Bij mooi-weer en storm-weer stijgen de vogels op De Ringvaart-brug te Oude-Wetering opengesteld Gemeenteraad van Sassenheim flET keerpunt VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 JD-e K.£.ÏÏL. inzit PiaaA, 30iJLi {j^AytcUidaq, eerste jaar 346 Aantal passagierseerste dit jaar 650.000 /"^VER EEN WEEK bestaat de Ko dertig jaar. In die tijd is de een wereldbekende onderneming. Zy verscheidene Nederlanders, die, ond weg door de lucht hebben gezocht, in den beginne een smal, en vaak dam naar Londen liep. Hij werd lang verlengd en gekruist door andere, de hoofdsteden van vele landen ver over verscheidene wereldzeeën loopt. HET BEGON OP DE E.L.T.A. I De E.L.T.A. De luitenants vliegeniers (zoals toen hun titel was) A. Plesman en M. L. J. Hofstee, namen in 1919 het ini tiatief tot het organiseren van een luchtvaarttentoonstelling, de E.L.T. A.( eerste luchtvaarttentoonstelling Amsterdm. Zij werd 1 Augustus van dat jaar geopend, was gedurende twee en veertig dagen te bezichtigen en werd door niet minder dan een half millioen mensen bezocht. De be langstelling voor de luchtvaart was gewekt. Sindsien kreeg Amsterdam een permanente tentoonstelling, nl. op het vliegveld Schiphol, dat in 1948 door driekwart millioen mensen wérd bezocht. Enkele weken, nadat de ELTA was gesloten werd te Den Haag op Dins dag 7 October de acte van oprich ting gepasseerd van de N.V. Konink lijke Luchtvaart Mij. voor Nederland en Koloniën. De maatschappij had natuurlijk niet direct de beschikking Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 19.45—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.40 Orgelspel. 10.00 Medische cause rie. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voof de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.30 Medede lingen. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Voor de Nederlandse Strijdkrachten. 13.30 Hawaiian-muziek 14.00 „Het Nederlandse lied". 14.50 Fries pro gramma. 15.15 Kamerorkest en solis te. 16.00 „Komt u binnen". 16.15 amateursuitzending. 16.45 sportpraat- je. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano en zang. 18.30 Voor de Nederlandse strijd krachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Propagan- da-toespraak. 20.20 Promenade-or kest en solist. 20.45 Gevarieerd pro gramma. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Weense muziek. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws. 7.15 Religieuse mu ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 10.00 Voor de kinde ren. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Utrecht Stedelijk Orkest, koor en soliste. 12.00 Angelus. 12.30 Medede lingen. 12.33 Metropole Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka tholiek nieuws. 13.20 Promenade Or kest. 14.00 Pianospel. 14.20 Engelse les. 14.40 Orgelconcert. 15.10 „Werk aan de winkel", causerie. 15.20 Fan fare-orkest. 16.00 A cappella koor. 16.30 „De schoonheid van het Grego riaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Amusementsorkest. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.30 Amuse mentsorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Ac tualiteiten. 19.25 Piano, orgel en zang. 19.50 Amerikaans commentaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtaken". