Arbeiders krijgen plaats sociaal-enonomisch in gebeu ren Fruithandelaren in verzet tegen de K.A.B. Het conflict Thuisfront-Niwin Wijziging in verkeersregels en rijbewijzen te verwachten FaMa - de levensverzekering voor Uw tanden 7lkj alten iKttdett [jlektzehe thuelpcista Waar de K.L.M-boeking zo al rekening mee heeft te houden in Indonesië DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer De voorgestelde bedrijfsorganisatie is nog geen eindpunt Bij de gisterenmiddag voortgezet te behandeling van het wetsontwerp inzake Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie heeft de Minister van Economische Zaken, de heer Van den Brink verklaard, dat hij niet te rug wenst te gaan naar de voor oorlogse economische politiek. De P.B.O. bedoelt geen toeneming der overheidsbemoeiing. Het gaat er om de taak, welke moet worden ver richt, zo doelmatig mogelijk te doen vervullen. Leerrijk, maar laat. De regering staat een bedrijfs organisatie voor ogen, die er een is van de werkelijke zin des woords. De bedrijfsorganen moe ten zelfstandige lichamen zijn. Het moet echter voldoende mogelijk zijn coördinerend te werken. Welke taak aan deze lichamen zal worden toebedeeld kan niet in concreto worden gezegd, geval voor geval zal moeten worden be zien. Met het verlenen van veror denende bevoegdheid zal in de tijd van opbouw uitermate grote voor zichtigheid moeten worden be tracht. Het indienen van het adres der negen hoogleraren vond spr. zeer belangrijk, maar het adres had hem teleurgesteld, omdat het zo laat kwam. Een ontwikkeling zoals de adres santen die zien, staat de regering niet voor ogen. Dit blijkt ook uit de gewisselde stukken. Toepassing van het subsidiariteitsbeginsel zal er toe leiden, dat de gevaren, waarop de hoogleraren wijzen, niet zullen ont staan. Ingaande op concrete opmerkingen verklaarde de minister, dat vesti ging van bedrijfsorganisatie inder daad alleen kan geschieden als de ontwikkeling zich heeft voltrokken. De bedrijfsorganisatie kan z.l. een hulp zijn om voor ons volk de toe komst een lichtende te doen zijn. Staatssecretaris licht toe. De staatssecretaris, de heer Van der Grinten, merkte vervolgens op, dat de bedrijfsorganisatie een nieu we maatschappij-inrichting betekent. Individu en overheid zullen minder als tegenstelling worden gezien. De arbeider wordt thans mede verantwoordelijk voor het sociaal- economisch gebeuren. Door zijn organisatorische inschakeling krijgt de arbeider de plaats, welke recht doet wedervaren aan de waardig heid van de menselijke persoon lijkheid. Dit is intussen niet het eindpunt, tal van problemen zul len van de bedrijfsorganen uit kunnen worden aangepakt. Het ontwerp is tot op zekere hoog te een compromis. Van de ene zijde wil men meer overheidsinvloed, van de andere minder. Men zou kunnen zeggen, dat het ontwerp aardig het midden heeft gekozen. Door ministeriële waarnemers worden z.i. belangrijke tegenstellin gen tussen overheid en bedrijfsleven niet overbrugd. Hier moet vertrou wen een rol spelen. De vrees van de heer Nederhorst, dat onthouding van goedkeuring aan oprichting van bedrijfschappen wrevel zou wekken, deelde de staatssecretaris niet. De vraag van de heer Van der Goes van Haters of de bedrijfschappen staats organen zijn, zeide spr. niet recht streeks te kunnen beantwoorden want wat verstaat» men daaronder? Of er productschappen komen, hangt van de Staten-Generaal af. Hoofd bedrijfschappen zullen inderdaad nodig zijn, antwoordde hij de heer Schouten. Z.i. is er geen