ET Voortgezet debat over publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie Voogdijraad bescherming in en kinder- nieuwe banen STADSNIEUWS keerpunt WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede Kamer Nadat de voorzitter gistermiddag had medegedeeld, dat op zijn des betreffende vraag de minister van Financiën had te kennen gegeven, dat de studie van het door de rege ring te volgen beleid ten aanzien van de devaluatie nog niet zover is gevor derd dat op korte termijn medede lingen daaromtrent aan de Kamer kunnen worden gedaan, zijn de alge mene beraadslagingen over het wets ontwerp inzake publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voortgezet. De heer Weltej; (N.K.P.) zeide dit ontwerp te beschouwen als een com promis tussen de liberale en de ge leide economie. Hij vroeg zich echter af, of het nu de meest geschikte tijd is. Het ontwerp roept conflicten op, die minder dan ooit kunnen wor den aanvaard, omdat ze catastrophaal kunnen werken voor het be-houd van 'een krachtig bedrijfsleven. Hij vroeg, hoe de regering met dit economisch stelsel de samenwerking van Neder land en de Benelux-partners ziet. Het kan z.i. nuttig zijn te weten wat er waar is van het gerucht, dat de Standard Oil een raffinaderij in Bel gië vestigde, omdat deze maatschap pij beducht was voor de gevolgen van de hier gevolgde nolitiek. Spr. be- heild zich ziin oordeel over het ont werp voor. Het is z.i. gespeend van de bedachtzaamheid en de voorzich tigheid, welke Nederland steeds heeft betracht De heer van den Heuvel (K.V. P.), de kwestie der rechtspraak be sprekende, zeide he twenselijk te vin den, dat de bewindsman de verzeke ring zou geven, dat aan de tucht rechtspraak voorrang zal worden ge geven boven de strafrechtsnraak. Verder stelde hii de wenselijkheid van beroep in het licht. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) ging uitvoerig in op een arti kel van pater Stokman van 1941. en betoogde, dat de Staat een dienende functie heeft ten aanzien van be langrijke aspecten van de bedijrsor- ganisatie. Hij prees de bedrijfsorga nisatie van prof. Veraart, die drie or ganen wilde. Spr. bepleitte het op nemen van gemeenschapsvertegen woordigers in de organen met ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Hii had liever gezien, dat men was gekomen met werkelij ke organen, die een leemte in de structuur van de Staat aanvullen. Begonnen moet worden met product schappen, meende spr., die gaarne A«*therklanken DONDERDAG HILVERSUM I f301,5 m) 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 Nieuws en weerberich ten. 9.00 Voor de vrouw, 9.40 school- uitzending. 10.45 Orgelconcert, 11.00 voor de zieken, 11.45 sohooluitzen- ding, 12.00 Angelus, 12.30 Medede lingen. 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katho liek nieuws, 13.20 Lunchconcert, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Sextet, 15.00 Kamerorkest, 17.30 Strijkorkest 18.15 land- en tuinbouwcauserie, 18.30 Voor de Nederlandse strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orgelconcert, 19.30 actualiteiten, 19.45 regerings voorlichtingsdienst, 20.00 Nieuws, 20.05 caukerie over Tokio, 20.35 „Or- chestre national'', koren en solist, 21.30 vervolg van 20.35, 22.20 bui tenlands overzicht, 23.00 nieuws. HILVERSUM 2 f416 m). 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 9.30 wa terstanden, 10.15 populair concert, 11.00 viool en piano, 11.20 omroep orkest, 11.45 Ornithologische cause rie, 12.00 amusementsmuziek, 12.30 mededelingen, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 pianospel, 13.00 Nieuws, 13.15 dansmuziek, 14.30 bariton en piano, 16.00 gevarieerd programma, 17.00 kaleidoscoop, 17.40 ..Ronde Tafel conferentie", 17.50 Rijk over zee, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport-praat je, 18.30 gevarieerd programma, 19.10 fluit en clavecimbel, 19.45 klank beeld, 20.00 nieuws. 