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Residentie-Or kest en soliste. ninklijke Luchtvaart Maatschappij luchtvaartmaatschappij gegroeid tot is dat geworden door het werk van er leiding van dr. A. Plesman, de gevonden en gevlogen. Die weg was bochtig, weggetje, dat van Amster- zamerhand breder en rechter werd Thans is een luchtnet ontstaan, dat bindt, over bijna alle continenten en over vliegtuigen. In het buitenland was echter een groot surplus aan militaire vliegtuigen en met enkele omgebouwde De Havilland-toesteilen werd, in belangengemeenschap met de „Aircraft Transport and Travel limited" te Londen, op 17 Mei 1920 een anderdaagse luchtverbinding AmsterdamLonden v.v. geopend. Het begin. Die dag om 12.45 uur landde een De Havilland Airco 16, op Schiphol, komende van Londen. De machine, een één-motorige tweedekker, werd bestuurd door de Engelsman Shaw. Er waren twee passagiers aan boord, twee journalisten E. O'brien van de „Exchange Telegraph Company" en H. Rhodes van de „Evening Stan dard". Voorts een zak met de laatste edities van „The Times" en „Daily .Mail". De overtocht was in twee uur en vij'ftien minuten volbracht, veertig minuten sneller dan van te voren was berekend. Op een hoogte van negentig meter had Shaw het toestel over het smalste gedeelte van het Kanaal gevlogen. Toen hij er over was, had hij de kustlijn gevolgd en zo had hij Schiphol opgezocht. Daar werd hij door de administra teur van de K.L.M. de heer Albert Plesman hartelijk verwelkomd. Na de landing op de grasmat van Schip hol schreef Shaw in zijn logboek: „Opening van nieuwe dienst stop zeer slecht weer stop o.k.". Shaw bracht voor burgemeester Teilegen van Amsterdam een brief mede van de lord mayor van Lon den. Deze zond de heer Teilegen de hartelijke groeten van de stad Lon den. 6 October 1949. Op zes October 1949 des middags om kwart voor twee zal een K.L.M.- Convairliner" op de betonnen lan dingsbaan van de Nederlandse lucht haven landen. Die ,.Cc-n\ airliner" zal in negentig minuten de heren Shaw en Rhodes var Londen naar de hoofdstad brengen. De administra teur van weleer zal als president directeur van de K.L.M. zijn gasten verwelkomen De neer Rhodes is thans redacteur van b.pt bekende En gelse blad „News of the World". De heer O'Brien is in 1932 overle den. Vermoedelijk zal de heer Shaw ook nu weer een brief medebrengen af komstig van d*1 lord mayor \an Lon den en bestemd voor de burgemees ter van Amsterdam. 28 Juni 1919. De anderdaagse luchtverbinding AmsterdamLonden werd 28 Juni 1919 veranderd in een dagelykse en met ingang van 12 Juli in een dienst die tweemaal per dag werd gevlo gen. Thans vliegt de K.L.M. deze lijn vijf keer per dag in beide richtin gen. In 1920 werden 584 tcchten ge maakt, waarby de toestellen een 'af stand aflegden van 233.600 km. over eenkomende met twintig maal de afstand AmsterdamBatavia, zo schreef de administrateur in zijn jaarverslag. Eind 1920 kreeg de K.LM. de be schikking over haar eerste passa giersvliegtuig, de Fokker F 2 met gesloten cabine. Dat was een enorme vooruitgang. Het verkeer ontwikkel de zich langzamerhand. In 1922 werd een dienst geopend op Brussel, die 1923 werd verlengd tot Parijs. DE MEDAILLE EN HAAR KEER ZIJDE. Ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij, werd aan alle leden van dit bedrijf een herinneringspenning aangeboden, die ontworpen was door de beeldhou wer Maarien Pauw. Op 25 September 1930 werd de geregelde veertiendaagse dienst op Inöië geopend. Na een jaar was een wekelijkse dienst noodzakelijk. Nieuwe Fokker-vliegtuigen wer den besteld, om aan de vraag naar passage te kunnen voldoen. De F 18 „Pelikaan" met Smirnof, Soer, Grosfeld en van Beukering, brachten de vogel in vier dagen, vier uur en veertig minuten naar Ba tavia. Op Tweede Kerstdag verliet de .Pelikaan" Batavia met nieuw- jaarspost voor Nederland aan boord. Op de avond van de dertigste De cember verwelkomden ongeveer twee en twintig duizend personen de bemanning op Schiphol na een span nende landing, die door duizenden aan dn luidspreker in de huiskamers werd meebeleefd. De „Uiver". In October 1934 vestigde de K.LM. wederom de