwing, van positieve, construc tieve arbeid, van de opbouw van een nieuw leven, gebaseerd op de bele ving der christelijke beginselen. „Academische"' betogen over: hoe de samenleving in de toekomst eigen lijk zou moeten worden, gaan langs het volk, gaan langs ons heen, als er niet tegelijkertijd aan wordt toege voegd, hoe die samenwerking nu op de huidige dag kan en moet worden veranderd en verbeterd. Pater J. Morel S.J. schrijft in be doeld Jongeren-nummer: „Wij zijn ons heel goed be wust, dat wij onze katholieke jongeren niet mogen vermoeien met (nog zo goed gemeende) kre ten of phrasen, die wellicht in zich een belangrijk stuk waar- bevatten maar die te veel ge hoord zijn om nog te boeien, om nog levens-echt te schijnen". Dit zo juiste woord van pater Mo rel moge overwogen worden niet al leen door hen, die de jongeren willen bezielen voor de charitatieve „actie" de eerste onder alle „acties" maar ook door hen, die de jongeren willen trekken voor belangstelling voor het sociale en politieke leven.v V Politie en studenten JE* R is in Den Haag op 3 October een formele veldslag geleverd tussen politie enerzijds en studenten uit Leiden en Delft anderzijds. En er is door de politie met de sa bel op ingehakt. Wij zouden er meer van moeten weten, dan ons bekend is. om te con stateren, of al dan niet door de po litie tactisch of te hardhandig is opgetreden. Maar, als wij lezen, dat ook niet- studenten gingen meevechten, uit gelokt en als 't ware uitgenodigd door de vechtende studenten dan staat het wel Vast, dat de politie voor een zeer moeilijke taak stond. In ieder geval is het volkomen juist, dat de politie zoals zij mede deelde in een pers-conferentie de studenten had gewaarschuwd dat zii bij het verstoren van de openbare orde gestraft zouden worden als iedereen. Dit is een volkomen juist stand punt. Neen de democratie eist niet een kleurloze, geestdodende nivelle ring. Maar de democratie eist wèl, dat niet nodeloos en nutteloos aan een deel der burgerij wordt toege staan. wat bij een ander deel der burgerij zou worden aangemerkt en gestraft als misdadig. En die traditionele vechtpartij op 3 October tussen studenten in Den Haag is volkomen nodeloos en nutte- 'oos past zeker niet meer in deze ijd (verondersteld dat zij ooit ln on tijd heeft gepast). Moge het nu met een dergelijke •aditie voor eens en voor goed uit zijn! O UK ARNO heeft gisteravond tij dens een toespraak, die hij ter ere van de legerdag voor de republi keinse radio hield, verklaard, dat binnen zes maanden na de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië alle Nederlandse troepen behoorden te zijn teruggetrokken, zo meldt United Press. Op het moment van de overdracht moeten, zo zei hij, de Ne^ derlandse troepen reeds samengetrok ken zijn in de grote havenplaatsen vari Sumatra en Java, zodat zij per eerste gelegenheid naar Nederland ver» scheept konden worden. Het Indonesische republikeinse le ger moet in de toekomst de kern worden van het nationale leger, dat gevormd zal worden uit het republi keinse leger, het Nederlands-Indone sische leger (de K.N.L.L.) en de troe penmachten van de federale staten. Sukarno wees er op, dat de republi keinen met de federale staten reeds tot overeenstemming waren geko men, dat het republikeinse leger de hoofdschotel zou vormen van de toe komstige nationale weermacht. „Het leger moet in de toekomst ressorte ren onder één comando en onder één ministerie van defensie en die beide sleutelposities moeten in Indonesi sche handen blijven". Vervolgens deed Soekarno een be roep op nauwere samenwerking én zeide: „Thans moet ons streven ge richt zijn op de handhaving van de eenheid. De samenwerking tussen de verschillende volkeren en leger moet intensiever worden. In een overzicht van wat het re- puohkeinse