NIEUWS UIT q RIJNSTREEK NIEUWS UIT E OMGEVING STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN DIRECTEUR POSTKANTOOR WEER IN FUNCTIE. Dinsdagmiddag is de heer A. Huis man wederom als directeur van het postkantoor aan de Julianastraat in functie getreden. De heer Huisman is nu al weer bijna twee jaar geleden geschorst in verband met de opzienbarende diefstal van 100.000.— waarvoor destijds ook de heer Huisman ver hoord is geworden, Het onderzoek tegen de directeur is nu enkele maanden geleden ge sloten en hieruit is overduidelijk komen vast te staan, dat de heer Huisman aan deze nog steeds niet opgehelderde diefstal volkomen on schuldig is. Intussen blijft het voor de justitie een raadsel waar deze 100 briefjes van 1000,gebleven zijn. ALPHENSE PAARDENMARKT 55 JAAR! Mocht u soms vandaag bij uw jaar lijks bezoek aan de paardenmarkt een samba of een andere dans heb ben zien dansen, verwondert u dan niet, niet, want ongtwijfeld is Alphen het feestelijke van de dag in de be nen geslagen. Het is eigenlijk van daag een feestmarkt geweest, want 55 jaar geleden werd op 19 Septem ber 1894. de eerste jaarlijkse paar denmarkt gehouden. Natuurlijk ging het halve eeuwfeest in de oorlogs jaren ongemerkt voorbij. Die eerte markt was een feestelijk gebeuren. De vlaggen waren overal uitgestoken en het destijds zo popu laire muziekcorps „Beethoven"' o.l.v. wijlen de heer Markx, verhoogde de feeststemming. Daarom was het ech ter niet begonnen, maar wel om de handel en ook die was toen reeds di rect vrij goed te noemen. Er waren ruim 250 paarden aangevoerd. In 1911 bedroeg de aanvoer van paarden al 400, niet minder dan 26 woonwagens langs de straatweg tus sen het dorp en Gouwsluis, vonden daar een standplaats, om hun handel aan de man te brengen. Met de ontwikkeling van de tech niek werd echter het paard meer en meer verdrongen en in later jaren zagen wij de aanvoer steeds meer af nemen over de gehele linie Eigenlijk hebben de jongeren on der ons nooit deze paardenmarkt in haar volle glorie meegemaakt. Daarbij denken de ouderen onder ons in de eerste plaats aan de tijd, toen deze nog in de oude Dorps straat, nu Julianastraat geheten, werd gehouden en van de Hofbrug tot de Postbrug de paarden stonden opgesteld, terwijl de kramen een plaatsje vonden op de z.g. „Kamp van Schouten", ofwel waar in vroeger jaren het hotel „St. Joris"' stond. Bedroeg de aanvoer het vorig jaau nog 49 paarden, deze keer waren er slechts 29 ter markt gevoerd. Even slecht als de aanvoer was ook de han del. Hedenmorgen om tien uur was er nog geen enkel paard van de hand gedaan, uiteraard waren de prijzen, in verband met de devaluatie van de gulden, nogal stevig. In de Oranje straat, waar een goederenmarkt werd gehouden, was het een gezellige öruke en aan de diverse kramen werd vlot verkocht. AARLANDERVEEN K.A.B. Wegens afwezigheid van de voorz. leidde de secr., de heer J. Aartman. Er is gelegenheid tot het aanvragen van scheurkalenders en zak-agenda's bij de heer M. v. d. Meer. Besloten werd tot gezamenlijke inkoop van winter-aardappelen; in lichtingen hieromtrent bij de heren H. v. d. Loo en J. Wouters. Bij de rondvraag kwam de heer Joh. Poelwijk met een voorstel om bij een volgende verg. convocatie- kaarten te sturen, hetgeen werd aan genomen. HOOGMADE Naar de Grote Ontdekking. De bus voor de bijeenkomst te Leiden vertrekt hedenavond te 7 uur van café Witteman. LEIDERDORP Geboren: Gerritje A. d. van W. Borreman en C. A. v. Vliet; Corne lls M. z. van G. v. d. Voort en M. Zwaan; Cornelia M. d. van J. A. G. Kieft en C. M. Uphoff; Laurens