S)e CcidóeSöti/Yci/iit BELASTING - ONTWERPEN Hoe is de stand aan het devaluatie front? Westmark treft voorbereidingen om te zakken Crips wint het pleit Schumacher werd uitgejouwd West-Duitsland wordt thans civiel bestuurd Duitse regering neemt de taak over Chinese Volksrepubliek uitgeroepen Nieuwe belasting-ontwerpen Minder loonbelasting Huurverhoging 1 Januari Acheson overziet wereldpolitiek Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No. 1181 Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., {4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 II7EST-DUITSLAND is thans in afwachting van een beslissing der Westelijke geallieerden over eventuele devaluatie van de Westmark. Woenslag heeft een delegatie van de Duitse regeringen en van de Bank der Duitse Staten geheime voorstellen ingediend bij de geallieerde fi nanciële adviseurs, die deze voorstellen op hun beurt aan hun regerin gen voor een spoedbeslissing hebben voorgelegd. Men gelooft, dat dit al dus gedaan is vanwege het vereiste, via geallieerde kanalen de toestem ming van het Internationaal Monetair Fonds te verkrijgen. Volgens de geruchten zou er een devaluatie van twintig procent voor de Westmark in de pen zijn. De directie van de Volkswagenfa briek bij Brunswijk heeft medege deeld, dat zij aangedrongen heeft op een devaluatie van 33 een-derde pro cent, om mededingen op de buiten landse markt met auto's van Brits fabrikaat mogelijk te maken. Donderdagavond vroeg hadden in totaaal vier en twintig landen beslo ten het Britse voorbeeld van deva luatie et volgen, namelijk: Australië, België, Birma, Canada, Ceylon, De nemarken, Egypte, Finland, Frank rijk, Griekenland, Nederland, Hong- king, IJsland, India, Indonesië, Irak, Eire, Israël, Luxemburg, Nieuw-Zee- land, Noorwegen, Portugal, Zuid- Afrika en Zweden. Pakistan devalueert niet. Beambten van de Zwitserse natio nale bank hebben ontkend, dat op het ogenblik devaluatie wordt overwo gen. In sommige handelskringen is men echter van meening, dat het er toch vroeg of laat van zal moeten komen. De Zwitserse hotels, die een zeer nadelig wintersportseizoen zien aankomen, zullen de regering om bij stand verzoeken. De Sowj et-Russische staatsbank voor buitenlandse handel heeft een niuewe roebel-sterling-koers bekend gemaakt van 14.84 roebel tegen één pond. ENGELSE CONSERVATIEVEN ACHTEN SITUATIE ERNSTIG. - Het raadgevend comité van de Engelse conservatieve partij het „schaduwkabinet" der oppositie) ge waagt in een Woensdagavond uitge geven verklaring van „de zeer ern stige situatie, die geschapen is door de devaluatie van het pond". Het Britse kabinet zal Donderdag ochtend beslissen of het parlement van zijn reces moet worden terugge roepen voor een buitengewone zit ting van twee dagen ter bespreking van de devaluatie. De conservatieve oppositie heeft hierop aangedrongen en waarschijnlijk zal de regering besluiten het debat de volgende week Dinsdag en.Woensdag te doen hou den. Volgens de verklaring zullen de conservatieven verzoeken om „veel vollediger inlichtingen dan tot dus ver zijn verstrekt over de gevolgen van de devaluatie." DEVALUATIE EN VREEMDELINGENVERKEER. In een voordracht voor het con tactcentrum over het werk en de or ganisatie van de A. N. V. V. heeft mr. C. A. de Vries, hoofd van de pers dienst dezer vereniging, ook aan dacht gewijd aan de invloed der de valuatie op het vreemdelingenver keer. Hij sprak de verwachting uit- dat de devaluatie van de gulden ten opzichte van de dollar een gunstige invloed op het toeristenbezoek uit de V.S. zal hebben. In de eerste plaats omdat het reizen in het algemeen goedkoper wordt voor Amerikanen. In de tweede plaats omdat hun sterke voorkeur voor Zwitserland en Italië zal afnemen, nu deze beide landen hun valuta op het oude peil hébben gehouden. De uitgaven voor reclame en pro paganda