De katholieken van Alphen sinds de Hervorming Onze schoenindustrie sticht modecentrum Streven naar de beste leestvorm en aangepaste kleuren Zo ongeveer een kleine Jaarbeurs te Alphen Met de afbraak van het schuilkerkje verdween een herinnering aan het verleden DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 JERUSALEM VERZORGT HUIS VESTING VOOR NIEUWE IMMI GRANTEN- Tot eind Mei 1949 was de wijk Musrara van Jerusalem een militaire zone. Voordien vonden er gevechten plaats tussen Joodse en Arabische troepen, waarna de Jood se troepen de zwaar gehavende wijk bezetten. Onmiddellijk nadat de troe pen Musrara hadden ontruimd, be gon men de huizen te restaureren opdat nieuwe immigranten, bijna allen afkomstig uit Turkije onder dak zouden hebben. Immigranten uit Turkije op weg naar hun nieuwe woonstede. r\E HERFST zet in met een bijzon dere activiteit van enige toonaan- U gevende schoenfabrikanten uit Waalwijk en Dongen. Reeds in het voorjaar had men een modeshow ge geven met de nieuwste luxe-model len. Het resultaat daarvan was van dien aard, dat de ondernemers ook in dit najaar zijn gestart en met re cht de mode hebben aangegeven. Doch alleen de schoen op een show brengen zou slechts een halve maat regel zijn; dus werden de modelsch oenen tijdens een drukbezochte de monstratie in Kurhaus elegant ged ragen door mannequins, die tevens de laatste mode van haute couture, van hoeden en bontmantels bekend maakten. Van heden to( en met 1 October: AANGESPOORD DOOR HET GROOT SUCCES, DAT EEN DEEI VAN ALPHENS MIDDENSTAND het vorig jaar met de gehouden tentoonstelling, op bescheiden scha al, had geoogst heeft men het aan gedurfd om een herhaling van een dergelijke expositie tot stand te brengen. Thans is het geheel van veel grootser opzet. Dat is mogelijk gemaakt door eendrachtige samenwerking, welke samenwerking weer spiegeld wordt in het beeld, dat de tentoonstelling dit jaar biedt, zo ongeveer een kleine jaarbeurs. Na enkele dagen en nachten van koortsachtige ijver vult thans de he- de middenstand een ruimte van niet minder dan 2000 M2 en op een wijze die tot voorbeeld kan strekken van heel de omgeving. Opnieuw toont Alphen aan den Rijn zich hiermede zijn plaats als centrum-gemeente in de Rijnstreek waardig. En het strekt tot eer van de tentoonstellingscommissie een dergelijke activiteit te hebben kun nen ontwikkelen, juist in een tijd, waarin toch zeer zeker ook die krin gen de economische slagen niet Ge spaard worden. Deze keer is, dank zij de mede werking van de architecten W. B. Kroon en R. Vis, die goede smaak en practische zin aan elkaar wisten te paren, aan de tentoonstellingsruimte een uitstekende entourage gegeven. Daarbij is vooral een ruime plaats verleend aan goede verlichting cn versiering van het geheel, zonder nochtans daardoor de expositieruim te tekort te doen. Voorts zijn ruime wandelpaden vrij gehouden, teneinde een hinder lijk gedrang tot het minimum te be perken. Het ensemble van de heer G. van Mild, dat voor gezellige strijkmu- ziek zal zorgen gedurende de ten- toonstellingsdagen van 27 Sept. tot en met 1 October, van des morgens 10 uur tot des avonds elf uur (de sluiting van de tentoonstelling is n.l. nader bepaald op 11 uur en niet zo als in de aankondigingsadvertentie staat vermeld: 10 uur) neemt geen expositie ruimte in beslag. Men heeft een prachtige oplossing ge vonden door het orkestje een plaats je te geven „in de lucht" n.l. op het dak van het kantoortje, dat een dienste van bestuur, telefoon, admi nistratie. inlichtingen etc. een goede plaats heeft aan het einde van de hoofd-hall, nabij de consumptie ruimte. Wij hebben al eerder op gewezen, dat in de opbouw van de stands de heer A. Markx zijn vakmanschap op overduidelijke wijze heeft gedemon streerd. De standhouders vervolg den daarna