Bankiers over de devaluatie van de gulden Praag gaat met de stroom mee De stijging van het prijspeil Een compromis met het loonpeil zal moeten worden gevonden Weer een aanslag op taxi-chauffeur Het A.N.P. heeft in Amsterdamse bankierskringen geïnformeerd naar aldaar heersende opvattingen over de gistermiddag door de "minister van fi nanciën bekend gemaakte besluiten van de regering. De memngen der bankiers bleken over het algemeen niet ver uiteen te lopen. Merendeels was men van oor deel, dat de waardevermindering van de gulden, die gelijk is aan die van het Engelse pond, wel zeer drastisch is. Een devaluatie met 20 a 25 pro cent had men voldoende geacht, hoe' wel men zich niet verheelde, dat in dat geval de concurrentiemogelijk- heid met Engeland iets kleiner zou zijn dan thans. Een van de eerste vragen die men zich nu stelt is: wat doet België? en indirect van belang voor de West- Europese gemeenschap wat doet Zwitserland? Dat de Belgische franc in dezelfde mate zal devalueren als de gulden achtte men uitgesloten. Het zou echter weinig verwondering wek ken indien er wel degelijk nog iets met de franc gaat gebeuren. Overigens vroeg men zich af, waar om geen andere maatregelen geno men zijn om de export te bevorderen. Nog steeds ontbreekt een vrije inwis selbaarheid van de valuta's, en ook thans zijn de wisselkoersen weer vastgesteld zonder dat het internatio nale monetaire fonds iets gedaan heeft, om de vrije inwisselbaarheid van de valuta's te bevorderen. Onze regering, aldus drukte een bankier zich uit, moge er zich wel van bewust zijn, dat thans ook de consequenties van haar stap ten volle moeten worden aanvaard. Men kon ook pessimistischer klan ken vernemen en zelfs was men in sommige kringen geneigd deze deva luatie voorlopig als een „nationale ramp" te beschouwen, indien daaruit althans geen andere maatregelen zou den voortvloeien. Ook daar offensief tegen Tito-elementen De Tsjechoslo waakse regering heeft haar optreden tegen de Tito- elementen in de communistische partij verscherpt en honderden communisten gearresteerd, van wie velen een hooggeplaatste functie be kleedden. Verwacht wordt, dat bin nenkort in Praag een soortgelijk spionnageproces zal beginnen als thans in Boedapest wordt gehouden. De oorzaak van de nieuwe zuive- ringsgolf is een verklaring, die tij dens het proces tegen Rajk en zijn zeven mede-beklaagden in Boeda pest werd afgelegd. Hierin werd ge zegd, dat de activiteit van Zuid- slavische en Amerikaanse agenten in Tsjechoslowakije beter is georgani seerd dan in Hongarije en dat er een goed spionnagenet is opgebouwd. De Zuidslavische ambassadeur in Praag, Jaridal Stillinovic, de speciale ver trouwensman van Tito's ministers Rankovie en Kardelj, zou de leiding in handen hebben. In Praag wordt intussen niet onkend, dat het „Titois- me" vooral zeer populair is in de la gere kringen van dp Tsjechische communistische partij. TOENEMENDE SPANNING. Uit het district Valassky Mezerice Jn Noord Oost- Moravië werd Dins dag bericht, dat een communist, een zekere Valicek, die de politie zou hebben geholpen bij het opsporen van een geheime zender, in een bos werd aangetroffen met schoten door het hoofd. Valicek zou vermoord zijn, nadat de politie de pastoor van de plaats, Mikula, had gearresteerd. Het bericht is afkomstig van kerke lijke zijde. Uit protest tegen de ar restatie en de houding van de orga nist, die de priester zou hebben ver raden, zouden de parochianen ge weigerd hebben te zingen en stil ge beden hebben. Buiten de kerk was een biljet aangeplakt met het op schrift: „Satan is zijn werk begon nen. De gelovigen