Arbeids-therapie In sommige gevallen is „zeer vrijgevig" gehandeld Een half millioen aan kostwinners-vergoedingen uitgespaard Roofoverval op eeri spaarbank te Amsterdam Veelbelovend winterprogram van de Leidse Kath. Middenstand DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Het kwam de Alg. Rekenkamer voor Aan het verslag van Alg. Reken1 kamer is het volgende ontleend: Toezicht op Nederlandse over heidsinstellingen in het buiten land. Bij haar controle van de uitgaven voor de buitenlandse dienst van het departement van Buitenlandse zaken stuit de Algemene Rekenkamer steeds op de moeilijkheid, dat zij niet kan kan beoordelen of de buitenlandse vertegenwoordigingen zo efficiënt mogelijk zijn bezet met personeel en of de verblijfsvergoedingen der daar aan verbonden ambtenaren in juiste verhouding staar, tot de kosten van levensonderhoud in de landen, waar vertegenwoordigingen zijn gevestigd. Het college had reden om te ver onderstellen, dat deze zelfde moei lijkheden in meer of mindere mate ook bij het departement van Buiten landse Zaken zelf bestonden en vroeg zich met het oog hierop af, of het wellicht nuttig zou zijn bij genoemd departement een zo beperkt mo gelijk georganiseerde permanente inspectie van de buitenlandse dienst in te richten, b.v. bestaande uit een diplomatieke functionnaris en een ambtenaar met comptabele ervaring. Hoge verblijfsvergoedingen en toelagen aan ambtenaren van de buitenlandse dienst. In enkele gevallen van zeer hoge verblijfsvergoedingen en toelagen aan ambtenaren van de buitenlandse dienst, welke in 1948 ter kennis kwa men van de Algemene Rekenkamer, heeft zij getracht door briefwisseling met de minister van Buitenlandse Zaken zich een oordeel te vormen over de juistheid der toekenning. Het eerste gevnl betrof een di plomaat, die ter bekostiging van het verblijf van zijn gezin in Nederland gedurende een deel van een jaar een verblijfsvergoeding ontving van 1250 per rnaand. De minister ver klaarde zich er van te hebben over tuigd, dat deze vergoeding nog niet toereikend was om het gezin tijde lijk overeenkomstig zijn stand te huisvesten en te voeden. Gedurende de tijd dat de betrokken diplomaat zelf ook in Nederland vertoefde, werd hem boven de maximumtoelage van 35 per dag, waarop hij volgens het reglement van de.buitenlandse dienst aanspraak kon maken, ook nog een extra-toelage van f 1000 per maand uitgekeerd, omdat naar de minis ter toelichtte dit bedrag nodig was ter dekking van de kosten van het verblijf van hem en zijn gezin en van representatieve verplichtingen, waaraan hij zich niet kon onttrekken. Een tweede geval van deze aard werd door de minister aan het col lege voorgelegd, nadat door zijn ambtsvoorganger bepaalde toezeg gingen waren gedaan, welke het rijk op grote kosten kwamen te staan. Hier werd aan een diplomaat ver gund een verlof van een jaar buiten Nederland doch niet in het land waar hij was geplaatst door te brengen .gedurende welk verlof hij boven zijn traktement meer dan 21.000 per jaar zou genieten als verblijfsvergoeding. Na het verlof jaar zal de betrokkene nog enige tijd- ter beschikking worden gehouden (met een toelage van f 35 per dag maximaal) en daarop zal dan pen sionnering volgen. De minister van Buitenlandse Za ken merkt hierop: De verblijfsvergoeding van ruim ƒ21.000, welke belanghebbende ge durende ziin verlof genoot, is inmid dels bij Kon. Besluit goedgekeurd. Belanghebbende is met ingang van 23 Februari 1949. in aansluiting aan zijn verstreken verlof, ter beschik king gesteld. Hij geniet sedertdien uitsluitend het hem als zodanig toe komende traktement en derhalve geen dagtoelage). Het kwam de Kamer voor, dat met deze toezeggingen wel zeer vrijge vig was gehandeld. Zij kon evenwel in het stadium waarop zij in de zaak werd gemengd, daarin geen veran dering meer brengen Een derde geval, waarop de Ka mer aanmerking meende te moeten maken was. dat van een diplomatiek ambtenaar, die voor overplaatsing naar een andere post teruggeroepen werd uit zijn standp'aats. doch