z. van K. v. Egmond en MP Rietkerk; Marjan d. van M. L. v. d. Kwaak en H v. Tongeren; Peter z. van H. W. v. Leeuwen en G. v. Egmond; Ger- dina d. van P. v. Leeuwen en C. Roest; Cornelia A. d. van F. A. Zand bergen en C. J. Hoogervorst; Hele na A. d. van L. Noordanus en H. Hogewoning; Cornelis W. z. van A. Boer en N. Vrolijk; Johan z. van Jannes Rotmensen en W. M. v. Wet ten; Aartje d. van A. Schouls 'en A. V. Wetten; Johanna d. van J. Gal- jaard en H. J. G. Koerts; Laurens J. P. z. van A. H. v. Vliet en J. p. la Brand; Maria d. van A. v. Win kel en A. J. Schouls; Engelina J. M. d. van C. Giezen en M. G. Groot; Niesje d. van B. W. C. Veltman en M. Rasser; Maria C. d. van T. Ras ser en M. Mieremet; Bastiaan z. van D. v. Leeuwen en E. Glasbergen; Harm W. z. van H. Hollander en C. v. d. Berg; Petrus J. N. z. van J. H. F. v. d. Berg en P. J. Humme. Ondertrouwd: Hendrik Dolfing 27 j., te Beverwijk, en Maria Spaarga ren 27 j.; Nicolaas van Rij 24 j„ te Oegstgeest, en Krijntje Spaargaren 25 j.; Lodewijk Wetsteijn 29 j., te Alkmaar, en Geertje Haas 24 j.; Jan van Driel 26 j. en Antje Verbeek 23 j.; Jan Broer 29 j., te Leiden, en Anna van T$1 21 j.; Jacobus N. van der Geest 32 j., te Leiden, en Anna M. W. van der Geest 24 j.; Albertus Rotmensen 27 j. en Pieternella S. Jansen 22 j., te Leiden. Getrouwd: Gerardus van der Weij- den 32 j., te Leiden, en Maria H. Hoogstraten 26 j. Overleden: Anthonie T. de Jong 88 j., wedn. van Grietje Winkel; Anna M. Verbree 71 j., wed. van C. Spek; Engelina O verdijk 60 j., echtg. van J. Giezen; Johannes van Stralen 64 j., echtg. van A. de Bolster; Al- bert de Lange 83 j. HAZERSWOUDE (H. R.) „De zilveren olieman". Vrijdag 23 September herdenkt de heer A. v.' Diggele het feit, dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad van de „Shell- Nederland". Geboren: Bernard Lodewijk z. van F. F. J. Schoemaker en C. 1 verelli. Dork zoon van l,. C. Verha gen en H. J. Peters. Getrouwd: Th. Vet en E. Kastelijn. Overleden: Sijtje Vente 5 j. NIEUWKOOP HEROPRICHTING MIDDENSTANDS-AFDELING. Nieuw leven in een oud orgaan. Maandagavond had pastoor Vloot- huis gaarne alle kath. middenstan ders om zich verzameld gezien. Een en twintig waren er maar opgekomen die hiermede dus blijk gaven van hun wil om weer tot elkaar te ko men. Pastoor zei in zijn openingswoord dat 't dringend noodzakelijk was dat er naast een met heilig idealisme be zielde K.A.B. ook een georganiseerde kath midenstand was. Spr. heeft het altijd al jammer gevonden, dat Nieuwkoop van alle plaatsen in de omgeving steeds de enige was, al- alwaar men geen middenstandsver. had. De heer Borsten uit Den Haag gaf daarna een algemeen overzicht van het middenstandsleven. Daarna stelde hij de vraag wat het allereer ste moest worden aangepakt: het godsdienstige, het cultrele of het so ciaal-economische plan. Op de eerhte plaats stelde spr. vast, dat met een goede godsdienstige basis moest worden begonnen, waarop men eigenlijk in het gehele leven alleen maar goed kan voortbouwen. Maar ook moet de middenstand sterk ge organiseerd zijn om bij de regering b.v. zodanige invloed te krijgen, dat men aLdaar gedwongen wordt met de belangen van de middenstand re kening te houden op sociaal-econo misch gebied. Al het gesprokene lichtte spreker steeds toe met tal van voorbeelden. En dat spr. alleszins duidelijk is ge weest, getuigt het feit, dat niemand iets had te vragen. Hierna ging men tot de heroprichting over. De heer Ant. Kwakkenbos merkte op. dat de ver. eigenlijk nog bestond. Pl.m. 6 personen n.l. zijn lid van hun vak bond en