strijd met de Grondwet. De Staten-Generaal hebben hun taak volbracht, wanneer het schema is gemaakt. Spr. meende dat zij dan geen bemoeienis "meer behoeven te hebben met de instel ling van bedrijfschappen. Wanneer een bepaalde geestesrichting over heerst moet dat z.i. ook in het be stuur tot uiting komen. Tegen de inschakeling der vrije organisaties bij de werkzaamheden der publieke lichamen zag hij geen bezwaar. Uitvoering van de gedachte de arbeiders te laten medebetalen leek hem uiterst moeilijk. De staatssecretaris verklaarde niet in te zien, waarom de sociaal-econo mische raad zou moeten bestaan uitsluitend uit werkgevers en werk nemers. De derde groep, zoals het ontwerp diie wil, moet men niet zien als bestaande uit ambtenaren. Hier in komen algemeen deskundigen Ten aanzien van de rechtspraak meende spr., dat een beroepsinstan tie voorlopig maar moest blijven Negen leden repliceerden. De heer Stapelkamp (A.R.) diende een motie in, waarin de wens wordt uitgesproken, dat de wettelijke re geling inzake ondernemersraden wordt opgenomen in de wettelijke regeling van de bedrijfsorganisatie. Te kwart voor zeven is de verga dering verdaagd tot hedenmiddag. KREKELPLAAG TE DIEREN Bewoners van een gedeelte van het dorp Dieren aan de Veluwezoom hebben sinds enige tijd te lijden van een krekelplaag. De krekels ko men van een niet meer gebruikte stortplaats van vuil. De insecten maken na het inval len van de duisternis veel kabaal. Van gemeentewege heeft men inge grepen om deze zeer ongewenste gasten te verdelgen. De stortplaats zal met spoed worden gedicht. Reusachtig bezoek aan Elten In het afgelopen zomerseizoen is het erg druk geweest in Elten. De grenscorrectie heeft de bewoners geen windeieren gelegd. Naar schat ting bezochten meer dan twee mil- lioen toeristen het nieuwe gebied. Een ruwe schatting maakt uit, dat circa 20.000 autobussen naar Elten kwamen. De toegangswegen, die door het vele verkeer erg geleden hebben zul len zo spoedig mogelijk worden her steld. Vorige week nam de Kath. Arbei ders Beweging Limburg het besluit om ter verkrijging van meer redelij ke fruitprijzen dan die, welke door de detaillisten worden berekend, zelf fruit op de veilingen te doen aanko pen, welke dan over de coöperatieve winkels in de Mijnsteek en Zuid-Lim burg zouden worden verdeeld. Vorige week Vrijdag werd op de Coöp. Veiling van Wijlre reeds een kleine partij voor de K.A.B. aange kocht. Maar Maandag hebben de gros siers, toen ze vernamen dat aan deze veiling wellicht nogmaals voor de K.A.B. via een commissionair zou kunnen worden gekocht, besloten, dan zelf geen enkele aankoop te doen. Alle kopers, ook de „Hollandse" kooplui, verlieten de veiling, welke met een aanvoer van 120.000 kilo bleef zitten. Na beraad werd in Wijlre des mid dags om half vijf toch nog een vei ling gehouden, waarbij de hele aan voer werd verkocht, nadat te kennen was gegeven, dat op deze veiling niet aan de K.A.B. zou worden geleverd. Intussen is deze aangelegenheid, welke de K.A.B. heeft aangepakt om K. 3. M. V. PROTESTEERT MEE. Als gevolg van de oproep van pa- tér Henri de Greeve heeft ook de K. J M. V. in Nederland een afzonder lijk protest gericht aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Het protest is on dertekend door alle leden van het Nationaal Verbondsbestuur. tot een meer redelijk prijzenpeil voor de minder draagkrachtigen onder het publiek te komen, nog niet afgedaan. De meeste veilingen blijken zich hoewel men tevoren met de K.A.B. in principe