Wijdvertakte bloembollensmokkel „Vreedzame'' Groenen-veldslag werd „ware'' veldslag met de politie Haagse politie was ditmaal zeer hard ET* keerpunt DINSDAG 4 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 UITBREIDING VAN DE T.H.S. Opleiding voor 3500 studenten Ter voldoening aan zijn toezegging bij de behandeling van de begro ting voor het afgelopen dienstjaar, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen thans mededelingen gedaan over de plan nen ten aanzien van de uitbreiding van de Technische Hogeschool te Delft. Als richtlijn voor de opstelling van de eisen voor de uitbreiding heeft gegolden de Technische Hogeschool geschikt te maken voor een goede opleiding van hoogstens 3500 tege lijkertijd studerende adspiranten of een afstuderende van 500 ingenieurs per jaar, waar bij tevens bevorderd wordt de verdeling van de studen ten over de verschillende studie richtingen in overeenstemming te brengen met de vermoedelijke toe komstige behoefte. Onteigening, bemaling, ontpolde- ring, grondonderzoek, e.d. zullen echter nog zoveel tijd vorderen, dat imet de bouw eerst in de loop van 1950 zal kunnen worden aangevan gen. UITGESTELDE MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN. Aanvankelijk zou bij de ingang van bet nieuwe cursusjaar aan tien rijks hogere burgerscholen een afdeling middelbare meisjesschool worden ge- ticht, maar de plannen daartoe zijn, zoals onlangs bericht, opgeschort. Dat is geschied, deelt de minister van O., K. en W. thans mee, n.a.v. vragen van het Tweede-Kamerlid Gortzak om de Staten-Generaal bij de behandeling van de rijksbegroting voor het jaar 1950 gelegenheid te bieden zich om trent deze aangelegenheid uit te spreken, zulks op aandringen van de Raad van State. PLAATSING AFVLOEIEND DISTRIBUTIE-PERSONEEL De minister van Binnenlandse Za ken heeft zich met zijn ambtgenoten van Economische Zaken en van So ciale Zaken per circulaire tot de ge meentebesturen gewend om de voor malige distributie-ambtenaren, die uit hoofde van hun leeftijd dan wel door het ontbreken van diploma's in het bedrijfsleven geen emplooi kun nen vinden, in aanmerking te bren gen voor de vervulling van vacante plaatsen, waarvoor zij uit hoofde van hun practische ervaring en aan leg, geacht kunnen worden de nodige geschiktheid te bezitten. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VA RA; 19.45 VPRO; 20.00—24.00 VARA 7.00 nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.33 pianoduo; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 voor de vrouw; 10.00 „Kinderen", causerie; 10.20 Voor de vrouw; 12.00 Orgelspel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.55 Ka lender; 13.00 Nieuws; 13.15 Metro- pole orkest; 14.00 Gesproken por tretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 voor de jeugd; 15.50 Pianovoordracht; 16.D0 Voor de jeugd; 16.30 voor de zieken; 17.00 voor de jeugd; 17.30 orgelensemble; 18.00 nieuws; 18.15 Vara-varia; 18,30 voor de strijdkrachten; 19.00 parle mentair overzicht; 19.15 kwartet; 19.30 voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.20 Dansmu ziek; 21.00 „De vliegende Hollan der". hoorspel; 22.15 Viool en piano; 22.45 populair wetenschappelijke causerie; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 416 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 gewijde muziek; 8.00 nieuws en weerberichten; 9.00 voor de zieken; 9.30 waterstanden; 11.00 zang en piano; 11.25 „De klok ken luiden", hoorspel; 12.00 strijk orkest; 12.30 mededelingen; 12.33 volksmelodieën: 13.00 Nieuws; 13.15 promenade orkest; 