daardoor automatisch lid van de Middenstandsbond. De 21 aan- HILLEGOM Zilveren Kloosterjubileum. Gis teren herdacht Zuster M. Margare- tha (in de wereld mej. Jo Lommerse Pd.) het heuglijk feit, dat zij vóór 25 jaar haar plechtige kloostergelof te aflegden. Te 9.30 werd in de St. Martinuskerk een plechtige gezon gen H. Mis uit dankbaarheid opge dragen. Des middags had tussen 3 en 4 een druk bezochte receptie plaats ten huize van mevrouw de wed. Uitendaal-Lommerse, een zus ter van de feesteling. Zuster M. Margaretha heeft haar ganse kloosterleven aan de verple ging van zieken gewijd. Vele jaren verrichtte zij haar liefdediensten in de Mariastichting te Haarlem; de laatste 8 jaar in het ziekenhuis St. Ursula te Wassenaar. KATWIJK AAN DEN RIJN Aanbesteding. Voor rekening van de groentenveiling had gisteren de aanbesteding plaats van het bou wen van een kunstmestbergplaats en het maken van een fundatie en vloer voor een kistenloods. Laagste inschrijver was J. Iferson te Rijns burg f 26.593.De (begroting was f 26.932.) LEIDSCHENDAM Solisten winnen prijzen. Enige spelers van het Julianacorps hebben hun krachten beproefd op het solis ten-concours te Pijnacker. De heren C. van Oosten en Jac. Hooymans speelden clarinet en behaalden ieder een le pr. in de ere-afd., resp. met 102 en 112 p. Mevr. Polderman-van Veen kreeg een 2e pr. in de ere-afd. voor haar pianospel. De heer D. Blokland speelde alt-saxophoon en ook hij be kwam een le pr. met 110 p. De heren Hooymans en van Oosten hebben nog een duet op de clarinet ten beste ge geven en ook zij kregen een le pr. met 122 p. In de 1ste afd. heeft de heer G. Haagen nog een 2e pr. be haald voor zijn spel op de alt-saxo phoon. Geboren: Antonius Franciscus Maria z. van J. Th. G. Weerdenburg en D. Cl. C. Verver. Elisabeth Maria d. van P. J. Jansen en E. C. Be- rendts. Laurentius Arnoldus z. van A. P. van Lochem en M. Corneliisse. Ondertrouwd: Cornelis Adrianus Onderwater en Petronella Maria Keukenmeester. Adrianus Jongeling en Alida Jacoba van der Meer. Getrouwd: Theodorus W. J. Hage en Maria E. van der Kolk. OEGSTGEEST Geboren: Maria Astrid, d. v. P. J. Verhoef en M. C. A. Gussenho- ven; Nicolaas Joannes, z. van A. W. van den Worm en A. W. Goedbloed; Frans Johannes, z. van D. J. Wascse- naar en D. J. Hageman; Apolonia Cornelia Bernadetta Maria, d. van A. H. J. Paardekooper en A. H. T. Fles; Nicolaas Pleun, z. van P- van Duijn en E. Reerink; Antonius Ge rardus Maria, z. van J. P. W. Weijer- inars en Th. B. J. W- Wijngaard; Marianne, d. van E. H. Niggli en W. J. Stoffel; Alida Theresia Maria. d. van J- J. van der Geest en A. M. van Tol. wezigen werden lid, terwijl 1 winke lier zich reeds voor de vergadering had opgegeven. De ver. start dus met 22 man. Binnenkort zullen zij, die op de avond niet aanwezig waren, be zocht worden door de heer Borsten met een der bestuurders van Nieuw koop. Bij de verkiezing werden voorlo pig tot bestuurders gekozen de heren J. Th. Klein, Ant. Kwakkenbos, J. Th Beuk, W. J. v. d. Laan en G. Kuijf. Pastoor Vloothuis sprak tenslotte de hoop uit dat het kleine leger van middenstanders spoedig zou uit groeien tot een sterke organisatie, die evenals de K.A.B., veel zou bij dragen tot een goede geloofsbeleving in de parochie. UNO-actie- Het Actie-comité deelt mede, dat het op Zondag 25 Sep tember a.s. nog eenmaal zitting zal houden in het parochiehuis en wel na de beide H.H. Missen, gedurende pl.m. een uur. ZOETERWOUDE K.A.B. afd. Zoeterwoude-Dorp. A.s. Donderdag 22 Sept. des avonds half acht opent de K.A.B. het winter- program. Op deze avond