STADSNIEUWS üeidse hutspotJ Rector Th. Westgeest t Kardinaal Mica Kaasconflict te Bodegraven te Voorschoten DINSDAG 4 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 NA DE SCHEVENINGSE VELDSLAG. Zoals wij elders mededeelden, zijn gisteravond bij de traditionele veldslag tussen Leidse en Delyftse „groenen" verschillende studenten gewond geraakt. De meesten van hen konden na verbonden te zijn weer naar huis terugkeren. Een medisch student echter is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag. In totaal heeft de politie vijf arrestaties verricht; in Scheveningen zijn twee studenten en één HBS'er gearres teerd, terwijl in de Haagse binnen stad ook nog een tweetal personen is aangehouden. De arrestanten blij ven in verzekerde bewaring. LEIDSE UNIVERSITEIT ONTVANGT VOLGEND JAAR WEDEROM GROEP AMERIKANEN De Leidse universiteit zal begin volgend jaar korte tijd gastvrouwe zijn van een groep Amerikanen, die een speciale cursus volgt betreffen de het plan Marshall, aldus ver neemt A.N.P.-Aneta. De cursus wordt gegeven aan drie universitei ten, namelijk Leiden, Londen en Rome. Voorts aan het universitair instituut voor hogere internationale studiën te Genève en door Unesco te Parijs. De Amerikaanse cursisten zullen in Januari vertrekken uit New York, na een korte voorberei ding in de Verenigde Staten, waar na achtereenvolgens Londen. Leiden, Parijs, Genève en Rome zullen wor den bezocht voor de colleges. De ge hele cursus staat onder leiding van doctor Eric Mann en onder auspi ciën van het instituut voor interna tionale studiën. Lezingen zullen worden gegeven door hoogleraren en experts en autoriteiten der te bezoeken landen. Andere studiereizen van groepen Amerikanen in Januari volgend jaar staan in het teken van „Consequen ties van atoomtijdperk voor Wester se samenleving", „Problemen van oostelijk Middellandse zeegebied" en „Scandinavië in het wereldgebeu ren". LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands-Indisch recht: mevr. H. J. van LeeuwenSchoppen te Leiderdorp en mej. W. Versteege te Rotterdam en de heren H. M. Franssen te Den Haag; G. Rozendaal te Haarlem; H. C. Dubbeldam te Dordrecht; J. H. v. d. Vliet te Den Kaag en W. J. Goedgelük te Den Haag; voor het doetoraal-examen Nederlands-Indisch recht: de heer H. C. Campen te Leiden; voor het„eco- nomiseh doctoraal-examen Indolo gie: de heer P. W. v. d.- Heide te Delft. WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG" De jaarvergadering. Bovengenoemde vereniging hield haar jaarvergadering" in het gebouw „Prediker". De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende haar met een kor te uiteenzetting van de voornaamste feiten, die zich in het afgelopen ver enigingsjaar voordeden. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de zeer geringe opkomst van de leden. Was bij het toewijzen van woningen de zaal te klein, nu" was ze vervelend slecht bezet. Hij wees er op, dat wat meer belangstelling van de leden tooh wel nodig was, vooral nu men staat voor grote veranderingen op het gebied van de woningbouw. Ver der wees hij op het vele werk door het bestuur verzet en bracht nog eens de te hoge huren van bouwplan VII (plan Noord) ter sprake. Na enige mededelingen van huis houdelijke aard en een aanbeveling om toch vooral het orgaan der ver eniging te lezen, bracht hij in herin nering de schitterend geslaagde vie ring van het 35-jarig bestaan der ver eniging, om ten slotte de feestcom missie een woord van dank te bren gen voor haar werkzaamheden. Het lid der kascommissie, de heer D, de Graaf, bracht verslag uit van de gehouden kascontrole, waarbij