Hoe warm het was Heilige Vader schenkt Apostolisch Zegen aan alle medewerkers van de Missie-tentoonstelling Hoofd-comité A.M.A. te Leiden ontving een brief Vaticaanstad N,r HUIBERS Portretten van Leidse kunstenaars in de Boerhaavezaal ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 VATICAANSTAD, 21 September 1949, Aan het Hoofd-Comité, Missie Tentoonstelling A.l r.A., Leiden. De aankondiging van de aanstaande Missie-Tentoonstelling, welke door Uw Comité te Leiden wordt georganiseerd, heeft niet nagelaten de Vaderlijke aandacht van de Opperpriester te trekken. Dit initiatief zal er inderdaad toe bijdragen bij de Katholieken, die ze bezoeken, een duidelijker begrip te vormen omtrent het vraagstuk der Missiën. Want heeft de Heilige Vader zelf niet menigmaal de wens tot uitdrukking gebracht, dat het christelijk geweten zich steeds meer en meer zijn plichten ten opzichte der Missiën bewust zou worden? Het is dan ook van ganser harte, dat de Heilige Vader, na kennis genomen te hebben van Uw werkzaamheid en de vurige gebeden, welke reeds Uw arbeid vruchtbaar maken, aan alle or ganisatoren alsmede aan allen, die hunne medewerking verlenen tot het welslagen dezer tentoonstellingZijn Apostolische Zegen schenktals onderpand van overvloedige Goddelijke gunsten. Aanvaardt de verzekering van mijn algehele hoogachting, (w.g.) J. B. MONTINI, Subst. j_JET HOOFD-COMITé van de Missie-tentoonstelling A.M.A. te Leiden dat geen middel onbeproefd laat om deze grootse tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal zo goed mogelijk te doen slagen, zond enige tijd geleden een schrijven naar Z.H. de Paus, met het verzoek een geeste lijke gunst te schenken aan hen, die zich op enigerlei wijze verdienste lijk maken voor deze tentoonstelling Enkele dagen geleden mocht dit hoofd-comité het grote genoegen sma ken van de secretaris van Z.H. de P aus een antwoord te ontvangen, dat, uit het Frans vertaald, hierboven is afgedrukt. Onnodig natuurlijk te vermelden dat dit schrijven met veel enthousiasme ontvangen werd! Want niet alleen de organisatoren, maar alle medewerkers tot het welsla gen van deze tentoonstelling in de ruimste zin van het woord, schenkt de Paus Zijn Apostolische Zegen zal in alle parochies de klok luiden. Dit is het teken waarop iedereen gevraagd wordt een Onze Vader en Wees Gegroet te bidden, gevolgd door de aanroeping „H. Franciscus Xaverius, bid voor ons". Op Zondag 9 October zal in de meeste parochiekerken sommigen hebben een andere datum, gepreekt en gecollecteerd worden over en voor de Missie. Op die dag worden alle gelovigen verzocht hun H. Com munie op te dragen tot intentie van de Missie. Nog heel veel werk wacht Die medewerkers zijn talrijk. We denken slechts aan de sub-comi- té's die het hoofd comité zeer veel werk uit handen nemen, de 35 pa rochiële comité's in de omliggende dorpen, zonder welke hét hoofd- comité niet in staat is belang stelling te wekken in de verre om geving van Lei den voor de ko mende missie-ac- ;ie, de talrijke stil le medewerkers, aan wie in alle haast per telefoon Even iets gevraagd wordt, de mgjisen die gelden be schikbaar stelden om een prachtig programma-boek uit te kunnen ge ven, de middenstanders, die voor vele mooie prijzen zorgden, de zela- tricen, die loten verkopen ,de voor trekkers, die prijzen ophaalden, de onderwijzers, die reeds lang in de weer zijn om de schooljeugd enthou siast te maken voor het Missie-werk, de pastoors, die hun medewerking geven voor de missieweek in hun parochies, de gezinnen, die onder dak zullen verlenen aan de missio narissen, de auto-bezitters, die hun auto beschikbaarstellen voor de ope ningsplechtigheid, en de velen die onder geen enkele categorie te rang schikken zijn en ook hun steentje bijdragen. Het zijn er zeer velen. En aan allen schenkt de Heilige Vader Zijn Apostolische Zeken. Ook aan de vele