20.05 actualitei ten, 20.15 radio hilharmonisch ork., en solist, 21.15 „De wonderbare reis", hoorspel, 22.15 „Kiss me kate", ope rette, 23.00 nieuws. wilde vernemen, of zij er werkelijk komen. Komen ze niet, dan stemt hij tegen het ontwerp. De heer Romme (K.V.P.) zeide het ontwerp vooral zo belangrijk te vin den, omdat het niet minder bevat, dan de opzet van een fundamentele maatschappelijke reconstructie. Het werken in die richting ontleent ziin belang aan de zedelijke waarde, die er uit kan voortspruiten, zo b.v. het inschakelen van de werknemer als element in de economische gang van zaken Het is een begin van de ver heffing van de arbeider tot de nlaats, waar hij als mens in het productie proces hoort. De P.B.C. is voor spreker ook bij de allerbeste uitvoering geen pana cee voor alle economische en sociale kwalen. .Herinnerend aan wat van katholieke zijde op dit gebied is ge daan zeide spr. met eerbied en hulde de naam van prof Veraart te wil len noemen. De heer Romme betoog de, dat de bedrijf- en productscha pen geen organen van de Staat zijn, het zijn organen in de Staat. De heer Schilthuis (Arb.) gaf o.m. te kennen, dat hii het zou betreuren, wanneer de P.B.C. zou omverwerpen wat thans reeds met medewerking van belanghebbenden aan ordening in het bedrijfsleven is tot standgeko- men. De heer Oud (V.V.D.) zegt, dat, als bedrijfsorganisatie voor hem aan nemelijk wil zijn, dan het beginsel moet wezen, dat de rechtstreekse overheidsbemoeiing zo gering moge lijk is. Tegen omvangrijke delegatie van wetgevende bevoegdheid verzet de grondwet zich z.i. niet. Veel kan aan de algemene maatregel van be stuur worden overgelaten. Dit geldt speciaal het geven van regelen. De vraag, of wat voor regelen geldt ook van toepassing is op het instellen van organen en lichamen, beant woordde spr. ontkennend. Op dit punt staat het ontwerp op zeer ge spannen voet met de grondwet. De heer Stapelkamp (A.R.) zeide, DE SUIKERBIETENCAMPAGNE BEGONNEN In de suikerfabrie ken in ons land gaat de komend» weken weer grote bedrijvigheil heersen. Met auto's en boten worden enorme hoeveelheden bieten aange voerd om verwerkt te worden. Een kijkje aan de suikerfabriek te Half weg bij het uitladen der bieten. dat het ontwerp zijn sympathie heeft. Tegen een overheersende positie der ambtenaren heeft spr. bezwaar. Hij had ook bezwaar tegen de figuur van waarnemer namens de minister in de bedrijfschappen. De heer Stuf kens (Arb.) bestreed uitvoerig de scherpe scheiding tus sen staat en maatschappij, zoals die door de anti-revolutionnairen wordt gemaakt in hun beginsel der souve- reiniteit in eigen kring. De heer Zandt (S.G.) verklaarde, dat de verwaarlozing van Gods woord hem beducht maakte. De heer Kikkert (C.H.) bleek in te stemmen met het ontwerp al had hij enige bedenkingen. De minister van Economische Za ken, de heer van den Brink, kwam heden aan het woord. Katholiek pleidooi voor de onaan tastbaarheid van het particulier initiatief. Utrecht, 26 September. De voogdijraden en de particu liere kinderbescherming zullen wor den gereorganiseerd. Daartoe is on langs een rapport door de commis- sie-Lamers uitgebracht en daartoe kwam vandaag de Nationale Fede ratie „De Nederlandse bond tot kin derbescherming" ter beraadslaging bijeen. Over de huidige wijze van kinder bescherming bestonden sedert lang groeiende bezwaren. Er was onvol doende coördinatie, te weinig des kundige leiding vanwege een cen traal orgaan; verder ontbreken af zonderlijke uitvoeringsorganen, voor al voor de gezinsvoogdij; er bestaat geen opvangcentrum en er is een gebrekkig systeem van voorlichting. De reorganisatie-commissie nu heeft getracht, alle tekorten op te heffen. Het ganse werk van de kin derbescherming meent zij belangrijk te kunnen