AKKERTJE DE MISSIE-TENTOONSTELLING NADERT SNEL ledereen dient mee te werken aan het welslagen van deze grootse Missie-actie! Schrijfmachines DENMENIE IMPORT SIGARETTEN! ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TWEEDE KAMER Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Nadat de vaste commissies waren "benoemd en de afdelingen waren sa mengesteld, heeft de Tweede Kamer Vrijdagmiddag de beraadslaging over het wetsontwerp inzake pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie voortgezet. De heer Schouten (A.R.) bleek niet enthousiast te zijn. Voor de so ciaal-economische raad had hij een in hoofdzaak adviserende taak ge wenst. Verder v/as het z.i. beter ge weest, de productschappen niet in de wet op te nemen en daarin alleen te noemen de bedrijfschappen en niet de hoofdbedrijfschappen. Wil de bedrijfsorganisatie slagen, dan moet ze een levende organisatie zijn. Hij ontwikkelde bezwaren tegen de instellingsprocedure. De heer Schou ten uitte de hoop, dat teruggekeerd zal worden tot de oorspronkelijke gedachte van het eerste ontwerp, waarbij instelling bij de wet was voorgeschreven. Als het maar even mogelijk is wil de spr. mede werken aan de tot standkoming van een wettelijke re geling. De heer Wagenaar (CPN) be streed de- opvatting als zouden de belangen van ondernemers en ar beiders dezelfde zijn, Tenslotte ver klaarde hij het ontwerp onaanvaard baar voor zijn fractie. De heer Korthals (VVD) zeide, dat zijn fractie in het ontwerp een po ging ziet, om te komen tot een wij ziging van de maatschappelijke structuur. Het laisser-faire-stelsel wordt volgens de memorie van toe lichting losgelaten, maar. zo vroeg hij, welke economische politiek zal men dan volgen? Z.i. moet de rege ring het bewijs leveren, dat de nood zakelijke binding in het economisch leven alleen door de PBO goed ge bracht kan worden en tevens moet zij aangeven waarom dat juist nu moet geschieden. Het bedrijfsleven heeft meer behoefte aan armslag dan aan nieuwe organisaties. Spre kers fractie wil een geleidelijke ont wikkeling aanpassend aan de prac- tijk. Zij is tegen oplegging van de PBO van boven af. Men moet de or ganisaties geen bevoegdheden ge ven, waarvoor zij niet rijp zijn. Ook deze spreker wilde instelling der or ganen bij de wet. Te ruim half zes werd de verga dering verdaagd tot Dinsdagmiddag een uur. SOBERE BEGROTING VOOR ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHEPPEN. De begroting voor het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen draagt, naar in de toelich ting aan de Tweede Kamer wordt opgemerkt, de tekenen van sober heid. Toch wordt er op de gewone dienst ruim 350 millioen gevraagd, dat is bijna 29 millioen meer dan vo rig jaar. Vele voorzieningen zijn er op het uitgestrekte terrein van dit ministe rie wenselijk, die stuk voor stuk heil zaam mogen worden genoemd, maar die de geldelijke lasten zeer zouden verzwaren. Tot grote bescheidenheid bij het aanbrengen der nodige verbe teringen was men dus genoopt, aldus deze toelichting. De minister stelt zich ten doel, de Rijksuniversiteiten en de Technische Hogeschool de personeelsbezetting en de materiële inrichting te geven die zij nodig hebben om hun onderwijs- en wetenschappelijke taak te ver vullen. De kleine wetgevingscommis sie die een voorstel voor een nieuwe wet op het Hoger onderwijs hoopt in te dienen, zal in 1949 waarschijnlijk nog niet met haar werk gereed zijn. ER WORDT MééR MELK GEDRONKEN DAN VÓÓR DE OORLOG. De sterke groei van de Neder landse bevolking, welke in de loop van dit jaar de 10 millioen zielen zal passeren, stelt