de boeken van de penningmeester keu rig in orde werden ,bevonden. Het verslag van de secretaris en de penningmeester werd onveranderd goedgekeurd. De hierna volgende bestuursver kiezing had tot resultaat, dat de se cretaris en de penningmeester, de heren P. J. Schouten en Jo.h. v. d. Bos, met zo goed als algemene stem men werden herkozen. De andere aftredende bestuursleden, de heren Joh. van der Mark en J. van der Wilk werden bij acclamatie herkozen. In de vacature-W. van Westbroek werd gekozen de heer A. Cornet, tot nu toe lid van de raad van commissarissen. De heer J. Dreef trad af als lid van da kascommissie; in diens plaats werd aangewezen de heer J. Nie- vaart. Hoewel de aanmelding voor het lidmaatschap wegens te grote toeloop was stopgezet, werd toch nog een 14-tal nieuwe leden aangenomen meest personen, die voor een zoge naamde voorkeurwoning in aanmer king kwamen. Een verzoek van een lid om zijn woning te mogen ruilen met een persoon uit een andere plaats werd door de ledenvergadering goedgekeurd. Een uitvoerige rond vraag besloot deze ledenvergadering. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit z. v. J. H. van Eijgen en A. Vijlbrief. Cornelia Stijn- tje d. van H. Overduin en J. van Leeuwen. Petrus Jacobus Nicolaas z. van J. N. van Haastrecht en J. P. van der Voort. Dirk Hendrik z. van H. Kramer en D. Smink. Christina Catharina d. van C. Hillebrand en C. l'Ecluse. Marja d. van J. Later- veer en E. Bink. Martinus Johan z. van J. B. Westenberg en C. D. Gro ninger. Marian d. van J. Kop en M. Barendse. Maria Elizabeth d. van J. Platteel en A. M. Oudshoorn. Lij dia d. van M. Ouwehand en C. van Rijn. Rudolf z. van N. van Duuren en J. Voorbij. Geert Luitjen z. van L. H. Engels en H. Boerema. Alida Ma ria d. van H. H. Zwart en M. Kroese. Overleden: A. Caspers man 80 j. Is het eigenlijk wel nodig van daag een potje hutspot te koken? Het verslag van Drie October beslaat twee volle pagina's, allemaal hutspot. Maar er kan nog meer bij en daar gaat-ie dan. Tijdens de optocht, gistermiddag gehouden, had een aardige onderbre king plaats voor het Stadhuis, waar 350 ouden van dagen een mooi zit- plaatsje hadden gekregen. Een der dames, vergezeld van de heer J. Heet- winkel, voorzitter van de Leidse Bond van Ouden van Dagen, bood de heer B. de Koning een bouquet bloemen aan, welke de nieuw-benoemde rid der zichtbaar ontroerd in ontvangst nam. Dat vinden wij esen heel wat pretti ger bericht dan dat van de in Lei den geboren Utrechtenaar, die Drie October kwam vieren in zijn oude stad, maar het op het Schuttersveld zo bont maakte, dat de politie hem wegens orde-verstcring en weder- spannigheid een poosje in de kast moest stoppen. En we vinden het ook leuker dan het bericht van de 61-jarige C. van L., die gistermidag om half twee. toen hij op de Kaiserstraat naar de optocht stond te kijken, plotseling een klap op z'n hoofd kreeg van een onbekende gever. Hij had zich name lijk een beetje te veel uitgerèkt om de stoet beter te kunnen zien. Dat was niet naar de zin van zijn achter buurman, die krasse maatregelen nam. Zo kras, dat van L. een bloe dende wond boven z'n linkeroog kreeg en door de E.H.D. verbonden moest worden. Maar nu eens iets anders. De Leid se K.J.M.V., die kort geleden twee gezellige avonden ten bate van de Missiegaf, zit niet stil en en roept de leden weer bijeen. Thans op Don derdag 6 Oct. in „Den Burcht", waar Dolf van Tienen enkele aantekenin gen over „De Grote Ontdekking" on der de loupe zal nemen. En nie mand blijft natuurlijk thuis! We komen weer terug op Drie Oc tober. Want die Haagse weduwe