Leidens Nationale Reserve op oefening in de duinen Wimpie ,De Sleutels" won de E. C.-wisselbeker MAANDAG 26 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Losse patronen en rookpotten gaven er de schijn van echtheid aan FN NU", zegt korporaal Cohen Tervaert tot de verzamelde man schappen, nadat hij hun een theorie over camouflage heeft gegeven, „moeten jullie 'ns trachten te ontdekken, hoeveel soldaten er in dit terrein liggen en waar ze zich bevinden". Veertig paar ogen speuren naarstig het voor hen liggende golvende duin terrein af; niemand ziet iets ver dachts. De korporaal laat zijn verborgen mannetjes schoten afvuren. Ja, uit dat bosje op 10 meter af stand kwam ook een schot. Alles tuurt, maar niemand kan er iets in ontdekken. Dan klinkt het comman do „Opstaan" en een gedeelte van het bosje rijst omhoog; daaronder blijkt nu tot aller verbazing werkelijk een soldaat te zitten. Het wandelend bos We waren Zaterdagmiddag in Kat wijk bij de schietbanen, waar de Na tionale Reserve haar wekelijkse cefenmiddag had. Deze keer werd een gedeelte van de middag besteed aan demonstraties. De studenten van de Nationale Reserve, die reeds 11 de /Omer van 1948 met de oefenin gen zijn aangevangen en dus al een behoorlijke training achter de rug hebben, waren met een aemoestra- tiegroep aanwezig, om de burger- vrijwilligers, die eerst enige maan den geleden nun activiteit zijn be kennen, h?t een en ander op het ge bied van velddienst te laten zien. Uit de studenten-vrijwilligers is destijds ook een kaderklasje gevormd, die reeds een tiental korporaals en zelfs een sergeant heeft afgeleverd. Deze kaderleden zijn nu de beide hoofd instructeurs, de serg. Eikhuizen en Janssens, behulpzaam bij de oplei ding van de nog steeds toetredende nieuwe vrijwilligers. En deze zomerse herfstmiddag liet sergeant d'Artillac Brill, onder supervisie van sergeant Eikhuizen, de nieuwe vrijwilligers en ook ons zien waar het heen moet met onze Nationale Reserve. Er moeten tip-top soldaten van ge maakt worden, niet alleen parade soldaatjes (ze marcheren op 3 Oc tober 's morgens óók mee door de stad!), niet enkel mooi weersol- daatjes, maar mannen dit onder al le omstandigheden getraind zijn, en waar op gerekend kan worden, mocht dit ooit eens noodzakelijk zijn. Korporaal Cohen Tervaert vertel de de maanschappen de noodzakelijk- neid van camouflage in het ter rem, en l'et ook op frappante wijze zien hoe men zich afdoende kan camou fleren en zich zodoe\de vollonen onopvallend in het terrein kan op houden. Deze verschillende gecamoufleer de opstellingen werden stuk voor stuk nagegaan. Daarna werd onder leiding van korporaal Cohen Ter vaert een groepsaanval uitgevoerd, waarbij sergeant d'Artihsc Bril] de manschappen het hoe en waarom uit legde en er ijverig met losse patro nen en rookpotten werd gewerkt, om er een schijn van echtheid aan te ge- RODE KRUIS OEFENINGEN AAN DE LAGE MORSWEG. Een reeks van „ernstige ongeval len" was oorzaak, dat Zaterdagmid dag bij een in aanbouw zijnd blok huizen aan de Lage Morsweg, de omgeving op een waar slagveld ge leek. Niet minder dan twaalf min of meer zwaar gewonden lagen over de verschillende terreinen verspreid, zo zelfs dat heel wat geklauter en moeizame arbeid nodig was om de di verse slachtoffers te bevrijden. Gelukkig waren daar verschillen de groepen van de afd. Leiden van het Rode Kruis bijeen, om deze on- gelukkigen de eerste hulp te verle nen. Er waren slachtoffers met ge compliceerde