zeer hoge eisen aan de voedselvoorziening, mede doordat het gemiddeld verbruik van bepaalde voedingsmiddelen per hoofd van de bevolking belangrijk is vergroot, aldus de toelichting op de Landbouw-begroting. In percentages uitgedrukt be draagt het verbruik per hoofd van de bevolking vergeleken met het ge middelde van de jaren 1930"38 mo menteel: 1930/38 1949 brood 100 93 meel en bloem 100 98 Vlees 100 53 (op basis huidige distributie) vet 100 115 suiker 100 109 groenten 100 109 melk 100 130 Daarnaast is het noodzakelijk, dat de landbouw een zo groot mogelijke bijdrage levert in de export. De belangrijkste prijsdaling, wel ke zich in het afgelopen jaar op het gebied van de aardappelen heeft ge openbaard, deed een inkrimping van het areaal, verbouwd met aardap pelen, verwachten. De verwachte te ruggang heeft zich inderdaad ge openbaard en bedroeg voor geheel Nederland wat betreft de consump tieaardappelen op kleigrond 23,3 consumptieaardappelen op zand of veen 14,9 en de fabrieksaardap pelen 11,4 Gebleken is, dat in de provincies Gelderland en Noord Brabant op de zandgronden deze teruggang geringer was. Deze be droeg resp. 4,3 en 7,7 De indiening van een ontwerp voor een nieuwe pachtwet kan bin nenkort tegemoet worden gezien, echter zal de geldigheidsduur van het pachtbesluit dienen te worden verlengd. Ook in 1950 is het de bedoeling by cultuurtechnische werken voor al de nadruk te leggen op ruilver kavelingen. De oppervlakte van in uitvoering zijnde ruilverkavelingen zal naar raming stijgen van rond 60.000 ha in 1949 tot rond 80.000 ha in 1950. Het boterverbruik is in ons land nog steeds dalende. Was het in 1946 per hoofd van de bevolking nog 5.9 kg., in 1947 en 1948 bedroeg dit verbruik nog maar 5.3 kg., terwijl het nu wordt geschat op 3 kg. Uit an dere cijfers blijkt eveneens de dalen de tendens; in 1946 was de botercon- sumptie 38 pet. van het totale vetver- bruik; thans slechts 15 pet. STAND DER GROENTEN- GEWASSEN Het 'blijkt, dat de meeste gewas sen van de droogte hebben geleden De oogstvooruitzichten luiden dan ook over het algemeen minder gun stig dan het vorige jaar. Desondanks wordt van de verschillende late kool soorten (met uitzondering van bloem kool, die een matige stand vertoont) een vrij goed tot goede oogst ver wacht. Prei is door de made van het preimotje plaatselijk ernstig bescha digd, terwijl op verschillende ande de gewassen rupsen voorkomen. De gemiddelde stand van de groenten- gewassen is echter vrij goed. STAND DER FRUITGEWASSEN Vooral op de lichte en hoge gron den blijven de vruchten als gevolg van «ie droogte klein. Ook doordat op vele bedrijven te weinig of niet gedund is, kunnen de vruchten niet voldoende uitgroeien. Bladval en -verbranding komen vrij veel voor. De slakvormige bastaardrups heeft hier en daar veel perenblad vernietigd. Door het optreden van schurft laat de kwaliteit in sommige gevallen te wensen over Spint, moni- lia. blad- en bloedluis komen vry veel voor. De gemiddelde oogstver- wachting van de late fruitrassen luidt desondanks goed tot zeer goed. neem een Een mislukte roofoverval op Tholen In Oud Vossemeer op het eiland Tholen hebben twee mannen Donder dagavond een poging tot een roof overval ondernomen. De poging mis lukte doordat een der bewoners van boerderij, waar men zijn slag dacht te slaan, een schot uit een jachtgeweer loste. Op het geklop waarmee de beide mannen zich aandienden, deed de heer C. van Egelen de deur open en onmiddellijk drongen twee gemasker de mannen me een revolver in de hand de boerdërij binnen. De broer van de heer van E. die door