S)e CöidóeGoti/fca/nt Belgische franc ook gedevalueerd ledereen praat over devaluatie Minister Lieftink spreekt door de radio over de devaluatie Thans 50 francs voorl dollar Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. YV1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No. 11802 De Belgische franc doet ook mee Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Aboon. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 De sobere troonrede IEDER hoort of leest graag in een Troonrede de aankondiging van de concrete voornemens der regering voor het komende jaar. En zó is het ook steeds door de re gering begrepen. Dit jaar mist men echter in de Troonrede die voornemens in con crete vorm ten enenmale. Vorig jaar was het er al heel sober mee gesteld, maar nu nog soberder. We moeten ons echter over die te leurstelling heenzetten, en we kun nen dat ook, als we ons een nog gro tere teleurstelling voor de geest stel len. En die grotere teleurstelling be staat hierin, dat veel concreets van wat in een Troonrede wordt aange kondigd niet verwerkelijkt wordt, om welke reden dan ook. En, dat het zó loopt in de practijk der politiek, is geen zeldzaamheid. Wij gevoelen daarom eigenlijk meer voor een Troonrede in grote stijl, in grote lijnen, zoals dit jaar, waarin wij kunnen beluisteren, wat bij de komende arbeid der regering in de naaste toekomst voorop staat; waaraan zij op de eerste plaats haar aandacht en zorg zal wijden. En zulk een Troonrede moet dit jaar o.i. zeker de voorkeur hebben boven een Troonrede met veel gede tailleerde voornemens, omdat de om standigheden, waaronder de rege ring zal moeten regeren, nu wel bui tengewoon onzeker zijn! Hiermede is echter niet gezegd, dat ook zelfs dit jaar er wel wat meer concreets zou gezegd kunnen zijn! De traditie van de pers om „pers stemmen" over de Troonrede te ge ven, heeft dit jaar o.i. weinig zin, omdat de bladen er niet véél meer over zeggen en over kunnen zeggen, dan wat eigenlijk een resumé of een omschrijving is van de inhoud. Wij willen ons echter aansluiten bij een opmerking van de „Maasbode" over een zeer belangrijke pa ragraaf der begroting. In aansluiting op de mededeling in de Troonrede inzake een sluitende begroting, schrijft het blad: „Ofschoon daardoor ongetwijfeld ons internationale crediet zal ver hoogd worden, wordt er terecht op gewezen, dat het niveau, waarop uitgaven en inkomsten in even wicht zijn, abnormaal hoog ligt. Dat de regering er niet toe over ging om met een enkel woord aan te geven hoe in deze abnormale toestand een verandering moet worden gebracht, stelt ons teleur. Dit temeer wijl zij t.o.v. de volks huishouding wel van haar plannen spreekt om met de gewijzigde eco nomische noodzakelijkheden in in haar economisch beleid rekening te houden. De hoge stand, waarop onze staatshuishouding leeft, vormt een permanente bedreiging voor dé verwezenlijking van deze plannen." Ook wij zijn op dit punt teleurge steld. Ook over de paragraaf betreffende de middenstand. Men kan werkelijk beter niets zeggen, dan een zo lege tirade voorzetten, welke veel over eenkomst heeft met die van de vo rige Troonrede. Onze militairen in Indonesië jV/JET dankbaarheid en eerbied JJ*™* denk ik aan hen, die vielen als slachtoffer van hun plichtsver vulling." Met deze woorden herdacht H. M. de Koningin in de troonrede de in Indonesië gevallen militairen. Heel het Nederlandse volk moet die dankbaarheid en eerbied mee voelen. Wij moeten de in Indonesië gevallenen dankbaar en eerbiedig gedenken en het verlies, dat hun dierbaren, die zijn achtergebleven, lijden, moeten wij diep beseffen. _Maar daartoe mag ons medeleven niet beperkt blijven! Wij moeten óók onze waardering en dankbaarheid tonen ten opzichte van hen, die hun plicht in Indone sië nog vervullen of, na deze ver vuld te hebben, in het vaderland zijn teruggekeerd. Het is een plicht van heel het Ne derlandse volk ook in daden te to nen, dat het de offers, de vaak zéér grote offers, door deze militairen gebracht, met hen wil meedragen; dat het eerbied heeft voor de door velen hunner betoonde moed, in zelfopoffering geopenbaard. Wie hier onverschillig toeziet, als of 't hem niet aangaat, is geen goed vaderlander, is geen goed Christen. Wat is dat eigenlijk Het is al devaluatie wat de klok slaat in deze dagen. Iedereen