worden verzocht niet te zingen in de kerk, maar in stilte voor onze priesters te bidden." Adenauers regeringsverklaring ODER-NEISSE GRENS NIET ERKEND Dr. Konrad Adenauer, de 73-jari- ge kanselier van de nieuwe West- Duitse regering, heeft Dinsdag te Bonn, na zijn rechtse coalitie-kabinet te hebben voorgesteld, voor het par lement een regeringsverklaring af gelegd. Adenauer verzekerde Rus- Ënd, dat Duitsland niet van zins is zijn eis tot herziening van de te Pots dam vastgestelde Oder-Neisse grens op te geven. De verdrijving van Duitsers ten Oosten van de Oder en de Neisse was „in directe tegen spraak" met de overeenkomst van Potsdam van 1945, zo verklaarde hij. „Als ik zeg, dat wij in vrede met Rusland willen leven, ga ik hierbij uit van de veronderstelling, dat ook de Sowjet-Unie en Polen onze rech ten zullen respecteren en onze Duit se medeburgers in de Oostelijke zó ne en Berlijn zullen toestaan in vrij heid te leven". De kanselier deelde het parlement mede, dat met de constitutie van de federale regering het bezettingssta tuut van kracht geworden was. Hij kondigde aan, dat een secretariaat van het kabinet van de kanselier zich zou bezighouden met aangele genheden van internationale aard in .ver and met het feit, dat er geen £r terie van buitenlandse zaken jfc d, daar de buitenlandse be- Hi ngen waren voorbehouden aan 0e -ezettingsmogendheden krach- Uiterst verstandig noemde het een bankier, dat men niet is afgeweken van het devaluatiepercentage van het Engelse pond. Differenties zouden „vreselijk gevaarlijk" zijn geweest en niet te overziene consequenties heb ben meegebracht. Men kan zich hier niet yergelijken met Frankrijk, dat reeds enige waardeverminderingen van zijn munt achter de rug heeft en evenmin met België, welke valuta veal krachtiger is. De devaluatie, al dus deze bankier, zou voor Neder land een lichtpunt kunnen zijn doch dan moet aan enige belangrijke voor waarden worden voldaan, zoals af schaffing van de divendendstop, af schaffing van de speculatiewinstbe lasting en consolidatie van de staats, schuld met verhoging van het rente niveau en verlating van de politiek van goedkoop geld. In dat geval zou automatisch het vertrouwen in de gulden kunnen terugkeren. Vooral GEEN DEVALUTIE VAN SURINAAMSE GULDEN. De voorzitter van het college van Algemeen Bestuur van Suriname, de heer de Miranda, heeft het volgende medegedeeld: „Het bestuur van Suriname is van mening, dat er onder de huidige omstandigheden geen aanleiding be staat tot vermindering van de waarde der Surinaamse gulden, dat deze waardevermindering daarom niet in 's lands belang kan worden geacht en dat derhalve niet tot devaluering van de Surinaamse gulden zal wor den overgegaan." met het oog op Benelux werd zulks van eminent belang geacht. Wil het ideaal van Benelux verwezenlijkt worden, dan moeten beide landen naar elkaar toekomen, i.e. Nederland naar het hogere Belgische rentepeil. Over het algemeen achtten ban kierskringen het deze dag een psy chologisch moment om nog tot an dere maatregelen over te gaan, ten einde het vertrouwen in de gulden te verhogen. J7EN VAN DE MEEST klemmende van de devaluatie voordoen, is zen zullen stijgen. Het A.N.P. had heer L. H. Klaassen van het Ned. Eco kosten van het levensonderhoud, zc te der binnenlandse lonen en de kos fen. Als een van deze twee hoger kosten van het levensonderhoud gaan door de waardevermindering van de andere valuta, worden de kosten van dens uitgedrukt, hoger. Nu zal het in het algemeen van de onderhandelingspositie van de vak verenigingen in Nederland afhangen, hoe het loonpeil weer zal reageren op oie stijging