Tvl. W., die op de Lammenschansweg, tijdens het gadeslaan van de optocht, kwam te vallen, moet ook in de cou rant. Alweer een wond boven 'net linkeroog en alweer was het E. H. D. die hulp bood. En dan moet het ook maar even vermeld worden dat de 25-jarige J. V. van S. uit Lisse op het Schutters veld z'n enkel verzwikte en boven dien door z'n knie zakte. Nu had hij trouwens al een „voetbalknietje". De E.H.D. bracht hem gezwind naar het Acad. Ziekenhuis, om de rest van het feest gezellig door te brengen. Zo ziet men maar weer. Een klein ongelukje en je komt bij de zusters terecht. Dat ondervond ook H. v. d. H. uit Leiden, die Drie October op de juiste wijze meende te vieren door meer te drinken, dan zijn koele verstand kon dragen. Dat zou nog tot daar aan toe geweest zijn, als hij zich ten gevolge daarvan maar niet geroepen gevoeld had om van het pand Oude Vest 57 twee ruiten stuk te slaan. Dat leverde hem een grote snijwond aan z'n rechterhand oo en een bezoek aan het Acad. Ziekenhuis. Genoeg daarover. Er zijn gelukkig nog prettiger dingen. Zo bij voor beeld het jubileum dat de N.V. Stoombroodfabriek en Melkinrichting „De Vereniging", v.h. Koole Nicola en Co. Zaterdag vierde. In intieme kring herdacht men het zeventigja rig bestaan. Personeel en afnemers van de fabriek kregen een tractatie. En dat zullen heus geen broodjes ge weest zijn! Een hoeraatje voor sergeant-kok P. v. d. Eijkel, die Zaterdagmorgen in'de Morschpoort kazerne, in het bijzijn van onderofficieren van het garnizoen Leiden en oud-onderoffi cieren van het voomalige 4 R.I., de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst kreeg opgespeld door de commandant van het Korps Verple- gingstroepen, luit.-kol. N. W. L. Evers, die dit deed met vele vrien delijke woorden, gewijd aan de mooie loopbaan van de gelukkige kok. Nog meer sprekers deden een duit in het zakje en boden geschenken aan. Mr. P. A. Pijnacker en 'zijn echtge note hielden Vrijdagmiddag in „Het Gulden Vlies" een druk bezochte re ceptie, ter gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest. De gouden bruidegom was vele jaren dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijn land en bekleedde nog vele andere functies. Burgemeester en mevr. van Kinschot bevonden zich onder de gasten, die schuilgingen achter vele bloemstukken. Nog eventjes iets over Drie Octo ber. Het Schuttersveld vertoonde vanmiddag een dröevige aanblik. Het was een ravage, waar niet meer uit wijs te worden was. Met moeite herkende men de tenten en etablis sementen, waar we gisteren allemaal zoveel plezier in gehad hebben. De helft was al afgebroken; auto's re den het hek uit en lieten een geha vend veld, vol oud-papier en ver trapte feestmutsen achter. Ja, zo gaat dat nu eenmaal Ondanks het feest van gisteren 2ijn de mensen van Gemeentewerken vanmorgen toch fit aan het werk ge gaan en hebben het gat, dat Zater dagmorgen in de overkluizing van de Langebrug zakte, verder uitgegra ven. Wat ze te zien kregen was nie: bepaald bemoedigend; het metsel werk is grotendeels vergaan. Zeer voorzichtig zjjn we verder gefietst, gereed om in geval van nood er af te springen en het vege lijf te redden. Wethouder van Schaik opende Zaterdagmiddag in -de oude Boer- haave-zaal de schilderijententoon stelling van het Leids Kuntscentrum. Maandagmiddag te kwart over 12 is te zijnen huize aan de Hoge Rijn dijk overleden de zeereerw. heer Theodorus Johannes Westgeest, rec tor van de „Goede Herder" te Zoe- terwoude-Leiderdorp. Rector Westgeest had een jaar ge leden bij een ongeval het linker been bezeerd. Ofschoon de verwon ding was