spreekt mej. Stringa. leidster van de K.A.V. in „Gezinsbeschaving is geen kwestie van geld". Het is niet de eerste keer, dat mej. Stringa in onze afdeling 'n spreekbeurt vervult en we hopen, dat ook veel vrouwen en oudere meis jes deze avond zullen meemaken, want het wordt 'n fijne avond. De omlijsting wordt verzorgd door het kinderkoortje onder leiding van de heer Cappendijk, wat er zeker toe zal bijdragen deze avond, die aan het gezin gewijd is, in de juiste sfeer te plaatsen. De bijeenkomst wordt wegens de werkzaamheden in het parochiehuis gehouden in het Don Boscohuis en het bestuur verwacht deze eerste avond 'n massale opkomst. Solisten bekroond. Op het so listen-concours te Pijnacker behaal de de heer J. P. Lelieveld, bariton, in de afd. uitmuntendheid een 1ste prijs met 104 punten, de heer A. W. Lelieveld, bariton, in de afd. uit muntendheid een le prijs met 100 p., de heer G. Hagen, alt-saxophoon een 2e prijs met 90 p. en de tien jarige Piet de Boer, piston, le prijs met 97 punten. De heren J. P. Lelieveld, G. Ha gen en Piet de Boer zijn leden van de Sint Jansfanfare. ZWAMMERDAM Ondertrouwd: C. J- Kortenoever 44 jaar te Waddir.xeen en C. van Bu ren 32 jaar; Hendrik le Blanch 30 jaar te Amsterdom en H. St. Beun der 22 jaar; Ph. C. Streng 25 jaar en A. M. Bakker 24 jaar. Getrouwd: C. J. Wassenaar en M- C. van Maris. Overleden: E. Bleijenburg. e.v. E. H. J. Zwarte, 56 j.; C. van Noort, e. v. A. Balk 46 j.; A- Amersfoort, e. v. J. Scholten, 59 j. VOORSCHOTEN Overstroming in het raadhuis. Door de enorme regenval op Vrij dagavond j.l. steeg het niveau van het water in de gemeentelijke riole ring tot aan de kruin daar van, d. w.z. tot aan de bovenkant der riool buizen. Dit was wel op een zeer on gunstig moment, omdat momenteel het rioolgemaal 's avonds van 7 tot 11 uur niet werkt in verband met de z,g. piek voor het electriciteitsver- bruik. In de kelder van het raadhuis was juist een nieuwe leiding aange bracht voor aldaar te plaatsen clo sets. Ofschoon de uitgangen daarvan 25 cm. boven de kruin der riolering liggen, ging toch het water door de- ze uitgangen stromen, omdat zij als communicerende vaten gelegen zijn beneden de straatputten, welke uiteraard hoger liggen dan de riool buizen. Het gevolg was, dat toen men Zaterdagmorgen aan het ge meentehuis arriveerde, de kelders ongeveer 25 cm. hoog onder water stonden. Gelukkig waren deze kel ders in verband met de plaatsvin dende werkzaamheden zo goed als ontruimd. In de voormalige lucht beschermingskelder was echter een gedeelte van het gemeente-archief opgeslagen, hetwelk door deze over stroming enige waterlast opliep. Met behulp van de zuigpomp der gemeentelijke brandweer slaagde men erin nog Zaterdagmorgen het water weer uit de kelders te krij gen. Gemeentebestuur. Tot loco burgemeester is aangewezen de heer L. A. Mooy. E.H.B.O. Gisteravond vergaderde de Voorschotense afdeling van de E. H.B.O., in het Ambachtshuis, welke vergadering geopend werd door de voorzitter, de heer Derks, die direct het woord verleende aan dr. M. v. d. Stoel. Deze memoreerde de oprich ting van de vereniging en het ver loop in de 17 jaren van haar bestaan. Daarna ging spr. over tot het uitrei ken van de diploma's aan tien ge slaagde leden, n.l. de dames v. Win den, Vennes, Muiswinkel en Los en de heren Kriek, Rijsdam, Koenen, van Haastrecht, Insje en van Wetten. De heer Kriek dankte namens de cur sisten dr. v. d. Stoel voor de pretti ge wijze waarop hij de cursus heeft gegeven. Wegens bedanken van me vrouw Stikvoortvan Veen, werd in het bestuur gekozen de heer Insje, die