in Amerika zullen uiteraard toenemen, maar zeide mr. de Vries deze vormen slechts een fractie van wat het toeristenbezoek opbrengt. Met hulp van de N.U.R. de vak bond van Engelse spoorwegleden heeft Cripps zijn eerste morele over winning bevochten. De voor van nacht afgekondigde langzaam-aan- actie der 50.000 Londense spoorweg- employé's, die een loonsverhoging van tien shilling per week eisten, vertoonde gisteravond het beeld van verdeeldheid en aarzeling. Naar men in vakverenigingskringen aanneemt, zal de actie binnen 24 uur verlopen, daar het grootste gedeelte der spoor wegmannen reeds te kennen heeft gegeven normaal door te werken. Hij had het over de Britse geleide economie De socialistische leider dr. Kurt Sohumacher is gisteren in de ver gadering van het West-Duitse parle ment uitgejouwd, toen hij over En geland had gesproken. Dit geschiedde enkele turen nadat het militaire bestuur in West-Duitsland officieel beëindigd was imet een offi ciële plechtigheid, waarbij kanselier Adenauer en vijf van zijn ministers aanwezig waren, tezamen met de drie commissarissen. Schumacher bracht in zijn rede critiek uit op Adenauer, omdat deze Woensdag in zijn regeringsverkla ring bij het danktorengen aan de Amerikanen niet herinnerd had aan „wat door de Britse belastingbeta ler voor het Duitse volk is gedaan". Sohumacher zeide verder,, dat de Britse geleide economie beter in staat was het effect van de devalu atie op binnenlandse prijzen en lonen in de hand te houden dan de „vrije" West-Duitse economie. Dit werd be antwoord met spottend gelach van de rechtse zijde en hekeling Van de Britse geleide economie als „natio- naal-socialistisch stelsel." Hierop voegde Schumacher de demonstre rende parlementsleden vinnig toe: „Onder jullie waren Nazi's te vinden, maar niet onder de Britten, als ik me goed herinner.'' Schumacher deed op de regering een beroep, de West- Duitse Mark met een even groot per centage. te devalueren als met het pond sterling is geschied. Hij deed verschillende middelen aan de hand om de gevaren van een devaluatie te bezweren. „Ge kunt alleen dan tegen de Oder-Neisse-grens protesteren, wan neer ge hier uw plicht ten opzichte van de verdrevenen vervult", aldus zeide Schumacher. De strijd 'tegen de ontmanteling werd niet gevoerd om de onder Hit- Ier opgebouwde capaciteit te behou den, doch men eiste een staalproduc- tie-capaciteit zoals in de republiek van Weimar bestond, terwijl de be volking van Duitsland thans toch ze ven millioen zielen groter is. LEEUWENDRIELING IN BRISTOL. Veertien maanden geleden werd de Bristolse dierentuin verblijd met een leeuwendrieling, June, Judith en Tiddler. Doorgaans kunnen zij het uitstekend met elkaar vinden en als er eens een keertje ruzie is, gaat dit meestal om een stuk vlees of om het speelgoed, dat bestaat uit houten ballen en een oude autoband. Judith en Tiddler kijken kwaad toe hoe June Drobeert al het speelgoed voor zich alleen te houden. EUPEN HEEFT GROOTSTE STUW DAM VAN WEST-EUROPA. Even ten zuiden van Eupen in Bel gië, waar de riviertjes Vesdre en Getzbach tezamen stromen, is na de oorlog een stuwdam gereed geko men, die de grootste van West-Euro pa is. De stuwdam is 65 meter hoog, 240 meter lang en er is ongeveer een half millioen kubieke meter cement in verwerkt. XMEST-DUISTLAND wordt sinds kwart over elf gisterochtend niet meer bestuurd door geallieerde militairen. Het nieuwe bezettingssta tuut is van kracht geworden, de republiek heeft haar eigen kabinet en het hoogste gezag ligt in handen van de geallieerde Hoge commissarissen. De plechtigheid in het gedemili tariseerde Monn, dat voorlopig de hoofdstad van de bondsrepubliek West-Duitsland zal zijn, begon met de mededeling van kanselier Ade nauer, dat hij erin was geslaagd, een kabinet te vormen, André Frangois Poncet sprak daarna namens de drie