verbeteren door verwe zenlijking van enkele plannen, waar bij de principiële taak der uitvoe ring van het kinderbeschermings- werk uitdrukkelijk blijft in handen van de particuliere charitas. In gro te lijnen hebben de heren Mr. E. A. M. Lamers en Dr. H. P. Cloeck dit rapport ter vergadering toegelicht en de volgende conclusies gesteld: Omvorming van de voogdijraden tot arrondissements-jeugdraden, die de kinderbescherming in hun ressort moeten aanmoedigen en rangschik ken; en oprichting van een centrale jeugdraad, die het werk van ge noemde' arr. jeugdraden coördineert en de grote lijnen voor de ontwikke ling van de kinderbescherming aan geeft. Mr. Ariëns over de geestelijke grondslag. In de uitvoerige gedachtenwisse- ling was het inzicht van mr. Ariëns uit naam van de katholieke organi saties wel het meest principieel. Hij ontwikkelde de gedachte, dat de kinderbescherming, voor wat het ar rondissement betreft, een voorwerp van aanhoudende zorg is van de arr. jeugdraad. Met het oog daarop moet die Jeugdraad zich op de hoogte houden, en overleg plegen met de organisaties van particuliere jeugd bescherming, indien dat nodig is voor het uitbrengen van advies. Onder gelijk voorbehoud van over leg, aldus de heer Ariëns, moet de Jeugdraad initiatieven ontwikkelen, ten einde te geraken tot een goede kinderbescherming en hij moet de onderlinge samenwerking van de onderscheiden instellingen bevorde ren. Wat wel het belangrijkste is: mr. Ariëns beklemtoonde, dat de be moeiingen van de arr. Jeugdraad de geestelijke grondslag van de instel lingen en van haar werk onverlet m'oeten laten. Ook van andere zijde wees men op de blijvende noodzakelijkheid van particulier initiatief: met name van christelijke zijde vroeg men waar borgen tegen grensoverschrijding door de overheid. Daarop heeft mr. Lamers ver klaard, dat die waarborgen in het rapport van de commissie zijn be schreven. Voogdij en kinderbescher ming moeten zaken van particulier initiatief zijn, aldus de rapporteur; nochtans wilde hij de verantwoorde lijkheid van de Overheid niet uit schakelen. BIER- EN TABAKSACCIJNS. De Belgische regering heeft thans besloten het wetsontwerp betreffende de Belgische accijnzen, dat overeen stemming beoogt met de accijnzen hier te lande, welk wetsontwerp ten gevolge van de parlementsontbin- ding onafgedaan was gebleven, op nieuw bij de Kamers in te dienen. Het betreft hier de accijns op bier, de opheffing van accijns op minerale wateren en verder de accijns op ta bak, sigaren en sigaretetn. Indien het wetsontwerp in België wordt aangenomen, kan ook hier te lande deze acccijnsherziening, welke vooral voor de bierbrouwerijen van belang is, doorgang vinden, aldus de „Nieuwe Courant". BLOEMBOLLENKWEKERS ONTEVREDEN Op een pas gehouden spoedeisende vergadering van het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voor zitter, jhr. dr. van Nispen tot Pan- nerden gewezen op de bekendma king van het bedrijfschap voor sier teelt, dat de bedrijf smaatregelen voor bloembollenteelt in het komen de seizoen gehandhaafd zullen blij ven. De aanwezigen concludeerden daaruit, dat de minister de uitspraak van de pas gehouden buitenge.wone algemene vergadering inzake af schaffing van alle saneringsmatare- gelen in het bloembollenvak had terzijde gelegd en besloten de alge mene ontstemming hierover Zijne Excellentie kenbaar te maken door middel van een uitvoerig adres waar in de bestaande bezwaren nogmaals onder het oog worden gebracht. KNAAPJE TUSSEN BRUG BEKNELD GERAAKT EN GEDOOD Gisteravond wilde de vierjarige Albert Boes uit Amelo bij het dicht draaien van een brug over de Vrie- zenveense Wijk te Dalerveen bij Al melo hierbij al spelende behulpzaam zijn. Hij verloor daarbij evenwel zijn evenwicht en geraakte met zijn hoofdje bekneld tussen het hekwerk van de brug. Met een ernstige