BENELUX RECHTZAKEN WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HET 3 OCTOBERFEEST. Commissaris der Provincie zal het feest bijwonen. Het bestuur van de 3 October Ver eniging heeft bericht ontvangen, dat de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, vergezeld van zijn echtgenote, de 3 October- feesten met zijn tegenwoordigheid zal vereren. Het ligt in de bedoeling van de Commissaris der Koningin om des morgens om 8 uur reeds aanwezig te zijn bij de Koraalmuziek en des middags, tot de pauze yan de op tocht, in een bestuursrijtuig mede te rijden, in verband met de bijzondere betekenis van de feestviering van dit LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. G. H. Roozendaal te Den Haag en de he ren G. Ebbeling te Rotterdam en A. Pot te Den Haag; voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Ge ologie) mej. C. W. Spiele te Rotter dam; voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (A) de heer P. A. Ruymgaart te Den Haag; idem (F) de heer P. L. Reeder te Den Haag; idem (K) de heer G. D. M. Schwenc- ke te Voorburg. DE MANTEL UIT! De „Nederlandse Vrouwenbewe ging" loopt hier ter stede de huizen af, om handtekeningen te verzamelen voor een „Wereldvredesdag". Wie tekent, behoeft niet verbaasd te zijn als hij binnenkort zijn naam in „De Wakheid" vindt afgedrukt als lid van een „comité van voorbereiding'.' De „Nederlandse Vrouwenbeweging" is namelijk een communistische man tel-organisatie. Men doet dus goed, de propagandisten hoffelijk, maar zeer beslist af te wijzen en niet in te gaan op een schriftelijke bijeen komst dezer „beweging" in „De Burcht". WIELRIJDER TEGEN AUTO GEVALLEN. Gisteravond om zes uur viel de 33-jarige wielrijder. S. S., wonende in de Spilsteeg te Leiden, op de Apothekersdijk tegen een personen auto aan, bestuurd door L. S. De wielrijder werd gedwongen naar rechts uit te wijken, omdat twee kinderen de rijweg overstaken. Daardoor raakte hij met z'n voor wiel het achterwiel van een passe rende fiets, met het gevolg dat S. viel tegen de juist passerende per sonenauto. Met een vermoedelijke linkerbeenbreuk werd S. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. KONING VOETBAL-FILM. „Iedere voetballer en supporter moet deze film zien". Dit was una niem de mening van de bezoekers, na afloop van de voorstelling, welke gisteravond voor Docos werd gege ven. De film geeft een duidelijk beeld, met tekst en uitleg van Aad van Leeuwen, van alle onderdelen der voetbaltechniek. De training om al deze onderdelen te leren, beheer sen, werd gedemonstreerd door vele prominente spelers. De voorstelling dreigde aanvanke lijk niet door te kunnen gaan, daar het projectieapparaat weigerde het geluid weer te geven. Gelukkig was de heer J. v. d. Zanden van Foto Lux in de zaal aanwezig, die welwillend aanbood de film met eigen projectie apparaat verder te draaien, hetgeen door de Cultureelfilm Mij. en door het bestuur van Docos dankbaar werd aanvaard. De Lucky Strikes bracht in deze ongewilde pauze, wat af wisseling met hun gezellige muziek. VOOR EEN NIEUW LEIDS DIERENASYL. De Afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren bericht ons, dat op Zaterdag 1 Oc tober 1949 vanaf des morgens te Leiden (i.v.m. Dierendag op 4 Oc tober) een collecte zal worden ge houden, waarvan de opbrengst be steed zal worden voor een nieuw te bouwen Leids Asyl voor Zwerf dieren. Des avonds zal een groep van twaalf personen met de Taptoe medelopen om propaganda te ma ken voor dit m'ooie