spreekt er over en ieder heeft er zijn mening over, ofschoon wij niet gaarne zou den willen beweren, dat iedereen ook een klaar inzicht in het wezen van deze maatregel heeft. Devaluatie is heus geen uitvinding van de laatste tijd; zij is al heel oud. Maar onze tegenwoordige devaluatie gaat wel een beetje anders dan in vroeger da gen. Vroeger had men gouden en zilve ren munten, die hun waarde ontleen den aan het gewicht van het goud of zilver, waarvan zij gemaakt waren. Soms „snoeide" en vorst de munt, hij liet er èen randje afsnijden en de munt was gedevalueerd. Het spreekt vanzelf, dat zulk een devaluatie op de eerste plaats diende om de vorstelijke schatkist te spekken met ontelbare randjes goud en zilver, die gesmolten en tot nieuwe munt geslagen een aar dig duitje opbrachten. Later, toen de waarde van de munt gebaseerd was op het goud in de zg. gouden standaax-d, werd gedevalueerd door de officiële goudkoers te wijzi gen en de standaardmunt (bij ons het gouden tientje) een lager goudge halte te geven. Tegenwoordig kan alleen Amerika zich veroorloven om de waarde van de dollar te baseren op het goud. Overal elders moet men z'n bankpa pier (want het muntgeld is uitslui tend pasmunt geworden) waarderen volgens de wet van vraag en aan bod, welke tot uiting komt in de z.g. wisselkoersen. Vóór de oorlog schommelden deze wisselkoersen betrekkelijk vrij pp 'het spel van-vraag en aanbod, maar na de oorlog werden ze officieel vastge steld. Dat wil zeggen, dat de staats banken, welke het racht hebben geldswaardige papieren in de circu latie te brengen, zelfstandig vaststel len, hoeveel zij zullen betalen voor vreemde valuta. Zo zegt bijv. de Ne derlandse Bank: „ik geef zoveel gul den voor een dollar". Ieder dus, die een dollar aanbiedt, kan er van vei' zekerd zijn, dat hij er de vastgestelde koers aan guldens voor krijgt. En ieder, die met de vereiste hoeveelheid guldens komt aandragen, krijgt er zijn gewenste dollars voor. Dat wil zeggen: zo is de simpele theorie in de practijk mag lang niet iedereen dollars kopen of verkopen; daar zor gen de diverse deviezenbepalingen wel voor. Maar al mag dat niet, in het buitenland, waar de Nederlandse regei-ing geen macht heeft, en ook wel in het binnenland, wordt dat toch wel eens gedaan en zo ontstaat de zwarte markt en ontstaan de zwarte prijzen van de gulden. Deze zwarte prijzen berusten uitsluitend op de balans van de vraag en het aanbod van het ogenblik en leveren vaak een geheel ander beeld dan de officiële wisselkoersen. Men zegt dan ook wel, dat uit de zwarte prijzen de werkelijke waarde van de gulden blijkt, terwijl de officiële koersen ge dwongen en kunstmatige koersen zijn. Wanneer de werkelijke waarde en de kunstmatige waarde op den duur te grote verschillen blijven vertonen, is het duidelijk, dat de offciële koers niet deugt. In een wereld, waar alle handelstransacties over officiële schij ven moeten lopen, kan men een tijd lang met zulke kunstmatige koersen blijven voortgaan, maar het moet eens spaak lopen. En wel om de een voudige reden, dat het verschil tus sen de zwarte markt en de officiële markt een aanwijzing is, dat de ba lans uit het evenwicht gesiagen is door eèn wanverhouding tussen im port en export. Wanneer wij en wij zijn niet de enigen meer uit Amerika invoe ren dan wij naar Amerika exporte ren, is er meer vraag naar dollars dan naar guldens en zakt de waarde van de gulden op de vrije markt. Nu kunnen wij ons wel groot houden en officieel de gulden op peil houden, maar dan rekenen wij ons slechts op papier rijk. En met een man, wiens vermogen uitsluitend in papieren cij fers bestaat, is op den duur moeilijk zaken te doen. In zo'n geval zit er niets anders op, dan de tering naar de nering te zet ten; te erkennen dat wij een ver armd land zijn en onze munt op het lagere niveau te zetten, dat haar toe komt. Zo gezien, is de maatregel van on ze devaluatie wel degelijk een armoe- verschijnsel, een erkenning van onze berooide staat. Maar zij heeft andere aspecten. De valuatie werkt bijv. als een sane ring. Men gaat in een bedrijf ook niet saneren als alles prima in orde is-, maar erkennende dat er iets ge zond moet worden gemaakt, neemt men ingrijpende en daarom niet altijd aangename maatregelen om de voorwaarden te scheppen voor een geleidelijke wederopbloei. Zo