van de kosten der grondstoffen. De doorwerking van die gestegen kosten van het levens onderhoud op de binnenlandse lo nen zal groter zijn, naarmate de on derhandelingspositie van de vakver enigingen sterker is. Wij dienen goed te begrijpen: wanneer de in prijs gestegen grondstoffer en de gesie' gen lonen rij elkaar net zoveel effect sorteren het binnenlandse prijs niveau du^ evenveel stijgt als onze prijzen op de buiterlandse ma-kc naar beneden gaan, dat dan het slot effect van de devaluatie nihil is. Er zal inderdaad genoegen moeten wor den genomen met een aaling van :e reële lonen. Hoe meer die zuilfii kunnen dalen, hoe gunstiger onze po- siti- op de buitenlandse markt wo- Maar het is duidelijk, dat vermin dering van die reële lonen heelemaal niet in de bedoeling ligt. Er zal een tens het statuut. Adenauer deelde mede, dat de distributie van brandstoffen per 1 Januari zou worden opgeheven. Het gehele Duitse volk zou dank baar zijn als „de meest gezaghebben de staatslieden van de V.S., Enge land en Frankrijk", die op het ogen blik te Washington biieen waren, „van de gelegenheid .gebruik zouden maken om de ontmantelingskwestie opnieuw aan een welwillend onder zoek te onderwerpen. Adenauer zeide vervolgens, dat de blokkering van buitenlandse activa in Duitsland spoedig diende te wor den opgeheven teneinde het ver trouwen van het buitenlandse kapi taal te winnen. Ten aanzien van Berlijn verklaarde hij, dat deze stad onder geen beding in de steek gela ten mocht worden. Adenauer drong tenslotte aan op de terugkeer van „de millioenen krijgsgevangenen, die zich nog in Rusland bevinden". DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE De Belgische Senaatscommissies voor justitie en binnenlandse zaken hebben gisterochtend het wetsvoor stel van senator Struye tot het hou den van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold aan genomen met 23 Kath. tegen 14 stem men Soc- en 6 onthoudingen, Lib. Bij de discussie verklaarden de so cialisten, dat zij in principe tegen-» stander blijven van een volksraad pleging, daar zij deze in strijd ach ten met de grondwet. Zij zouden evenwel bereid zijn aan het organi seren van een dergelijke volksraad pleging hun medewerking te ver lenen, indien van te voren werd be paald, dat de koning 66 procent van de stemmen in het land op zich zou moeten verenigen om naar België te kunnen terugkeren. De liberalen verklaarden, dat zij zich van stem ming hebben onthouden, omdat zij zich hun beslissing wensen voor te behouden. Waar de „volkspolitie" voor dient „Daar het Russische leger niet lang meer in Duitsland zal blijven, mag verwacht worden, dat de Wes telijke zónes eveneens ontruimd zul len worden. Op dat ogenblik zullen de divisies van de volkspolitie der Russische zóne met de wapens de Duitse eenheid herstellen", aldus heeft volgens de „Sozialdemokrat" de divisie-commissaris, Reinhold Rau, hoofd van de grenspolitie in Saksen, gesproken op een conferen tie van politiemannen te Bischofs- werda, nabij Dresden. „De volkspolitie is er niet alleen om de openbare orde te handhaven. Bij de ontruiming van Duitsland door de bezettingstroepen zal zij grotere taken te vervullen hebben. Het is dus tijd, dat zij militair wordt opgeleid en wel op een wijze, waar bij die van de Reichswehr vergele ken onbeduidend is", aldus zou Rau er aan toegevoegd hebben. vragen, welke zich naar aanleiding ongetwijfeld, of en tot hoever de prij- daaromtrent een onderhoud met de nomische Instituut. De hoogte van de zeide hij, is afhankelijk van de hoog ten van de geimporteerde grondstof- worden, zullen over het algemeen de