genezen, bleef hij er bij het lopen veel ongemak van onder vinden en bleek chirurgisch ingrij pen gewenst. In de Anna-kliniek te Leiden had de „operatie" plaats en na enige weken aldaar verpleegd te zijn, werd de rector naar het recto raatshuis vervoerd. Volstrekte rust het been was in gips-verband zou de genezing moeten brengen. De patient scheen volkomen gezond. Te middennacht, in de wisseling van Zondag op Maandag, kreeg de rec tor echter een hevige benauwdheid, welke de ijlings ontboden genees heer vaststelde het gevolg te zijn van een embolie. Te half 2 werden de rector de H. Sacramenten der Stervenden toegediend door de pas toor van de Groenendijk, pater Hen- nekens O.Carm., in bijzijn van de Provinciale Overste, de Zuster-As- sistente en enige andere zusters van de „Goede Herder". Het bleek, na dat nog de hulp van een specialist was ingeroepen, niet meer mogelijk medisch in té grijpen. Des middags te kwart over twaalf ontsliep, bij volle kennis, de rector. De verslagenheid in het klooster in de parochie en bij zijn vele vrien den is groot. De rector vertelde ons tijdens het rustbed, dat zijn sterfbed werd, niet te begrijpen, waarom iedereen zo vriendelijk voor hem was. Een van de vele goede eigen schappen van rector Westgeest, waar- Hij vertelde daarbij iets over de tot stand koming van dit centrum en verheugde zich over de vooruitgang sedert de eerste expositie. De heer N. Swierstra hield een beschouwing o-ver het geëxposeerde werk, greep terug naar de Leidse kunstgeschie denis en kwam tot een bemoedigende vergenjking, jie het beste voor de toekomst doet hopen. Een Leidse mijnheer de Wilde trouwde Woensdag 11. en.betrad met •z u echtgenote z'n knusse stulpie in de vorm van een woonschip, dat ir- voorschoten werd gebouwd en aan de Haagse Suezkade gemeerd lag. De vttebroodsweken werden echter w.'eed verstoord, toen het Vrijdag mogen plotseling zonk. 't Bleek, dat er geen contrjie op de helling had plaits gevonden en dal het schip ondeugdelijk war. En .iu zitten ze zonder huis' De spaarcentjes lagen in het water.... Het wordt vervelend, maar we moeten het toch nog een keer over Drie October hebben. En dan niet over de mensen, die „boven hun theewater" gisteren over straat zwalkten, want die hebben we niet geteld. De politie trouwens ook. niet. „Als ze voor het publiek niet al ie hinderlijk waren en geen gevaar voor het verkeer opleverden, lieten we ze maar lopen, anders konden we wel aan de gang blijven", vertrouw de een zegsman van de politie ons vanmorgen toe. Neen, net gaat over „De Lakenhal" Ruim 2100 mensen bezochten gister morgen van 10 to+ 12 uur de Drie October-tentoonstelTing, om even te griezelen bij het schilderij van Pieter Van der Werff en de nieuwe ma quette te bezichtigen. Dit aantal be tekent een record. Sedert dat men in 1038 het museum op 3 October weer openstelde, is het aantal nooit boven de 2.000 geweest. En dat geeft ons weer goede hoop! Nu echt voor de laatste keer! Nau welijks is Drie October achter de rug of nieuwe feestelijkheden mel den zich aan. De Federatie van Man doline-orkesten voor Leiden en Om streken gaat op 19 October a.s. in de Stadsgehoorzaal een groot propagan da-concert geven, waaraan ook ver schillende Haagse verenigingen deel nemen. Genoeg voor vandaag; morgen gaan we verder. STADSKOK. L.D.W.S. 2U.D.O. 1 26. De ze wedstrijd heeft wel een zeer eigenaardig verloop gehad. Beide partijen bleken wat speelsterkte be treft, wel ongeveer aan elkaar ge waagd te zijn. LDWS was technisch iets beter, maar UDO speelde en thousiast en daardoor waren haar aanvallen veel gevaarlijker. In de