14.30 gemengd koor; 15.00 Kamerorkest; 16.15 voor de kinderen; 17.45 Rijk over zee; 18.00 kerkkoor; 18.30 voor de kinde ren; 18.45 volksmelodieën; 19.00 Nieuws; 19.15 Indonesisch nieuws; 19.30 sportcommentaar; 19.40 radio krant; 20.00 nieuws; 20.05 inleiding familie-competitie; 20.15 concertge bouworkest en soliste; 21.35 mari nierskapel; 22.15 koor en solisten; 23,00 nieuws; 23.1524.00 gramo- foonmuziek. DE ECONOMISCHE RECHTER te Arnhem heeft gistermiddag in een urenlange zitting klaarheid pogen te brengen in een bloembollen smokkel van ongehoorde omvang, die van April 1948 tot Januari 1949 bij Groesbeek heeft plaats gehad. De kweker H. v. D. uit Beek bij Nijme gen bezat voor de oorlog een grote bloemenkwekerij in Kleef, dus net over de Duitse grens. In 1944 keerde hij naar Nederland terug, omdat zijn bedrijf door de tijdsomstandigheden niet langer rendabel bleek. Maar na de bevrijding wilde de man zijn bedrijf gaarne weer opbouwen. Duits geld bezat hy niet, wel Nederlands. Hij kwam toen op het onzalige idee, in het Westen van ons land bloem bollen te laten kopen en deze naar een bevriende landbouwer te Groes beek te laten brengen, wiens boer derij voor de helft op Duits en voor de helft op Nederlands gebied ligt. Zo werd er een millioen gladiolen- bollen gekocht en bij P. te Groesbeek afgeleverd. Alleen al dit transport bestond uit twintig vrachten van zes tig tot zeventig zakken bloembollen elk. Welke grote bedragen hiermee ge moeid waren, blijkt wel uit de win sten, die de verschillende tussenper sonen maakten. Zo verdiende de bloembollenteler L. uit Groesbeek in totaal 12.300 gulden voor zijn be middeling bij het kopen en het transport. De timmerman N. te Groesbeek. waar de bollen werden opgeslagen voordat zij naar de boer derij van P. werden gebracht, kreeg vijftig cent per kilo, in totaal 22.000 gulden en P. zelf zou voor het over brengen van de bollen van zijn boer derij naar zijn op Duits grondgebied liggende schuur een kwartje per kilo kriigen. Zover kwam het met dit millioen gladiolenbollen niet, want de recher che kwam er achter en nam het zaakje in beslag. Een tijdje heeft heel Groesbeek nog van deze reusachtige partij bollen kunnen profiteren, want de bevolking vond al spoedig de weg naar het bollenkerkhof en versierde erf en woning met de gevonden gla diolen. Volgens een deskundige van het bedrijfschap voor Sierteelt ging door deze clandestiene uitvoer een deel van de Nederlandse mogelijkheden op het gebied van de bloembollen kwekerij verloren. Reeds van 1933 af dateren n.l. enige bepalingen, die de uitvoer van Nederlandse bloembollen als teeltgoed naar het buitenland ver bieden, Ook waren de bollen van inferieure kwaliteit, zodat onze faam op dit gebied ook nog werd aange tast. Tenslotte werd aan de handels politiek van Nederland met Duits land afbreuk gedaan. In zijn requisitoir ging de officier OPENBARE DRONKENSCHAP TE BERGEN OP ZOOM OP ZWARTE LIJST. De Bergen op Zoomse gemeente raad heeft besloten tot aanvulling van de politieverordening waardoor voor deze gemeente een zgn. zwarte lijst wordt ingevoerd, waarop de na men van openbare dronkaards zullen worden vermeld, aan wie door de caféhouders geen alcohol zal mogen worden verstrekt. K.R.O. HOUDT GEZELLE- DECLAMATIEWEDSTRIJD. De K.R.O. organiseert in samen werking met de Gezelle-Thijmver- eniging, bij gelegenheid van de vijftigste sterfdag van Guido Ge- zelle, een Gezelle-declamatiewed- strijd voor scholieren. Tot 15 Octo ber kunnen de scholen drie verte genwoordigers laten inschrijven. Deelneming staat