doel. De Afdeling Leiden hoopt, dat een ieder naar vermogen zal medewer ken. Het feit, dat Dierenbescherming in ons land bezig is een- krachtige volksbeweging te worden, vervult de afdeling met hoop. Bond voor Lichamelijk Gebrek- kigen. De Bond voor Lichamelijk gebrekkigen St. Lid win a hield een filmavond voor haar leden en geno digden, om nu door middel van de film nog eens opnieuw te genieten van de heerlijke uitgaansdag oj 22 Juni 1.1. De voorzitter heette alle aanwezi gen van harte welkom, vooral Zuster v. Mill, als vertegenwoordigster van de Munnikkenberg in Hilversum, waaraan de leden zulke aangename herinneringen hebben. De geestelijk adviseur vroeg de leden, om door hun propaganda de vereniging sterk te maken, en wees hen op hun taak om door hun stil gedragen lijden mede te werken aan de versterking van de grote vereni ging waartoe ze allen behoren n.l. de Kath. kerk. In dit verband werd de gebedsactie van de „Zonnebloem" aanbevolen. v De reisfilm oogstte een dankbaar applaus, en de Surinaamse liedjes van de „Moano's" niet minder. Dank aan alle organisatoren en mede werkers. BURGERLIJKE STAND Geboren; Herman Arij Oscar z. van F. J. M L. De Tollenaere en A. G. Blonk; Egbert Steven z. van N. Spaargaren en J. A. C. Koert; Pa- schalis z. van L. Kikkert en G. A. Smolders; Johanna Elisabeth d. van J van der Hoeven en L. A. Lam berts; Centina d. wan A. F. J. Kamp- hues en C. van Nieuwenburg; Pe trus Wilhelmus z. van A. Bakker en J. M. Metscher. Overleden: J. Chrispijn wed. van F. P. Kranen veld, 88 j. GEM. AANKONDIGING SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOCALITEITEN OP 3 OCTOBER 1949. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het slui tingsuur voor vergunnings- en ver- lofslocaliteiten in de nacht van 3 op 4 October a<s., tot 1 uur 's nachts. Leiden, 28 September 1949. 2324 De Burgemeester voornoemd, F- H- VAN KINSCHOT. INZAMELING HUISVUIL. Op Maandag 3 October a.s. zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maan dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 4 October e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en 2325 Ontsmettingsdienst. HAAGSE POLITIERECHTER. „Wederrechtelijk". De juridisch- student T. H. O. te Leiden had be slist bezwaren tegen het woordje „wederrechtelijk" in de dagvaar ding, want hij vond dat hij zijn col lega volkomen terecht een opstopper had toegediend. Want die collega schreef heel lelijke brieven over de echtgenote van O. Tenminste: O nam aan dat die col lega de brieven schreef, hoewel be trokkene ontkende en volgens mede deling van de Officier een schriftkun dige niet tot een resultaat kon ko men. Voor alle zekerheid had O. de op stopper toegediend, en naar hij meende terecht, hetgeen door de Offi cier onder deze omstandigheden werd bestreden. Doch rekening houdend met de gemoedstoestand van verdachte, luid de de eis 10 boete, zulks nadat de Officier eerst nog zijn verwondering er over had uitgesproken, dat eerste jaars-studenten al getrouwd zijn. „Dat zijn er al verschillenden", zei O., waarop de Officier iets mompelde over „rare tijden". De rechter veroordeelde conform de eis en handhaafde het „weder rechtelijk". Gewetensconflict. De architect J. T. van V. te Oegstgeest was om zo te zeggen voor een gewetensconflict geplaatst. Het bestuur van een stich ting te Noordwijk had gewezen op zeer grote gevaren die voor de pa tiënten zouden ontstaan, indien het ketelhuis niet spoedig zou worden vernieuwd, en Wederopbouw had nog steeds