het werk door de inrich ting van de afzonderlijke stands. Was er de voorgaande dagen tot laat in de avond van de vroege morgen af een bedrijvigheid in en nabij de tent gelijk aan een behoorlijk be zette industrie, de spanning was he denmorgen ongetwijfeld wel ten top gestegen, toen overal de laatste hand moest worden gelegd aan de inrichting. Het aanzien kreeg toen pas zijn volle luister, toen de mooi ste en beste voorwerpen waren uit gesteld. De eigenaars der stands- wachten de officiële opening en de komst van vele bezoekers en niet te vergeten de kopers, want in te genstelling met het vorig jaar zal elke belangstellende ook koper kun nen worden ongeduldig af. De opening Dat moment was dan omstreeks twee uur hedenmiddag aangebro ken, toen de voorzitter van de ten toonstellingscommissie, de heer C. A. Bos, ten aanhore van een grote schare deelnemers, genodigden, be sturen van organisaties en hoofdbe sturen van de middenstandsbon den, deputaties van plaatselijke verenigingen en autoriteiten, een korte toespraak hield. Na op de gebruikelijke wijze een hartelijk welkom te hebben toege roepen aan de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot burgermeester rar. F. M. A. Schokking en dienst echtgenote, bracht de heer Bos dank aan het gemeentebestuur voor de verleende medewerking en vervol gens aan alle die op enigerlei wijze het hunne hebben bijgedragen in de voorbereiding en de tot standko- ming van deze 2de middenstands tentoonstelling. Spr. memoreerde in vogelvlucht de voorgaande geschie denis en uitte zich verheugd over de samenwerking met de R.K. Mid denstandsvereniging, van welke prettige samenwerking tijdens de voorbereidingen op ondubbelzinnige wijze was blijk gegeven. Was er 16 maanden geleden, toen de eerste middenstandstentoonstel ling werd gehouden, nog een belang rijk tekort aan onderscheidene ver- bruiksartikelen, en waren de liquide middelen ruimer, thans is in dit op zicht de toestand belangrijk gewij zigd in de tegenovergestelde rich ting met het gevolg, dat de concur rentiestrijd die- uiteraard goed is, zich weer tussen vraag en aanbod heeft ingedrongen. Nu is de klant weer koning en de middenstand moet alles in het werk stellen, om het de cliënten zo goed en billijk mogelijk van dienst te zijn. Na gewezen te hebben op de moei lijke tijd die de middenstand thans beleeft en zo mogelijk nog in toe nemende mate beleven zal, bracht de heer Bos de woorden in herinne ring van de directeur van de Utrechtse Jaarbeurs: „Wij varen in de mist, wij kunnen ons niet oriën teren waar wij zijn", maar toch moeten wij vooruit. Stilstand is ach teruitgang. De handen uit de mou wen en met nog meer ijver moet de middenstand doen, wat de hand te doen vindt om alle moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Deze raadgeving besloot spr. met het uit spreken van de verwachting, dat de ze tentoonstelling de bewoners van Alphen aan den Rijn en de omge ving onweerlegbaar zal kunnen overtuigen dat Alphen aan den Rijn de consument kan bieden wat hij nodig heeft. Na deze inleiding sprak burge meester mr. F. M. A. Schokking een kort openingswoord, waarin deze in grote lijnen wees op het belang van de middenstand in eigen plaats en in het bijzonder van de Alphense middenstand die zich in alle opzich ten moet beijveren de functie van dienstbaarheid in de keten tussen producent en consument op de juis te wijze te vervullen. Wilt U iets weten? Vraag: over de begin-datum van de 4 jaargetijden. Antwoord: de lente begint 21 Maart, de zomer 21 Juni, de hei'fst op 23 September en de winter op 22 De cember, Het zomerhalfjaar is dus V/2 dag langer dan het winterhalfjaar. Dank zij deze veelzijdige samen werking heeft men in Waalwijk kun nen besluiten tot het stichten van een Mode-centrum, dat advies zal geven aan de