Stemmig en vrolijk vierde Leiden het Drie October-feest Een ye&Caagd fee&t Historische optocht trok door de stad Leidens beleg en ontzet uitgebeeld Aapje in het gevang DINSDAG 4 OCTOBER 1949DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 375 jaar geleden werd Leiden belegd en Ontzet Twee ridders De Leidse Burcht, op een heuvel van bloemen, waarin de stadswapens zijn uitgebeeld, in de historische optocht. Met BIJZONDER VEEL LUISTER en feestelijkheden heeft Leiden gis teren herdacht dat driehon derd vijf en zeventig jaar geleden de stad werd ontzet. Het is een feestdag geworden, waar Leiden met vol doening op mag terug zien. En wel om verschillende redenen. Een daarvan is zeker geweest het feit dat H. M. de Koningin twee pro minente figuren uit de Drie October-vereniging, bü Koninklijk Besluit, benoemde tot Ridders in de Orde van Oranje Nassau. Daarmede heeft Ko ningin Juliana, wier komst aanvankelijk werd verwacht, doen blijken van haar sympathie voor de herdenking van Leidens beleg en ontzet, aan de feestelijke viering waarvan deze beide heren in een lange reeks van jaren zoveel hebben gedaan. DAARNAAST WAS HET VERHEUGEND dat de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de gehele dag in Leiden heeft vertoefd en aan alle feestelijkheden heeft deelgenomen. De belangstelling van het Provinciaal bestuur voor dit feest zullen de Leidenaars zeker op prijs hebben gesteld. Vanzelfsprekend was ook het Gemeentebestuur de gehele dag present. Waar we ook keken, overal was burgemeester van Kin schot tegenwoordig. VEEL VOLDOENING HEEFT HET OOK GEGEVEN dat niet alleen aan de bonte feestelijkheden aandacht is besteed, doch ook aan de tradi tionele herdenkingen, zoals de bijeenkomst in de Pieterskerk, de Koraal- muziek en niet het minst de uitdeling van haring en wittebrood. Het grote aantal van bijna 3.000 heeft bewezen dat de zin voor traditie de Leidenaars niet vreemd is. De belangstelling voor alle programma-punten was opmer kelijk groot. We denken slechts aan de enorme mensenzee bij het Waag gebouw, toen de „Geuzen" arriveerden en Prins Willem van Oranje z'n intocht deed. Ook tijdens de optocht in de middaguren leek heel Leiden op de been. BEHALVE EEN FEEST VAN HERDENKING is het ook een vrolijk feest geworden. Het grote Lunapark op het Schuttersveld heeft enorm veel mensen getrokken. De vele attracties genoten grote belangstelling. Ook op straat was het een vrolijke boel. Uit vele café's klonk muziek en op alle drukke punten stonden standwerkers, kooplieden of muzikanten, die teza men aan het stadsbeeld zo'n feestelijk cachet gaven. Zingend trokken de mensen door de straten en vierden één dag, de enige in het jaar, werke lijk feest. Dat er daarbij wel enkele excessen zijn voorgevallen, behoeft nauwelijks vermeld te worden. F EN HARTELIJK WOORD VAN WAARDERING is hier op z'n plaats aan het bestiiur van de Drie October-vereniging in het algemeen en aan •haar krasse voorzitter, de heer W. v. d. Laan, in het bijzonder. Ook de ver schillende commissies, dis alle druk werk gehad hebben, verdienen een woord van hulde voor de keurige wijze, waarop alle feestelijkheden zijn verlopen. Hierin moet dan ook de Leidse Politie betrokken worden, die alles heeft gedaan om het verkeer in goede banen te leiden en de feeste lijkheden toch ongestoord doorgang te doen vinden. ÏEIDEN HEEFT WEER DRIE OCTOBER GEVIERD. We kunnen tevre- den zijn over de wijze waarop het geschied is. Om onze lezers, die meegefeest hebben, nog eens te laten nagenieten van dit alles, en om hen, die niet in de gelegenheid waren feest te vieren, een zwakke afspiegeling te geven, volgt hier een uitvoerig verslag van de feestelijkheden, waar mede Leiden op waardige wijze herdacht heeft dat 375 jaar geleden, door volharding tot het uiterste, de stad behouden bleef