ONZE WEEK-P NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Is Uw Radio defect? Wimpie SATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Sedert enkele dagen wordt er al met koortsachtige ijver, dag en bijna nacht gewerkt aan de opbouw van de Alphense middenstandstentoon stelling, welke van 27 Sept. tot en met 1 October wordt gehouden op het St. Jorisplein. De totale ruimte van de tentoonstelling bedraagt bijna 2000 m2, in tegenstelling met het vorig jaar toen de tent onge veer 1000 m2 ruimte inhield. Thans zijn er ongeveer 50 deel nemende winkeliers, die 1 of meer dere stands zullen inrichten, stands worden opgebouwd, onder architectuur van de heren W. Kroon en R. Vis, door de heer A. Markx, teneinde een architectonisch geheel te krijgen. De ingang komt aan de Dr Lovinklaan-zijde. Vanaf Dinsdagmiddag 4 uur is ze voor be langstellenden geopend. .Er komt een strijkje van de heer G. v. Mild; dat gedurende de openstelling zal musiceren. Ook zal een gezellig zitje niet ontbreken .terwijl er voor ser vering van verfrissingen wordt ge zorgd. Voorts zullen de nodige ver rassingen niet ontbreken. De voor bereidingen aan deze tentoonstelling werden maanden tevoren reeds ge troffen onder voorzitterschap van de heer A. Breukel. Deze heeft échter om bijzondere redenen zich genood zaakt gezien de leiding aan ande ren over te dragen. Thans berust deze bij de heer C. A. Bos, die tevo ren 2e voorzitter was. Vermelden wij nog. dat aan de expositie tevens verbonden wordt als attractie Phi lips Wondertuin, die enig is in Europa. Gedurende deze dagen zal de Alphense Middenstand niet alleen op de tentoonstelling het allernieuwste 'brengen, docfh hij zal ook aan de winkels en etalages bijzondere aan dacht besteden, zodat aan alles te zien zal zijn, dat de middenstand in het middelpunt van de algehele be langstelling staat. Op de tentoon stelling zal tevens kunnen word'en gekocht. WERKZAAMHEDEN GEREF. KERK HERVAT De verbouwingswerkzaamheden aan de Geref. Kerk aan de Hooft- straat, welke onlangs op last van de directeur van Gemeentewerken, de heer ir. J. Snijder werden stopgezet, zijn hedenmorgen weer hervat. De reden van deze stopzetting moet in tegenstelling met vroeger luidende berichten worden gevonden in het niet ingediend zijn van een deugdelijke tekening der plannen en bijgevolg ook in het niet bezitten Tan een vergunning. Thans is, naar wij van de dir. der gemeentewerken vernamen, hieraan voldaan. Er zijn enkele belangrijke wijzigingen aan gebracht in het oorspronkelijk plan, en, wat ook heel belangrijk is. het bedrag voor de Rijksgoedkeuring is aanzienlijk verhoogd. Ten onrechte is bij de stopzetting betrokken de naam van wethouder C. H. Deeren- berg van openbare werken. Het was louter toeval, dat de wethouder c'aar kwam, toen de dir. van gemeen tewerken de overtreding al had ge constateerd en deze functionnaris be zit volgens de instructie voldoende bevoegdheid om bij niet voldoen aan de eisen een verbod op te leg gen hetgeen dan ook van hem is uit gegaan. Het teruggelopen horloge On geveer 4a 5 weken geleden is door een inwoner dezer gemeente een gouden damesarmband-horloge ver loren. Eén dag na 'het verliezen werd het horloge gevonden door de 22-jarige W. H. C. M. te Alphen a. d. Rijn, die blijkbaar weinig be grip bezit voor 'het verschil in mijn en dijn, want hij heeft het horloge op de paardenmarkt vorige week aan een hem onbekende persoon ver- kocht. Nog dezelfde middag kon het kleinood evenwel bij zekere