beenbreuken, ernstige bloedingen en anderen, die door wel ke oorzaak dan ook schreeuwend rondliepen en spoedige hulp van node hadden. Er zou dan ook zeker van een noodlotsmiddag gesproken kun nen worden, indien het hier niet een nuttige middagoefening gold, die door een gegeven alarm, de leden van deze Rode Kruis-colonne spoedig bijeen, had geroepen, om aan te tonen hoe nuttig het is bij grote rampen spoe dig deskundige hulp aanwezig te hebben. Waren deze oefeningen nu nog in klein verband (er waren deze mid dag voor twaalf slachtoffers, wel wat te weinig E. H. B- O.'ers aanwezig), gebleken is toch dat met steeds terug kerende oefening veel bereikt kan worden. Voor deze Rode Kruis-groep, onder leiding van dr. H. P. Veld- huyzen, was het een meer dan nut tige middag. Het winterseizoen van de Leidse afdeling van de Ned. R.K. Midden standsbond wordt geopend met een H. Mis om 8.15 uur in de kapel van de „Voorzienigheid", Hoogewoerd 57, dus niet in het Elisabethziekenhuis, zoals geconvoceerd was. Er is gele genheid tot communiceren. 's Avonds wordt in „Den Burcht" een gezellige avond georganiseerd, waarop het N.R.K.M.-toneel „Comc- üia Catholica", o.l.v. de heer A. van Tienen, het spel „De dans om het gouden kalf" zal opvoeren. Het „Rhythmisch Sextet" o.l.v. de heer J. Meerpoel zorgt voor de entre-act- muziek en de heer Evert Castelein zal het dansje leiden, dat tot besluit van deze gezellige avond zal worden ;;emaakt. Alle leden met echtgenoten worden beslist verwacht! 2721 VOOR „MARGRIET". De Zaterdag in Leiden gehouden collecte, ten bate van het Kleuter huis „Margriet" in de Boerhaave- laan, heeft het mooie bedrag opge bracht van ƒ2721. ven. Toen de mannen gezien hadden hoe het nu moest, mochten zij zelf ook een dergelijke groepsaanval gaan uitvoeren, behalve de begin nelingen, die onder leiding van korporaal den Boer nog een uurtje exercitie gingen plegen, omdat dit tenslotte het allereerste begin ven de militaire opleiding is. Aan hen ligt het niet. Er wordt gewerkt bij de Natio nale Reserve. Zij die zich heb'ben opgegeven, komen trouw op de oefenmiddagen en -avonden en ge ven zich voor de volle honderd pro cent. Aan hen ligt het niet, dat het ondanks alles met de Nationale Re serve niet gaat zoals het gaan moet. Want nog steeds is er te weinig be langstelling voor. Dat komt, omdat er zo weinig propaganda voor wordt gemaakt; er is te weinig medewer king van verschillende zijden, het apparaat werkt nog veel te stroef en er is te weinig activiteit. De toe stand is toch wel van die aard, dat een getrainde Nationale Reserve heus geen overbodige luxe mag worden genoemd. Desalniettemin, wat Leiden betreft, mogen we toch niet helemaal ontevreden zijn. Re gelmatig melden zich nieuwe vrij willigers, hoewel het tempo van aanmelding misschien wel wat ho ger kon liggen. Enfin, we hebben Leiden's Natio nale Reserve nu aanschouwd bij hun oefeningen, we zullen ze op de mor gen van Drie October met een welwillend oog overigens! aan schouwen bij de militaire parade. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden kwam hedenmiddag in \vgadering bijeen. Tot leden van de woonruimte-ad viescommissie werden herkozen de heren J. C. A. ten Broek, G. Hordijk, B. J. Huurman, J. de Jong en J. H. Schüller. In de commissie van advies betref fende de dienst van Sociale Zaken werden benoemd de heer R. Niemer, mevr. F. Sing.erlindStokhuyzen en de heer G. Rietveld. Aan het bestuur van de Ger. Schoolver. werd medewerking ver leend een lokaliteit bij de Zuiderkerk in te richten als schoollokaal. Met de gemeente Nieuwkoop werd een nieuwe overeenkomst aangegaan inzake de afvoer van het stadsvuil, tegen een vergoeding aan Nieuw koop van 0.60 per inwoner per jaar, voor de tijd van 10 jaar. PATER LAKEN ONGESTELD. De -weleerw. pater Ferdinand La ken O.F.M., een oud-stadgenoot, is tijdens zijn verblijf van enkele da gen hier ter stede ongesteld gewor den en Zaterdag van de H.H. Sacra menten voorzien. De toestand van pater Laken, die in het St. Elisabeth ziekenhuis wordt verpleegd, is op het ogenblik bevredigend. K. A. B.-GEZINSAVOND IN HARTEBRUGPAROCHIE Over „Het gezonde, gelukkige ge- zinw spreekt dr. Zijerveld a.s. Woens dag op de eerste K. A. B.-gezins- avond voor de leden uit de parochie 0. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen in het St. Antoniusclubhuis. De bijeen komst wordt opgeluisterd door mu ziek van de K- A. B.-symphonie, o. 1. v. Jan Gordijn, en enkele toneel stukjes door de toneelafdeling „Von del". Verwacht worden alle leden met echtgenoten of verloofden. Kin deren onder de zestien jaar hebben beslist geen toegang. Ook in de an dere parochies zullen dergelijke avonden worden georganiseerd. GEM. AANKONDIGING "^STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat kiezers, die gedurende het tijdvak van 1 April 1950 tot 1 April 1951 bij volmacht wensen te stemmen, moeten hiertoe vóór 1 Januari a.s. een met redenen om kleed verzoekschrift bij hun Colle ge moeten indienen. Formulieren daartoe zijn verkrijgbaar ter ge meentesecretarie, afdeling bevol king c. a. 2258 Ingevolge het bepaalde bij artikel 4a der kieswet is die kiezer bevoegd bij volmacht te stemmen, die her haaldelijk of tenminste gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, wegens zijn beroep of werkzaamheden werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid tel kens langer dan drie dagen duurt. Even eens is de echtgenote van hem, die voldoet aan de in de vorige alinea gestelde voorwaarden, be voegd bij volmacht te stemmen, in dien zij met haar echtgenoot i.v.m. diens beroep of werkzaamheden af wezig pleegt te zijn. Leiden, 27 September 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOOT. De Secretaris J, BOOL. TWEE VROLIJKE AVONDEN VAN DE LEIDSE K.J.M.V., TEN BATE VAN DE MISSIE Ook de Leidse Kath. Jonge Mid denstandsvereniging wilde een steen tje bijdragen tot het welslagen van de Algemene Missie-actie, die bin nenkort in Leiden wordt gehouden. Daartoe is veel geld nodig en deze jonge middenstanders zagen een mid deltje om aan wat financiën te ko men. Zij deden dat op een prettige en gezellige wijze, door katholieke jongelui uit Leiden uit te nodigen om een vrolijke avond in het St. An- to.nius Clubhuis mee te maken. Velen hadden aan deze uitnodiging gehoor gegeven en de zaal was Za- teravond stampvol, toen voorzitter Frits Castelein met welkomstwoor den opende. Toen scheurde het gor dijn vaneen en trad de in Leiden welbekende show-band „The Lucky Strikes" voor het voetlicht met en kele radio-succesnummers, als „Vis sers van Capri" en „In the mood' enz. En ondertussen zat de schare jeugdige toehoorders te neuriën, dei nen, trappelen en al wat er nog bij dergelijke muziek behoort. Natuurlijk klaterend applaus voor deze enthou siaste musici, die door vlijtige studie een peil bereikt hebben waar menige amateur-band jaloers op zijn kan! Zij verstaan de moeilijke kunst om „show" te maken en het publiek