Hoe de Niwin het conflict met Kath. Thuisfront beziet Landarbeiders ontvingen de eerste pensioenen Jimte Cl}e>ijaa>ct in Indonesië VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT N TWEEDE BLAD PAGINA 1 Thuisiront wenste geen inmenging in godsdienstige verzorging van Kath. soldaten Op een persconferentie, die gister morgen te. 's-Gravenhage werd ge houden, gaf de Niwin bij monde van haar vice-voorzitter, ir Otten, haar standpunt weer ten aanzien van het uittreden van het Katholiek Thuis front uit de Niwin. Ir Otten verklaarde, dat het zich terugtrekken van het Kath. Thuis front wel als een onaangename ver rassing was gekomen, doch dat hij daarin geen reden zag om woorden van spijt, wrevel of pessimisme te laten horen, omdat de Niwin haar taak normaal voort zal zetten, ge trouw aan het principe „allen voor allen". De Niwin, zo zeide hij, strekt haar zorg uit over alle militairen onge acht godsdienst, rang of afkomst. Zij streefde er naar om alle bestaande acties samen te bundelen zonder evenwel in de plaats te treden van bestaande verenigingen, die op dat gebied werkzaam waren. In over eenstemming met deze doelstelling kwam kort na de oprichting een taakverdeling tot stand tussen de Niwin en Kath. Thuisfront, waarbij het werkterrein voor ieder afzon derlijk werd afgebakend, een en an der in het bijzonder ten opzichte van plaatselijke comité's van beide or ganisaties. Deze richtlijnen werden later vervangen door een nog scher per geformuleerde taakverdeling. De eerste moeilijkheden Zo ontstond, aldus spr, een samen gaan, waarbij in ge vul van moeilijk heden langs de weg van gezamen lijk overleg naar een oplossing kon worden gezocht. Een dezer moeilijkheden ont stond, toen het Kath. Thuis front meende er zijn afkeuring over te moetep uitspreken, dat er van de samenwerking Niwin Katholiek Thuisfront hier te lande, overzee zo weinig werd gemerkt, getuige de klachten van de aalmoezeniers aldaar die nog steeds met tekorten aan materiaal te kampen hadden, Voor het door Kath. Thuisfront te berde gebrachte bleek evenwel geen overeenstemming mogelijk. Men be sloot de kwesrtie voor te leggen aan de minister-president. Het onderhoud met dr Beel resulteerde in het' op nemen van twee vertegenwoordigers van het Kath. Thuisfront in het da gelijks bestuur van ae Niwin, zodat voortaan rond één tafel het totaal der werkzaamheden zou kunnen worden geregeld (4 Juni 1948) Een nieuwe moeilijkheid ontstond toen Niwin van de minister van Fi nanciën een schrijven ontving, waar in mededeling werd gedaan van een extra subsidie over het jaar 1949 groot f 600.000 ten behoeve van de geestelijke- en materiële welzijns- verzorging. In de dagelijkse 'bestuursvergade ring van de Niwin maakten de ver tegenwoordigers van Kath. Thuis front het verlangen bekend een deel van deze subsidie te ontvangen. Zij wezen daarbij op de formulering van de minister, die mede van geestelijke welzijnsverzorging sprak. Deze gees telijke verzorging behoorde volgens Kath. Thuisfront tot het specifieke arbeidsterrein van de thuisfronten. De vergadering kon zich hiermede niet verenigen en besloot het oor deel van de minister te vragen. De secretaris-generaal van Financiën antwoorddè voor hem: dat er be doeld was, cultureel-geestelij k op welk terrein de Niwin zich bezig houdt, zoals o.a. het zenden van lec tuur. Ir. ptten verklaarde, dat Kath. Thuisfront met deze opvatting niet accoord ging en de kwestie op een principieel niveau bracht, door thans een deel van de gehele Niwin-sub- sidie op te eisen ter volvoering van eigen taak. Ook dit verzoek kon door de Ni win niet worden ingewilligd. Hier toe voerde de Niwin aan, dat de subsidie werd verleend op een voor af door deze organisatie ingediende begroting, waarop geen gelden wa ren uitgetrokken voor Kath. Thuis front afzonderlijk. Wel was de Niwin bereid gelden te reserveren voor de aankoop van die goederen, waaraan volgens op gave van de geestelijke verzorging van de