het secretariaat zal waarnemen. Kinderen kweekten plantjes. In het voorjaar werden op de scholen aan de kinderen plantjes uitgereikt, die zij moesten opkwe ken. De resultaten van de verzor ging zullen a.s. Vrijdag en Zaterdag in het Gebouw voor Christelijke Be langen te bezichtigen zijn. Vrijdag avond om 8.30 uur opent burge meester C. J. v. d. Hoeven deze ten toonstelling. Tot 10 uur is die avond de bezichtiging opengesteld. Zater- DOKTER POORTMAN PLOTSELING OVERLEDEN. Tijdens een vergadering in het Wijkgebouv) aan het Levendaal, van welke instelling hij bestuurslid was, is dokter Poortman, Rijnsburgerweg 11, gisteravond plotseling ten gevol ge van een hartaanval in de leeftijd van 63 jaar overleden. Deze bekende Leidse ar{s studeerde aan de Leidse Academie, totdat hij in 1914, tijdens de mobilisatie, offi cier van gezondheid in het Ned. le ger werd. Deze functie bekleedde hij tot 1917, waarna hij hoofdassistent werd bij prof. Nolen. Enkele jaren ,'?...r nam dokter Poortman de prac- tijk van dr. Fabius over. In de vele jaren, dat de overlede ne in Leiden werkzaam was, bekleed de hij vele functies. Zo was hij stads geneesheer, controlerend geneesheer van het P.T.T. en Spoorwegpersoneel en secr.-penn. van de Vereniging tot bestrijding van T.B.C. Ook was hij jarenlang de personeels-geneesheer van het Acad. Ziekenhuis. De ter aardebestelling zal plaats vinden as. Vrijdagmiddag om 3 uur, op de begraafplaats „Rhijnhof". STAGNATIE IN DE MELK- AANVOER. Melkhandelaren treden op als distributie-ambtenaren Zoals wij gisteren reeds berichtten, is er stagnatie ontstaan in de aan voer van melk naar de grote steden in het westen des lands, waarvan de onmiddellijke plattelands-omgeving niet in staat is om voldpende melk te leveren. Het tekort werd daarom steeds aangevuld met melk uit an dere streken van het land. Bij deze aanvoer zijn echter thans moeilijk heden gerezen, die de Melk-inkoop- vereniging toeschrijft aan een eigen aardige houding van het Bedrijfschap voor Zuivel, dat zich niet zou hou den aan een op 12 April 1.1. voorge legd plan, ter verdeling van melk. Dit tekort bedraagt in het westen van Nederland ongeveer 33 pet. Voor Leiden en omgeving is het cijfer iets minder ongunstig, n.l. 20 pet. Dit betekent dus dat de melkhandelaren slechts 80 pet. van hun normale quantum melk ontvangen. Zij moeten daarom zelf zo'n beetje als distribu tie-ambtenaren optreden, om te zor gen dat iedere klant tenminste een deel van z'n normale verbruik ont vangt. Daarom doet de Melk-ir.koop- vereniging, district Leiden, een drin gend beroep op de verbruikers om zich zoveel mogelijk in het gebruik van melk te beperken. Ziekenhui zen, moeders, kinderen, zieken en zwakken komen het eerst aan de beurt. Zij mogen van deze tijdelijke nood-toestand, die waarschijnlijk slechts kort zal duren, geen schade hebben. Gezonde mensen echter wor den dringend verzocht zich in het ge bruik te matigen. VERS BROOD OP 3 OCTOBER Om misverstand te voorkomen deelt het Bestuur van de 3 Ooiober- vereniging, in verband met de uit deling van haring en wittebrood, net volgende mede: In overleg met de federatie van Broodbakkerspatroons heeft het be stuur der 3 October-vereniging be sloten, om in verband met het feit dat 3 October dit jaar op Maandag valt één bakkerij aan te wijzen die al het brood zal bakken. Verder wordt aan alle broodbak kers nogmaals verzocht op 3 Octo ber geen brood te bakken en hun per soneel vrij te geven, zodat in Leiden op 3 October geen vers brood te krij gen zal zijn. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden ver gadert Maandagmiddag te 2 uur. Op de agenda komt o.a. voor een verzoek van de Geref. school aan de Stadhouderslaan om medewerking voor het onderbrengen van een klas in een lokaliteit van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg en voor aanschaffing van 20 schoolbanken en een lessenaar met stoel. De loka liteit in de Zuiderkerk kan worden gehuurd van het kerkbestuur voor een prijs van ƒ50.per maand, de kosten van schoonhouden, water- en electriciteitsverbruik inbegrepen. De kosten van aanschaffing van de bo vengenoemde schoolmeubelen wor den, met inbegrip van de vrachtkos ten, geraamd op 1.669.80. Met de directeur van Gemeentewer ken zijn B. en W. van mening, dat tegen het verlenen van de gevraagde medewerking geen bezwaar bestaat, waarbij zy opmerken, dat de wnd. Inspecteur van het L.O. in deze in spectie voor de genoemde lokaliteilt ontheffing verleend van de bepalin gen van het Bouwbesluit. Alma Materkoor. Vanwege de massale bijeenkomsten van „de grote Ontdekking" hedenavond in Stads gehoorzaal en Schouwburg, kan de gewone repetitie van het Alma Ma terkoor heden niet doorgaan. dag is de tentoonstelling geopend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 9 uur. De plantjes moeten Donderdag 22 September tussen 3 en 5 uur ge bracht worden. Geboren: Johanna Jacoba Maria, d. van J. G. van der Ploeg en C. M. W. van Veen. Ondertrouwd: Amerik van Dui venvoorde 28 j. en Henrica Maria Berne 24 j. Gehuwd: B. C. Duivenvoorden en M. C. A. Kouwenhoven. Overleden: A. J. Roodakker 83 j. WARMOND Uno-actie. Gelegenheid tot te kenen Zondag a.s. na alle H. Missen in de Burcht. Kinderen beneden de leeftijd van 18 jaar worden niet toegelaten. GEM. AANKONDIGING SCHOUW VAN WEGEN, LANEN enz .Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene ken nis. dat te beginnen op 1 October 1949 krachtens het bepaalde bij ar tikel 17 der verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15), laat stelijk gewijzigd bij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wa teringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wagen, lanen, pa den, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gan gen benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en an dere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhindering door of vanwege recht- hebben over alle wegen, lanen, pa- openstaan, alsmede over alle wate ringen en sloten en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en der gelijke werken, voor zover die bij zonder eigendom zijn. Leiden, 20 September 1949. 2100 Burgemeester en Weth. van Leiden De Burgemeester, F. H- VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL. Prof. dr. VAN GRONINGEN ERE-DOCTOR IN BELFAST. Volgende wefek zal de nieuwe rec- tor-magnificus van de Leidse Uni versiteit, prof. dr. B. A. van Gro ningen, het ere-doctoraat ontvangen van de Queens Universiteit te Bel fast (Ierland), welke academie dan het 100 jaar bestaan zal herdenken. Ook aan de rector-magnificus van de Gentse Universiteit, prof. Goor- maghtigh, valt deze onderscheiding te beurt. HOOFDAGENT F. H. KEMNER MET PENSIOEN. De hoofdagent van politie, de heer F. H. Kemner gaat met ingang van 1 October a.s. de politiedienst met vervroegd pensioen verlaten. Onge veer 30 jaar is hij werkzaam geweest voor de dierenbescherming. In 1919 werd hij belast om toezicht uit te oefenen op de trekhondenwet en haar besluiten, wat later is uitge groeid tot tevens toezicht houden op de Leidse vee- en poeliersmarkt en het woonwagenkamp. Onderzoek van klachten van de Ned. Ver. tot Eesch. van