eerste helft ging de strijd vrijwel gelijk op, zij het dan dat de LDWS- keeper meermalen handelend moest optreden, terwijl de UDO-verdedi- ging een welhaast onoverkomelijk struikelblok vormde voor de LDWS- voorhoede. Na 5 m'inuten opende UDO de score door eeh mooi doel punt van de linksbinnen, maar ver door hij een stille aantrekkings kracht uitoefende op allen, die hem leerden kennen, was juist zijn nede righeid, de bovennatuurlijke nede righeid, welke in hem zeer harmo nisch gepaard ging met een diep- doorvoeld besef van zijn priesterlijke waardigheid. Deze nederigheid had niets geforceerds en niets opvallends over zich. Zij was het fundament, waarop andere deugden evenwichtig waren opgebouwd in deze „tempel van de H. Geest". Zo noemt St. Pau- lus iedere Christen, maar niet zo vaak zal men in 't leven mensen ontmoeten, wier tempel zulk een helder, onvertroebeld lioht door laat schijnen. Deze grote, fors-gebouwde rvan maakte de indruk zo gaaf te zijn als een jongen op de dag van zijn eerste H. Communie. Gaaf en braaf. Een braafheid, een vroomheid, beoefend zonder dat zij in het oog liep, een gedegen vroomheid, een geest van gebed, waarmede de ge hele uitoefening van zijn plichten was doortroken. Bijna twintig jaren na eerst kapelaan te Rijpwetering en daarna lange tijd kapelaan aan het gesticht „De Voorzienigheid" te Amsterdam te zijn geweest bijna twintig ja ren heeft hij het rectoraat van de „Goede Herder" waargenomen, een rectoraat, dat bijzondere moeilijkhe den met zich brengt en van de gees telijke leidsman zeer veel omzichtig heid, nuchtere mensenkennis- en een onuitputtelijke liefde voor het zie lenheil vergt. Rector Westgeest be zat deze eigenschappen en was daar door in staat dit moeilijke, moeizame ambt zonder moeilijkheden en on vermoeid te bekleden en hij deed het met de stiptheid, die zijn gehele leven kenmerkte, een stiptheid, die hem de eretitel van een „levende klok" bezorgde. Deze stiptheid werd slechts overtroffen door zijn onge dwongen hoffelijkheid, en een milde gastvrijheid. Nog gaarne had de rector, zoals hij op zijn sterfbed ver klaarde, willen blijven ijveren voor de „Congregatie van de Goede Her der", welker belangen hij met al zijn krachten en gaven behartigde in zoverre tenminste deze beharti ging tot de taak van een rector be hoort. De grote eerbied en bewonde ring, welke hij koesterde voor het leven en het werken der Zusters van de „Goede Herder, hierbij gevoegd zijn aangeboren scherpzinnigheid en tact, deed hem zeer nauwkeurig in zien, wat in het zo bijzondere milieu van deze gemeenschap tot taak aan de rector en tot taak aan de zustei? toevalt. Ook daarin was hij zeer stipt, bescheiden en behoedzaam. Zo is deze eenvoudig, beminnelijke rector velen tot zegen geweest, een goede, vredige vader van het grote huis diep betreurd door alle in- wonenden een prettige vriend en een voorbeeldig priester. Eenieder die het voorrecht had, in welke func tie ook, rector Westgeest op zijn le vensweg te ontmoeten, zal zich zijner herinneren in een dankbaar gebed. der kwam men niet, en ook LDWS strandde steeds op de UDO-backs. Tot ver in de tweede helft bleef de stand ongewijzigd, maar toen werd LDWS sterker, de aanvallen werden gevaarlyker en na 25 minuten lag de gelijkmaker achter de UDO- keeper (11). UDO liet de moed niet zakken en 5 minuten later be gon opeens de doelpuntenmachine te werken. De linksbuiten ging afge meten voorzetten afgeven en daar uit ontstonden binnen 4 minuten vier doelpunten, waarvan de rechts buiten en drie en de rechtsbinnen er een voor zijn rekening nam. Dat bracht de stand op 15, en