duizenden die de tentoon stelling zullen gaan bezoeken. Want ook zij werken mede aan het wel slagen! Nog één week! Ondertussen verstrijkt de tijd. Nog één week en de openingsdag is daar Er moet in die zeven dagen nog ont zaggelijk veel gebeuren om alles op tijd klaar te krijgen. Voor het op bouwen van de tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal zijn slechts twee dagen beschikbaar, zodat er enorm hard gewerkt zal moeten worden. Dat iedereen wiens medewerking, op welk gebied dan ook, wordt gevraagd spontaan aan die oproep gehoor moge geven! Duidelijk heeft Z.H. de Paus gesproken door Zijn brief; het mo ge voor iedereen een aansporing zijn de uiterste krachten in te spannen. Missie-week. Voor het welslagen van deze Mis- Sie-actie is het niet voldoende dat men de tentoonstelling bezoekt; dat is slechts een onderdeel. Wil de A.M.A. slagen, dan moeten de uiter lijke activiteiten vergezeld gaan van een geestelijke steun, die iedereen, zonder uitzondering, kan geven. Te beginnen met a.s. Zaterdag, de dag van de opening, zal in alle pa rochiekerken, na iedere H. Mis, het Missie-gebed worden gebeden. Maar de parochianen kunnen nog meer doen. Laten zij allemaal 's avonds al of niet naar gewoonte het Ro zenhoedje bidden tot intentie van de Missie. Reeds alleen de vurige ge beden maken de arbeid vruchtbaar, schrijft de Heilige Vader, 's Avonds Officiële opening. Thans kunnen nadere mededelin gen gedaan worden omtrent de offi ciële opëning van de tentoonstelling, welke Zaterdag 8 Oct. a.s. plaats zal vinden. Vier Missie-bisschoppen, die momenteel in het land vertoeven zullen 's middags om ongeveer twee uur aan het station te Leiden arri veren, evenals de 42 missionarissen van de veertien vertegenwoordigde orden en congregaties, die op de ten toonstelling tekst en uitleg zullen geven. Dit hoge gezelschap zal in de wachtkamer officieel worden ver welkomd, waarna zich een stoet zal formeren, die deze gasten naar Stadsgehoorzaal zal voeren. Voorop loopt de welbekende band van de Kath. Voortrekkers uit Leiden, waar achter in vier open rijtuigen de Mis sie-bisschoppen, vergezeld van hun pastoor-gastheer. Achter hen komen veertien auto's, waarin de missie paters zullen plaats nemen. Leden van de Kath. Jeugdbeweging zullen in uniform' en met vlaggen deze stoet een vrolijk aanzicht geven. Om half drie zal deze stoet aan de Stadsgehoorzaal arriveren, waar reeds een groot aantal genodigden aanwezig zal zijn voor de officiële opening. Na de verwelkoming zal mgr. Th. Bekkers uit Voorschoten een openingswoord spreken, gevolgd door een rondgang over de tentoon stelling. Om vier uur worden de deuren voor het publiek geopend. De ten toonstelling zal tot en met Zondag 16 October geopend zijn in de mor genuren van 10 tot 12 uur, 's mid dags van half drie tot half zes en 's avonds van half acht tot 11 uur. 's Zondagsmorgens is de tentoonstel ling gesloten. Wat is er te zien? Vele vragen bereiken ons en dat is gelukkig! over de aard van de tentoonstelling en over hetgeen er te zien zal zijn. Dit is niet een voudig te vermelden; men moet het zelf gaan zien! Maar in het kort komt het hier op neer dat de Mis sie-paters, waarvan iedere orde en congregatie een eigen stand heeft, zal vertellen over de missie-gebieden, waarin door zijn mede-paters ge missioneerd wordt. Zij zullen dit doen aan de hand van talrijke voor werpen, die tentoongesteld zijn, zo als kunst-voortbrengselen, gebruiks voorwerpen, foto's en allerlei ander materiaal, dat bij elkaar een volle dig beeld zal geven over de aard en omvang van het Missiewerk over de gehele wereld. Dit alles wordt on dergebracht in de grote Stadszaal. In de beide receptie-kamers zullen Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor Geboorteaankondigingen -OrOa de z.g.n. „bijwerken" worden opge steld. Dat zijn o.a. de Leken-missie- actie, de