leger tot nu toe gepres teerd had, zeide Sukarno, dat dit le ger er toe bijgedragen had, dat het doel van de politionele actie van ver leden jaar niet bereikt was. Hij zei de, dat het tweede militaire optre den van Nederlandse zijde een vol komen mislukking was geworden, daar deze actie alleen ten doel had de republiek te elimineren. „De Ne derlanders bereikten hun doel niet, De regering van Paraguay heeft voor het gehele land de staat van be leg afgekondigd om een eind te ma ken aan de politieke anarchie. noch door hun verrassende aanval 'op Djokja, nocli door de terreur, die zij daarna uitopfenden." Sukarno legde er de nadruk op, dat de republiek altijd bereid was geweest tot vreedzame onderhande lingen. Aan het einde van zijn toe spraak deelde hij mede, dat geduren de de guerilla"*rijd, die gevolgd was op de laffe aam al van de Nederland se troepe- op Djokja de republiek met de dag sterker was geworden, terwijl de Nederlandse krachten zien derogen verzwakten. Zoals vermeld heeft gisteren Z. Em. Kardinaal Micar uit Rome, protec tor van de Orde der Capucijnen, een onverwacht bezoek gebracht bij de Paters Capucijnen te Voorschoten. Z. Em. was vergezeld van de secre taris van de Internuntius te 's-Gra- venhage. |"\E RUSSISCHE actie om een Oostduitse regering te vormen, wordt in hoge geallieerde kringen gezien als een nieuwe poging om Berlijn onder controle van Rusland te stellen. Van Westduitse zijde verneemt Ass. Press, dat de Russen de door communisten beheerste Volksraad op dracht hebben gegeven, Vrijdag bij een te komen om de nieuwe regering te proclameren. De met Russische vergunning werkende pers bevestigde gisteravond, dat de Russische sector van Berlijn de zetel van de nieuwe regering zou vormen. Aan Amerikaanse zijde heeft men de overtuiging, dat Rusland weloverwogen Berlijns identiteit wil ontnemen en de indruk wil wekken, dat de vroegere Duitse hoofdstad tot de Russische zone behoort. WEST-BERLIJN IN ONMOGELIJKE POSITIE Mocht dit plan verwezenlijkt wor den, dan zou dit betekenen, dat een Westduitser in feite in een vreemd ^E KONINKLIJKE MARINE is er in geslaagd in de nacht van Zater dag op Zondag beslag te leggen op de beruchte smokkelboot van John Lie, de man, die volgens het artikel „Guns and bibles'* van de verslaggever Roy Rowan in „Life" jaren lang verboden handel tussen Atjeh en de overwal bedreef. De speedboat, die op weg was van de haven Phuket in Siam naar Atjeh, is na een opwindende jacht van anderhalf uur in beslag genomen door het korvet „Èoeroe". Het smok- kelschip van John Lie was niet alleen het meest beruchte, doch bo vendien voor zover bekend de laatste speedboat waarover de smokkelaars in Straat Malakka beschikten. John Lie was zelf niet aan boord. Volgens de Javaanse gezagvoerder, Kusno, bleef Lie wegens ziekte te Phuket achter. De bemanning be stond uit 18 Indonesiërs, inclusief de gezagvoerder. Het waren meren deels Javanen. De lading van het schip bestond uit twee auto's, een truck, twee motorfietsen, een hoe veelheid binnen- en buitenbanden en een hoeveelheid medicijnen, waaronder o.m. penicilline. Het korvet „Boeroe'T patrouilleerde in de nacht van Zaterdag op Zondag voor de kust van Atjeh, toen de speedboat door middel van radar werd opgemerkt, waarna een signaal tot stoppen gegeven werd. De speedboat reageerde echter niet, integendeel, met volle kracht ging het schip er vandoor en de afstand tussen het korvet en de speedboat werd vergroot van anderhalf tot drie mijl. Het korvet schoot voort durend lichtgranaten af om de boot niet uit het oog te verliezen. Op een gegeven ogenblik draaide het schip af, aangezien de smokkelaars vreesden in handen van andere schepen van de marine te zullen vallen. Na dit afdraaien werd de afstand kleiner en was het korvet in