open voor leer lingen van de 5e en 6e klas Gym nasium, 4e en 5e klas H.B.S. en M.M.S., hoogste klas klein-semina- ria, hoogste klas U.L.O. en van alle andere scholen de hiermee over eenstemmende klassen. De voor drachten mogen niet langer dan on geveer drie minuten duren. De op namewagen van de N.R.U. gaat naar iedere deelnemende school, om de declamatie op platen vast te leggen. Vanaf half November zal de KRO eenmaal in de veertien dagen een aantal van de gemaakte opnamen afdraaien, aan het einde waarvan het aantal punten, dat de jury, be staande uit de heren Grond, Ber nard Verhoeven, Albert van Dal- sum, Ton van Tomputte en irfej. Le- ni Verstegen, heeft toegekend, zal worden bekendgemaakt. De win naar mag een bezoek aan Brugge en Roeselaere brengen. Ook de Belgische Omroep wil een dergelijke wedstrijd organiseren. De winnaars uit beide landen zullen dan tegen elkaar uitkomen. van justitie, mr. Muller, uitvoerig in op de deviezenontduiking, die aan deze smokkel ten grondslag ligt. Hij eiste in alle gevallen onvoorwaar delijke gevangenisstraffen van resp. een maand, een maand, tien weken en drie maanden. Na uitvoerige pleidooien veroor deelde de economische rechter, mr. Rueb, H. v. D. tot twee maanden voorwaardelijk. N. tot een maand voorwaardelijk. P. tot tien weken onvoorwaardelijk en L. eveneens tot tienweken onvoorwaardelijk. „Algemeen Dagblad". PATROONSFEEST VAN HAARLEMS KATHEDRAAL. Het feest van de H. Bavo is in de Haarlemse Kathedrale Basiliek met grote luister gevierd. Tet beziek van de Bisschop van Gent, Z.H.Exc. mgr. C. J. Calewaert met acht kanunniken aan de Neder landse Bavostad gaf aan de viering een bijzonder karakter. Voor het eerst werden, vóór de Hoogmis en bij de processie met de reliekschrijn van de H. Bavol aan het eind van het feest, de eretekenen van de Kathedrale Basiliek meegedragen. JUBILEUM J. KUYPERS. Zaterdag herdacht de heer J. Kuy- pers, sedert 1940 directeur van de „Maasbode", de dag, waarop hij vóór dertig jaar zijn loopbaan aan de krant begon. In een feestelijke bijeenkomst werd de jubilaris gehuldigd door de pres—comm. de heer Margry, de hoofdred. prof. dr. S. Tesser O.P., de adj-directeur de heer H. Conijn, na mens alle afdelingen door de heer W. Pedroli, namens de buitenl. corr. door de heer Th. Bogaerts uit Brus sel. Ook voerde het woord de vorige directeur de heer H. Kuypers, broer van de jubilaris. Een zeer drukke receptie volgde op deze hartelijke huldiging. MIDDENSTANDS-BORG STELLINGSFONDS VOOR 's-GRAVENHAGE EN OMSTREKEN. Opgerfcht is de stichting Borgstel lingsfonds voor 's-Gravenhage, Leid- schendam, Nootdorp, Rijswijk, Voor burg en Wassenaar. De stichting heeft ten doel voor haar gebied de belan gen van ondernemers op het terrein van ambacht, detailhandel en dienst verlening te bevorderen. Zij kan dit doen door borgstelling, adviezen, hulp bij administratie, bemiddeling enz. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren M. Kropveld, voorzit ter, H. L. Kooper, directeur der ge meentelijke credietbank, secretaris penningmeester, mr. M. Blei Weiss- mann, hoofd van de afdeling econo mische zaken der gemeentesecretarie van 's-Gravenhage, H. Neuteboom, vertegenwoordiger van de midden standsbonden, dr. J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg, H. C. A. M. Scholvinck. burgemeester van Nootdorp en W. H. Visser, wethou der van de gemeente Rijswijk. Het secretariaat der stichting is gevestigd tën kantore van de ge meentelijke credietbank, Westeinde 40, 's-Gravenhage. TWEEDE AARDBEIENOOGST. Maandagmiddagwerden op de