voor Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, die de vrijheidsfakkel ontstak, welke is blijven branden tot op deze dag. W^E WETEN niet wat we in de grote historische - optocht het meest hebben bewonderd, de voortreffelijke aankleding van de praalwa gens, de keurige en afwisselende samenstelling, of de waardige houding, waarmede de tot zestiende eëuwse. ridders, graven, jonkvrouwen, be dienden, magistraten en soldaten getransformeerde burgers uit onze twintigste eeuw hun rollen uitbeeldden. Kort en bondig, de optocht was goed! We hebben er wel eens een langer gezien en het aantal praalwa gens is wel eens groter geweest (de gouden koets ontbrak dit jaar), maar het was een stijlvol geheel met een diepe betekenis, die op deze 375ste herdenking van „Leidens be le: en ontzet" zo mooi tot uiting kwam. De zeer gediciplineerde houding van het duizendkoppige pu bliek heeft aan dit welslagen zeer zeker veel bijgedragen. Het succes van een optocht hangt immers niet af van de grootte, doch van de wij ze waarop men er van geniet. Dit laatste kan onmogelijk gemaakt worden door een opdringerig publiek. Maar dat is gisteren niet voorge komen; alles verliep in schitterende orde! Vlot verloop Diriect was in deze optocht een splitsing in drie delen te maken. De eerste afdeling was een allegorische uitbeelding van de natuurkrachten, die geleid hebben tot Leidens ont zet, zoals ze zijn uitgebeeld op het bekende tapijt in „De Lakenhal". Zo zagen we Mars, de God van oor log, die Ceres en Bacchus, goden van vruchtbaarheid en landbouw wegvoert, waardoor de stad zonder eten komt. Ook Mercurius, god van de handel, is symbolisch niet juist! te paard gezeten en beval Venus haar duiven als boden te la ten fungeren. We bewonderden de fraaie praalwagen van Venus, om stuwd door liefelijke Cupido's en Gratiën. Ook Jupiter, god van de donder, verscheen te paard en beval de wind- en watergoden de omgeving van Leiden onder water te zetten. Neptunus, in zijn schelp wagen, volg de hem. Het tweede deel liet beelden zien uit het beleg en ontzet. We zagen Hendrik en Lodewijk, broeders van Willem van Oranje, die op de Mo kerhei sneuvelden, krijgsoversten, die in de omgeving van Leiden ge vochten hebben, hun tegenstanders uit Spanje, waaronder landvoogd Requesens en Don Frederik, bevel hebber van het Spaanse leger, de Leidse bezetting en het stedelijk be stuur, waaronder de vier burge meesters en Jan van der Hout. Zeer suggestief was de praalwagen, waar op dood, pest en hongersnood, de grootste vijanden van Leiden tijdens het beleg, waren uitgebeeld. Helaas was een technische storing oorzaak dat deze wagens pas na de pauze kon worden ingelast. We zagen de schansveroveraars, die de Boshuizer- schans bestormden, de weesjongen, die op de wallen de Spaanse aftocht had gezien, en de vinder van de be roemde Leidse hutspot. Een grote afbeelding hiervan werd meege voerd. Een der mooiste wagens was on getwijfeld de praalwagen, die een copie wilde zijn van het bekende schilderij, waarop burgemeester van der Werff zijn degen aanbiedt. Een complimentje voor de vervuiler vap deze burgemeestersrol, die urenlang in een zeer moeilijke houding moest staan. Levendig was de praalwagen met admiraal Boisot in een boot, die juist onder een brug uitkwam. Prins Willem van Oranje in een ka ros, met gevolg de stad binnenko mend op 4 October, besloot dit twee de deel. De heer W. v. d. Laan, Commissaris der Koningin L. A. Kesper en burge meester van Kinschot in hun rijtuig, tijdens de optocht. Stichting van de Universiteit. Op 8 Febr. 1575 werd de Leidse Universiteit gesticht, uit dankbaar heid voor de betoonde moed. De in wijding geschiedde met veel pracht en praal, zoals een grote optocht, langs Breestraat, Steenschuur en Rapenburg, waarin o.a. een vrouw als „Sacra Scriptura", „Justitia', „Medicina" en „Minerva", omgeven door