al mocht LDW'S nog een tweede doelpunt scoren, even voor tijd zond UDO's •linksbuiten weer een fel schot in, dat door de keeper gedeeltelijk ge keerd werd dooh door de midvoor ingeschoten, die daarmee de eind stand op 26 bracht. DAMMEN H.D.C. VERLIEST BEIDE WEDSTRIJDEN VAN LDV. Voor het district Leiden van de N.D.B. werden twee competitiewed strijden gespeeld tussen het eerste en tweede tiental van H.D.C. alhier en L.D.V. uit Leiden. De uitslagen zijn alsvolgt: C. Verboom H.D.C. I W. Heemskerk L.D.V. I 02; C. LooienstijnJ. Klinkenberg 02; M. de GrootB. Slechtenhorst 02; J. DisselJ. W. Huisman 11; Hb. de VosTh. Uitenbogaard 11; R. v. KlaverenJ. Teling 0—2; E. Mech- gelseA. Klinkenberg '02; Gh. de Vos—W. Klein 1—1; P. v. Tol (res.)— P. v. d. Stel 0—2; J. v. d. Ent—J. Zaalberg 11. Uitslag 416. M. v. d. Vaart (res.) H.D.C. II Regl. L.D.V. II 20; L. Koopman J. v. Wijngaarden 02; W. BaartL. Gerritsen 02; J. SchuurmanM. v. Leemen 20 regl.; J. ZaadJ. Huis man 02; J. de GrootC. Klinken berg 02; F. VerhorstH. Martijn 0—2; Th. Pijper—J. H. v. Gent 0—2; C. StapperJ. Sterson 02; A. v. d. VlietB. de Kier 20. Uitslag 614. HAAGSCHE SCHOUW Thuisfront-avond. Vrijdag avond opende de heer A. v. d. Hulst jr. in „De Groote Vink" een gezel lige avond, die ten bate van het Kath. Thuisfront werd gehouden. Ongeveer 200 aanwezigen genoten van een gemengd programma, ge bracht door een jeugdig amateur gezelschap uit Zoeterwoude en be staande uit schetjes, muziek en zang, onder leiding en met confe rences van de heer P. Onderwater. Speciaal mogen genoemd worden de zangeres Tina Groeneveld en de pianist Frans Houps. Een aardig beeld van de stemming in Indonesië gaf een schetsje, waarin werd uitge beeld hoe door de soldaten een Thuisfront-pakket ontvangen wordt. Dit ter stimulering van de goed geefsheid der aanwezigen, die de pa rochiële Thuisfront-kas moesten versterken en dat royaal deden. Ka pelaan A. van Heusden S.M.M. sloot met een hartelijk dankwoord. i WASSENAAR Botsing op Rijksstraatweg. Op de Rijksstraatweg reed een vracht auto uit Amsterdam, beladen met vijf ton papier, doordat de voetrem wei gerde. tegen een met paard bespan nen wagen, waarvan de bestuurder linksaf de van Zuylen van Nijevelt- straat wilde ingaan. De lading van dit voertuig 17^ meter betonplank werd vernield, terwijl van de wagen het achterschot scheurde. De vrachtauto die ook beschadigd was, werd in beslaggenomen toen bleek, dat ook de stuurinrichting defeat was. Niemand liep lichamelijk letsel op. Onverwacht bezoek Hedenmorgen te kwart voor elf heeft onverwachts Z. Em, Kardinaal Micara. protector van de Orde der Capucijnen, een bezoek gebracht san het seminarie der Orde te Voor schoten. Kardinaal Macara, die enige tijd in België vertoefde waar hij vroeger nuntius is geweest was gisteren de gast van de internuntius te Den Haag, mgr. Giobbe. Daar uitte hij de wens heden het feest van St. J'ranciscus van Assisië in zijn kwaliteit van kardinaal-protector een bezoek te brengen aan een Ca- pucijnen-klooster. Te 10 uur ontving het klooster te Voorschoten de tele fonische mededeling van zijn komst. Z. Em., die vergezeld was van zijn secretaris, werd in de spreekkamer van het klooster ontvangen en ver welkomd door de gardiaan, p. Roga- tianus, waarna de kardinaal er zijn vreugde over uitsprak op deze Fran- ciscus-dag het klooster te kunnen bezoeken van de Capucijnen, van wier orde hij beschermheer was. Z. Em. herinnerde er aan. dat een lid zijner familie in de vorige eeuw ge neraal van de Orde is geweest. Op de binnenplaats van het kloos ter stonden alle leerlingen van het seminarie