Steenwijkerwoldse veiling opnieuw aardbeien aangevoerd, afkomstig van de tweede pluk, die mede dank zij het goede en later zomerweer moge- li,! k bleek. Zij werden gekweekt in de kassen van de G A. van Swiets tuinbouwschool tè Frederiksoord. De eerste aardbeienpluk geschiedde in Mei en Juni. Daarna zijn de aard beien enige tijd „verdonkerd" d.w.z. in het donker onder glas verder ge kweekt. Toen zij later wederom aan het zonlicht werden blootgesteld, gin gen de plantjes opnieuw bloeien, en konden wederom vruchten worden geoogst. De prijs bedroeg gisteren op de Steenwijkerwoldse veiling ƒ2.44ƒ2.60 per j.g. Voor de tuin ders zal deze methode in de toe komst, volgens deskundigen van de tuinbouwschoal, zeer belangrijk kun nen zijn. Weer een roof overval in A'dam Zaterdagavond om kwart over tien is in de Alblasstraat te Amsterdam een vrouw in haar woning overval len door twee onbekende mannen, die met een buit onder andere be staande uit een bedrag van ƒ1385, verdwenen. De vrouw was thuis met haar vier kinderen, die sliepen. De echtgenoot, die werkzaam als kellner is, was naar zijn werk. Omstreeks kwart over tien werd aan de benedendeur gebeld op de wijze, die haar man altijd gebruikt. Aangezien de vrouw zich al geruime tijd niet erg goed voelt, verbaasde het haar niet, dat haar man vroeg thuis kwam. Hij had het trouwens in de afgelopen week al eerder ge daan. Zonder aarzelen drukte zij dan ook op de knop, waardoor de bui tendeur electrisch wordt geopend en zij m'aakte ook de deur van haar woning open. Op haar roep „Wie is daar?" kreeg zij geen antwoord, maar ook dit verbaasde haar niet, want haar man geeft eveneens vaak geen antwoord als hij thuis komt. Toen zij het licht in de gang wilde opsteken, werd haar plotseling een hoed of een sok tegen het gezicht gedrukt, waardoor zij niets meer kon zien. De aanvaller drukte haar tegen de muur en hield haar in be dwang. Inmiddels was een tweede man in de woning gekomen en deze heeft voor zover zij dat kon horen de wo ning doorzocht. Na ongeveer een kwartier zo te hebben gestaan, werd plotseling de hoed of sok van haar gezicht weggetrokken, maar voor zij iets kon waarnemen, werd de deur dichtgeslagen en waren beide man nen verdwenen. Na een snel onderzoek bleek haar dat de linnenkast, waarin zich, ver borgen tussen lakens, een bedrag van 1385,bevond, was doorzocht en het bedrag wasverdwenen. Uit een bureau in de voorkamer waren drie horloges, waaronder een gou den dameshorloge en een doublé herenhorloge en een vulpen gestolen. De kinderen zijn niet wakker ge worden. De politie staat voor een zeer mysterieus geval, aangezien de vrouw niet meer dan een bruine hoed heeft gezien. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, dat tot dus- nog geen resultaat heeft opge leverd. MAN PLEEGDE AANSLAG OP HET LEVEN VAN ZIJN GEWEZEN VROUW. Gisteren heeft te H'arlingen een vijftigjarige Brabander, een zekere Z., een aanslag gepleegd op het le ven van ziin gewezen echtgenote, de 37-jarige B. J.. die sinds korte tijd huishoudster was bii de heer S. v. d. Geest aan de Oosterkeetstraat. De vrouw is er goed afgekomen. Zij had de man Zaterdag, toen hij over de kinderbijslag wilde praten de deur geweigerd, maar gistermor gen kwam hii terug. Hij kwam op het ogenblik, dat de heer Van der Geest zich op het werk bevond. In het kleine nortaaltje van de woning greep hii zijn gewezen vrouw bij de haren en bracht haar met een mes enige steekwonden toe. Od het hevige gegil van de vrouw schoten omwonenden te hulp. die het slacht offer uit de greep van Z. ontworstel