geen vergunning gegeven. Toen was zonder die vergunning ge bouwd, hetgeen de architect als ver antwoordelijk man in de verdachten- bank bracht. De Officier kon zich het dilemma voorstellen, en wilde daar om volstaan met f 50 boete of 30 da gen hechtenis. „U had maar moeten afwachten", zo meende de Officier. De rechter veroordeelde conform de tol nu toe za*cg,enfiind Bewijs, dat men niet zorgeloos handelt Er is een zekere stille gevallen I tekort van 1.400.000.000.op de rond de Benelux. Een stilte, die nau- handelsbalans, de betalingsbalans welijks is verbroken door de aan- kondiging dat op 1 Oct. a.s. de Voor- Unie in werking zal treden. Uit deze stilte is hier en daar de conclusie getrokken dat er een crisis zou zijn in de besprekingen of zelfs dat de overbruggingsmoeilijkheden zo enorm waren dat de Benelux voorlopig ^en schone droom zou blijven. Niemand behoeft zich te verwon deren om deze stilte rond de Bene lux. Bij iedere grote onderneming volgt op de tijd van het enthousiaste initiatiefnemen de tijd van het noes te en moeizame werken en deze tijd ïeent zich allerminst tot fanfares. Immers de Benelux is een nuchtere zaak. Het moge uit het volgende blijken. Met de naam Benelux geeft men het streven weer van België. Neder land en Luxemburg, om te geraken tot een economische Unie. Hoewel practisch alle landen van de wereld met elkaar handel drijven, zijn zij toch niet verbonden door een econo mische Unie. Immers, het geld en goederenverkeer tussen de landen is gedrongen in een keurslijf van aller lei beschermende en beperkende be palingen. Van een vrij geld- en goe derenverkeer is geen sprake. Het wezenlijke van een economische Unie is. een vrij geld- en goederenverkeer. Het doel er van is, de welvaart te vergroten door een doelmatige ver deling van taken, en in het bijzon dere geval van de Benelux, de posi tie van België, Nederland en Luxem burg economisch en politiek sterker te maken op het internationale plan. Bovendien is de morele waarde van een steeds grotere eenheid tussen alle landen op economisch gebied even eens in de Benelux gedachte tot uit drukking gebracht. Zo eenvoudig als de economische Unie te omschrijven is zo moeilijk is haar verwezenlijking. Wil een eco nomische Unie niet ontaarden in een economische of zelfs politieke voog dij van het ene land over het an dere dan is het nodig dat ieder van de partners tot een intern en extern evenwicht van inkomsten en uitgaven is gekomen en dat het economisch leven in de partnerlanden zich vrijwel op de zelfde voorwaarden kan ontwikkelen. Aan deze korte omschrijving van de moeilijkheden willen wij de moeilijkheden, die zich thans in de besprekingen voordoen, toetsen. Het tekort op onze internationale goederen- en dienstenbalans bedroeg in 1947: 1.628.000.000.—. Het totale tekort op de betalingsbalans bedroeg in datzelfde jaar 2.514.000.000. In België was in 1947, ondanks een nagenoeg in evenwicht. Stel nu dat in 1948 een volledige economische Unie tussen België en Nederland tot stand was gekomen, derhalve ook het geldverkeer was vrijgegeven, dan zou België met de lasten zijn gaan dragen van onze weinig rooskleurige financiële posi- Het best zou men dit kunnen vergelijken met de fusie van twee ondernemingen waarvan de een zwaar in dfc. schuld zit en de andere op een geronde basis werkt. Ook moeten de voorwaarden waar onder het economisch leven zich ont wikkelt zo niet gelijk dan toch ana loog zijn. Indien twee ondernemingen op het zelfde terrein werkzaam