Dieren, waren hem ook toevertrouwd. In 1919 heeft de heer Kemner een werkzaam aandeel ge had bij de oprichting van de Ned. Bond van Politie-ambtenaren, tot bescherming van dieren, welke bond over het geheel land afdelingen heeft. Hij was mede-oprichter van de Ned. Politie Sportbond, die later is uitgegroeid tot een grote Sport bond. Dat zijn werk goed is ge weest bewijst wel de onderscheiding met een zilveren medaille van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren. In 1948 kreeg hij de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Op 30 September a.s. des namid dags om 3 uur neemt de heer Kemner afscheid van zijn chefs en collegas' Op het gisteren in Den Haag door de Vakraad voor het kappers- bedrijf afgenomen examen voor het diploma vakbekwaamheid slaagde de heer E. M. Langezaal. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Sonja d. van C. Slijkhuis en P. H. Beij. Elisabeth d. van F. Zirkzee en E. de Tombe. Maria Adriana Niesje d. van J. B. Korenhof en A. M. Pot. Gilles z. van P. J. van den Broek en J. Koet. Maria Jacoba d. van M. C. Laman en M. J. van der Kleij. Marianna d. van J. Ober en J. du Prie. Overleden: J. Vermeer man 40 j. C. Ket man 76 j. E. Wagemaker huisvr. van J. Pieket 67 j. G. C. Albers hsvr. van A. A. Looijestein 67 j. M. G. van Harencorspel huisvr. A. A. Gobius 52 j. E. Tinga huisvr. van M. de Lisser de Morsain 40 j. VAN ONZE ADVERTEERDERS. NIEUWE DAMES-CONFECTIE WINKEL GEOPEND. Een nieuwe zaak met een oude naam werd gistermiddag in het pand Breestraat 163 geopend door de heer K. Loeb, die een winkel in da- des-confectie begon in het pand waar zijn vader voor de oorlog een meu belwinkel dreef. Tijdens de oorlog werd de zaak gesloten, terwijl er na de bevrijding een meubelfabriek in werd gevestigd. Thans echter kreeg de fam. Loeb weer de beschikking over het gebouw, dat in vijf weken tijds van een kale fabrieksruimte tot een moderne winkel werd omgeto verd. Dit „omtoveren" geschiedde door de fa. L. Zitman, naar een ont werp van architect Uriot uit Amster dam, die als eerste eis stelde een rus tige en stijlvolle omgeving te schep pen. Daarin mag hij geslaagd heten. Het geheel ademt een weldoende rust in, die de bezoekster tot kalm zoeken en overleggen gelegenheid geeft. In frisse pasteltinten, met een ultra-moderne in het plafond inge bouwde verlichting en houtwerk van blank eiken werd het interieur uitge voerd. Een grote voorraad japonnen en mantels, in overzichtelijke gang kasten uitgestald tussen 6 kleedka mers, laat zien dat het met de con- fectie-industrie langzaam iets beter gaat worden. Gistermiddag werd deze winkel gesierd met bloemstukken, door de heer Loeb met een kort woord tot de genodigde gasten geopend, onder dankzegging aan hen, die geholpen hadden de inrichting van deze win kel binnen vjjf weken te voltooien. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond, opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND RUSTIG WEER In het binnenland een tamelijk koude nacht en ochtend met weinig wind en op vele plaatsen mist. Overdag wisselende be wolking en in het Zuiden van het land enkele verspreide buien, maar elders droog weer. Langs de Waddenkust weinig wfnd, overigens zwakke tot ma tige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. OVERSCHAT DE DEVALUATIE NIET. De Amerikaanse minister van han del, Charles Sawyer, heeft gisteren verklaard, dat naar zijn mening de uitwerking van de devaluatie van het Britse pond op het Amerikaanse eco nomische leven overschat was. „Er zullen waarschijnlijk minder prijs- veranderingen