mee te slepen in hun jazz-kunst. De K.J.M.V.toneelgroep, onder re gie van de heer Van Brussel, bracht de dolle klucht in een bedrijf „Een nachtelijke mysterie", een wat on waarschijnlijke geschiedenis van een paar vrolijke boemelaars, die in een netelige positie raken doch an ders zou het geen toneel zijn er weer veilig uitkomen. We zagen drie goed vertolkte damesrollen en een uitstekende weergave van de „vriend-boemelaar, die met zijn voor treffelijke spel vergoedde wat de ..detective" tekort kwam aan over tuigende uitbeelding. Een compli mentje voor de firma's v d. Klucht en van Valderen, die gratis meubelen cn r.ostuums voor dit stuk beschik baar stalden. Vervolgens was de daad aan de ,.G:baba's", de uitstekende Krontjong- band, die in Leiden reeds naam ge maakt heeft. Ook dit genre muziek zo geheel anders als dar; van „The Lucky Strikes" vond een harte lijk onthaal bij de toehoorders, die genoten van zoete Hawiian-melo- dieën, door dit toegewijde- zevental met veel muzikaal gevoel gespeeld. Na de pauze gingen de stoelen aan de kant, verschenen „The Lucky Strikes" weer op het podium en nam de heer Evert Castelein de leiding over. Wat er toen gebeurde is duide lijk! Tot middernacht werd gezellig gedanst en aan het einde kon de K. J.M.V. met recht terugzien op een vrolijke avond, die uitstekengd ge slaagd was. Deze avond werd Zon dag onder dezelfde belangstelling herhaald. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het canddiaats-exa- men Nederlands recht: mevr. E. J. A. FischerKeuls, te Leiden. verteld, door HUIBERT VET EN DE BETOVERDE PRINS De hotelier ging het tweetal voor door de conversatiezaal van het hotel, v/aar een bonte menigte zich verzameld had. „Opzij, mensen"! riep de hotelier met luide stem. „Hier komt een ontzettend kostbare zen ding echte tomaten, en ik zou niet graag willen dat er één van zoek raakte. Opzij, alstublieft- Ik moet volkomen zekerheid hebben, dat niemand er iets uit kan halen!" Er vormde zich een dubbele haag van nieuwsgierig en begerig toekij kende mensen, toen Wimpie en de douane zich naar de directiekamer begaven. „Hier is de safe!" wees de hotelier, toen ze veilig en wel bin nen waren. „Zet de tomaten erin en draai je om als ik de brandkast op slot doe. Daarbij kan ik geen pot tenkijkers gebruiken. Ik neem geen enkel risico." Gehoorzaam draaiden Wimpie en de douane zich om. „Zo!' zei de hotelier even later te vreden, terwijl hij de sleutel zorg vuldig aan zijn horlogeketting be vestigde. „Nu kan ons niets meer ge beuren. O, wat een eer voor mijn hotel, zo'n hoge en rijke gast. Ik zal hem vragen of ik hem voor mag stel len aan de Sultan." „Kent U de Sultan?" vroeg Wim pie hoopvol. „Een goeie vriend van me", vertel de de hotelier bescheiden. „Ik ga met hem om, alsof ie familie van me Wis. Een handige vent, als je het mij vraagt." Toen werd erplotseling geklopt. Aanwinsten der bibliotheek: Profane ontwikkelingslectuur: Alders Jongens en natuurkun de; Binsbergen Mooy Zien is kennen; Churchill Memoires over de tweede wereldoorlog, Dl. 3; Cas- teret Mijo, het leven van een vleermuis; v. Dam Te roer en te waak; Elsenhower Van invasie tot victorie; Fletchner Gij en het weer; Greiling Chemie verovert de wereld; Krabbe Het zelf be reiden van verschillende soorten ge bak; Leupen Borduren; Nietlis- poch Rondom de familiedis; Onze gezondheid; Payne Moeder van vijfhonderd zestig kinderen; Peppink Hoe krijg ik mijn rijbewijs; Terp stra Buitenlandse getuigen van