vormgeving van schoenmodellen en de harmonie der kleuren. Dat deze show belangrijker was dan menige seizoenshow, bleek ons wel uit het Vertonen van meer dan vijftig modellen in een variatie van kleuren en stijlen, die de aandacht van het publiek gespannen hielden en menigmaal aanleiding tot applaus gaven. Over de leestvorm hebben wij vernomen, dat de overgang naar de spitse neus niet wordt doorgezet- anderzij ds hebben de plompe model len afgedaan. De leesten zijn matig slank ep de nieuwe lijn is: hoog bo ven de wreef gesloten. Slechts het sportieve schoeisel komt op iets bre dere leest, met behoud evenwel van de snit. Met laarzen helaas is het ook nu niet gelukt. Wat de leersoorten betreft: in acht van de tien gevallen vraagt het pu bliek suède; dat staat gekleder, maar vraagt meer onderhoud. Op deze show zagen we dan ook in hoofdzaak suède-schoeisel, eventueel met leer afgeboord of bewerkt. Iets bijzonders bijvoorbeeld was de olijf groene suèdeschoen met zwart lak. Slechts enkele malen hebben we lak gezien; dat was o.a. een stijlvolle lakpump. En wat wij na de Naj aars- beurs te Utrecht thans in Scheve- ningen hebben bewonderd, was het schoenwerk met vacht bekleed, met name een sneeuwschoen in kameel. Kleurengamma. Door kameel te noemen zijn wy ge naderd tot de kleuren. In het komen de seizoen zal kameel-kleur worden gedragen, maar ook groen en grijs, als U wilt: loodgrijs en olifanten grijs; maar zelfs de deskundigen zijn het er nog niet over eens, wat dit laatste nu wel precies is. Overigens hebben wij vernomen uit de mond van een deskundige als de heer W. Lo Bons, die voorzitter is van de Ned. Ver. van Winkeliers in luxe schoeisel, dat het niet eenvoudig is, de kleuren voor leersoorten te bepa len; want die kleuren moeten cor responderen, harmoniëren of con trasteren, met de kleuren, die de mode voor dameskleding aangeeft. Daarvoor heeft men zich beraden in het buitenland, waar de toon pleegt te worden aangegeven; en reeds in het volgende voorjaar hoopt men dit vraagstuk duurzaam te hebben opgelost. Intussen is het ons opgevallen, dat al die activiteiten zich vrijwel uit sluitend bewegen om de dames-mo de; heren schijnen gemakkelijker te zijn in hun keuze van schoenen, die nu eenmaal niet „bijpassend" behoe ven te zijn en daarom misschien ook minder kostbaar. Uit de collecties vergelijkende sta- lenmonsters, die de heren van deze interessante show ons hebben mee gegeven, blijkt intussen wel, hoe moeilijk het is, de meest attractieve kleurencombinaties te treffen. Maar we kunnen niet anders zeggen, dan dat men uitstekend is geslaagd. Ook hier zal de cost wel voor de baet uit gaan. Invloed van de devaluatie? Tenslotte moet iets worden gezegd over de prijzen. De nieuwe px-fjzen schijnen niet te verschillen met de oude; en nog altijd is het schoen werk in ons land veel goedkoper dan bijvoorbeeld in het naburige België. De vraag is, o'f die gunstige verhouding voor ons land wel sterk zal worden aangetast als gevolg van de devaluatie. De prijsverschillen zullen natuurlijk beperkt blijven tot de materialen; deze zijn ongeveer een derde van de hele schoen. De overige twee derde heeft met de de- percentage de bearbeiding betreft. En wist U, dat de schoenprjjzen in Engeland soms oplopen tot 12 pond? Daarvoor heeft men bij ons drie paar luxe schoenen! Enige historische feiten uit hel godsdienstig verleden van Alphen a. d. Rijn, sinds het begin der hervor- xning in de 16e eeuw. Door de ligging der gemeente aan belangrijke land- en waterwegen kreeg de hervorming ook in onze gemeente spoedig aanhangers.1 Reeds in 1573 werden in Aax'landerveen de priesters verdreven en de kerk ont eigend. In Alphen geschiedde dit ne gen jaar later, kort nadat in 1581 de Staien-Generaal de uitoefening var de katholieke godsdienst naJ ver* bodexi. Een periode van „onderdui ken brak toen aan Men kwam bijeen in een schuur soms te Alphen in de Vinkefcuurt. maar meestal te Aarlanderveen. x\l- phen behoorde na de reformatie kerkelijk gedeeltelijk onder Aarlan derveen, en gedeeltelijk onder Ha- zerswoude, Met name in de eerste helft van de 17e eeuw viel te Aar landerveen een krachtige herle ving van het katholiek geloof 'waar te nemen. Floris van Via- nen was hier de eerste pries ter, die de parochies vavn Aar landerveen, Alphen en Zwam- merdam gezamenlijk bestuurde. De Ambachtsheer van Alphen Willem Assuerus van der Meer die zelf katholiek was, gaf aar het einde der 17e eeuw en in hel begin van de 18e eeuw zijn ge loofsgenoten van tijd tot tijd de gelegenheid om in de kapel op z'n buitengoed „Het Hof van Al phen" de H. Mis bij te wonen. In het begin van de tweede helft van de 18e eeuw, omstreeks 1817, gaf deze vervolgens een boeren woning ten geschenke bij Gouw- sluis, tegenover de Prinsenlaan achter de huidige woning van de heer A. A. vavn Engelen, ech ter onder voorwaarde, dat de pastoor van Aarlanderveen hier van tijd tot tijd zijn priesterlijk» functie wilde uitoefenen. Hoewel het verbod van uitoefe ning van de katholieke godsdienst nog steeds bestond, wei'd door de toenmalige overheid toch menig maal, een oogje dicht geknepen en wa met geld en goede woorden (vooral met het eerste)- heel wat bij hen te bereiken. Opvallend !s b.v. dat toen in de nacht van 1 op 2 Juni 1776 het zilve ren vaatwerk uit de kerk te Aar landerveen was geroofd, waarbij het H. Sacrament in de pastorie-tuin werd geworpen het gemeentebestuur toestemming gaf de H. Hosties in plechtige processie naar de kerk te rug te brengen. Deze verbeteringen van de toe stand deed van tijd tot -tijd de katho lieken pogingen in het werk stellen om een eigen herder te verkrijgen. Op 31 Maart 1783 werd te Aarlan- dereveen een kapelaan benoemd, het geen vooral de katholieken te Al phen ten goede kwam. In het jaar 1786 dachten zij reeds in hun pogingen te zijn geslaagd, toen op 26 October 1786 him plannen werden verijdeld en Franciscus van de Woestijne als pastoor van Aar landerveen werd benoemd. Meningsverschil met Aarlan derveen Tijdens zijn verblijf in Aarlander veen van Januari 1788 tot Juli 1795 bestond er een voortdurend menings verschil tussen de katholieken van Aarlanderveen en Alphen over het stichten van een eigen statie in laatstgenoemde plaats. Meer dan 60 brieven met klachten, protesten, be zwaren, verzoeken enz. over dit ge val werden in die tijd aan de Aarts priester Ten Hulscher gezonden. Eindelijk vrij. Toen pastoor van de Woestijne dan in Juli 1795 naar Bergschenhoek vertrok, greep men de, dank 'zij de Franse overheersing verkregen vrij- heid van godsdienst aan om in Aug. 1795 te Alphen een eigen pastoor te krijgen in de persoon van Joannes Baptista Eeltjes, een oud-missionaris van Suriname, die tot zijn dood toe als eex-ste pastoor van Alphen tot 16 Augustus 1823 heeft gefungeerd, en met wie Alpihen eindelijk tot zelfstandige statie of parochie werd verheven. Men moest toen echter nog ge noegen nemen met de vorenbedoel de schuur als kerk (zie onze eigen opnamen van de schuur, welke in middels dezer dagen onder slopers handen aan afbraak ten prooi is ge vallen), welke inwendig werd ver bouwd zodat er tenslotte plaats werd gemaakt voor ongeveer 400 personen. Lang heeft men echter van deze verbeteringen niet geprofiteerd, want de schuur werd bouwvallig en moest in 1823 worden verlaten. De eerste Kath. Kerk. De opvolger van pastoor Eeltjes was Gerardus Cornelius Koeterel, die in 1820 reeds als assistent naar Alphen kwam en in 1823 tot pastoor werd benoemd. Onder diens pasto raat werd de eerste officiële katho lieke kerk gebouwd, waarvoor de eerste steen op 25 Maart 1824 werd gelegd