komen, dan men in sommige kringen heeft verwacht", zo zeide hij. NIEUWE KOERS VAN HET TURKSE POND. De Turkse Centrale Bank heeft vandaag de nieuwe wisselkoers voor het pond sterling vastgesteld op 7,84/,91 Turkse ponden. De vorige koers was 11,28 Turkse ponden. De nieuwe koers wordt vandaag van kracht. De Turkse minister van fi nanciën had Maandag nog verklaard, dat Turkije niet voornemens was te devalueren. DE DOODSTRAF TEGEN RAJK GEëlST. De openbare aanklager in het grote zuiveringsproces te Boedapest heeft heden tegen Rajk en zijn zeven me- debeklaagden de doodstraf geëist- Aanklager Alapi, die ook als zoda nig in het proces tegen kardinaal Mindszenty optrad, verklaarde, dat de „kop van de slang verpletterd" moest worden. „Het volk eist de doodstraf voor deie verraders en ik aanvaard deze eis'' Alapi concludeerde, dat het pro ces Tito's gehele strategie had bloot gelegd evenals de rol. die de Joe goslavische leiders in en na de oor log hadden gespeeld. Niet alleen de acht -beklaagden staan hier terecht, aldus de aankla ger, „doch ook hun opdrachtgevers in Washington en Belgrado". Alapi vatte in het kort de beken tenissen van elk der beschuldigden samen en vervolgde: „Te weten wat zij gedaan hebben is niet genoeg om hen te veroordelen. Wij moeten ook de politieke achtergrond bestuderen. Volgens hun eigen bekentenis was hun doel de terugkeer van het ka pitalisme." „De staatsgreep zou de terugkeer betekend hebben naar het fascisme van Horthy en de volledige onder drukking van de werkende klassen". Eén ding. aldus verklaarde de aan klager. heeft dit proces duidelijk naar voren gebracht: „Hij die tegen de Sovjet-Unie is. is ook tegen de vrede en het Hongaarse volk." GEHUWD VROUWELIJK PERSONEEL TOT JULI 1950 IN RIJKSDIENST. Naar wij vernemen heeft de minis terraad besloten de maatregel inzake het ontslag van het gehuwde vrou welijke personeel uit de rijksdienst, in afwachting van het door de com missie ter bestudering van het vraag stuk van de huwende en gehuwde ambtenares in rijksdienst uit te bren gen rapport, 6 maanden uit te stel len. Het gehuwde vrouwelijke perso neel kan dientengevolge dus tot 1 Juli 1950 in dienst worden gehou den. SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS (R. Lloyd) Batavia n. R'dam pass. 20 Sept. Minicoi; CE LEBES Batavia n. A'dam 20 Sept. te Singapore; GROOTE BEER A dam n. Batavia pass. 20 Sept Maladiven; INDRAPOERA 20 Sept. v. R'dam te Batavia; KAMERLINGH ONNES Batavia n. R'dam pass. 19 Sept. Pe- rim; KERTOSONO Batavia n. R'dam pass. 20 Sept. Kaap Ben; MA- TARAM R'dam naar Batavia 19 Sept. te Port Said; MELAMPUS A'dam naar Batavia pass. 20 Sept. Minicoi; POELAU LAUT A'dam n. Batavia 20 Sept. van Suez; SIBA- JAK Batavia naar R'dam 20 Sept. te Suez; TAWALI A'dam n. Batavia p. 20 Sept, Finisterre; WATERMAN R'dam n. Batavia pass. 20 Sept. Gi braltar 22 Sept. v.m. te Bizerta ver wacht; WILLEM RUYS 19 Sept. van Singapore naar Batavia; ZUflDER- KRUIS Batavia naar R'dam 20 Sept. 400 mijlen Z.O. van Ceylon. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 20 Sept. Vee. Aan gevoerd: 8206 dieren, w.o. 228 paar den, 65 veulens, 1160 gebruiksvee. 300 vette koeien en ossen, 379 gras kalveren, 108 nuchtere kalveren, 292 schapen. 418 biggen, 134 bokken en geiten, 122 varkens- Prijzen per stuk: Kalfkoeien 750640540; melk koeien 750640540; varekoeien 510400350; vaarzen 550450 350; pinken 450350275; gras kalveren 22518080; biggen 40 3530; werkpaarden 880680 520; hitten 700—560—425; slacht- paarden per kg. 1.40—1.301.10.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3