S. G. K. te Voorschoten, die bij nader onder zoek de koper bleek te zijn, in be slag worden genomen. Tegen M is proces verbaal opgemaakt. Geboren: Candi.da, d. van P. Duin- ker en J. C. Botermans; Maria Adriana, d. van Evert Idelenburg en L. Bakker: Marinus Willebrordus, z. van C. A. de Rijn en Hermina Jo hanna Hbogland; Marja Christine, d. van J. F. Samsom en M. Marta Hofer; Arie, z. van A. Ram en Elsje J. Fijn; Henricus Matthias en Hele na Hendrika Elizabeth, z. en d. van H. C. Woerde en H. E. Martens. Ondertrouwd: Jan van den Brink, 25 j. uit Hillegom en Ingetje Elisa beth Johanna van der Kleij, 27 j. Hendrik Marie de Graaf 33 j. en Fijtje Elisabeth de Graaf 24 j. BODEGRAVEN NATIONALE RODE KRUIS- WED STRIJD. Gisteren arriveerde te Bodegra ven de eerste deelnemers van de 24 Rode Kruisploegen die vandaag zul len deelnemen aan de Nationale Ro de Kruis wedstrijden. Alle provincies hebben haar kampioensteam naar deze* wedstrijden afgevaardigd. Na dat een bezoek was gebracht aan Schiphol, verenigde men zich aan een maaltijd, \Vaar het woord werd ge voerd door de voorzitter van de afd. BodegravenZwammerdam van het Ned. Rode Kruis. mr. H. E. La Gro, door directeur jhr. G. M. Verspyck en de commandant van de Rode Kruis-colonne It.-generaal L. H. van Dyen. Des avonds was er een caba retvoorstelling. In 1948 werd de kampioenstitel behaald door de helpersploeg te Bo degraven en de helpstersploeg te Overschie, die deze titel dus heden moeten verdedigen. NOORDEN KNAAPJE VERDRONKEN Gistermiddag om half vier geraak te de bijna 6-jarige Arie Alblas aan het Woerdense Verlaat in de Am- stel. De omstanders, die het zagen gebeuren, sloegen onmiddellijk alarm doch konden zelf niet zwemmen. Voordat een zwemmer ter plaatse aankwam, was het knaapje reeds ge zonken. Daar het water ter plaatse iets stroomt, duurde het nog wel een uur voordat het lijkje boven ge haald werd. Eerste vergadering van de „KABO" De KABO, de R.K. bond van Overheidspersoneel hield Donderdag avond haar eerste ledenvergadering te Nieuwveen. Nadat op de oprich tingsvergadering in Febr. j.l. een werkcomité benoemd was, is nu een definitief bestuur gekozen. Het be stuur is als volgt samengesteld: Q. Vroonhof, Noorden, voorz., C. J. Hil- horst, Nieuwkoop, secr., N. Lebes- que, Nieuwveen, penn., C. de Koning Noorden en C. v. Koert, Nieuwkoop, comm. De heer C. J. Hilhorst werd aangewezen als afgev. voor het a.s. Bondscongres. Besloten werd de contributie plaatselijk op te halen en 4 maal per jaar te vergaderen en wel op de 2de Donderdag van de maanden Jan., April, Juli en Oct., dit om de opkomst op vergaderingen te stimuleren. OUDE-WETERING OPENSTELLING BRUG RINGVAART De nieuwe brug over de Ringvaart zal officieel worden opengesteld op Donderdag 29 Sept. a.s. De autobus diensten van de fa. Maarse en Kroon zullen per 1 Oct. haar nieuwe dienst regeling omleggen over de nieuwe brug en dus niet meer rijden over Nieuwe-Wetering. ROELOFARENDSVEEN Zilver huwelijksfeest burgemeester. Vrijdag vierden de heer en me vrouw Hoynck van Papendrecht hun zilveren huwelijksfeest. Des avonds bracht eerst de muziekver. „Liefde voor Harmonie" uit Roelofarends- veen een serenade, waarbij voorz. J. Koek het woord voerde en zijn ge lukwensen aanbood. Even later was het de muziekver. „Door Gunst Ver kregen" uit Nieuwe Wetering, die met vrolijke tonen haar komst aan kondigde. Hierbij was het voorz. H. Spring in 't Veld die namens mu ziekver., Oranje-comité en de gehele bevolking van Nieuwe Wetering het