zon der op die andere post te zijn ge plaatst, een halfjaar later weer naar hetzelfde land moest terugkeren, waar hij voordien werkzaam was. Zij meende, dat de voorgenomen plaatsing niet voldoende was voorbe reid, althans, dat het beleid in deze weinig vastheid had vertoond Dien tengevolge was een bedrag aan ver huiskosten van 17.715.54 geheel on nodig uitgegeven, hetgeen de Kamer een ontoelaatbare verspilling acht. Hoewel' de minister van Buiten landse Zaken de feiten erkende, meende Z. Exc. toch, dat daarop niet de scherpveroordelende qualifisatie van het college paste. Medegedeeld werd nog, dat dc betrokkene gedu rende zijn verblijf in 's Gravenhage vrij geregeld werkzaamheden voor het departement had uitgevoerd, doch hierover handelde de critiek der kamer niet. Het college meende zijn critiek niet te mogen terugnemen. WIELRIJDERS. WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slecht dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte •zitplaats voor het kind? Het Vrouwen Hulpkorps (V.H.K.) Naar aanleiding van een opmerking der kamer over het feit dat het Vrou wen Hulpkorps de beschikking had over een eigen ambulance-auto, ter wijl slechts een enkele maal behoef te bestond aan een dergelijk: voertuig voor de korpsdienst, zijn maatregelen genomen om de bedoelde auto bij het V.H.K. te doen afvoeren en in te le veren in een der voertuigenparken van de dienst van de kwartiermees ter-generaal. Uitbetaalde kostwinners vergoedingen. De controle van de centrale accoun tantsdienst op de door de gemeenten uitbetaalde kostwinnersvergoedingen, welke controle mede op verzoek van de kamer is ingesteld, had in 1948 het volgende resultaat: a. dienstplichtigen van het leger. Er bleek te veel te zijn uitbetaald 346-998.50 en te weinig 41.873, netto-resultaat dus ƒ305.125.50 ten gunste van het Rijk. Indien geen con trole was toegepast, zou bovendien vermoedelijk over volgende tijdvak ken nog tén onrechte ziin' betaald net- tot 270.000 (afgerond). b. Dienstplichtigen van de vloot. Het netto-resultaat van de controle bedroeg 14.274.77 ten gunste van het Rijk. Kosten van voedingsvoorlichting. Uit een rapport van de accoun tantsdienst bij het departement van Landbouw, bleek aan de kamer, dat het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad in Haarlem een pand had doen inrichten voor een bedrag van (rond) 18.000. Daar deze kosten in een gehuurd pand waren gemaakt, stelde de accountantsdienst de vraag en de kamer sloot zich hierbij aan of zij" wel verantwoord waren. De minister van Landbouw ver klaarde na lezing van alle op de kwestie betrekking hebbende stuk ken te delen in de mening van het college, dat in het onderhavige geval zeer zeker niet van een zuinig beheer kon worden gesproken en heeft zulks onder de aandacht van de directeur van het voorlichtingsbureau ge bracht. Aanstelling van een adviseur bij het departement van Economische Zaken. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken d.d. 1 April 1948 werd bij het departement van Economische Zaken de functie ge creëerd van adviseur van de minis ter en de secretaris-generaal, met be trekking tot klachten van het perso neel over het gevoerde personeelsbe leid en het beromen van maatrege len tegen personeelsleden, die zich hebben misdragen of hebben gehan deld in strijd met bestaande voor schriften, regelingen en instructies. De kamer stelde de vraag, waar om hiervoor een aparte functionaris, in het genot van de maximumbezol diging verbonden aan de rang van administrateur, was aangewezen. Naar haar oordeel behoorden de ge noemde werkzaamheden tot de taak van de afdeling personeel van het de partement. In antwoord op deze vragen deelde de minister van Economische Zaken mede, dat de betrekken ambtenaar met ingang van 1 Januari 1949 eer vol ontslag ontving. Bouw van kabelschip voor P.T.T. De kamer nam er kennis van, dat opdracht was gegeven tot het bou wen en inrichten van een kabelschip voor het P.T.T.