den. Hij is kort daarna door de politie gearresteerd. Het slachtoffer kon na medische hulp huiswaarts keren. GEKNOEI BU SLACHTHUIS TE GRONINGEN. In verband met knoeieriien bij het openbare slachthuis te Gronin gen heeft de politie aldaar een on derzoek ingesteld, waardoor kwam vast te staan, dat een groot aantal Groningse slagers iedere periode met het toegewezen vlees werd be nadeeld. Van deze fraude profiteer den een grossier en een combinatie- leider, terwijl zes slagers zich be voordeelden met het vlees, dat aan hun collega's werd onthouden. Tegen alle verdachten is proces verbaal opgemaakt. De grossier en de combinatie-leider zijn in verze kerde bewaring gesteld. Het onder zoek in deze zaak wordt nog voort gezet. Zelfs de traditionele verzoening bleef uit De „veldslag", die traditie ge trouw op de derde October in Den Haag tussen de „Groenen" van Delft en Leiden gehouden wordt, is gister avond niet verlopen als in vorige ja ren. Reeds in de voormiddag werden de eerste Leidenaars in Scheveningen gesignaleerd. Zij bezetten een huis, waaruit zij echter spoedig door de politie werden verdreven. Tegen de avond verzamelde zich een kleine groep studenten op het Buitenhof. Van deze studenten had de politie weinig last, des te meer echter van de duizenden opgeschoten jongelie den, die door hun uitdagende hou ding steeds meer charges van de po litie uitlokten. Tot tweemaal toe werd het pu bliek via een microfoon bevolen het Buitenhof te verlaten. De Hage naars, die onwillig bleken, liepen ra ke klappen op. De blote sabel, die voor het eerst op de derde October door de politie werd gebruikt, maak te slachtoffers. Verschillende perso nen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Eerst tegen half twaalf trok de Haagse jeugd af en keerde de rust langzamerhand op het Buitenhof terug. Ondertussen woedde in Scheve ningen op het Gevers Deynootplein en in de omliggende straten een ware veldslag. Om kwart over acht waren de Delftse „Groenen" per speciale H.T.M.-tram op het plein gearri veerd, waar ze werden opgewacht door hun Leidse tegenstanders. De twee partijen nestelden zich op en om het Kurhausterras, en de strijd begon. Nauwelijks waren echter de eerste rotjes en zevenklappers ont ploft of een grote politiemacht, die in allerijl per auto uit de Haagse binnenstad was aangevoerd, trok op. De politie chargeerde onmiddellijk met de blanke sabel en in een oog wenk waren de studenten verspreid. Ook hier vielen harde klappen. De studenten kregen geen gelegenheid om zich te hergroepen. Van een on derling gevecht was geen sprake FELLE BRAND IN OUD PAND TE AMSTERDAM. Een felle brand is gisteren te Am sterdam, omstreeks 12 uur ontstaan in een perceel aan de Elandsgracht, waar een glasblazerij voor Kerstver siering is gevestigd. Door nog onop gehelderde oorzaak sloeg een vlam in een pot met lak, waardoor een vuurzuil ontstond, die zich in razend tempo over de étage uitbreidde. Het aanwezige personeel moest in aller ijl het gebouw verlaten, waarbij een 65-jarige man van de trap viel en gewond werd. In weinige minuten breidde de brand zich eveneens over de andere verdiepingen, waar een sportschool en een lampekappenfa- briek is gevestigd, uit. De brand weer rukte met veel materiaal uit en kon het vuur reeds spoedig loca- liseren. Binnen een uur kon met de nablussing worden begonnen. Het gebouw brandde echter voor een groot gedeelte uit en er ont stond aanzienlijke waterschade. BEURS: BELANGSTELLING VOOR INDONESISCHE FONDSEN. Voor de Indonesische fondsen be stond gisteren de meeste belangstel