tot accoord was gekomen aan de zijde van de kooplieden op htm veilingen te scharen. „Zo nu en dan viel er wel eens een looi al" Toen minister-president Beel de Niwin oprichtte,, was het zijn bedoe ling, dat deze organisatie het over koepelend orgaan zou worden van de confessionele verenigingen Katho liek Thuisfront. Prot. Thuisfront en Band Nederland-Indië. Niwin zou uit sluitend coördinerend en stimule rend werken. Deze stichting was het gevolg van de direct na de oorlog zo gepropageerde „doorbraakgedachte" ,en is als zovele „doorbraakpogingen" in de practijk onmogelijk gebleken De Niwin immers is van de weg afgeweken, die men voor hem had uitgestippeld. In plaats van stimulerend en coördine rend orgaan is hij een zelfstan dig lichaam geworden en wordt in Nederland ook als dusdanig aangezien daar de besturen van de confessionele organisaties tot Mei 1949 niet in het hoofd bestuur van de Niwin waren vertegenwoordigd. De Niwin wilde eveneens gaarne doen voorkomen, alsof hij eigenlijk de enige was, die de richtlijnen voor de verzorging van de Nederlandse soldaten in Indonesië kon geven. Hij vergat daarbij, dat het juist de taak is van de confessionele organisaties om voor de geestelijke, dus gods dienstige verzorging der Nederland se militairen zorg te dragen. In Indonesië alleen al worden ieder jaar ongeveer zeventien mil- lioen gulden uitgegeven voor de Vermoedelijk zal op 1 Juli 1950 de verkeersregel „rechts gaat voor bij kruisingen van wegen van dezelfde waarde" weer zijn intrede doen. Op voorrangswegen zullen de regelen, die daarvoor gelden evenwel van kracht blijven. Op alle andere we gen vervalt dus de voorwaarde van voorrang voor snelverkeer. Dit is een van de veranderingen, die de nieuwe internationale conven tie voor het wegverkeer, die op 19 September te Genève door twintig van de 33 vertegenwoordigende lan den is geparafeerd, voor Nederland met zich zal meebrengen. Men ver wacht, dat deze conventie op 1 Juli 1950 in werking zal treden. Er is internationaal een modelrij bewijs aangenomen, dat Nederland heeft aanvaard. Dat betekent, dat het Nederlandse nationale rijbewijs van nieuw model ook als internationaal rijbewijs zal gelden. Op grond van de nieuwe rechtre- gels zullen ook Nederlandse soorten rijbewijzen worden ingesteld. Dit rij bewijs vertoont vakken, waarin de verkregen toestemming voor het be sturen van bepaalde categorieën mo torvoertuigen zal worden aangete kend. Voor rijwielen met hulpmotoren is vastgelegd, dat deze met een cylin- derinhoud tot vijftig kubieke centi meter en een snelheid tot dertg kilo meter niet onder de groep motorrij wielen zullen vallen. Hoewel in de nieuwe conventie naar een zo groot mogelijke unifor miteit is gestreefd, bleef het noodza kelijk twee systemen, namelijk een Europees en een Amerikaans, voor verkeerstekens te handhaven, omdat in Amerika alles met woorden, in Europa alles met symbolen wordt aan geduid. Die signaal-kleuren rood en groen (met geel facultatief) zijn thans overal geaccepteerd. Ontslagen bij prijscontrole opgeschort In verband met de afkondiging van de prijsstop zal het apparaat van de Prijscontróledienst voorlopig nog in tact worden gehouden. Als gevolg hiervan zullen enkele honderden ambtenaren, die per 1 October de dienst zouden verlaten, in de gele genheid worden gesteld, in functie te blijven. Deze laatste mogelijkheid is niet geopend voor de beambten van de Rijkspolitie, die bij de prijscontrole waren gedetacheerd. Voor de politie mensen enige tientallen blijft de reeds verleende „ontheffing van detachering" van kracht; zij keren dus terug in de politiedienst, aldus het „Vrije Volk". Van alle markten thuis pEBOUW 114 OP SCHIPHOL ZIET ER VAN BUITEN NIET bijzon der opvallend uit: een stenen kan toorgebouw met het uiterlijk van een flat. Maar daarbinnen leeft en klopt het hart van een van de be langrijkste takken van het K.L.M.