-bedrijf Hieraan zijn zeer belangrijke uitgaven verbonden en zij heeft in de geraadpleegde stukken geen nauwkeurige aanwij zingen gevonden voor de mogelijk heid van een rendabele exploitatie van dit schip. Volgens de directie van het bedrijf is in de begroting voor 1948 een be drag van 400.000 voor de bouw van dit schip opgenomen onder het hoofd „kabels". In verband met het prin cipiële karakter van de te nemen be slissing komt het de kamer voor, dat een. duidelijker toelichting, ook ten behoeve van de Staten-Generaal, waaruit bleek, dat met deze kabels een schip was bedoe'd, oo ziin plaats zou zijn geweest. Zii heeft dit aan de directie medegedeeld. Straaljagers-leed Om vier uur gistermiddag stegen twee straaljagers op van het militai ren vliegveld bij Leeuwarden. De mo tor van een der toestellen sloeg nog tijdens het starten af, zodat de piloot zijn toestel onmiddellijk weer tot stil stand wilde brengen. De straaljager had echter inmiddels zoveel snelheid, dat de machine over een dijkje vloog en vervolgens over een sloot, om in een weiland tot stilstand te komen. Een grote rookkolom steeg onmid dellijk uit het toestel op. De brand kon echter met de middelen van het vliegveld worden geblust. De schade, die aan het toestel is aangericht, is vrij belangrijk. De piloot is onge deerd. Het tweede toestel was niet veel fortuinlijker, want dit moest enige tijd later een noodlanding maken bij Volendam. Het toestel werd bescha digd. De piloot bleef ongedeerd. VIERLING GOOD AMUSEER 1 ZICH Er bestaat bij de fotogra fen grote belangstelling voor de vier-* ling Good uit Bristol. Zodra zij maar even in de tuin spelen is er wel een fotograaf in de buurt óm het kwar tet op de gevoelige plaat vast te' leggen. Jennifer, Bridgett, Frances en Elisabeth met hun drie jarig zusjq Susan, die maar wat trots op de vierling is. De buit was het risico niet waard /"GISTERMIDDAG omstreeks vijf hebben twee tot nog toe onbekende mannen een brutale roofoverval gepleegd op het bijkantoor Ceintuur baan van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam. Twee jonge mannen hebben daarbij twee employé's, beiden van middelbare leeftijd, onder bedreiging met vuurwapenen en een mes gedwongen de brandkast te ope nen en vervolgens hebben zij het kantoor grondig onderzocht. Nadat zij de ontstelde employé's wederom onder bedreiging in de kel der hadden gedreven en voorzorgen hadden getroffen opdat hun overval niet onmiddellijk kon worden ont dekt, verlieten zij het kantoor aan de straatzijde en stapten op hun fietsen. In' een tas van een der bedienden na men bij een buit van 7.817.93 gulden mee. Het was ongeveer kwart over vijf en in de spaarbank een beneden huis met een ruime hal waarin een afrastering is aangebracht waren geen cliënten meer aanwezig. De twee employé's hadden juist hun kas opgemaakt omdat het kan toor om half zes sluit. Er kwamen op dat moment twee mannen bin nen. Toen een der employé's opkeek, zag hij tot zijn grote schrik dat bei den een pistool in de hand hadden. Voordat een der bedienden iets V.on doen, zei een der overvallers: Kalm aan heren, er gebeurt niets met u. Het is voor ons bittere noodzaak. Gaat u met hét gezicht tegen de muur staan. Niet onvriendelijk! Dodelijk ontsteld voldeden zij aan dit bevel. De grootste van de twee overvallers ging daarna terug om de buitendeur te sluiten en intussen was de andere over de afrastering ge klommen, een voorbeeld dat zijn handlanger volgde. Toen zij met hun gezichten naar de muur gekeerd stonden, werd de employé's vervol gens toegevoegd: Blijf zo staan, want hij heeft ook nog een mes, waarmee hij erg handig is. Inderdaad konden de bedienden, opzij kijkend, waarne men dat de kleinste van de overval lers een mes in de linkerhand had. Op niet onvriendelijke toon vroeg daarna de grootste: Waar is het geld? Daarop kreeg hij tot antwoord: Jullie treft het niet, want er is juist een groot bedrag naar het hoofdkantoor gebracht. Terwijl de kleinste voortdurend het pistool op de ruggen van de bedien den hield gericht, graaide de ander wat kleingeld van de lessenaar