het la waai was gewaarschuwd, sloop de ka mer binnen, waar hij een jachtge weer pakte en op de indringers schoot De onverlaten zijn op de vlucht geslagen en in een auto, waarin een derde persoon zat, ontkomen. De rijkspolitie heeft nog dezelfde nacht een auto met drie personen aangehouden, die men er van ver dacht de overval te hebben gepleegd. Het zijn personen uit Rotterdam en uit Bodegraven. Een van hen is een neef van de gebr. Van E. Zij zijn in arrest gesteld. Nog een roofoverval Te Huinen bij Putten in Gelder land is een alleenwonende boeren vrouw, de 57-jarige Geertje van 't Land, door een rover overvallen en van ongeveer 400 gulden beroofd. Zij werd in haar woning, wyk E401 aan de weg Putten-Voorthuizen omstreeks half een 's nachts wakker van gestommel in de kamer. „Wie is daar?" riep deboerin. Nauwelijks had zij dit gezegd of de deuren van de bedstee werden open gegooid en een man sprong op haar af en sloeg haar met een stoel op het hoofd. „Geef me je geld," zei hij. De vrouw klom uit de bedstee er haalde uit het kabinet de porte feuille met geld. Zij wilde de mar enige bankbi^tten geven, doch hij griste haar de portefeuille uit de handen. De inhoud bedroeg onge veer 400 gulden. Vervolgens maakte de rover zich ijlings uit de voeten. De boerin wist zich naar de bu ren te slepen en is daar door een dokter verbonden. De buren waar schuwde de rijkspolitie, die spoedig in de boerderij een onderzoek in stelde met een politiehond uit Nun- speet. Waarschijnlijk heeft de in dringer op de fiets de vlucht geno men. DE OVERVAL TE IJSSELMONDE. Politie arresteert vier daders. De 30-jarige C. P. v. d. B., de 28- jarige kaaskoopman A. B., de 40-ja- rige bediende bij de grote vaart J. J L. en zijn verloofde, de 36-jarige verkoopster J. V. zijn door de recher che te Rotterdam gearresteerd we gens medeplichtigheid aan de roof overval, welke 14 September te I.Tselmonde op de kassier van de Boe renleenbank, de heer Klootwijk, werd gepleegd. Hiermee is deze opzienba rende zaak voor een deel opgehel derd. Toen enkele getuigen berichtten, dat even na het plegen van de over val een kleine, grijze auto in razende vaart de Kerkedijk opreed, had de politie een aanknopingspunt. Het trok voorts de aandacht, dat enkele H.M. DE KONINGIN BEZOEKT JUBILEUMTENTOONSTELLING TE HONSELERSDIJK. H.M. de Koningin heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de ju bileumtentoonstelling te Honselers- dijk van de Bond Westland. Aan de grens van de gemeente Naaldwijk, aan de zijde van Poeldijk, werd- de Koningin welkom geheten door de burgemeester van Naaldwijk, de heer S. Hogenboom. Hij begeleidde de Ko ningin en haar gevolg mej. mr. H. A. Sneller, particulier secretaresse en mr. J. C. baron Baud, particulier se cretaris, naar het tentoonstellingsge bouw. Daar werden aan Hare Majes teit voorgesteld mevrouw Hoogen- boom en de heren Jan Barendse, voorzitter van de Bond Westland, Klinkenberg, tweede voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, Van der Hout, secretaris en Koers penning meester en ir. J. M. Riemcus, rijks- tuinbouwconsulent. H.M. de Koningin bezichtigde de geëxposeerde bloemen en het fruit, gebruikte daarna de thee en liet de burgemeesters van de Westlandse gemeenten met hun echtgenoten aan zich voorstellen. Tenslotte bracht de Koningin nog een bezoek aan de zakelijke stands. Het was ongeveer vijftien jaar gele den, dat de koningin als Prinses Ju liana het Westland bezocht. oude bekende in café's grote verterin gen maakten. Ten slotte werd in de nacht van Maandag op Dinsdag tot enige aanhoudingen overgegaan. In het huis van een der arrestanten. C. P. v. d. B., vond de politie een aan wijzing: een plattegrond van de Boe renleenbank en van het kantoor. De kassier herkende uit de aangehoude nen twee daders. Zij ontkennen nog steeds. Intussen zijn nog twee ande ren in hechtenis genomen. Het on derzoek duurt voort. INDRINGER MAAKT 1100.