staat de speedboat onder vuur te nemen met een Oerlikon mitrailleur. Na een jacht van anderhalf uur, om ongeveer vier uur, stak de boot plotseling alle lichten op en min derde haar vaart. Een van de mo toren was door de snelle vlucht over zijn toeren gedraaid en uitge vallen. Het korvet staakte het vu ren en met de scheepsroeper werd de bemanning van het smokkel- schip opgedragen zich op het voor dek te verzamelen. Geen der smok kelaars verzette zich tegen arresta tie. Tevoren was een aantal papie ren overboord gegooid en aan boord bevond zich geen enkel wapen. De smokkelaars hadden echter alle tijd zich van eventuele wapens te ont doen. Het schip was 30 September van Phuket vertrokken en wachtte nabij het eiland Perak in Straat Malakka tot het vallen van de avond, alvorens naar Atjeh over te steken. In Atjeh zou rubber voor de terugtocht worden ingenomen. Zon dagmiddag drie uur kwam het kor vet „Boeroe" met de speedboat in de haven van Belawan in Deli aan. land zou zijn, als hij door de „Bran denburger Tor" de Russische sector van Berlijn binnenstapte. In geallieerde kringen is men van oordeel, dat de vorming van een re gering voor de Russische zone van grote invloed zal zijn op West-Ber- lijn. Gevreesd wordt, dat indien de politieke strijd tot een algemene strijd zou leiden, West-Berlijn weer even afhankelijk van de Westelijke mogendheden zal worden als in de dagen van de Russiscche blokkade. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Sowjet-nota aan de Westelijke geallieerden naar aanleiding van de vorming van een Westduitse regering een duidelijke aanwijzing inhoudt, dat ook in Oost- Duitsland 'n regering zal worden ge vormd Engeland zal met de V.S. in overleg treden over de beantwoor ding van de nota. Inmiddels is de Britse Hoge Commissaris in West- Duitsland generaal Sir Brian Robert son, in Londen aangekomen voor he voeren van besprekingen, naar men aanneemt over een eventuele Oost duitse regering. In het officiële orgaan van het Rus sische bezettingsleger verscheen gis teren een artikel over een eventuele regering voor Oost-Duitsland. Volgens het blad eist het Duitse vo'k de oprichting van een derge lijke regering, ter bestrijding van de door de Westelijke geallieerden ge voerde politiek van verdeeldheid, en om een onafhankelijk, democratisch Duitsland on te bouwen. De nieuwe regering zou „een souverein en on afhankelijk orgaan zijn, dat de ware belangen van het Duitse volk zou vertegenwoordigen en beschermen." HONGARIJE ERKENT CHINESE VOLKSREPUBLIEK Hongarije heeft gisteren de nieu we Chinese Volksrepubliek erkend. Er is een telegram aan de minister van buitenlandse zaken, Tsjou en Lai, gezonden. Behalve Hongarije hebben de Sov jet-Unie, Bulgarije, Roemenië, Tsje- cho-Slowakije en Polen de nieuwe republiek erkend. Nieuwe wet in Tsjecho-Slowakije Het Tsjechoslo waakse kabinet heeft een voorstel goedgekeurd, strekkend tot 'het instellen van een nieuw re geringsdepartement, onder leiding van een minister van staat, dat tot taak zal krijgen „eenheid" te bren gen in de bemoeienis door de staat met kerkelijke aangelegenheden. Ook werd de tekst van een wetsont werp goedgekeurd, dat voorziet in legeringscontrole over de aangele genheden van alle kerkelijke genoot schappen in Tsjecho-Slowakije, zo als het benoemen van priesters en het vaststellen van hun salarissen, ongeacht de kerkelijke waardigheid der geestelijken. Men verwacht dat de Tsjéchoslowaakse Nationale Ver gadering, die aan het eind van deze maand bijeen komt, het wetsontwerp (Foto Kok v. d. Meij, Leiden.) in deze vorm zal goedkeuren. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat het „de taak van* de nieuwe minister zal zijn, er op toe te zien, dat de ontwikkeling van kerk en godsdienstig leven in Tsje cho-Slowakije zich voltrekt in over eenstemming met de grondwet en met de beginselen, welke aan het volksdemocratische bewind ten grond slag liggen". Te Praag is men van mening, dat het tot wet verheffen van het wets ontwerp voor de regering de moge lijkheid zou openen in Tsjecho-Slo wakije een z.g. „Nationale Katholie ke Kerk" te stichten, die onafhanke lijk zou zijn van het Vaticaan. Nadat de kwestie van de Kinder bijslag voor zelfstandigen al drie kwart jaar op de agenda van de ministerraad gestaan had, zijn kort geleden de in deze materie gemoeide ministers gekomen tot voorlopige conclusies over dit probleem. Zijn wij wel ingelicht, aldus de „Tijd", dan geven deze conclusies echter weinig hoop op een spoedige beslissing; het schijnt namelijk, dat men het vraagstuk eerst tot een op lossing zou willen brengen bij de al gehele herziening van de sociale voorzieningen. Naar verluidt zou van K.V.P.-zijde, wanneer inderdaad de zaak op deze wijze op de lange bana geschoven zou worden, het verlangen kenbaar worden gemaakt, te komen tot een noodvoorziening in de geest van die voor de ouden van dagen. Gisteren heeft de. Amerikaanse afgevaardigde in de tweede politieke commissie der V. N. (de pol. com. ad hoc) Cohen verklaard, dat vol gens betrouwbare berichten in Juli een tweede groep protestantse gees telijken in Bulgarije berecht en veroordeeld is. Geheimhouding was be tracht „om in de gehele wéreld reacties te voorkomen, zoals bij de be rechting van de 15 predikanten in Maart j.l.". Ook nu hadden de be schuldigden „zoals gewoonlijk, bekend". Deze processen, aldus Cohen, toonden weer duidelijk het besluit der Bulgaarse regering aan om de onafhankelijkheid van deze protestantse secten en de integriteit van hun geloofsbelijdenis te vernietigen en hun normale banden met de christelijke wereld te verbreken. SCHIPHOL BIJ NACHT. Het grasveld in de Haarlemmermeer polder bij de Ringvaart, waar 30 jaar geleden het eerste K.L.M.- vliegtuig opsteeg, was in 1940 tot de moderne luchthaven Schiphol uitgegroeid. Na de bevrijding in 1945 was er weinig van Schiphof over. Om haar uitstekende reputa tie te behouden, stelde de K.L.M. alles in het werk om in zo kort mo gelijke tijd de luchthaven niet al leen te herbouwen, doch zelfs uit te breiden. Dit is haar gelukt! Schiphol kan zich tot de meest mo derne luchthavens ter wereld reke nen. Schiphol bij nacht; enige vliegtuigen tegen de achtergrond van het restaurant, waar ook des nachts grote bedrijvigheid heerst. Australië stelde voor, dat de Alge mene Vergadering zou verklaren, ciat de menselijke rechten en de fundamentele vrijheden in Bulgarije, Hongarije en Roemenië werden ge schonden. Het hoofd der Australische delegatie, Makin, stelde voor, dat de politieke commissie de instelling van een commissie van onderzoek in overweging zou nemen. Hij zeide, dat de processen tegen geestelijken in Hongarije en Bulgarije tekenen vormden van een streven naar „alar merende onderdrukking" van de menselijke rechten en de fundamen tele vrijheden. In Roemenië was „de vitale schei ding tussen uitvoerende macht en rechtelijke macht" afgeschaft en er bestond geen gelijkheid voor de wet. Het juridische apparaat diende de belangen van de regering. Het werd openlijk erkend, dat er één wet was voor de arbeider en één wet voor personen uit andere klas sen. In Roemenië werd evenmin het recht van vrije meningsuiting er kend; de regering had de controle over alle gedrukte publicaties en cul turele en artistieke uiingen in han den. Australië was van mening, dat in Roemenië vooral op het gebied van godsdienst de menselijke rechten voorbijgezien wérden. Een koMjettje. „Geef mij een waar en standvastig woord in mijn mond en houd verre van mij de listige tong." Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1