en gelastte toen een van de bedienden de brandkast te openen waaraan hij zelf al vergeefs had gemorreld. De in het nauw gedreven employé gaf hieraan gevolg en uit de brand kast werd een aantal rolletjes pas- punt weggenomen. Op dat ogenblik BANKWERKER DOOR STROOM GEDOOD. Een bankwerker, de 30-jarige K. W. uit Amersfoort, was op een ter rein van de B.P.M. te Rotterdam bezig met het boren van gaten in een pijp, toen hij op zeker ogenblik de electrische boortol liet vallen. Hij raapte het gereedschap op en stopte de stekker weer in het con tact. Plotseling hoorde- een arbeider een gil. Toen hij toesnelde lag het slachtoffer in bewusteloze toestand. Een gewaarschuwde arts consta teerde korte tijd later, dat de man dood was. EXAMENS NIET GEWENST! Wanneer mr. Oud, de voorzitter van dc fractie der V.V.D., in de Tweede Kamer een rede houdt, kan men steevast rekenen op een stuk parlementaire geschiedenis of op een college over staatsrechtelijke of an dere onderwerpen. De heer Oud is nu eenmaal kennelijk gesteld op deze vorm van onderwijsbeoefening. Het kan heel interessant zijn, maar soms verveelt het de andere leden der Kamer. Aldus geschiedde Dins dagavond, toen de heer Oud in het debat over de P.B O. uitvoerig on derwijs gaf in de economische ge schiedenis. De communist Hoogcarspel sloeg aan het interrumperen. „J|a, maar hoe denkt u dat...." of „Hoe wilt u danen meer in die trant. Tot de voorzitter ingreep. Hij ha merde af en zei tegen de heer Hoog carspel: ,.Ik verzoek de geachte af gevaardigde, op te houden met exa mineren". zagen de bedienden voor het eerst dat de grootste der overvallers een masker droeg. Alles in de tas gestopt. Nu nog even de laden nakijken, zei een der rovers op kalme toon. In een der laden lag nog een tamelijk groot bedrag aan bankpapier. Toen alles in de tas gestopt, werden de em ployé's naar de kelder geleid met de mèdedeling: Jullie moet hier zeker tien minuten blijven. De overvallers sloten hierna een tussendeur af, waardoor de hevig overstuur ge raakte bedienden wel naar boven, maar niet in hun kantoor konden komen.' Via de straatdeur verlieten zij de spaarbank, stapten op de zeer drukke Ceintuurbaan op hun fietsen en reden in de richting van het Sar- phatipark. Enige minuten later hadden de bankbedienden langs de achterkant van het huis een aangrenzend perceel bereikt van waar uit zij onmiddellijk de politie alarmeerden. Hoewel een radiowagen zeer snel ter plaatse was, kon deze van de overvallers geen spoor meer vinden. Onder leiding van hoofdinspecteur Van Gellicum is direct een uitge breid onderzoek ingesteld. De aanvallers zijn resp. ongeveer- 25 en 20 jaar oud. Een hunner spréékt met een Limburgs accent. Gisterenavond geopend met geslaagde toneeluitvoering NIEMAND zal durven zeggen, dat de R.K. Middenstandsbeweging in de Sleutelstad de laatste 'jaren niet actief genoeg is. Daarvan getuigen dfe rijk voorziene winterprogramma 's, met lezingen over allerlei onder werpen, die de middenstanders nauw ter harte moeten gaan, indien zij hun eigen belang begrijpen. En daarnaast is er ruimte genoeg voor ont spanning in gezellige" avondjes, die het aldus veelzijdig samengestelde programma tot een smakelijk geheel maken. dan tot nu toe het geval was en dat het goed zal zijn zich hecht aaneen te sluiten in een organisatie." Naar die organisatie behoeven de Katholieke middenstanders niet zoe ken, zij is er. Ën de katholieken heb ben in hechte samenwerking overi gens met de zusterorganisaties, een voortreffelijk geoutilleerde bond, met een staf van kadermensen op alle gebied van het veelzijdige sociale terrein. Maardat alles geeft niets als de middenstanders er geen goed gebruik van maken. En, maar al te dikwijls zelfs moet men nog schimpscheuten van de middenstanders op eigen organisatie horen en vraagt men dan, ,wat er aan mankeert, dan weet men niets te zeggen. Spr. is van mening, dat iedere mid denstander veel meer met zijn orga nisatie zal moeten me-ewei-ken. Daar om is wederom een veelzijdig win terprogram