Missie-naaikrans, de Me- misa, enz., terwijl op het podium een grote stand van de Pauselijke Missiegenootschappen zal verrijzen. De foyer wordt omgetoverd tot een geweldige fancy-fair, waarvan een roep zal uitgaan, die ongetwij feld nog lang naklinkt in Leiden en omgeving. Alles wordt gedaan om deze fancy-fair tot een geweldig succes te maken en wie de voorbe- rèidingen ziet, twijfelt daar geen moment aan! In de kleine zaal zal, evenals in de koffiekamer, een buffet worden ingericht, dat zeer goed verzorgd zal worden. Want ook aan dat deel dient bijzondere aandacht besteed te worden, wil de tentoonstelling in z'n geheel slagen. ffl a Iedereen, arm of rijk, groot of klein, f kan op zijn manier missionaris ziinf @5* Qm QJs* Reeds wordt over al hard gewerkt aan de verschil lende programma punten die onder deze Missie-actie vallen. Op de scholen zijn de te ken- en opstel wedstrijden be gonnen, waarvoor aardige prijzen be schikbaar gesteld zijn. Schoolkin deren in klasver- yband bezoeken reeds sedert en- •v kele weken de missie-film, die overal gedraaid wordt „Pareltje Wang" heeft groot succes en alle kin deren zijn er en thousiast over. Ook wordt in ver schillende plaat sen de film „De held van Molokaï" voor de ouderen gedraaid. A.s. Woensdag is Warmond aan de beurt, waarbij tevens de film vertoond zal worden over de intocht van de bisschop in het Groot-Semi narie, ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan. In Rijpwetering werd met veel succes het toneelspel „De gebroeders Kalkoen" door de Leidse Toneelver eniging „Omnia Omnibus" opge voerd. Het succes was zó groot, dat a.s. Zondag een herhaling gegeven moet worden! En zo wordt overal gewerkt aan deze Missie-actie. Velen dragen hun steentje bij tot het welslagen er van. (Wie dit wil doen door het beschik baar stellen van prijzen voor de fan cy-fair en verloting, kan nog steeds terecht bij rector L. P. M. Vester, Zoeterwoudse Singel 33, Leiden). Als we dit zo bezien, dan kan het niet anders of de tentoonstelling moét slagen! Want de belangstelling hier voor leeft bij zeer velen.' Hiervan zullen morgen de duizenden missie speldjes getuigen, die aan alle kerk deuren worden aangeboden en tuurlijk gretig aftrek zullen vinden! Nog zeven dagen! Onder hoogspan ning zullen ze verstrijken. Maar al les komt klaar op tijd. En als a.s. Zaterdag de klok vier uur zal slaan, zullen de deuren van de Stadsge hoorzaal openzwaaien, om de belang stellenden toe te laten. Mogen het er vele duizenden zijn! IN DE BOERHAAVEZAAL ontplooit het Leidse Kunstcentrum op- nieuw zijn werkzaamheid. Men weet wat het Kunstcentrum wil: de in Leiden en Omgeving wonende kunstenaars tot een actief geheel sa menbundelen, met het doel het onderling contact te bevorderen, dat niet anders dan bevruchtend kan werken. En men wil de burgerij zo veel mogelijk in staat stellen, zich aan kunstbeschouwing op te heffen om' zo tot een gemeenschappelijk kunstbeleven te komen. Om deze idea len te verwezenlijken worden tentoonstellingen en contactavonden ge houden. Een tentoonstelling die er zijn mag Ditmaal is opnieuw een tentoonu stelling ingericht. En ze mag er zijn! Onder alle genres der schilder kunst dunkt mij de portretkunst wel de .moeilijkste. Het gaat om de levende mens, zoals hij door de levende mens, de kunstenaar, wordt gezien. Het gaat niet om een photo- grafische reproductie, die alle toe valligheden met mathematische nauwkeurigheid registreert. Neen, de tekenaar en de schilder hechten weinig aan toevalligheden in de uiterlijke verschijning en aan de momentopname. Zij trachten de mens té geven zoals hij in essentie is. In zekere zin gaat het om een ob jectief beeld. Maar ook dat is weer betrekkelijk, want ook de kunste naar is een mens met eigen inner lijk leven. Hij geeft dus steeds zijn eigen visie op zijn object. Men kijke maar naar de allergrootsten: een portret van Frans Hals is anders dan dat van Rem'brandt en dit weer an ders dan een van Nicolaas Maas. Dat dus de Leidse schilders zich aan het portret wijden, strekt hun tot verdienste. Het bewijst, dat zij de mens in het centrum van hun belangstelling plaatsen en dat zij hem ook durven uitbeelden. Nu zijn er in het geheel 18 deel nemers aan deze tentoonstelling, een verheugend aantal. Maar in verband met de plaatsruimte is het niet mo gelijk, ze ook maar summier te be spreken. Wij volstaan dus met het geven van een algemene indruk. Voorop sta, dat wij met groot ge noegen van het werk hebben ken nis genomen. Wanneer men de zaal betreedt, krijgt men een fleurige en toch rustige indruk. Er zijn onder de inzenders enigen, die hun sporen ook op het gebied van portretkunst reeds hebben ver diend. Ofschoon ook zij nog jong zijn, behoren ze toch tot de% ouderen van de groep. Verreweg de'meesten zijn jong, soms zeer jong. Maar het is verheugend, dat het ook dezen noch aam durf, noch aan ijver, noch aan inspiratie ontbreekt. De resultaten zijn natuurlijk rnet overal dezelfde. Dat hangt van zo veel factoren af: aard, aanleg, tech nische vaardigheid en kennis, wijze van zien, opvatting, kleurgevoel enz. Het is onmogelijk dit alles bij ieder een te registreren. Over 't algemeen bemerkt men, dat het kleurgevoel bij den een sterker, bij den ander minder, naar het mo derne neigt. Maar terwijl de één ster ke contrasten aandurft, die zich ten slotte door het evenwicht der com positie tot een harmonisch geheel la ten samenvatten, houdt een ander zijn werken weer in toon. Terwijl de een zeer minutieus tekent en detail leert, zonder nog de aandacht van de hoofdzaak af te leiden, houdt de an der de grote lijn vast, en doet niet temin aan de expressie niet te kort. Ik zou dat alles met namen kun nen aanwijzen. Ik doe het niet, omdat ik niemand te kort wil doen door hem heel toevallig niet te vermelden. U vindt hier kopjes van baby's en kinderen, soms zeer gevoelig getrof fen; koppen van jonge mensen en van mensen in de kracht van hun |even; en ten slotte doorgroefde ka rakterkoppen, waarover de stormen des levens zijn heengegaan. Maar ik zal u de namen noemen van de exposanten. Het zijn: H. Bal, W. Beekman, J. van den Berg, W. E. Bosch, R. Clavan, L. H. van Giste ren, P. van der Kaay, L. H. Koekkoek, J van der Post, J. C. Roelandse, Lo de Sengers, Will. Tweehousen, C. J. Veelenturf, G. Verstoep (beeldhou wer), Han Werz, Jaap Wijnsouw, Pe ter Wijnsouw en J. van Zonneveld. Ieder is op zichzelf de volle belang stelling waard. Tenslotte nog enkele mededelin gen. Het affiche werd vervaardigd door Will Tweehuisen. De tentoon stelling werd geschikt door prof. dr. H. van de Waal, Meindert Zaalberg en Lode Sengers. Deze heren vor men tevens de jury. De expositie zal geopend zijn tot 15 October. Op de Zondagen is zij sloten. Ze werd vanmiddag geopend door wethouder J. C. van Schaik. Wanneer iemand op 3 October een ogenblik rust en verpozing wenst» hij begeve zich naar de Boerhaavezaal, waar de portretkunst van onze Leid se kunstenaars hun die daar zeker zal verstrekken. Deze tentoonstelling is de volle belangstelling van onze stagenoten waard. Swierstra. KO'N. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, aan de heer L. W. van der Blij, en in brons aan de heer N. van den Hoed beiden alhier woonachtig. Pater S. Booms O.F.M "-f3TV7 Foto Pijl. Pater S. Booms, kapelaan aan de parochie O. L. Vr. Onbevl. Ontv. Hartebrug) te Leiden, viert Maan dag 3 October zijn vijftigjarig kloos- terfeest. 