— BUIT De familie H. Edelijn, wonende in een boerderij aan het kanaal te Har- denberg, is het slachtoffer geworden van een brutale indringer, die bij af wezigheid van de bewoners 1100. uit het kabinet nam en daarmede verdween. De bewoners van de boerderij wa ren op enige afstand van de woning aan het aardappelen rooien. Alleen de oude moeder van de heer Edelijn was in de woning. Toen zij koffie naar het land bracht voor de familie, zag zij dat er onraad in huis was en keerde spoedig terug. Op de deel zag zij een man, die vroeg of zij een radio wilde kopen. Na het ontkennend ant woord van de oude vrouw ging de man weg. Bij thuiskomst merkte de familie dat uit het kabinet het geld- busje met inhoud was verdwenen. Het bevatte de opbrengst van enige afgeleverde varkens en het spaar duitje van een der zoons. In het Vughtse villapark staan enkele bouwvallige villa's, die tij dens de oorlog door brand werden verwoest. Gisterochtend ontdekte een der omwonenden, dat er iemand onder het puin dag. Onmiddellijk alar meerde hij de politie. Blijkens on derzoek was de ongelukkige een in woner uit Den Bosch. Getroffen door een zware betonnen luifel van 100 kg. Hieronder is hij verpletterd. De politie vermoedt, dat de man, die op verboden terrein was, iets van zijn gading heeft willen zoeken en ergens aan heeft getrokken met het vermelde noodlotig gevolg. Het slachtoffer was 38 jaar en ge huwd. BOERDERIJEN AAN DE LOPENDE BAND. In de N.O.polder, waar de oogst thans vrijwel geborgen is, werkt men met moderne middelen en waar men tot voor enkele maanden nog niets zag. dat op bedrijfsbouw geleek, staan nu de boerderijen, waarvan de bouw als het ware uit de nood der tijden geboren is. Het is montagebouw Man beton, uitgevoerd door de N.V. Schokbeton te Kampen, die sedert Mei van dit jaar ongeveer 90 complete boerde rijen heeft geleverd. Bij onderdelen aangevoerd, doch vakkundig gemon-, teerd tot een geheel van degelijke constructie, fleurig geschilderd, staan daar de nieuwe boerderijen pas send in het wijde landschap zodat er ook uit aesthetisch oogpunt geen overwegende bezwaren tegen deze montagebouw kunnen worden aange voerd. De montage van een boerderij neemt ongeveer 4!^ dag in beslag. Dit jaar moeten er 121 klaar zijn: het plan bestaat om er nog 1800 boerderijen bij te bouwen, doch de ze moeten eerst nog worden aanbe steed. NIEUW GEANNEXEERD GEBIED OVERGENOMEN Hedenmorgen om 3 uur vond de overdracht plaats van het nieuw ge annexeerde gebied ten Oosten van Nijmegen. Aanwezig waren o.m. de landdrost, mr. P. M. H. Sassen, bur gemeester van Ubbergen en bezet- tinigsautoriteiten uit de Engelse zone in Duitsland. Personeel van de Rijkswaterstaat bakende met rood-wit-blauwe vlag getjes de nieuwe grenslijn af. Deze correctie betrof het door trekken, bij het Nederlandse gebied, van de grote verkeersweg Nijmegen- Kleef, waardoor een betere verbin ding GroesbeekBeek tot stand komt. Naar wij vernemen zal binnenkort nog een nadere correctie volgen, welke dan het gehele dorp Wyler bij Nederland zal voef,*CL l^OG TWEE WEKEN en de A.M.A.