- Bedrijf: de Centrale Boeking. Iedere passagier, die een luchtreis wenst te maken, of hij van Amsterdam naar Brussel of naar Batavia vliegt, b.v. van Lissabon naar Buenos Aires, „passeert" tevoren langs de administratieve weg gebouw 114, waar zijn plaats in het vliegtuig, dat hem naar zijn bestemming zal bren gen, wordt vastgelegd. Wanneer hij dan zijn reis gaat maken, heeft de K.L.M. op zijn aanwezigheid gere kend en weet hij zeker, dat hij nret het betreffende vliegtuig mee kan. Deze Centrale Boeking is een waardevolle en gezien de aard van het luchtvervoer volkomen onmis bare afdeling, waar de onzichtbare draden van een wereldluchtvaart bedrijf te zamen komen. Een vliegtuig heeft nu eenmaal een bepaald aantal zitplaatsen en het is aan een maximum laadver mogen gebonden; er kunnen wel minder plaatsen verkocht worden, niet méér. Want er moet worden voorkomen, dat er ook maar één plaats te veel verkocht wordt. Het zijn niet alleen Nederlanders, die uit alle delen van het land even per telefoon via een passagekantoor of een K.L.M.-agent een plaats aanvra gen voor een bepaald vliegtuig, er komen ook veel passagiers uit an dere delen van de wereld naar Am sterdam die zo spoedig mogelijk aansluiting willen hebben op een andere machine en zij willen tevo ren weten, dat zij deze aansluiting ook inderdaad krijgen. Een zaken man, die per K.L.M. van Amsterdam naar New York vliegt, en direct door wil gaan naar Los Angeles, wil, als hij op reis gaat, weten, dat zijn doorverbinding verzekerd is. Ook voor een passagier, die per K.L.M. b.v. van Bangkok naar Batavia wil vliegen, moet tevoren in Amsterdam de plaats worden gereserveerd. Het vernuftig opgezette boekingsappa raat in gebouw 114 op Schiphol zorgt er voor, dat dit inderdaad ge beurt. Sneller dan de vliegtuigen. Er was een tijd, dat de stations chef tevens havenmeester in een van de laden van zijn bureau op Schiphol een doodgewoon school schrift en een potlood had liggen; wanneer er een passagier geboekt had, schreef hij die eenvoudig op een lijstje in zijn schrift. De groei van het luchtverkeer heeft hieruit in dertig jaar tijds de grote wereldom vattende organisatie gemaakt, die thans op Schiphol te vinden is. Vlak na de bevrijding begonnen een handjevol K.L.M.-ers in een tochtige barak, waarin veel te wei nig ruimte was, met het opzetten van het boekingssysteem, waarbij zij met een groot gebrek aan allerlei verbindingsmiddelen te kampen had den en zij door het tekort aan ruim te elkaar voortdurend in de weg liepen. Thans in gebouw 114 is dit volkomen anders; een staf van 90 mensen is hier dag en nacht in de weer om de aanvragen voor passa ges uit alle hoeken van de wereld in behandeling te nemen. Alles is hier zoveel mogelijk geautomati seerd: de employé's zitten aan bu reaux, zij zijn ingedeeld in bepaal de secties, die elk een deel van de aarde bestrijken, htm post wordt op een speciaal voor gebouw 114 ont worpen transportband aangevoerd en de afgewerkte bescheiden gaan over dezelfde band weer terug. Dagelijks worden hier 1500 tot 2000 telefoongesprekken behandeld en per maand gaan er 20- tot 30.000 