3 October is de eigenlijke herden- ngsdag. Maar de gouden jubila rissen van de Franciscanen vieren het jubileum op 5 October gezamen lijk volgens het Franciscaans rituaal in Maastricht. En in Leiden wordt het feest gevierd op Zondag 9 Octo ber. Dan zal de gouden jubilaris een plechtige Hoogmis celebreren en dan zal er ook gelegenheid worden ge geven hem te feliciteren. Pater Booms is na zijn priester wijding assistentie-pater geworden in het klooster te Nieuwe Niedorp, van 1907 tot 1927, met onderbreking van één jaar, 19161917, waarin hij „magister cantus" (leraar in de zang) was in het klooster te Weert. Van 1927 tot 1934 was pater Booms ka pelaan te Zaltbommel, van 1934 tot 1937 gardiaan te Megen, van 1937 tot 1938 gardiaan te Ophoven .en van 1938 af is hij kapelaan te Leiden. Pater Booms was ook reeds als as sistentie-pater zeer gezien omdat men in hem waardeerde een pries ter, die voor alle priesterlijk werk steeds klaar stond, en een goed pre dikant. En dat is ook gebleven de faam van het verder priesterlijke leven van de gouden jubilaris. Pater Booms verricht in de „Har- tebrug"-parochie nu reeds, ongeveer 11 jaar zijn priesterlijke arbeid met jeugdige activiteit, onvermoeide toe wijding en consciëntieuze nauwge zetheid. De laatste eigenschap typeert hem vooral. We hebben wel 'ns hoord, dat er in de wijk van pater Booms geen gezin is, dat als katho liek staat ingeschreven, of het is hem volledig bekend en hij bezoekt het geregeld. De preken van pater Booms wor den nog steeds graag gehoord; ze hebben altijd een eigen cachet: zoals pater Booms preekt, preekt ook al leen pater Booms. Pater Booms is ook de Directeur der Derde Orde van St, Franciscus, welke hij krachtig leidt en stimuleert tot innerlijke en uiterlijke hogere bloei. Ook de „Stille Omgang" heeft de jubilaris als geest, leider; en ook hier is hij steeds actief, om de geeste lijke doelstelling dezer organisatie tot volle recht te doen komen. Als eenvoud het stempel is van waarheid en niemand weerspreekt dit dan mag uit het optreden van pater Booms wel met stelligheid worden geconcludeerd, dat waarheid fundament en richtsnoer i$ van héél zijn werken. Voor de eenvoud van de jubilaris is ongetwijfeld al te veel het wei nige, dat wij hier schreven. Maar hij moge dan bedenken, dat de parochia- van de „Hartebrug" en anderen den Gever aller goede dingen willen eren en danken voor het geluk, dat Hij tallozen heeft geschonken, in de religieus en priester, die nu zijn gouden kloosterfeest gaat vieren. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde: de heren K. L. J. Hoefnagels te Kerkrade; G. C. Je- deloo te Oegstgeest; M. H. Karamat Ali te Paramaribo; T. Y. Kingma Boltjes te Rotterdam; C. de Monchy te Leiden; P. J. J. Verlooy te Voor burg; voor het artsexamen le ge deelte: de heren A. A. Hartman te Wassenaar; C- F. Ottevanger te Den Haag en A. C. Arntzenius te Wassenaar; voor het artsexamen 2e gedeelte: mej. E. Odé te Delft en de heren F. Rodenboog te Haarlem; J. Rutteman te Hengelo en A. de Vree te Schiedam. 25-JARIG JUBILEUM BIJ INV. EN ACCIJNZEN. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de hoofdassistent, de heer L. N. Bal, thans werkzaam aan de Inspec tie der Invoearrechten en Accijnzen te Leiden, bij de belastingdienst werd aangesteld. Deze gebeurtenis werd gisteravond in tegenwoordig heid van het personeel in het belas tinggebouw Breestraat 91 herdacht. De jubilaris werd toegesproken door het hoofd der Inspectie, de heer Bodde Bouman. Spr. memo reerde enkele feiten uit het .ambte lijke leven van de jubilaris en prees hem voor de wijze waarop hij steeds het hem opgedragen werk verricht. Vervolgens voerde het woord de WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). NAAR WEST DRAAIENDE WIND. Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Tamelijk koude nacht met hier en daar tijdelijk mist, overigens weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige, langs de Waddeneilanden later vrij krachtige Westelijke richtingen draaiende wind. Maar straks is het uit Het K.N.M.I. deelt mede: De temperatuur van de afgelopen maand heeft te De Bilt gemiddeld een niveau bereikt als in de V/z eeuw, waarvan de gemiddelde raaandtemperaturen bekend zijn, nooit was voorgekomen. Ditmaal be droeg het gemiddelde 17.2 graden te gen 13.7 graden normaal. De warm ste herfstmaand was tot nu toe Sep tember 1927 geweest, toen het kwik gemiddeld op 11.9 graden stond. De heetste dag van de afgelopen maand was 5 September, toen op tal van plaatsen recordtemperaturen wer den gemeten en toen zelfs de nacht een recordwarmte opleverde. In De Bilt kwamen 8 zomerse dagen voor, het normale aantal is slechts 2. Aan de langdurige periode met rustig herfstweer zal nu waarschijn lijk in de loop van de komende dagen een einde komen. Het hogedrukge- bied boven centraal-Europa, dat ons kalm weer met hoge temperaturen bezoi'gde, neemt namelijk steeds meer in betekenis af en trekt weg naar het Middellandse Zeegebied. Aan de andere kant neemt echter op de Oceaan de depressie-activiteit steeds meer toe. Een aantal actieve depres sies beweegt zich van Amerika langs de Zuidpunt, van Groenland naar IJs land en dan naar Scandinavië Deze depressies, die vergezeld gaan van stormachtige winden, strekken hun invloed steeds verder in Zuidelijke richting uit. Verwacht kan worden dat.binnen enkele dagen de invloed va ndeze depressies zich ook over on ze omgeving zal uitbreiden, hetgeen dan toenemende winden uit weste lijke richtingen en geleidelijk groter worden van de regenkansen tot ge volg zal hebben. hoofdcontroleur, de heer Warnar. Deze sprak in gelijke geest als de inspecteur .en bood de heer Bal na mens het gehele personeel -een fraaie bureaulamp aan. De heer Luijen- dijk sprak hierna namens de colle ga's van de controledienst. Hij bracht de jubilaris dank voor de vriendschappelijke omgang met al de anderen. Het laatst werd gespro ken door de heer Albers, als afge vaardigde van de Chr-. Ambtenaren bond. Hij bood de heer Bal een boekwerk aan. In een vlotte toespraak beant woordde de jubilaris de sprekers die hij dank bracht voor hun hartelijke woorden. Voorts dankte hij het ge hele personeel voor deze huldiging. Prof. D. F. van Itterbeek buitengewoon hoogleraar te Leiden Tijdelijk opvolger van prof. de Haas Bij Kon. besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse univérsiteit, om onder wijs te geven in de experimentele natuurkunde, de heer H. F. van Itterbeek, gewoon hoogleraar aan de Katholieke universiteit te Leu ven. Augustinus Franciscus van Itter beek werd op 14 Aug. 1904 te Aalst in Oost-Vlaanderen (België) gebo ren. Aan de universiteit te Gent stu deerde hij wis- en natuurkunde, v/aar hij ook het doctoraal examen deed. In 1931 huwde hij met mej. G. Hue- ber, hier ter stede woonachtig. In 1933 promoveerde de heer v. Itter beek aan de Gentse universiteit en werd in 1935 benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Katholieke uni versiteit te Leuven. Daar deed hij zich kennen als een deskundige op het gebied der lage temperaturen, waarvoor hij het In stituut voor Lage temperaturen en Technische Physica stichtte en waar van hij nog steeds bestuurder is. Prof. van Itterbeek is hier ter ste de tijdelijk opvolger van prof. de Haas en zal zijn hoogleraarsambt te Leuven blijven waarnemen en te Kessel-Loo blijven wonen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hans, z. van K. De Groot en C. M. Swaan; Willem Frederik, z. van G. Gubler en R. van Tongeren; Peter Jan, z. van G. Waasdorp en M. W. C. de Graaf: Johannes George, ■an J. J. Dreef en E. O. Miiller; Lidwina Maria Wilhelmina. d. van A. M. Peterse en M. W. J. Wouterse; Fred, z. van W. J. van Duist en C. Leenheer; Mattheus Jacobus, z. van W. F. Groenewoud en H. Messe- maker; Frederik Martin, z. van M. de Graaf en C. B. van Kralingen; Floris, z. van F. Smit en D. Floor. Overleden: A. A. van Polanen man 39 j.; J. Oudshoorn wednr. 85 j.: C. F. Laterveer wed. van D. de Vos 72 j.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2