Hoge commissarissen en zei, dat op het ogenblik het bezettingsstatuut van kracht werd. Dit statuut verleent de Duitsers een mate van vrijheid, die zij sinds 1945 niet meer hebben gekend. De geallieerden houden nog slechts toe zicht op belangrijke aangelegenhe den, zoals de buitenlandse handel, de betrekkingen met het buitenland, de demilitarisatie en de kwestie der ontheemden. Toen de plechtigheid achter de rug was en de Duitsers waren ver trokken, tekenden de Hoge commis sarissen een reeks wetten: 1. Een wet op de pers,' de radio en de publiciteit, die de geallieerden volmacht geeft om anti-democrati sche bladen te verbieden. 2. Een wet, waarin de functies en de volmachten van de Hoge com missie worden omschreven. 3. Een wet, waarbij verscheidene decreten van de militaire regeringen worden ingetrokken. De leider van de Chinese commu nisten, Mao Tse Toeng, heeft gisteren te Peiping de vestiging van een „volksrepubliek China" bekend ge maakt. Te San Francisco is een door de communisten uitgezonden verslag, van een rede van Mao Tse Toeng op gevangen. Deze rede werd gehouden op de openingszitting van de .poli tieke consultatieve conferentie van het Chinese volk". Deze conferentie was bijeengeroepen om een regering voor het door de communisten bezet te deel van China te vormen. Mao sprak tot meer dan 600 afge vaardigden, die „alle democratische partijen en groepen, volksorganisa ties en het communistische leger" vertegenwoordigen. Hij zei: „Wij moeten ons verenigen met alle lan den en volken die vrede en vrijheid liefhebben in de eerste plaats de Sowj et-Unie en de nieuwe democra tische landen opdat wij niet alleen staan in onze strijd ter bescherming van de vruchten der overwinning". AMOY DOOR COMMUNISTEN BEZET. Volgens nog onbevestigde berich ten uit Chinese particuliere bron is Amoy, de Chinese haven 456 km. ten Noord-Oosten van Hongkong, in handen van de Chinese communis ten gevallen. Volgens berichten, die op het nationalistische hoofdkwar tier te Kanton zijn binnengekomen, hebben de onder communistische leiding strijdende troepen Autsjou, 19 km ten Noord-Westen van Amoy, bezet en wordt er nabij de stad ge vochten. 4. Een wet, waarbij het aan Duit sers verboden wordt om militaire uniformen of onderscheidingsteke nen te dragen. 5. Een wet waarbij aan alle Duit sers, op enkele personen, die spe ciale toestemming krijgen, na wordt verboden om militair geld van de geallieerden in hun bezet te heb ben. NIEUWE OFFICIëLE WISSELKOERSEN De Nederlandse Bank publiceerde heden de volgende officiële no teringen van 22 September 1949 af (tussen haakjes de koersen geldig sinds 28 April 1949): Valuta's (t.t. en schriftelijk) Brussel Kopenhagen Londen Montreal (t.t.) Montreal (schriftelijk) New York (t.t) New York (schriftelijk) Oslo Stockholm Zuerich 7,59 7.61 54.86 —55.16 10.63 —10.65 3.444— 3.464 3.44 3.46'/j 3.79 4— 3.80^ 3.784— 3)804 53.05 —53.33 73.25 —73.66 87.60 —88.— ïr 3.77 3.83 87.10 —88.50 6.045 6.06 (55.13 —55.43 (10.68 —10.70 2.644— 2.66 2.64 2.66 2.644— 2.654) 2.64 2.654) (53.30 —53.60 (73.58 —73.99 (61.50 —61.75 2.624- (61.00 - - 2.674) -62.25 ^E IN DE MILLIOENENNOTA aangekondigde maatregelen op het gebied van de belastingheffing zijn neergelegd in zes wetsontwer pen, welke nu bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd dat deze ontwerpen gereed waren, voordat Nederland werd gedwongen de gulden te devalueren. De Re gering beraadt zich over de vraag of, en zo ja welke wijzingen in de ze ontwerpen nodig zullen worden. In de eerste plaats is ingediend een ontwerp tot verlaging van in komstenbelasting en loonbelasting. De hierin vastgestelde verlaging zal in zeer belangrijke mate de verzwa ring van druk opvangen, welke een gevolg zal zijn van de verhoging van de woninghuren, de verhoging van enige verteringsbelastingen en de voorgenomen