aandacht op zich door de vlucht die haar Douglas C-2 „Uiver" met Parmentier, Moll, Prins en Van Brugge maakte van Londen naar Melbourne in de luchtrace. De „Uiver" kwam als tweede binnen in de snelheidswedstrijd en als eerste in de handicap-wedstrijd, na een nood landing te hebben moeten maken op de renbaan van Albury in Australië. De Snip" Vijftien December van dat jaar te middernacht steeg de Fokker F 18 „Snip" van Schiphol op, om naar Curagao te vliegen. Negentien De cember begon de oversteek van de Atlantische Oceaan van Porto Praia af Een dag later kwam de „Snip" in Paramaribo, waarmede de eerste Oceaanvlucht van de K.L.M. was ge slaagd. Twee en twint:g December landde het toestel te Curasao. De be manning bestond uit Honaor.g Van Balkom, Van der Molen en Stolk. Cp 19 Januari 1935 werd de eerste Nederlandse luchtlijn in de West ge opendCurasaoAruba. He* K.L.M.- bedrijf in West-Indië was het enige dat door de twede wereldoorlog niet werd stilgelegd. Bij de overval van de Duitsers op Nederland gingen de meest-: vlieg tuigen der K L.M. verloren. Toen de Japanners Indië aanvielen vasten de zeven K.L.M-machines te ontkomen, doch slechts twee kwamen onbescha digd in Australië aan. De enige Euro pese KhL.M.-lyn die gedurende oe oorlog onder grote gevaren werd ge vlogen was die van Londen naar Lis sabon, later verlengd tot Bristol en Gibraltar. De K.L.M. in 1949. Het aantal passagiers was in het eerste jaar 345. naar schatting zullen het er dit jaar 650.000 zijr 2962 kilo gram post werd vervoerd n 1920, er wordt geschat dat nu 3700 ton zal worden overgebracht. Tegenover 21(93 kilogram bagage in 1920 zal iii 1949 vermoedelijk 14.090 ton door de lucht worden vervoerd. Getuigenis van goede samerwerking tussen „Noord" en „Zuid" Aan het paviljoen „De Brasem" te Oude-Wetering arriveerde gister morgen de ene auto na de andere, en allengs hadden zich hier een groot getal genodigden verzameld. Als gastheer fungeerde het college van Ged. Staten van N.-Holland. Na dat ook de Commissaris der Konin gin voor Noord-Holland, baron de Vos van Steenwijk, was gearriveerd, werd de koffie gebruikt, waarna men zich te ruim 10 uur naar de brug begaf voor de officiële open stelling. Een groot aantal belangstellenden en belanghebbenden had zich hier verzameld, om getuige te zijn van de opening van de nieuwe Ring- vaartbrug. Bij deze officiële openstelling wa ren o.a. aanwezig het gemeentebe-, stuur van de gemeente Haarlemmer meer, de heren W. A, van Harteveld en C. v. d. Meer, resp. gemeente secretaris en loco-burgemeester van Alkemade, het bestuur van de Haar lemmermeerpolder, de vertegen woordiger van de Prov. Zuid-Hol land, de heer Lodder, namens de Prov. Waterstaat Zuid Holland ir. van Rooyen, voor de Prov. Water staat Noord-Holland ir. Karlain. Toespraak van de Noord-Holl. Commissaris. Nadat allen nabij de omhoog ge stelde brug waren gekomen, nam de Commissaris der Koningin het woord. Hij zeide, dat deze brug wel een heel bijzonder karakter heeft. Deze brug, die de Prov. Zuid-Hol land en Noord-Holland met elkan der verbindt, is tot stand gekomen in prettige onderlinge samenwer king met het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland. De geschiedenis van deze brug zou doen vermoeden, dat er veel te genwerking is geweest, daar het een lange lijdensgeschiedenis is gewor den, Het tegendeel is waar, want er was steeds een nauwe samenwer king. Einde 1939 kon tot aanbeste ding van de brug worden overge gaan. Maar de oorlog brak uit. In Sept. 1944 werd de bestaande spoor brug door de Duitsers opgeblazen. Het verkeer tussen beide oevers ge sel ':dde toen met een roeibootje en na de bevrijding per pontje. Na de bevrijding hebben wij dit werk weer