sche- delbasisfractuur werd het venje naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in de afgelopen nacht is overleden. BABY DOOR HETE MELK DODELIJK VERBRAND Terwijl de vader een buurpraatje maakte en de moeder met de was bezig was heeft de elf maanden oude baby van de familie J- aan de kleine Heide Venlo een kan kokende melk, die door een ouder zusje op de vloer was geplaatst, omver ge trokken, waarbij het kind de koken de melk over zich kreeg. Met ern stige brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis gebracht, waar het na een week lijden is overleden. DOP VAN BLUSAPPARAAT DOODT 16-JARIGE JONGEN. Een zestienjarige jongen in Eind hoven is gedood door de dop van een brandblusapparaat. Om een klein bin nenbrandje te blussen, wilde de jon gen de dop van het blusapparaat los schroeven. Deze dop is er toen met zo grote kracht afgevlogen, dat hij de jongen in de buik drong. De jon gen is nog naar het Binnengasthuis gebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Het mocht echter niet meer baten. DRONKEN AUTOBESTUURDER MELDT ZICH. Hij had „niet meer" dan vijf borrels op! Bij de politie te 's-Gravenhage heeft zich gemeld de 32-jarige ver tegenwoordiger W. W. Hij bekende Zaterdag het dodelijk ongeval te heb ben veroorzaakt in de Badhuisstraat, terwijl hjj onder invloed van sterke drank verkeerde. De politie heeft de bestelwagen, waarmede W. had gereden, doch die niet van hem was, in beslag genomen. In de auto hadden op het moment van het ongeluk nog een man en een vrouw gezeten. W. beweerd niet meer dan vijf borrels te hebben gedronken. Het secretariaat van de landelijke organisatie „Voor onze Militairen Overzee" (de VOMO) deelt ons het volgende mede: In overleg met het directoraat de mobilisatie koninklijke landmacht wijst de VOMO er op, dat de mede deling in de toelichting op de begro ting van het departement van Oorlog dat de repatriëring van de 7-Decem- ber-divisie in 1950 wordt voltooid al dus moet worden opgevat: dat in het raam van het demobilisatiebesluit 1949, de 7-December-divise, aanvan gende October 1949, repatrieert, wel ke repatriëring einde Jan. 1950 zal eindigen. TWEE TROEPENSCHEPEN NADEREN HET VADERLAND De troepenschepen „Kota Inten" en „Sibajak" worden in de nacht van Zaterdag op Zondag in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord van de „Kota Inten" bevinden zich enige technische onderdelen van de 7-De- cember-divisie, terwijlmet de „Si bajak" een aantal individueel repa triërende militairen reist. De debarcatic van beide schepen vangt Zondagmorgen te acht uur aan. STAKING BIJ METAALWAREN- FABRIEK Gisterenmiddag is er een staking uitgebroken bij de metaalwarenfa- briek „De Cirkel" te Amsterdam. De reden is, dat de directie in ver band' met slapte in het bedrijf ge dwongen was Vrijdag j.l. een vijftig tal van de bijna 400 arbeiders ont slag aan te zeggen. Dit ontslag is echter nog niet ingegaan, omdat de daartoe strekkende vergunning van het gewestelijk arbeidsbureau nog riet is verkregen. Dit bureau stelt thans een onderzoek in, doch, han gende dit onderzoek, zijn gisteren de vt ouwen van een aantal der gedu peerde arbeiders naar de fabriek ge komen, waar zij het personeel er toe brachten, een demonstratie voor het arbeidsbureau te organiseren. Later werd een vergadering gehouden, waarin werd besloten de directie voor te stellen de vijftig arbeiders in dienst te houden, maar de werk tijden te bekorten; een en ander echter met behoud van het volle loon. Op dit voorstel is de directie niet ingegaan waarna door een groep uil het personeel niet de fabrieks- kern een staking werd uitgeroe pen. Ongeveer honderd van de 360 man personeel zijn vanmorgen wel op het werk in de fabrieken op Wit- tenburg en Zwanenburg verschenen De anderen gingen in vergadering, cm hun standpunt nader te bepalen. De