zilveren paar gelukwenste. De burge meester sprak tot beide corpsen een woord van dank. Postduivenver. Wedvlucht, Bergen (B.) Aankomst 1ste duif 12.23 uur, gem. snelheid 1190,47. Cees Vesseur 1, 5, 6, 7, 10; Co Riet broek 2, 3; Ben Rodewijk 4, 8; Jan Leene 9. RIJP WETERING PROPAGANDA-AVOND. De A.M.A.! Wie kent niet de be tekenis van deze drie hoofdletters?! Alle hens zijn aan dek om de Missie tentoonstelling te doen slagen en tot een schitterend succes te maken. Van de 41 parochies wil ook Rijp- wetering haar bescheiden aandeeltje hebben in de propaganda, in de be kendmaking in zo wijd mogelijke kring. Daartoe zal Zondag a.s. 25 Sept. dus „morgen" in café „Rust oord" van de heer Bakker een avond belegd worden, die ten doel heeft, de aandacht steeds meer te vestigen op de tentoonstelling van 816 October en daardoor op het Missiewerk van de Kerk in alle we relddelen. Deze avond zal 't ook zijn „utile dulci" het nuttige aan het aan gename gepaard. Het toneelstuk „Gebroeders Kalkoen" op te voeren door de toneelclub van de vereniging voor Katholieken „Omnia Omnibus" te Leiden zal voor het lach-gedeelte zorgen. De Zeereerw. Pater Eken, aan de meesten van ons bekend uit de tijd, dat hij tijdens de ziekte van onze Pastoor de zielzorg waarnam, zal als expert op het gebied van Missiearbeid ons spreken over het werk van de missionaris: het meer ernstige deel van die avond. Komt allen op, de zaal moet propvol zijn. U zult er geen spijt van hebben en bovendien U doet er een reuze goed werk van naastenliefde mee en ver levendigt uw belangstelling voor de Missie. Het sub-comité. NIEUWS UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Jacobus W., z. van J. W. Bergman en L. Blind; Wilhelmina J., van C. Ouwehand en L. van Duy- venvoorde; Wilhelmina C., d. van J. A. de Bruyne en C. van der Gugten; Cornelis, z. van P. Schaap en J. van der Plas; Pieter, z. van W. J. Ouwe hand en A. van Rijn. Ondertrouwd: A. Ouwehand en A. Bruinenberg; G. Ketting en M. van Duijn; P. Zwanenburg en M. Varke- visser; J. C. van Kralingen en N. Borrepaal; C. Dulfer en P. van Rhee. Overleden: K. v. Delft 46 j„ echt genoot van C. van der Luyt. LEIDSCHEND AM Geboren: Cornelia Anna Maria. d. van C. J. v. d. Meer en A. J. C. Schil - perhorst: Lijntje, d. van G. van Leeu wen en L. Roos; Wilhelmus Gerardus Balthasar, z. van W. A. Muussers en J- P. C. Rolvink: Helena Jacoba Ma ria, d. van C. J. Casper* en J. H. Knijnenburg; Johannes Bernardus Petrus, z. van J. J. v. d. Meer en J. P. MÖllers; Adriana Jacoba, d. van J. van der Walle en J. Kruidenier; Antoinette Alida Maria. d. van P. l'Ami en A. E. Schintz; Jasper Cor nelis Josefus Maria, z. van M. J. van Haaster en H. J. Jansen; Cornelis Bernardus, z. van J. G. van den Bos en C. de Vreede. Ondertrouwd: P. Burgstad en Chr Westerman; T. van Wijngaarden en E. van der Vliet: L. Oudshoorn en H. C. Steijger; C. L. de Koning en C. A C. Hooymans; W. Q. van Rijn en M. A. Vieveen. Gehuwd: J. H. v. d. Burg en M. C van Rij. Overleden: G. Schimmel 88 j. we duwnaar van E. v. d. Wiel; G. E. Belt 60 j., echtgenoot van M. Th. v. d. Meel: C. P. de Jong 82 j., echtgenoot van P. P. van Dalen. LISSE Gouden jubileum F. Smink. De heer F. Smink, wonende te Haarlem mermeer, Lisserdijk, mocht Woens dag j.l. zijn gouden jubileum herden ken bij de fa. G. van der Mey's Zonen te Lisse. De burgemeester der ge meente Haarlemmermeer overhan digde hem de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Namens de directie sprak de heer i i V5n der Meij de jubilaris toe en huldigde hem voor zijn zeer trouwe diensten en prees hem als een uit- oJn Pakker- Niet minder dan 200.000 kisten heeft de jubilaris ver pakt in deze halve eeuw. Hij ontving een geschenk in enveloppe. De heer Buising sprak namens het personeel woorden van gelukwensen tot de jubilaris ^n bood namens het gehele personeel een geschenk aan en zette de jubilaris tevens in de bloemen. Hendricus L. J., z- van H. van der Zon en M. J. Mens; Hendrika M., d. van J. W. Westerink en S. H- J. van Ingen; Theodoras Adr. C.. z. van J. van der Wiel en W. van der Voort; Cornelia Ant., d. van P. van der Zwet en C. A. van Gerven; Cornelis Alfonsus, z. van J- van Veen en C. K. C. L. van Paschen; Johanna C. M., d. van W. J, van der Zon en M. C. A. Wülfinghoff; Richard L. Ed., z. van G- Vermeij en J. van Heusden; Margaretha A. J. M„ d. van G. J. Siebelt en C- J. de Winter. Ondertrouwd: H. van Dieren 53 jaar met M. E. A. Vermeulen 34 jaar beiden te Lisse; Jac. J. van der Voort 28 jaar met M. C. Zonneveld 24 jaar beiden te Lisse; C. W. Prins, 25 jaar te Hillegom en Johanna Th. Witteman 29 j. te Lisse. Getrouwd: C. J. Zuidhoek te Noordwijk en M. E. van der Meer te Lisse; C. de Koning en G. B. J. Huis beiden te Lisse. NOORDWIJK Geboren: Dirk z. van L. Hazenoot en Hoogervorst; Cornelis J. G., z. van W. C. J. Heemskerk en Hooge- veen; Jacobus J. G. z. van J S. Vink en van Schooten; Johanna K. Chr., d. van J. H. Chr. Plesman en Smit. Ondertrouwd: W. C. van Graas en M. C. Kramer; L. J. M. Doove en E. E. Zieltjens; G. van Kuyeren en H, J. Does; J. Duindam en H. Haasnoot; G. W. van Eeden en A. E. Timmer. Getrouwd: A. N. Wijnnobel en A. v. d. Luijt; J. v. d. Niet en L. J. Kor- bee, A. J. M. Karthaus en G. J. Wor- telboer. Overleden: Johanna W. van Woe- sik 57 jaar gehuwd met Chr. J. v. d. Weijden, Jonkvrouw Leontia W. E. F. M. Dommer van Poldersveldt 87 jaar wed. van G. J. A. van Berc- kel; Nicolaas J. v. d. Loos 77 jaar; Bernardus E. Ruijs 80 jaar. SASSENHEIM Gemeenteraad. Donderdag avond te half 8 vergadert de ge meenteraad. Agenda o.a.: Benoe ming commissie van bijstand voor de industrialisatie; Verhuur sport terrein; verpachting consumptietent- rijwielstalling; aanleg tennisbanen; medewerking stichting R.K. School voor buitengewoon lager onderwijs voor Hillegom en omstreken; mede werking voor de stichting van een R.K. School voor voortgezet gewoon lager onderwijs; classificatie ge meente in verband met de bezoldi gingsregeling. Geboren: Boudewijn, z. van H. J. B. Arentshorst en G. J. Plug; Hen ricus J. P., zoon van J. Th. J. Kap- tijn en E- C. de Groot. Getrouwd: J. Kribbe en J. Smit. Ondertrouwd: J. Jongbloed 22 jaar en N. van Klaveren 21 jaar.; P. C. Bierman 25 jaar en Q- J. Haver 26 jaar. J.V.G. De Jonge Vrouwen Ge meenschap van de St. Agathaparo- cnie heeft als een der eerste vereni gingen haar winterprogramma aange- STOMPWIJK ISBavondDvmrr^g?V^nd wa.s,het! Dameshandbal. De dameshand- verloofden- Vriidaplt m h"n i balvereniging Stompwijk is nu defi- ouders der'leden He? KA R °if I mtlel °PSericht- He' bestuur bestaat wasVrHdaravnnd ,1»^:. ?