ling op de Amsterdamse effecten beurs. De hoge tabaksprijzen, de re sultaten van de Ronde Tafelconferen tie, die men thans met wat meer ver trouwen afwacht, en de productie- opgaven, die geregeld verstrekt wor den en waarbij die van de Amster dam Rubber Maatschappij van jl. Zaterdag een zeer gunstige indruk maken, geven blijkbaar het publiek wat meer vertrouwen in deze waar den. Geringe vraag is al voldoende om behoorlijke koerswinsten te ver oorzaken en zo avanceerde Amster dam Rubber 4 punten, Deli Mij en Deli Batavia Tabak ieder drie pun ten en HVA twee punten. SoeKOWono en Besoeki Tazak Mij. stegen nog steeds onder invloed van de exhorbitant hoge prijzen op de ta- baksveiling van Vrijdae jl., ieder on geveer 4 punten. meer. Leiden en Delft keerden zich daarop gezamenlijk tegen de Haagse politie, doch deze trad zo energiek en krachtdadig op, dat de studenten weinig anders overbleef dan te reti reren. De verspreide groepen werden onophoudelijk door politie-jeeps ach tervolgd, die in razende vaart over de Boulevard snorden en de trottoirs steeds weer schoon veegden. Van een min of meer vriendschappelijke strijd tussen studentqn en Haagse politie was toen allang geen spoor meer te bekennen. De politie kende ditmaal geen pardon en wierp, geassisteerd door rechercheurs in burger, al haar machtsmiddelen in het vuur. De stu denten waren hierover zeer veront waardigd. Zij verklaarden de politie van te voren gewaarschuwd te heb ben, dat zij, om de excessen van het vorige jaar te voorkomen, het Ge vers Deynootplein hadden uitgekozen als terrein voor hun traditionele veldslag. De Haagse jeugd zou zich daardoor niet in de strijd kunnen mengen. Zij hadden, zo zeiden ze, van de politie meer begrip verwacht voor dit traditionele gebeuren, dat thans door het gebruik van de blote sabel onmogelijk was geworden. Hun onderhandelaars werden door de po litie niet ontvangen, ook niet toen de „Commandant te velde" van de Lei denaars aanbood het gevecht te be ëindigen, omdat buitenstaanders met lege bierflessen wierpen. De politie deelde hem mede, dat „het verstoren van de openbare orde geen grond voor discussie vormde". Een Cr^tal studenten, die op Scheveningen wer den gearresteerd werden niet, zoals gebruikelijk weer vrijgelaten. Toen de studenten voor het politiebureau het verzoenende ,Io vivat" wilden aanheffen werden zij uiteengejaagd. Zij besloten daarop zonder verzoe king te scheiden en trokken af, ech ter niet zonder kleerscheuren. De Leidse „Commandant te velde" ge kleed in het uniform van Pro Patria, het Leidse studenten weerbaarheids- corps, was hier het laatste slachtof fer. De Haagse politie heeft haar krachtdadig optreden tegenover de studenten als volgt op een midder nachtelijke persconferentie gemoti veerd: De talloze klachten, die het vorige jaar naar aanleiding van de Drie Oc- tober-veldslag van de zijde der Haag se burgerij binnengekomen waren, waren voor de wnd. burgemeester van Den Haag aanleiding geweest in te grijpen. De studenten corpora, zo verzekerde ons de politie, waren te voren mondeling en schriftelijk ge waarschuwd, dat zij bij het versto ren van de openbare orde gestraft zouden worden als iedereen. Ook de „goed bedoelde" molestaties van de politie zouden niet meer worden ge tolereerd," omdat de politie hierin een ondermijning zag van haar pres tige. De studenten werden er ver der van in kennis gesteld, dat de po litie orders had om mët krachtige hand in te grijpen. Eerst werd de studenten het betreden van de bin nenstad verboden, later in de Maan dagmiddag werd zelfs