verlaging van subsi dies op levensmiddelen. Mede met het oog hierop ligt het zwaartepunt van de voorgestelde verlaging bij de be lastingplichtige met lagere en mid delbare inkomens. Het ontwerp bevat o.a. een verrui ming van het belastingvrije mi nium. Voor gehuwden wordt dit met omstreeks 25 pet. verhoogd. De belastingverlichting tengevolge van dit ontwerp wordt geschat op ten minste 150 millioen 's jaars. De omzetbelasting zal blijkens een tweede ontwerp worden verhoogd van 3 tot 3 y2 pet.; het percentage van een half voor leveringen in de groothandel blijft gelijk. Tot matiging van de druk van de omzetbelasting voor de personen met de lagere inkomens en de grote ge zinnen wordt het aantal noodzakelij ke levensbehoeften het welk geheel Grote rede op Assemblée der V.N. ^E AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op de Algemene Vergaderin g van de V.N. de eerste grote rede voering gehouden, waarin hij een beroep op de Sowj et-Unie deed mede te werken bij de oplossing der internationale problemen en een uiteen zetting gaf van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de kwesties, die door de Assemblée op deze zitting zullen worden besproken. Ache son sprak de hoop uit, dat de Sowj et-Unie, die geen zitting heeft genomen in de Balkancommissie, zal deelnemen aan het hernieuwde overleg, ten einde tot een oplossing te komen van de Griekse kwestie, die hij hardnek kig en ernstig noemde. De Amerikaanse minister schetste het standpunt van zijn land ten aan zien van andere te bespreken kwes ties als volgt: 1) Korea. Er moet een commis sie van de V.N. in Korea blijven. Het feit alleen al dat deze commissie zich op de hoogte stelt en rapport uit brengt over de toestand in Korea, zou voldoende kunnen zijn om openlijke vijandelijkheden te voorkomen. 2) Palestina. De Assemblée moet een practisch plan aanvaarden voor een permanent internationaal be stuur van Jeruzalem en omgeving en voor de bescherming van de Heilige Plaatsen. Het is voorts van belang, dat de rechtstreeks betrokken staten hun verantwoordelijkheid erkennen en aanvaarden wat betreft het pro bleem der Arabische vluchtelingen. 3) De Italiaanse koloniën. De As semblée moet een plan uitwerken voor een verenigd en onafhankelijk Libyë, uit te voeren binnen drie of vier jaar. De volken van Eritrea moe ten in staat worden gesteld zich in politiek opzicht te verenigen met na burige regeringen. De volken van Somaliland moeten kunnen profiteren van de voordelen van het trust schap-systeem. 4) De minder-ontwikkelde gebie den. De Ver. Staten zullen hun vol ledige steun geven aan een program van de V.N. dat op internationale schaal een aanvulling biedt van de maatregelen, die reeds door afzon derlijke regeringen zijn getroffen tot verbetering van de economische en sociale toestanden in de betrokken gebieden. 5) De rechten van de mens in Bulgarije, Hongarije, Roemenië. De Ver. Staten zijn voorstander van -voorlegging aan het Internationale Hof van Justitie van de kwestie of de drie landen verplicht zijn de be palingen in de vredesverdragen na te komen. 6) Het toezicht op de atoomener gie. De Ver. Staten blijven streven naar een doeltreffend systeem van in ternationale controle, waardoor een verbod van atoomwapens practisch opgelost. nut zou hebben. Er zal geen basis voor overeenstemming kunnen wor den gevonden, zolang de Sowj et- Unie geen blijk geeft van haar be reidheid samen te werken in de we reldgemeenschap. 7) Ontwapening. De Ver. Staten zullen alles doen wat zij kunnen om de atmosfeer van vertrouwen te scheppen, die nodig is voor de regle mentering en vermindering van be wapening en strijdkrachten. 