fabriekskem werd tot deze ver gadering niet toegelaten. Vanavond zullen de besturen der Uniebonden met het personeel vergaderen. Voor aanstaande leden van de E.V.C. zijn als sprekers op de personeelsverga dering opgetreden. BEURS: STROOM VAN VERKOOP ORDERS. De stroom van verkooporders, die de laatste dagen bij banken en com missionnairs binnenvloeit, blijft aan houden en de Amsterdamse effec tenbeurs had dan ook weer een te leurstellend verloop voor diegenen, die op een hausse periode gerekend hadden. Maandag toen de handel betrekkelijk kalm was, is toch nog voor bijna 2.200.000 gulden nominaal aan aandelen omgezet en gisteren achtte men de omzet daar niet ver beneden. De beroepshandel onder neemt op'dergelijke dagen, waarin van een regelmatige daling der koersen sprake is, maar weinig, en het waren dan ook zo goed als uit sluitend orders van het publiek, die de marktstemming bepaalden. Te gen slot trad een licht herstel in, waardoor de geleden verliezen voor een klein gedeelte konden worden ingehaald en de nadelige koersverschillen niet zo groot waren als die van Maandag. Na een lagere opening brokkelden aandelen Kon. Olie verder af om op 309 yt een dieptepunt te bereiken. Hierna herstelde de koers zich tot 311%, hetgeen ruim 5 punten lager is dan Maandag. Op de Industrie- markt vielen de zware klappen weer vooral bij de internationale waarden. Aku's, Philips en Unilever resp. 3, 2 en 4 punten lager. De no teringen voor de minder courante soorten kwanïen in het algemeen ook lager af. De Indonesische markt was aan beperkt aanbod onderhevig, waar tegenover echter te weinig vraag stond om het koersniveau hier op peil te houden. PERSSPIEGEL ROYAAL GEBRUIK VAN DE TIJD. De Nieuwe Courant schrijft: In de vergadering van de Tweede Kamer op 22 Sept. jl. heeft de herbe noemde president het gevaar niet denkbeeldig genoemd, dat de taak der Kamerleden, ieder afzonderlijk hun over het hoofd zou groeien. Prompt daarop is het bewijs gele verd, dat het mede de eigen schuld der Kamerleden is, wanneer hun taak te veelomvattend wordt. Er worden nl. te lange redevoeringen gehouden en deze vorderen enerzijds voorberei ding en dus veel tijd bij het Kamer lid, dat die redevoering uitspreekt, maar anderzijds vorderen zij ook te veel tijd van de luisterende Kamerle den. Bij de behandeling van het wets ontwerp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie begon de heer Nederhorst met een redevoering, waarin volkomen overbodig een aan tal citaten was verwerkt en welke, indien de spreker zich gehouden had aan een zakelijke motivering van zijn overigens uiterst vage standpunt in luttele minuten tijds uitgespoken had kunnen worden. Uit de „Handelin gen" blijkt, dat het verhaal van de heer Nederhorst meer overeenkomst vertoont met een cursus-vergadering- speech dan met een parlementar be toog. De heer Koersen volgde hem op en volgde hem na, al was deze spreker minder wijdlopig. Maar wat heeft het voor zin niet minder dan acht maal leterlijk uit M. v. A. of M. v. T. te citeren? De heer Suurhoff gaf een alles zins waarderende historische uiteen zetting, welke evenwel door bondig heid zeer zou hebben gewonnen en nu door haar uitvoerigheid ongetwij feld aan directheid verloor. Ook ver der was het betoog des heren Suur- hof veel te veel uitgesponnen: de spreker herhaalde eenzelfde argu ment op weliswaar verschillende ma nieren, maar daarmede bleef het ar gument toch niet anders dan herhaald en nog eens herhaald. De heer Schmal tenslotte deed het beter, want hij formuleerde zijn vra gen kort en verloor zich niet in brede bespiegelingen, hoewel zijn betoog trant aan de breedsprakerige kant bleef. Waarom beperken de Kamerleden zich niet? Hun woord zou er meer gezag door krijgen en het gebruik van de lijd zou heel wat efficiënter kunnen zijn. De stenografen en de verslaggevers