door de Deken van Rijnland, die ook op 13 Sept. 1824 de klok wijdde. De inzegening van deze nieuwe kerk, op de plaats ongeveer van de huidige kapel van het St. Josephpension, werd verricht op 22 December 1824 door de Aartspriester van Banning. Het eerste R.K. kerk hof, aangelegd in opdracht van pas toor G. Poppe, die in 1825 pastoor Koeterel, die naar Edam werd over geplaatst, opvolgde, werd op 11 Sep tember 1829 plechtig ingezegend. Het eerste kerkhof. Pastoor A. J. L. J. Langran fun geerde toen van 1830 tot 1843 te Alphen en werd toexi overgeplaatst naar Noordwijkerhout. Na hem was nog pastoor W. de Bruin vah 2 Nov. 1843 tot 23 Mei 1851 (overgeplaatst naar Gouda) hier werkzaam voor het zieleheil van de Alphense paro chie, die in aantal steeds toenam. Pastoor J. P. J. van Zeijl, die op 25 Mei 1851 alhier zijn pastoraat aan vaardde kocht in 1852 een terrexn met tien woonhuisjes (op de plaats van het huidige St. Josephpension; van de heer G. Spruit. Naast de eer ste kerk liet hij het eerste kerkhof overbrengen. Daarna bouwde hij een pastorie, belendende aan de kerk (zie de plaat van de eerste officiële kerk) en aeed deze vergroten. De« ze werkxaamhden werden aangeno men en uitgevoerd door M. van der Eist te Alphen voor de som van. slechts f 19.500 Pastoor Van Zeijl liet vervolgens drie nieuwe altaren in de toen aan merkelijk vergrote kerk plaatsen welke werden vervaardigd door E. Hazeman, architect te 's-Hertogen- bosch, waarmede slechts.... f1800 waren gemoeid. Vervolgens kwam er in 1863 een nieuw orgel, vervaar digd door W. Smit te Amsterdam, in de kerk te staan. De tegenwoordige „Paradijs- kerk" Pastoor Van Zeijl werd 17 Januari 1876 te Alphen begraven. Zijn opvol ger was pastoor Jac. Koekhoven (5 Febr. 18762 Febr. 1903) Deze is bekend als bouwpastoor van de tweede officiële kerk te Alphen, nl. de huidige parochiekerk in het z.g. Paradijs in 1885 welke thans ook al weer te klein is. De huidige Deken L. H. Nieuwenhuizen, die 10 Aug. 1945 hier werd benoemd, overweegt zelfs de bouw van een nieuwe kerk welke zoals bekend is, zal verrijzen in het verlengde van de Cornelis de Vlamingstraat, aan de Lage Zijdr van de Rijn. Na Pastoor Koekhoven heeft Al phen voorts nog gekend pastoor G A. A. Loots (20 Febr. 1903, overle den 16 Juli 1906 en te Alphen be graven), G. St. Koopman (31 Aug 1906, overleden 24 Aug. 1913.) D eerste deken van Alphen was de ken J. M. J. Hellegers (12 Sept 1913 overleden 11 Oct. 1938. kort na zjjr gouden priesterschap, dat helaas we gens een plotselinge ziekte van de deken zonder feestelijkheden voor bij ging) Diens opvolger was deken Z. de Korte die door de SJ). werd weggehaald en omstreeks half Maart 1945 in het concentratiekamp te Bergen Belsen helaas de dood vond* Tot de benoeming van deken Nieu wenhuizen was kapelaan F. Greni waarnemer. LAATSTE BERICHTEN VLIEGRAMP IN MEXICO. Gisterenmiddag heeft zich in de om streken van de vulkaan Popocatepetl, nabij Mexico, de grootste vliegramp voorgedaan, die ooit de Mexicaanse handelsluchtvaart heeft getroffen. Tengevolge van het rieertsorten van het lijnvliegtuig Oaxaca-Mexico van de „Compania Mexicana d'Aviagon" zouden 28 doden te betreuren zijn. Onder de vermoedelijke slachtof fers bevinden zich verscheidene voor aanstaande personen.' De .ramp zou aan de ongunstige weersgesteldheid te wijten zijn. Vol gens een ooggetuige zou het toestel nabjj de vulkaan rakelings over de bomen zijn gevlogen en daarna bran dend neergestort. De passagiers en de bemanning zouden de tijd niet hebben gehad om zich van een val scherm te bedienen. Het is evenwel niet uitgesloten aldus AF. P. dat dit bericht enigermate opge schroefd is en dat er toch overleven den zouden zijn. NEDERLANDSE „METEOR" BIJ LANDING OP THORNEY ISLAND VERNIELD. Gistermiddag omstreeks zes uur is