8) Indonesië. In Indonesië kun nen de Ver. Naties een voorbeeld zien van de ontwikkeling van een ko loniaal volk tot vrijheid en ©onaf hankelijkheid en, door de gezamen lijke pogingen van beide partijen op de Ronde-tafelconferentie in Den Haag van een vrijwillig samengaan in het belang van beiden. Slechts tweemaal leverde Acheson ln zijn rede critiek op de Sowjet- Unie. De eerste maal toen hij zei dat Rusland „weigerde" hetzij het plan van de Ver. Naties betreffende de atoomcontrole te aanvaarden, dan wel zelf met een ander practisch plan te komen. De andere maal betrof de veiligheid in het algemeen. Een klei ne groep, zo zeide minister, heeft, met voorbijzien van de in het hand vest neergelegde verplichtingen, vol hard in een politiek van bedreiging van andere leden van de internatio nale gemeenschap. Om aan dit gevaar het hoofd te bieden hadden de Ver. Staten zich met andere leden van de Noord-At lantische gemeenschap in een ver drag verenigd. Het is duidelijk, al dus Acheson, dat partijen vastbeslo ten zijn een gewapende aanval op een van haar te weerstaan. De Ame rikaanse republieken hadden met het verdrag van Rio de Janeiro het zelfde gedaan. Beide verdragen wa ren in overeenstemming met het Handvest. De kwestie van de veiligheid was in feite een wereldprobleem, dat slechts op universele basis, door mid del van de Ver. Naties, kon worden of gedeeltelijk van omzetbelasting is vrijgesteld, uitgebreid. Vlees, vis, margarine, bak- en braadvet en peul vruchten zullen geheel worden vrij gesteld. In dit verband zij er aan her innerd, dat aardappelen, brood, groenten, fruit, melk en granen, evenals meel en bloem, reeds geheel vrij zijn. Boter en kaas zullen in ge ringere mate met omzetbelasting worden getrofen dan tot dusver. Ook de belasting van consumptie ijs zal aanmerkelijk worden ver laagd. Voor chocolade en suikerwerken, biscuits, koekjes en gebak, dranken en vlees- en vruchtenconserven wordt echter een verzwaarde heffing voorgesteld. Personele belasting. Degenen, die wegens de lage huurwaarde van hun woning thans niet in de personele belasting zijn betrokken, zullen ook ingeval van een verhoging van de huren met 15 pet niet worden aan geslagen. De bestaande bepaling, dat gemeubileerde kamers en percelen, die uitsluitend voor het verhuren worden gebruikt, slechts- worden be last naar 2/3 van de huurwaarde en van de waarde van het meubilair (of naar 1/3 van die waarde, wan neer die percelen zich «flöevinden in ontspanningsoorden), wordt in het ontwerp niet overgenomen. In plaats van huurbelasting zullen 100 opcenten worden geheven op de personele belasting naar de grond slag huurwaarde. Met deze maatregel wordt rekening gehouden met de draagkracht van de gebruikers van woningen, want deze regeling geeft vrijstelling voor woningen met ge ringe huurwaarde of vermindering welke procentsgewijze groter is, naarmate de huur lager is. Wijziging en aanvulling Zegelwet 1917. Dit ontwerp behelst in het al gemeen een verdubbeling van de zg. vaste zegelrechten, zoals het for maatzegel. Het kwitantie-zegelrecht wordt gebracht van 10. op 15 cent, met dien verstande, dat kwitanties voor bedragen van 20,of minder van zegelrecht worden vrijgesteld. Wijziging en aanvulling registratie- wet 1917. Dit ontwerp brengt een verhoging van het recht wegens openbare verkopingen van roerende zaken bij opbod, afslag en inschrij ving van 1 op 3 pet. De gratis regis tratie van onderhandse akten wordt vervangen door registratie tegen een recht van 50 cent. Het tarief van het recht van overdracht wegens onroe rend goed blijft op 5 pet. gehand haafd. KONINGIN MARY REIKT PRIJS VOOR TUINARCHITECTUUR UIT. Koningin Mary heeft in Londen aan de heer William Mucklow de prijs uitgereikt voor de mooist aan geklede tuin. Z. H. Ecx. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 28,September geen audiëntie verlenen. £en kcPiAeJitje... Het is de edelste soort van „zelf zucht" zijn geluk te stellen in dat van anderen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1