telexberichten uit en bovendien nog ruim 2000 telegrammen. Het aantal formulieren en brieven, dat maan delijks door de handen van de boe- kingsemployé's gaat, loopt in de 60.000. Dank zij de telefooncentrale, die 2000 verbindingen tot stand kan brengen, en directe telexverbindin gen met New York en Londen en indirecte met alle belangrijke centra van Europa, inclusief Praag en We nen, heeft men een snel contact met al deze plaatsen, terwijl per tele gram ook alle andere oorden ter wereld te bereiken zijn. Snelheid is in dit boekingsverkeer van het grootste belang, want men moet im mers sneller blijven dan de vlieg tuigen zelf. Van alle markten thuis. De negentig personen, die in ge bouw 114 hun dagelijks werk heb ben, moeten over een grote veelzij digheid beschikken; zij moeten vele moderne talen vlot kunnen gebrui- welzijnsverzorging der Nederlandse militairen. Daarnaast staan de onge veer drie millioen gulden van d< Niwin. Hieruit blijkt dus: 1° Dat de Niwin niet, zoals hij gaarne wil beweren, het leeuwen aandeel van de verzorging der mili tairen in Indonesië op zich heeft ge nomen. 2° Is het een feit, dat de subsi die van de Niwin niet, zoals men re delijkerwijze kon verwachten van een overkoepelend orgaan, verdeeld wordt over de confessionele organi saties, doch dat dit bedrag door de Niwin zelfstandig wordt uitgegeven. Zo nu en dan viel er bij wijze van fooi wel eens een bedragje af voor Katholiek Thuisfront enz. Het feit nu, dat de doelstelling van de Niwin, de materiële welzijns- verzorging der militairen, groten- lijks verschilt met het eigenlijke doel der confessionele organisaties, die de godsdienstige verzorging het zwaarst laten wegen, is de oorzaak geweest, dat Katholiek Thuisfront gedwongen werd uit de Niwin te treden. Verder heeft ook het tekort aan waardering van de zijde van de Ni win voor godsdienstig- geestelijke verzorging door de confessionele or ganisaties geleid tot bovengenoemde breuk. Daarbij komt nog, dat de paro chiële en diocesane afdelingen van Katholiek Thuisfront weigeren om nog langer geld te verzamelen voor gezamenlijke acties, waarbij Katho liek Thuisfront het werk doet, doch de Niwin met de eer gaat streken. Uitzending van troepen naar Indonesië Het feit, dat in de oorlogsbegroting voor 1950 voorzien wordt in de uit zending van Nederlandse troepen in de loop van dat jaar naar Indonesië, heeft in Indonesië een zekere veront rusting gewekt, Van gezaghebbende Nederlandse zijde wordt verklaard, dat voor een dergelijke verontrusting geen enkele grond bestaat. De ontwerp-oorlogs- begroting werd opgesteld lang voor de Ronde Tafel conferentie. Met de vooruitzichten, welke door deze conferentie worden geopend, kon en mocht daarbij geen rekening worden gehouden. Een herziening van de begroting ten aanzien van de uitzending van Nederlandse troepen naar Indonesië zal plaats hebben zodra de Ronde Tafel-conferentie is geslaagd. DE „VOLENDAM" MET AFLOSSINGSDETACHEMENTEN NAAR INDONESIë Gisteren is de „Volendam". met af lossingstroepen naar Indonesië ver trokken. De commanderend officier van de troepen, overste W. P. Schotman, vertelde dat de „Volendam" groter is dan het doorsnee troepentransport- schip, zodat van een goede accommo datie kan worden gesproken. Wan neer het weer goed is, kunnen de jongens op de ruime dekken ver schillende spelen doen, terwijl er 's avond filmvoorstellingen zijn. De overste vertelde verder, dat er plan nen bestaan om aan boord een ker mis te organiseren, met werptenten enz. ook kunnen