zouden waarlijk wel zorgen, dat alles tot zijn reóht komt en er zou ook aan zetloon en papier heel wat bespaard worden. De belangstelling voor het Parle ment zou er door stijgen! PLAN VOOR PRIJSVERLAGING VAN JONGE KAAS. In bevoegde kringen wordt, zo meldt „Het Parool", thans overwo gen de helft van de Nederlandse pro auctie van jonge kaas voor binnen lands gebruik beschikbaar te stellen en niet méér dan de helft voor export vrij te geven. Men hoopt met deze maatregel te voorkomen, dat de prijs voor detail listen en consumenten tot boven de maximumprijs stijgt zoals nu reeds weken het geval is. MATERIALENKENNIS TUINBOUW. Gisteravond werd in de school Boommarkt de eindles gehouden van de cursus in Materialenkennis van de tuinbouw. De heer Jonker Sr. opende deze les, waarna de le raar, de heer J. Vermande, de leer lingen nog enige vragen stelde over het meegebrachte materiaal. Daarna maakte de heer Kievit, vertegenwoordiger van de Rijks- tuinbouwconsulent te Naaldwijk, de uitslag bekend, die als volgt luidt: J. Buurman en A. Wetselaar, beiden te Leiden, met zeer veel vrucht. D. v. Egmond en C. W. J. v. d. Voort, beiden te Voorschoten, met veel vrucht. P. J. Beyer, J. Koome, J. A. de Jong, allen te Leiden, J. Hesse- ling te Lisse en W. P. Ravensbergen te Katwijk a.d. Rijn met vrucht. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 5) Hij vertelde mij dat uw man ern stig gewond was en uw antwootd op het telegram. Dringend verzocht hij mij u persoonlijk te bezoeken, er is geen hoop op herstel meer, zeer waarschijnlijk zal hij zelfs de mor gen niet halen." Even zweeg hij zn woorden lieten haar volkomen koud en hij vervolgde „Behalve naai u vraagt hij herhaaldelijk om „pop- pie" ik wist niet, dat dit de bijnaam van "\v dochtertje was en vroeg da de kleine meid zoeven: ;s Poppie?" onmiddellijii vt dat vader haar zo noem* de me of ik hem gespro- ke. ">f ik haar mee wilde ne- mei woord hfbt u gehoord" Ern iij haar'aan: „U zuil toch i reed zijn mevrouw hem d<- ven aan zijn sterfbed te weigeren?" „Dat zal ik zeker, mijn leven heeft hij verwoest, waarom zuu ik medelijden hebben, ook wens ik de kinderen een dergelijke scene ie be* paren." Al zijn overredingskracht had pas toor Roelofs gebruikt om haar zach ter te stemmen, er op wijzend dat "1 ook zijn kinderen waren. „De wet mag ze u toegewezer hebben, er is echter een recht, dat boven de wet gaat. Het zou u latei kunnen berouwen, ook u moet een.i rekenschap voor God afleggen.'* Ten slotte had ze zich in zover ge* wonnen gegeven, dat ze goed ge vonden had, Dolf te zeggen dat ze bereid was hem te vergeven. Zei- gaan of de kinderen sturen wilde ze in geen geval. Slechts half voldaan was. pastoor Roelofs vertrokken. „Bedenk u nog eens voor het te laat us, vooral wat uw dochtertje betreft, het is zijn laatste wens. Zulke daden zijn on herstelbaar. Hoe dikwijls had dit woord Made leine nadien nog gemarteld „onher stelbaar" Ieder conflict met fiby onderstreepte het opnieuw. Toen ze zich die avond voor hei ter ruste gaan, als gewoonlijk even over het witte ledikantjg boog dat op haar kamer stond, zag ze dat Gaby nog wakker lag. „Kun je niet slapen, kindje?'* „Ik wil naar vader, klonk 't hard nekkig. „Je weet wat ik gezegd heb." Ontstemd had ze zich afgewend en het licht uitgedaan. Middeh in de nacht schrok ze wakker uit een zware droom ze meerde voetstappen te horen er luis i de oplettend, doch alles bleel stil. ioen ze opnieuw de ogen open de was 't bijna dag. Bij het flauwe lich't dat naar bin nen viel, bemerkte ze dat een dekei ver buiten Gaby's ledikantje op de grond hing. Het kind had zeker ir( de slaap gewoeld dacht ze opstaan de om 't opnieuw toe te dekken, doch tot haar verwondering vond ze 't bedje leeg. Waar kon het kind zijn? Bob s^iep rustig in het aan grenzend kamertje. Met kloppen i hart liep