-missie-tei^oonstelling zal haar poor- ten openen. Dan zullen duizenden bezoekers uit stad en ommelanden de Stadsgehoorzaal betreden en met veel bewondering kennis nemen van hetgeen er in alle werelddelen geschiedt voor de vestiging en uitbrei ding van het H. Geloof, wat er nodig is om dat doel te bereiken en welke moeilijkheden overwonnen moeten worden. Dit alles zal op zeer sug gestieve wijze worden uitgebeeld en toegelicht door missionarissen, die alle landen ter wereld bereisden om het Christendom te prediken. Maar vóórdat het zover is. vóórdat die poorten geopend kunnen wor den, moet er eerst nog heel wat geschieden! Hoofd-comité, sub-comité en parochiële comité's zijn dagelijks in de weer met de voorbereidingen, die enorm veel tijd, moeite en benodigdheden vragen. nu niet: het zal wel niets zijn, of: na tuurlijk weer 'n saaie missie-avond, of: het zal wel weer om de centen te doen zijn. Maar gaat er naar toe. De jongelui doen hun best; zij stellen hun ijver in dienst van de missie en de namen der medewerkers staan er borg voor dat het een prachtige avond wordt. Toeneel, muziek en een na zorgen voor een gezellige feestavond. Laat de zaal twee maal vol zijn! Fancy-fair. De Missieweek is een hoogst ern stige. zaak; meer kennis van en liefde voor de missie is het doel. Maar er zit ook een vrolijke kant aan, een zeer vrolijke nog wel. Want in de foyer van de Stadsgehoorzaal wordt een enorme fancy-fair ingericht, die voor Leiden en we zijn heus wel wat gewend op dat gebied! een unicum zal zijn. Om dit te doen sla gen is de hulp nodig van vele da mes en heren van 17 jaar en ouder. Zij die menen ook iets in het kader van deze missieactie te moeten doen en tussen 8 en 16 October een of meer middagen of avonden vrij kun nen maken, worden Donderdag 29 Sept. a.s. om 8 uur in het St. Anto- nius Clubhuis verwacht. Daar kan men zioh opgeven en inlichtingen ont vangen. Men helpt de missie op een zeer bijzondere en doeltreffende wij- het worden prettige midda gen en avonden! Opgave is ook mo gelijk bij mej. van Paridon, Pieters- kerkkoorsteeg 15, Leiden. Verloting. Het is genoegzaam bekend dat deze missie-actie van een grote verloting vergezeld gaat. Schitterende prijzen, als een met de hand uit vooroorlogs eikenhout vervaardigd ameublement, solex-rijwielen, radio's, stofzuigers, K.L.M.-retours AmsterdamParijs, enz., enz., kunnen worden gewonnen. In alle parochies worden de loten (a een kwartje) aan huis aangeboden door de zelatricen. Mochten er ver gissingen plaats vinden, zodat een huis vergeten wordt, dan kan men in Leiden loten verkrijgen bij Zandvliet, Haarlemmerstraat, Geyer. Boter markt, Lectura, Zeemanlaan, en Koe- voets, Noordeinde. Zelatricen die door hun eerste hoeveelheid loten Wat er te doen is En ook hieraan moet eenieder mee werken. Het is niet voldoende om te zijner tijd een bezoek te brengen aan de tentoonstelling; de plannen zijn grootser en veel omvattender. Het moet een algemene missieactie wor den, een week van gebed en offer, van belangstelling voor het missie werk, van kerkelijke plechtigheden, kortom: van 8 tot en met 16 October moet Leiden en verre omgeving in het teken van de missie staan. Als wij daarom op deze plaats al ler medewerking vragen, namens het hoofd-comité, dan is dat bedoeld als1 een dringende oproep. Niet om ter zijde te leggen, maar om er gevolg aan te geven. Iedereen kan iets doen! K.J.M.V.