-b0?w nu uit B' Luiten' voorz - R- de win" ret toen kfn van ma!lg be- ter' se"- en c van Bemmelen, pen- :en kort woord ,?pende met hninem.. R. van Maren en M. v. d. De toneelclub van Tfrvr I Bos"h' Pastoor Sistermans bekleedt de ra fjTf ™,Ï3G- voer- de functie van G. A. Om een goed miliedrama in 3 hedr v figuur te kunnen slaan bij de wed- _van Ach. van strijden zijn de leden hard aan het op. - - uit- door de Het pppevpn cnoi i,„„J J.j1x -r i trainen. In de wintermaanden in dt drukWn? terwfil kd™,feddt0t U1i" gymnasstiekzaal van de Jongens- arukking, terwijl de rollen door de sch00l, alwaar a.s. Zaterdag 24 Sept. alle junioren en senioren verwacht worden van 78 uur. Voorlopig blijft de trainingsavond vastgesteld op Zaterdag. Wanneer de training speelsters goed vertolkt werden De pauze werd gevuld met pianospel en c-en mooie verloting. Morgen (Zon- cag) zal de J.V.G. nog zulk een avond geven voor de belangstellenden. Een bezoek kunnen wij alleszins aanra den. Geboren: Christina E. d. van C. A. Smit en E. A. H. Geerdes: Theo dorus Q., z. van J. N. Onderwater en P. C. Zwetsloot; Maria 'Adr. J., d. van H. van der Zon en M. J. Mens trouw bezocht wordt en bestuur en leden door goed begrip en samenwer king een goede verstandhouding we ten te bewerken en bewaren, zullen zij zeker geen spijt hebben van de vele offers, die zij zullen moeten brengen in het belang van de ver eniging. VOORHOUT De volksfeesten. De overige uit slagen van de volksfeesten zijn: Rings-teken: le prijs: D. v. d. Plas en mej. B. Oostdam; 2e prijs: H. v. Rhijn en C. Warmerdam; 3e prijs: Th. v. d. Hulst en mej. J. Hilgersom. Versiering: le prijs: Bemelman en mej. Warmerdam; 2e prijs: C. Lagen- berg en mej. N. van Leeuwen; 3e prijs: L. Vester en echtgenote; 4e prijs: Jac. Hoogeveen en Marie van Steijn; 5e prijs: Th. v. d. Hulst en W. Hilgersom; 6e prijs: B. Zonneveld en mej. A. Prins. Stoelendans: Dames: 1. B. Hooger vorst, 2. B. Damen, 3. N. v. Werkho ven, 4. R. Koppen. Heren: P. v. Werkhoven. 2. A. de Groot, 3. C. Uithoven, 4 P. Warmer dam. Ringsteken per fiets: 1. Mevr. Spie renburg-Evers, 2. H. Warmenhoven, 3. Th. de Boer. Benen-race: 1. koppel'Lans-v. Gent, 2. koppel Warmenhoven-v. Dijk, 3. koppel Bel-Geurts. Huldigen: Dames: 1. Cl. Biemond, 2 T. v Dam, 3. R. Koppen. Heren: 1. W. v. Kempen, 2. P. van Leeuwen. 3. G. Roest. Tonknuppelen: le ton: 1. L. Bax, 2. G. Roest, 3. P. v. Leeuwen, 4. C. Bax, 5. A. de Jong. 2e ton: 1. J. v. d. Ploeg, 2. N. de Winter, 3. J. Hoek, 4. J. v. Dam, 5. Turnhout. Wedvlucht voor duiven: 1. P. War merdam, 2. Sumegie, 3, P. Bel, 4. Colijn, 5. E. Kraakman. VOORSCHOTEN BLOEMENTENTOONSTELLING VAN SCHOOLKINDEREN. In tegenwoordigheid van de wet houders, de secretaris, vele raads leden en belangstellenden opende burgemeester C. J. v. d. Hoeven Vrijdagavond de bloemententoon stelling van de door schoolkinderen gekweekte planten en bloemen. Het gebouw van Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan was herschapen in een tuin. In het centrum een strak aangelegd bloemenperk m'et een groene omzoming van graszoden en de zijkanten gevuld met planten en bloemen van de schoolkinderen, aangevuld met inzendingen van verschillende kweekers uit onze gemeente. Een fraai geheel! Nadat de heer W. van Spronzen de burgemeester had dankgezegd, dat hij de vergadering van B. en W. had willen onderbreken om deze tentoonstelling te openen, zei bur gemeester v. d. Hoeven, dat hij met gemengde gevoelens tegenover de inzendingen stond. Het resultaat noemde hij enigszins teleurstellend. Niet hetgeen ingezonden was en ook niet het geheel, maar het bereiken van het doel om bij de kinderen liefde voor plakten en bloemen aan te brengen. 