opgesteld, die, toen kar dinaal Micara naar buiten was ge komen, in de meerstemmige toon zetting van Alaleone het „Zonne lied" van St. Franciscus zongen, voor deze kerkelijke feestdag ingestu deerd. Namens de leerlingen sprak de di recteur, p. Laetantius een verwel koming in het Latijn, die door de Het marktbericht vermeldt vanmorgen geen notering. Het marktbericht vermeldt van morgen geen notering omdat de marktcommissie geweigerd heeft een notering op te maken, uit protest te gen de houding van de C. C. D., die alle boeren verbaliseert, welke een hogere prijs ontvangen, dan 2.03, de hoogste notering van 13 Septem ber in verband met de prijsstop. De commissie acht het niet rede lijk, omdat de prijsstop bepaald is op de maximum-prijs van 17 September en omdat tussen 13 en 17 September hogere prijzen tot f 2.15 toe op an dere markten zijn betaald. Bodegraven's markt zal daardoor in een zeer ongunstige positie komen. De C.C-D. heeft intussen de hand schoen opgenomen en schijnt voor nemens te zijn alle partijen, waar voor meer dan 2.03 is betaald, in beslag te nemen. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, vernemen wij, dat de richtlijn, welke door de C.C.D. in Bodegraven is gevolgd, voor het ge hele land geldt. Andere kaasmarkten, zo werd hier aan toegevoegd, kunnen een dergelij ke controle dus eveneens verwachten. HILLEGOM AANRIJDING. Gisteravond zou de 60-jarige P. Murk bij de Twentse Bank de weg oversteken. Doordat hij weifelde, werd hij aangereden door een mo torrijder. Hij liep een zware sche delbreuk op en werd naar de Ma- ria-stichting vervoerd. Men vreest voor zijn leven. NIEUWKOOP BOERDERIJ-BRAND Het woonhuis bleef gespaard Zondagmiddag omstreeks vijf uui brak brand uit in de hooiberg var de veehouder G. van Dijk op de Achterweg alhier. Het vuur greef snel om zich heen en weldra stond de stal alsook een nog nieuwe schuui in lichter laaie. Was de brandspuit van Nieuwkoop, die zeer spoedig ter plaatse was, in een betere con ditie geweest, dan zou zeker de schuur gespaard zijn gebleven. De brandweer uit Noorden bond ever later eveneens de strijd tegen he.' vuur aan en wist het woonhuis te behouden. Voordat het vuur hef woonhuis aantastte had men de in boedel in veiligheid weten te brengen Ondanks dat van Dijk was verzekerd betekent deze brand voor hem toch een ramp. Het woonhuis is voorlopig VOORSCHOTEN Hooiberg in brand. Doordat kinderen met vuur speelden, raakte Zondagmiddag om half twee de hooiberg van de heer C. v. d. Voort, Leidseweg, in brand. Binnen een kwartier was de brandweer aanwe zig en dank zij het doortastend op treden van de spuitgasten, kon voor komen worden dat het vuur over sloeg naar de boerderij, die slechts anderhalve meter van de hooiberg af staat. De rieten kap van de hooi berg ging evenwel verloren, evenals 6000 kg hooi, dat brand- of water schade had opgelopen. i WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Overigens weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Oost cn Zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. 3 Paters Capucijnen kardinaal werd beantwoord in het Latijn, waarna hij 't gesprokene in het Frans vertaalde en er uitgebreider op inging. Z. Em. betuigde zijn grote tevredenheid over het grote getal van leerlingen en sprak de wens uit. dat zij hun idealen in vervulling zouden zien gaan. Hij vroeg een vu rig gebed in deze moeilijke tijden voor Paus en Kerk, speciaal op dit feest van St. Franciscus van Assisië. die altijd een voorvechter van het kerkelijk gezag was geweest. Nadat Z.Em. een bezoek aan de kapel nad gebracht, gaf hij aan de gehele