Republiek niet ingenomen met resultaten R.T.C. Mgr. Beran wantrouwt z'n keukenpersoneel Preparaten om weerstand te breken? Rusland en de atoombom Minister Stikker over een monetaire Frankrijk unie met en Italië Wapensmokkelarij van Malakka naar Atjeh Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 26 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No. 11806 Welk potje wordt er gekookt in mgr. Berans keuken Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Wantrouwen in Indonesische delegatie IN DE REPUBLIEK schijnt men niet erg ingenomen te zijn met de be reikte overeenstemming inzake de Nederlands-Indonesische Unie De secretaris-generaal van de Partai Nasional Indonesia noemde, aldus meldt Aneta, de te Namen bereikte overeenkomst een bewijs voor het zwakke standpunt van de Republikeinse delegatie. Wij veroordelen, aldus deze secretaris-generaal, de hquding van Mo hammed Hatta, die de andere leden der delegatie, die onder het volk een hechte politieke aanhang hebben, bij deze besprekingen niet heeft gehoord. Van nu af aan is het de plicht van het Indonesische volk om een wakend oog te houden op de handelingen van de delegatie. Hadji Agoes Salim, de Republi keinse minister van buitenlandse zaken,verklaarde: Onze strijd is niet afhankelijk van het slagen of het mislukken van de Haagse conferen tie. Wij moeten beseffen, dat onze strijd op de Ronde tafel-conferentie niet is de strijd van een nog niet on afhankelijk land, maar een strijd tussen twee vrije landen. Volgens Agoes Salim wordt met een zoge naamde „lichte Unie" bedoeld een instelling welke geen enkele be voegdheid bezit. Hij deelde tenslot te mee, dat Mohammed Hatta waar schijnlijk naar Djokja wordt ontbo den, indien de besprekingen in Den Haag te verward worden. Mohammed Saleh, de secretaris generaal van de Masjoemi, de Mo hammedaanse centrumpartij ver klaarde dat zij te Namen bereikte overeenkomst inzake het statuut van de Unie niet kan goedkeuren, daar dit niets anders inhoudt dan een andere vorm van kolonisatie. De Masjoemi houdt vast aan het stand punt, dat de politiek van de staat door Djokja moet worden bepaald en niet door de delegatie in Den Met wrevel heeft men ook in re publikeinse kringen te Batavia ken nisgenomen van het besluit der Ne derlandse regering om volgend jaar nieuwe troepen naar Indonesië te zenden ter vervanging van de gere- patrieerden. Men legt er in deze kringen de nadruk op, dat het zen den van een infanterie-brigade en drie betaljons in het komend voor jaar, gevolgd door drie andere ba taljons in de herfst, waarin de be groting voor het jaar 1950 van het ministerie van oorlog voorziet, niet te verenigen is met het doel van de R.T.C., welke souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië vóór eind 1949 beoogt. Men vraagt zich af of de Nederlanders deze overdracht soms wensen uit te stellen. SPANNING IN OOST-BORNEO. In Oost-Borneo ontwikkelt de toe stand zich in ongunstige zin. In Sa- marinda werd een rondschrijven on derschept, waarin het landschaps- personeel het lands-overheidsperso- neel en het personeel van de K.P.M., de P.T.T. en van de belastingen wordt bedreigd, indien het niet met ingang van Zondag het werk neer legt. De B.P.M. in Balikpapan heeft maatregelen getroffen voor het voortzetten van de arbeid met nood- formaties van Europees personeel. De staking in Zuid-Borneo duurt nog altijd voort en is zelfs overge slagen naar Kadangan ten Noorden van Bandjermasin. Leden van een strijdgroep hebben daar Donderdag het personeel van Verkeer en Wa terstaat gedwongen het werk neer te leggen. Bovendien kregen toko houders aanzegging, dat zij hun win kels moesten sluiten. ZIJ LEZEN OVER ATOOMBOM ONTPLOFFING Senator McMa- hon, voorzitter van het comité voor Atoom Energie (midden) Senator Tom Conally (rechts) en senatot William F. Knowland bespreken d<i berichtgeving in een der bladen na president Truman's mededeling be treffende de atoombom-explosie in Sovjet Rusland. Na een