in elkaar gezet, met veel studie is daaraan gearbeid, doch het geeft geen baat, indien niet de nodi ge medewerking wordt verleend. De Voorzitter herinnerde in dit verband aan een woord van pater Henri de Greeve: „Gebrek aan belangstelling doodt alle initiatief", waarna spr eindigde met de hoop uit te spreken dat alle middenstanders hun voor deel zouden doen met het winter programma. De toneeluitvoering. En hoewel er steeds voor de gezel lige avonden groter belangstelling bestaat dan voor de andere bijeen komsten, viel de belangstelling gis teravond bij de opening van het winterseizoen in de Bucht be paald tegen. Er waren nog heel wat ledige stoelen en dat was jammer. Jammer voor het bestuur, dat alle moeite doet om de leden een pro gramma vol afwisseling voor te zet ten, jammer ook voor de jongste spruit der Leidse afdeling, de toneel club „Comedia Catholica", die met de opvoering van „De Dans om het gouden kalf" een uitstekend debuut op de planken maakte. De bijeenkomst o.m. bijgewoond door de geest, adviseur rector F. C. Bernefeld en door pater Spruyt werd door de voorzitter, de heer F. C. de Hosson, geopend met een wel komstwoord, waarna hij herinnerde aan een passage uit de Memorie van Antwoord van.de minister van Econ. Zaken, waarin de minister er op wijst, dat „de tijden moeilijk zullen worden en dat de middenstand er goed aan zal doen te trachten een betere bedrijfsvoering te beginnen Geen misdrijf De Haagse politie heeft medege deeld, dat-bij de dood van Schallen- berg te den Haag niets van misdrijf is gebleken. De autoriteiten achten misdrijf uitgesloten, waarbij zij zich onder meer baseren op rapporten van de Leidse politiedeskundige dr. Hulst, die een nauwgezet onderzoek heeft ingesteld. De geruchten zijn ook doorgedron gen tot de hoogste justitiële autori teiten. Na onderzoek werd ons van deze zijde verklaard, dat de verhalen in kranten en die ook mondeling de ronde doen alle grond missen. Van justitiële zijde wordt de dood van Schallenberg als afgedaan beschouwd. Het onderzoek, dat niets heeft opge leverd, dat op de juistheid der ge ruchten zou wijzen, is'afgesloten. BEURS: EEN DALENDE MARKT. Steeds verder wijken de koersen af van het na-de devaluatie bereikte ver hoogde niveau en zelfs zijn zij, wat de hoofdfondsen- betreft, algemeen beneden het peil gekomen, dat gold op de laatste beursdag "voor de waar devermindering van de gulden. Hét publiek blijft de markt met verkoop orders overstromen, zodat ook giste ren weer -behoorlijke koersdalingen voorkwamen. Ter beurze vraagt men zich 'af, wanneer er enige grond in de markt zal komen en welke facto ren daartoe zullen kunnen bijdragen. Het scherpst kwam de .dalende ten dens tot uiting voor de internationale waarden. (Foto: „be Leidse Courant") Fraai handwerk in het Acad. Ziekenhuis Zoals bekend heeft Leiden een I foto laat een deel van de vervaar- Vereniging voor maatschappelijk werk in de Ziekenhuizen, welke zich ten doel stelt de zieken in de drie ziekenhuizen op alle mogelijke wij zen in moeilijkheden behulpzaam te zijn. Uitgaande van deze vereniging is als speciaal onderdeel daarvan zuster A. G. Ballintijn in het Acad. Ziekenhuis aangesteld voor de ar beids-therapie, voor de patiënten van de Interne Afdeling, speciaal voor T.B,- en rheuma-patiënten. Hiermede wordt beoogd de patiën ten steeds in overleg met de ge neesheer allerlei eenvoudig knut selwerk te laten verrichten, wat de genezing kan bevorderen en ook psychologisch een gunstige uitwer king heeft. Vooral voor rheuma-pa tiënten is de arbeids-therapie be langrijk; zij leren er zij het lang zaam en met veel moeite hun vin gers weer te gebruiken Tenslotte geeft het een zekere mate van ar beidsvreugde aan patiënten, die door het nietsdoen moedeloos geworden zijn. Dezer dagen waren wij in de ge legenheid het resultaat van dit werk eens te aanschouwen. Bovenstaande digde producten zien, die ondubbel zinnig aantonen dat deze methode een succes geworden is. We zagen alleraardigste poppen, zelf gemaakt en aangekleed. We