stijgen. Door de devaluatie,, dus gulden ten opzichte van de dollar en de geimpoprteerde goederen, in gul compromis gevonden moeten worden. Het gehele probleem is zeer gecom pliceerd. vooral door de samenhang van de internationale handel. Wat bijv. als de grondstoffen, die wij uit Engeland invoeren, voor ons duur- der worden omdat daar het binnen landse prijsniveau ook gestegen is? Wanneer het zowel in Engeland als in Nederland laten we zeggen om 30 pet. gaat, zou men zeggen: dat maakt niets uit voor de prijzen. Maar ook de Engelse prijzen zullen stijgen door de duurdere impporten uit de dollar- landen en de invloed van de deva luatie op de betalingsbalanspositie (het is toch de bedoeling dat men er beter van wordt) hangt af van de mate, waarin de buitenlandse vraag zal reageren op onze prijsverlagin gen. Wij hopen natuurlijk, dat het totale bedrag, dat wij aan dollars verdienen, groter wordt, maar by voorbaat zeker is dat niet. Het is moeilijk, zo ging de heer Klaassen verder, voor de verschillen de goederen uit te maken, hoeveel zij in prijs zullen stijgen. Amerikaan se auto's zullen "bijna" öfibétaalbaar worden. Belijngrijk is of er susbtitu- tie zal optreden, d.w.z. of Amerika zijn producten meer in land A dan in land B zal kopen, tegenoverge steld aan wat het totnutoe deed. Defi nitieve voorspellingen zijn niet te doen. Men hoopt op een gunstig ef fect, maar dat is dan ook alles. Zoals gezegd, veel zal afhangen van wat regering en vakverenigingen teza men zullen kunnen beslissen. In Nederland iS de maatregel ge nomen dat de prijzen voorlopig ge handhaafd moeten blijven zoals zij Zaterdag jl. golden, maar een om- noog gaan van sommige prijzen kan niet uitblijven. En dan is het strate gische punt bereikt. Zeggen dan de vakverenigingen, datzij een loons verhoging wensen, gelijk aan de stijging van net levensonderhoud, dan kan de gehele devaluatie zinloos worden. STIJGING MET ly, Naar „Trouw" verneemt, zou ook de Nederlandse regering op korte ter mijn een onderzoek hebben doen in stellen naar de vraag in hoeverre een stijging van de kosten van het levens onderhoud is te verwachten als ge volg van de devaluatie van de gul den De uitkomsten van dit onderzoek zouden hebben uitgewezen, dat bij een devaluatie van dertig procent de kosten van 't levensmiddelenpakket zullen stijgen met circa 4 y, procent. Berekend over de de totale kosten van het levensonderhoud (bij een gelijk blijven van de huren) zou dan een stijging te verwachten zijn van slechts anderhalf procent. Maar de huren stijgen met 15 pet. NIEUWE OFFICIËLE WISSEL KOERSEN. De Nederlandse Bank publiceert de volgende nieuwe officiële wissel koersen, voortvloeiende uit de deva luatie van de gulden. De tussen haak jes geplaatste noteringen waren tot dusver geldig sinds 28 April j.l. Valuta's (t. t. en schriftelijk). New York (t-t.) 3.79 1/2—3.8 01/2 (2.64 7/8—2.65 3/4) New York (schrift-)) 3.78 1/2-3.801/2 (2.64—2.65 3/4). Montreal (t.t.) 3.44 3/43.46 1/2 (2.64 5/8—2.66) Montreal (schrift.) 3.443-46 1/2 (2.64—2.66). Londen 10.6310-65 (10.68—10.70). Bankpapier: U. S. A. dollar 3.77—3.83 (2.62 1/2—2.67 1/2). KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM UITGESTELD. Het bezoek, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins Donderdag a.s. aan Amsterdam zouden brengen, is uitgesteld in verband met de onge steldheid van de Prins. TWEEDE KAMER AANBIEDING DER RIJKS BEGROTING. Verklaring van minister Lieftinck. Gistermiddag te drie uur is de Tweede Kamer in openbare verga dering bijeengekomen onder voor zitterschap van de heer Kortenhorst. De minister van Financiën de heer