opgevat en in 1946 konden de werk zaamheden aan de onderbouw wor den voortgezet, welke in begin 1948 gereed kwamen. De bovenbouw werd op 2 Oct. 1947 opgedragen aan het N.V. Werkspoor. Toch duurde 't nog bijna twee jaar aleer ook deze gereed was, en dit vond zijn oorzaak in de lange levertyd der materialen. Voorts moesten de toegangswegen worden gemaakt, waarbij nog de bouw van de woning der brugge- wachters. Deze brug voorziet in een grote behoefte en is een voortbreng sel van aangename samenwerking tussen beide provincies. Het is pret tig om dit te zeggen, daar dit bij de openbare lichamen nogal eens ont breekt. Na deze toespraak werd door brugwachter Droog, die in een keurig uniform was gestoken, de klap neergelaten, waarna de Com missaris der Koningin de toegang met een handel electrisch opende. Hierna begaf het gezelschap zich over de brug naar de grens van de gemeente Haarlemmermeer, waarna onder het gejuich van het talrijke publiek zich ook de eerste auto's over de brug begaven. Het rij vlak van de brug is 6 me te. breed, terwijl aan beide zijden 214 m, voetpad is. De brug is van des avonds 20 uur tot des morgens 6 uur voor de scheepvaart gesloten. Na de openstelling begaf het ge zelschap zich wederom naar het Pa viljoen „De Brasem" waar enkele verversingen werden aangeboden. Hierbij werd nog het woord gevoerd door de burgemeester van Haarlem mermeer en de secre. van Alkemade, namens die gemeenten. Beide spr. brachten dank aan de Prov. Noord en Zuid-Holland voor de tot stand koming van dit zeer mooie werk. Na de opening deelde de voorz. mede, dat de instelling van commis sies van bijstand, waarover in de vo rige vergadering gevraagd was, B. en W. niet gewenst voorkwam. Vooral bij Openbare Werken zou stagnatie kunnen optreden, daar reeds met zo veel instanties rekening moet worden gehouden. De heer Beije betreurt het, dat de uitbreiding van de commissie voor Openbare Werken er niet komt. Na enige discussies deelt de voorz. mede, dat B. en W. deze zaak nog eens zul len bezien. Hetzelfde geschiedde na een uit voerig betoog van de heer Kortekaas. met de commissie voor Landbouw- aangelegenheden. De huur van een gedeelte van het gemeentehuis voor de Rijkspolitie, is van 1000.op 1200.gebracht. Hiertegenover staat, dat het aanwezi ge materiaal gratis moet worden af gestaan. De bus-narigheden. De heer van Breda wil iets zeggen over de bus. De voorz. deelt mede, dat er reeds aan gewerkt wordt en verzocht de heer van Breda de be sprekingen die Maandag gevoerd wor den, af te wachten. In de commissie voor de Industria lisatie worden benoemd de heren A. Vogelaar. A. H. Bergman. K. W. v. Breda, M. J. J. M. Malmberg en S. Harddraverij te Lisse Gistermorgen werd te Lisse aange vangen met een ringrijderij onder de man, waaraan 32 personen deel namen. De belangstelling hiervoor was groot. De prijzen werden be haald door 1 J. M. van Noort f 40; 2 Jac. Duineveld f 30; 3 Th. van Noort f 20 en 4 W. Duineveld f 10 Donderdagmiddag had de grote harddraverij plaats op de 300 meter Er was een grote belangstelling. Hei aantal bezoekers was minsten 6000 tot 7000 personen. Aan de courses namen deel 28 paarden, waarvan Leo O niet was opgekomen. In de eerste ronde vielen af Luc- i ky ,Fanfare, Klazina Axkit, Lietze verdegaai Mitzi, AUouez, Hennie Rols, Harras j De |emeenterekenin)! 