1800 stuks plantjes wa ren uitgereikt en slechts 430 waren ingezonden. Voor de commissie was dit een teleurstelling, maar zij zal doorzetten en volgend jaar zal er weer een tentoonstelling zijn. Daar om wekte hij de ouders op om de kinderen te doordringen van de mooie gedachte, opdat kom'end jaar het resultaat minstens 50 zal zijn. Namens de jury, bestaande uit mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw en de heren B. Hoog- werff, Kroon en W. T. Ch. van Zeg gelen, gaf de heer Kroon een uit eenzetting van het geheel, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat er niet voldoende zorg en liefde was besteed aan het opkweken der plantjes. De behaalde prijzen zullen op de scholen worden uitgereikt. Prijswinnaars zijn: Begonia's: 1. Jaanje Huisman; 2. G. Oskam: 3. Celly van Gent; Colleus: 1. Aafje Toren; 2. Theo Spiegeler; 3. Mia Steinebach: Geraniums: 1. Annie Driehuys; 2. J. Verrips, 3. E. Kors- wagen Salvia's: 1. Jaapje Huisman, 2. Ineke Rodenburg. 3. Joopje Huis man. Fuchsia's: 1. H. Kortekaas, 2. H. Parlevliet, 3. Nico Noort, 4. G. A. v. d. Peet. Margrieten: 1. Riek Schipper, 2. A. Parlevliet. 3 Hans Everstijn. Vlijtig Liesje: 1. N. v. d. Valk, 2. L. Hartveldt, 3. E. Kors- wagen. Personalia. De heer J. C. E. Bruystens, wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, slaagde voor het politiediploma. WARMOND Geboren: Maria Francina, d. van J. C. Beugelsdijk en M, Fastrioh: Ma ria, d. van A. Schier en J. de Blieck; Johanna Elisabeth Maria, d. van J. J. Koek en M. J. van den Akker; Anthonius Joannes Jozef, z. van G. H. Beugelsdijk en J. B. Hekker; Fran- ciscus Martinus Maria, z. van J. J. v. d. Meij en C. v. d. Nouwland. Gehuwd: C. Vreeken 29 j. en J. Sohl 27 j.: J. van Stijn 30 j. en A. C. Hekker 24 j.; P. W. Weijers 27 j. en C. M. F. Sikking 28 j.; P. Crosscurt 31 j. en M. A. Heijkoop 27 j. Tanden blank en rein; fris als morgendau Horizontaal: 1. bericht, mede deling, 9. oude lap, 10. voorzet sel, 11. voegwoord, 13. vogel, 16. muzieknoot, 17. telwoord, 19. lusthof, 20. jongensnaam, 21. zuiver, 23. algemeen kiesrecht (afk.), 24. zijde. 25. vlinderach tig insectje, 27. broeibak, 28. vermoeid, 29. dof, 30. schoor- steenzwart, 32. muzieknoot, 34. bereide dierenhuid, 36. mijn heer (Eng.), 37. telwoord, 39. soort van hert, 40. afkorting op telegramformulieren, 41. stad.in Z. Holl.. 43. maanstand (afk.), 44. zot, 45. wolvlokje, 47. leeg lopen, straatslijpen. Verticaal: 1. schuier, 2. Nieuwe Testament (afk.), 3. gevange nis, 4. denkbeeld, 5. voedsel, 6. afgelegen, 7. voorzetsel, 8. snoe ven, hoog opgeven, 12. ontken ning (spreektaal), 14. meisjes naam, 15. dwaas, 16. boom, 18. nooit, 20. gelogen kwaad, 22. aantekening, 24. niet begroeid, 26. voorzetsel, 27. kilometer (afk.), 31. nakroost, 32. koor van zangers, 33. plechtige ge lofte, 35. biersoort, 37. gem. in Zee land, 38. meisjesnaam, 41. stuk hout, 42. zuster, 44. onbekende (afk.), 46. pleno titulo (afk.). Oplossingen worden t.m. Woens dag 28 Sept a.s. op ons bureau ver wacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle" Onder de goede inzenders zullen worden verloot een sigaret tenkoker en twee boeken. OPLOSSINGEN VORIGE WEEK Horizontaal: 1 hand, 4 slot, 7 sa, 8.t.a„ 9 nn. 11 Nede, 14 er, 15 M.O., 16 donker, 18 gratis, 20 Ier, 22 Ne, 23 Engeland, 26 om, 27 V.U., 29 smade lijk, 32 Ot, 33 air. 34 V.E., 35 ka naal, 38 evenzo, 42 os, 43 pa, 44 knar, 45 op, 46 de, 47 eg, 49 Tiel, 50 neen. Verticaal: 1 hond, 2 N.S., 3 dan ken, 4 strand, 5 la, 6 tros, 10 no, 12 Ee, 13 driemaal, 14 er, 15 mi, 17 niet 18 graveren, 19 te, 21 el, 24 gom, 25 nul, 28 Aken, 29 stapel, 30 d.i. 31 ijveren, 32 on, 35 kort, 36 as, 37 Aa 39 v.a., 40 zo, 41 open, 46 de, 48 ge. Het aantal inzendingen en goede oplossingen van deze vrij simpele puzzle was deze week weer bijzon der groot. Het lot deed een greep uit de massa: le prijs, een stel zilveren manchet knopen: G. Bakker, Bhilosophicum, Warmond. 