Lieftinck heeft in deze vergadering de rijksbegroting voor 1950 aange boden. Vervolgens heeft hij een verklaring afgelegd naar aanleiding van de de valuatie van het pond sterling en andere valuta's. De stukken der begroting, samen gebonden met een oranjelint werden daarop naar de voorzitterstafel ge bracht. De voorzitter stelt voor op een nader te bepalen dag wanneer de Kamer nadere mededelingen zullen hebben bereikt, van de zijde der re gering een beslissing te nemen over een eventuele gedachtenwisseling over de verklaring van de minister van Financiën. De heer Wagenaar (CPN) stelt voor op korte termijn met de minis ter van gedachten te wisselen. De voorzitter meent, dat nadere mededelingen van de minister moe ten worden afgewacht. Dë minister van Financiën, de heer Lieftinck is eveneens van oor deel, dat deze mededelingen moeten worden afgewacht, wellicht zullen begrotingswijzigingen moeten wor den. voorgesteld of moeten verande ringen in de belastingontwerpen worden aangebracht. Het zal niet mogelijk zijn nog deze week nadere mededelingen te doen. Rustig moet worden afgewacht wat elders zal geschieden. De voorzitter stelt voor aan de morgen te benoemen voorzitter der Kamer in overweging te geven nauw contact met de minister te houden. Dit voorstel wordt z.h.s. goedge keurd. Vervolgens wordt gestemd voor het opmaken der nominatie voor het voorzitterschap. Voor de eerste plaats zijn uitge bracht op de heer Kortenhorst 60 stemmen, op de heer Serrarens 11, op de héren Burger en Scheps ieder 1; 9 stemmen zijn blanco. Voor de tweede plaats: Donker 64, Terpstra 8, Burger, Van der Goes van Naters en Bachg ieder 1; 4 stemmen blanco. Beernink 1 en blanco 3. Voor de derde plaats: Terpstra 73, De nominatie zal dus luiden: 1. dr. Kortenhorst (KVP), 2. mr. Donker (Arb.), 3. mr. Terpstra (A.iR.) Zij zal schriftelijk aan H.M. worden aangeboden. De voorzitter deelt nog mede, dat de Kamer zal worden bijeengeroe pen tegen Donderdagmiddag 1 uur. EEN VOLLE RIDDERZAAL. In de Ridderzaal, waar H. M. Ko ningin Juliana gistermiddag de Troonredé heeft uitgesproken, waren reeds zeer vroeg de meeste plaatsen ingenomen. Een aantal kronen zette de plechtigheid in het licht. De zon, die op eén dag als deze niet achter wege pleegt te blijven, schoot haar stralen door de hoge vensters en accentueerde de glinstering van de ambtsgewaden, die in grote ver scheidenheid gedragen werden en bijzondere luister aan de bijeen komst schonken. Drie Kamerleden, de heren De Wilde. Terpstra en Wei ter droegen als oud-ministers het aan die waardigheid verbonden ambts- costuum en ook de meeste leden van de Raad van State waren in ambts gewaad. De ministers alleen mr. Stikker was wegens verblijf buiten lands afwezig droegen jacquet. De diplomaten waren in ambtscostuum In het vak, waar zij gezeten waren viel het paars van de mantel van de pauselijke internuntius, mgr. Giobbe, bijzonder op. De voorzitter der Ver enigde Vergadering, prof. Kranen burg. was in toga. Nadat de gebrui kelijke formaliteiten waren ver richt. en de leden van de Raad van State en de ministers onder wie ook de nieuwe bewindsman van Bin nenlandse Zaken, mr. F. Teulings hun plaatsen hadden ingenomen wachtte men in spanning op de komst van H- M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Toen de com mies-griffier jhr. mr. van Tets van Goudriaan. de komst van H. M. had aangekondigd, rezen allen van hun zetels, waarop de Koningin zich bui gend naar de troon begaf. Het voorlezen van de troonrede duurde omstreeks zeventien minuten. Daarna verlieten de Koningin, de Prins en hun gevolg de Ridderzaal en ving de