bewonderen een prachtig schemerlampje, vervaar digd van schoongemaakte röntgen- platen. Daarnaast nog kunstig fri- volité-werk, gebreide kinderkleer- tjes, houtschilderwerk en allerlei ge haakte of gebreide voorwerpen als boek-omslagen, eierdopjes, enz. We mogen zuster Ballintijn gelukwen sen met dit mooie succes! Men verzocht ons bij deze gele genheid erop te wijzen dat voor dti werk veel materiaal nodig is Alles kan gebruikt worden. Restjes wol, ga renklosjes, pillendoosjes, kralen, enz. enz. Zij die over dergelijk ma teriaal beschikken en dat doet practisch iedereen! kan het voor dit mooie doelbezorgen bij mevr. Borgerhof Mulder, Louise de Colig- nylaan 13 Oegstgeest, dr. J. H. Teeu- wen, Hooigracht61, Leiden en dr. G, A. de Jager, Burggravenlaan 1, Lei den, Nadat het „Rhythmisch Sextet" o.l.v. de heer J. Meerpoel zich in enkele nummers had doen horen, werd het scherm gehaald voor het toneelspel „De dans om het gouden Kalf", een geestig toneelspel in drie bedrijven door Mar. Janssen en Gerard Nielen. We zeggen „geestig" en niets is minder waar, want dit vlotte stuk is zo doorkruid met scherpzinnig gevonden verwikkelin gen, dat de aandacht tot het einde toe op de ontknoping gespannen blijft. We hadden het stuk reeds eerder gezien, doch deze nieuwe op voering heeft ons temeer voldoening verschaft. En dit niet in het minst •om de vlotte vertolking, die „Co- media Catholica" er van gegeven heeft. De herep A. van Tienen en G. Brussel, die de regie voerden, hebben eer van hun werk, want even vlot als het stuk zelf is, werd het ten tonele gevoerd zonder plan- kenkoörts of iets dergelijks. Een speciaal woord van lof aan de heer Adr. v. Leeuwen, die zijn moeilijke rol uitstekend vertolkte, aan G. Brussel, die als huisknecht-chauf feur een voortreffelijke indruk maakte, aan Tine en Carla Ramb, die resp. de rol van nichtje der fa milie en dienstbode vertolkten, ter wijl de heren van Tienen resp. in de rol van vader en zoon uitstekend spel te zien gaven. Er was spontaan applaus, bezegeld door hartelijke dankwoorden van de voorzitter, met bloemen voor de damesEen gezellig dansje on der leiding van Êvert Castelein, we derom met nvuziek van het Sextet, besloot deze eerste avond. Het winterprogram. Het schema van het program voor deze winter geeft de volgende bij eenkomsten. 1910 „De Glorie van het Am bacht", door mr. dr. v. d. Heuvel. 1611 „Financiële politiek", door drs. Krauwels. 1412 „Middenstandsproblemen" en „Samenwerking in de Middenstand", door drs. Neefs. 2812 Toneel-Kerstavond. 111 Jaarvergadering. 12 H. E. van den Brule, de bonds voorzitter, spreekt. 202 Vastenavondviering in „de Burcht". 202 „Houding en waarde der Middenstand", door dr. Dijsselbloem. 194 „Achter de schermen van het dagblad", door de heer Jansen. 105 Anton de Gruyter spreekt. Ten slotte wil het bestuur nog een avond organiseren waarop een aantal leden het woord zal voeren over on derwerpen naar keuze. STAKING VAN ééN DAG BIJ VAN WIJK. Gistermorgen is bij de N.V. Leidse Textielfabrieken van Gebr. van Wijk een staking uitgebroken, die 18 meis jes in de leeftijd van 15 tot 23 jaar omvatte. Deze handmachine-breisters, die op stukloon werkten in de sok- kenbreierij, eisten hogere lonen, die, naar zij beweerden, ook in andere bedrijven in Leiden betaald zouden worden. De fa. Van Wijk meende evenwel hier niet op in te kunnen gaan, daar het loon-plafond reeds be reikt was en de firma, bij inwilliging van de eisen, zich aan gerechtelijke vervolging zou blootstellen. Naar de directie ons hedenmorgen mededeelde, heeft dit incident slechts één dag geduurd. Vanmorgen zijn al le meisjes weer op de oude voor waarden aan het werk gegaan. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Hollywood op zijn kop", volwassenen. Lido: „De nieuwe avohturen van Don Juan", 14 jaar. Luxor: „Abbott en Costello ontmoe ten Frankenstein", 14 jaar. Trianon: „Paniek in 't warenhuis''. 14 jaar. Rex: „Tweemaal twee is twee", alle leeftijden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2