onze koloniale expansie; Werumeus Buning 100 avonturen met een pollepel; v. Brink Het postzegel- boek. Godsdienstige ontwikkelingslectuur: v. d. Born Profetie fnetterdaad; Groot Karl Barth en het theolo gisch kenprobleem; de Groot We dergeboorte; P. I. M. Onder de pijdragers; Timmermans Bijbel voor de jeugd, Dl. 9. Nederlandse romans: Boer Kruis of munt; Bruyn Wendelmoet; v. Dorp Een meisje plukt het geluk; Havank De N.V. „Mateor"; v. Houte Liefde tussen vulkanen; Ouwendijk De man, die God werd; Pothast-Gimberg Zo hard als diamant; Schreurs Klei ne vertellingen; Paessen-Vrijdag Ank vindt haar weg. Vertaalde romans: Bernados Een misdaad; Ces bron Kinderen van mijn hart; Christie De moordenaar droeg blauw; Denning Penny volgt haar roeping; idem Penny maakt car rière; Duvennit Marion en haar chauffeur; Gorbatov De onbuig- zamen; Lin Naar nieuwe horizon; de Musset De geschiedenis v. e. witte merel; Shuster De vuur proef. Jeugdlectuur 27 delen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Hendricus, z. v. H. van Werkhoven en J C. van der Burgh; Maria Ida Christina, d. van H. van der Steen en E. C. Smooren burg; Jannetje Jacoba, d. van J. P. F. Ververs en J. M. Krooswijk; Jo hanna Jacoba, d. van J. van Egmond en J. de Kleijn; Willem Frederik, z. van C. D. Zandvliet en M. J. Hons- beek. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. Schippersknecht viel ambtenaar aan. „Ik zal je nog weieens krij gen en aan riemen snijden", iets der gelijks had de 62-jarige schippers knecht A. H. R. uit Leiden aleens een ambtenaar van het Gew. Arbeidsbu reau aldaar toegevoegd. In de mid dag van 14 Januari was R. aardig op weg met die aankondiging waar te maken. De chef van het bureau, de heer H. J. F. Otten, werd in de spreekkamer door R. aangevallen en ernstig met een mes gewond. Wegens poging tot doodslag en enkele subsi diaire aanvullingen had R. zich voor de Haagse rechtbank te verantwoor den. Verdachte nam een merkwaar dige houding aan, hij ontkende te hebben gestoken en een mes had hij niet in z'n handen gehad. Doch na het gebeurde had men in de spreek kamer een messchede aangetroffen. „Misschien door een andere bezoeker achter gelaten", meende verdachte. Blijkens de mededelingen van het slachtoffer had B. hem te spreken ge vraagd. Omdat enige tijd tevoren ver dachte beledigend was opgetreden, had de heer Otten hem gezegd, thans beter op zijn woorden te letten, en wel excuus te mogen vragen. Daarop was verd. naar de heer Ot ten gekomen en had hem gestompt en geslagen. Ambtenaren, die op het tumult waren toegesneld, hadden er ger weten te voorkomen. Op verschil lende plaatsen van het lichaam en in het gelaat, had de heer Otten snij- wonden bekomen, die gelukkig niet van ernstige aard bleken te zijn. De Officier meende echter toch voor waardelijk opzet voor de doodslag als bewezen te mogen aannemen, ge zien ook de vroegere uitlatingen van verdachte. In verband met het rap port van de psychiater, dat tot ver minderd toerekeningsvatbaarheid concludeerde, luidde de eis een jaar gevangenisstraf zonder aftrek van preventief, en daarna ter beschikking stellen van de regering. De raadsman, mr. A. Smink, meen de. dat verdachte niet voor niets in een geprikklede stemming was ge raakt; pl. geloofde nie.t dat verdach te de bedoeling had de heer Otten te doden, zodat hij een clementer straf verzocht. Mannen met een zwaar strafblad Ruim vijf jaar gevangenisstraf heeft de chauffeur W. D. H. zonder vaste woonplaats