feestelijke terugtocht naar het paleis aan. De Koningin was gekleed in een mosgroene japon en droeg een vos, prins Bernhard droeg de gala-uni form van vice-admiraal. RIJTOER VAN DE KONINGIN EN HAAR DOCHTERS IN DE HOFSTAD Een vriendelijk lachende vorstin en drie, in grijze bontmanteltjes ge hulde prinsessen, die niet moede wer den naar de enthousiaste schare langs de weg te wuiven, hebben gister middag allen, die op deze feestelijke Septemberdag naar het hartje van de hofstad waren getogen, volop gele genheid gegeven hun liefde en aan hankelijkheid jegens het Oranjehuis tot uiting te brengen. Ovatie op ova tie mocht (het koninklijk gezin in ontvangst nemen tijdens de rijtoer, die ongeveer drie kwartier duurde en waarvan de route zó gekozen was dat velen in staat waren de Lands vrouwe en haar dochters te begroe ten. Wel was het een teleurstelling dat prins Bernhard wegens een lichte ongesteldheid de rit niet kon mee maken. Om half vier vertrok de stoet van het paleis Noordeinde, voor een lan ge rit door de stad. STATENVERKIEZINGEN. De candidaatstelling voor de in 1950 te houden verkiezingen voor de provinciale staten zal plaats hebben op de tweede Dinsdag in Maart, dus op 14 Maart 1950. De verkiezingen zullen dan waarschijnlijk plaatsvin den op Woensdag 26 April. DE DROOGMAKING VAN DE ZUIDELIJKE POLDERS. Twintig millioen in 1950. In 1950 zal, in verband met de plannen om te beginnen met het droogmaken van een der Zuidelijke polders in de Zuiderzee worden aan besteed het maken van drie dijkwer ken, elk met een tweejarige uitvoe ring. Gerekend is, dat in 1950 een bedrag van twintig millioen zal wor den verwerkt. VOOR DE VOLKSGEZONDHEID. In de rubriek uitgaven in 1950 te financieren met addtionele midde len, vindt men 2]/2 millioen uitge trokken voor de tuberculosebestrij ding. Het bedrag is bestemd voor de aanschaffing van apparatuur en voor het bevolkingsonderzoek, alsmede voor de verbetering van huisvesting en inrichting van de consultatiebu- reaux. Het is de bedoeling om in een jaar een materiële voorziening moge lijk te maken, die de arbeid op een peil van voldoende hoogte brengt. Een bedrag van /3J4 millioen is uitgetrokken voor de bouw van een nieuw Rijksinstituut voor de volks gezondheid. CONGRES DER KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Zaterdag 12 en Zondag 13 Novem ber a.s. zal in gebouw Tivoli te Utrecht het 3e Congres der Katholie ke Volkspartij plaats vinden. Behal ve de reglemetair voorgeschrev vergadering, waarin het woord ge voerd wordt door de Partijvoorzit ter, W. J. Andriessen, de partijsecre taris, dr. L. A. H. Albering, en de voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie; prof. mr. C. P. M. Romme, zullen vijf sectievergaderin gen op de Zaterdagmiddag worden gehouden. Als inleiders voor deze sectievergaderingen vond het Partij bestuur bereid mej. A. H. Nolte, die spreekt over „De vrouw in de Maat schappij"; drs. G. Veldkamp, die spreekt over „Sociale Zekerheid en Persoonlijkheid"; dr G. Pompen, die het onderwerp „Volksgezondheid en Overheid" behandelt: burgem. mr. dr. R. Geuljans, die een inleiding houdt over „De gemeente en haar burgers";, prof. dr. A. Albregts, die „De onderneming in deze tijd" be handelt. Voor de Zaterdagavond is evenals vorig jaar een grote avondbijeen komst op het programma opgevoerd. In die bijeenkomst zgl o.m. prof. dr. J. Gielen, voorzitter van de Partij spreken over de grondgedachte van het Congres. Als titel voor zijn in leiding koos prof. Gielen „Mens en Maatschappij". Maandagnacht hebben drie op de rijksweg te Overschie een po ging gedaan de 24-jarige taxichauf feur