2e prijs, een sigarettenkoker: M. Splinter. S. v. Capelweg 129, Noorden 3e prijs, een portemonnaie: Pont, Morschkade 20, Leiden. De prijzen zullen worden toege zonden. Bioscopen Luxor vertoont deze week „De bewaarschool", welke film men niet dient te verwarren met het gelijkna mige product, dat een aantal jaren geleden door de Franse filmindustrie werd geleverd en in vele landen van Europa succes oogstte. Ook in deze film is men er in ge slaagd een treffende karakteristiek te geven van het kinderleven in de volkswijk van een wereldstad. In het gunstigste geval komen de kinderen, die men hier in de bewaarschool be zig ziet, uit arme gezinnen, waar van de ouders door voortdurende be slommeringen niet in staat zijn aan hun peuters te geven, wat ze nodig hebben. Talrijk zijn helaas ook de genen, die uit een misdadig milieu stammen. Dank zij de scherpe blik, Franse cineasten eigen, is een werk tot stand gekomen, dat alleen reeds om de typeerende uitingen van het kinderlijk gemoed de toeschouwer weet te boeien. Door dit beeld van het kinderleven in een volkswijk is echter ook het verhaal geweven van de mensen, die zich met de opvoeding van deze jeugd bezighouden. De directrice van de bewaarschool is het middelpunt van allen. Zij waakt liefderijk over haar scholiertjes en kan als ze door de arts van de school ten hu welijk wordt gevraagd niet beslui ten haar werk op te geven, ondanks het feit, dat zij hem lief heeft. Na verloop van tijd gaat de arts liefde opvatten voor een van de onderwij zeressen en zo ontwikkelt zich een tragedie, die in de kring van deze al tijd offerende mensen de mogelijk heid schept een roeping te verster ken en te bevestigen. Een zeer goe de film voor personen boven 18 jaar. Trianon. Een knappe jonge dok ter, gelukkig getrouwd, levend voor zijn werk en de genietingen dezer aarde, wordt opgeroepen voor de mi litaire dienst. Als majoor trekt hij met het leger mee, opereert aan de lopende band in veldlazaretten en ondergaat de verschrikkingen van bombardementen en beschietingen Dit alles brengt bij hem een omme keer in zijn opvattingen teweeg, wel ke zijn vrouw in de brieven ontdekt en waarover zij niet verheugd is. Daar komt nog bij de jalouzie, als zij leest hoe hij dagelijks omgaat met een verpleegster. Dit alles is zo echt menselijk, wat de grote waarde van deze uitstekend gespeelde film is. Een man, ver van huis in een barre om geving, snakt naar de genegenheid' van een vrouw. Maar er komt een ogenblik van terugkeer tot het oude. Daarvoor is moed nodig,wederzijds begrijpen, vergeving en een sterk ge bleven liefde om samen weer verder te gaan het leven door. Deze „Thuis komst" is het kardinale punt, waar de film om draait, ook al komt de scène geheel aan het einde. Het is een probleemstelling uit de werke lijkheid, realistisch en zonder franje. Daarom is „Thuiskomst", waarin Clark Gable de majoor-rol speelt, een goede film gewórden, spannend en aannemelijk, fraai van opname en volkomen bevredigend van slot. Toe gang 14 jaar. BEL 24246 De Radio-Technische Dienst I.K.M.C.O. N.V.. Nieuw* Rijn 92 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig Casino. De film „Een zaak op le ven en dood" eist weer onze aan dacht op. En ook bij het weerzien