nog te goed, vier jaar de koopman P. S. uit Haarlem en 5 jaar en 10 mnd. de automonteur H. W. J. O. Alle drie jongemannen van om streeks 25 jaar; met S. is- het sinds zijn 12de jaar al mis. „Dat ziet er mooi uit voor jullie leven", zei de president der rechtbank. Want met genoemde straffen is het drietal er rog niet af, ze moeten nog drie recht banken „bezoeken", om er vonnissen in ontvangst te gaan nemen. En die zullen waarschijnlijk niet licht zijn. Voor twee inbraken stonden ze voor de Haagse rechtbank. In de nacht van 1011 Jan. verschaften ze zich toegang tot de winkel van de goudsmid Saton te Katwijk, waar o.a. 22 ringen, 60 horloges voor de reparatie, 2 barometers werden buit gemaakt. Toen volgde op 24 Jan. de winkel van de goudsmid Duiven- bode te Rijnsburg, waar o.m. 62 zilv. ringen, 30 gouden ringen, 60 brilmon turen, een een aantal horloges enz. werden gestolen. De verdachten be kenden vlot de feiten. De Officier zei eigenlijk liever alle inbraken door verdachten gepleegd o.a. in Kampen, Assen en Amsterdam gelijk te hebben willen berechten, doch dit bleek niet mogelijk. Met de komende straffen rekening houdend, luidde de eis tegen H. 1 j. en 6 mnd.; S. 2 j. en 6 mond., O. 1 j. gevangenis straf. VERRAAD EN CHANTAGE. Voor de bijzondere strafkamer van de Leeuwarder rechtbank heeft een man terechtgestaan, die met de meest weerzinwekkende vormen van verraad zijn landgenoten in de be zettingstijd in gevaar bracht. Zo hielp hij als pseudo-illegale werker twee kinderen van ir. Meyer te Noordwijk onder te duiken, omd-at ze van Joodse bloede waren, aldus „Het Vrije Volk". Hij richtte daarna enkele dreig brieven aan mr. ir. Meyer, waarbij hij hem 5000 gulden wilde afpersen. Deze poging tot afpersing gelukte echter niet, omdat ir. Meyer niets van zioh liet horen. Zijn kinderen hadden intussen een veilig heen komen gevonden. De man die deze poging tot ver raad en chantage deed, was een levensverzekeringsagent uit Leeu warden. Tegen hem eiste de officier van Justitie acht jaar met ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Wie zich veilig voelt door signaleren, Is niet volleerd in het chaufferen. LAATSTE BERICHTEN Bij Koninklijk besluit van 24 Sep tember 1949 is met ingang* van 1 Oc tober a.s. benoemd tot gouverneur van Suriname mr. J. Klaasesz, thans burgemeester van Wageningen. SCHEVENINGSE LOGGER GESTRAND Omstreeks tien uur hedenmorgen is een Scheveningse logger gestrand bij paal 93 te Wassenaar. De logger is vermoedelijk tengevolge van de mist omhoog gevaren. JONGETJE DOOR BUS OVERREDEN EN GEDOOD. Vanmorgen fietste in de Dr. Schaepmanlaaft te Haarlem een da me met op de bagagedrager haar ze venjarig zoontje. Een autobus van de N.Z.H., die haar achteropreed. maak te haar blijkbaar nerveus. Zij remde plotseling, waardoor de jongen van de bagagedrager viel en onder de wielen van de bus terecht kwam. Het kind was op slag dood. SCHEEPSBERICHTEN MATARAM 25 Sept. van Aden. SIBAJAK pass, 24 Sept. 13 uur Malta SLAMAT 25 Sept. van Penang, WA TERMAN 25 Sept. 12.20 van Port Said. ORANJE pass. 24 Sept GibraN tar, REMPANG pass 25 Seprt. Malta. ZUIDERKRUIS 26 Sept. 6 uur te Aden. Nadat de Sleutelsvoorzitter een kort openingswoord had gesproken en ook de heer Evert Castelein de spelers en speelsters een prettige en sportieve wedstrijd had toegewenst, werd de strijd begonnen om de E. C.