G. Koster uit Rotterdam te be roven. x De drie jonge mannen, die onder invoel van sterke drank verkeerden, waren te Rotterdam voor het station D.P. ingestapt. Ter hoogte van het viaduct te Overschie verzochten zij de chauffeur langzamer te rijden. Di rect daarop kreeg de chauffeur een klap met 'n straatsteen op het hoofd. Het slachtoffer had de tegenwoor digheid van geest te stoppen en ter wijl hij zich uit de auto liet vallen, riep hij luidkeels om hulp. De on verlaten namen de benen. -Een van hen \vas zo brutaal de politiepost te Overschie assistentie voor de chauffeur te halen. De poging om op deze wijze niet in de gaten te lopen, mislukte echter. De politie ontmas kerde hem en ontdekte een van zijn kornuiten in een ligusterhaag. Alleen de derde, de 24-jarige J. C. V., is nog voortvluchtig. De chauffeur bleek gelukkig niet ernstig aan 't hoofd verwond te zijn. Nadat een dokter hem behandeld had, kon hij met zijn taxi naar huis gaan. AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK VAN DRIE AJAX-SPELERS. De Amsterdamse voetballers Rinus Michels, Kelderman en Meyer (allen van Ajax), die hun vacantie in Frankrijk hebben doorgebracht, hebben enkele dagen geleden vlak bij het Franse plaatsje Orange een vrij ernstig auto-ongeluk gekregen. Michels is daarbij aan hoofd en schouder gewond, terwijl Meyer een ontwrichte knie heef opgelopen. Kelderman bleef ongedeerd. Van de Rivièra waren zij op weg naar huis en liftten mee met een Franse Camion. Dinsdagnacht om één uur reed deze Camion bij Orange op een vrachtwagen, die zonder lich ten langs de weg geparkeerd stond. De chauffeur hiervan had 's avonds om zeven uur toen het nog licht was zijn wagen langs de weg gezet en was in slaap gevallen. De gevolgen waren zeer ernstig. Twee Franse studenten, die in de zelfde camion als onze landgenoten zaten werden op slag gedood. Na enkele dagen in een ziekenhuis in Orange te hebben vertoefd werd Mi chels gedwongen dit te verlaten. De drie Amsterdammers zijn toen per trein naar St. Quentin gereisd, waar zij bij kennissen onderdak vonden. Michels kwam daar meer dood dan levend aan. Gisteravond kon hij naar ons land vervoerd worden. Zijn toe stand is nu redelijk. NIEUWE GRENSCORRECTIE Er is een nieuwe grenscorrectie te strook grond van 1 km. leng'e waar door een weggedeelte van de Neer- baan Nijmegen-Kleef bij ons landge- voegd wordt. De Duitse douane heeft in April de opgerichte slagboom weer wegge nomen en haar wachtpost terugge bracht naar het Duits-blijvende ge bied. Van welingelichte zijde deelde men ons mede, dat deze correctie per 24 Sep-t. a.s. ingang zal vinden en het nieuwe terrein vermoedelijk aan de gemeente Beek worden toegevoegd. De Nederlandse doorlaatpost Beek, waar het grote verkeer uit het Roer gebied en Tjecho-Slowakije passeert, komt nu tussen grenspaal 624 en 265. Door deze grenscorrecties zullen slechts enkele personen bij Neder land komen. WESTLANDSE FRUIT- EN BLOEMENTENTOONSTELLING. In de grote hal van het tentoon stellingsgebouw te Honselersdijk is gisteren een grote tentoonstelling ge opend, om haar inhoud: bloemen en fruit te laten bewonderen. Over een oppervlakte van bijna vijf en twin tighonderd vierkante meter slechts fruit en bloemen in de wonderlijkste schakeringen, opgemaakt tot de weelde van een sprookjesachtig lui lekkerland. Het was tegen half tien, toen de talrijke genodigden arriveerden, om tegenwoordig te zijn bij de officiële opening. In verband met Prinsjesdag kon de ere-voorzitter van het ten toonstellingscomité, minister S. L. Mansholt, niet aanwezig zijn. De voorzitter van het tentoonstel lingscomité, de