1944 wordt Lion, Kalumit Axkit, Akron B, Jim i vastgesteld. Het ongedekte tekort be- Wilkes, Herold Mc G. Joy Mc Gregor j draagt f 50.483.24. Het vermenigvuldigingscijfer voor sohoolgeldheffing werd vastgesteld op 2. De heer Wesseling hoopt, dat het de laatste maal zal zijn, dat het per centage ons wordt voorgeschreven, daar de heffing voor velen haast niet te dragen is. De verhuur van het sportterrein. Na enkele inlichtingen werd de verhuur van het sportterrein aan de 2 voetbalverenigingen goedgekeurd. De verpachting van de rijwielstal ling en consumptietent bij dit terrein lokte besprekingen uit. Het voorstel van B. en W. luidde dit te verpachten aan W. Landstra voor 100.De heer Schrama vraagt zich af. hoe B en W. tot dit voorstel zijn gekomen. We moeten zien zo veel en Lord Toddington. De tweede ronde bracht voor Eduard Anvil, Laetare A, Miss A Johannes, Excellentie Brewer, Dutch Hanover en Ju Ju de overwinning. In de derde omloop kon Ju Ju het niet bolwerken tegen Johanna. Eduard Anvil moest zijn meerdere erkennen in Excellentie Brewer en Miss A won gemakkelijk in twee rit ten van Laetare A, terwijl Dutch Hanover een stilstaand nummer had. De vierde omloop gaf Dutch Han over een overwinning op Johanna in drie ritten terwijl Miss A in 2 ritten op overtuigende wijze win- uaai werd van Excellentie Bre wei Dc beslissende omlopen brachten het navolgende resultaat: 1 (f 1000) Miss A eigenaar W. v. T ,nr,. t-, x £.ijn gcivuiiicii. we inueien zien zo veei d. Heijden, ^00) Dutch Hanover mogelijk geld uit het terrein te halen. M. P. W. Renswoud, 3 Jf 200) Er was een bod van /350 Excellentie Brewer, eig H. v. Rooyen 4 (f 100) Johanna eig. P. J. A. Bot man. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Geslaagd voor het propaedeutisch examen economie de heer P. G. van Paridon. WOUBRUGGE Geboren: Neeltje Gerarda d. v. J. van 't Wout en P. C. Verlind; Gijs- bert z. v. J. de Graaf en C. B. van der Lip. Getrouwd A. C. M. Wennekers en L. M. A. Witteman. Overleden: D. van der Bijl 79 jr, wed. van H. Vermaas. De voorz. licht een en ander toe. 350.was te hoog, (de oachter van het oude terrein bood 25.en om de man voor een strop te sparen, heb ben^. en W. de 2e inschrijver geno men. De heer van Breda geeft de motie ven weer, welke in de sportcommissie hebben gegolden. Bovendien bezit de inschrijver de vereiste vergunningen niet. De heren Schrama en Wesse ling zijn van mening, dat de man maar voor zich zelf moet weten, of hij er heil in ziet of niet. De voorz. gaat nu op verzoek van de heer van Breda over tot geheime zitting. Na heropening deelt de voorz. me de, dat overleg gepleegd zal worden met de hoogste inschrijver, of hij zijn bod nog gestand doet en de vereiste vergunningen bezit. De heer Beije gaf enkele wenken voor de rijwielstalling. Tennisbanen. De aanleg van tennisbanen (4) ging er zonder enige discussie door. De kosten zullen per jaar bedragen 1886.Reeds 40 personen gaven zich op voor een seizoenkaart 1950 ad 30.—. De medewerking tot stichting van een R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs te Lisse werd goedge keurd. De extra-kosten bedragen 15 per leerling uit de gemeente. Aan de R.K. Meisjesschool werd medewerking verleend tot het aan schaffen van 50 schoolbanken. De straatbelasting en de achter-af-wonenden. De heren Ciggaar en Koot hadden bezwaren ingediend tegen hun aan slag in de straatbelasting. Deze be zwaren zijn te laat. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heffing had plaats voor de on gebouwde eigendommen, doch niet voor de vernielde boerderijen. B. en W. deelden mede, dat de ver ordening herzien zal worden, zodat zij die achteraf wonen, niet meer het volle pond zullen betalen. De heer Schrama zegt, dat in 1946 de Raad B, en W. gemachtigd heeft cm ontheffing te verlenen. Dit was voor onbepaalde tijd en adressanten meenden dat dit zou doorgaan tot hun woning herbouwd zou zijn. Hij wil hen alsnog behulpzaam zijn. De voorz. merkt op, dat de gemeen te adressanten in veel tegemoet is ge komen; er is bijv. waterleiding ge legd, wat 1400.