communauteit zijn" zegen. Uitgeleide gedaan door de paters verliet Z.Em. te half 12 Voorschoten, om zich naar Brussel te begeven. LAATSTE BERICHTEN SCHIETPARTIJEN IN PRAAG. Zaterdagavond hebben zich in Praag schietpartijen voorgedaan, waarbij drie personen werden gedood en verschillende andere gewond. Het eerste incident deed zich voor om 9.30 uur plaatselijke tijd in een donkere staat, Fibichova genaamd, in de wijk Ziskov, vroeger bekend als de „rode voorstad" wegens het grote aantal communisten dat daar woonde. Drie mannen, die nog niet geïden tificeerd zijn, wandelden daar langs de muur van een gesloten Joodse be graafplaats, toen een zwarte auto hun achterop reed, welks inzittenden een tommygun op hen leegschoten. Een der mannen was op slag dood, de tweede stierf enige tijd later. De der de werd ernstig gewond. De tweede schietpartij viel voor aan de andere kant van de stad, de Pankrac-gevangenis, waar een auto om 10 uur verscheen en een 'regen van kogels werd geschoten op een groep mensen, die op de trolleybus stonden te wachten. Een van hen werd gedood en een ander ernstig gewond. De gewonden zijn thans in het ziekenhuis onder politiebewa king. Ooggetuigen verklaarden, dat de inzittenden van de auto, die langs de Pankracgevangenis reed, in uniform gekleed waren, doch zij konden de uniformen niet thuisbrengen. 15 JAAR VOOR VIERBAHN EN RÜHL. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, onder praesidum van prof. mr. J. A. van Hamel, veroordeelde hedenmorgen de 45-jarige Emil Rühl en de 39-jarige Friedrich Christian Viebahn. die gedurende de zettings- tijd werkzaam waren als Kriminal Sekretaer bij de Dienststelle Amster dam van de Sicherheitsdienst tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis in Ne derland doorgebracht. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Ge- linck, eiste veertien dagen geleden tegen beiden de doodstraf. In de sententie overwoog het Hof. dat de billijkheid van de bijzondere rechtspleging eist, dat de hogere chefs de zwaarste verantwoording dragen en daarvoor ook de zwaarste straf krijgen. Beide verdachten waren on dergeschikten en dat wil het Hof ten gunste van hen aanmerken. Voorts merkte het Hof als gunstig voor bei de verdachten aan, dat door hun lang durige dienst onder de straffe disci pline van de Duitse politie hun ver antwoordelijkheidsbesef is afgesleten én dat zij na de dolle Dinsdag ver scheidene malen menselijk zijn op getreden. Bij het uitspreken van het.vonnis bepaalde het Hof, dat beide verdach ten geen rechten kunnen gelden op de zogenaamde „jubileumgratie" en het verleende aan beide verdachten het hun krachtens de wet gegeven recht om binnen acht dagen van deze sententie fn cassatie te komen. JCaite QaCf De Johan van Oldenbamevelt is Zaterdagmiddag met 1250 passa giers naar Batavia vertrokken. Mr. de Bie heeft afscheid geno men als president van de rechtbank te Rotterdam, op dezelfde dag en het zelfde uur, waarop hij 45 jaar gele den zijn proefschrift voor de Utrecht se universiteit verdedigde. Mevr. dr. Henriëtte Roland Holst hoopt op 24 Dec. haar 80ste verjaar dag te vieren. Het .Ned. motorschip „Ritzau" is in de Oostzee op een mijn gelo pen. Van de negenkoppige bemanning zijn er drie licht gewond. Het schip bekwam veel sclade; het was met een lading op weg van Amsterdam naar Polen. De 71-jarige mevr. M. S. uit de Adelheidstraat is op de Scheveningse- weg bij het oversteken door een tram gegrepen. Zij overleed ter plaatse. Hoe gaat die zwarte vlek weer weg? Wanneer u loopt en rijdt met overleg!

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3