-feestavond. Daar hebben we allereerst de feestavonden, die de Leidse K.J.M.V. heden- en morgenavond in het St. Antonius Clubhuis organiseert. Zegt Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden ▼oor Toen Vrijdagmiddag de 70-jarige J. Z. te Tilburg in de Kwaadeind- straat met zijn fiets plotseling de weg overstak, werd hij door een perso- nuenauto gegrepen. De bestuurdervan de auto reed bij een poging om de man te ontwijken op het trottoir de 68-jarige mevrouw A. van de M. aan en kwam tegen een boom tot stil stand. De wielrijder liep een zware her senschudding op en is in de loop van de avond in het ziekenhuis overle den. Mevrouw van de M. bekwam een enkel-, been- en armbreuk en eveneens een hersenschudding. Voor haar leven wordt gevreesd. INDUSTRIALISATIE Over 4 jaar 215.000 nieuwe arbeids plaatsen. Aan de Memorie van Toelichting op de gisteren verschenen begroting- 1950 van het ministerie van Econo mische Zaken is een industrialisatie nota toegevoegd. Hierin geeft prof. Van den Brink aan, dat van Juli 1952 tot Juli 1953 de industrialisatie een zodanige omvang moet hebben be reikt dat de werkgelegenheid met 215 duizend nieuwe arbeidsplaatsen ir uitgebreid. Hiervan zouden ongeveer 60 dui zend plaatsen kunnen worden ver kregen door een beter gebruikmaken van de bestaande apparatuur, waar onder in het bijzonder de uitbreiding van het meerploegenstelsel valt te rekenen. Voor de overblijvende 155.000 plaatsen zullen meer beleg gingen voor bedrijfsinrichtingen no dig zijn. De netto-waarde van de in dustriële jaarproductie zal in het zelfde jaar moeten worden opgevoerd met een bedrag van ongeveer 1.5 mil liard gulden. K AB. COÖPERATIE LIMBURG WIL FUITPRIJZEN DRUKKEN. In de 45 winkels van de K.A.B. Coöperatie „Ons Dagelijks Brood', gevestigd in de mijnstreek, werden Vrijdag appels en peren verkocht voor resp. 15 en 14 cent per kilo, d.w.z. voor minder dan de helft van de kleinhandelsprijzen. Deze coöpe ratie legt zich normaal niet toe op de verkoop van fruit; thans doet zij dat echter wel, omdat de K.A.B. Limburg van oordeel is, dat de grossiers en detaillisten de prijzen kunstmatig hoog houden, zodat het fruit voor de arbeidersgezinnen te duur is, en dientengevolge* voor een gedeelte naar de mestvaalt verhuist. De K.A.B. Limburg is van plan ook in andere plaatsen van Limburg met name in Maastricht, te zorgen voor de verkoop van goedkoop fruit. Te vens zal zij haar leden in de gele genheid stellen tegen lage prijzen fruit voor de winter op te slaan. heen zijn, worden verzocht zo spoe dig mogelijk nieuwen aan te vragen. Speldjesdag. Als men morgenochtend in Leiden of een der omliggende dorpen uit de kerk komt stappen, worden er speld jes ten verkoop aangeboden. Dit zijn de missie- speldjes, met het dragen waarvan men uiting geeft aan zyn instemming en waardering voor deze grote missie-actie. Geen enkele ka tholiek dus zonder speldje. De prijs is vrij. Prijzen. We hebben al eens vol waarderirig gewezen op de Middenstand, die voor elke gelegenheid aangeklampt wordt en ook nu weer in de arm genomen is om voor een deel der prijzen, voor verloting en fancy f&ir, zorg te dra gen. Velen zegden reeds spontaan hun medewerking toe. En elke dag drup pelen nieuwe prijzen bij het comité binnen. Maar nu de datum van ope ning nadert, moet achter deze prij- zen-actie spoed gezet worden. En daarom komen hedenmiddag in Lei den de voortrekkers en verkenners bij de middenstanders aan, om de hopelijk reeds klaar staande prij zen in ontvangst te nemen. We wer den gisteravond opgebeld: „Wanneer komen ze nu die prijzen halen?". Weest gerust, ze komen! En laat de jongens a.u.b. niet met lege handen de deur uitgaan In de omgeving worden de prijzen eveneens binnen zeer korte tijd opge haald, want de plaatselijke comité's moeten er voor zorgen dat al het op gehaalde op uiterlijk 2 October bij rector L. P. M. Vester, Zoeterwoudse Singel 33, Leiden, bezorgd is. Het comité moet immers enkele