militairen in Indonesië, be hoefte bestond. Het verloop van dit conflict schetste ir. Otten als volgt: Kath. Thuisfront volhardde in zijn eis. Kath. Thuisfront volhardde in zijn oorspronkelijk gestelde eis en verzocht aan het dagelijks bestuur antwoord op de vraag of de geeste lijke verzorging behoort tot de wel- zijnsverzorging van de Niwin en dus als zodanig valt binnen het ka der der Niwin-activiteit. Zo ja, of dan het dagelijks be stuur van de Niwin bereid was deze steun, in zoverre het Rooms-Katho- lieke militairen betreft, rechtstreeks aan Kath. Thuisfront te verstrek ken, aangezien het geestelijk deel der welzij nsverzorging van de Ka tholieke militairen de speciale taak van Kath. Thuisfront is, en dit werk uiteraard bp voorkeur door een confessionele organisatie dient te geschieden. Het dagelijks bestuur Niwin ant woordde, dat de immateriële wel zij nsverzorging c.q. steun ten be hoeve van deze verzorging, moet passen binnen het kader van de Niwin-activiteit en dat, indien door een der thuisfronten verzoeken bij de Niwin zouden worden ingediend ter verkrijging van steun in mate riële vorm, anders dan financiële ten behoeve van de door de rege ring erkende geestelijke verzorging in leger en vloot, zoals deze uitgaat van de kerken, de Niwin aan deze aanvragen wil voldoen, voorzover althans de mogelijkheden lagen bin nen de begroting en een en ander werd uitgevoerd langs de weg Ni- win/Den Haag Niwin/Batavia hoofden geestelijke verzorging In donesië. Met „zover liggend binnen de be grotingsmogelijkheden" werd hier verstaan, dat het beginsel der na tionale inspanning, dus „allen voor allen", het hoofddoel blijft. Ook hiermede kon Kath. Thuis front zich niet verenigen; het bleef een deel van de subsidie in contan ten opeisen. Van Niwin-zijde werd vervolgens aangeboden in de eerst volgende Kath. Thuisfront-bestuurs vergadering te verschijnen en aldaar de kwestie toe te lichten en vragen te beantwoorden. Op dit aanbod werd nooit antwoord ontvangen. Daar geen overeenstemming werd bereikt, werd eind Mei 1949 beslo ten de kwestie voor te leggen aan de regering ter beslissing. Intussen reserveerde de Niwin 200.000, waaruit de aankopen eventueel be kostigd zouden kunnen worden voor de Katholieke en Protestantse gees telijke verzorging samen. Hangende de beslissing der regering heeft Kath. Thuisfront evenwel gemeend zich zonder nader overleg uit de Ni win te moeten terugtrekken. Ir. Otten wees er verder op, dat de samenwerking in Indonesië niets te wensen overliet. Ook met het vo rige hoofdbestuur van het Kath. Thuisfront was een hoopvol begin van samenwerking bereikt. Het te rugtrekken van het Kath. Thuisfront weet hij aan de mutaties in het hoofdbestuur van dat Thuisfront. Spr. zei, dat de deuren wijd open ..bleven voor het Kath. Thuisfront. De Niwin blijft bereid zo zei hij, om het zuivere geestelijke werk van het Kath. Thuisfront te ondersteu nen met materiële hulp. Kath. soldaten nu dubbel verzorgd NÉÉN Op de -vraag of de Kath. soldaten nu van twee kanten verzorgd, méér zullen gaan Ontvangen dan de ande re, gaf de geestelijk adviseur van Kath. Thuisfront, majoor-aalmoeze nier J. B. Crooneburg, het volgende antwoord. „Dat is nu juist niet het geval. Er is geen sprake van, dat de katholie ke soldaten voortaan meer chocolade, sigaretten, boeken of sportartikelen zullen krijgen. De zaak zit zo in el kaar: Wij houden ons aan hetgeen de Niwin indertijd zelf van haar taak heeft gezegd, namelijk, dat die coör dinerend en stimulerend is." Dit vooropstellende, heeft het Kath. Thuisfront de Niwin gevraagd om aan deze organisatie ter uitvoering van haar specifiek godsdienstige ver zorging tien percent van de over heidssubsidie dit jaar bedroeg de subsidie voor de Niwin 2.950.000 gul den ter hand te stellen. Wanneer de Niwin stimulerend wil werken, had zij aan dit verzoek gevolg moe ten geven", zo zeide majoor Croone burg. Nu gaat het ons niet zozeer om dat geld, maar wel wil