bijzondere bijeenkomst van zijn comité her nieuwde senator McMahon zijn voorstel, dat president Truman en premier Stalin een ontmoeting met elkaar zouden hebben. ALS DE KIST BINNENKOMT JUICHT HEEL DE BUITENPOST. Een rimboekist, geschonken door de Utrechtse Asphaltfabriek, werd door de Niwin bij een detachement van 4-10 R. L overgedragen. Tot groot ge noegen van de jongens zullen nog zes kisten volgen. Nieuwsgierig bekijken de soldaten de inhoud der rimboekisten. Tito papt aan met Athene Leven en laten leven De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat spoe dig een overeenkomst op basis van het beginsel „leven en laten leven" tussen maarschalk Tito en de Griek se regering te verwachten zou zijn. Volgens het blad had de Ameri kaanse hulpmissie in Griekenland aangedrongen op het verlenen van prioriteit aan herstelwerkzaamheden aan de oude Orient Expression tus sen Belgrado en Athene. Joegoslavië zcu naar men verwacht, weer van de haven van Saloniki gebruik kun nen maken zodra het door oorlogs handelingen vernielde deel van de spoorlijn tussen Saloniki en de grens weer zou zijn opengesteld. De vol gende stap zou een uitwisseling van gezanten zijn, aldus de News Chro nicle. TITO PROTESTEERT TEGEN PROCES RAJK C.S. Maarschalk Tito heeft, in zijn functie van waarnemend minister van buitenlandse zaken, persoonlijk een nota aan de Hongaarse ambassa deur te Belgrado, Eresjes Sandor, overhandigd, waarin de Joegoslavi sche regering protest aantekent te gen het proces tegen Rajk c.s., waar in de vonnissen zijn geveld. In de nota wordt het proces als een „juridische klucht" en als een „monsterachtige provocatie" beschre ven, waarin „openlijk aanvalszuch- tige bedoelingen en het aanzetten lot ondergrondse acties tegen een be vriend land en zijn regering" tot lining zijn gekomen. Hoge Amerikaanse ambtenaren voorspelden Zaterdag met vertrou wen, dat de „Sowjet-Unie ons nooit zal inhalen" op het gebied der atoomwapens. De V.S. zijn nog steeds een eind voor op de Sow jet- Unie en zij zullen him voorsprong naar alle waarschijnlijkheid nooit verliezen, zo zeiden zij. De wetenschappelijke correspon dent van de „New York Times" schrijft echter, „hoewel het waar schijnlijk is, dat de Sowjet-Russi- sche geleerden de eerste en enige bom, die zij hadden, hebben be proefd, zou het gevaarlijk zijn aa.n te nemen, dat zij vier jaar bij ons ten achter zijn en dat het zo lang zou duren, om gelijk met ons te ko- ^OLGENS door de Vrije Tsj echo Slowaakse Inlichtingendienst uit Praag ontvangen berichten is het gehele keukenpersoneel van mgr. Beran, die als een gevange in zijn paleis in Praag verblijft, vervan gen door communisten. Aartsbisschop Beran heeft echter geweigerd het door dit „huispersoneel" bereide eten te gebruiken omdat hij vreest dat weerstandverzwakkende stoffen door de spijzen worden gemengd Mgr Beran is er zich ten volle van belust, dat ook de Tsjechische com munisten niet zullen aarzelen gebruik te maken van de door de geheime politie uit Hongarije en andere lan den achter het IJzeren Gordijn op gedane ervaring met het toedienen van dergelijke preparaten. deze verspreiden. Ten slotte zal van iedere priester worden nagegaan hoe groot zijn invloed in zijn omgeving is Een Tsjechisch prelaat heeft ver klaard, dat de priesters zelfs in de biechtstooel niet over excommunica tie zullen spreken. Iedereen, die we tens en willens de daden verricht, die in het excommunicatiedecreet van dc Paus zijn genoemd, heeft zichzeli hierdoor in de ban gedaan, alduf deze priester. Tass zegt: geen reden tot ongerustheid I_ÏET SOVJETPERSAGENTSCHAP Tass heeft gisteren beweerd,dat Rusland het geheim van een atoomwapen reeds in 1947 bezat, zo als Molotof indertijd had aangegeven. Omdat de Sowjet-Unie nog steeds voorstandster was van een absoluut verbod, was er echter „niet de minste reden tot ongerustheid". Het agentschap gaf voor de ontploffing, waarvan Truman sprak, de verklaring, dat er bij constructiewerkzaam heden