-beker. De Sleutelsdames speel den allen prima en toonden zich zeer bekwame tegenstandsters. Slechts eenmaal moest een der Sleu telsspeelsters het onderspit delven. G. Winkelman verloor met 2111, 2119 tegen de Trefferspeelster J. Heemskerk. Jammer, dat de Steeds Vooruit dames een tè groot verschil vertoonden ten opzicht van de an dere verenigingen. De keurig geüni formeerde V.V.V.-dames uit Leid- schendam sloegen waarlijk een goed figuur in sport en spel. Ook de Trefferdames verschenen in zeer net tenue en bereikten eveneens geen slechte resultaten. De eindstand voor de dames werd als volgt: 1. Sleutels met 15 punten; 2. V.V.V. met 11 p.; 3. Treffers met 10 p.; 4. Steeds Vooruit met 4 pnt. Bij de heren werd het zo nu en dan een gevecht alsof het leven er mee gemoeid was. Verhit door het fanatieke spel en de nogal hoge temperatuur verliepen de wedstrij den toch op zeer vlotte wijze. De Treffers speelden wederom hun vaste en technisch uitstekende spel. De gebroeders Heemskerk lie ten geen enkele punt verloren gaan en wisten zowel in sets als in games alles te winnen. H. Huijing toonde zich echter een behoorlijke tegen stander in zijn partij tegen de all roundspeler Nic. Heemskerk. Met 2628. 2325 moest hij echter de zeilen strijken. Ook de Sleutelsdebu tant H. v. d. Voort won twee van de drie partijen in twee games. J. Burg- houwt zorgde met de Treffer-speler C. v. d. Meer voor een bezienswaar dige partij en won met zijn twee an dere partijen ook deze set. Hekkers (Steeds Vooruit) slaagde er in zijn tegenstander J. v. d. Post een game afhandig te maken. J. v. d. Post eiste echter de twee volgende ga mes voor zichzelf op en bereikte in zijn poule de tweede plaats. Het slotresultaat van de heren werd zodoende een Treffer-overwin ning. Treffers 15 p.; Sleutels 13 p.; V.V.V. 7 p. en Steeds Vooruit 5 p. Sleutels won met een totaal van 28 p. boven Treffers met een totaal van 25 p. Na een passend slotwoord door de heer Huijing mocht deze uit 'handen van de dochter van de heer Evert Castelein de zeer fraaie wis selbeker in ontvangst nemen. De gebroeders Wout en Nic. Heemskerk gaven tenslotte nog een demonstratie voor het talrijke pu bliek. waarmede zij wederom heb ben laten zien hoe tafeltennis be oefend dient te worden. Zaterdag j.l. eindigde het Sleutels- juniorenclubkampioenschap als volgt 1. G. Rijsdijk 20 p.; 2. H. v. d. Stok 18 p.; 3. H. v. Heugten en A. Ver meulen 18 p. (in games staan zij echter achter no. 2); 5. H. Franken 16 p.; 6. J. Janssen 10 p.; 7. R. Rijs dijk 8 p.; 8. H. Bouter 6 p.; 9. A. Vaasen 6 p. (in games achter no. 8); 10. Th. v. d. Zwet 6 p.; 11. D. Bun- nig 4 p.; 12. G. Elshof 2 p. Bij de afdeling junioren bestaat nog gelegenheid om zich als lid op te geven. Aanmelden iedere Zater dag en Zondagmiddag van 35 uur. SCHERMEN JUBILEUMWEDSTRIJDEN L.S.V. „A.E.W." Zondag hield de Leidsche Scherm* vereniging AEW in een der zalen van de Stadsgehoorzaal onder lei ding van de beer Gijsberti Hodenpijl een onderlinge scherm wedstrijd op floret en sabel, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. In zijn opeJ ningsrede ging de voorzitter van de ze oudste Leidse schermvereniging de heer E. de Jager, uitvoerig in op haar geschiedenis en roemde de gro te sportiviteit, die seeds onder haar leden heeft bestaan. Voorts sprak hij een woord van dank tot de instruo teur, de heer Gijsberti Hodenpijl, dn reeds 25 jaren als leraar van AEW optreedt en die met de spreker de stoot heeft .gegeven tot haar oprich» ting. Als blijk van waardering bood de heer de Jager aan de heer Gijs berti een paar manchetknopen met inscriptie aan. In de hierna gehouden floret- en sabelwedstrijd graven en de heren A. van Vliet en P. Erades de toon aa« en verorverden in beide wedstrijden na felle strijd resp. de le en de 2i prijs. De gedetailleerde uitslagen wa ren als volgt: Floret: 1 van Vliet 5 g. p„ 6 o. t., 20 g. t.; 2. P. Erades 4. 