de jongens lessen volgen in land- en volkenkunde en Maleis. De „Volendam" zal, naar men verwacht over ongeveer 27 dagen in Batavia aankomen. ken, vlug kunnen handelen en een macht van gegevens uit het hoofd weten; zij moeten direct kunnen zeggen hoeveel plaatsen er in een Convair zijn, hoe men het vlugst naar Helsinki kan vliegen, hoe laat de Rome-machine aankomt, wanneer de bus naar de stad vertrekt en hoe laat een passagier per trein kan doorreizen naar het vrijwel onbe kende oord, waar hij tenslotte moet zijn. Ook zorgen zij er voor, dat een R.K. priester een miskoffer tot zijn beschikking krijgt, dat Israëlitische passagiers op hun verzoek speciaal bereid voedsel krijgen, dat de passa giers zoveel mogelijk op de door hen gewenste plaats komen te zit ten, dat- moeders, die met hun kin deren naar Indonesië vliegen, hun kroost geen gummibroekjes aange ven, omdat die te warm zijn, dat iemand met een kunstbeen aan de kant van het gangpad moet zitten om onderweg zijn been te kunnen strekken, dat moeders met babies een plaats krijgen, waar zij gemak kelijk de babymand kunnen neer zetten, dat passagiers die per DC-6 naar Zuid Amerika of Zuid Afrika vliegen, desgewenst onderweg een bed kunnen krijgen. Deze en andere zaken worden da gelijks in gebouw 114 behandeld en niemand draait er zijn hand meer voor onr. Voor de Centrale Boeking is niets onmogelijk. Daar buiten, op het platform, rol len intussen vliegtuigen af en komen andere binnen; de passagiers stap pen in en uit de Vliegende Hollan ders. Weinigen van hen zullen ech ter weten, dat het vlotte verloop van hun luchtreis voor een zeer groot deel is voorbereid binnen de muren van het dag en nacht in vol bedrijf zijnde stenen gebouw op Schiphol, gebouw 114! „TABINTA" HET AFLOSSINGS DETACHEMENTEN NAAR INDONESIë. Het troepenschip „Tabinta" zal morgen met aflosingsdetachementen van de Kon. Marine en de Kon Landmacht uit de haven van Amster dam naar Indonesië vertrekken. PRESIDENT GERECHTSHOF. Bij K.B. is op het daartoe door hem gedaan verzoek aan mr. H. E. Cost Budde met ingang van 1 October eer vol ontslag verleend uit zijn ambt van president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de gewichtige door hem in ver schillende betrekkingen bewezen diensten. Tot president van het Ge rechtshof is benoemd: mr. Th. L, van Berckel, thans vice-president. TWEE LEDEN COLONNE HENNEICKE TOT DOODSTRAF VEROORDEELD. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde vanmorgen de Amsterdammers Hcndricus Sastrue- be en Hendricus Klinkenbijl, leden van de beruchte colonne Henneicke, conform de eis tot de doodstraf. MILITAIRE AUTO OVER DE KOP Gisterochtend is, waarschijnlijk door schuiven van de lading, op de rijksweg bij 's HeerArendskekrke (Zuid-Beveland) een militaire auto uit Alphen a. d. Rijn over de kop ge slagen. Een der inzittenden, afkom stig uit Haarlem, werd op slag ge dood. Een ardere moest mei een schedelbasisfractuur in het zieken huis Oostwal te Goes worden opge nomen. n P. VAN DER ZALM, Tramsteeg 5, Noord wijk-Binnen, viert 30 Sept. zijn 3e Ind. verjaardag te Parigi, omgeving van Serang. VINCENT GROENENDIJK, Nieuwkoop, luitenant 3e klas op Marine-etablis sement te Surabaia, viert op 30 Sep tember zijn 22e verjaardag in In donesië. ANTON MEEUWISSEN, Engelplein 16, Lisse, viert op 30 Sept. zijn 3e Ind. verjaar dag te Kediri. G. DE KONING, Vrouwen weg 21, Zoeterwoude, viert zijn 2e verjaardag op 30 Sep tember te Batavia.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5