bouw van hydro-electrische stations, mijnen, kanalen en wegen op grote schaal ontploffingen met de nieuwste technische middelen voorkomen. De verklaring van Molotof was indertijd als „bluf" be schouwd, in de mening, dat de Sowjet-Unie niet voor 1952 over de atoombom kon beschikken. In politieke en wetenschappelijke kringen in Londen trekt men deze verklaring in twijfel, omdat men niet gelooft, dat de Sowjet-Unie atoomenergie reeds lonend voor industriële doel einden kan aanwenden. men. Het zou redelijker zijn aan te nemen, dat zij hun fabrieken zó hebben ingericht, dat zij één bom per week kunnen maken, zodat zij er van nu af minstens vijftig per jaar kunnen maken." Dit was ge noeg om „50 Amerikaanse steden met een bevolking van veertig mil- lioen zielen te vernietigen", aldus de correspondent. Ingevolge een besluit van de Tsjechische regering zal een aantal kloosters worden ontruimd om voortaan als gevangenis dienst ta doen. In Praag staat hiervoor als eerste klooster op het programma het Sint Franciscus-klooster in de Bartholomeusstraat, niet ver van het hoofdbureau van Politie. Plannen zijn uitgewerkt om dit politiebureau door een tunnel in verbinding te brengen met het klooster. Deze kloos tergevangenis zou aan duizend men sen plaats moeten bieden. Soortgelijke plannen zijn óntwor pen voor het Carolus Borromeus- klooster in de Nationalestraat tegen over het politiebureau. De bewakera van deze nieuwe gevangenissen zul len worden gerecruteerd uit de po litie en de fabrieksmilitie. De Tsjëchoslowaakse regering heeft een spionnagessysteem georga niseerd om de gangen van iedere priester te kunnen nagaan. Deze or ganisatie is opgericht door da plaatselijke communistische actie comité's in samenwerking met de leden van de „katholieke actie" Iede re geestelijke zal worden beoordeeld naar zijn politieke houding, die van „reactionair" tot progressief" kan zijn. Nagegaan zal worden of de geestelijken openlijk aanzegging doen, dat iemand geëxcommuniceerd is en of zij van hun-superieuren „il legale" mededelingen ontvangen of SPEL VAN KAT EN MUIS Terwijl vijf Sovjetrussische divisies aan de andere kant van de Joegosla vische grens in Hongarije en Roeme nië bezig zijn met uitgebreide herfst- manoeuvres, is het leger van maar schalk Tito nu ook begonnen met manoeuvres aan zijn kant van de grens. Gemeld wordt, dat deze ma noeuvres de grootste zijn na de oor log. Naar verluidt, zouden 42 personen Zaterdagavond de dood gevonden hebben bij een autobusongeluk na bij Brno. De bus zou van een steile heuvelhelling omlaag gestort zijn. Volgens niet bevestigde berichten bevonden zich 70 inzittenden in de bus. IN ESTLAND? Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Stockholm zou het cen trum van het Russische atoomonder zoek gevestigd zijn in Estland en op het voor de Estische kust gelegen eiland Dagoe. Uit dit gebied is de bevolking geëvacueerd en vervan gen door Russen. Vluchtelingen maakten melding van de bouw van atoomzuilen in dit gebied. Trgyve Lie, de secr.-generaal der V.N., zeide, dat de mededeling van president Truman aantoont, hoe noodzakelijk het tot stand komen van een internationale overeenkomst betreffende' atoomenergie is. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft thans plannen bekend gemaakt voor de bouw van een enorme atoomzuil, welke 20 millioen dollar zal kosten. Deze zuil zal een geweldige hoeveelheid neu tronen kunnen leveren voor experi menten op het gebied van de kern- physica en een belangrijke rol ver vullen in de ontwikkeling van stoomfabrieken, Ofschoon maar zeer weinig be kend geworden is omtrent de Russi sche activiteit inzake de vervaardi ging van atoombommen zijn in de loop van de laatste maanden vier feiten bekend geworden: de plaats van een enorme cyclotron, welke niet ver van Moskou werd opge richt; de ontwikkeling van een in dustriecentrum in het Aziatische Rusland, welke men reeds de „atoomstad" noemt en tenslotte twee gebieden, waar experimenten