elke actie in Den Haag verboden. Het ingrijpen met harde hand is, aldus de politie, noodzakelijk geweest omdat men de studentenactie onmid- delijk in de kiem had willen smoren. Met de gummiknuppel en een bevel was bij de studenten niets te berei ken, meende, de politie. Daarom moest de blote sabel getrokken wor- den. De hoofdinspecteur, die deze actie cegen de studenten leidde, verklaar de, dat zijn ondergeschikten „in het belang der Haagse burgerij" op juis te wijze tegen de studenten waren opgetreden. De politiemacht, die de „Groenen" bestreed bestond uit 100 agenten en 24 rechercheurs. Een deel van hpn was belast met het bewaken van de Passage en het Binnenhof, die voor elk verkeer waren afgesloten. SCHEEPSBERICHTEN. LANGKOEAS 3 Oct. van Bela- wan; KAMERLING ONNES 8 Oct. daglicht aan de Hoek van Holland verwacht; KOTA BAROE pass, 3 Oct. 6 uur Dover; KOTA GEDE 3 Oct. 19.30 van Marseille; ZUIDER KRUIS pass. 3 Oct. 10 uur Kaap Bon; MAT AR AN 4 Oct. te Belawan; ROTTI pass. 3 Oct. Casquets. n oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. „Heb je werkelijk zin?" „O ja, verrukkelijk!" Mark dankte de hemel, dat hij niet geheel platzak was. Het leek hem een droom, dat hij daar met Ga by aan een tafeltje erwtensoep ge bruikte. Tot nog toe was ze voor hem altijd het onbereikbaar ideaal geweest, waar hij met 'n diepe ver ering tegenop zag, om haar wonder lijk talent en de charme van haai koele rustige schoonheid. Nu zag hij haar voor 't eerst als een gewoon mensenkind en het gaf haar in zijn oog een nieuwe bekoorlijkheid „We zullen de anderen niet meer inhalen," zei hij plagend, toen ze 'n eindje op de besneeuwde bosweg waren voort gegaan, „vindt je heel erg?" „Dat zou me toch niet «elpen, als je maar zorgt, dat ik voor elven thuis ben, anders maakt moeder zi,ch ongerust." Verbeeldde hij het zich of klonk er werkelijk iets spottends in haar toon. „Is je moeder zo streng?" Mark had haar slechts een keer ge zien, maa.- de vyze waarop ze heir van hoofd tot voeten had opgeno men, was niet in slaat geweest een prettige indruk achter te laten „Als kind zou ik ja gezegd heb ben. In elk geval houdt moeder van orde, net als ik." „Nu ben je ondeugend, Gaby. Pas op geef me een arm, 't is hier glad. Heb ik je niet beloofd volgende week op tijd te zijn, tenminste als ik hier nog ben." „Waarom zou je hier niet zijn?" vroeg ze snel. „De stad begint me te vervelen. Peter wordt weer onrustig en voelt de drang naar buiten," „Dus zijn Mark en Peter toch iden tiek." Hij antwoordde niet onmiddellijk wat haar het onbehagelijke gevoel gaf, onbescheiden te zijn geweest maar toen ze een verontschuldiging wilde maken, onderbrak hij haar „Je mag dit gerust vragen. Een eigenlijke biografie is „de eenzame' niet, wel schreef ik het grootste ge deelte uit persoonlijke ervaring. Het auto-ongeluk waarbij ik alleen ge red werd." „Vertel me 'hoe 't gebeurde,' vroeg ze zonder hem aan te zien. „Vader, die violist was, had ge speeld in een kamerorkest. Het was de eerste keer, dat ik mee mocht. Op de terugweg zal ik tegenover m'r ouders en hield vol trots vader'; viool op m'n knieën. Door de glad heid van de weg slipte de auto en raakte te water." Mark slikte even. „Wat verder gebeurde, kan ik me niet meer her inneren, alleen dat ik uit alle macht de kist vashield. Later werd me verteld, dat vader kans gezien had mij door een opening in de kap naar buiten te krijgen. Reddende handen grepen mij. Voor m'n ouders was het te laat. Hoe dikwijls heb ik ge wenst, dat ik met hen had mogen sterven." Een gevoel van diep