8. 17; 3. Hane- veld 3. 13, 18; 4. B. Erades 2, 12, 13; 5. Duivenbode 1; 6. Bink 0. S\>el: 1. van Vliet 8, 13, 32; 2. P. Erades 7, 14, 31; 3. Verzijdén 5, 20, 27; 4. Haneveld 5, 22, 25; 5. B. Era des 4; 6. Weijers 3; 7. J. Sloos 3; 8. Weijland 1; 9. R. Sloos, DIPLOMA ZWEMMEN Zaterdagavond was er in „De Overdekte" wederom gelegenheid tot het behalen van de zwemdiplo ma's A en B, waarvoor, zoals steeds, grote belangstelling bestond. De geslaagden zijn: Meisjes A: Dinie Sandberg, Do- ra Bergers, Willy Blote, Marijke Core vee, Willy Sticher, Hanny Ack- sen, Ansje Verbey, Frances Kaiser, Hanneke Servaas, Ha'nneke Schuite- ma, Marieta de Swart, Lieneke van Muiden, Netteke de Liagre Bohl, Ine ke Simons, Cary Hofstede, Henny Spijker, Nelleke Jansen, Marijke Knaap, Anne Veer, Mimi van Gastel Marijke van de Hoek, Emmy de Roo- de Anca Spijkerman, Elly Marijt, Elly Teske, Elly den Heeten, Betsie van Delft, Willy Barlo, Cobie de Taas, Corry Sardijn, Bep Ravensber- gen, Marijke de Nes, Lenie Etman Ineke van Dorp, Ali Boon. Lidie Ber gers, Alie Hoogstraaten, Katy Dietz, Nel Knijneniburg, Nolly Bergers, Net teke van Dorp. Meisjes B: Annebien Klaasesz Annemarie Buitenhuis, Magda Rut gers, Loes Knegtel, Anneke v. d Heyden, Adrie v. Duuren, Nel Rotte veel, Fiep Mulder, Wanda Laurens Janny Pet, Makrie v. d. Veur, Nel lie Bazel, Lidy Goddyn Dolly God- dijn, Fien Overdijk, J. M. Schouten. J. C. Moser van Biemen, M. H. Tous- saint, Ingrid Kakebeeke, Toos van Dorp Maria Duffels, Sietske Toneke? Jongens A: Peter Heykoop, Wim Verkoor, Jan Schipperoord, Han Tesselaar, Joost van Eyken, Hessel Pape, Jan Dirksen, Tonny Dirksen Ab Zandberg, Henny Kriek, Dik Sijbersma, Loet Tarkas, Leo Ravens- bergen, Andries v. d. Putten, Bert v. d. Voet, Rien Berkhout, Alberi Groneman, Bastiaan de Groot, Bart Goddijn, Peter v. d. Horst, Chris Pet Jan Veldman, Jan Sierat, Henk v. d. Velde, Hans te Lintum, Bert den Teeten, Kees Koenen, Chris Siemans Harry Schoonens, Jan v. Huizem Gijs Visser Jos Schrama, Frans Mier- met, Albert Brusche,, Piet Schmal. Gaspard v. Kinschot, Eduard de Lia gre Bohl, Christoffel Moerer, Adria- nu£ Leemans, Jan W. C. Postel, Wim Bemtema, Adriaan Schouten, Rudy Knegtel, Hans de Winter, Hans van Eyken, Joop Tempelman, Filip Kei ler. Jongens B: Frans van Oudehoven. Hendrik van Galen, Dirk Jan Kooy- man Roelof Klaasesz, Dirk Tesselaar. POSTDUIVEN „Het Oosten" (Leiden)Tot slui ting van het vliegseizoen 1949 werd een wedvlucht gehouden vanaf Quievrain pl.m. 203 km. De duiven werden gelost om 12 uur met wind stil en warm weer. De eerste duif werd geconstateerd om 2.13.22 uur, de laatste prijswinnende om 2.19.36 u. De uitslag was als volgt: H. E. Christiaanse 1, A. ter Haar 2, 18, J. Boekkooi 3. 6, 14, 17, 21. W. Nagte- gaal 4, 9. A. v. Genip 5, 7. J. L. de Weerd 8, 12. W. Alting 10. P. Groe nendijk 11, 16, 23. H. J. Kettenis 15, 19, 20. F. Breedijk 23. De volgende personen werden kampioen op de navluchten: le pr. J. Boekkooi 393 p., 2. W. Nagtegaal 388.2 p., 3. A. ter Haar 387.1 p. Kampioen-generaal werden: 1. J. Boekkooi. 2. H. E. Christiaanse. 3. J. L. de Weerd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3