met atoombommen gedaan wórden, zoals de Amerikanen dat in New Mexico, Bikini en Ewinetok deden. „Bij mijn drie bezoeken aan Ame rika heb ik een bepaalde lijn kunnen constateren in de atmosfeer t.a.v. Ne derland en die lijn gaat naar boven", aldus heeft minister Stikker in een onderhoud met Nederlandse corres pondenten te New York, na zijn rede van Vrijdag in de Assemblée ver klaard. Op de vraag, of dit naar zijn me ning mede een gevolg was van de be richtgeving inzake Indonesië door de omgekomen Amerikaanse journalis ten, antwoordde minister Stikker bevestigend, doch hij voegde er aan toe, dat Nederlands positie inzake het Indonesische probleem thans zo danig was, dat van internationale zijde geen verwijten' jegens Neder land meer te verwachten waren. In dit verband zeide hij terzake van de thans bekend geworden overeenstemming over een Neder lands-Indonesische Unie: „Het is een heel belangrijk verschijnsel, dat men hier doorheen is gekomen, daar het vraagstuk van de Unie een der moei lijkste was." In antwoord op een vraag over de berichten inzake het vormen van een monetaire unie tussen Benelux, Frankrijk en Italië, zeide minister Stikker, dat deze kwestie reeds ter sprake gekomen was bij de jongste O.E.E.C.-besprekingen in Parijs, op initiatief van Frankrijk. In verband met het grote onder scheid in positie terzake van het ka pitaalverkeer en het vrij goederen verkeer van deze landen onderling, had Nederland zich enigszins afzij dig gehouden. Nederland stelde zich op het standpunt, dat zulke plannen alleen in het kader van de O. E. E. C. en in groter verband wenselijk wa ren en dat dus ook Engeland hierbij zou moeten worden betrokken. Ook in Washington had minister Stikker deze plannen nog met de Belgische en Luxemburgse ministers besproken. Wat de devaluatie betreft merkte de minister op, dat Nederland ge dwongen was méér te devalueren dan de economische situatie recht vaardigde. De economische toe stand van Nederland was beter dan die van Engeland, doch Nederland was wel genoodzaakt Engelands devaluatie-initiatief ten volle te vol- GROTE BRAND TE WENEN Een en dertig brandweerbrigades hebben Zondag te Wenen uur gestreden tegen een brand, die een terrein van ongeveer 1 km2 teisterde bij de Reichs-brug over de Donau in de Sovjet-sector. Deze brug bevindt zich niet ver van het begin van de hoofdstraat, die door het Prater loopt- In deze wijk liggen voorna melijk warenhuizen en andere za- kengebouwen. De brand brak uit in een autobus garage van de gemeente en sloeg snel over naar zeven blokken ge bouwen, waaronder houten gebouwen van de Siemens-Schuckert-werken. De papierfabriek van Bunzl én Biach werd onder meer door het vuur ver nield. gen met het oog op zijn export. De minister wees hierbij in het bij zonder op de landbouw-ezport en de concurrentie van Denemarken en Nieuw-Zeeland. Het was thans dubbel belangrijk, dat Nederlands landbouwpolitiek gericht werd op vergroting van de binnenlandse productie van vee voeder, waardoor minder import uit het dollargebied noodzakelijk zou zijn. Minister Stikker ver wachtte voor het ogenblik gen be langrijke prijsstijgingen in Neder land, dank zij de Marshall-hulp, waardoor het dollartekort dit jaar nog overbrugd wordt. De minister noemde de handha ving van de sociale rust in de afgelo pen jaren een der gunstigste factoren der Nederlandse economie, die be waard moest blijven, zo nodig inge val van prijsstijging door compensa ties voor lage inkomens. DE GROTE VIER VANMIDDAG BIJEEN Vernomen wordt, dat de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier", Bevin, Sohuman. Acheson en Wisjinski, Maandagmiddag te' New York zullen bijeenkomen. Men meent te weten, dat tijdens deze bijeenkomst uitsluitend over het met Oostenrijk te sluiten vredesver drag zal worden gesproken. NEDERLANDS MOTORSCHIP RAMT HAVENINSTALLATIE IN VANCOUVER. Volgens mededeling van Lloyds heeft het Nederlandse motorschip Manoeran van de maatschappij Ne derland in Vancouver (Brits Colum bia) tengevolge van slecht zicht bij een dichte mist tegen een graanele vator gevaren. Het schip, dat van Bombay kwam, zou slechts geringe schade hebben opgelopen. De graanelevator, die door de botsing weer een paar wa gons omwierp, kwam er slechter af. De schade hieraan wordt geraamd op 100.000 dollar. De Manoeran is een vrachtschip met accomodatie voor twaalf passa gier. Het is op een kustreis langs Amerika om vracht aan boord te ne men om daarna naar Philippijnen te Gistermiddag werd de 52-jarige mevr. J. H. Wesseldijk uit Apel doorn. die met vacantie in Lochem vertoefde door de auto van de Bra ziliaanse gezant te Parijs aangereden en gedood. Het slachtoffer fietste te zamen met haar schoonmoeder voor haar man en een kennis uit aan de rech terkant van de weg. De auto pas seerde eerst de beide heren en reed toen mevr. W. aan. Ofschoon er dus ooggetuigen waren, is nog niet ko men vast te staan of op het ogen blik van het ongeluk mevr. W. naar links of wel de auto naar rechts is gezwenkt. Hij smokkelt wapens maar zweert bij de bijbel IN EEN ARTIKEL, getiteld „Gewe gesmokkeld" beschrijft R. Rowan van het eilandje Phuket ten Zuid schip de Straat van Malakka over in Indonesië geboren Christen-Chi mandobrug heeft deze kapitein twee landse. De wanden van zijn hut zyn Twee jaar lang heeft Lie nu wapens van Malakka en Thailand naar Atjeh gesmokkeld. Hij is de hoofdfiguur van een uitgebreide organisatie van wapensmokkelaars, die zich uit strekt van de Philippijnen tot India. Deze organisatie heeft hoofdkwartie ren in Manilla, Singapore, Penang, Bangkok, Rangoon en New Delhi en haar leden bestaan uit idealisten zo als Lie en uit vrijbuiters, die door het geld aangetrokken worden, zo wel Amerikanen als Europeanen en Oosttri ingen, uit piloten, opium- en wapenhandelaren enz. Op het hoog tepunt van de actie, eind 1947 werd er maandelijks ter waarde van 3 mil lioen Amerikaanse dollars aan mili taire uitrusting, van machinegeweren tot transportvliegtuigen toe, door de Nederlandse blokkade heen gesmok keld. Sindsdien is een aantal smok kelaars gedood, ^anderen bevinden zich in de gevangenis. Sinds 15 Augustus is er een overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden in Indonesië, en thans onderhandelen de Indenesische en de Nederlandse autoriteiten in Den Haag over de toekomstige onafhankelijkheid van Indonesië. Minister-president Hatta heeft echter ronduit verklaard „dat de overeenkomst tot staken der vij andelijkheden geen betrekking heeft op de im- of export van wapens door de republiek." De wapens, die per vliegtuig naar i ren en bijbels worden naar Indonesië in „Life" hoe in een verlaten haven Westen van de kust van Thailand een stak. De kapitein van dit schip is een nees, genaamd John Lie. Op de com- bjjbels: een Engelse en een Neder- met godsdienstige leuzen bedekt. «lava worden gesmokkeld of die met het schip van Lie naar Sumatra wor den gebracht werden in Malakka ■ge kocht. In de Chinese wijk van Sin gapore waren agenten, die voor een flinke prijs bereid waren, de ge heime bergplaatsen in de rimboe van Malakka te onthullen, waar Engelse wapenvoorraden waren verborgen, en de Engelsen waren maar al te in genomen met het feit dat op deze wijze de wapenen buiten het bereik kwamen van de plaatselijke commu nistische organisaties. Zij lieten deze smokkelarij oogluikend toe, tot zij ongeveer een jaar geleden, naar aan leiding van de steeds krachtiger wor dende vertogen van Nederlandse zij de, en tegen gingen optreden en een afdeling politiemensen uit Singapore, die zich voordeden als soldaten van de republiek Indonesië, aan het com plot lieten deelnemen. Het resultaat hiervan was de slag, die aan deze smokkelarij werd toegebracht door de arrestatie van Carlton Hire en zijn medeplichtigen bij Aer Aboe. Sen. (koJiAellj,e, „Het is een groot onrecht voor rij ke mensen meer respect te tonen dan voor arme," Alban Sfolz

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1