zijn, een in Harencarspel, België en een in Nederland, dan A' A" Gobius. v/ordt de consumentenprijs mede be paalt door de belastingdruk op ieder /an deze ondernemingen. Is de be lastingdruk in Nederland b.v. groter dan in België, dan zal bü concurren tie de Nederlandse onderneming on herroepelijk in het nadeel zijn. Wij willen in dit beknopte artikel slechts enkele voorbeelden geven om de moeilijkheden te schetsen die overwonnen moeten worden voordat het geld- en goederenverkeer, zonder noemenswaardige nadelen, voor het een of andere land, kan worden vrij gegeven. erf van S. J. v. d. Hulst aan de Jac. van Beierenweg staat voor de twee de maal dit jaar een kastanjeboom in bloei. Geboren: Cornelis J. N., z. van N. v. Dam en J. v. d. Post; Anto- nius J„ z. van A. E. Verhaegen en M. C. de Winter; Elisabeth, d. van H. v. Rheenen en H. J. Kruit. Ondertrouwd: J. A. Wolvers, wedn., 67 j. en P. Hoek, wed. 67 j.; L. J. Onderwater, 40 j. en P. E. v. d. Hulst, 31 j., wed.; M. A. de Beijer 27 j. en P. C. v. Kampen 26 j.; S. P. Spaan, 27 j. en B. M. v. Kampen 25 j.; A. Vaneveld, 31 j. en M. S. Renee, 25 j.; P. C. Bierman, 25 j. en Q. J. Haver. 26 j.; A. L. v. d. Poel 33 j. en G. J. S. Weijers, 24 j. Getrouwd: A. J. Broeders, 27 j. en C. C. de Groot, 21 j.; S. Broekhui zen, 24 j. en M. J. v. Wieringen, 24 jaar. Overleden: L. F. H. v. Steenbeek, 59 jaar. VOORSCHOTEN Geboren: Roeloph Dirk, z. van A. J. van Leeuwen en T. Slot; Carl, z. van P. D. Fuchs en M. C. van Bie- men. Ondertrouwd: Betze de Leeuw 43 j., en Mertina Johanna Bouthoorn 28 j. Gehuwd: M. Brinks 28 j. en G. M. Mins 26 j. Overleden: Marie Georgine van 52 j. echtgenote van UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN De Middenstands- tentoonstelling Behalve de burgemeester sprak Dinsdagmiddag bij de opening van de tweede Alphense Middenstands tentoonstelling, na de inleiding van de voorzitter, de heer C. A. Bos, ook nog de heer C. Y. Ponsioen, voorzit ter van de Kath. Middenstandsver eniging. Spr. wees erop, hoe in het najaar van 1948 op een bestuursver gadering van de kath. middenstands veren. het voorstel was gedaan om bij de viering van het 35-jarig be staan in 1949 een grote tentoonstel ling te organiseren op het gebied van handel, industrie, ambacht en land bouw, doch dat van dit voornemen, gezien de nog wat onzekere toestan den en hoge financiële lasten, wel moest afzien. Men besloot toen tot deze middenstandstentoonstelling, die wel duidelijk toont, dat voor de be volking van Alnhen aan den Rijn, zowel als van de omliggende plaat sen, door de Alphense middenstand vrijwel aan alle verlangens kan wor den voldaan. De heer Ponsioen wees op het belang van organisatie in stands- en vakorganisatie, om daar door de nodige voorlichting te krij gen b.v. over rationalisatie van het bedrijf, gezamenlijk inkopen enz., teneinde alzo de opkomende concur rentie het hoofd te kunnen bieden. Het is voorts ten hoogste tijd. dat de volksvertegenwoordiging wordt door drongen van de noden van de mid denstand en de behoefte aan de spoe dige invoreing van de kinderbijslag voor zelfstandigen. De adj.