Kath. Thuisfront zijn principe erkend zien. Per saldo geeft de overheid haar bedragen aan de Niwin zeer bewust met de bedoe ling om mede te werken aan het op peil houden van het militaire mo reel. En iedereen, die in Indië leeft of er is geweest, zal moeten erken nen, dat het zeer bepaald de leger- predikanten en de aalmoezeniers zijn, die daarvoor het meeste werk op knappen." Naar aanleiding van een medede ling van de heer Otten, dat aan Kath. Thuisfront was gevraagd, zijn besluit om uit te treden aan te hou den tot de„ overheid haar stem had laten horen, heeft de geestelijk advi seur van Kath. Thuisfront redenen genoemd, waarom deze organisatie zonder 't antwoord van de regering af te wachten, de knoop heeft doorge hakt. Omdat de adviseurs van de minis ters van Oorlog en. Marine, van Overzeese Gebiedsdelen en van Fi nanciën, die ook lid zijn van het da gelijks bestuur der Niwin\ niets voor het verzoek van Kath. Thuisfron' voelden, kon Thuisfront het antwoord der regering wel vermoeden. Ten tweede heeft het bestuur van de Niwin de aanvrage voor de subsidie- 1950 ingediend onder protest der twee Kath. Thuisfrontvertegenwoor digers in dit bestuur, omdat bij de aanvrage geen melding was 'gemaakt van het verzoek van Katholiek Thuisfront. UITWISSELING GEVANGENEN. Als gevolg van de overeenkomst van de plaatselijk Gemengde Commissie te Purwokerto, werden te Bobotdari zes tot dusver vermiste Nederlandse militairen uitgewisseld tegen 39 ge vangen genomen T.N.I.-leden. De overdracht der Nederlandse mili tairen Het zijn: J. Bos uit Hazers- woude, Tesselaar uit Heer Hugo- waard, A. F. Burghouts uit Grave, M. L. Bartels uit Tienraay, K. Trink- waard uit Hendrik Ido Ambacht en J. H. Dekker uit IJmuiden. De K.A.B.- fruit-oorlog TELEGRAM AAN MINISTER Naar aanleiding van moeilijkhe den, welke in Zuid-Limburg zijn ge rezen tussen grossiers van fruit en de Kath. Arbeiders Beweging, heeft deze laatste heden een telegram ge zonden aan de Minister van Land bouw. In dit telegram deelt de K, A. B. aan de minister mede, dat de coöperatie „Ons Dagelijks Brood" te Heerlen, welke coöperatie een er kende fruitgrossier en detaillist is, op de fruitveiling in Gronsveld een partij fruit van 15.000 kilo peren heeft gekocht tegen 4 cent per kilo, welk fruit de coöperatie wil verko pen tegen 25 cent per 3 kilo. De grossiers op de Gronsvelder veiling hebben verklaard te willen staken, indien dit fruit aan de coö peratie of aan de K.A.B. zal worden geleverd. De grossiers bleken niet genegen het fruit tegen 3 cent per kilo zelf te kopen, hetgeen het door draaien van grote hoeveelheden goed fruit in het vooruitzicht stelde. De K.A.B. in Limburg dringt er in het telegram bij de minister ten zeerste op aan maatregelen te tref fen tegen het door de K.A.B. gesig naleerde optreden van de grossiers, welke handelwijze volkomen in strijd wordt geacht met de belangen van producenten en consumenten. Het telegram verzoekt tenslotte de minister, onverwijld te willen be vorderen, dat het fruit tegen een re delijke prijs voor het publiek ver krijgbaar wordt gesteld. Vervalsing van bankbiljetten voorkomen Door inval te Amsterdam De rijkspolitie van het gewest Am sterdam heeft Dinsdag een inval ge daan bij de drukkerij van de gebrs. H. aan de Keizersgracht te Amster dam en daar verscheidene werktui gen gevonden, die gebruikt werden voor het vervaardigen van eierze- gels. Deze zegels worden uitgegeven door het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren aan kippenhouders, die hiervoor naar rato van hun geëxpor teerde eieren kippenvoer ontvangen. Deze zegels hebben voor kipperhou ders dus een belangrijke waarde. Tevens werd in de drukkerij aan getroffen een glasplaat met de beel tenis van het allernieuwste bankbil jet van 25. Het onderzoek, dat nog voortduurt, heeft evenwel aange toond, dat deze glasplaat mogelijk zou kunnen dienen om in de toekomst ook valse bankbiljetten te maken, maar dat tot nog toe in