ze de trap af, zoeht vruch teloos in kamers en keuken, tot eef» angstig vermoeden in haar rees, dal Gaby weggelopen was. Ze openda de vestibule deur, daar lag het kind op de vloermat te slapen. Voorzich tig droeg Madeleine het naar de huiskamer en legde het op de divan. De gesloten wimpers waren nog nat van tranen, terwijl af en toe 't ten gere lichaam schokte. Op dat ogen* blik begreep zè hoe haar dochtertje door de wejgering moest geleder hebben en nam zich voor als Dolfs toestand redelijk was haar die mid- dig te laten gaan. Te laat. Nog voor het kind uil haar onrustige slaap ontwaakte ont ving Madeleine een telegram dal haar echtgenoot was overleden. Eer plotselinge angst greep haar aan, de waarschuwing van pastoor Roelofs klonk haar dreigend in de oren en 't was als voelde ze instinctmatig met Dolf ook haar dochter verloren te hebben. Gaby werd ziek, oogschijnlijk niet ernstig, maar alle levenslust was ver dwenen. Stil en lusteloos lag ze vooï zich uit te staren. Madeleine leed door bitter zelf verwijt en vroeg zich af, hoe het gaan zou als het kind de waarheid te horen kreeg, zonder te vermoe den dat zij dit moeilijk probleem reeds alleen had moeten verwerken Pas geruimte tijd later hoorde ze het door Bob. Ze had hem op een avon naar bed gebracht en wilde weggaan toen hij haar terugriep. „Moeder, als je niet eet ga je dar dood?" „Natuurlijk, waarom vraag je dat?" „Gaby heeft gezegd, dat ze ook i dood wil, omdat ze dan naar vader gaat. De dokter wil dat ze goed zal eten om gauw beter te worden, hè. Gisteren gaf ze mij d'r appel en een stuk chocolade en ik mocht ook al d'r pudding hebben. Zou 't nu ech mijn schuld zijn als ze dood gaat, moeder?" „Weineen," zei Madeleine onaan genaam getroffen, „Gaby gaat niet dood, maar waarom heb jij haar ver teld van vader?" „Ze vroeg of ik bij vader geweest was,' bekende de jongen schuldbe wust en wilde weten of hij betel werd, toen heb ik het maar gezegd." Dat was dus de reden, dat Gaby dc lekkerste beetjes liet staan. Op ad vies van de dokter stuurde ze het kind een tijd naar zee. Werkelijk keerde 't lichamelijk volkomen gei zond terug maar de verwoesting in de jonge ziel aangebracht bleek niet zo gemakkelijk te herstellen. De zichtbare tegenzin waarmee het Madeleine's liefkozingen in ont vangst nam, griefde deze diep. Ir gekwetste eigenliefde liet ze al gauw Gaby'aan haar lot over en wijdde al haar'zorg aan Bob. Ongeveer een half jaar na Dolfs overlijden verraste Han Warsage haar met een brief, waarin hij haar ten huwelijk vroeg. Openhartig be- i kende hij, dat het vooral ter wille van het kind was. Telkens als hij voor proefvluchten" van huis moest, zag hij zich gedwongen Titie bij z'n moeder achter te laten en deze kon zo slecht met de verschillende kin derjuffrouwen overweg, dat hij vreesde dat er weinig van de opvoe ding van zijn lieveling zou terecht komen. Jij weet, hoe ik Gabriëlle heb liefgehad en zult dus begrijpen dat ik niet over een tweede huwelijli zou denken als ik alleen stond, maar jij bent de .enige, die ik op haar plaats zou kunnen dulden." Met een bitter lachje had Made leine, de rest van 't schrijven vluch tig doorlopen, vast besloten geen tweede maal in haar leven een dergelijke vergissing te begaan. Ze schreef hem dit nog dezelfde avond. Kort daarop trouwde hij met een meisje dat hij toevalligerwijze ont moet had iën zich bijzonder voor kind interesseerde. Vanaf het eerste ogenblik, dat Ma deleine hen ontmoette, wist ze dïi deze jonge vrouw evenmin Warsa- ge's liefde bezat, dat ze bovendien nog te kampen zou hebben met de antipathie van haar schoonmoeder, die geen macht naast zich duldde. Ze was zo benieuwd, hoe dit jonge ding zich zou weten te handhaven, dat ze onder voorwendsel liever buiten te wonen, naar Zeist verhuisde.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2