medelijden maakte zich van Gaby meester Waarom was ze niet in staat iets tr zeggen, wilde er geen enkel woord over haar lippen komen. Als schaamde hij zich, zei Mark verontschuldigend, „vergeef me dal ik me zo liet gaan, maar een wees huis, hoe goed het mag zijn is een slecht surrogaat voor een gezin." „Niet voor elk kind is het gezin een ideaal." „Heb je je daardoor eenzaam ge voeld vroeg hij plotseling begrijpenc Ze knikte. „Mijn ouders scheid den toen ik vijf was, wij bleven bij moeder, maar ik kon vader niet ver geten en toen hij een jaar later stierf en ik niet naar hem toe mocht was het of ik beide ouders verloren had. De herinnering aan vader bleef als een nooit te overbruggen kloof •tussen moeder en mij.'' „Je hebt gelijk,' zei Mark getrof fen „dat moet erger zijn dan ze door de dood te verliezen. Wat me ver wonderd is, dat het op Bob niet zo'n indruk schijnt gehad te hebben." „Bob hield niet van vader, voor hem 'betekende moeder alles. Als kinderen konden we met elkaar niet overweg, later werd dat anders Bob is een beste jongen," zei ze met eerlijke bewondering, „maar ver tel me nu verder van je zelf." „Nog een vraag, als ik niet te on bescheiden ben. Wat 'heeft jou on danks het leed zo rustig, zo even wichtig gemaakt." „God." zei ze zacht. „God?" herhaalde Mark ongelo vig. Hij ontnam mij, behalve mijn ouders m'n enige vriend, dat heeft mij verbitterd." „Mogelijk is er iets beters voor je weggelegd. God is bereid elke open plaats te vullen als je het Hem vraagt." „Geloof je dat werkelijk?" vroeg hij verrast. „Je weet dat Jan dit ook bij z'n afscheid zei. De eerste avond dat je voor me speelde, Gaby, toen heb ik God bedankt." Ze voelde dat hij haar verkeerd begrepen had, maar sprak hem niet tegen: Even liepen ze zwijgend naast elkaar. De sneeuw kraakte onder hun voeten, soms vielen nog enkele vlokken'van de kale takken. „Ook veel van hetgeen ik over het leven in Amsterdam schreef, heb ik ondervonden," zei Mark eindelijk „onder andere de nacht dat ik de ellende ontvluchtte. Van alles heb ik daarna aangepakt, want er was geen buitenplaats, nog minder een baron. Eindelijk gelukte het mij in m'n vrije tijd het boek te schrijven, dat enig succes had." „Ben je al aan 't vervolg bezig?" Hij lachte kort. „Hoe zou dat kun nen, zolang ik rondzwalk, als een schip zonder roer, de ene dag niet weet, waar ik de andere beland. Soms denk ik dat het zwerven me een tweede natuur is geworden, dat niets me op de duur voldoende zou kunnen bevredigen, tenzij 't geer. buiten m'n bereik ligt." Gaby zei niets, vroeg ook niet wal hij bedoelde. Onwillekeurig kwamen haar de woorden van St. Augustinus in de gedachte „Onrustig blijft ons hart tot dat het rust in God". Op de straatweg gekomen trok ze haar arm uit de zijne. Ze was nu vlak bij huis. „Kom morgen middag repeteren," zei ze, „misschien is er tijd over voor de beloofde Sonate". De torenklok sloeg juist elf uur. V. Besluiteloos draaide Mark, de uit nodiging voor de vastenavondfuif tussen z'n vingers rond 't Zou bij Heyst gegeven worden; dat bood hem ongetwijfeld een gelegenheid Gaby nog eenmaal te zien, afscheid van haar te nemen voor z'n vertrek. Want na de laatste repetitie, toen ze voor hem gespeeld had, was hij zich plotseling bewust geworden, dat hij van haar hield en toen hij dit met zich zelf eens was stond onwrikbaar het besluit bij hem vast: hij moest uit haar leven verdwijnen. Wat deed hem dan nog aarzelen! Moedeloos wierp hij de kaart op tafel en steun de het hoofd met beide handen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2