Plato, Aristoteles, Cicero en Vergilius meeliepen. Deze stoel werd, voor zover de overlevering dit mogelijk maakten, gecopieerd. Een prachtige praalwagen van ..Miver- va", godin der wetenschap, opende deze derde afdeling, gevolgd door de medewerkers aan de oprichting der hogeschool. Een Niwin-wagen, waarlangs ge collecteerd werd voor de soldaten overzee, vormde het sluitstuk van deze optocht, die enorm veel belang stelling trok en toch vrijwel onge hinderd de uitgestippelde route kon volgen. De traditionele aubade voor het mo nument van Pieter v. d. Werff. FOTO'S: „DE LEIDSE COURANT EEN OCHTEND-VIERING VOL VAN TRADITIES Reveille. Als een donzige, roodgevlamde de ken van blauwig paars, lag in de vroege ochtend een somber wolken dek over de ontwakende stad. Veel gerucht was er nog niet, doch in het centrum klonken voetstappen in de richting van het Stadhuis. Matineuse Leidenaars wilden het onderste uit de kan hebben, van heel het feest genieten en niets missen. Zo zagen wij hen reeds om zeven uur op het Stadhuisplein, om te luisteren naar de Reveille, die, als vanouds, door het Leids Politie-muziekgezelschap werd aangeboden. Deze Leidenaars hebben wellicht het stemmigste deel van de dag mee gemaakt, Want ziet, nauwelijks de zevende slag van de torenklok verklonken, of directeur B. Verweel hief z'n stokje op en terwijl glorieus een feestelijk zonnetje het wolkendek doorbrak, om boven de Hooglandse Kerk uit te stijgen en een gouden bloed te werpen op de warm-rode muren van het Stadhuis, klonk in de morgen-stilte plechtig, breed en gedragen het Wilhelmus, eerbiedig aanhoord door honderden stedelin gen, die zich op de Vismarkt, Koren beurs en Nieuwe Rijn hadden opge steld. Een sublieme vertol-ging van Mo- zarts „Ave Verum" volgde evenals psalmen, volkslieden en Valerius- klanken, aan het eind waarvan een dankbaar applaus opklonk en de heer W. v. d. Laan, reeds vroeg aanwezig op deze drukke dag, de directeur dankte voor deze uitvoering. Koraalmuziek. Inmiddals was de hele stad ont waakt en stroomde alles in de rich ting van het Van der Werffpark, waar aan de voet van het monument de traditionele koraalmuziek plaats vond. Even over achten arriveerde de Commissaris der Koningin ir Zuid-Holland, mr. L. A- Kesper, en de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, beide vergezeld van hun echtgenoten, aan wie rood-witte bloe men v/aren aangeboden Hier zwaaide Leo Mens de dirigeer stok over de Chr. Muziekvereniging „Concordia" en de vele zangers en zangeressen, die zich rondom het monument hadden opgesteld. Weer klonken psalmen omhoog. Burgemeester van Kinschot stond welwillend zijn privilege, om de krans naar de bronzen arm van Van der Werff te mogen hijsen, aan mr. Kesper af, die nu deze handeling ver richtte. De Geuzen komen! Het programma, nauw ineenslui tend op dit jubileumfeest, ging ver der en de klanken van het Wilhel mus, aan het einde van de koraal muziek waren nauwelijks verstor ven,, of een luid gejuich steeg op aan de Vliet en plantte zich voort langs het water, op de bruggen, uit de ge opende ramen en op de daken, langs de Steenschuur en Nieuwe Rijn naar het Waaggebouw. Daar kwamen de Geuzen! Twee platboomde vaartui gen, bemand met studenten in histo rische klederdracht, voeren langs de oude route, die 375 jaren geleden de echte Geuzen gevaren hadden bij de intocht in Leiden. Haring uit diepe tonnen en brood van hoge stapels vlogen door de lucht De helft kwam in het water terecht en de rest tussen de kijkers, die lach ten of gilden al naar gelang de glib berige haring niet of wel op hen neer kwam. De studenten begrepen hun rol. Vervaarlijk rolden hun woeste ogen door de oogkassen, schoten knalden in de lucht en door de kruitdamp heen klonk hun triomphantelijk ge luid, terwijl de goede gaven de me nigte in handen viel. Haring en wittebrood. Wie