is H.M. KONINGIN JULIANA OPENT DE STATEN GENERAAL. Met het gebruikelijk ceremonieel is he denmiddag door H.M. Koningin Ju liana de officiële opening verricht van de Staten Generaal in de Rid derzaal te Den Haag. De gouden koets, waarin de vorstin en Prins Bernhard gezeten zijn, op het Bin nenhof. liet devaluatie thans ook. Het zou beter geweest zijn, wanneer devalua tie niet nodig ware geweest, doch nu een ander aanpassingssysteem on mogelijk is zeker niet na de lawi ne van alle' mogelijke andere deva luaties is dit de enige manier om de spanning weg te nemen. Maar evenals in een bedrijf een sanering op zichzelf nog geen heropbloei is. maar slechts de voorwaarden daartoe schept, is ook de devaluatie alleen niet voldoende om ons er weer boven op te helpen. Het is de financieel technische inleiding tot een grotere nationale krachtsinspanning, waar van versobering een onderdeel is. Maar dan ook een versobering over de hele linie en niet van slechts en kele categorieën, waartoe een deva luatie maar al te geredelijk aanlei ding geeft. Het is de taak der rege ring door doeltreffende maatregelen hieivoor te waken. DROF. DR. P. LIEFTINCK, minister van Financiën, heeft gisteravond zich in een radiorede tot het Nederlandse volk gericht met een betoog, waarin hij de redenen heeft uiteengezet, welke de Regering hebben ge noopt, om tot devaluatie van de gulden te besluiten. Na de devaluatie van het Engelse Pond, zo zei hij o.mykon de Nederlandse regering geen andere weg bewandelen, dan die, welke zij thans heeft gevolgd. Het is vooral de positie van de Nederlandse betalingsbalans, welke de door slag heeft gegeven. De concurrentie-positie van ons land wordt niet geschaad. Het is een in grijpende maatregel, waarvan de na delige gevolgen zeer ernstig onder Ogen moeten worden gezien, maar daar staan voordelen tegenover. Het beleid zal stellig worden bemoeilijkt, als thans een Sociale onrust zal ont staan. Een aantal kosten en prijzen zal stellig stijgen, maar een voorspelling van omvang, noch van tijdstip is thans te doen. De regering is er zich van bewust dat de economisch zwakkeren onder ons volk, en inzonderheid zij, die op kleine vaste inkomens zijn aangewe zen, het meest worden geschaad, in dien de binnenlandse prijzen verder zouden stijgen. De gevolgen, die de devaluatie kan hebben voor de bin nenlandse inkomensverdeling, heb ben dan ook de volle aandacht der regering. Slechts in nauwe samen werking met de Staten-Generaal en met de daarvoor in aanmerking ko mende organisaties, zullen cleze moei lijkheden op bevredigende wijze kun nen worden opgelost. De minister besloot zijn rede als volgt: Een belangrijk onderdeel van de Nederlandse herstelperiode sedert de oorlog wordt vandaag afgesloten.'Te middernacht treedt een toestand in, die in verschillende opzichten zal afwijken van de tot nu toe bestaande. In diepste grond blijven de econo mische en sociale problemen voor ons volk echter dezelfde, en nog iets an ders blijft gelijk. Namelijk dit, dat slechts bij inspanning en offerbereid- Eé n-en-twintig landen volgden Engelands voorbeeld T^IETS IS ZO ONBESTENDIG als het vaste voornemen van een rege ring om niet te devalueren. Ondanks alle beweringen, dat de Belgi sche franc niet zou devalueren, heeft de Belgische minister van financiën Leibaert na afloop van een kabinetsraad, welke tot in de nacht duurde, thans bekend gemaakt, dat van 22 September af de officiële koers van de Belgische franc ten opzichte van de dollar van 43,8275 op 50 franc wordt gebracht. De koers van de Belgische franc ten opzichte van het pond sterling zal van 176 tot 140 franc verlaagd worden. Verwacht wordt, dat Luxemburg zich naar België zal regelen. kong, IJsland, India, Indonesië, Eire, Israël, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika en Zweden. Verwacht wordt, dat ook de West- duitse Mark binnenkort gedeva lueerd zal worden. DEVALUATIEGEVOLGEN IN ENGELAND. De Britse regering heeft de strijd aangebonden tegen de stijging van de kosten van levensonderhoud, die een devaluatie met zich brengt. Gisteravond maakte de Britse re gering bekend, dat de broodprijs als resultaat van de Canadese devalua tie niet in die mate zal stijgen als sir Stafford Cripps Zondagavond had voorspeld. Daartegenover zullen de prijzen van bepaalde goederen, voor