ieder geval niet is geschied. Bovendien werden in de drukkerij aangetroffen enkele jachtgeweren, die hier waren verborgen, en eigen dom bleken te zijn van een ontvlucht politiek delinquent, die echter inmid dels al door de rijkspolitie was gear resteerd en veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De gebrs H. zijn destijds, door een tribunaal in ver band met hun politieke overtuiging veroordeeld. De hele zaak was aan het rollen gekomen door de arrestatie van een zekere mr. G., die eveneens in de oorlog fout is geweest en der halve bij beschikking van het bijzon der hof tijdelijk de bevoegdheid om als advocaat en procureur op te tre den, is ontnomen. Tegen deze G. waren later nog andere bezwarende feiten binnenge komen, welke tot de nieuwe arresta tie aanleiding gaven. De rijkspolitie wist, dat G. betrekkingen onderhield met de gebrs. H., reden waarom men in de drukkerij een kijkje ging ne men en daar de verrassende ontdek king deed dat er valse eierzegels werden gedrukt. Mr. G. en de beide H.'s zijn gearresteerd. Het is niet ze ker of al valse eierbonnen zijn uit gegeven. „Da's goeie" zei Jan „en welbedankt" JMINISTER S. L. MANSHOLT was gisteren getuige van de eerste uit- 4 betaling van pensioenen aan landarbeiders. De eerste landarbeider die in het „Wapen van Holland" te Klaaswaal in het genot van deze bedrijfsuitkering werd gesteld, was de 67-jarige J. van de Spaa van Greupdijk onder Mijnsheerenland. „Da's goeie", zei Jan, „en welbe dankt". Van der Spaa begon als jongen van 10 jaar voor 40 ct per dag de zware grond in de Hoekse waard te bewerken. Met terugwerkende kracht tot 8 November 1947, toen hij 65 jaar werd ontving hij 621.76 Hij was te beduusd om veel te praten, maar hij stemde met een stevig applaus m toen een zijner fortuin genoten de dank van allen over bracht met de woorden: „Hier bedank ik de mensen van de Stichting voor de Landbouw en van de organisaties voor het mooie werk, dat ze voor de landbouw hebben Minister Mansholt tot kleine zelfstandigen In de geest van dankbaarheid wer den deze eerste pensioenen uitgereikt en ontvangen. Een lange moeizame weg voor lotsverbëtering van de landarbeiders is hiermede afgesloten Daarvan getuigden de voorzitter en de directeur van het bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw, de heer A. W. Biewenga en dr J. C. Schroder tal van organisatie-ver tegenwoordigers als ook minister Mansholt. De minister zeide, dat het „eindelijk dan toch" zo ver ge komen is. Deze uitkering is de eerste stap op de weg naar we zenlijke verbetering van de tot dusver wel zeer afhankelijke groep der landarbeiders. Minis ter Mansholt wilde hiermede niet zeggen, dat thans alle pro blemen zijn opgelost, doch wel is nu enigszins tegemoet geko men aan het verlangen naar een onbezorgde oude dag, hetwelk in aller harten leefde. Dank zij grote kracht en werkzaamheid van de organisaties in de land bouw is dit pensioenfonds tot stand gekomen. De landbouw heeft, aldus spr. op dit gebied voor de arneidera de weg gcwcyen. Het staat voor mij ais een paal boven water dat geen .zorg of last teveel zal z;jn, om dit werk ten volle te doen slagen, ondanks grotere ad ministratie voor werkgevers en omvangrijker arbeid in de socia le Commissies der organisaties, zo vervolgde de minister. Ik ben er trouwens van overtuigd, zo zeide hij, dat men de bureau cratie zoveel mogelijk buiten de deur zal houden. Het enige wat ik betreur, aldus minister Mansholt, is, dat alleen de ongeveer 140.000 landarbeiders aan het fonds deelnemen. Het is zo no dig, dat ook zelfstandigen, speciaal kleine zelfstandigen in land- en tuinbouw, wier toestand doorgaans toch niet bijster rooskleurig is, zich aansluiten. Ik hoop dan ook, dat zij zich op hun oorspronkelijk afwij zend besluit zullen bezinnen en van de bij de wet op de bedrijfspen- sioenen geschapen mogelijkheden tot groter sociale zekerheid gebruik zullen maken om te gaan meedoen. Er moet voor hen meer