een der aan de „Operation Bulldog" deelnemende Nederlndse Gloster „Meteor" straalvliegtuigen, bestuurd door majoor-vlieger J. Mulder, by de landing op het vliegveld van Thorney Island vernield. Het vlieg tuig is vermoedelijk met te hoge snel heid binnengekomen en daardoor over het vliegveld heengeschoten. Het kwam terecht in land dat achter het vliegveld ligt en werd zwaar be schadigd. De romp is verwrongen, de staart gebroken, de wielen zijn er af gerukt. Majoor-vlieger Mulder werd niet gewond. Hij kon ongedeerd uit het wrak kruipen. „MENSEN MET MINISTERS INKOMEN MOETEN TEVREDEN ZIJN". Het toestel naar Johannesburg ver trok met een andere gezagvoerder', dan aanvankelijk was vastgesteld. De Amerikaanse captain, die de DC6 zou besturen, stond namelijk op het ogenblik, dat de motoren van zijn toestel werden aangeslagen, ver van het geronk in het kleine zaaltje van de economische politierechter te Am sterdam. Tezamen met een collega-piloot, eveneens een Amerikaan, had hij zich te verantwoorden voor het zwart kopen van dollars bij de Amsterdam se Dollarkoning Cor Posthuma. De piloot vloog tegen de lamp, toen hij' bij een New Yorkse bank een aantal traveller-chèques aanbood, die als vermist genoteerd stonden. Door de ontdekking in New York kwamen de beide piloten, de dollar koning en een gids, die allen in deze zaak betrokken waren, met de j tie in aanraking. „Mensen met een ministersinkomen moeten zich daar mee tevreden stellen en niet door allerlei zwarte practijken proberen er nog wat. bij te verdienen", vond de economische politierechter. De pilo ten werden veroordeeld tot resp. resp. 400 en 250. Minder genadig kwam de dollarko ning er af. GëVraagd naar het ont staan van zijn bijnaam merkte hij op: Ze zeggen, dat ik de dollax-koning ben, maar ik begrijpt het helemaal niet". „Een van het gilde, dat de buiten landers het leven ondragelijk maakt, die *hen volgt van Centraal Sta tion tot Rembrandtplein, die het vreemdelingenverkeer in discrediet brengt, na 1944 nog nooit behoorlijk werk heeft verricht, doch dit „am bacht" met zoveel handigheid be drijft, dat hij tot op heden slechts eenmaal gevat is", aldus schilderde mr. Reigersman deze handelaar in buitenlandse valuta. De eis tegen hem luidde acht maanden, doch de politierechter maakte er vier maanden met aftrek van, nadat de verdediger had betoogd dat hij de eis onevenredig vond aan de straf, die de uitlokkers van deze handel was opgelegd. De gids tenslotte, die als tussenper soon in deze affaire is opgetreden, werd veroordeeld tot drie maanden met aftrek, over hem zei de verdedi ger: „Als deze man had gewild, zou hij de naam kunnen hebben van va- lutakeizer. Hij is echter in de afge lopen jaren slechts weinige malen voor de verleiding gezwicht". 250 GULDEN BOETE VOOR „KNOEIER" BIJ EXAMEN. Het Amsterdams Gerechtshof ver oordeelde vanmorgen de dertigjari ge boerenzoon, die bij een midden standsexamen valsheid in geschrifte had gepleegd, tot 250 gulden boete subsidiair 50 dagen hechtenis. De jongeman, die tweemaal voor dit examen was gezakt, had de derde keer het nummer van zijn achter buurman met zijn nummer op het in te leveren werk verwisseld. De ad vocaat-generaal had 14 dagen gele den verdubbeling van het rechtbank- vonnis, n.l. twee maanden geëist. Het troepenschip „Volttud&in" zal Woensdag 28 September a». met aflossingsdetachementen van het Kon. Ned, Ind. leger, de Kon. Mari ne en Kon. Landmacht uit de haven van Rotterdam naar Indonesië ver trekken. Overleden is te Nijmegen pat« H. Moerkerk S.J. ,42 jaar oud. Hfj was enige jaren overste van het. re traitehuis „Manresa" Tot lector in de Volkenkunde aan de Universiteit te Nijmegen ia benoemd dr W. Roukens, thans di recteur van het Ned. Openluchtmu seum t»

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6