-secr. van de K. v. K. te Leiden sprak waarderende woorden over dit grootse initiatief en bena drukte. dat de middenstand een be langrijke functie vervult in het eco nomisch en maatschappelijk bestel. De heer Jan Bakker, dir van het Centr. Middenstandsbureau in het Diocees Haarlem, noemde deze ten toonstelling een van de mooiste die hij de laatste tijd had aanschouwd en waardeerde in het bijzonder de goede samenwerking van alle ge zindten, hetgeen van ontzaglijk groot belang is en de landelijke activiteit zeer kan stiuleren. Na de1 sprekers werd door het sa lonorkest o. 1. v. de heer G. v. Mild het Wilhelmus gespeeld, dat door al len werd meegezongen. Aan de geno digden werd vervolgens, na een kor te rondwandeling over het tentoon stellingsterren, verversingen aan geboden. Vermelden wij nog dat deze offi ciële opening o.m. nog werd bijge woond door de wethouders W. Brou wer, en C. M. Deerenberg, de ge- meente-secretaris, de directeur van gemeentewerken, de directeur van de Water- en Lichtbedrijven, en hun echtgenoten, alsmede door de deken, de kapelaans, ds. Stehouwer en ds. Lefeber. Gaarne willen wij tot slot nog even v/ijzen op de oliebollenkraam ten ba- van de militairen in Indonesië, welke kraam tegenover de ingang naar de tentoonstelling is. Aanbeve ling van deze lekkernijen overbodig! DE MIDDENSTANDSTENTOON STELLING IS GEOPEND DAGE LIJKS VAN 2—6 EN VAN 7—11 UUR Gunning. Bij ondershandse aan besteding is de bouw van een lak fabriek met kantoorgebouwen en bovenwoning voor rekening van de firma Scheerder alhier gegund aan de aannemers C. M. Deerenberg en Gebrs. J. P. van Wijk. HAZERSWOUDE In volle bloei. Door het aanhou dende zachte weer staat de kastanje boom op het erf van de veehouder J. v. d. W. dit jaar voor de tweede maal in volle bloei. Distributie. Op Maandag 3 Oc tober a.s. zijn de kantonren van de Distributiediensten gesloten. De zit ting te Hazerswoude wordt niet ge houden op Donderdag 6 October, doch op Zaterdag 8 October van 8.30 tot 10.30 uur v.m. De detallisten die op Maandag 3 October behoren in te leveren, dienen dit te doen op Dins dag 4 October. HOOGMADE N. K. J. B. A.s. Donderdagavond 8 uur is er een zeer belangrijke ver gadering in café v. d. Eng. Niet alleen al de leden, maar ook nieuwe leden worden op deze vergadering ver wacht. KOUDEKERK Geboren: Antje Catharina Eliza beth, d. van R. van Varik en J. Sta- vleu. TER AAR Geboren: Paulus J„ z. van C. A. v. d. Hoorn en P. A. Heemskerk. Abraham J. C. M., z. v. G. J. Wijzen- broek en C. J. Langeveld. Jacobus W,. z. v. J. P. Valentijn en E. C. den Dubbelden. Gehuwd: L. de Vogel 31 j. en Tr. v. d. Ster 25 j. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De Raad verga dert Vrijdagavond 7.45 u. Agenda o.m.: benoeming van een gemeente- ontvanger. De voordracht luidt: 1. J. Oornelisse te Heemskerk, 2. N. W. M. Mooyman te Drunen. Ontwerp gratificatieregeling voor secretaris en ontvangers. Ontwerp besluit G. S. tot vaststelling nieuwe wedderegeling voor gemeente-secretaris. Intrekking van het raadsbesluit tot het verle nen van een tweede hypotheek aan J. G. Lelieveld. De nuchterheid waarmede wij dit neerschrijven mag ons echter niet verlijden tot gelatenheid. Tegenover de Benelux moeten wij een positieve instelling aannemen. Immers, de Be nelux is voor iedereen van belang en niet alleen voor importeurs of ex- porteu f De Benelux wil grotere welvaart in drie landen. Met deze welvaart is het wel en wee van de Nederlandse detailhandel b.v. ten nauwste ver benden. Een voorbeeld. Ingevolge de algemene verarming van ons vader land kan men op grond van vrij ze kere gegevens aannemen dat de goe- derenomzetten in de Nederlandse textieldetailhandel zich voor vrij lange tijd zullen bewegen rond 70% van de omzetten in 1938. Stijging van het welvaartspeil zal ook bete kenen stijging van de welvaart in de handel. Tot dusver is de Benelux