dagen vóór de opening reeds een overzicht hebben van de hoeveelheid. Dus daarom ook in de dorpen: Actie! De opening. De officiële opening heeft plaats Zaterdag 8 October, des middags om half drie in de Stadsgehoorzaal, voor een uitgelezen schare van genodig den. Dit zal met enig feestelijk ver toon, waarvan de hele stad genieten kan, geschieden. Nadere mededelin gen hieromtrent zullen nog volgen. De openstelling voor het publiek is die middag om 4 uur. Geen Beschaving zonder Christendom; Geen Christendom zonder Missie ClfCDCOT" 32 en 47 c.M. wagent f|LtLllLOI Met of zonder tabula Ook leverbaar met voorsteekinrichting milTIHrilTAl ff 24 en 47 c.M- wagenbreedte ,lsUll I ITiE.IV I HL met tabulator. .OLYMPIA" .MERCEDES" 24, 32 en 47 c.M. wagenbreedte met tabulator en dubbele spatiëring 24 en 4/7 c.M- wagenbreedte met tabulator Gispen Stalen Kantoormeubelen Telmachines Rekenmachines tet. 21400 HRRRL.EMMERSTR.I69 - PRIJSVERLAGING NU f 0.70, f 0.80 en 11.— M. WOLTERS Douzastraat 32, Tel. 25971 STADSNIEUWS Onder ongewoon grote belangstel ling die bewijst dat het Gilde van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging nog steeds groeit van leden en in- troducees, opende de presidente, mevr. Bergers, gisteravond in een bovenzaal van ,,In den Vergulden Turk" de eerste bijeenkomst van het Gilde in dit nieuwe seizoen. Voor deze bijzondere avond had het bestuur beslag gelegd op de jon ge voordrachtkunstenaar Ben van Hest, die een programma van grote verscheidenheid bracht in een voor dergelijke bijeenkomsten eigenlijk nog veel te hoge temperatuur. Dat hij desondanks toch zijn gehoor opval lend wist te boeien, pleit voor het geen er geboden werd. We noemen ciaar allereerst van „Het sprookje van de gelukkige prins" van de Ier Oscar Wilde, een moraliteit van goed Het tweejarige jongetje Th. N is uit een raam van de derde verdie ping van zijn ouderlijke woning op de Markt te Gouda op straat neerge vallen en in bewusteloze toestand zijn ouderlijk huis binnengedragen. Enige uren later is het slachtoffer tje aan de bekomen verwondingen overleden. kwaad, waarin de gaven van deze kunstenaar zeer goed tot hun recht kwamen, nu het ging om een simpele vertelling boeiend voor te dragen. Minder geslaagd vonden wij de twee fragmenten uit de Kinderkruis tocht" van Marcel Schwab, in de vertaling van Victor van Friesland. Dit was filosofische genre lag van Hest minder goed. Hij herstelde zich echter weer in „De Adelaar", een geestig zeemansverhaal van de Rus Iwan Smeljow, dat echter in dit ka der minder juist paste. Voortreffelijk was na de pauze „Le danseur de la Notre Dame", een cude Franse legende, door Gab. Smit als „De danser van O. L. Vrouw" vertaald. Het is een verhaal op het bekende thema van de Bea trijs, in schone volzinnen weergege ven, plastisch en meeslepend voor gedragen, met een climax in mimiek en dictie naar het wondere einde. Wegens de warmte en het late uur werd een verhaal van Leo Tolstoi, de beroemde Russische romanschrijver, uit het programma gelicht, wat wij om de vreemdsoortigheid van de programma-samenstelling niet be treurden. Het slot bracht een gees tige, ietwat boertige vertelling van Wer Buning ,,St. Petrus en de Kat- wijkse vissers", door een wat ver moeide man met geen flauw idee van het Katwijkse dialect niet ge heel overtuigend voorgedragen. Bij elkaar mogen we echter zeg gen dat Ben van Hest een goed pro gramma bracht, wat met zeer veel stille aandacht werd gevolgd en waarvoor de presidente in haar slot woord hartelijke dankwoordvr. had.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2