overigen deze traditionele ga ven wilde ontvangen, kon met meer kans op succes naar het Waaggebouw gaan. waar om 8 uur de uitreiking van haring en wittebrood begon. Bij na 3000 Leidenaars gingen hun por- en anderen mompelden afkeurend binnens monds. Langzaam maar zeker werd de op het trottoir liggende pet van de eigenaar met zink gevuld. Edoch, het is verbo den om met apen der gelijke fratsen uit te halen; de Dierenbe scherming waakt hierte gen. En dus toog de Leidse politie er op af om de aap in verzekerde bewaring te stellen. Na afloop van het feest mocht de eigenaar zijn dier op het politiebureau weer terughalen en werd toen op de trein gezet. twee herauten te paard met bazuin geschal de komst van Prins Willem van Oranje aan, die, vergezeld van z'n secretaris, per karos aan het Waaggebouw arriveerde. De commis saris en burgemeester stonden ge reed om de prinselijke gast te ont vangen. Zij werden door hem toe gesproken en de burgemeester be antwoordde het felicitatie-woord van de prins, die het Waaggebouw be trad, om minzaam buigend te assis teren bij de uitreiking van haring en daarna, uitgeleide gedaan door het Drie October-bestuur, weer in z'n karos te vertrekken. Militaire mars. En het programma ging alweer verder. Het volgende nummer luid de „Militaire mars". Daar Leiden ech ter momenteel practisch geen mili tairen herbergt, was voor deze mars stad van de vijand had verlost. Waar eertijds dominé Pieter Cornelisz. had gestaan, stond op deze morgen ds. H. J. Achterberg en weer klonken vrome psalmen omhoog in deze door de eeuwen gewijde tempel. De voor ganger had voor zijn prediking de tekst genomen van Psalm 11992: „Indien Uw wet niet ware geweest al mijn vermaking, ik ware in mijn druk al lang vergaan." Spr. weidde uit over de bekende geschiedenis van het beleg en ontzet, schetste daarvan de gevolgen voor Holland en Leiden, in het bijzonder, van welke laatste spr. de Universiteit noemde, die als een Christelijk bolwerk behouden dient te blijven met een innig con tact tussen wetenschap en Kerk. Zeer velen, waaronder de autoritei ten en bestuursleden, woonden deze stichtende herdenking bij, waarmede het ochtenprogramma werd besloten. Een van de beziens waardigheden op straat was een grappig ge kleed aapje, dat een pijp rookte en aan een ketting werd meege voerd. De mensen lach ten er zo'n beetje om in de Orde van Oranje Nassau tie vers brood halen, met de nodige haringen er bij. Even dreigde de verkeersregeling hier spaak te lopen. Men had bij het extra programpunt van de intocht der Geuzen niet voorzien dat zich zo'n geweldige drukte voor het Waagge bouw concentreren zou. Duizenden hadden zich op de Botermarkt, Vis markt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn. Ko renbeurs en Stille Rijn opgesteld, om de Geuzen te zien langs trekken, zo dat de toegangen naar het Waagge bouw practisch geblokkeerd waren. Het kwam op de Aalmarkt zelfs tot handtastelijkheden tussen politie en burgers, die niet achter de touwen wilden blijven. Intocht van Willem van Oranje Terwijl de uitdeling van haring en wittebrood vlot verliep, kondigden v medewerking verkregen van de 3e Comp. Terr. Batt. uit Rotterdam, mariniers uit Valkenburg en het M- O. C. te Voorschoten, leden van de Leidse Studenten-weerbaarheid „Pro Patria" en het muziekkorps van de Kon. Mil. Kapel uit Den Haag, onder leiding van le luit- R. van Yperen. Op het Stadhuis-balcon namen de autoriteiten het défilé af, terwijl een grote mensenmenigte op de Bree straat het fleurige schouwspel be wonderde. Herdenking in de Pieterskerk. Om tien uur was dit alles ten ein de, toen in de Pieterskerk een tradi tionele herdenking begon, welke vol gens besluit van de Vroedschap in 1574 jaarlijks moest worden gehou den, om God te danken dat Hij de

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5