zekerheid komen en ik hoop uit de grond van mijn hart, dat zij deze van de kring van hun bedrijfsorganisatie uit zul len willen bereiken." In Klaaswaal werd 8.400,uit gereikt. In Zoetermeer vond later op de dag de tweede uitkering van landbouwpensioenen tot een bedrag van 5.200,aan ongeveer 15 ge gadigden plaats. Hiervoor was een bijeenkomst belegd in het spaar bankgebouw. De secretaris-generaal van het ministerie van sociale za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn en mr. J. J. M. Veraart van de Stich ting van de Arbeid waren van deze gebeurtenis, waarvoor enorme be langstelling bestond, getuige. Twee boerderijen afgebrand Een enorme brand heeft gistermid dag te Finste-wolde gewoed. De brand ontstond in de modelboerderij \an W. ten Ha/3. De brandweer van Finsterwolde, die ijlings te hulp ge roepen was kon niets uitrichten, daar het blusmateriaal weigerde. De ter assistentie geroepen brandweren uit Beerta en Midwolda moesten on der zeer moeilijk omstandigheden werken, daar de brandgracht, die hier omdat er geen waterleiding is, langs de boerderij loopt, zeer weinig water bevatte. Weldra was de boerderij een laaiende vlamenzee. Toen het koren en hooi vlam vatten sloeg de brand over naar de modelboerderij van de heer O. Smith en ben kon niet voor komen dat ook deze boerderij, die op twintig meter afstand van die van de heer Ten Have staat, een prooi der vlammen werd. Buren hielpen zoveel ze konden om de inboedels te redden. Een grote partij landbouw werktuigen ging verloren en enkele varkens kwamen in de vlammen om. Tijdens de blussingswerkzaamhe den stortte een der muren in, waar door de brandweerman P. Jurjens uit Finsterwolde zich genoodzaakt zag van zes meter hoogte uit een venster te springen. Hij liep daarbij een armbreuk en een enkelverwon- dig op en werd naar het Winscho- ter ziekenhuis overgebracht, evenals mevr. W. de VoogdGrijze, een der toeschouwers, die een schouderbreuk op liep doordat zij kwam te vallen. Om twee uur vannacht stond de grote voorraad koren nog in lichter laaie en vormde een groot gevaar voor het nabijgelegen gemeentehuis. Blussen van deze korenvoorraad is onder deze omstandigheden en met dit materiaal onmogelijk, zodat men zich moet beperken tot het bescher men van het gemeentehuis tegen brandgevaar. De schade, welke door verzekering gedekt wordt, beloopt volgens een voorlopige raming ongeveer 300.000. De boerderij van de heer O. Smith werd mede bewoond door twee arbei dersgezinnen. Zeventien personen zijn door deze brand dakloos gewor den. Oorzaak van de brand onbe kend. Zijn vrouw vermoord Langs de spoorbaan Kesteren Nijmegen vonden, onder het dorpje Valburg, voorbijgangers Woensdag avond het lijk van de 26-jarige echt genote van een los arbeider v. d. B. uit Valburg. Aanvankelijk veronder stelde de politie dat de vrouw on der een trein was geraakt, maar ver scheidene omstandigheden waren er oorzaak van, dat men al spoedig aan misdrijf moest denken. Het parket uit Arnhem heeft de echtgenoot van de vrouw aan een verhoor onderworpen en daarna is hij in arrest gesteld. De vrouw was moeder van twee kinderen. BEURS: MARKT IN HERSTEL Aansluitend aan het plotselinge herstel, dat Woendag na de beurs optraA opende de Amsterdamse ef fectenbeurs gisteren vast en zagen de meesten fondsen kans hierna nog een kleinigheid op te klimmen. Te gen slot was een lichte reactie merkbaar, maar de slotprijzen lagen toch nog aanzienlijk boven die van Woensdag. Aan de baisse periode die vijf dagen geduurd heeft en zeer grote koersverliezen veroorzaakte scheen een einde gekomen te zijn Devraag was weliswaar niet groot maar het publiek dat gedurende deze vijf dagen verkocht heeft, was schijnbaar thans in de markt om te kopen. Omzetten van betekenis kwa men niet voor, zelfs in de drukste hoeken ging alles met „mondjes maat". In het algemeen was men van mening dat er thans tenminste -grond in de markt is gekomen. Olies openden 7 punten hoger op 312 