een zor genkind geweest. Een teken is dit voor ons dat men zich niet zorgeloos in een avontuur heeft gestort. De op rechte wil is echter in de drie landen aanwezig om ondanks alles zo spoe dig mogelijk de Unie te verwezenlij ken. Op 1 October gaat de Voor-Unie in en met deze Voor-Unie is de eerste definitieve stap gezet. De wederzijd se invoer van een aantal artikelen zal worden vrijgegeven. Er mogen dan, zoals insiders weten, rond de lijst van vrijgegeven goederen hef tige discussies hebben plaats gevon den, het wezenlijke is, dat wij uit net stadium van praten gekomen zijn in het stadium van doen. Wij herhalen het, de Benelux is ten nuchtere zaak, maar ook een nuchtere zaak kan recht hebben op grote waardering. Drs. H. J. J. NEEFS, Amsterdam. WARMOND Gemeenteraad. Op de agenda voor de vergadering van morgen avond staat o.a.: Benoeming ambte naren van de burgerlijke stand. Voorstel van B. en W. tot het ver strekken van een geldlening ten be hoeve van de bouw van 8 woningen aan de Sweilandstraat door Th. J. Leenen; een plan tot regeling van de bebouwing van de kom; verhuur de asschuur en het Oude Raad huis. brikanten zijn er over het algemeen niet in geslaagd artikelen te ver vaardigen, welke in kwaliteit ver geleken kunnen worden met de mees te geïmporteerde goederen. Hun eigen prijzen zijn hoog en kunnen moeilijk worden verlaagd. 3. De auto-industrie: Statistieken hebben uitgewezen, dat de Amerikaanse vraag naar auto's bijna bevredigd is. Het wordt voor de fabrikanten steeds moeilijker auto's te verkopen en invoer van buitenlandse merken zal hun verkooppotentieel nog ver der verkleinen. WASSENAAR Een S.O.S. voor het dier. De propaganda-avond van de Dieren bescherming, die tot doel had te ko men tot de oprichting van een afde ling Wassenaar is een groot succes geworden. Het aantal bezoekers overtrof alle verwachtingen; het Centraaltheater was practisch geheel gevuld. Een groot aantal nieuwe le den meldde zich aan. Op deze pro paganda-avond werd eerst het woord gevoerd door de burgemeester, die de Dierenbescherming wilde zien als de plicht van ieder mens die toch een redelijk schepsel is de dieren redelijk te behandelen. Die renbescherming is ook: het bescher men van de zwakkere. Vervolgens hield de heer G. Nieuwenhuijsen een indrukwekkend pleidooi voor be scherming van het dier. Dierenbe scherming begint met de vraag: „hoe sta ik tegenover de Schepper". Wie een dier mishandelt beledigt de Schepper, omdat elk schepsel Zijn eigendom is. Spr. noemde enige voorbeelden van barbaarse dieren- mirhandeling. En ook de film die daarna werd vertoond „Lief en leed der dieren" gaf een beeld van het leed, dat dieren door mensenhand wordt aangedaan. Maar ook gaf de film een indruk van het prachtige werk der Dierenbescherming. Bin nenkort zal in een ledenvergadering een afdelingsbestuur worden geko zen. UIT DE OMGEVING KATWIJK Gemeenteraad. In de raadsver gadering van Donderdagavond komt o.a. in bespreking: voorstel om het besluit tot regeling van de salarië ring van de directeur van gemeen tewerken en die der bedrijven te handhaven, wijziging van het uit breidingsplan wederopbouwplan intrekking van het besluit waarbij de gronden in het complex „Mieren- weide" uit het Gondbedrijf worden genomen. Idem de gronden van de te maken nieuwe begraafplaats. Personalia. Geslaagd voor het politiediploma met de aantekening lof de heer R. P. Brouwer. Voor het prop.