— kostte. De heer Schrama wil de aanslag alsnog kwijtschelden. Laat dit dan het laatste zijn, wat de gemeenschap voor hen doet. De heer Kortekaas merkt op, dat we voorzichtig moeten zijn. Er is hier zichtbare schade, maar er bestaat ook veel onzichtbare schade. De loonbe lasting bijv. moet worden doorbetaald, al is de vrouw des huizes langdurig ziek, wat ook veel kost. Na nog enige discussies wordt de zaak aan B. en W. overgelaten. Het tarief van de Vleeskeuringsver- ordening werd in overeenstemming met dat van Leiden gebracht. Wijziging bezoldigingsbesluit. Dit betreft de salarissen van directeur Openbare Werken, directeur Gemeen tebedrijven die op 90 pet. van het sa laris van de secretaris gebracht wor den. De heer Bergman vraagt, of de toe lagen nu komen te vervallen. Deze werden indertijd verleend omdat we niet hoger mochten gaan. Na toelichting van weth. Malmberg en uitgebreide discussies, wordt het voorstel aangenomen. Tegen de he ren Bergman, v. Breda en Verschoor. Aan Ged. Staten zal verzocht wor den de gemeente te brengen in de klasse van 800010.000 inwoners. Hierna sluiting. K 71 oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. Een sleutel werd in 't slot gestoken Madeleine hoorde 't kraken van trap en zachte stemmen. De kinderen waren thuis. Ouder gewoonte keek ze op het klokje; dc« radium cijfers wezen tien voor hali twaalf. Voetstappen gingen haar deur voorbij, licht werd aangeknip* dan hoorde ze een poosje niets meer Kort daarop werd 't licht op de Jfa- mer naast haar uitgegaan. Bob wa. vlug vanavond, waarom moest Gaby zolang treuzelen? IV Mark voelde zich een indringer Natuurlijk zou hij nooit gekomer zijn, als het niet om Gaby geweest was. Ze waren Iaat. In de gang drong de muziek al tot hem door. Zac'n' opende van Oosten de deur eh wenkte hem mee te komen.. Bij dt; ingang bleef hy staan zonder ach te slaan op Jaap, die tussen de an deren schoof. Geboeid volgde zijn blik, Gab^J1 handen, waar het licht op viel; haa gezicht kon hij bij het zwakke schijnsel van de schemerlamp niei onderscheiden. Dan vergat hij alle? om zich heen, in verrukking over d» wondervolle weergave van Chopin prelude. Ook toen de muziek zweeg en meer schemerlampen werde. i aangestoken verroerde hij zich niet in een onbeheerst verlangen dit vas te kunnen houden. Met tegenzin nam hij eindelijk de stoel, die Elze hem aanbood, ant woordde verstrooid op de vragen, die ze hem stelde, verteerd door dit ene verlangen: Gaby nog eens te horen. Onrustig volgde zijn blik haar, ter wijl ze tussen de muziek zocht. „En wanneer zien we u bij ons?' kwam Bob op hem toe. „U begrijpt dat we verlangend zijn u eens M horen, of heeft Gaby al iets afge sproken?" Mark antwoordde ontkennend. „O. daar is ze juist. Gaby, kunnei- we Dinsdag met mijnheer Sandert repeteren." Ze stak hem met een koel glim lachje de hand toe, die hij nauwe lijks durfde drukken. „Zeker Dins* dag is uitstekend." „Prachtig" zei Bob. U excuseert me even." Elze had hem geroepen en Mark, begrijpend, dat dit z'n kans was,' vroeg gejaagd: „Mag ik u om een gunst verzoeker juffrouw van Heyst?" Z'n heftigi toon en de bijna smekende blik, dié hij op haar richtte verwarde haaij een ogenblik. Zonder een antwoord af te wachten vervolgde hij. ,;Wilt t vanavond nog eenmaal spelen." „Natuurlijk.' zei ze rustig, zichzelf weer volkomen meester. „Heeft i soms bepaalde voorkeur?" „Dit vanzoeven „Iets van Chopin' hielp ze hem. „U krijgt nu eerst Ria van Doorn- wijck te horen, die een paar Berge- rettes zal zingen." Weg was ze. Mark luisterde weinie geinteres seerd naar Ria's geestige voordrachl en daarna met enig ongeduld naai Elze's zwak sopraantje. Dan werden de lichten opnieuw gedoofd; voorzichtig verschoof Mark zijn