heer Jan Barendse, de nestor van de Westlandse tuin bouw en sinds 30 jaar Voorzitter van bond Westland, hield een openings rede, waarin hij na een welkomst woord tot de vele gasten uit het bur- gelijk en agrarisch leven, in het kort de geschiedenis naging van de jubi lerende bond Westland. DIRECTEUR-GENERAAL P.T.T. SPREEKT VOOR RADIO. De directeur-generaal van de P.T. T., de heer L. Neher, zal morgen, Donderdag, om 19.45 uur via Hilver sum I spreken over de postzegel actie „Vergeet hen niet" ten bate van Nederland en Indonesië. GEZIN WOONDE ONDER JUTE ZAKKEN. Donderdag jl. trof de politie te Rotterdam aan de Waalhaven een gezin aan, dat woonde onder jute zakken, die over struiken waren ge hangen. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, resp. twee jaar, een jaar en drie maan den en vier weken oud, woonde hier sinds 10 September. Ouders en kin deren sliepen op de grond en bij ge brek aan beddegoed waren zij toege dekt met zakken en lappen, terwijl de kinderen haast geen kleren aan had den. Ook was er geen huisraad. Bij onderzoek bleek, dat het hier het gezin betrof van de 40-jarige schippersknecht A. H. B., die, omdat hij ruzie met zijn baas had gehad, met zijn gezin het schip moest verla ten Het jongetje van vier weken was ernstig ziek. Na te zijn onderge bracht bij een bewoonster van dc Heyplaat, die het kindje ook waste, werd het overgebracht naar het So- phia-kinderziekenhuis, waar het Zon dag is overleden. De twee andere kinderen, die er vuil en verwaarloosd uitzagen, zijn met scabies naar de Boezembarakken overgebracht. Een dokter was door de ouders niet geraadpleegd. De man heeft echter inmiddels weer werk op een schip gevonden. Ver dere maatregelen zullen door de kin derpolitie worden genomen. STAKING IN SIGARENFABRIEK TE REUSEL GEëINDIGD. Bemiddeling van werknemers- en patronsorganisaties heeft geleid tot opheffing van de staking in de Ve- lasquesfabrieken te Reusel (N.E.). Aan de sigarenmakers, die met de staking begonnen, zal een ander dek blad ter verwerking worden gegeven Het conflict duurde precies een week. Ongeveer tweehonderd arbeiders, voor een deel uit België afkomstig, waren er bij betrokken. PATER C. WESSELS S.J. VIJFTIG JAAR JEZUÏET. Het St. Ignatiuscollege te Amster dam heeft Maandag 26 September 'n feesteling binnen zijn poorten. Pa ter C. Wessels S.J., aardrijkskunde leraar, viert n.l. die dag zijn gouden sociëteitsfeest. Een Duits gezin van vier personen is er in geslaagd uit zijn woonplaats Ratibor in het door Polen bezette Opper-Silezië weg -te vluchten door zich op te laten sluiten in een kist, die dichtgetimmerd en verzonden werd en behouden te Furth im Walde in de Amerikaanse zóne aankwam, al dus meldt het te Frankfort verschij- mende blad „Nacht ausgabe". Dou ane, die vreemde geluiden in de kist van grote afmetingen hoorde opende deze en vonden moeder, vader en twee kinderen uitgeput, doch onge- deerd na hun verblijf van vijf dagen in de kisrt. OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEDOOD. Op de onbewaakte overweg aan de Heideweg te Soest-Zuid is gister avond de 60-jarige A. B., die de over weg omstreeks half negen per fiets passeerde, door een uit Utrecht ko mende electrische trein gegrepen en op slag gedood. DRANK WORDT MOTORRIJDER NOODLOTTIG. De 43-jarige bouwkundige W. M van de Harstenhoekweg te Den Haag is Maandag:avond met zijn motor te gen de achterkant van een stilstaan de bestelauto in de Prins Willem straat gereden. M. verkeerde onde. invloed van sterke drank, kreeg een schedelbasisfractuur en overleed te plaatse.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2