1/2, Idommen daarna op tot 315 en sloten op 314. Unilever en Phi- lipjs avanceerden ruim 5 punten. De ze drie hoofdfondsen, die de laat ste dagen wel een zeer aanzien lijke tuimeling maakten, hebben dus een klein gedeelte hiervan ingehaald De minder courante soorten waren overwegend iets hoger. De staatsfondsenmarkt tenslotte gaf, behalve voor de dollarlening Nederland weinig verschillen te zien en bewoog zich vrijwel op het peil van gisteren. De dollarlening gold 94 3/16 tot 3/4 tegen gisteren 94. De wijkraad van Hoek van Hol land heeft besloten, dat op het kam peerterrein aldaar personen boven 12 jaar voortaan over hun badpak een badmantel of jas moeten dragen. Zevenhonderd paar nylons, tweehonderd horloges en een partij horlogebandjes, alles afkomstig van smokkel, heeft de Amsterdamse re cherche gisteren in beslag genomen in de Javastraat aldaar. Een man en een vrouw werden gearresteerd. Ook de bakkersbediende, die Woensdag te Sittard werd aangere den door een auto, is aan de opgelo pen verwondingen overleden. Tegen Albert Kuyle is door het Biz. Gerechtshof, wegens publica ties in het voormalige „Nederlands Dagblad" (Nat. Front) en in het Alg. Handelsblad tijdens de bezetting, twee jaar gevangenisstraf geëist. TWEEDE KAMER HANDELINGEN TIJDENS OF KORT NA BEZETTING. De Tweede Kamer heeft gister avond behandeld het wetsontwerp inzake de aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen, die tij dens of kort na de bezetting zijn verricht. De regering heeft gemeend deze zaak niet aan de rechterlijke macht te moeten ovèrlaten maar zelf rege lingen te stellen, waarin deze aan sprakelijkheid van de staat wordt beperkt. Het wetsontwerp ontmoette veel critiek, doch werd na een uitvoerige verdediging door de ministers Wijers en Lieftinck z.h.st. goedgekeurd, op de art. 15 en 16 na, welke worden aangehouden tot na behandeling van het wetontwerp inzake tegemoetko ming aan ten onrechte als politiek delinquent behandelde personen. Te kwart voor twaalf werd de ver gadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. TAXI-CHAUFFENR MET REVOLVER BEDREIGD. De Maastrichtse taxichauffeur H. J. Erkens reed Dinsdagmiddag van het Stationsplein een marinier op diens verzoek eerst naar een der bui tenwijken van de stad en daarna naar Nijmegen. In deze stad was hij nog niet op zijn plaats en daarom moest de chauffeur de weg oprijden naar Arnhem. Ter hoogte van Eist liet de passagier de taxichauffeur een stille zijweg inrijden en gebood hem toen halt te houden. De vrachtprijs bleek te zijn opge lopen tot 78.80. We marinier trok een revolver en wilde de chauffeur dwingen zijn auto te verlaten, waar na hij met de nieuwe Ford '49 alleen wilde doorrijden. De chauffeur wjst het wapen te grijpen, waarna een worsteling in de auto ontstond. De marinier liet tenslotte het wapen vallen, waarna hij zich ijlings uit de voeten maakte, achtervolgd door de chauffeur, die de revolver had op geraapt en daarmede enkele schoten in de lucht loste. De marinier bleek hiervoor echter niet bang te zijn en verdween. De chauffeur kon onver- richterzake naar Maastricht terugke ren. Hij had echter de jas en muts van de militair in zijn wagen en met behulp daarvan wist de marechaus see nog diezelfde avond het adres van de marinier op te sporen in Doorn. De man is direct aangehou den en 's nachts nog naar Maas tricht overgebracht, waar hij Woens dag met het slachtoffer van zijn af persing werd geconfronteerd. De man is in verzekerde bewaring ge houden. THEO BAKKER, St. Willibrordstraat 2, Wassenaar, viert 1 October zijn le Ind. verjaar dag te Batavia. H. TIJSSEN, Hoge Rijndijk 173, Zoeterwoude, viert 1 Oct. zijn le tropische ver jaardag als kok te Tjimahi (bij Ban dung). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). WIELRIJDERS. WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slecht dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind?

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5