blijkt zij nog steeds zo merkwaardig te zijn wat betreft het scenario en de verfilming, dat men er niet op uit gekeken komt. Waarschijnlijk heeft de directie van het Casino-theater er ook zo over gedacht en daarom deze film in reprise genomen. Of schoon wij bij de eerste vertoning reeds uitvoerig hierover schreven, kunnen wij niet nalaten, nog enige woorden aan ,,Een zaak op leven en dood" te wijden. De film is gemaakt in technicolor, sepia en zwart-wit. Deze afwisseling is een vondst waar zij gebruikt werd voor de taferelen op deze aarde in te genstelling met die in de „andere" wereld. Het verhaal speelt namelijk gedeeltelijk in deze regionen, gedeel telijk in die van onze voorgangers. Het is een der merkwaardigste en spannendste verhalen, die ooit ver filmd zijn. Het wordt een zaak op leven en dood. Een strijd tussen de mens, die wil leven en de rechtbank boven, die hem daar wil hebben. De vliegenier krijgt hallucinaties, die hem dingen doet zien, die voor an deren verborgen blijven. De doktoren beweren, dat hij een hersenziekte heeft, die alleen langs operatieve weg te genezen is. En intussen gaat de strijd tussen daarboven en de zwoe gende doktoren voort. Er is een wet, die nimmer kan worden overtreden. Alléén door de liefde! Men ga deze film zien. Zij zal u verbazen, meeslepen en vermaken. Zij zal u ook ontroeren. Boven 14 jaar. Rex vertoont deze week het twee de deel van de spannende sensatie film „Het tijgermeisje". Het behoeft nauwelijks te verwonderen, dat dit vervolg zo mogelijk nog spannender is dan het begin. Boven 14 jaar. Lido heeft „The Window" (het venster) geprolongeerd, een bewijs, dat deze film de moeite waard is. Bo ven 18 jaar. MEUBELFABRIKANTEN VEROORDEELD. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de drie gebroeders A. J. H.-, T. J. M.- en J. N. M. C., firmaten van een Velsense meubelfabriek, elk tot een geldboete van ƒ2100 veroor deeld. Met hun medefirmant J S. waren zij indertijd door de economische politierechter te Haarlem elk ver oordeeld tot een boete van 12.500 wegens het verkopen tegen te hoge prijs van slaapkamerameublemen ten. verteld door HUIBERT VET EN DE 25. Het dure hotel in de hoofdstad kwam in rep en roer toen Kobus binnentrad. Onderweg had de aap zich reeds een duur costuum en een gou den horlogketting aange schaft en dit liet niet na de nodige indruk te ma ken. Vooral toen Kobus als fooi een overrijpe tomaat aan de portier ten ge schenke gaf. verspreidde zich de faam van zijn rijkdom ais een I voor naar zijn appartementen en lopend vuurtje. vroeg daarna, wat hij met de beide Buigend ging de directeur de aap bedienden moest doen. „Welke bedienden?" informeerde Kobus bevreemd. „Nou, die armoedige kerels- Dat jongetje en die man met de douane pet op," lichtte de. hotelier gedien stig toe, en. met een fijne glimlach: „Wij hotelhouders hebben mensen kennis. We zien direct wie de pa troon is en wie de knecht. Het is iets in hun gezicht, waarschijnlijk. Uw verfijnde gelaatstrekken duiden...." Kobus begon onzeker te lachen. Humeh bracht hij moei lijk uit, met een snelle blik naar Wimpie. die hem vol leedvermaak toegrijnsde: ,,Ik, eh ,,Ik zal er voor zorgen, mijnheer!' lispelde de hoteleigenaar, terwijl hij de deur tussen hem en de bedrem melde Kobus sloot. „Vort! Naar be neden!" vervolgde hij ruw tegen Wimpie en de douane. Grinnekend stommelden Wimpie en de douane de trap weer a? lie ten Kobus met zijn narigheid alleen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7