stoel zo, dat hij het fijne meis- je's profiel kon zien tegen de donken re achtergrond. Zodra ze echter be gon te spelen sloot hij de ogen omi niets te verliezen, voelde zich op nieuw meegesleept, naar een ander' wereld, ontrukt aan z'n dagelijkse beslommeringen. Bij het naar huis gaan, wilde hij haar met een enkel woord bedan ken, maar ze voorkwam hem met d* woorden: „Volgende week, vraag ik het me f interest terug." „Nog een keer," zei Gaby, toen dj viool de cel plotseling twee mater.: voor was, „U is te vlug, mijnheel Sanders." Mark fronste 't voorhoofd. Zc speelden de passage opnieuw. Hel ging nu vlot en in de maat. „Voor vanavond moesten we het hierbij maar laten." vond Bob. „Krij gen we nu de beloofde serenade?" vragend zag hij Mark aan. „Als het uw zuster niet verveelt. Gaby haastte zich dit te ontkennen Ze wilde hem graag eens alleen ho ren.. 't Was haar direct opgevallen dat z'n instrument een prachtig! klank had. Geboeid luisterde ze nu naar zijn meesterlijk spel, al kostte 't soms moeite zijn vrije opvatting te volgen, 't Ontging haar, dat er ge klopt werd en Bob bijna geruisloor verdween. Onmiddellijk hield Marli op. „Verkeerd?" vroeg ze verwonderd „Neen excuseer mij, maar ik moe deze gelegenheid benutten om u te bedanken." „Mij en waarvoor?" „Voor uw mild oordeel over mijn boek Er zijn maar weinig mensen die het leed van een onbekende kun nen aanvoelen." i „Misschien wel, als dit leed een1 gevoelige snaar doet trillen." Z'n donkere ogen zagen haar en kele seconden onderzoekend aan „U?" vroeg hij verwonderd. Hoe kunt u ooit eenzaam geweest zijn?' „Toch is het zo, je behoeft niet al leen te zijn, om je eenzaam te voe len." „Dat is dus de reden van uw won derlijk talent," zei hy voortgaande op z'n eigen gedachte. Bob kwam terug. „Wat een pech hè; ze komen je altijd op de meest ongelegen ogenblikken storen. En fin ik reken op een toegiftje." Mark stemde genadig toe, overleg de even met Gaby en begon opnieuw Die avond ontdekte het meisji toen ze de muziek in haar tas borg tussen de eerbiedwaardige compo sities van Chopin en Grieg een ge bonden exemplaar van „de Eenza me". Hoe kwam dat daar? Verwon derd nam ze het in de hand, bladerd er in. Het was splinternieuw en or de eerste bladzijde stond in for* handschrift „Voor het meisje uit de trein.', Mark Sanders. Zonder er iets van te zeggen, nam ze het als een kostbare schat mee naar haar kamer en sloot de deur. Ze ging op de divan liggen en her las nog eens de passages, die haar het meest geboeid hadden. En terwijj ze dit deed, was het of ze Marl* weer voor zich zag, zoals op d| avond van z'n lezing met z'n ven weerd hoekig gelaat, waarvan c"i diepe groeven spraken van veel leed "Tranen liepen langs haar wangen7 Ze merkte het nauwelijijks. Waarom toch, had de een zoveel aan liefde, geluk, rijkdom, de ander bijna niets zelfs het allervoornaamste God" vriendschap scheen hij te misseiv Eindelijk sloot ze het boek, borg hc* zorgvuldig weg en droogde be schaamd haar tranen af. Mark bleef een trouwe bezoekex van de club. Niemand had kunne zeggen of de avonden hem verveel den of amuseerden, behalve wan* neer er gemusiceerd werd. Dan leef de hij zichtbaar op en scheen plot seling een ander mens. Uiterst zc^ den nam hij aan de conversatie dc ofschoon hij met meer belangstelling hun gesprekken volgde, dan ze ver moeden. Hij trachtte ongemerkt dc nieuwe omgeving te verkennen en zich enig idee te vormen van de mi* lieu waarin deze jonge mensen leef den. Bob was ongetwijfeld de spii waarom alles draaide. Hij beziel de club door zijn levendige belang stelling, z'n enthousiaste plannen en wist meesterlijk kleine conflicten vermijden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6