-examen electro- technisch ingenieur slaagde de heer J. A. van der Reijden. Ondertrouwd: J. W. Ruwhof en D. Parlevliet. C. J. de Grauw en L. Zwitser, J. Klok en A. E. van Bee- len, L. v. d. Haak en G. Souverijn, L. M. Vooys en A. van der Plas. Getrouwd: M. v. d. Plas en J Scheurs. C. Langeveld en C. H. de Vreugd. Overleden: A. v. d. Plas 43 j. J. Kulk 5 mnd. NOORDWIJKERHOUT SINT ANTONIUS HOF. Het nieuw gebouwde Hof van 17 woningen gebouwd door de R.K. Woningbouwvereniging „Sint Anto- nius van Padua", alhier heeft van het gemeentebestuur de officiële naam gekregen van „Sint Antonius Hof". VOORHOUT Een rijwiel gekraakt. JJ. Zon dag in de namiddag stond een ze kere D. uit Noordwijkerhout met zijn rijwiel achter de stilstaande autobus bij de halte van de paro chiekerk aan de Herenstraat. Zon der een signaal te geven reed de chauffeur van de bus plotseling ach teruit en kraakte het voorwiel van de fiets van D. Moraal. Vervroegd of verlaat? Op het Europa's exDortkansen Geeft devaluatie veel voordeel Aan het einde van de eerste week na de devaluatie van het pond ster ling zijn vele waarnemers te New York van mening, dat de landen, die tot devaluatie zijn overgegaan, niet veel meer in de Ver. Staten zullen verkopen en dat de devalua tie zelfs niet de onmiddellijke moei lijkheden van de exporteurs uit de weg zal ruimen. Goederen, die ook in de Ver. Staten worden vervi digd auto's, porselein en glas werk, schoeisel en textiel zullen zich zelfs tegen de lagere prijzen voor een hevige concurrentie zien geplaatst. De meeste importeurs zijn van mening, dat de dollarprijzen voor goederen uit landen, die hun valuta's hebben gedevalueerd, niet ten volle de respectievelijke devalua ties zullen weerspiegelen. Dit betekent dat de dollarprijzen lager zullen zijn dan vóór de devaluatie, doch dat zij in sommige gevallen niet laag ge- hoeg zullen zijn om met de Ameri kaanse producten te concurreren. De slechte verkooppositie vóór de devaluatie werd niet zo zeer ver oorzaakt door een stijging van de buitenlandse prijzen dan wel door een daling van de prijzen voor in Amefika vervaardigde producten. Het voordeel, dat geïmporteerde goederen hebben verkregen door de volle devaluatiemarge, heeft deze alleen weer in een concurrerende positie gebracht, welke niet beter is dan vóór het einde van 1948. De hoogste autoriteiten, waaronder Ca- mille Gutt, directeur van het Inter nationale Monetaire Fonds, zijn van mening, dat er een vlugge plotse linge stijging in de'verkopen zal in treden, omdat Amerikaanse impor teurs, die hun aankopen hadden stopgezet, thans weer aan de markt komen. Deze autoriteiten denken, dat de dollarprijzen van de invoer met niet meer dan 20 a 25 procent zullen da len. In Industriële kringen uit men ech ter de vrees, dat de invoer zal wor den vergroot door de devaluatie. Hiertoe behoren: 1. de textielindu strie: de Amerikaanse fabrikanten hebben de prijzen reeds lang voor de devaluatie verlaagd. Hun grondstof fen zijn r\og steeds duur en zij zul len slechts weinig kunnen concur reren; 2. De porselein- en aarde werkindustrie: De Amerikaanse fa- LAATSTE BERICHTEN Devaluatie van de mark toegestaan MAAR GEEN DUMPING. De geallieerde hoge commissaris sen voor Duitsland hebben hedenmor gen na een bijeenkomst, die bijna on onderbroken 18 uur had geduurd, be kend gemaakt, dat zij zijn overeen gekomen devalutatie van de West- Duitse Mark tot een nieuwe dollar koers van 23.8 dollarcents toe te staan. In de betreffende verklaring wordt gezegd: „De geallieerde hoge commis sie heeft er geen bezwaar tegen, dat de