namelijk kleding, met ingang van Maandag a.s. reeds met 5 pet. dalen. De Board of Trade had deze prijsver laging reeds bevolen, voordat tot de valuatie was besloten. Waarschijn lijk zal de prijsverlaging worden uit gestrekt tot vele huishoudelijke arti kelen. De minister-president, Attlee, heeft voorts opbracht gegeven de admi nistratieve uitgaven der departemen ten dit jaar aanzienlijk te beperken. De besparingen, die deze maatregel zal opleveren, zullen de regering vermoedlijk in staat stellen de in komstenbelasting te verlagen. MINDER PELGRIMS NAAR ROME? In het Vaticaan is men ongerust over de gevolgen, die de devaluatie kan hebben voor de viering van het Heilig Jaar in 1950. Als Italië niet devalueert, dan wordt het voor tien duizenden pelgrims uit andere ster- linglanden misschien onmogelijk de reis naar Rome te bekostigen. heid van allen, voor het Nederlandse volk de hoop bestaat om in de ko mende periode zijn economische kracht te herwinnen en de zwakke ren onder ons datgene te verschaf fen, dat hun - bestaan verzekert en menswaardig maakt. De Regering doet een dringend be roep op allen om haar de medewer king, die zij behoeft om dat te berei ken, elk naar zijn kracht, te verle nen. PUBLIEK LAAT ZICH NIET VAN STREEK BRENGEN. Een verslaggever van' het „Han delsblad" bericht uit Amsterdam: De verwachting van devaluatie is door het publiek rustig ontvangen. Wel was het in de binnenstad van Amsterdam drukker dan gewoonlijk; vooral de confectiezaken en de ma gazijnen voor stoffen hadden een ongewoon levendige opening van het herfstseizoen. Men had de in druk, dat het vooral „de gewone man" was, die het voor winterkle- ding opzij gelegde geld l'iever nu dan over enige tijd wilde besteden vooral op de afdelingen waar grotere stukken als mantels worden verkocht, was de belangstelling van het publiek gericht. Van een „run" was echter geen sprake, hetgeen samenhangt met de verminderde koopkracht van het publiek. Wel waren vanmorgen veel mensen van buiten de stad, eveneens voor het merendeel „kleine luyden", in Am sterdam, nu reeds hun wintergarde- robe aan het inkopen. Ook haarden en kachels werden vlotter verkocht dan gewoonlijk, wanneer rrten zich wat meer tijd gunt om zich op zijn aankoop te bezinnen. Bij de spaar banken werden niet véél meer be dragen opgenomen dan gewoonlijk. Men wacht in Amsterdam rustig af en laat zich niet van streek brengen. VAN HET OVERIGE DEVALUATIE-FRONT. Functionarissen van de bank~van Portugal deelde gisteren mede, dat nog steeds gewacht wordt op een be slissing van de regering ten aanzien van de wisselkiers van de escude. In financiële kringen is men algemeen van oordeel, dat de escudo zal wor den gedevalueerd, doch in mindere mate dan het pond sterling. De Tsjechoslowaakse minister van financiën heeft in de ministerraad verklaard, dat Tsjecho-Slowakije niet tot devaluatie zal overgaan. De wis selkoers voor het pond sterling is ge bracht van 200 op 139,5 kronen. Polen heeft de koers voor het pond sterling gewijzigd van 1600/1616 in 1117/1123 zloty. De koersen voor de andere gedevalueerde munteenheden zullen op overeenkomstige wijze worden aangepast. Voorts heeft het Internationale Monetaire Fonds bekend gemaakt, dat Griekenland de koers van de drach ma heeft gedevalueerd van 10.000 drachmen per dollar en 32.000 drach men per pond sterling tot resp. 15.000 en 42.000. De regering van Pakistan heeft gis teravond besloten de koers van de Pakistanse rupee ten opzichte van de dollar niet te devalueren. Pakistan is het enige land van het Britse ge menebest, dat de devaluatie van het pondsterling niet volgt. Overzicht nemend van de tot nu toe afgekondigde devaluaties kan men constateren dat één en twintig landen besloten hebben het Britse voorbeeld te-volgen. Deze landen zijn: Austra lië, België, Birma, Cgnada, Ceylon, Denemarken, Egypte. Finland, Frank rijk, Griekenland, Nederland, Hong- DE OPENING DER STATEN GE NERAAL IN DEN HAAG. Na het uitspreken van de troonrede, waar mede Zij de officiële opening der Staten Generaal verrichtte, verlaat H.M. Koningin Juliana de Ridder zaal te Den Haag. Op de voorgrond de gouden koets. £en koJiAelt^e.... „Het is een eer voor de mens, buiten ruzies te blijven. Alleen dwazen zoeken ruzie". - Spreuken 20:?

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1