regering van de federale repu bliek Duitsland een wisselkoers voor de Duitse Mark vaststelt, die uitge drukt in Amerikaans geld 0,238 dol lar per Duitse mark bedraagt. De hoge commissie is het stand punt toegedaan, dat elke bestaande discriminerende methode en vorm van dumping dienen te worden ge ëlimineerd, en dat er maatregelen moeten worden getroffen tot beëindi ging van alle rechtstreekse of indi recte subsidies, die worden verstrekt en dergelijke discriminerende metho den of dumping steunen. Een en an der dient op 1 Januari a.s. voltooid te zijn. De hoge commissie beveelt, dat er onmiddellijk een onderzoek dient te worden ingesteld om vast te stellen, welke maatregelen voor de •uitvoering van dit besluit nodig zijn." Later op de dag deelde Adenauer in een perconferentie mede, dat het Duitse 'kabinet verwacht vandaag nieuwe besprekingen met de geal lieerde hoge commissarissen te zul len voeren, en dat het in afwachting van de uitslag dezer besprekingen de voorgestelde nieuwe wisselkoers niet als finaal beschouwt. De Duitse regering had de geallieerden om een grotere devaluatie verzocht, zo zeide hij, n.l. met 22.5 procent, en hij gaf als zijn mening te kennen, dat de ge allieerden voor het nemen van de be slissing niet voldoende overleg met de Duitsers hebben gepleegd. Duitse deskundigen beschouwen het geallieerde besluit als een slag voor de Duitse economie en een overwin ning van het Franse standpunt. R.T.C. WERKT TIJDENS WEEK-END DOOR. Naar wij vernemen zal tijdens het a.s. weekeinde door de leden van de R.T.C. doorgewerkt worden. In het bijzonder zullen de leden van de centrale commissie rhet de voorzit ters van de financieel-economische commissie en sub-commissies geza menlijk trachten een oplossing te be reiken voor de ernstige moeilijkhe den, welke in deze commissie zijn gerezen. De UNCI zal de besprekingen bij wonen en trachten actief mede te werken, eventueel door middel van bepaalde voorstellen, tot het berei ken van overeenstemming op de moeilijke punten. Het staat op dit ogenblik nog niet vast, waar de weekcindbesprekingen zullen worden gehouden. Men zal echter in Nederland blijven. De diplomatieke medewerker van Reuter meldt heden van gezagheb bende zijde te hebben vernomen, dat de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken tij dens in de afgelopen week te Wash ington gehouden besprekingen defi nitief hebben besloten de ontmante lingswerkzaamheden in West-Duits- land voortgang te doen vinden. SCHEEPSBERICHTEH ALCHIBA, pass. 27 Sept. Oporto; AMSTELDIJK pass. 27 Sept. Wight; BAUD 28 Sept. van Singapore te Ba tavia; CISTULA 28 Sept. van Sin gapore te Pladjoe; GOUWE pass. 27 Sept. Norderny; JAVA (Ned.) 27 Sept. van Soerabaya naar Pladjoe; KARSIK 27 Sept. van Singapore naar Palembang; NESTOR 27 Sept. van Malta naar Izmir; SCHIEDIJK pass. 26 Sept, 22.30 uur Gibraltar. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 Sept. Vee. Aangevoerd 3631 stuks. 375 vette koeien en ossen; 1526 gebruiksvee; 363 graskalveren; 180 nuchtere kal veren; 498 biggen; 39 veulens; 179 paarden; 250 schapen; 89 bokken en geiten; 132 varkens. Prijzen p. stuk: kalfkoeien le soort 750, 2e soort 640, 3e soort 540; melkkoeien 750, 640, 540; varekoeien 510, f 400, 350; vaarzen f 550, 'f 450, 350; pinken 450, 350, 275; graskalveren 250, 180, 80; big gen 40, 35, 30; hitten f 700, f 560, 425; werkpaarden 880, 680, 520. Prijzen per kg: slacht- paarden 1.40, 1.30, 1.10. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3